یکی از زیباترین صنایع دستی استان گیلان که زبان‌زد خاص و عام است، عروسک کاموایی ماسوله است. این عروسک که تنها در ماسوله بافته می‌شود توسط زنان و کودکان این شهر تاریخی در جلوی درب منازل و یا بر روی سکویی در نزدیک منزل به مسافران و گردشگران عرضه می‌شود.
این سوغات که یادگاری از شهر تاریخی ماسوله است با کاموا بافته می‌شود و بسیار زیباست، این عروسک که ساخته دست زنان و دختران ماسوله است به جای جای این شهرک چهره زیبایی بخشیده است.
تولید و فروش این وسایل، در واقع برای تأمین بخشی از کمبودهای مالی خانواده انجام می‌گیرد و چنانچه قیمت خرید مواد اولیه این تولیدات را که بیشتر از رشت و فومن تهیه می‌شود و نیز مزد تهیه آن را در نظر بگیریم، مبلغ چندانی برای تأمین معاش ناچیز خانواده محسوب نمی‌گردد.
 به جد می‌توان گفت صنایع‌دستی گیلان رونق خود را مدیون دستان پینه بسته زنانی است که علاوه بر انجام کارهای منزل و کشاورزی در ساعات فراغت خود انواع مختلفی از صنایع‌دستی را با توجه به مواد اولیه موجود در محل زندگی خود تولید می‌کردند و هنوز هم این زنان غیور گیلانی با تولیدات خود حرف‌های زیادی را در کشور برای گفتن دارند.
فروش محصولات صنایع‌دستی خارجی در شهرهای گردشگری استان به ویژه در شهرک تاریخی ماسوله و جایگزینی صنایع‌دستی داخلی به جای خارجی، یکی از اهداف و برنامه‌های اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان است.

منبع :http://www.ecopersian.comتاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/٢٢ | ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.