نوشته شده توسط : مهدی پور

آبشار چیلک روستای نوده فاراب

روستای نوده از توابع دهستان کلیشم در نیمه شرقی شهرستان رودبار در بخش عمارلو، 45 کیلومتری جهت شرقی جیرنده، در طول جغرافیایی 36 درجه و 38 دقیقه و عرض 50 درجه و 3 دقیقه در ارتفاع 1600 متری از سطح دریای آزاد در جنوب استان گیلان واقع شده است.

جغرافیای انسانی(مردم ‌شناسی):

روستا دارای 60 خانوار و جمعیتی در حدود 240 نفر است. گویش روستا تاتی بوده و پوشاک زنانه محلی شامل مندیل، جلیقه، تومان و پیراهن بلند است.

مراسم آیینی:

علم واچینی، مراسم شب‌های قدر، عیدفطر و عیدقربان، تاسوعا و عاشورا و …

مراسم سنتی:

عروسی، بازی‌های بومی و محلی، جشن انار، جشن میش‌شوران، جشن میش دبین، تحویل سال نو و سیزده بدر و …

باستان‌شناسی:

روستای تاریخی نوده از نظر معماری با توجه به مصالح به کار رفته (خشت خام، سنگ، چوب، ملاط، کاه گل) با بافت پیچیده و درهم دارای ویژگی‌ و اهمیت خاص خود است. این روستا با داشتن چهار محوطه شاخص فرهنگی، تاریخی، باستانی، مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ و تا دوران تاریخی را شامل می‌شود. یک غار استقراری بسیار مهم به نام غار چپلک و دو محوطه گورستانی به نام‌های قبرستان کول و سیاه ریز و یک محوطه استقراری تاریخی به نام قبرستان‌ دوبرادران است که از دیدگاه باستان‌شناسی در منطقه گیلان و عمارلو اهمیت دارد.

محصولات کشاورزی و دامی روستا:

انار، فندق، گردو، خرمالو، انگور، زالزالک، تمشک، سیب قرمز، گلابی، گوجه سبز، گیلاس،‌ آلبالو، انجیر، هلو، ‌سیب گلاب و …

صنایع دستی:

فرش‌بافی، نمدمالی، لحاف دوزی،‌گلدوزی، قلاب دوزی، جاجیوبافی، تنگ بافی، سبدبافی، جوراب بافی و …

منابع طبیعی:

روستای نوده از نظر ذخایر و صنایع یکی از غنی‌ترین روستاهای شهرستان رودبار
می‌باشد. چشمه‌های آب معدنی آسیاب رود، سیاه ریز،‌ ییلاق زیبا و آبشار
آسیاب رود در شرق روستا که آب شرب و باغات روستا را تا ساحل شاهرود و در
منتهای الیه جنوب آن تامین می‌نماید. از نظر پوشش گیاهی دارای متنوع ترین
گونه مختلف گیاهی و درختان صنعتی و غیرصنعتی می‌باشد .

مسیرهای دسترسی به روستا:

1- رودبار، لوشان، جیرنده، انبوه، نوده به فاصله 115 کیلومتر
2- قزوین به نوده از مسیر سر درود به فاصله 73 کیلومتر
3- رستم آباد، بره‌سر، خلشکو، کلیشم، انبوه، نوده به فاصله 93 کیلومتر
4- سیاهکل،‌ دیلمان، پیرکوه، جلیسه، کمنی، نوده به فاصله 134 کیلومتر
حوه دسترسی به روستای «نوده فاراب» از تهران به شرح زیر است: پس از حرکت از
تهران و طی 150 کیلومتر به قزوین می‌رسیم. داخل قزوین مسیر خود را به سمت
دانشگاه بین‌المللی قزوین ادامه می‌دهیم. از کنار دانشگاه پس از طی 38
کیلومتر، جاده آسفالته به جاده خاکی می‌رسیم و پس از عبور از روستاهای
«دستجردی سفلی» به روستای «لات» و با طی مسافت 64 کیلومتری که 38 کیلومتر
آن آسفالته و بقیه خاکی است، به روستای نوده فاراب می‌رسیم.
در طول مسیر علائم راهنمایی و تابلوهای نوشتاری به ندرت مشاهده می‌شود و باید احتیاط کرد که در دو راهی‌ها به مسیر نرویم. هم‌چنین در طول مسیر هیچ‌گونه پمپ بنزین وجود ندارد و بهتر است که در قزوین باک اتومبیل را پر کنیم.

منبع : وبسایت عمارلو

تهیه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

منطقه زیبا و گردشگرپذیر سیاهمزگی در شهرستان شفت واقع شده است ، مناطق ییلاقی بکر و بسیار زیبایی دارد که همه ساله پذیرای گردشگران از نقاط مختلف کشور است.

