نوشته شده توسط : مهدی پور

ییلاق شلمجار از ییلاقات زیبا و بکر منطقه سیاهمزگی  می باشد که در ارتفاع 1350 متری در یک محیط رویایی در دامنه قله آرننگاه قرار دارد اغلب ساکنین آن از  علاقه مندان به طبیعت و مردمان با صفای منطقه سیاهمزگی  می باشند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما به  آنجا سفر می کنند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

طبیعت زیبای ماسال در فصل بهار خستگی از جان و دل انسان می رباید و نگاه هر بیننده ای را می نوازد.

این شهرستان در جنوب شرقی تالش قرار دارد و از شمال به گسکر و شاندرمن، از غرب و جنوب غربی به خلخال، از شرق به فومن و صومعه‌سرا محدود است.

ماسال دارای دو بخش مرکزی و شاندرمن است و مردم این شهرستان به مهمان‌نوازی مشهور هستند و به زبان تالشی تکلم می‌کنند.

ماسال دارای طبیعتی سخت مانند صخره‌های کوهستانی و ملایم نظیر شبنم بهاری است و منطقه جنگلی طلاسکو، سورکوم، آری‌دول، شالما و ... از جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای رضا ندافی

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آبشار لاتون در استان گیلان، در شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع ترین آبشار گیلان و ایران به حساب می‌آید.

کوه اسپیناس مرتفع ترین کوه در جغرافیای منطقه آستارا که ۲۱۰۵ متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد.

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس"اسپینه" سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس"اسپینه" سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود.

مسیر صعود

فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی این مسافت ۳/۵ ساعتی در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود.

مسیر صعود آبشار تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رویت است.

در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان می‌رسیم که تقریباً خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه می‌باشد.

در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

منبع :پایگاه خبری مریان

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: آبشارهای گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مردم هر منطقه‌ بنا به ویژگی‌های اقلیمی خود، موسیقی، شعر، ترانه، نقاشی، حتی هنرهای تجسمی مخصوص به خود را دارند. ودر مناطق مختلف ایران، هر قوم و طایفه‌ای بسته به موقعیت اقلیمی خود هنر خاص خود را آفریده است.
در شمال ایران، با وجود داشته‌های هنری متفاوت موسیقی‌ها و آواهایی شنیده می‌شود که هر کدام مخصوص روزهای خاصی است. موسیقی شالی یا آواهایی که شالیکاران در مزارع می‌خوانند در حقیقت اگر به دقت شنیده و بررسی شود و با کلید‌واژگان آن را رهگیری کرد می‌توان به‌راحتی مردمی را دید که خودِ درونی و خستگی‌ناپذیرشان را در کوتاه‌بلندی هجاهای موسیقی تکرار و تصویر می‌کنند.

«بجار»(برنج‌زار) قرن‌هاست که دست‌ها و پاهای مردمی را حس و لمس می‌کند که در درون آن زندگی می‌کنند،‌ به زندگی عشق می‌ورزند و رد هستی را در قطره‌های گل‌آلود شالیزار دنبال می‌کنند.برنجکاری یا حتی بجارداری در گذشته گیلان از شغل‌های آب‌ونان‌دار بود. هر کس که قطعه زمینی داشت، می‌توانست به دارایی‌اش فخر بفروشد و به آن ببالد. شاید همین اهمیت و نگاه است که برنج هنوز از دارایی‌های مردم خطه شمال( گیلان و مازندران) محسوب می‌شود؛ سوا از آنکه برنج اکنون یکی از اقلام استراتژیک هم به شمار می‌آید.

امروزه گرچه برخی از وسایل صنعتی و مدرن رد پای شالیکار را پر کرده‌اند، اما همراه رنج و خستگی شالیکاران هنر هم تبلور یافته بود،‌‌ آن هم هنر آسمانی، هنر موسیقی. موسیقی شالیزار موسیقی سبز، خیس و نمناک است. می‌توان با موسیقی‌اش کار کرد، شخم زد، نشاءو درو کرد و خلاصه زندگی کرد. به همین دلیل موسیقی در شالیزار جاری می‌شود و به‌همراه خیش‌وخاش داس(داهره) ملودی‌ای جاری می‌شود که به شالیکاران آرامش می‌دهد و سختی آنها را به آرامش و راحتی مبدل می‌سازد.

در شعر شالی عاد‌ت‌های بومی، محلی و باورها و دلمشغولی‌های آنها را می‌توان دید. دوست داشتن‌ها، دشمنی‌ها، جاها و مکان‌ها به وضوح دیده می‌شوند. کسی که شالیکار نیست،گالش یا دامدار است، فرقش با شالیکار مشخص است. اتفاقا در شعر هم این تفاوت‌ها بروز می‌یابد.

