گیلان دارای سه چراغ دریایی یا فانوس دریایی می باشد که یکی از آنها در شهر بندر انزلی و دوتای دیگر در حومه شهر های لاهیجان و تالش واقع شده اند.فانوس دریایی که در انزلی قرار دارد در کنار موج شکن غربی بندر است و پس از ساخت برج کنترل ناوبری در کنار موج شکن اندکی موقعیت آن تغییر کرد یعنی چراغش به بالای برج کنترل منتقل گردید و از سال ۱۳۷۳ برج کنترل نقش فانوس دریایی را هم ایفا می کند.ولی فانوس دریایی قدیمی درجای خود باقی هست اگرچه نوری ندارد. در عکس زیر می توان بخوبی موقعیت برج کنترل -فانوس دریایی جدید- را بافانوس دریایی قبلی مقایسه کرد. که در حدودپنجاه متر با هم فاصله دارند.

گیلان موقعیت جغرافیایی

1- بندر انزلی واقع در انزلی :     LAT 37*28.1'N  LONG 049*28.1'E       Fl 5s

2- تالش در منطقه کرگانرود :     LAT 37*51.4'N  LONG 048*57.1'E       Fl 5s

3- لاهیجان در منطقه امیرآباد:   LAT 37*21.3'N  LONG 050*11.3'E       Fl 5s

فانوس دریایی امیر آباد لاهیجان مثل برج ناوبری  بندر انزلی بصورت بتونی نیست و مثل تیر برقهای فشار قوی فلزی است. فانوس دریایی کرگانرود تالش هم  مثل چراغ امیر آباد است. و در منتهی الیه شمالی این سواحل می‌توان آن را مشاهده نمود. این فانوس دریایی در محدوده یکی از صیدگاههای قدیمی شیلات برای صید ماهیان خاویاری قرار دارد. اگر در یک شب چند مایل از بندر انزلی به سمت شمال دریانوردی کنید و آنگاه به غرب خیره شوید می توانید نور چراغ کرگانرود را ببینید.

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد


....تاريخ : ۱۳٩۱/٥/۱٧ | ٦:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.