این ییلاق‌ها در یک دسته‌بندی کلی به دو محدوده بزرگ دایلَه و آرنَنگا تقسیم می‌شوند. ییلاق‌های پیرامون دایلَه سر شامل مزاچال، آوَرَند، سوتَه، خُورمَه جَئون، سِره، برَ خوار، مَتَّه خونی، زردَه خونی، لاسَه پِشت، بَرَه سر، مِندَران، دایلَه سر، گِنبو، گَزنَه دشت، بَرزَه‌لاشون، مینجانی، لوت، زییان دشت و چَرَه مَندَن است.

ییلاق‌های آرنَنگا نیز شامل شَلَمَه جار، آفیر، تُویه لیم، پاشتون، پِشتی سر، سَرَندول، خونی و آفیرَه سر است. دامداران از نیمه بهار و در تمام فصل تابستان در این ییلاقات به سر می‌برند.

ییلاق مینجانی

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: ییلاقات شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در ماسال ، آواز سر دادن زاغ را نا مبارک می دانند واگر سحرگاه عزم کاری خیر داشته باشند و زاغی در محدوده ی خانه شان آواز بخواند ، از انجام کار در آن روز ، منصرف می شوند .

در گیلان بر این باورند که نشانه رفتن وشلیک به سوی زاغ و یا شکار کردنش ، سبب به چله افتادن تفنگ شکارچی می شود و تا مدتی قادر به شکار کردن نخواهد بود.

درباره کلاغ بر این باورند که وقتی کلاغی را با تفنگ یا تیرکمان ویا هر وسیله ی دیگری نشانه بگیرند ، نواحی شکم کلاغ درد گرفته و پرواز می کند و از محل دور می شود .کلاغها عمری طولانی دارند .می گویند خداوند کلاغ را مأمور بردن آب حیات برای آدمیان کرد اما کلاغ از ترس آنکه آدمی بعد از بی مرگ شدن ، دمار از روزگارش درآورد ، بر درخت شمشادی نشست و آب حیات (زمزم)را بر سر خود ریخت .درخت شمشاد بی خزان و کلاغ چون خدعه کرده بود ، به جای بی مرگ شدن ، دیرزی شد اگر کلاغ پیر شود وقادر به یافتن غذای خود نباشد ، هم نوعانش بر سرش می ریزند و او را می کشند .

پیغمبر کلاغ را نفرین کرد ، زیرا در تمیز کردن شهر شرکت نکرد ، از این روی در پنج روز پایانی بهار یا اول تابستان ، زیر گلویش سوراخ می شود و نمی تواند به اندازه کافی آب بخورد ، پس آرزو می کند که فصل گرم سال زودتر به پایان رسد ، یا اینکه در تابستان چند نوبتی باران ببارد و هوا خنک شود .

در باور مردم گیلان ،کلاغ پرنده ای بسیار محبوب ، با حیا و عفیف است .کلاغ ابلق خبرچین و غماز است و باور دارند که خبر شیطنت های کودکان را برای والدین یا مربیانش می برد .کلاغ سیاه بر فراز درختان جنگلی و در اطراف شهرها ، آشیانه می سازد و در دشت ها و باغ های دور از شهر ، غذای خود را می جوید از این رو کم تر در شهرها آفتابی می شوند .آنان را سحرگاه و هنگام غروب ، می توان بر فراز آسمان در پرواز دید که از غرب به شرق و یا از شمال به جنوب می روند و به تناوب قارقار می کنند .

بر این باورند که اگر کلاغان در اوج آسمان پرواز کنند ، هوا خوش و بی باران است واگر پرواز شان کوتاه و تند باشد ، در اینده نزدیک باران خواهد بارید .بانگ و پرواز شتاب آلود کلاغان بر فراز درختان جنگل یا باغ ، نشانه ی نزدیک شدن کولاک ، باد و باران است .دیدار کلاغ ها ، چه سیاه و چه ابلق ، در سحرگاه شگون ندارد .

کاری از سرکار خانم پوران حاجتی

عکس و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: باورداشتها در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


این سورتمه در زمینی به مساحت 50 هکتار در ارتفاعات عطاکوه ,در روستای آبچالکی و با نمایی فوق العاده در حال احداث است

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید

 
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عسل طبیعی با خواص فراوانش که به سختی در برخی از نواحی جنگلی گیلان
پیداه میشه وکمتر کسی خورده است .

عکس و متن: آقای کیوان پندی

تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: محصولات محلی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ییلاق سوته از زیباترین و معروفترین ییلاقهای شفت می باشد که از مزگده سیاهمزگی با 4 ساعت کوه پیمایی آرام قابل دسترسی است

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چاف در 20 کیلومتری لاهیجان و ده کیلومتری لنگرود واقع ست. زمین های ماسه ای چاف هندوانه های میدهد که کمترنظیر دارد.

