در گذشته وقتی دسته های عزاذاری به نزدیکی مسجد میزبان می رسیدند ،برخی از اهالی مسجد با تشکیل گروهی سینه زن به پیشواز آنان رفته با خوش آمدگویی، عزاداران میهمان را جلوتر از خود به مسجد هدایت می کردند .

آنان در داخل مسجد و سپس بیرون مسجد شروع به سینه زنی می کنند ، مرثیه خوان  در زیر سایبان بیرونی مسجد شروع به خواندن مرثیه می کند .گروه میزبان با سکوت خود مقدمات را برای محتشم خوان فراهم می سازد . هنگام خواندن محتشم خوان همه ساکت می مانند . بعد از او مرثیه خوان می خواند :((ای اهل عزاداران جملگی خداحافظ ))که این اشعار با بدرقه اهالی مسجد میزبان توام است . در این موقع از طرف اهالی مسجد به مرثیه خوان پولی داده می شود . آنان پول را میان خود تقسیم می کنندو یا به مسجد خود آورده و از طریق هیئت امنا به آنان داده می شود.

در شب الوداع (تاسوعا)و قتل (عاشورا)مراسم ویژه ای در مساجد مناطق شفت به ویژه در مسجدهای بازار  و نزدیک به آن برپا می شود که دیدنی است .

منبع : کتاب تاریخ شفت آقای نادر افشاریان

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطلب با ذکر نام ((وبلاگ نصیرمحله ))بلا مانع می باشد


...تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٦ | ٥:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.