ماکلوان که به زبان تالشی ماکلان تلفظ میشود یکی از شهرهای جدید استان گیلان و مرکز بخش سردارجنگل فومن است که درفاصله ۳۵ کیلومتری رشت و ۱۰ کیلومتری شهرستان فومن و ۲۰ کیلومتری شهرک تاریخی ماسوله قرار دارد. این شهر از پایگاه های اصلی مبارزاتی سردار جنگل، میرزا کوچک خان جنگلی بوده و مردم این شهر و روستاهای توابع به زبان تالشی سخن میگویند. جنگ ماکلوان اولین نبرد مسلحانه جنگلی ها با قوای روسیه و آغازی بر نهضت جنگل بود.
شهر ماکلوان در خرداد ماه سال ۱۳۹۱ از تجمیع ۲روستای ماکلوان پایین و ماکلوان بالا مرکز بخش سردار جنگل به عنوان شهر ماکلوان به تقسیمات کشوری افزوده شد.
شهر ماکلوان در دامنه و بین کوه های سیاه کوه و برزه کوه و در دو طرف ماسوله رودخان با مزارع و باغ های چای قرار داردو از نقاط توریستی استان گیلان محسوب میشود. ماکلوان در نقطه میانی بین شهر مجسمهها فومن و دژ تاریخی قلعه رودخان و شهرک پلکانی ماسوله قرار دارد. این شهر ازغرب به مناطق تنیان صومعه سرا و ماسال، از شرق به دهستان گشت و قلعه رودخان و شفت از جنوب به ماسوله و طارم و خلخال و از طرف شمال به شهر فومن ودهستان لولمان محدود میشود. ییلاقهای این شهر از جمله ییلاق گردسوعه (گردسایه) از نقاط خوش آب وهوا وبسیار زیبای گیلان محسوب میگردد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید


منبع :http://forum.lastsecond.irتاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/٢٦ | ۸:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.