نوشته شده توسط : مهدی پور

تالش محله یکی از محلات روستای شالما از شهر احمدسرگوراب می باشد ،زبان مردم آنان تالشی است و پیشه آنها کشاورزی ، دامداری ، پرورش کرم ابریشم و زنبور عسل است و از صنایع دستی آن در گذشته نمد مالی و شال بافی بوده است. جنگل و کوه از یک طرف و شالیزارهای برنج و باغات چای از سوی دیگر، این روستا را بسیار زیبا کرده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 چشمه های طبیعی آبگرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب برانگیزترین جلوه های طبیعی گیلان بوده که مقصدی زیبا و سحر انگیز برای گردشگران است 

در گیلان  چشمه های  آبگرم معدنی زیادی وجود دارد که عموما حرارت آنها بیش از 30درجه سانتیگراد است.در مورد علت گرمی این گونه چشمه ها،دانشمندان بر این عقیده اند که عبور آب از اعماق زمین سبب گرم شدنش می گردد و از شکافهای زمین به صورت چشمه های گرم معدنی بیرون می آید و هر قدر آب از عمق بیشتری بجوشد،دمای آن به طوری که یک چشمه معدنی از عمق سه هزار متری زمین بالا بیاید آب آن دارای حرارت آبجوش یعنی یکصد درجه سانتیگراد خواهدبود.

آبگرم علی داشی  را میتوان یکی از زیباترین جلوه های طبیعی گیلان  نام برد ،این آبگرم در روستای سرسبز گیلده در فاصله 30 کیلومتری از بندر آستارا در غرب این شهر قرار گرفته است . که هر ساله میزبان تعداد زیادی از بازدید کنندگان و علاقه مندان به طبیعت می باشد .

عکس : سرکار خانم مهناز چوپانی

متن و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: آبگرم های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چوچاق یا زولنگ از جمله گیاهان دارویی با پتاسیل های ناشناخته است که رو به فراموشی است این گیاه دارای مصارف متعددی همچون سبزی کاری، گل کاری و دارویی و از جمله مصارف دارویی این گونه مدر، مسکن درد، اشتها آور و خاصیت آنتی اکسیدانی است. محققان به تازگی دریافتند که از گیاه زولنگ می توان برای کاهش آهن خون در بیماران تالاسمی هم استفاده کرد.
نام علمی زولنگ eryngium campestre و نام فارسی آن شش شاخ است. در مازندران به آن زولنگ معنی قسم اخیر قرصعنه به، در شهسوار ششاک و رامسر شوشاخ (در واقع شش شاخ) و در گیلان آن را چوچاق و یا انارچوقاق می گویند. اعراب آن را قرصعنه مسدس می نامند. در داروسازی سنتی ایران به بسیاری از خارهای دارویی که تعداد آن ها از ده گونه بیشتر است، قرصعنه گویند، ولی در اصل منظور همان زولنگ می باشد. گیاه زولنگ خاردار و از تیره چتریان است، زولنگ گیاهی است چندساله که اغلب به رنگ آبی آسمانی، با پراکندگی در شمال ایران در مناطق جلگه ای از رامسر تا گلوگاه و ارتفاعات میانی البرز در شیب های شمالی قابل رویش است. زولنگ بومی نواحی شمال ایران می باشد.
عمده ترکیبات موجود در زولنگ شامل اسانس‌های مختلفی مانند لیمونن ، آلفا پی نن و اسید فولیک است ، همچنین ریشه گیاه دارای تانن ، قند ساکارز و اسانس زولنگ با بویی مطبوع حدود ۸۸ درصد است.
این گیاه آرامش‌بخش اعصاب ، محرک قوای جنسی ، بهبود بواسیر ، تسکین دهنده بیماری‌های رماتیسمی و رفع التهابات ، تسکین دهنده دل درد و ریشه آن نیز برای تحلیل ورم‌ها مفید است.
قسمت های هوایی گیاه را هنگامی که تر و تازه است می توان پخت و بهترین سبزی خورشتی است. تمام قسمت های گیاه پیشاب آور و ملین بوده، اشتها و شهوت را افزایش می دهد. به دلیل داشتن اسید فولیک خون ساز است، پادزهر سموم، جوشانده آن مسکن درد پهلو، جوشانده بیخ آن همراه شکر بادشکن و جهت از بین بردن نفخ و درد پهلو مفید است. ادرار، شیر و عرق را افزایش می دهد، سنگ کلیه و مثانه را از بین می برد. مربای بیخ تازه آن خوشبو کننده دهان و محرک باه است. عصاره بیخ آن برای عقب افتادگی عادت ماهیانه مفید است، پماد بیخ آن با آرد جو و برگ کاسنی نرم کننده ورم های سخت می باشد.
این سبزی معطر به ویژه در سبزی پلو با ماهی البته بیش تر با سنجرغ (انارجیجه در رویان و گیلان ) ، سبزی دل پر ماهی همراه با گردو، کوکو سبزی، سبزی مخصوص پرورده کردن زیتون و مانند آن مورد استفاده قرار می گیرد.
خواص دارویی و درمانی گیاه زولنگ(چوچاق)

