این خانه، نمونه‌ای از خانه‌های جلگه‌ی غرب گیلان است که در روستای" شکال گوراب پایین" در دهستان گشت، بخش مرکزی، شهرستان فومن قرار داشت. این بنا در تابستان ١٣٨٧ شناسایی و به موزه اهدا شد و پس از تکمیل مطالعات معماری و مردم شناسی، عملیات واچینی آن انجام گرفت و به موزه انتقال یافت.

این بنا توسط آقای عطاء الله حسنی در سال ١٣٢٠ از آقای محمد نقوی خریداری شد و پس از بیست سال سکونت در این بنای قدیمی، در سال ١٣۴٠ با حفظ تنها بخشی از دیوارهای همکف، کل بنا با تغییرات اساسی به شکل کنونی بازسازی شد.

این بنا در دو طبقه ساخته شده، ارتفاع آن ١٠ متر و زیر بنای آن ٢٧٠ متر مربع می‌باشد. در همکف متشکل از کره سر/koresar/، یک دودخانه، یک جیر اتاق، یک طویله و یک انباری بوده و در طبقه‌ی بالا نیز دو اتاق بالاخانه و در دورتادور بنا، کتام وجود دارد.

دیوارهای خانه، چینه‌ای و پوشش سقف آن از کلش می‌باشد.

تفاوت این بنا با دیگر بناهای این روستا به علت شرایط اجتماعی صاحب بنا بوده است چرا که خانواده‌ی آقای حسنی از مالکین و زمین‌داران بزرگ روستای شکال گوراب بوده‌اند.

در محوطه‌ی اولیه، علاوه بر خانه‌ی مسکونی، دودخانه، کوتی، لانه‌ی مرغ و تلمبار وجود داشته است.


منبع : موزه روستایی گیلانتاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/۱٧ | ۸:٤۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.