محرم در باور مردم گیلان جلوه‌ای از مظلومیت و حماسه قیام عاشوراییان نهضت حسینی(ع) است.

مردم این استان هرساله در این ایام به خاطر مظلومیت حسین(ع) و یاران با وفایش در مبارزه با ظلم و ستم یزیدیان و مصیبتی که بر اهل بیتش روا شد با سرو سینه زدن، یاد و خاطره کربلای حسینی را زنده می‌کنند.

هزاران شیفته‌حسینی با شروع ماه محرم، کاروان دل را به هوای کربلا آنچنان روان می‌کنند که گویی خود از حماسه سازان آن هستند.

شیعیان خاندان عصمت و طهارت همراه با قافله کربلا در این ایام از کربلای دل به معلا می‌آیند و همراه حسینیان به حماسه‌ای دیگر می‌پردازند.

اعتقاد و باور خاص مردم به حضرت ابوالفضل العباس،علی اکبر ، علی اصغر، حربن یزید ریاحی و زنان وکودکان سید شهداء در این ایام و برگزاری آیین‌های ویژه سوگواری به نام آنان نمونه‌ای ازباورداشت‌های مذهبی مردم استان است.

مردم گیلان در دهه اول ماه محرم با حضور در مساجد و حسینیه‌ها و برگزاری مراسم نوحه،مصیبت خوانی و سینه‌و زنجیرزنی‌با آیین‌های ویژه خود یک باردیگر حماسه حسینی و مظلومیت اهل بیت را در باور مردم به نمایش می‌گذارند.

 

آئین‌های سوگواری مختلفی در مناطق شهری و روستایی گیلان همه ساله از سوی عزاداران حسینی اجرا می‌شود که ریشه در فرهنگ دینی مردم این استان دارد.

آماده‌سازی مساجد و حسینیه‌ها ، علم بندی و سیاه پوش کردن سردر مساجد و معابر و برپایی مجالس روضه خوانی ،سینه زنی، زنجیر زنی از آیین‌های ویژه این ماه است.

یکی از آیین‌های عزاداری در این ماه مراسم ویژه علم بندی است که از یک روز مانده‌به‌ماه محرم تا روز هفتم این ماه در مناطق شهری و روستایی استان گیلان با آیین‌های خاصی برگزار می‌شود.

در این مراسم مردم مناطق مختلف باپذیرایی از عزاداران در مساجد وحسینیه ها باتشکیل دستجات مختلف سینه‌زنی و خواندن نوحه،پرچم‌های سیاه را به نشانه عزاداری سیدالشهداء بر بالای سر در مساجد و گنبدهای آن نصب می‌کنند.

این مراسم در دهکده تاریخی ماسوله و شهرستان مذهبی آستانه اشرفیه جلوه‌ای ویژه دارد و هر ساله افراد زیادی برای شرکت دراین مراسم به این مناطق مسافرت می‌کنند.

تشکیل دستجات سینه و زنجیر زنی با شیوه‌های مختلف دو ضرب ، پنج ضرب و سه ضرب بر سینه و پشت نمونه‌ای از عزاداری در این ایام است که با توجه به نوع نوحه و ریتم آن در مناطق مختلف استان اجرا می‌شود.

لطفا به ادامه مطلب بروید


پخت و توزیع نوعی شیرینی به نام"ککه"یا "کشته" که با آرد و شکر ، آب و روغن تهیه می‌شود در بین عزاداران آیین دیگری است که در باور مردم برخی مناطق استان وجود دارد.

شربت دهی و نصب منبع‌های آب دراطراف مساجد، سطح شهر و مناطق تردد دستجات عزاداری و همچنین پذیرایی از عزاداران در شب‌های پایانی دهه اول محرم از دیگر رسوم رایج محرم در گیلان است.

اطعام دهی ، پرداخت نذورات ، شربت دهی،راه‌اندازی علم و کتل ، دخیل بستن مردم با پارچه سبز برروی علم ها، حمل پرچم‌های سبز با عبارت‌های "یا حسین شهید" به وسیله کودکان و نوجوانان و سقاشدن کودکان سیاهپوش با عنوان نذر حضرت علی اصغر(ع) از جمله جلوه‌های زیبای آیین‌های‌سوگواری دراین منطقه است.

سقاشدن برخی از کودکان در روز عاشورا با لباس سبز و سربند یاحسین مظلوم و یا عباس از نذورات خانواده‌های استان است.

برگزاری مراسم تعزیه خوانی،آتش‌زدن خیمه‌ها،راه‌اندازی کاروان‌های شتر و اسب با سواران سبز پوش و سرخ پوش از دیگر آیین‌های سوگواری شهادت سالار شهیدان کربلا و ‪ ۷۲‬تن ازیاران با وفایش در گیلان است.

جوانان گیلانی نیز دراین ایام با حضورفعال و خودجوش و تشکیل هیات علی‌اکبر و خیمه جوانان بنی هاشم فضای آکنده از معنویت را به نمایش می‌گذارند.

برخی از مناطق استان گیلان به دلیل وجود بارگاه امامزادگان جلوه‌ای دیگر در ماه سوگواری سالار شهیدان دارد.

آرامگاه حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف درآستانه‌اشرفیه،امامزاده هاشم در جاده رشت به رودبار دراین ایام مملو از حضور سوگواران اهل بیت است و هر ساله در ماه محرم مردم این استان با راه‌اندازی دستجات مختلف عزاداری به این مکان‌ها می‌آیند.

تشکیل جلسات وعظ و دعوت از روحانیون برای سخنرانی در منازل ، تکایا و مساجد از برنامه‌های دیگری است که در دهه اول ماه محرم انجام می‌شود.

 

اکثر روستاها و مناطق شهری گیلان دراین ایام تا پاسی از شب مملو از حضور دوستداران سالار شهیدان برای برگزاری مراسم‌های عزاداری است و آنان با حضور در مساجد ، تکایا و راه‌اندازی دستجات سینه، زنجیر زنی و نوحه سرایی به سوگواری می‌پردازند.

شکوه و عظمت این مراسم که با نوحه خوانی ،مداحی ،سینه زنی ،زنجیر زنی و شبیه خوانی همراه است در روزهای تاسوعا و عاشورا به اوج خود می‌رسد.

آیین سنتی "چهل منبر" از دیگر مراسمی است که در شب عاشورای حسینی در اغلب مناطق استان گیلان به اجرا در می‌آید.

در غروب تاسوعای حسینی برخی از افراد که نذر و حاجتی دارند با قرار دادن یک میز چهار پایه و ظرفی پراز برنج و مقداری خرما در کنار ظرفی خالی به همراه تعدادی شمع به اجرای این آیین می‌پردازند.

در این میان عزاداران حسینی که اغلب آنها بانوان هستند و نیتی در دل دارند باید ‪ ۴۰‬عدد شمع و خرما تهیه کرده و با پای پیاده‪ ۴۰‬بار مسافتی را طی کنند و هربار که به مقصد رسیدند یک عدد شمع و یک عددخرما در آنجا قرار دهند.

در این میان برخی از افراد روزه سکوت می‌گیرند و تا پایان مراسم سخنی نمی گویند.

عزاداری با شمع در شامگاه روز عاشورای حسینی از دیگر آیین‌های سنتی در گیلان است.

در این مراسم عزاداران حسینی با تشکیل دستجات سینه زنی وبا دردست گرفتن شمع‌هایی روشن در کوچه و خیابان‌ها به راه‌افتاده و به نوحه خوانی و سینه زنی می‌پردازند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامیتاريخ : ۱۳٩۱/۸/٢٥ | ٤:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.