در شعرهای گیلانی‌ها البته بیجار و برنجکاری بیشتر نمود دارد و شاعران بومی گیلان این ویژگی را صریح‌تر بیان می‌کردند:

بیجارونه همه «مولایی» کارم/ امید بر خانه کبلایی دارم/ اخر کبلایی لاکوچنگ بیارم/ خیال کونوم که دنیاره مودارم(همه برنجزارها را مولایی- نام نوعی برنج- می‌کارم/ همه امیدم به خانه کربلایی است/ اگر با دختر کربلایی ازدواج کنم/ انگار دنیا را به من داده‌اند.)

در شعرهای شالی، شاید همه واژ‌ه‌ها از داس،‌ ساقه و آب‌بندان نباشد، اما فضایی که شاعر آن را خلق می‌کند در رابطه با شالی و کشت‌وکار است.در شعر شالی با تمام سختی‌هایی که شاعر آن را لمس می‌کند، زیبایی زندگی در واژه‌واژه آن جریان دارد. از غم، اندوه و ناامیدی در آن خبری نیست. شعر شالی شعر امید و زندگی است. زمینی که شالیکار در آن زندگی می‌کند،‌ بیش از آنکه بخواهد برنج بکارد، عشق و امید می‌کارد.
منبع : نت

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: ترانه های گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سیاهکشان، روستایی در ۲۵ کیلومتری جنوب بخش رحیم‌آباد از توابع شهرستان رودسر در ناحیه کوهپایه‌ای منطقه اشکورات سفلی در استان گیلان قرار داره.
این روستا از شمال به روستای پلام، از جنوب به روستای دیورود (رودسر)، از شرق به روستای نیلو و از غرب به دیواره صخره‌ای محدود می‌شه.
رودخانه پلرود از وسط این روستا می‌گذره و آن را به دو قسمت تقسیم می‌کنه که توسط یک پل به هم وصل می‌شوند، قسمت شرقی رودخانه در تقسیمات کشوری با اسم «سیاهکشان» و قسمت غربی رودخانه با اسم «نیلو پردسر» نامیده شده. ولی در مجموع به اسم سیاهکشان شناخته شده‌اند. دو قسمت شرقی و غربی رودخانه خود به دو قسمت بالا محله (جٌر محله) و پایین محله (جیر محله) تقسیم شده است.
شغل مردم روستا کشاورزی، دامپروری و به تازگی پرورش مرغ و ماهی می‌باشد.
از نکات قابل توجه سیاهکشان وجود چشمه آب معدنی در فاصله ۱ کیلومتری جنوب روستا (به سمت روستای دیورود) می‌باشد که برای درمان درد معده مفید بوده و افراد زیادی برای مصرف آن از مناطق اطراف به آنجا می‌روند. راه قدیمی رحیم آباد به اشکورات (چارودار راه) از کنار رودخانه پلرود و وسط روستا عبور کرده.
قسمت صخره‌ای پلام تا سیاهکشان این راه و دست نوشته‌های باقی مانده از دوران قدیم بر روی صخره‌های آن قابل توجه می‌باشد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر از طبیعت این روستا لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بازار بزرگ شهر رشت در بافت قدیمی و مرکزی این شهر قرار دارد و مرکز کلیه فعالیت‌های بازرگانی استان گیلان به حساب می‌آید

بازار سنتی رشت شامل میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق‌‌ها و کاروانسراها است. معماری کاروانسراها و طاقی‌های موجود در بازار رشت یکی از جاذبه‌های توریستی این بازار است.

در گوشه و کنار بازار رشت میتوان جلوه های گوناگونی از زیبایی‌های فرهنگ فولکلور این استان را یافت که به نوبه خود بسیار زیبا و جذاب است. این بازار از بخش‌های گوناگونی شامل کاروانسراها و طاقی‌ها و... تشکیل شده است.
در بافت 24 هکتاری بازار رشت، 14 کاروانسرا وجود دارد که توسط راسته‌های مختلف به هم مرتبط هستند. این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به عنوان کانون‌های بازرگانی ساخته شدند.

تعدادی از آنها عبارتند از: طاقی‌های بزرگ و کوچک، سعادت و کاروانسراهای محتشم، چینی چیان، ملک و ... .

طاقی بزرگ این کاروانسرا در سال ۱۳۲۱ هجری قمری در ضلع جنوبی کاروانسرای طاقی کوچک و راسته دوم زرگرها و ضلع غربی سرای قیصریه فخر، در ضلع جنوبی راسته میدان کوچک و ضلع شرقی راسته پلاستیک فروش‌ها ساخته شده است.
 طاقی کوچک و ۱۳ کاروانسرای دیگر نیز در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، توسط راسته‌های مختلف به هم مرتبط هستند و در دوره قاجاریه و اوایل پهلوی ساخته شده است.

