عنوان اثر : خانه تاریخی ابریشمی

موقعیت اثر : شهرستان رشت، ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان، کوچه شاعری

شناخت اثر:

خانه ابریشمی یکی از بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی شهر رشت می باشد . در دیوارهای حیاط ، 5 نوع طاقنما (شاخ بزی ، قوس دسته بندی ، قوس نیم دایره ، قوس افتاده ، قوس سه کمانه ) مشاهده می گردد .بنای اصلی دو اشکوبه و هر طبقه دارای هشت اطاق است . اطاقهای همکف ساده و بدون تزئینات است . در طبقه فوقانی دوتارلار بسیار زیبا و بی نظیر آیینه ای ، دارای گچبریهای زیبا با پوشش هنرمندانه قطعات آیینه در بدنه و سقف است که از هماهنگی خیره کننده ای برخوردارند . دو ستون گچی با شیر سرهای تزئینی ، دیگر وجوه جالب توجه این اتاقند .

چینی خانه نیز دارای دیوارها و پیش بخاریها یی است که در میان گچبریهای آنها دوائری ایجاد و داخل این دوائر را با کاسه و بشقابهای گل مرغی و منقوش چینی آراسته اند. بهره برداری از این خانه جهت سکونت بوده و اینک نیز بصورت منزل مسکونی در اختیار خانواده ابریشمی قرار دارد .

دیوارهای محصور کننده حیاط خانه با انواع قوس های به کار رفته درآنها بر آراستگی داخلی محوطه افزوده اند . علاوه بر آن می توان از تزئینات به کار رفته در اشکوب فوقانی یاد کرد ، شکفتگی غنچه های گل در تزئینات گچبری اتاق ها و علی الخصوص در تالار آیینه و تلفیق گچبری و آیینه کاری که هارمونی خاصی را پدید آورده اند ، همچنین تزئینات فوق العاده زیبا و شگفت انگیز چینی خانه وآراستگی دیوارها و سقف اتاق که با ظروف پرگار و منقوش به اشکال گل ها و پرندگان و با رنگهای شاد مزین شده اند از دیگر ظرایف تزئینی که نشانگر اوج دقت و سلیقه و هنرمندی هنرمندانی است که موفق به خلق جلوه هایی بی همتا از هنردوره قاجاریه گشته اند . آنچه بر اساس شواهد و قراین می توان برداشت کرد این است که خانه در طول زمان پس از ساخت دچار تغیرات شده است . احتمالا تزئینات به کار رفته در اشکوب فوقانی مدتی پس از زمان ساخت ، در همان زمان قاجاریه اضافه شده اند . از جمله تغییرات ، صورت گرفته میتوان به دگرگونی نمای بنا اشاره کرد و همچنین کف تالار آیینه که زمانی با آجرهای لعابدار الوان و گلدار مفروش بوده جای خود را به پارکت جدید داده است .

منبع : پرتال اداره کل گردشگری و صنایع دستی گیلان


...تاريخ : ۱۳٩۱/٧/٢٢ | ٥:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.