"بکار ورزای بکار ورزای تی شاخان گل اناره"

"دعا بکن تی صاحب یار بگیره یار بگیره تی شاخان نوک طلا بگیره"

شخم زدن زمین در گذشته با استفاده از ابزارهای ساده و به کمک حیوان انجام می شد. زمین ها و خاک جنگلی سرشار از مواد مغذی برای رشد گیاهان زراعی و باغات میوه بود. مردم با پیشروی به داخل جنگل ها (ریشه کنی- جمع آوری سنگ ها-ازبین بردن گیاهان علفی و درختان غیر مثمر (تمش فورزی) بر وسعت زمین های خود می افزودند. دشت های جلگه ای و حاصلخیز کناره دریای خزر به دلیل دارا بودن زمین های حاصلخیز و حاصل از فرسایش و خاکشویی جنگل ها و آبرفتی مصب رودخانه ها توسط سیل های ویرانگر و سهولت کار نسبت به اراضی شیب دار و دامنه کوهها طالبان بیشتری داشتند که بعد ها با وصول مالیات حکومتی مردم به استفاده از اراضی جنگلی جهت کشت مرکبات و چای در شهرستان رامسر توجه بیشتری نشان دادند.

در زمین شالیزار مرحله شخم (اشکل ) و شخم دوباره (پیشکاول ) و صاف کردن آن (کاول ) به وسیله گاو نر و یا اسب با هدایت مرد دهقان انجام می شد جهت شخم زدن زمین از حیوان شامل گاونر(ورزا)- دو یوغ چوبی بلند بر گردن حیوان (جوت=جت=جود) و یک خیش از جنس فولاد (گاجمه) استفاده می شد.


منبع : وبلاگ جواهردهتاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/۱٠ | ۱:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.