این کاروانسرا در ضلع شمالی بازار رشت جنب مسجد حاج مجتهد قرار دارد و از طریق دالان جنوبی و شرقی به کاروانسرای طاقی بزرگ و راسته گونی‌فروشان و کاروانسرای ملک مرتبط است و همچنین از طریق دالان شمالی به مسجد حاج مجتهد خیابان شریعتی راه دارد.

طاقی سعادت در محدوده میدان بزرگ واقع شده و در بافت بازار درون شهری نقش مهمی دارد. قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد که در گذشته یکی از قطب‌های تجاری مهم محسوب می‌شده است.

کاروانسرای محتشم همانند دیگر کاروانسراها در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت در سال ۱۳۰۰ ساخته شده و در ضلع شمال غربی آن کاروانسرای گلشن و ضلع غربی آن بازارچه عطاران قرار دارد.
کاروانسرای چینی چیان نیز در قسمت شمال غرب بازار رشت نزدیک چهار سوق قرار دارد و در قسمت شرق با سرای حاجی حسن خان و از غرب بعد از راسته حلبی سازها با سرای سعادت همجوار است. این بنا در سال ۱۳۰۸ توسط برادران چینی‌چیان ساخته شده است.

کاروانسرای ملک دارای بافت بازار درون شهری است که در دوران قاجاریه ساخته شده و برای صادرات برنج به روسیه و ابریشم به کاشان و یزد مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

خرید از بازار رشت اگرچه با مشکلات عبوری روبروست اما در نوع خود از دیدنی های استان گیلان به شمار می‌رود. گردشگران وقتی به بازار رشت وارد می شوند به دنبال خرید سوغات یا کالای مورد نظر در میان تنوعی از رنگ‌های زیبای محصولات کشاورزی، انواع ماهی و... ساعت‌ها به جست وجو می‌پردازند و در کنار آن از کاروانسراهای قدیمی رشت و طاقی های بزرگ و کوچک آن دیدن می‌کنند.

نویسنده : خانم مفیدی

عکس : خبر گزاری فارس

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

************

لونگی مرغ و ماهی از غذا‌های محلی منطقه ویلکیج ، تالش و استارا میباشد.


مواد لازم

ماهی سفید 1عدد،

مغزگردو ساییده شده 250 گرم،

پیاز سرخ شده 6 قاشق غذاخوری،

سبزی معطرخرد شده 8 قاشق غذاخوری ،

آبغوره نصف استکان،

رب ازگیل و رب گوجه فرنگی به مقدار لازم،

نمک ، فلفل و گلپر مقداری،طرز تهیه :


ابتدا فلس ماهی را گرفته شکم ماهی را خالی کنید و ماهی را تمیز بشویید سپس رب ازگیل و رب گوجه فرنگی را به تمامی سطح ماهی بمالید و به مدت 5 الی6 ساعت در یخچال قرار دهید ، پس از مدت زمان سپری شده ، در ظرفی گردوی اسیاب شده ، سبزی‌های معطر و محلی شامل (نعناع ، پونه ، گشنیز ، رب اناز ، رب ازگیل ، نمک ، فلفل و دارچین و تفاله پیاز ( پیاز رنده شده و آب گرفته شده) را ریخته با قاشق مخلوط کنید و درون شکم ماهی را با این مایه آماده شده پر کنید و با سورن و نخی تمیز ( نخ کوک ) آن را بدوزید.
سینی فر رو چرب کنید و ماهی را در آن قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت 1 ساعت با حرارت 210 درجه سانتیگراد بپزد.( فر را از قبل روشن کنید).
بعد ازاینکه ماهی خوب پخت خیلی با احتیاط آنرا در ظرف مورد نظر خود چیده و نخ را از آن جدا کنید.

