شب نشینی یک سنت قدیمی درروستاهای گیلان مخصوصا در روستاهای کوهستانی تالش و ماسال و رودسر و املش و شفت می باشد. مخصوصا در روستاهای کوهستانی شهرستان املش رواج دارد.

در شب نشینی مردان روستا مخصوصا در فصول سرد سال که کار کشاورزی بعلت بارش برف  و سرما وپایان برداشت محصولات کشاورزی (چای و مرکبات و سبزی و سیفیجات)تقریبا به کمای زمستانی فرو می رود در ساعات اولیه شب در منزل بزرگان و ریش سفیدان روستا صمیمانه  گرد هم آمده و درحالیکه به صرف چای و میوه مشغولند از گذشته و داستانهای قدیمی اتفاق افتاده مردان کوه و جنگل از زبان ریش سفیدان و افراد مسن روستا بهرمند میشوندکه لذت خاصی داشته و ناخودآگاه خستگی را از تن شب نشینان زدوده و لبها را بشاش و خندان میکند.

اگرچه  ورود زندگی ماشینی به روستاها و همچنین رادیو و تلوزیون به منازل تاحدودی شب نشینی را کم رنگ نموده و مهمان نا خوانده این سنت قدیمی شده است ولی همچنان در بسیاری از روستاهای قدیمی رونق داشته و جایگزینی پیدا نکرده است.

با توجه به اینکه این رسم قدیمی با از دنیا رفتن پیران و ریش سفیدان روستاها روز به روز کم رنگ تر می شود جا دارد که مسولین محترم جهت زنده نگه داشتن آن و همچنین ثبت این رسم بعنوان یک سنت قدیمی دست به کار شوند.


...تاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/۱ | ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.