پرورش گوسفند

روش های نگهداری گوسفند
1- نگهداری به روش چرای آزاد ( گسترده یا عشایری)
2- نیمه آزاد (روستایی)
3- روش ساکن ( پرورش در مزرعه)


1- روش چرای آزاد:
در مناطقی که از آب و هوای معتدل برخوردار بوده و در مجاور مراتع وسیع پر بار قراردارند بکار می رود. در این روش دامها دردامن طبیعت بسر برده و هیچ گونه آغل خاصی برایشان درنظر گرفته نمی شود. مهم ترین مزیت این روش با صرفه بودن آن از نظر اقتصادی است. از آنجایی که گوسفند در موقع چرا علوفه را از ته می کند بهتر است زمین (مرتع) ابتدا توسط گاو چراینده شده سپس در اختیار گوسفندان قرار بگیرد.


2- روش نیمه آزاد (روش توأم کشاورزی – گله داری):
در این روش گله داری جنبۀ غالب دارد. محل زندگی گله دار معمولاً درهمان روستای مبدأ می باشد. در مدتی از سال گله دار مجبور می شود گلۀ خود را کوچ دهد.


3- پرورش ساکن (‌پرورش در مزرعه):
در این روش حرفه اصلی روستایی کشاورزی است. گوسفند درمواقع نامناسب از نظر جوی در آغل بسر برده و به طور دستی تغذیه می شوند. این آغل ها در روستای مبدأ مستقر هستند.

طبقه بندی گوسفند در دنیا:
1- براساس نوع تولید (‌گوشتی،‌ شیری، پشمی،‌ پوستی)
2- براساس وضعیت شاخ
3- براساس منطقۀ جغرافیایی
4- براساس وضعیت دنبه
5- براساس نوع پشم،‌ مهم ترین روش تقسیم بندی گوسفند است.

گوسفندان ایرانی برحسب نوع تولید به دسته های زیر تقسیم می شوند:
1- نژادهای گوشتی مثل گوسفندان لری- مغانی – افشاری – شال
2- نژادهای پشمی مثل گوسفندان بلوچی – کلکو – ماکوئی
3- نژادهای شیری مانند گوسفندان قزل
4- نژادهای پوستی مانند گوسفندان قره گل

صفات اقتصادی در گوسفند
گوسفند نوعی دام چند هدفی برای پرورش می باشد و بویژه از نظر تولید گوشت،‌شیر ، پشم، پوست – تولید مثل از اهمیت بالایی برخوردار است. در میان صفات ذکر شده بازده تولید مثل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. میزان تولید گوشت نیز به موازات صفت تولید مثل از جمله صفات مهم اقتصادی به شمار می آید.

پشم نیز یکی از صفاتی است که اهمیت اقتصادی بالایی دارد. امروزه گوسفندان دنیا را بر اساس کیفیت پشم تقسیم بندی می نمایند امروزه کارهای ژنیتیکی زیادی روی گوسفند انجام شده تا نژادهای خوب گوسفند از نظر پشم را ایجاد کنند و از جمله نژادهای مرغوب همچون مرینوس که از پشم مرغوب برخوردار هستند،‌ از این طریق ایجاد نموده اند. به طور کلی تولید پشم تا حدود زیادی تابع وزن و طول تار پشم می باشد. اگر طول تار پشم گوسفندی به اندازه 25/1 سانتی متر افزایش یا بد وزن پشم خام آن به اندازه 350-300 گرم و وزن پشم تمیزه شده آن به اندازه 250 گرم افزایش خواهد یافت. وزن در پایان شیرخوارگی نیز یکی دیگر از صفات مهم اقتصادی برای گوسفندان می باشد. رشد سریع می تواند سبب شود که گوسفندان در سن کم تر به وزن مناسب برای کشتار رسیده و مدت کم تری برای پرواربندی لازم داشته باشند و یا این که در سن مساوی گوسفندان سنگین تر تولید خواهند شد.

منبع : http://animal-science89.blogfa.com


....تاريخ : ۱۳٩۱/٧/٢٠ | ۱:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.