اگر از مواد داخل ماهی چیزی اضافه مانده میتوانید بعنوان تزئیین کنار ماهی بگذارید.
اکنون غذای شما آماده است و می‌توانید آنرا میل کنید.
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کشت برنج یکی از صنایع اقتصادی میباشد که از قدیم از نسلی به نسل دیگر به یادگار مانده است و به عنوان یک صنعت قدیمی و همچنین از نظر اقتصادی از اهمیت بسزائی برخوردار میباشد

نشا کاری یکی از مراحل کشت برنج است. در این مرحله نشا (جوانه برنج) که پیش از این در خزانه آماده شده را به زمین اصلی انتقال می دهند. نشاکاری معمولا توسط زنان کشاورز انجام می شود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

**********

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: ماهیگیری در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ضمن تشکر از آقای ساسان سنایی که این عکس را ثبت نموده اند  ،بنده این

عکس را به همه ارادتمندان و علاقمندان و دوستداران به حضرتش تقدیم میکنم

با تشکر : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پس از طی حدود پانزده کیلومتر از شهر رستم آباد به منطقه ای زیبا و بکر می‌رسید که چشم انداز زیبایش چشم‌ها را به خود خیره می‌نماید، این منطقه زیبا سلانسر نام دارد.
ییلاق سلانسر هزار و دویست و پنجاه متر از سطح دریا ارتفاع دارد که در بلندای ان علفزار هایی زیبا نظر هر بینده ای را جلب می‌نماید و همچنین درختانی تنومند که در دامنه ییلاق قرار دارند منظره ای زیبا را خلق کرده اند که در طبیعت مه گرفته این ییلاق با شکوه بهشتی کوچک را فراهم نموده است.
این ییلاق از سمت غرب با دره سفید رود همسایه است که هوای معتدل و نسیم ملایم جلگه ای برخاسته از جلگه گیلان گرد شادابی خاصی به بازدیدکنندگان این منطقه می‌بخشد. تابستان خنک ، طبیعت همیشه سرسبز و ارتفاع این ییلاق از ویژگی‌های بارز این مکان رویایی می‌باشد.
این منطقه زیبا با وجود طبیعتی چشم نواز و کوهستان هایی با انبوه درختان و چشمه سار‌های پر آب و همچنین مردم شجاع و مهمان نوازش هر ساله میزبان گردشگران زیادی از جای جای کشور عزیزمان می‌باشد.
که برای بسیاری از گردشگران جای تعجب و شگفتی است که این طبیعت زیبا چطور  ییلاق سلانسر علاوه بر داشتن طبیعتی زیبا از آثار تاریخی فراوانی نیز برخوردار است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


روستای رینه یکی از روستاهای زیبای دهستان ییلاقی ارده از توابع بخش پره سر و در ارتفاع ۱۱۴۵ متری سطح دریا بروی کوه بلند معروف به قلعه کول واقع شده است.در شمال این روستا  رودخانه شفارود و در جنوب آن رودخانه ماف محله جاری است.


جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

زیباترین ولادت: تنها کسی که در داخل خانه خدا بدنیا آمد، اوست.

زیباترین نام: بنا بر روایات متعدد، نام علی مشتق از نام خداست.

زیباترین معلم: علی تربیت شده دست پیامبر (ص) بود.

زیباترین سخنان: به تعبیر بسیاری از بزرگان، نهج البلاغه برادر قرآن کریم است

ولادت مولی الموحدین امیرالمومنین حیدر کرار شیر خدا مولود کعبه وفرا

رسیدن روز پدر را خدمت شما دوستان تبریک و تهنیت عرض میکنم.
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای فوشه که در جنوب غربی شهرستان فومن قرار گرفته یکی از روستاهای همجوار قلعه رودخان 82 کیلومتر مربع مساحت دارد که از جنوب و جنوب غربی و غرب به جنگلها و ارتفاعات وکوهستانهای زیبا و از شرق و شمال شرقی به روستاهای حیدر آلات و قلعه رودخان منتهی می شود.

روستای فوشه همچون نگینی درخشان در قلعه رودخان شهرستان فومن می درخشد و هر ساله میزبان مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.

اگر از سمت فومن برای گذراندن یک روز خوش و به یاد ماندنی به طرف قلعه رودخان حرکت کرده باشید پس از گذشتن از بازار قلعه رودخان و در فاصله 400 متری بازار در سمت راست تابلویی مصور با عنوان روستای فوشه نظر هر مسافر و گردشگر را به خود جلب می کند.

در این تابلو چشم تنها بخش کوچکی از زیبایی های روستای فوشه را به تصویر می کشد، این روستا دارای چشم اندازهای خدادادی و چشم نواز که هر مسافر یا گردشگری را که وارد این روستا می شود غیر ممکن است که در مسافرت آینده خود این روستا را برای گذراندن یک روز خوش و زیبا انتخاب نکند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

********

دیلم خا  مثل عه بلبل بوخونم

سَر هَر دار بنشم گل دَخونم

لَه لَه فریاد ژَنه با دَرد و با سوز

ک تا من  تالش و  تالش بومونم

برگردان فارسی

دلم می خواهد که به مانند بلبل آواز سر دهم 

به روی شاخه درخت بنشینم و گل را صدا بزنم

نی با سوز و آه فریاد میزند

که تا زنده هستم اصالت خود را حفظ نمایم  و تالش بمانم

شعر : آقای حسن لطفی

عکس : آقای علی جعفری

ترجمه و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای سقالکسار یکی ازروستاهای زیبای استان گیلان است که در دهستان لاکان از بخش مرکزی شهرستان رشت قرار گرفته است، این روستا 15 کیلومتر با شهر رشت فاصله دارد، واژه‌ی سقالکسار به‌معنای محل آب خوردن پرندگان است.

