مدیرکل شیلات: 75تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل گیلان صید شده است

رودسر - مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در سواحل این استان گفت: تاکنون صیادان گیلانی بیش از 75تن انواع ماهیان استخوانی را در این سواحل صید کرده اند.

 

'حجت سعیدی' صبح روز شنبه که به منظور بررسی آخرین وضعیت صید و صیادی در روزهای آغازین صید به شهرستان رودسر عزیمت کرده است در گفتگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: ارزش اقتصادی این میزان صید یک میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر از 20مهر در سراسر استان شروع شده که به میمنت و مبارکی صید در بخش صید ماهیان خاویاری از رشد و افزایش مناسبی در اولین روزهای صید برخوردار بودیم.

سعیدی اظهار کرد: بطوریکه تاکنون در شهرستان رودسر سه قطعه ماهی خاویاری در حدود 10کیلو خاویار، 60کیلو گوشت خاویاری و در سطح استان حدود600کیلو گوشت و 70کیلو خاویار بدنبال داشته است.

وی اضافه کرد: یکی از این ماهیان صید شده وزن آن 400کیلو با عمر متوسط 35سال و با ارزش اقتصادی 700میلیون ریال که در نوع خود بی سابقه بوده است.

مدیرکل شیلات گیلان در ادامه بیان کرد: با توجه به اقدامات انجام شده در راستای بازسازی ذخایر دریای خزر و رها سازی حدود 200میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی و با در نظر گرفتن شرایط جوی و آب و هوایی و نیز اقدامات حفاظتی در جهت صیانت و حفاظت گونه های ارزشمند آبزیان انجام گرفته پیش بینی می شود صید بهتر و بیشتری نسبت به سال گذشته در استان داشته باشیم.

سعیدی اضافه کرد: سال گذشته نیز 13هزار و 500تن انواع ماهیان استخوانی به ارزش اقتصادی390میلیارد ریال در استان صید شد.

وی در ادامه بیان کرد: در راستای طرح تعدیل و ساماندهی صیادی در استان چهار پره که در شهرستان رودسر به دلیل غیر اقتصادی بودن صید و نیز بر اثر پیشروی آب دریا جایگاه خودشان را از دست دادند، قرار است در اولین فاز دریافت اعتبار مشمول این طرح قرار بگیرند.

سعیدی گفت: هم اکنون در استان گیلان 53شرکت تعاونی فعال با چهارهزار و 50نفر صیاد که از این تعداد 17شرکت در شهرستان رودسر با تعداد یکهزار و 550 نفر صیاد مشغول به فعالیت صیادی هستند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی


...تاريخ : ۱۳٩۱/٧/٢٢ | ٦:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.