درخت سیب در بیشتر نقاط دنیا پرورش داده می‌شود و سیب میوه‌ ایست که می‌توان گفت در هر جای دنیا وجود دارد و همه مردم دنیا آن را می‌شناسند. در ایران این درخت به صورت وحشی در جنگلهای شمال وجود دارد در  تالش به آن سف و در لاهیجان و رودسر به  آن را آسیب ، هسی و هسیب و در مازندران به آن سه می‌گویند.تاکنون بیش از 7500 گونه سیب شناسایی شده است. جنگل های شمال کشور ما محیط مناسبی برای رشد و نمو نوع وحشی آن نیز هست. سیب انواع مختلف دارد. انواع وحشی آن کوچک و پرورش یافته آن درشت می‌باشد. سیب نوع ترش و شیرین دارد.

 در مناطق کوهستانی تالش سیب ترش جنگلی را بعد از چیدن و شستشو و خشک شدن میوه با  چاقو از وسط به دو نیم میکنند و  به آن نمک مخلوط به گلپر می زنند ، بعد هم نخ میکنند و بصورت حلقه های گردنبدی در آورده و در زیر نور آفتاب و یا در کنار بخاری هیزمی آن را خشک می کنند و بعد در طول فصل پاییز و یا زمستان به مصرف خود و خانواده می رسانند . این نوع خشک کردن میوه که نوعی لواشک  بصورت امروزی می باشد. خیلی هم خوش عطر و خوش طمع می باشد. و یکی از  خوراکی های سنتی تالشان می باشد .منبع:تالش ماتاريخ : ۱۳٩۱/۱٠/۱٥ | ۱:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.