عبارتند از : این گیاه آرامش‌بخش اعصاب ، محرک قوای جنسی ، بهبود بواسیر ، تسکین دهنده بیماری‌های رماتیسمی و رفع التهابات ، تسکین دهنده دل درد و ریشه آن نیز برای تحلیل ورم‌ها مفید است.

موارد مصرف:

تمام قسمتهاى گیاه شش شاخ، پیشاب آور و ملین بوده ، و اشتها را زیاد مى کند و عادت ماهانه بانوان را باز مى نمایند. و به دلیل داشتن اسید فولیک خون ساز است،
خوردن بیخ آن اشتها و شهوت را زیاد مى کند و پادزهر سموم است ، و جوشانده آن مسکن درد پهلو است . آشامیدن جوشانده بیخ شش شاخ با شکر، بادشکن بوده و جهت از بین بردن نفخ و درد پهلو مفید است . ادرار، شیر و عرق را زیاد مى کند و سنگ کلیه و مثانه را ازبین میبرد و براى دلپیچه نافع است .مرباى بیخ تازه آن، خوشبو کننده شکم و محرک باه است . عصاره بیخ شش شاخ، باز کننده حیض است ، ضماد بیخ شش شاخ با آرد جو و برگ کاسنى نرم کننده ورمهاى سخت مى باشد.

خلاصه اطلاعات دربارچوچاق
مزاج :گرم است .
خاصیت : لطیف و تحلیل برنده .
مفاصل : در علاج کزاز مفید است .
سر : آب پزش را در دهان بگردانند داروی درد دندان و در علاج هر نوع نزله مفید است و ریشه هایش نیز همین کارها را انجام می دهد .
نفس : در بیرون راندن خون از سینه مفید است .
اندام های غذا : بیخش علاج استفراغ پی در پی است .
اندام های راننده : بیخش در علاج تراوش رطوبت های همیشگی زهدان مفید است

منبع : صبح رانکو

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بقعه  نقره ای رنگ امام زاده اسحاق و خواهرش خیر النسا در ارتفاع بیش از یکهزار متری از سطح دریا و بر نوک قله ی سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب در 25 کیلومتری غرب شهرستان شفت که در منطقه ای ییلاقی واقع شده از جمله دیدنی های  گیلان است .

مطابق شجره نامه موجود، بقعه امامزاده اسحاق مدفن امامزاده اسحاق برادر امام رضا(ع) و خواهرش خیرالنسا(فاطمه خانم) خواهر حضرت معصومه(س) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می‌باشد .

امامزاده اسحاق گیلان محبوب دلهای مردم است و زائران بسیاری دارد به گونه ای که حتی مردم برای اقامت چندین روزه بدانجا سفر می کند و البته ضریحش نیز خاطره ی زیارت امام رضا( ع) را تداعی می کند و پیرزنان پای حرم، شمع و اسپند می فروشند و عطر نیز، عطر حرم امام رضا ( ع) است. وضو می سازی و لحظه ای از زیارت امام رضا (ع) غافل نیستی و نماز می گزاری و نیایشی.