در سال‌های گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمه‌ی موجود در آن آب می‌خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است.

برکه سد خاکی سقالکسار در این روستا از چشم‌انداز بسیار خوبی برخوردار است و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. مساحت این برکه 15هکتار و روستای سقالکسار به برکت وجود این برکه و دیگر منابع طبیعی زیبا از طرفداران زیادی برخوردار است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ازجمله باور های مردم سرزمین گیلان وهمچنین مازندران مربوط به مرغنه(تخم مرغ) می باشد.یکی از این باورها ارتباط با چشم زخم دارد.

به عنوان مثال اگر کسی دچار مرضی(غالبا سرماخوردگی) شود در باور ما به علت حسناتی که دارد به او چشم زخم زده اند در این زمان شخصی نام تمام افرادی را که در طی چند روز اخیر او را دیده اند را بر روی تخم مرغ می نویسد و به ازای هر اسم خطی بر روی تخم مرغ میکشد .بعد از آن دو سکه را در دو طرف مرغنه قرار می دهند و پس از آن نام تمام افرادی را که در هنگام خط کشیدن برده شد تکرار می کنند و به ازای عر اسم بوسیله سکه ها مرغنه را فشار می دهند.پس از اینکه تخم مرغ شکست مشخص می شود که چه کسی به بیمار چشم زخم زده است پس از آن خاک زیر پایش را و یا نخی از لباسش را آتش می زنند تا چشم زخم بی اثر گردد.

همچنین در فرهنگ عامه‌ی گیلانی‌ها ده‌ها چیستان و ضرب‌المثل و کنایه برای تخم‌مرغ وجود دارد، مثلاً: «فل پوشت مورغانه پیدا کودن» (زیر توده‌های شلتوک تخم‌مرغ پیدا کردن) که خوش‌شانسی و خوش‌بیاری را تداعی می‌کند.

گیلانی‌ها خورشت «باقلا قاتوق» بدون تخم‌مرغ را توهین به خود حساب می‌کنند و برایش شعری بدین مضمون دارند: «باقلا قاتوق بی‌مرغانه/ هفتا الاغ تی مهمانه» (خورشت باقلی بدون تخم‌مرغ/ هفت الاغ مهمان توست). در گذشته در ایام عید نوروز یکی از بازی‌های متداول در هر کوی و برزن در سرتاسر گیلان «مورغانه جنگ» (جنگ تخم‌مرغ) بود.

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: باورداشتها در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کشتی مسافری ـ تفریحی میرزا کوچک‌ خان در سال های اخیر برای اهداف توسعه گردشگری دریایی در دریای خزر به کارگرفته شده است. این کشتی تفریحی نقطه عطف توسعه گردشگری دریایی و اولین شناور مسافری و تفریحی در دریای خزر است که با اهداف گردشگری دریایی وارد این عرصه شد کشتی گواهینامه های دریانوردی را از مراجع ذی صلاح دارد و با امکانات و تجهیزات اقامتی و پذیرایی مناسب میزبان میهمانان علاقه مند به تجربه شبی به یادماندنی در دریای خزر است.

کشتی مسافرتی- تفریحی میرزا کوچک خان که در سال ۱۹۷۱ در ژاپن ساخته شده دارای ۵ طبقه، ۷۴ متر طول، ۱۲ متر عرض، ۲۰ متر ارتفاع و۲۶ کابین درجه یک و دو، با گنجایش حدود ۲۵۰ مسافر است. این کشتی می تواند بین استان های ساحلی و خارجی تردد کند و مرکز اقامتی آن در حد هتل ۴ ستاره است. مهم ترین اهداف فعال کردن این کشتی ایجاد مسافرت های تفریحی دریایی بین شهرهای ساحلی گیلان و سایر استان های ساحلی شمال کشور و فراهم آوری زمینه سفرهای دریایی به کشورهای حاشیه خزر است. این کشتی در بنادر انزلی، آستارا و کیاشهر دارای اسکله بوده و پهلو خواهد گرفت.