هندوانه چاف با کیفیت و مرغوبیتی که داره یکی از محبوب ترین و مشهور ترین محصولات کشاورزی این منطقه به حساب می آید که حتی به کشورهای همسایه نیز صادر میشود و همچنین در اقتصاد منطقه بسیار موثر است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دکتر رضی شبان از مردان ظلم ­ستیز و از اطبای حاذق گیلان در 12 تیر1290 در قریۀ سفیدمزگی ــ شالماــ در شهرستان شفت به جهان زندگی پای نهاد.

پدرش از افراد صاحب اعتبار و برخوردار از احترام بود. او پسرش را به فراگرفتنِ خواندن و نوشتن نزد طالقانی‌هایی که چند ماه از سال را به گیلان آمده و به قراء و قصبات می‌رفتند تا بچه‌های مردم را با قرآن، خط و استثنائاً فارسی آشنا سازند، واداشت.

رضی نزد آن‌ها تا آن‌جا به تحصیل پرداخت که چون به رشت آمد، طی شرکت در آزمایش استعدادی یا قوه‌ای، موفق شد در کلاس سوم مدرسة جدید نام‌نویسی کند. این موفقیت در روحیه‌اش اثر فراوان به‌جای نهاد و وی را برای آموزندگی کامل‌تر آماده ساخت. او همیشه از آن دوران با شادی و افتخار یاد می‌کرد.

رضی شبان پس از پذیرفته‌شدن در امتحانات نهایی ششم ابتدایی در دبیرستان شاهپور (شهیدبهشتی فعلی) نام نوشت و با جدّیت دوران متوسطه را گذرانید. او در اولین دورۀ کنکور طلب دانشکدۀ پزشکی تهران، که فقط یکصد تن دانشجو را پذیرا بود، شرکت کرد و با اخذ رتبۀ اولی در دانشگاه نام نوشت. پس از اخذ دانش‌نامۀ طب عمومی، با شور و شوقی که به خدمات اجتماعی و مردمی زادگاه خود داشت، به گیلان بازگشت و به گشایش مطب اقدام کرد. او عاشقانه به مداوای بیماران پرداخت، ولی از همان آغاز راه از مسائل اجتماعی و شهری  غفلت نورزید. در سال 1327 خورشیدی به نمایندگی مردم در انجمن شهر رشت انتخاب گردید و در آغاز نمایندگی تا ختم دورۀ آن؛ یعنی سال 1331، لحظه‌ای از خدمت به مردم محروم جامعه غافل نشد.

از مبارزات درخشان دکتر رضی شبان، مخالفت شدید وی با ساخت مجسمه و خرید و ارسال هدیۀ یک میلیون و پانصد هزار ریالی عروسی ثریا بختیاری (اسفندیاری)، همسر شاه، به تهران، مصوبۀ انجمن شهرداری رشت بود، که می‌بایستی به نام و از سوی مردم رشت به دربار محمدرضا فرستاد می‌شد.

شبان با شهامت کم‌نظیری آغاز مخالفت نمود و طی سخنرانی بسیار مفصلی در جلسۀ انجمن گفت: فقر عمومی و وضع نابسامان اقتصاد و کشاورزی، مصیبت دردناکی را دامن‌گیر مردم رشت نموده و همۀ مردم با مضیقۀ مالی دست‌به‌گریبان هستند. در چنین وضعی انجمن شهرداری رشت با تصویب و خرید و ارسال چنین هدیۀ نفیس و گران‌بهایی چه چیزی را می‌خواهد ثابت کند؟

بازتاب گفتار مخالفت‌آمیز شبان، که بی‌درنگ توسط دستگاه‌های مسئول به تهران گزارش گردید، این بود که دستور قاطع صادر شد تا رشت و تمام شهرهای ایران اقدامی در مورد تهیۀ چشم‌روشنی به عمل نیاورند.

از کارهای ارزشمند دیگر شبان، پیش‌گیری از انتشار بیماری سل در سطح شهر رشت بود؛ بدین معنی که شهرداری رشت تعهد داشت بابت هزینۀ نگهداری و درمانی ـ بهداشتی کسانی که به سل مبتلا شده‌اند و به آسایش‌گاه موسوم به شاه‌آباد در تهران معرفی می‌شدند، درصدی پرداخت نماید و چون چندی انجام این تعهد به تأخیر افتاد، معلولین گیلانی از پذیرایی لازم و قابل توجه محروم ماندند، تا آن‌جا که ناچار شدند به‌صورت دسته‌جمعی به رشت آمده و واریز دیون و درصد تعهد شده را درخواست نمودند. چون شهرداری بودجه کافی نداشت، بیماران تهدید کردند که اگر شهرداری در این باره سستی بیش‌تری نشان دهد آن‌ها به‌ناچار به آغوش خانواده‌های خود بازمی‌گردند، که این سبب پراکنده‌شدن میکروب خطرناک سل و موجد خطر برای کل شهر می‌شد. شهرداری قول داد در اسرع وقت اقدام به واریز بدهی و تعهدات خود بنماید و شبان مأمور مذاکرۀ لازم با مسئولین شاه‌آباد و بهداری آن زمان شد.

