مناره گسکر در روستای مناره بازار واقع شده است، این روستا در 9 کیلومتری غرب صومعه سرا قرار دارد . متأسفانه از بانی و از سال احداث این مناره اطلاعاتی در دست نیست اما در کتاب ولایات دارالمرز نوشته ه . ل رابینو کنسول انگلستان در گیلان به نقل از خوچکو سفیر لهستان الاصل در بار روسیه تزاری که در زمان محمد شاه قاجار به ایران و صفحات شمالی یعنی گیلان و مازندران سفر کرده بود در کتاب سرزمین گیلان از این مناره یاد کرده است و چنین آورده است که فردی به نام چهل گوش چمنی آن را ساخته است البته وجود فردی به نام چهل گوش چمنی درتاریخ گیلان سندیت ندارد و فردیست که در ذهن خیال پرور نویسندگان کتابهای تاریخی ساخته شده است .احتمال دارد این مناره را به منظور نگهبانی ساخته باشند، که ارتفاع آن به 30 متر می رسد . بخوبی مشخص است، سالها از زمان ساخت این بنا در زمان خوچکو می گذشته است و با توجه به این موضوع که در دوره افشاریه و زندیه در گیلان به لحاظ بی ثباتی سیاسی مسائل عمرانی کمتر مورد توجه قرار گرفته بودند احتمالا این بنا در دوره صفویه ساخته شده باشد که آن زمان در غرب گیلان خاندان اسحاقی حکومت می کردند .

 مناره بازار گسگر از آجر و ملاط ساروج ساخته شده است آجر به کار رفته در این بنا با ابعاد 21×21 سانتی متر و ضخامت 5/4 سانتی متر است . ارتفاع کنونی مناره در حدود 13 متر است که تقریبا 12 متر از مناره بر اثر زلزله سال 1369 فرو ریخته است مقطع این مناره دایره ای و هرچقدر بطرف بالا حرکت کنیم از قطر دایره تشکیل دهنده کاسته می شود در این مناره از طریق یک در ورودی که در جهت جنوبی قرار دارد می توان بداخل مناره راه یافت و از طریق پله های متعدد که اکنون بیش از 18 عدد نیست به بالای مناره رسید . دایره بیرونی مناره در پایه به 19 متر می رسد در شرق یک نورگیر به ابعاد ارتفاع نورگیر 1 متر عمق نورگیر 30/1 متر و پهنای نورگیر 10 سانتی متر در ارتفاع 6 متری از سطح زمین تعبیه شده است .

 مناره مذکور با ارتفاع 25 متری در زمان سالم بودن خود یکی از عجایب معماری استان گیلان قلمداد می شد، زیرا بندرت بنای مرتفعی در هوای بارانی گیلان استقامت و پایداری در مقابل عوامل جوی را از خود نشان می دهد ولی از نظر بهره برداری احتمالا این بنا جهت دید بانی ، بدست آوردن دقیق طلوع و غروب خورشید و یا اشاعه شعائر مذهبی ( اذان ) استفاده می شده است .

 در قسمت فوقانی مناره در دو ردیف نقش هندسی جهت تزیین مناره آجرکاری شده بود که امروزه بر اثر فروریختن قسمت بالایی مناره قابل مشاهده نیست . بخشی از این اثر در سالهای 80 و 81 مورد مرمت قرار گرفت .

  

برگرفته از: سایت تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


...تاريخ : ۱۳٩٠/٦/۱٩ | ۸:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.