کشتی میرزا کوچک‌ خان اکنون تنها در تابستان با سفرهایی ۴ ساعته در ۱۰ مایلی از سواحل استان گیلان فعال است این سفرهای‌ کوتاه عموما پنجشنبه ‌شب‌ها برای عموم مردم و از ساعت ۲۰ تا ۲۴ برگزار می‌ شود.
با آغاز حرکت کشتی، گروه موسیقی شروع به نواختن می‌ کند و فضای بسیار مطلوب و شادابی را برای مسافران و گردشگران به وجود می ‌آورد و تا پایان دریانوردی نوای موسیقی در فضای کشتی طنین‌انداز است.
استفاده و بهره‌ برداری از فضاهای بسیار مطلوب کافی ‌شاپ در پایین‌ترین نقطه کشتی و اختصاص کابین‌های اقامتی داخل کشتی به میهمانان غیربومی برای اقامت شبانه از دیگر امکاناتی است که مسافران می ‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

منبع : همگردی

جمع آوری و تنظیم  مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

استان زیبای گیلان مهمترین منطقه‌ ایران است و این استان سرسبز و زیبا را هیچ قلمی

یارای توصیف نیست و فقط باید به نظاره نشست.

چشم اندازها و مناظر طبیعی استان گیلان به قدری پرجلوه و با شکوه هستند که توان

توصیف را از هر کس گرفته و فقط دیدن را یادآور می ‌شوند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر از گیلان زیبا لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سیاه‌مزگی از روستاهای بخش احمدسرگوراب شفت و در 17 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده است.

علی‌سرا، توسه، خرم‌کش و مزگدا از روستاهای منطقه سیاه‌مزگی شفت محسوب می‌شوند که دارای طبیعت بکر و بسیار زیبا است.

جلوه طبیعت روستاهای شفت به ویژه منطقه سیاه‌مزگی همواره چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند گویا خداوند با وسواسی خاص و زیبا کوه‌ها، مراتع و چشمه‌های جوشان آن را در کنار هم آفریده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دوشنبه بازار یکی از بازارهای محلی است که درروزهای دوشنبه  هرهفته درشهر شفت برپا شده و فروشندگان وخریداران،اجتماع نموده وبه دادو ستد و خرید و فروش کالا، می پردازند.دراین بازار مردم محلی وکسبه ی شهرستانهای همجوار، انواع محصولات تولیدی خود و تولید دیگران را عرضه می نمایند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ﺣﺴﻦ ﺧﺎﻥ ﺗﺎﻟﺶ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﺎ ﺯﻧﺒﻮﺭ ﻫﺎﯼ ﺧﺸﻤﮕﯿﻦ ﺧﻮﺩ ﺳﭙﺎﻩ ﻧﺎﺩﺭ ﺷﺎﻩ ﺍﻓﺸﺎﺭ ﺭﺍ ﺷﮑﺴﺖ ﺩﺍﺩند ادر شاه به خاطر جنگ های پی در پی نیاز به پول که آن هم از مالیات بدست می امد داشت و نادر بر تالش ها مالیات سنگینی بسته بود و در کمال ناباوری پیمان شکنی کرده بود...

تالش ها در قید اطاعت نادر در نیامده و مالیات ندادند ، وقتی لشکریان نادر عزم تصرف تالش را داشتند حسن خان تالش با افرادش در دروازه شهر کندو های خشمگین زنبور عسل را هنگام ورود ماموران فاتحین به حرکت در آوردند.

وقتی زنبور های خشمگین عسل اسب ها و سوار ها را گزیدند سواره ها از اسب ها افتادند و اسب ها جفتک زنان فرار کردند .،بقیه هم ماندن لشگر را صلاح ندانسته و به عقب برگشتند و از تصرف تالش منصرف شدند .


اینچنین با غیرت و دلیر هستند تالشان بزرگ ... .
:: برچسب‌ها: تاریخ گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای علیسرای سیاهمزگی یکی از ۵ روستای منطقه زیبای سیاهمزگی است.این روستا درجنوب شهرستان شفت و در ۱۷ کیلومتری آن واقع است.