شبان طی نشست‌های متعدد و تنظیم قرارداد جدیدتری، با اخذ صورت‌بدهی به رشت بازگشت و شهر بدین‌سان از آلودگی نجات یافت. او پس از یک عمر خدمت و تلاش صادقانه در تاریخ 27/12/1376 خورشیدی به ابدیت پیوست؛ مردی که مردم روزگارش یادش را جادوانه داشته‌اند. به این امید که نسل­ های بعدی هم یادش را جاودانه کنند زیرا به قول فرخی یزدی:


از دفتر زمانه فتد نامش از قلم       هر ملتی که مردم صاحب‌قلم نداشت1
:: برچسب‌ها: مشاهیر گیلانی, مفاخر گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چشمه گمبوَ رو  gembo a ru یکی از چشمه های گوارا ییلاقات سیاهمزگی  می باشد که در چهار کیلومتری سیاهمزگی بعد از آوینه ربار به  طرف ییلاق شلمجار قرار دارد .این چشمه دارای آب معدنی با خواص درمانی فراوان می‌باشند.

عکس و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله )

20تیر 94
:: برچسب‌ها: چشمه های شفابخش گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دژ قلعه رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران دانسته اند. این قلعه با ۲/۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است. فاصله مستقیم قلعه تا شهرماکلوان ۲۵ کیلومتر و تا ماسوله ۴۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر است. اما از مسیر اصلی و آسفالته مسافت قلعه تا فومن 25 کیلومتر و تا ماکلوان تقریبا 35 کیلومتر و تا ماسوله 60 کیلومتر است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چند شغله ها اصطلاحی است که در سالیان اخیر جای ثابتی در ادبیات سیاسی کشور پیدا کرده است . این اصطلاح با مدیرانی پیوند خورده است که به دلیل احتمالی تخصص های فراوان، تبحرفوق العاده!! در ساماندهی امور مختلف ویا ... همزمان در چندین پست کلیدی انجام وظیفه می کنند.که عمدتا براساس تکلیف و وظیفه بود!!!!
وقتی دولتی جابجا می شود به دلیل این که سیاست ها وبرنامه یکی نیست وبه قول معروف همه ویرانه تحویل می گیرند.!!پس بنابراین تغییرات اتوبوسی است!! عده ی با حفظ سمت مشاورند!!تعدادی مدیرعامل باشگاه های ورزشی می شوند!!لیستی قائم مقام !!زیدی رییس ستاد!!درمانده ها سخنگوی جمعیت !! پس مانده ی دنبال ائتلاف وبقیه هم مدیرعامل کارخانه، فهرست مینی بوسی اعضای هیات مدیره شرکت ها و غیره هسنتد!! خوب حالا آیا نقطه مشترکی هم با مردم دارندکه از شدت گرانی! تورم !!دخل وخرج سنگین زندگی وشهریه دانشگاه مازاد ودانشگاه پیام پول وغیر انتفاعی، دمی برای استراحت کنار سفره وکانون گرم خانواده ندارند و همواره مثل گوشت یخی در راهرو اتوبوس شهری آویزان و با استرس فراوان کنار مترو داخل شهری با چشمان خسته منتظرند!!فاصله ها وشاخص های چند شغله بودن برای یک معلم یا کارمند ومدیر دستگاه دولتی اصلا قابل قیاس نیست!! آقایان چند شغله ها با چند خط موبایل وگوشی پیشرفته و راننده و بصورت مستمر از این جلسه به آن جلسه ودر فضای کپ وگپ خصوصی سازی واصل 44 وسند چشم انداز وهمایش و نمایش ونوشتن سند تحول هستند که آخرش هم جزء هزینه گزاف چیزی عاید دولت ،شرکت ها و موسسات و دستگاه ها نخواهد شد.
این در حالی است که روزی روزگاری نه چندان دور تنها پدر بود که نان آور خانواده محسوب می شد و به یک پیشه خاص مشغول بود.هر چه زمان گذشت و زندگی ها ماشینی تر شد، توقعات بالا رفت، درآمدها نسبت به تورم کم شد و کم کم نه تنها همه خانواده درگیر شغل های بیرون از خانه شدند بلکه پدران نیز به چند شغلگی روی آوردند. حالا معلم باید مسافرکشی،دست فروشی وتدریس خصوصی و چشم به مبلغ ناچیز تصحیح اوراق داشته، کارمند هم شیفت بعدازظهر وشب بتواند چند هزارتومنی بدست بیاورد به شغل های خدماتی و نگهبانی وغیره روی می آورد. در هر حال می توان گفت ناکافی بودن میزان درآمد افراد، قرار داشتن ایران در ردیف کشورهای با دستمزد بسیار پایین، افت ارزش ریال به ویژه در چند سال گذشته و افزایش هزینه های خانوار؛ نیز به بروز پدیده دوشغله و یا چندشغله شدن افراد کمک کرده است. به نظر می‌رسد تعادل میان درآمد و نرخ تورم و پایداری شغلی تا حد زیادی مانع روی آوردن افراد به انجام چندین شغل شود.
اینجاست که دولت بایستی فکر اساسی برای این بیماری مزمنی که روح وروان مردم را نشانه گرفته است بنماید .چون توزیع عادلانه درآمد وثروت متوجه دولت است .حرکت چرخه تولید کشور و رهایی از بازار کاذب.از وظایف خطیر دولت است.کاهش فشار وفاصله طبقاتی در کشوری مثل ایران فقط بایستی توسط دولت ساماندهی شود.شاخص هایی نظیر شایسته سالاری، بهره وری،کارایی و اثربخشی،سبک سازی ساختار دیوانسالاری بایستی در قوه مجریه به شکل حرفه ی نهادینه و اجراء شود و اگر نه پیامدهای اجتماعی مانند بیکاری، تورم،سرخورده گی اجتماعی، اعتیاد، شکاف عمیق طبقاتی ،افزایش سن ازدواج، فرار مغزها وطلاق وحضور گسترده قشر تحصیلکرده در جامعه بوجود خواهد آمد که دولت برنامه محور نباشد با این چالش ها روبرو خواهد شد.

