در قسمت غربی لیسار منطقه ی خوش آب و هوای هره دشت قرار دارد. در این روستا خانه ای وجود دارد که از نظر تاریخی برای اهالی منطقه دارای ارزش زیادی است. این خانه قدیمی بیش از 100 سال قدمت دارد و به گفته ی اهالی منطقه مربوط به دوره قاجار می باشد و متعلق به "دده" معروف به "اقبال السلطان" فرزند آقاجان خان از رهبران برجسته و روسای اصلی و سرشناس جنبش آزادیخواهی و مشروطه در تالش می باشد.


این بنای قدیمی دارای پایه های چوبی بلندی است و در دو طبقه احداث شده است. طبقه ی اول آن شاما اندرونی، انباری و زندان و طبقه ی بالای آن نخصوص خان و پذیرایی بوده است که در چند اتاق کوچک و بزرگ طراحی شده است.
دور تا دور این منزل مسکونی به صورت ایوان در آمده است که در یمان قدیم به غلام در گردش مشهور بوده است.از نکته های قابل توجه در ساختمان این بنا اینست که حتی از یک میخ هم استفاده نشده است و چوب ها به سبک احداث بنای قدیم بصورت نر و ماده به یکدیگر متصل شده اند. چوب های بکار رفته در این ساختمان از جنس نراد ووارد شده از کشور شوروی سابق می باشد.
حیاط این خانه بصورت سنگ فرش با سنگ های ریز و درشت به طریقه ی جالبی طراحی شده است. که هنوز پس از گذشت بیش از صد سال آثار آن پا برجاست.
این منزل مسکونی در سالهای اخیر با توجه به قدمت و ارزش تاریخی اش مورد توجه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان تالش و استان قرار گرفته و تحت نظر آن اداره می شود و جزء آثار تاریخی لیسار بوده و هر گونه تغییرات در آن ممنوع شده است. اخیرا میراث فرهنگی در نظر دارد ان جهت بازدید عموم خریداری نماید که متاسفانه هنوز با صاحبان این منزل به توافق نرسیده اند.

 

در حال حاضر در این بنای تاریخی دو برادر از نوادگان اقبال سلطان به نام های سعدالله و عزت الله همراه خانواده های خود زندگی می کنند.آن ها از افراد به نام و با ایمان منطقه هره دشت بوده و از کلیه بازدید کنندگان این آثار به گرمی و با پذیرایی مناسب استقبال می کنند .

منبع : گیلان و چشم اندازهای آن


...تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٤ | ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.