شنیده شد که شخصی بنام نصرت ساکن روستای نصیرمحله نیمه شب از منزل مسکونی خودش بلند میشود می بیند که در قسمتی از روستای والی سرا  پر از شمشاد بود شعله ای از طرف امامزاده اسحاق(ع) حرکت کرد و در همان منطقه جنگلی فرود آمد و بعد از چندی حرکت کرد شب دیگری که نصرت در خواب بود یک زوج در خواب به وی می آیند میگویند که ما خواهر و برادریم  که در آن قسمت از شمشاد ها مدفون شده ایم و برای اینکه وقتی از خواب بیدار شدی بتوانی محل دفن ما را پیدا کنی علامتی روی درختان شمشاد میگذاریم شما از مردم کمک بگیرید و ساختمانی بر روی قبر ما احداث نمایید، در آن زمان با همت و کمک مردم ساختمانی از گل و چوب در آنجا احداث نمودند و به روایتی با پیگیری تاریخ نویسان آن زمان اسم آنها را پیدا کردند که بنام های امامزاده اسماعیل (ع) و امامزاده نساء (ع) و از نوادگان امام موسی کاظم(ع) بودند که بنام تازه بقعه نام گذاری گذاری شد. در داخل ساختمان و بر روی قبر این دو عزیز مقبره ای از چوب ساختند و گذاشتند؛

لطفا به ادامه مطلب بروید


کم کم آن منطقه جنگلی آباد شد و نام تازه بقعه بر سر زبان ها افتاد از دور اطراف و روستاهای همجوار از جمله :نصیرمحله،گنجار،خرفکل،شالما و ... در این مکان گرد هم آمدند و بازار و قهوه خانه صحرایی و قصابی و ... در روز های جمعه تشکیل دادند در سال 1369 بر اثر زلزله این مکان تخریب گردید تا اینکه بار دیگر این دو عزیز بار دیگر به خواب یکی از اهالی روستای والی سرا بنام عزت خان آمدند و فرمودند شما به یکی از اهالی روستا که در بین مردم معروف و محبوب باشد بگویید که ساختمان را از نو احداث نمایید در سال 1370 با حضور معتمدین محل هیت امناء تشکیل شد با کمک مردم و حمایت اداره محترم اوقاف با سنگ بلوک ساختمانی از نو تاسیس و گچ کاری و موزاییک کاری شد. شنیده های زیادی مبنی بر معجزات صورت گرفته در این مکان مقدس وجود دارد . در کنار این بقعه متبرکه مسجد قدیمی با قبرستان نیز بود که بازسازی شد. متاسفانه بدلیل نبودن خانه ای در نزدیکی این مکان مقدس چندین بار توسط سارقان مورد سرقت قرار گرفت که خوشبختانه دستگیر شدند و اموال به سرقت رفته به حرم عودت داده شد.با همکاری هیئت امنا،مردم و اداره اوقاف چشمه ای در فاصله دور این بقعه شناسایی شد و با لوله کشی و پمپ گذاری آب شرب به حرم رسید.

نویسنده  : آقای اسماعیل لطفی

منبع : وبلاگ روستای والیسراتاريخ : ۱۳٩۱/۸/٦ | ٩:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.