در پای شیطان کوه استخری طبیعی وجود دارد که اسم سابق آن دربسته بود ، حدود ۱۷ هکتار وسعت دارد و مخزن آبی برای آبیاری مزارع برنج بوده و آبش از آبهای جاری کوهها تحصیل می‌ شد و برای شرب کشتزارهای از آن استفاده می‌شده .

معروف است که این استخر به دستورشاه عباس صفوی احداث گردیده است. مکنزی درسفرنامه خود از آن یاد می‌کند و طول این استخر را ۷۰۰  گام و پهنایش را ۲۰۰ گام معین کرده است.

در وسط این استخر جزیره ای قرار دارد موسوم به میان پشته و درتاریخ عالم آرای عباسی مسطور است شاه عباس کبیر پادشاه صفوی قصری عظیم در آن برای سکونت شخصی خود در اوقاتی که به لاهیجان می‌آمده بنا نهاده بود .

استخر پر آب و کوه شاه نشین منظری بدیع را آفریده است که چشم هر بیننده را خیره می‌کند، آن چنانکه گویی نشان از بهشت دارد و در سالهای اخیر، با ایجاد آبشار مصنوعی در کمر کوه شاه نشین و همچنین احداث بلوار و استراحتگاه بسیار زیبا و سایر تمهیداتی که درجهت زیباسازی و بهسازی این منطقه صورت گرفته لاهیجان را به یکی از مراکز مهم توریستی ایران تبدیل کرده است.


منبع : وبلاگ گیلان برای گیلانیتاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/٩ | ۸:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.