دکتر علی بشری با اشاره به اینکه پرندگان زینتی مانند مرغ مینا،طوطی،شاهین و...از مخازن مهم بیماری هستند که معمولا بیماری را نشان نمی دهند ولی از طریق مدفوع و ترشحات مخاطی ویروس را در محیط پخش می کنند،گفت:پرندگان مهاجرو آبزی نظیر اردک،غاز،چنگر،خوتکا،قرقاول،حواصیل،کبک خاکستری ،چلچله ،قو،بوقلمون نیز بیماری را به انسان منتقل می کنند.

وی با بیان این مطلب که بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی حاد و کشنده در بین پرندگان است که می تواند تحت شرایطی به انسان منتقل شود و باعث بیماری انسان شود؛افزود:این بیماری یکی از مهم ترین و خطر ناک ترین و مسری ترین بیماریهای ویروسی طیور است که با علائم افسردگی،کاهش مصرف آب و غذا،سرفه،عطسه و آبریزش از چشم،ورم سر و اشکال در تنفس و افت شدید تولید تخم مرغ و بروز مرگ و میر ناگهانی است.

وی ادامه داد:تب،سردرد،درداعضای بدن،خستگی،گلودرد،سرفه،تنگی نفس،اسهال و استفراغ علائم موجود این بیماری در انسان است و در تعدادی از موارد منجر به مرگ می شود.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از این بیماری باید از تماس با طیور اهلی با پرندگان وحشی به خصوص پرندگان آبزی مهاجر جلوگیری شود و از خرید پرندگان وحشی در بازارهای محلی خودداری شود.

وی گفت:باید طیور بومی را در مکانهای سربسته و محصور به توری نگهداری کردو بعد از تماس با طیور مرده و زنده ،حتما دستها را آب و صابون شست.  

منبع : گیلان آنلاین


اااتاريخ : ۱۳٩۱/٧/۱٥ | ٧:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.