موقعیت جغرافیایی:


غار خون فوشه در موقعیت جغرافیایی 49 درجه و 9 دقیقه و 54 ثانیه طول شرقی و 37 درجه و 2 دقیقه و 41 ثانیه عرض شمالی و در ارتفاع 930 متری رشته کوه تالش در جنوب غربی روستای فوشه قلعه رودخان قرار گرفته است و از طرف جنوب به ارتفاعات برنا و لاسه پشت و تیکاو و از طرف شرق به ارتفاعات مته خوانی و از غرب به ارتفاعات دزدبن منتهی می شود. این غار به دلیل اینکه در منطقه جنگلی به نام خون (محل جاری شدن چشمه به زبان تالشی) قرار گرفته غار خون توسط نگارنده در سال 1372 پس از کشف نامگذاری شده است.

مسیر دسترسی به غار:


پس از ورود به گیلان و گذشتن از شهر رشت و فومن وارد روستای قلعه رودخان می‌شویم و از روستای قلعه رودخان به سمت روستای فوشه که 4 کیلومتر فاصله است حرکت می‌کنیم ارتفاع روستای فوشه نسبت به سطح دریا 260 متر است.


روستای فوشه یک روستای طولی و پراکنده است که یک رودخانه‌ی پر آب که از ارتفاعات بالای غار سرچشمه می‌گیرد این روستا را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم نموده و مناطق مسکونی روستا هم در قسمت شمالی و هم در قسمت جنوبی رودخانه احداث گردیده‌اند و شغل اکثر ساکنین این روستا چایکاری می‌باشد. این روستا دارای چشم اندازهای بسیار زیبا بوده و قسمت شمالی و جنوبی رودخانه نیز دارای گسل‌های فرعی متعدد است. این روستا دارای پوشش گیاهی متراکم از انواع درختان راش؛ ممرز؛ لرگ؛ خرمندی؛ توسکا؛ افرا؛ و در ارتفاعات و نزدیک‌های غار سرخ دار می‌باشد. رودخانه فوشه نیز یک رودخانه دایمی و پر آب بوده و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد.


بعد از فوشه از جاده اصلی به محله للکی پرده سر می‌رسیم، ارتفاع این محله 340 متر است که چیزی حدود 20 خانوار جمعیت دارد تا این محله جاده آسفالته است. کوهپیمایی از للکی پرده سر و در منطقه جنگلی و از کنار رودخانه برای رسیدن به غار شروع می‌شود، در مسیر ابتدا به منطقه دامداری دریا لات؛ کله ماسون؛ ریحانه؛ شهرگاه؛ شیخ جمال؛ اناردشته؛ عسکاسون؛ سیاهپوست که تا این منطقه که حدود 5 و نیم کیلومتر است و ارتفاع آن 615 متر است از کنار رودخانه حرکت می‌کنیم ولی بعد از سیا پوست از سمت راست رودخانه تا ارتفاع 70 متری صعود کرده و سپس به صورت افقی حرکت می‌کنیم و پس از 1 ساعت و ربع کوهپیمایی به منطقه لیسندی به یک زیرشاخه رودخانه فوشه می‌رسیم که ارتفاع آن 854 متر است و بعد از گذشتن از رودخانه به جهت جنوب غربی حرکت کرده و 10 دقیقه بطرف ارتفاع صعود می‌کنیم که در اطراف درخت‌های سرخدار یا کاج جنگلی مشاهده می‌شود و بعد از 5 دقیقه نیز به سمت جنوب شرقی در شیب به صورت افقی حرکت کرده که به دهانه غار می‌رسیم، غار در زیر یک خط الراس فرعی قسمت شرقی میاناب که هم در سمت شرق و غرب آن زیر شاخه‌های رودخانه فوشه جاری است قرار دارد. از للکی پرده سر تا دهانه غار حدود 9 کیلومتر راه است که 3 ساعت و نیم کوهنوردی نیاز است.مشخصات غار:


دهانه غار به سمت شرق می‌باشد که ارتفاع دهانه 2 متر و 20 سانت و عرض آن 2 متر و 80 سانت می‌باشد جهت غار شرقی غربی است و در ابتدا ی ورودی غار یک شیب ملایم به سمت داخل غار وجود دارد که در این مسیر آثار هوازدگی فیزیکی و شیمیایی شامل خرد شدن سنگها به صورت واریزه یا تالوس و رنگ خاکه قرمز رنگ به خوبی دیده می‌شود و بعد از 10 متر یک سنگ تخریبی در مدخل ورودی قرار گرفته که بایستی تا طول یک متر بصورت سینه خیز وارد غار شد. غار از نوع ریزشی است، در دهانه اصلی غار چند دهانه دیگر نیز وجود دارد ولی تاکنون کسی از آن دهانه‌ها وارد نشده است در داخل غار چند دالان بزرگ در قسمت راست، چپ، جلو و عقب وجود دارد که هر کدام به قسمتهای دیگر دالان ارتباط دارد و هر کدام از دالان‌ها طول و عمق‌های متفاوت دارد و دهلیزهای متعدد نیز در غار دیده می‌شود و چند دودکش به طرف بالا هم مشاهده می‌شود در بعضی قسمت‌های غار استالاگمیت‌های 5 سانتی و سفال‌های شکسته و خفاش هم دیده می‌شود البته دهلیزهایی دارد که به قسمتهای دیگر ارتباط پیدا می‌کند. هیچ گونه کمبود هوا و اکسیژن در غار مشاهده نمی‌شود برای رفتن به غار حتما نیاز به امکانات کوه‌نوردی و غارنوردی است و ضمنا نیاز به مطالعات و پژوهش جغرافیایی زمین شناسی، باستان شناسی دارد این غار در سال 1372 توسط نگارنده این مقاله کشف و در روزنامه اطلاعات و بعضی هفته نامه‌های محلی درج شد

تهیه کننده: حسین حاجت پور قلعه رودخانی
کارشناس ارشد ژئومورفولوژی جغرافیاتاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/۱٦ | ٧:٤٠ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.