برای بسیاری از اهالی گیلان که رفتن به مشهد دشوار است زیارت امامزاده اسحاق حکم زیارت مشهد الرضا را دارد و برای کسانی که از سایر نقاط ایران پابه این منطقه می گذارند علاوه بر زیارت بقاع متبرکه حکم توفیق اجباری برای بهره بردن از فضایی سبز و سرشار از زیبایی را دارد.

سالانه بین 100 تا 150 هزار زائر این دو بقعه متبرکه را زیارت می کنند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اجاق زغالی گلی یکی از صنایع دستی قدیمی گیلان است که در شهرستان شفت دهستان جیرده ساخته می شود که این اجاق به وسیله زغال هایی که در حفره پایینی اجاق تهویه شده است گرمای ملایمی را به سمت بالا هدایت می نماید و مواد غذایی به آرامی شروع به پختن می نماید.

از این اجاق در گذشته برای دم کردن برنج استفاده میشده است.

عکس و متن: آقای حسن جعفری

گردآوری و تنظیم : مهدی پور : وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
****
درخت کهنسال کنگول باسکم بر سر راه دسترسی به امامزاده اسحاق بر روی دامنه کوه و در ضلع غربی جاده در ارتفـاع 592 متـراز سـطح دریـای آزاد، درخت کنگول باسکم قرار دارد ، درخت کهنسال و تنومند افرا که تنـه آن دو نـیم تقسـیم شـد . بـرش دو طـرف درخت به حدی است که به صورت درب ورودی و خروجی درآمده است .
درختی بسیار جالب که داخل آن به اندازه یـک اتاق 3در4 خالی است . با این وجود همچنان پا برجا و سبز می باشد! اطراف درخت با خزه پوشـیده شـده اسـت . قـدمت
درخت به حدی زیاد است (حدود1000سال) که ریشه های آن در فاصله های دورتر و بیرون از زمین دیـده مـی شـوند . در اطراف آن ، درختان ممرز و خرمالو فراوان دیده می شود و منطقه جنگلی زیبایی را به وجود آورده است .
کـرف نیزبـه فراوانی یافت می شود . به دلیل جاذبه محلی و وجود درختان انبوه و تنومند و زمین همواره مردم زیادی به محل می آیند یـا در آنجا توقف می کنند

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

روستای سه سار با طبیعت بکر و دیدنی یکی از از روستای سرسبز استان گیلان  در20کیلومتری شهرستان صومعه سرا بخش گوراب زرمیخ  میباشد. براساس اخرین سرشماری که در سال 1390 انجام گرفت حدود 2000نفر در روستای سرسبز سه سار زندگی میکنند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

دهستان «خَرجِ‌گیل» در ده کیلومتری اسالم قرار دارد ،  دهستان بزرگی متشکل از چند روستا یا به قول شمالی‌ها «محله» که هرکدام خانه‌هایی در وسط و شالیزارهایی در اطراف دارند. کوه ها ، رودخانه ها ، آبشار های بکر و بی نظیر ، زیبایی خاصی به این دهستان داده است . در زیر تصاویری از طبیعت زیبای  این دهستان را  براتون آماده کردیم ،امیدوارم که از دیدن آن لذت ببرید .

جهت دیدن تصاویر بییشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بادام زمینی یک از محصولات منحصر به فرد کشاورزی در گیلان است که به طور عمده درزمین های حاصلخیز آستانه ی اشرفیه به عمل می آید. بطوریکه استان گیلان 90 درصد کل این محصول را در سراسر ایران به خود اختصاص داده است.

بادام زمینی هر ساله دو هزار و پانصد هکتار زمین زراعی ِ آستانه ی اشرفیه را جهت ِ بارآوردن پیله ی بادام از آن ِ خودمی کند. و پنجاه میلیارد ریال در آمد نصیب کشور می کند که پنج هزار خانواده را در آستانه ی اشرفیه تحت پوشش قرار می دهد.

بادام زمینی در واقع یک گیاه بومی در آمریکای جنوبی و بویژه برزیل است که از آنجا به سایر نقاط جهان گسترش یافته است. دلیل اینکه زمین های آستانه ی اشرفیه برای باردادن پیله ی بادام مناسب است، این است که آستانه ی اشرفیه شهری است که چسبیده به رودخانه ی سپید رود است و زمین هایش رسوبی و سرشار از املاح است.