 روستایی با درختان زیبا، باغات چای و رودخانه همیشه جاری سیاهمزگی. بسیاری این منطقه را به پنیر خوشمزه‌اش سیاهمزگی می‌شناسند اما این روستا زیبایی دیگری نیز دارد؛ درختان مازو و راش آن همچنان استوار هستند و بانوان روستا در کنار بافتن جوراب‌های سنتی هر ساله از آلوچه‌های جنگلی رب آلوچه و از خرمالو دوشاب (شیره خرمالو) تهیه می‌کنند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ﭘﺲ از ﮔﺬﺷﺘﻦ از ﻻرﯾﺨﺎﻧﯽ و ﭼﺎک دﺷﺖ ﺑﻪ دﯾﻠﻤﺎن ﻣﯽ رﺳﯿﻢ . در اﺑﺘﺪای دﯾﻠﻤﺎن ﺗﺎرﯾﺦ ، اﺳﻄﻮره و اﺻﺎﻟﺖ ﺑﻪ اﺳﺘﻘﺒﺎل اﻧﺴﺎن ﻣﯽ آﯾﺪ . دﺷﺖ ﺗﭙﻪ ﻣﺎﻫﻮری ﺑﺎ ﭘﻮﺷﺶ اﺳﺘﭗ ﮐﻮﻫﯽ ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﻮﺗﻪ ﻫﺎی ﺗﯿﻐﻪ دار ( زرﺷﮏ ، زاﻟﺰاﻟﮏ ، ﮔﻮن و آﻟﻮﭼﻪ ﮐﻮﻫﯽ ) و ﻣﺰارع ﮔﻨﺪم ﭘﻮﺷﯿﺪه ﺷﺪه اﺳﺖ ، ﻧﻮازﺷﮕﺮ ﭼﺸﻤﺎن ﺣﯿﺮت زده ﻧﺎﻇﺮ ره ﺧﺴﺘﻪ اﺳﺖ .  ﻣﺴﯿﺮ ﺳﯿﺎﻫﮑﻞ ﺑﻪ دﯾﻠﻤﺎن آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ و ﮐﯿﻔﯿﺖ آن ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺟﺎده ﻫﺎی ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﺎزدﯾﺪ ﺷﺪﺑﺴﯿﺎر ﻋﺎﻟﯽ اﺳﺖ .   

ﺷﻬﺮ دﯾﻠﻤﺎن ، ﭘﺲ از روﺳﺘﺎی اﺳﭙﯿﻠﯽ ﻗﺮار دارد . ﻇﺎﻫﺮ اﺳﭙﯿﻠﯽ ﮔﻮاﻫﯽ ﻣﯽ دﻫﺪ ﮐﻪ در دﻫﻪ ﻫﺎی اﺧﯿﺮ از رﺷﺪ ﺑﯿﺸﺘﺮی ﺑﺮﺧﻮردار ﺑﻮده اﺳﺖ . ﻋﻠﺖ اﯾﻦ رﺷﺪ واﻗﻊ ﺑﻮدن در ﭼﻬﺎر راه ارﺗﺒﺎﻃﯽ ﺳﯿﺎﻫﮑﻞ ، دﯾﻠﻤﺎن رودﺑﺎر و رودﺳﺮ اﺳﺖ . ﺑﺎ اﯾﻦ وﺟﻮد دو ﻧﻘﻄﻪ آﺑﺎد ﺳﯿﺎﻫﮑﻞ در آﯾﻨﺪه ﺑﺴﯿﺎر ﻧﺰدﯾﮏ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻣﺘﺼﻞ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ . در اﺳﭙﯿﻠﯽ ﻣﯿﺪان ﮐﻮﭼﮑﯽ وﺟﻮد دارد ﮐﻪ ﻣﺤﻞ ﺗﻮﻗﻒ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﻫﺎی ﮐﺮاﯾﻪ ، ﻣﺴﺎﻓﺮﯾﻦ وﮔﺮدﺷﮕﺮان اﺳﺖ . دور ﺗﺎ دور ﻣﯿﺪان اﻧﻮاع ﻣﻐﺎزه از ﺧﻮاروﺑﺎر آﻣﯿﺨﺘﻪ ﺑﺎ ﻣﯿﻮه ﺗﺎ ﺧﺮازی ﻫﺎی ﻫﻤﻪ ﺟﻮر آﺟﯿﻞ ، ﻗﺼﺎﺑﯽ ، ﺗﻌﻤﯿﺮﮔﺎه ﻣﺎﺷﯿﻦ ، ﺗﻌﻮﯾﺾ روﻏﻨﯽ و ﭘﻤﭗ ﺑﻨﺰﯾﻦ ﺑﺴﯿﺎرﻓﻌﺎل و ﭘﺮ روﻧﻖ ﻫﺴﺘﻨﺪ .      