نویسنده : محمد رضا عارفی راد

تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: مقالات فرهنگی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سالوک در عربی صعلوک (درویش ) شده اما مردم محل او را سالک معلم نام داده اند . مزار سالوک در الله وردی محله ی شفت و بر فراز کوهی به نام خیر سنگ واقع شده است  که از فاصله بسیار دور نمایان است .

دُرن به نل از میرزا ابراهیم که کتابی در مورد تاریخ صعلوک از تالیفات ابوالقاسم نامی را خوانده بود ، چنین می نویسد :

سالوک بن وهب بن منبه از منسوبان پیامبر اسلام بوده است . او از رهبران شورشیان علوی در گیلان بود . و بعد از شهادت امام رضا (ع)به نواحی غربی البرز (گیلان)آمده بود .

سالوک از جمله پناه جویان تحت تعقیب خلیفه عباسی و نمایندگان ایرانی آنها بود  که با کوشش های فراوان خود را به گیلان (دیلم ) رسانده بود . پس از رسیدن به تارم ، حدود هشت هزار نفر از مردم دیلم و تالش به او پیوستند .(247هجری )

پس از پیروزی بر مخالفان خود که از امری تحت  سلطه ی خلیفه وقت بودند (248 هجری ) و پس از راندن دشمنان خود از قلعه ی شمیران ، از راه ایمن آباد کهدم عازم گیلان شد و در کرکره پشته که بعدها لشکر گاه نامیده شد ، اردو زد .

او پس از فراخوانی که طی آن مردم شفت را دعوت به آیین شیعه زیدی کرده بود ، از ملوک شفت (طبق برخی از گزارش ها در آن دوران و اندکی پس از آن تعداد هشت ملک بر نواحی مختلف شفت فرمان می راندند) خواست تا ضمن پذیرش آیین تشیع او را در گسترش این مرام یاری دهند .

پس از آن بود که در لاسک شفت ، ملک عباس بن ملک شیرویه لاسکی از سران قبیله آمک ، در ضلع غربی سیاه کوه در سفید مزگی با ملک دولت بن ملک الماس سفیدمزگی که او نیز از سران قبیله آمک بود به اتفاق برخی دیگر به منطقه ای در غرب سفید مزگی در نزدیکی خسروآباد رفتند و در محل براق پس با ابوالقیس خارجی نبرد کردند .

پس از این جنگ سالوک به کوهستان خیر سنگ رفته ، و در آن محل به عبادت و تعلیم مردم پرداخته است . او در سال 280 هجری در همانجا دار فانی را وداع گفت و در محلی به نام رزش به خاک سپرده شد .

دکتر ستوده می نویسد : امروز مزار سالکِ معلم بر بالای بازوی کوهی به نام خیر سنگ است ، بنای اصلی بقعه زگالی است که میان آن صندوقی مشبک ساده است . در  ورودی آن به سوی قبله است . طاق سراسر بنا واشان کشی و از روی واشان ها پل کوبی ، و سراسر بنا حلب سر است .

منبع کتاب تاریخ شفت (آقای نادر افشاریان )

تهیه و تنظیم و عکس : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


1- معادن رودخانه ای امامزاده ابراهیم شفت :

قسمت اعظم اجزاءمخلوط رودخانه ای را سنگ های سیلیکاته تشکیل میدهند که جنس آنها سخت و در صد رسوبی آنها کم است .