از این جهت خاکش نرم و برای تولید صیفی جات و بادام بسیار مناسب است. بطور کلی

بادام زمینی در هوای معتدل و گرم ثمر می دهد که گیلان هم داری آب و هوای گرم و معتدل است. بوته این گیاه دو نوع گل زرد دارد که پس از انجام لفاح، دُم گل خم می شود و به سطح خاک می رسد و سپس در زمین فرو می رود.

پیله ی بادام در واقع بعد از عمل لقاح گلها در بیرون، در درون زمین به عمل می آید. باشد که با این مختصر نگذاریم این محصول اشتغال زا مثل محصول چای در گیلان از بین برود و برای تشویق کشاورزان برای تولید و باروری این محصول از هیچ کوششی دریغ نکنیم.

متن : آقای احمد پناهنده

گردآوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: محصولات گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خسروآباد یکی از روستاهای شهرستان فومن می باشد که در ده کیلومتری این شهرستان به طرف قلعه رودخان قرار دارد. این روستا از طبیعتی بکر  برخوردار است که چشم هر گردشگری را با زیبایی هایش نوازش می دهد رودخانه خروشان، کوه های زیبا را می توان ازجاذبه های طبیعی آن نام برد امیدوارم شما عزیزان با سفر به این روستای زیبا از طبیعت پاک و بکر آن لذت ببرید .

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

زنان گیلانی، بخش چشمگیری از درآمد خالص خانواده خود را تامین می کنند این عزیزان با اختصاص دادن نیمی از جمعیت روستاها به خود، از عوامل غیر مشهود در اقتصاد روستایی به شمار می روند.

زنان گیلانی در پویا بودن، تلاش،توانمندی کاری،آبادانی ،مشاغل خانگی ،حسن خلق ، هنرمندی و خلاقیت و نوع آوری در میهن اسلامی ایران کم نظیرند .

اینجانب فرا رسیدن میلاد باسعادت حضرت زهرای مرضیه (س) را به تمام مادران ایران عزیز علی الخصوص مادران زحمتکش گیلانی تبریک عرض میکنم .

(تصاویری از تلاش و همت شیر زنان گیلانی )

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

**************

واته شَه شمَه پولی جمعا کرن

شمَه کته قُلکی کو دکرن

بچاکنن قُلکی- نی عَیدَه دَم

هرچی جمع به- بکَرن یندینَه سَم

ولی ازو سلیمه یواشکی

عی روزی چاکندمونه قُلکی

پولی عیشماردمونه تمن تمن

بَ هزار وسیصد وپنجا تمَن

عی روزی که نَنَه مَندا روزَه کار

از و سلیمه با هم شیم نه بازار

خوایمون عیله روسری بخریمون

ولی قیمتش کمی اِستا گیرون

واشه کمترین روسری که دارَم

قیمتش: هزار و پونصد - بیارم ؟

واتْ مه  : هزارو سیصد نمی دی

واشه : نه مگه چقد تو سود میدی!

سلیمه وقتی مَسشه   پول کمه

نشته گوشه ای و های های برَمَه

یارو واشه : چرا گریه می کنی

روسری را تو می خوای چکار کنی

واشه:   آخه روسری را کار دارم

میخوام کادویی واسه ی مادرم

آخه فردا روز مادره  دایی

واشه :  پولتو ببینم چی داری؟

خرده پولون که آدومه به یارو

واشه روسری را ور دار و برو 


روز مادر پیشاپیش مبارک باد
:: برچسب‌ها: شعر تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای مزگده از روستاهای بخش احمدسرگوراب شفت و در منطقه سیاهمزگی قرار دارد. این روستا کاملا در منطقه ای کوهستانی و شیب دار قرار دارد و بسیار زیبا است. شغل بیشتر مردم دامداری و کشاورزی است و مردم مزگده به گویش تالشی صحبت می کنند. مزگده همچون دیگر روستاهای منطقه سیاهمزگی دارای طبیعتی بسیار بکر و دیدنی می باشد. از مزگده می توان به ییلاق زیبای سوته و دایله سر رفت.این عکسها از محله دیگا گرفته شده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس :آقای رضا ندافی

