اسفند ماه و خانه تکانی

اسفندماه در بین تالشان چند اسم دارد. چیلی پیلی یَه ما chilipiliya ma- لَرَکشَه ما larak,sha ma- نَوروزَه ما navruza ma سه نام تالشی این ماه است. از آن جا که تالشان معتقدند یک ماه مانده به پایان هر فصل در واقع آغاز فصل دیگر است ، اسفندماه را نَوروزَه ما یعنی ماه نوروز نامیده اند. در این ماه خانه تکانی ها آغاز می شود. نَوروزنامَه navruz nama (نوروزنامه) خوانی ها شروع می شود ...
یکی از کارهایی هم که زنان تالش در گذشته زیاد انجام می دادند و امروزه نیز در برخی جاها دیده می شود گل مالی دیوارهای اتاق ها و اطراف ساختمان می باشد.
زنان تالش مقداری گِل به رنگ هایی چون سفید و قرمز و ... را در آب زیاد حل می کنند تا کاملاً رقیق شود. سپس با یک جارو از جنس ساقه برنج آن را به دیوار ها می مالند. دیوار خانه با این کار رنگ و رویی نو به خود می گیرد. و این ها همه نشان از آماده شدن خانواده های تالش برای استقبال از سال نو و عیدنوروز است.
تصویر بالا اگر چه در زمانی غیر از اسفند ماه ثبت شده اما چون اینک گهگاه می توان در برخی روستاهای تالش چنین تصاویری را دید به بهانه ی استقبال از نوروز تقدیم تان می کنم. نوروزتان پیشاپیش خجسته باد.
منبع : وبلاگ تالش شناسی

...تاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/۱٠ | ٧:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.