عمارت کلاه فرنگی و زیبایی های ندیده شده باغ محتشم

بسیاری از کسانی که به تماشای باغ محتشم می روند شاید به تنها چیزی که توجه نمی کنند معماری زیبای عمارت کلاه فرنگی است در صورتی که این بنای چوبی حدود ۲۰۰ سال است که رطوبت ۹۵ درصدی وبرفهای سنگین و زلزله ها را دوام آورده و هنوز استوار بر چهره رهگذران لبخند می زند .

فرنگی با ۱۲۰ هزار متر مربع مساحت توسط محتشم الملک ( سردار معتمد ُ از خوانین و حاکمان بزرگ زمان خود در کشور و گیلان)در سال ۱۳۲۷ هجری قمری بنیان گذاشته شد . این عمارت در جنب گوهر رود قرار دارد که روزگاری آبش اینقدر گل آلود نبود و حتی در تابستان خانزاده ها در آن شنا می کردند . هرچند مردم عادی هم بی نصیب نبودند . ( با پیشرفت صنایع و عدم مدیریت صحیح پسابهای صنعتی و شهری دو رود زیبای شهر رشت به بدترین وضعیت اکوسیستمی گرفتار شدند . وظیفه هر علاقه مند به محیط زیست است که معصومیت از دست رفته این رودهای زیبا را که روزگاری نه چندان دور حتی شریان حیاتی رشت به حساب می آمدند را نجات دهند . این عمارت سالیان سال در دست حکمرانان رشت می چرخید تا اینکه در سال ۱۳۷۴  جهت مرمت واحیا به سازمان میراث فرهنکی و جهانگردی سپرده شد . البته هنوز هم این کار انجام نشده است . هر چند معماران خوبی در حال مطالعه اثر و چگونگی مرمت اصولی و حفظ آن هستند .


...تاريخ : ۱۳٩٠/٦/۸ | ٧:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پور | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.