از این رو درصد رس و ماسه آن پایین و دارای دانه هایی به نسبت منظم هستند و کتر از 20/. قلوه سنگ ، و بقیه از دانه های بلوکی و نخودی 6  - 0 تشکیل شده اند

برداشت از معادن شن و ماسه ی این رودخانه بسیار بی رویه و حدود 200/000هزار متر مکعب در سال بوده که سالهاست از این حد نیز تجاوز کرده است . ادامه ی این وضع ، بداشت آب از این رودخانه را با مشکل مواجه می سازد .بستر قدیمی این رودخانه را ساکنین مجاور آن تصرف نموده اند که مصالح زیادی در آن ذخیره شده و اکنون برخی از تصرف کنندگان مشغول به برداشت شخصی از این بستر می باشند .

لازم به یادآوری است که ضخامت این مصالح گاهی تا سه متر می رسد. طول متوسط ذخایر رودخانه 6 کیلومتر ، عرض آن 200 متر و ضخامت آن 1/5 متر است

2-معدن رودخانهی سیاهمزگی : برداشت آن توسط شرکت گنجار انجام می شود

3- معدن زمینی رودخانه جیرده : برداشت از آن توسط شهید باهنر انجام می شود

4 - در چوبر در سطح 18 کیلومتر مربع مطالعات اکتشافی تفصیلی انجام شده است و موجب شناسایی اندیس های مصرفی خاص از قبیل ، تینان ، فلدسپات ، مس و غیره گردیده است

5 - معدن خاک رس چوبر : با ذخیره ای حدود یک میلیون تن دارای مصارف کاشی سازی و سفال گری است .

6 - معدن سنگ : از نوع بازالت با ذخیره ای بیش از 30 میلیون تن در خرطوم بالا و پایین شناسایی شده است

منبع : کتاب تاریخ شفت ( نادر افشاریان )

تهیه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: معادن گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این بنا در جنوب شرقی رودسر ، در فاصله هفت کیلومتری « حسنک سرا» واقع شده است. این بقعه دارای یک ایوان کوچک در سمت ورودی و دو اتاق کوچک در طرفین آن است. گنبدخانه به شکل هشت ضلعی و ساده ساخته شده، سطح آن را با گچ ، اندود کرده اند. قطر دیوارها حدود 65 و قطر دیوار گنبد حدود 115 سانتیمتر است.

از مشخصات بنا، گنبد دو لایه آن است. در داخل اتاق میانی ، محرابی با دهنه ای به عرض 90 و بلندی 170 سانت تعبیه شده است. این بنا فاقد عناصر تزیینی و نمونه یک معماری اصیل و سنتی گیلان است. طاق نماهایی در بیرون بنا در کادرهایی چهارگوش و مستطیل جای گرفته و دارای طاق جناقی است. در داخل بنا نیز طاق نماهایی به ارتفاع 30/3 متر دیده می شود. آجرکاری خارجی بقعه ، ساده و در قسمت فوقانی دیوارها ، قرنیزهایی متمایل به خارج وجود دارد.

با توجه به معماری بقعه ، از جمله استفاده از قوس های جناقی تیز، پیش آمدگی قرنیزهای فوقانی و نوع گورسازی که شبیه سردابه است، این بنا شباهت به معماری دوره ایلخانی دارد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای پشکه در استان گیلان از توابع شهرستان رشت بخش کوچصفهان، دهستان بلسبنه و ۱۲ کیلومتری مرکز استان واقع شده و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۵۴ نفر (۱۹۹خانوار) بوده‌است.

پشک در لغت به معنی قرعه و قرعه کشی (زمین های مرغوب کشاورزی ) بوده و ظاهرا زمین های مرغوب را بین زارعین به قرعه می انداختند، که بعدها ه مصغر به کلمه پشکه اضافه گردید. وجود واژه پشکه در زبانهای بیگانه (آلمانی) باعث گردید که ریشه یابی این کلمه مشکل تر گردد.

ازقدمت روستا قرن ها می گذرد و اوج تشکیل روستا پس از اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۲ می باشد و قرار گرفتن این روستا در مسیر دریای کاسپین به مرکز استان، محل داد و ستد و عرضه کالا به بازار روز در سال های ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۵ بود.
روستای پشکه به علت سکونت ملاکین، به ظاهر جزو اولین ها بود. امکاناتی از جمله اولین کارخانه برنج کوبی که تاسیسات آن به علت نبود جاده به وسیله کرجی (قایق کوچک) از طریق رودخانه نورود و پاییزی به این روستا آورده شد و شعبه ای از بانک ملی در این روستا دایربود.

فضای سبز پشکه شالیزارها وگذر رودخانه های نورود و گیش دمرده و پل های قدیمی از اماکن دیدنی این روستاست.

اگر از روستای پشکه بگوییم دور از انصاف است که از مشاهیرش نگوییم. شاعرانی چون: خورشید خانم - دوست و استاد عزیزم جناب رحیم چراغی و جناب بهرام پور محمد علیزاده و عزیزان دیگری که از این دیار برخواستند و به شهر های دور ونزدیک سفر کردند.

