سه شنبه بازار املش از قدیمی ترین بازارهای گیلان بشمار می رود که تاحدودی آنرا می توان باتوجه به قدمت ۴۰۰ ساله شهر املش به این دوران نسبت داد زیرا یکی از عوامل ایجاد شهرها در گذشته وجود مازاد تولید روستایی و در نهایت ایجاد بازارها در شهرها برای فروش محصولات کشاورزی بوده است. سه شنبه بازار در ساعتهای مختلف دارای کارکردهای متفاوتی است و باعث جذب روستائیان زیادی از اطراف و اکناف خود می شود.

بازار سه شنبه املش نمونه قابل مطسالعه از بازارهای هفتگی سنتی درگیلان است که مشخصات کامل بازارهای اغلب نقاط گیلان را در آن می توان دید. حضور طبقات مختلف مردم در این بازار از اشتیاق و علاقه فراوان آنان به شرکت در این اجتماع پرشور حکایت می کند.بیشتر دید و بازدیدها و آشنائیها در بازار صورت می گیرد و چه بسیار از آشنائیهای بازار که به ازدواج منتهی می شوند. جوانان روستاها پس از یک هفته کار و تلاش ، زیباترین لباسهای خود را پوشیده به سوی بازار می شتابند. حضور در بازار و گشت و گذار در آن بهترین سرگرمی و تفریح برای طبقات مختلف مردم بخصوص جوانان است. هیچ تفریحی برای آنان جاذبه حضور در بازار سه شنبه را ندارد. در این روز حمامیها ، آرایشگران، قهوه چیها ، اغذیه فروشی ها و صاحبان مسافرخانه ها بسیار فعال و پر تلاش هستند. بازار نعلبندها نیز به سبب مراجعه مسافران نقاط کوهستانی که خود را با اسب و قاطر به سه شنبه بازار املش رسانده اند گرمو پر رونق است. در این بازار اجناس خارجی نیزعرضه می شود. فروشندگان دوره گرد بیشتر از شهرهای رشت ، آستانه اشرفیه، لنگرود و رودسر هستند. حضور در حلقه مارگیران ، معرکه گیران و درویشها از جنبه های تفریحی سه شنبه بازار املش است. هر فروشنده در روز باید
مبلغ 200 ریال به شهرداری پرداخت نماید.


منبع : وب سایت صنایع دستی و میراث فرهنگی گیلانتاريخ : ۱۳٩۱/۱٠/٢ | ٤:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.