نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای شهریار رجبی
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

توریسم زمستانی در گیلاندر گذشته تنها ثروتمندان و طبقات ممتاز جامع قادر بودد از امکانات توریستی در فصل زمستان سود ببرند در حالی که امروزه به علت تسهیلات فراوان و عمومی شدن حرکت های توریستی در تمامی فصول سال این شکل از توریسم مورد استقبال کلیه طبقات از هر صنف و وضعیت اجتماعی که دارند، قرار گرفته است.
سرزمین هایی که از موقعیت کوهستانی مناسب برخوردار می باشند، می توانند با اتخاذ تدابیر خاصی موقعیت ایده آلی را جهت توریسم زمستانی به وجود آورند. در استان گیلان وجود درفک، مناطق ییلاقی ماسال و ارتفاعات سردسیر منطقه در زمستان امکان انجام ورزش های زمستانی را فراهم می کند و می توان با در نظر گرفتن عوامل مختلف باعث رونق توریسم زمستانی در منطقه شده این عوامل عبارتند از:
۱) درجه حرارت مناسب در فصل زمستان،
۲)میزان آفتابی بود روزها،
۳)سرعت باد،‌
۴) پوشش برف،
۵)ناهمواری ها،
۶) پوشش گیاهی،
ارتفاع برف و مدت زمانی که برف بر روی زمین باقی می ماند از جمله عواملی هستند که باعث رونق توریسم زمستانی می گردند. ارتفاع مطلوب برف ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر است که در یک دوره طولانی می باشد. حوزه هایی که در آنها دوره پوشش برف برف کمتر از ۳۰ روز است و ارتفاع برف نیز ۱۰ سانتیمتر می باشد، شرایط مناسبی را جهت تفریحات زمستانی فراهم نمی کند.
از نقطه نظر پوشش گیاهی، جنگل های سرو علاوه بر آن که چشم اندازهای بسیار زیبایی را ارایه می دهند، به خوبی قادرند در برابر بادهای زمستانی موانعی را ایجاد نموده و شرایط مناسبی را در تفریحات زمستانی به وجود آورند کشورهای منطقه آلپی با موقعیت کوهستانی خود از شرایط ایده آلی برخوردار هستد و در بین آنها اتریش و سوییس به علت داشتن امکانات خدماتی و رفاهی از مهم ترین مراکز توریستی زمستانی قلمداد می گردند. رونق توریسم در مناطق یاد شده باعث گستردگی خدمات رفاهی گردیده و به گسترش راه های زمینی و خدمات مربوط به آن منجر گردیده است.
بر اثر گسترش ضعف توریسم در آلپ ها قیمت زمین ها افزایش یافته و در نتیجه رونق ای صنعت بازارهای کار فصلی به وجود آمده و خانه های کوچک اجاره ای افزایش یافته است. چنانچه ملاحظه شد بسیاری از پیامدهای مثبت در زمینه توریسم زمستانی گفته شد و این تجربه ی بزرگ کشورهای آلپی می تواند در منطقه گیلان باعث رونق توریسم زمستانی و در نتیجه اشتغال موقت(فصل) برای کوه نشینان و افزایش درآمد آنان گردد.
ضمن این که توریسم زمستانی به آمایش فضاهای کوهستانی می پردازد مردم منطقه را با این باور آشنا می سازد که چگونه می توان از داده های طبیعی در جهت افزایش درآمد و رفاه بهتر بهره گرفت. امید است این مقاله کوتاه سرآغاز نوینی برای توریسم زمستانی در استان گیلان باشد.
رشت – روشن بابایی همتی
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

نام علمی : Fulica Atra نام انگلیسی: Common Coot
این پرنده، 37 سانتیمتر طول دارد و به واسطه ی رنگ سیاه دودی و منقار و سپر سفیدش به سهولت از سایر پرندگان تمیز داده می شود. پاها سبز زیتونی و چشم ها قرمز است. از چنگر نوک سرخ بزرگتر و پرجثه تر و فاقد سفیدی زیر دم و خط سفید پهلوهاست. پاها کاملا نیم پره و انگشتانش نسبتا بزرگ است. پرنده ی نابالغ به رنگ قهوه ای دودی با زیر گلو و سینه ی خاکی کمرنگ دیده می شود.

برای به دست آوردن غذا دائما شیرجه زده و گاهی بیش از نیم دقیقه در زیر آب می ماند. بررسی عادت غذایی چنگر نشان داد که این گونه همه چیز خوار است و عمدتا از گیاهان آبزی(54درصد) , نرمتنان و سنگریزه (46در صد) تغذیه می کند. نسبت طول روده به طول کل بدن6/3 محاسبه شده که بیانگررژیم غذایی گیاه خواری می باشد.

در زمستان به طور گروهی و همراه اردک ها در مناطق تالابی و حاشیه ی نیزارها شنا می کند. به دشواری پرواز کرده و پیش از آن مدتی روی آب می دود و هنگام فرود آمدن بر آب، ناگهانی به سطح آب برخورد کرده؛ سر و صدای بسیاری ایجاد می کند.

صدای این پرنده معمولا شبیه «که وک،» و درحالت ویژه، ناگهانی و شدید، شبیه «پی ت س» شنیده می شود.