پشکه، عکس از نت
جمع آوری و تحقیق و تنظیم: عاکف معززلسکو
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خانم دکتر پورمیرزا در سال 1310 در رشت متولد شد .تحصیلات ابتدایی و متوسطه را به ترتیب در دبستان سعادت نسوان و شاهدخت رشت به اتمام رساند و بلافاصله وارد دانشگاه شد .

وی تحصیلات خود را در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران با درجه بسیار خوب به پایان رساند . پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به رشت برگشت و در تاریخ 1336/1/16 به عنوان رئیس داروخانه و اولین داروساز مشغول به انجام وظیفه گردید .

وی می گوید در آن سالیان به دلیل محدودیت داروهای اسپیسالیته اقلامی از داروهای خوراکی چون شریت سینه و ... با حداقل امکانات در همان بیمارستان ساخته و در اختیار بیماران قرار داده می شد و داروهای ساده ای چون اسپرین به همان شکل اولیه پودری در بسته های کوچک تحویل بیماران می گردید.

ایشان در آن سالها با مسئولان جمعیت شیرخورشید ( هلال احمر ) رشت جهت تدریس میکروب شناسی و انگل شناسی به دانشجویان آموزشکده پرستاری همکاری می نمود و به دلیل فعالیت در واقعه مسمومیت ناشی از خوردن بستنی در پارک شهر از طرف استاندار وقت مورد تقدیر قرار گرفت .

مشارالیه چندین سال به عنوان مسئول و موسس داروخانه پورمیرزا واقع در منطقه پل بوسار رشت انجام وظیفه کردند . وی همسر زنده یاد دکتر نورا.. تحویلداری از پیشکسوتان افتخارآمیز جامعه پزشکی بوده و دارای یک دختر با تحصیلات دندانپزشکی و دو پسر به نام های عطاا...( مهندس الکترونیک ) و کاوه ( مهندس مکانیک ) هستند که هر سه در خارج از کشور به سر می برند . و ایشان هم همینک نزد فرزندانشان هستند . انشاالله همواره شاد و سلامت باشند.

منبع : مجله حکمت (فصلنامه انجمن داروسازان گیلان)

گردآوری : ژاله گیتی نژاد

تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: نامداران گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خالو قربان کرد هرسینی ازهمرزمان میرزا و یارخائن او که سر میرزا را برای خوش خدمتی نزد رضا خان برد.

در گزارش‌های سفارت انگلیس در این باره چنین آمده است:"خالو قربان یار و همرزم پیشین میرزا کوچک خان در دهم دسامبر سر بریده او را به قزوین آورد و روز بعد، یعنی در یازدهم دسامبر، با آن هدیه ‌گران بها وارد تهران شد.

به این ترتیب، دوران زندگی مردی که در طول شش ساله گذشته بزرگ‌ترین انقلابی ایران محسوب می‌شد و تا همین پنج ماه پیش دو استان زرخیز مملکت را تحت سلطه خویش داشت به پایان رسید."

چندی بعد از این ماجرا کریم خان کُرد که از تسلیم به دولت ناراضی بود و این کار را خلاف عقل می‌دانست، ولی مجبور به همراهی با خالو قربان بود، مدتی پس از این خیانت بزرگ، خالو قربان را به قتل رسانید و بعد از اینکار دستگیر و به تهران برده شد و به امر رضا خان تیرباران گردید.

با تشکر از آقای کیوان پندی

گردآورنده و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: نهضت جنگل
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای روشن هدایتی

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بره سر در فاصله40کیلومتری شهر رستم آباد واقع شده است.

ییلاق استلی سرا در قسمت جنوبی شهر بره سر در دل جنگل قرار گرفته  که ساکنان محل در فصل بهار و تابستان برای چراگاه دام هایشان از این ییلاق استفاده می نمایند.از هر شخصی که از یک منطقه بکر و زیبا سوال کردیم همگی انگشت خود را به سوی منطقه‌ای به نام «ییلاق استلی سرا» نشانه رفتند. ابتدا تصورمان این بود که شاید دلیل نامیدن این منطقه به استلی سرا، زیبایی بی‌مثل و مانندش باشد. هر چند این تصور ما چندان با واقعیت فاصله نداشت، اما گویا دلیل نامیدن این ییلاق داستان‌ها و ماجراهای دیگری هم دارد. یکی از آن همه روایت این که انگاریک استخردر این ییلاق بوده به نام محلی«استلی »، همین نام بعدها نیز بر این خطه به یادگار مانده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطا به دامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

صوفیان ده، روستایی از توابع بخش تولم شهرستان صومعه سرا در استان گیلان ایران است. این روستا در دهستان هندخاله قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۰۹ نفر (۲۳۱خانوار) بوده‌است. روستای صوفیانده دارای ۲۰ هکتار باغ توت فرنگی است، این روستا مقام برتر استان در تولید توت‌فرنگی را دارد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

"لشت­ نشاء" شهر کوچکی در شمال شرقی شهر رشت مرکز استان گیلان است که بر سر راه زیباکنار قرار داشته و روستای "لیچاء" در شرق آن واقع است. در این روستا بقعه ­ای به نام آقا سید محمد یمنی­ بن امام موسی الکاظم موجود است که بنایی کوچک است و در میانه گورستان روستا قرار دارد .

