شَنگ (نام علمی: Lutra lutra) یا سمور آبی اروپایی, جانوری گوشتخوار از خانوادهٔ راسویان (Mustelidae) جنسسمور آبی (lutra) است. زیستگاهش کنار آبهای شیرین است. دارای بدنی دراز و نسبتاً باریک و دم بلند و سر مسطح، پوزه کوتاه و رنگ قهوه‌ای است. و طول بدن آن تا ‪ ۷۵‬سانتی متر و طول دم آن تا‪ ۵۰‬سانتی متر می‌رسد. 

ریخت شناسی:

شنگ بدنی بزرگ، استوانه ای شکل و قابل انعطاف دارد. دمش بلند و لوله ای شکل، گوش هایش کوچک و پا یش کوتاه است و پرده ای در بین انگشتانش دیده میشود. چنگال های این پستاندار برای حفاری تیز و مناسب است و دندان های تیز و بلندی برای گرفتن شکار و خرد کردن پوسته ی آن دارد . پوزه ی پهنی با سبیل های بلند و کلفت دارد و رنگ پشت بدنش قهوه ای و زیر چانه و گلویش سفید است.

رژیم غذایی:

غذای اصلی شنگ ماهی است واز جانوران آب زی مانند قورباغه، خرچنگ ، ول آب زی، پرندگان آب زی و از حشره ها و مواد گیاهی تغذیه می کند.

زاد آوری:

شنگ ماده در تمام فصل های سال بچه می زاید.

وضعیت حفاظتی:

در اکثر نقاط کشور جمعیت آن به شدت کاهش یافته است.


ی...تاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/٢٤ | ٦:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.