پژو هشگر امور دام گیلان گفت: امروزه نژاد اسبان گیل در معرض نابودی قرار گرفته است.

محمد بشرا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان،با بیان این مطلب که اسب گیلان جثه ای کوچک اما نیرومند دارد،گفت:این اسب کار آمد و وافر در راههای خراب و مملو از گل و لای نمی لغزد و انجام دشوارترین بخش از کارهای مزرعه را برعهده می گیرد.زیرا گاوان نر ،تنها در فاصله ماههای مهر تا اردیبهشت در خانه ی دهقان اشتغال دارند و از آنجا که این دام ها به برگ توت علاقه ای فراوان نشان می دهند،از آغاز بهار به مجرد آن که این درختان شروع به جوانه زدن می کنند به کوهستانهای اطراف فرستاده می شوند،کارها به اسبان واگذار می شود.

وی افزود:باید بدانیم که اسبان کوتاه بالای (پونی) یا اسبچه خزر نیز متعلق به گیلان هستند که امروزه به سبب جثه مینیاتوری خود در سراسر دنیا شهرتی تمام دارند و هنوز در گیلان به وسیله دوستداران و علاقمندان به پرورش اسب پرورده و به تمام دنیا صادر می شوند و از نژادی اصیل و بهایی گران برخوردارند.

وی با بیان این مطلب که در گیلان دیروز،شغلی به نام چهار پاداری مرسوم بود که چهارپاداران در داخل و خارج گیلان با تعدای اسب،استر و الاغ ،مسافر کشی و بارکشی می کردند و در بسیاری از اوقات نامه و مراسلات خصوصی را نیز به همراه می بردندکه رد پایشان در اشعار شعرای گیلان باقی مانده است.

وی ادامه داد:این شغل هنوز در پاره ای از مناطق سخت گذر گیلان وجود دارد اما روی هم رفته مصارف اسب امروزه در گیلان به طرق مختلف به سختی محدود شده است،اتومبیل سواری و بارکش های کوچک،خرمنکوب ها و تیلرهای یدک کش شخم زنی ،بخش عمده ای از کارهای اسبان سوری و بارکش ،شخم زن و خرمن کوب را بر عهده گرفته است و نیروی اسبان را کنار زده است.

وی تصریح کرد:با توجه به اینکه اسبان را به علف چرهای ییلاقی راه نمی دهند،امروزه نژاد اسبان گیل در معرض نابودی قرار گرفته است و تعداد آن ها هرساله نسبت به سالهای پیش محدود و محدودتر می شود.  

منبع :خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)


...تاريخ : ۱۳٩۱/٧/٥ | ۸:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.