عکاس : علی پوررسول

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مسیر دسترسی به این خانه تاریخی :

استان گیلان - لاهیجان - رودبنه

عکس : از آرمان
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

حصیربافى از صنایع دستى و خانگى بسیار رایج در گیلان است و تولید انواع سبدها و حصیرها در اکثر نقاط این استان رواج دارد. مواد اولیه آن نى (لی) و سوف است که به طور خودرو در باتلاقها میرویند.

در کولیور شهرستان بندر انزلی برای تهیه حصیر زیرانداز از «سوف» به منظور پود و از «لی» برای تار استفاده می ‌شود، محل رویش لی یا لیغ مرداب انزلی است. لیغ های شناخته شده گیلان به سه دسته چشلی، اوردلی‌ و اروشقه قابل تقسیم هستند.
تولید کنندگان در فصل غیر کشاورزى به تولید آن مشغول هستند، در استان گیلان حداقل 700 کارگاه حصیر بافى فعالیت دارد. مراکز مهم آن عبارتند از: خمام، بندرانزلى، گلشن، غازیان و جفرود.

فرآورده هاى حصیرى عبارتند از: حصیر، زیرانداز، کلاه حصیری، ساک، زیبیل(زنبیل)، بادبزن، سفره، جای قاشق و چنگال، زیر قابلمه ‌ای وغیره می باشد.

متن و تصویر : آقای مرتضی مهرپرور

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بخش عمده ای از اشیای بدست آمده از مناطق باستانی را آثاری با کاربردهای تزئینی تشکیل می دهند .

در گورستان های تاریخی گیلان واز جمله مناطق کوهستانی وییلاقی املش ، شاهد دستیابی به چنین آثاری هستیم .نهادن اینگونه اشیاء در داخل قبور ودفن زیورآلات همراه مردگان ، سنتی آیینی است .این زیورآلات ، اکثرً متعلق به زنان بودند اما تعدادی از این اشیاء در قبور مردان نیز مشاهده شده است .

نمونه هایی از گردن بند ، دست بندهای ورقه ای ومفتولی ، خلخال های مفرغی که به مچ پابسته می شد وحلقه های مفتولی کوچک که گوشواره یا انگشت بودند .از این موارد هستند در بعضی نقاط گوشواره هایی با آویزهای مفرغی نیز کشف شده است .تعداد زیادی از اینگونه آثار در موزه ی رشت نگهداری می شود .

از دیگر زیورآلات یا وسایلی که کاربرد تزئینی آرایشی داشتند آینه های مفرغی هستند که معمولاً ازیک صفحه مدور وتخت وزایده ای متصل به عنوان دسته تشکیل شده اند برخی از این آینه ها در قسمت انتهایی دارای سوراخ هایی هستند ، که محل اتصال دسته به بدنه آینه با پرچ بوده است .

سطح آینه ها در گذشته صاف وصیقلی بوده ، اما با گذشت زمان لایه ای تز زنگاری روی آینه ها وسایر وسایل فلزی را فرا گرفته است .قدیمی ترین آینه از حفریات باستان شناسی سیلک بدست آمده است جنس آن از مس بوده که اطراف آن اندکی برآمده است ودسته  ندارد .

به این ترتیب ، از حدود هزاره ای چهارم پ .م ساختن آینه در ایران آغاز شده است وپس از آن که مس جای خود را به مفرغ داد ، آیینه ها نیز از جنس مفرغ ساخته شدند .

آیینه های بدست امده در مناطق کوهستانی املش از نوع پایه دار است ؛ دارای صفحه ای نسبتاً بزرگ با پایه های استوانه ای شکل وتوخالی اند که بر صفحه ی مدور کوچک استوار شده اند .این آیینه ها متعلق به هزاره اول پس از میلاد است .

از دیگر زیورآلات فلزی موبندهایی با حالت فنری اند .دست بندهای مفرغی زیادی نیز از حفاری های غیر مجاز در املش یافت شده که گاه حالت مفتولی ساده یا فنری دارند ، ودو سر آنها از هم باز است وحتی بر قسمت هایی از اسطح خارجی آنها تزئیناتی به صورت خطوط هاشوری پیچ پیچ ونقوش هندسی بسته است .نوع دیگری حالت ورقه ای نازک دارد که دارای دو سر باز وجداگانه از یکدیگرند .نمونه هایی بهتر دارای تزئیناتی با خطوط مورب پیچاپیچ اند .

کاری از :پوران حاجتی

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: اشیای تاریخی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٤/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.