در یک جمع دوستانه پسر بچه ای به همراه والدین خود حضور داشت ، هشت ساله ،کودکی زیبا و مرتب از یک خانواده تقریبا مرفع چند کودک دیگر نیز حضور داشتند . پسر بچه گوشی تلفن همراهش را که بیشتر جنبه نمایشی داشت در دستش نگهداشته بود و تقریبا به همه نشان می داد گاهی به اطراف خود نیم نگاهی می کرد گوشی خوبی بود آخرین ورژن از برند یک کمپانی معتبر، بعد از مدتی بچه های دیگر دور و برش جمع شدن ، پسرک شروع کرد به نشان دادن بازیها و تصاویر ، مادرش گفت تمام وقتش را با آن می گذراند ، پچه ها با حسرت نگاه می کردند و پسرک هم بدش نمی آمد که مورد توجه باشد . بعد او بی توجه به سایرین همچنان بی هدف برروی آبشن ها و فایلهایی که چندین بار دیده بود کلیک می کرد به مادرش گفتم چه چیزی باعث شد که برایش تلفن همراه بخرید . با لحنی معنی دار گفت :خواست ما هم خریدیم امروزه نوع اسباب بازیهای بچه ها هم عوض شده این که چیزی نیست ،: پدرش روز تولد بهش کادو داده ، آخه دو سالی بود که همش بهانه می گرفت و گوشی می خواست و پدرش هم قول داد که اگه شاگرد خوبی باشه و تمام نمراتش .....  روز تولدت .............

بعد ادامه داد: تو این دور و زمانه خواسته بچه ها عوض شده ، اصلا ممکنه هیچ تماسی تلفنی باهاش نداشته باشیم و مدرسه که اجازه نمی دن ببره  بقیه وقت رو هم که همش تو خونست اما چون بهانه می گرفت ما هم خریدیم،

گفتم  اصلا به عواقب و اثرات مخرب اون فکر کردید اینکه ممکنه چه خطرات جسمی براش داشته باشه ، لبخند معنی داری زد  و گفت این همه می گن اما همه بچه ها دارن استفاده می کنن چرا پسر من نه؟ همش الکی می گن ما که تا به امروز نشنیدیم کسی بخاطرش فلج یا نابینا بشه  .

احساس کردم که اشاره به این موضوع نه تنها برای مادر جذابیتی نداره بلکه موجب آزارش هم می شه به همین خاطر از ادامه صحبت منصرف شدم .

گذشته از اثرات مخرب روحی و رواج نادرست شیوه تشویق فرزوندان جهت  کسب علم و دانش و برخورداری از تحصیل با کیفیت مطلوب با اعمال جایزه دادن های این چنینی و خارج کردن و یادآوری به کودکان به انجام وظایف خود در  چرخه طبیعی و تکلیفی و بحق و اشاره به  چشم و هم چشمی های والدین که ناشی از نوعی فقر فرهنگیست ، بد نیست که به برخی از نکات اشاره شده به واسطه صاحب نظران و کارشناس توجه کرد که در صورت آگاهی والدین نسبت به آن برای استفاده از این فن آوری به واسطه کودکانشان می تواند بسیار هائز اهمیت باشد .

کارشناسان در این زمینه به این باورند که :

تشعشعات گوشی تلفن همراه می تواند برای سلامتی زیان آور باشد ، ولی جزییات تاثیرات جانبی استفاده از تلفن همراه بر سلامتی انسان هنوز ناشناخته است.
فعالان این موسسه همچنین اعلام کردند میزان خطر استفاده از تلفن همراه هنوز بطور دقیق شناسایی و مشخص نشده است و نکته بارز دراین مورد این است که مغز و جمجمه کودکان به این دلیل که هنوز بطورکامل رشد نکرده اند ، بیشتر د ر معرض آسیب پذیری قرارد ارند.
 وقتی دارویی وارد بازار می‌شود تحقیقات انجام شده بر روی اثرات احتمالی مصرف آن نیز در سطح عمومی منتشر می‌شود اما یک فناوری جدید مانند تلفن همراه در حالی وارد بازار مصرف می‌شود که هنوز تاثیرات کاربرد آن ناشناخته است.

کودکان به ویژه باید در برابر اشعه‌های ساطع شده از تلفن‌های همراه محافظت شوند.

استفاده از این وسیله برای کودکان می‌تواند به اندازه حمام آفتاب گرفتن خطرناک باشد.

خودداری از قراردادن بازی‌های دیجیتالی بر روی تلفن‌های همراه است.

کارشناسان هشدار داده اند و از تولیدکنندگان تلفن همراه درخواست کرده‌اند که روی گوشی‌ها برچسب‌هایی بزنند که میزان پرتوهای تلفن را نشان دهد.

وزارت بهداشت و سلامت فرانسه به مشترکان تلفن‌همراه و به خصوص کودکان در استفاده بیش از حد از این دستگاه هشدار داد. این در حالی است که پژوهش‌های علمی تاکنون نتوانسته‌اند خطر فناوری ارتباطی آنتن‌های تلفن‌همراه را به اثبات برسانند.
به گفته مسؤولان بخش ورزش و جوانان وزارت بهداشت فرانسه، با ورود گوشی‌های جدید به بازار تلفن‌همراه که به طور خاص برای استفاده کودکان و جوانان طراحی شده‌اند، استفاده از این دستگاه از سوی جوانان و نوجوانان بسیار بیشتر شده است و این موضوع می‌تواند در آینده، باعث به وجود آمدن برخی بیماری‌های جسمی شود.
گفتنی است با وجود اینکه فرضیه خطر استفاده از تلفن‌همراه برای کودکان هنوز به طور رسمی به اثبات نرسیده است، اما کارشناسان بر این عقیده هستند که پیشگیری و احتیاط در استفاده از این محصول برای کودکان می‌تواند مفید باشد.


...تاريخ : ۱۳٩٠/٦/٢٠ | ٥:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.