در نزدیکی صبح اذان (صبح عزا)یا صبح روز عاشورا در برخی از مساجد به ویژه مساجد شفت (بازار آقا صالح و سلطان پیر حسن )عده ای که تا صبح در مسجد مانده اند ، بلند شده و با حرکت دسته ی سینه زنی به نقاط مختلف داخل شهر و حتی به منزل روضه خوان ، مقبره ها و منازل افراد معتبر می رود. گروه دارای حرکتی تند است . آنان با خواندن اشعاری چون ((سهیل امشب میا برون )) و یا آرزو می کنند که صبح نشود :چرا که آن روز امام حسین (ع) و یارانش و فرزندانش به شهادت خواهند رسید .

گروه صبح عزا سرانجام به مسجد خود بر میگردنند و در آنجا صبحانه می خورند .گاهی آش و شیر برنج ، گاهی چای شیرین ، پنیر و نان به آنها داده می شود .

مسجد قاضی جلال شفت که همان مسجد بازار شفت است ، در گذشته دور ، انجمن سوگواری  ای به نام حضرت علی اصغر داشت که از طریق دریافت وجوهاتی از مردم اقدام به برپایی دسته های عزاداری می کردند .

در دهستان نصیرمحله هم سالیان سال است که مراسم صبح عزا برگزار می شود که عزاداران در قدیم  از مزار شهدای مسجد امام حسن مجتبی(ع) به سمت بقه (تازه بقا ) حرکت میکردند. اما در سالهای اخیر از مسجد محل به سمت میدان شهدا نصیرمحله حرکت و با اشعاری همچون ((ای صبح صادق ز افق سر مزن سر مزن ***آتش کین بر دل زینب مزن ))آرزو میکردند که صبح نشود . وبعد به مزار شهدا رفته و آنجا با فرستادن فاتحه به ارواح  شهیدان  به داخل مسجد می روند . و صبحانه به عزاداران  شیر و خرما می دادند.

منبع : کتاب تاریخ شفت

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله


...تاريخ : ۱۳٩۱/۸/٢٩ | ۸:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.