خانه قدیری رشت که مربوط به دوران پهلوی  است، دارای اسکلت و سازه چوبی با سقف لمبر کوبی است. پوشش خارجی خانه قدیری، سفالی و در و پنجره آن از چوب نراد  روسی ساخته شده‌است.

  این بنا در ضلع شرقی محله کیاب و سبزه میدان قرار دارد . (سبزه میدان توسط محمد ولی خان تنکابنی سپهدار و حکمران گیلان احداث کردید .)

خانه قدیری درسال 1368 توسط اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان خریداری و جهت انجام کارهای اداری به مکانی اداری تغییر کاربری داد و از همان موقع تا کنون نیز بارها جهت نگهداری و حفاظت از آن مورد مرمت های موضعی و مستمر قرار گرفت و در سال 1381 با در اختیار گرفتن مکانی جدید جهت استقرار اداره کل میراث استان تخلیه و جهت احداث مکانی برای کارآموزان صنایع دستی مورد مرمت اساسی قرار گرفت .

هم اکنون بنای تاریخی مذکور بعنوان پژوهشکده میراث فرهنگی مورد استفاده می باشد و دارای کتابخانه ای با کتب تخصصی مرمت ، معماری، تاریخی،گردشگری و... است که تاحد زیادی پاسخگوی دانشجویان و اندیشمندان است.

منبع :http://www.gchto.irتاريخ : ۱۳٩۱/٩/٢٢ | ٩:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.