در ارﺗﻔﺎع 1466 ﻣﺘﺮی ازﺳﻄﺢ درﯾﺎ ﺑﻪ ﺣﻤﺎم ﻗﺪﯾﻤﯽ دﯾﻠﻤﺎن ﻣﯽ رﺳﯿﻢ . اﯾﻦ ﺣﻤﺎم دارای 3 ﮔﻨﺒﺪ اﺻﻠﯽ و دو ﮔﻨﺒﺪ ﮐﻮﭼﮏﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﭼﻨﺪ ﻧﻮرﮔﯿﺮ ﭘﻮﺷﺎﻧﯿﺪه ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺑﻘﻌﻪ آﻗﺎ ﺳﯿﺪ اﺣﻤﺪ در دﻫﮑﺪه دﯾﻠﻤﺎن ﺑﺎﻻی ﺗﭙﻪ ﻗﺮار دارد . ﮐﻪ از ﮐﻨﺎرﺣﻤﺎم ﺑﺎ راﻫﯽ ﺑﺎرﯾﮏ ﺑﻪ آن ﻣﯽ رﺳﯿﻢ . در ﻣﺠﺎور ﺑﻘﻌﻪ و ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ آن ﻣﺴﺠﺪ دﯾﻠﻤﺎن ﻗﺮار دارد . در زﻣﺎن ﺑﺎزدﯾﺪ اﻣﮑﺎﻧﺎت ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ ﻧﺪاﺷﺖ . (ﺗﺎزه ﺳﺎﺧﺖ ﺑﻮد و درﺑﺶ ﺑﺴﺘﻪ) . ﭘﺲ از ﻣﯿﺪان ﻗﺪس دﯾﻠﻤﺎن  ﺷﻬﺮداری و ﺟﻬﺎد ﮐﺸﺎورزی ﻗﺮار دارﻧﺪﭘﺸﺖ ﺳﺮ ﮔﺬاﺷﺘﻪ ﺗﺎ ﺑﻪ روﺳﺘﺎی ﺑﺎﺑﺎ وﻟﯽ ﺑﺮﺳﯿﻢ. در ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ 48 ﺟﺎده ﺳﯿﺎﻫﮑﻞ - دﯾﻠﻤﺎن ﺑﻪ دوراﻫﯽ ﻣﯽ رﺳﯿﻢ ﮐﻪ از ﺳﻤﺖ ﭼﭗ ﺑﻪ ﺑﻘﻌﻪ ﻣﺘﺒﺮﮐﻪ ﺣﻤﯿﺪه ﺧﺎﻧﻢ راه دارد ﺳﻤﺖ راﺳﺖ ﺑﻪ ﺑﻘﻌﻪ ﺑﺎﺑﺎوﻟﯽ. ﺑﻘﻌﻪ ﺑﺎﺑﺎوﻟﯽ ﯾﺎ ﻣﺪﻓﻦ ﻗﺎدر ﭘﯿﻐﻤﺒﺮ ﺑﻌﺪ از ﺑﻘﻌﻪﮐﻮﻫﯽ ﻗﺮار دارد ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ از آن ﭘﯿﺎده رﻓﺖ ﺗﺎ ﺑﻪ آﺑﺸﺎر ﺑﺎﺑﺎوﻟﯽ رﺳﯿﺪ .   

ﻣﻨﻄﻘﻪ ﮐﻮﻫﭙﺎﯾﻪ ای دﯾﻠﻤﺎن ﺑﺎ ﻓﺎﺻﻠﻪ 88 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ از ﻣﺮﮐﺰ اﺳﺘﺎن و 25 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ از ﺳﯿﺎﻫﮑﻞ ﺑﺎ ﺳﻄﺢ ﺑﻨﺪی ﻣﻠﯽ در زﻣﯿﻨﯽ ﺑﻪ ﻣﺴﺎﺣﺖ ﺗﻘﺮﯾﺒﯽ 100 ﻫﮑﺘﺎر در ﺣﻮزه ﮐﻮﻫﭙﺎﯾﻪ – ﮐﻮﻫﺴﺘﺎن ﺑﺎ ﺟﺎذﺑﻪ ﯾﯿﻼﻗﺎت زﯾﺒﺎ ﺑﺎ ﺟﺎذﺑﻪ ﻫﺎی ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﺟﺰء ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺼﻮب ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﯿﺮاث ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ، ﮔﺮدﺷﮕﺮی و ﺻﻨﺎﯾﻊ دﺳﺘﯽ اﺳﺘﺎن ﮔﯿﻼن اﺳﺖ .

اسپیلی از 150 سال پیش مسکونی شده است . در آن زمان زمین‌های این روستا از سوی آقا میرصادق لاهیجانی وقف خانه‌سازی مردم شد و در پی آن مردم به این منطقه آمده و در مدت کوتاهی این روستا به خان‌نشین سیاهکل و دیلمان تبدیل شد . امروزه در این منطقه اقوام دیلمی زندگی می‌کنند . زبان دیلمی در این منطقه رایج است . زبان دیلمی یکی از گویش‌های زبان پهلوی یا بقول دکتر یارشاطر مادی می‌باشد مردم اسپیلی شیعه مذهب اند .

متن و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/٢/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.