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ییلاق وَسکَه یکی از ییلاق های باستانی پره سر می باشد که دامنه های بی نظیرکوههای آن خصوصاً در فصل تابستان و بهار چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خزانه، مکانی آماده سازی شده در شالیزار است که برای کاشت بذر و حفظ و نگهداری آن تا زمان نشا و کاشت در زمین اصلی ایجاد می شود. عملیات کاشت بذر در خزانه در اوایل فروردین ماه انجام می شودو چون هوا سرد است از پلاستیک استفاده می شود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


بهار جشن طبیعت است، و طبیعت در جشن بهاری خویش آنقدر زیباست که آدمی را مسحور خویش می کند، آن چنان که  از سخن گفتن باز می ماند و حرف هایش، ناگفته، در ژرفای  جانش انباریده می شود. به جای او گنجشگان پرگو سخن می گویند و زبان گنجشگان یعنی: بهار، برگ، نسیم، عطر.

 

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

« اسپیه مزگت» مسجدی کهن و در واقع قدیمی‌ترین مسجد گیلان است که طی قرن‌ها، گنجینه‌ی ارزشمند تاریخ اسلام را در قلب خود حفظ کرده است. بنای مذکور که در کرانه‌ شمالی رود دیناچال و در یک و نیم کیلومتری شرق جاده‌ی تالش – انزلی واقع شده است یکی از شگفت‌انگیز‌ترین بناهای تاریخی گیلان است.

اسپیه مزگت از دو کلمه‌ی «ایسپی» در زبان تالشی به معنای سفید و «مزگت» در زبان اوستا به معنای مسجد تشکیل شده است، که در روستای کیشه‌خاله در شمال دنیاچال یکی از دهستان‌های رضوانشهر واقع شده است.

این بنا یک آتشکده قدیمی و بزرگ است که در دوران پس از اسلام احتمالا بعد از قرن سوم هجری به مسجد تبدیل شده و تا مدت های مدیدی مورد استفاده قرار گرفته است. علت وجودی چنین بنایی در یک نقطه دور افتاده هر بیننده ای را به حیرت می اندازد، بنایی با آن قدمت تاریخی که کتیبه کوفی بر آن گواهی می دهد. قدمت این بنا با توجه به کتیبه کوفی و سفال های به دست آمده به دوره سلجوقیان می رسد که با آهک اندود و نماسازی شده است، اطلاعات به دست آمده از نوع معماری و همچنین وجود سفال های مربوط به عصر ایلخانی، از قدمت حداقل ۸۰۰ ساله این مسجد حکایت می کند. (برخی از روایات حاکی از آن است که بنای مسجد مربوط به دوره ساسانی است.)

این مسجد در منطقه به «مسجد عبداللهی» مشهور است و مردم منطقه بر این باورند که آن توسط عبدالله بن عمر ساخته شده است شاید چنین نمونه‌ای که هم ویژگی‌های معماری قبل و هم بعد از اسلام را در خود جمع کرده باشد، در جای دیگر موجود نباشد. بنایی باقی‌مانده از یک آتشکده‌ی زرتشتی قدیمی و بزرگ پیش از اسلام که رواق چهار گوش داخلی آن محل نگهداری آتش مقدس بوده و مردم برای عبادت در دهلیزهای کناری آن می‌ایستادند و بعد از ورود اسلام به این منطقه بدون تخریب بنا، نحوه‌ی اداره‌ آن تغییر کرده و به مکان مقدس مسلمانان برای عبادت خداوند تبدیل شد. بر یکی از دیوارهای آن پنج شش متر کتیبه‌ کوفی ساده باقی ‌مانده و کلمات «ولم یخش الا الله فعسی اولئک ان یکونوا من المهتدین» ( قسمتی از آیه‌ی ۱۸ سوره‌ی توبه) بر روی آن به چشم می‌‌خورد.

جهت خواندن مطالب بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: بناهای قدیمی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٤/۱/۱٥ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.