خانه‌ی محتشم طلب، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین خانه‌های موزه است. این خانه یکی از نمونه‌های قدیمی و منحصر به فرد جلگه‌ی غرب گیلان می‌باشد و اولین بنای منتقل شده در این حوزه است. این خانه  که از روستای "گشت" از توابع شهرستان فومن به موزه منتقل گردیده است ، متعلق به مباشر منطقه، آقای محتشم‌طلب بوده که توسط صفر عمو اجاره می‌شود و پس از اصلاحات اراضی، مالکیت بنا ، به فرزندش آقای محمد قلی محتشم‌طلب که از کشاورزان متمول منطقه محسوب می‌شده می‌رسد. پس از او فرزندان و نوادگانش در این خانه سکونت گزیدند. در دوره‌های مختلف، بخش‌هایی به بنا افزوده شده است و در دوره‌ای به علت ابعاد وسیع بنا، چهار خانوار در آن سکونت داشتند.

سال ساخت این خانه بین ١١٩٠ تا ١٢٠٠ هجری شمسی تخمین زده شده و در سال ١٣٨٧ در موزه دوباره‌چینی شده است.

این بنا در دو طبقه و با تکنیک دیوار چینه‌ای در همکف و زگالی در طبقه‌ی اول و با سقف کُلَشی ساخته شده‌ است. ارتفاع بنا بیش از ٨ متر و زیر بنای آن حدود ٢٣۵ مترمربع است.

کشیدگی بنا به طول تقریبی ٢٠ متر ، به آن جلوه‌ی ویژه‌ای بخشیده است. بنا در همکف دارای انبارها و طویله، و در طبقه‌ی اول دارای دو اتاق است. در نیم طبقه نیز، دو اتاق دود خانه تعبیه شده است. بنا در طبقه‌ی اول و نیم طبقه‌اش به ترتیب به تلار، ورتلار و ایوان، نیز مجهز شده است.

در مجموعه‌ی مسکونی محتشم طلب علاوه بر خانه، کوتی و باغ سبزیجات و صیفی‌جات با توجه به وضعیت اولیه بنا در محوطه‌ی خود مکان‌یابی و ساخته شده‌اند.


منبع : وب سایت موزه روستایی گیلانتاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/٢٤ | ٦:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.