این پرنده در مناطق نیزاری با آب باز، باتلاق ها، دریاچه ها و گاهی حاشیه ی رودخانه های وسیع به سر برده و درون نیزارهای انبوه آشیانه می سازد. در ایران بومی و فراوان است و زمستان ها، به تعداد فراوان، در تالاب های شمال و جنوب دیده می شود. تالابهای انزلی , گمیشان و فریدونکنار از لحاظ اوضاع بوم شناختی مناسب برای این پرنده به ترتیب در اولویت اول تا سوم قرار دارند.

جمعیت این پرنده نسبتا فراوان است، اما کنترل شکار و برداشت آن اهمیت بسزایی دارد.

در دهه اخیر تعداد جمعیت مهاجر زمستان گذران این گونه و میزان زیتوده آن در تالابهای سواحل جنوب دریای کاسپین رو به کاهش بوده است و تعداد جمعیت جوجه آور آن در این مناطق بسیار اندک است.

سایت دانشگاه فردوسی مشهد، کویرها و بیابانهای ایران، عکس چنگر و جوجه هایش از ویکی پدیا

جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

تصویری که مشاهده می کنید، یکی از ابزارهای کار ِ مادران و مادربزرگ های ما در گذشته ی نزدیک در آشپزخانه بود. البته اگر آشپزخانه ای می داشتند.
چون اغلب خانواده ها در زمان بچکی همنسلان من و بچه های قبل از همنسلان من، در یک و حداکثر دو الی سه اتاق با چند بچه زندگی و در همان اطاق هم پخت و پز می کردند.
وسیله ی آشپزی آنها چراغ سه فیتله ای و بالور و یا والور بوده است. آنهائیکه از همین وسیله ی گرمایی محروم بودند، برنج و خورشتشان را روی آتش هیزم، در گوشه ای از حیاط دم و تهیه می کردند.
مثل امروز مولینکس و ابزارهای مدرن آشپزخانه هنوز تولید نشده و به بازار هم نیامده بود.
ابزارهای آشپزخانه ی مادران ما در گذشته غیر از دیگ و ماهی تابه و قاشق و چنگال و کارد، همین ساتورتخته و چوپاره یا تبجه و نمیار یا نمکار بوده است.
در واقع جهیزیه مادران ما در گذشته در کنار رخت و لحاف و تشک و بالش، ساتورتخته و نیمار و چوپاره را هم همراه داشته است.
ساتورتخته ابزاری است که مادران ما سبزی های تمیز کرده را روی آن جمع می کردند و با ساتور بطور منظم بر سر و کله ی سبزی ها می کوبیدند تا خرد و برای تهیه خورشت آماده شود.
برای سابیدن سبزی ها و گردو و و و از نیمار استفاده می کردند و برنج را هم با در چوپاره پاک می کردند.
و دردا وُ اشکها و رنجا
که چه انگشتانی زیر همین ساتور و تخته قطع و له و لورده نشد.
یعنی مادرانی بودند که با همه ی فقر و کارهای بی شمار خانه و چند بچه قد و نیم قد و قنداقه، در حالی که سبزی ها را روی همین تخته جمع می کردند تا با ساتور خردش کنند، باید پایشان را دراز می کردند و گهواره را هم همزمان تکان می دادند و برای بچه ی قنداقه ها لالایی می خواندند. از طرف دیگر بچه های دیگر هم هر یک، یک سازی می زدند که گاهن کارهای خطرناک می کردند که باید با چشمهایشان آنها را مواظب می بودند و با آنها حرف می زدند.
و دردا که در ازدحام همه ی این کارها، گاهن خورشت نهار خون آلود و درده قاتق می شد. اعتراف می کنم که مادر من یکی از این مادران فقیر و دردمند بود که چند بار انگشتش زیر همین ساتور آسیب دید.
یادش شاد و رنج های مادران امروز ما دور و دور و دور باد

احمد پناهنده ( الف. لبخند لنگرودی )
:: برچسب‌ها: ابزار و وسایل قدیمی در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عروسک های کاس آقا و کاس خانم گرچه در ابعادی بزرگ هستند ولی همچون زن و مرد روستایی گیلان چهره ای مهربان و دوست داشتنی دارند.

کاس آقا فروشنده دوره گرد یا به گویش گیلکی 'بازارمج ' است و چوبی با دو زنبیل حصیری آویزان از آن به نام 'چانچو ' برای فروش کالاهایش بر دوش دارد .

کاس خانم هم که نمونه یک زن زحمتکش گیلانی است با لباس زیبای محلی که هر بخش آن از منطقه ای در این استان سرسبز الهام گرفته شده در کنار شوهرش به گشت و گذار آمده است .

گردشگران به وی‍ژه کودکان با دیدن آنها به سرشوق می آیند و با آنها احوالپرسی می کنند ، دست می دهند یا عکسی به یادگار می گیرند .

آخر هفته ها اگر هوا مساعد بود و مسیرتان به منطقه آزاد انزلی افتاد کاس آقا و کاس خانم قصه های فولکلور گیلان را می بینید که به شعبده دستان ' علیرضا شکورپور' هنرمند اهل انزلی در قامت عروسکهای چهار متری دوشادوش هم در ساحل قدم می زنند .

منبع :خبرگزاری‌ایرنا
:: برچسب‌ها: دانستنیهای جالب از گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آب انار ترش برای جلوگیری از سرطان پروستات بسیار مفید است. دانشمندان در کالیفرنیا می گویند تحقیقات جدید نشان میدهد انار ترش خواص اعجاب انگیزی برای مبارزه با سرطان پروستات دارد. در این مطالعه ناویندرا سیرام و همکاران دریافتند که آب انار ترش باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی پروستات می شود. در مطالعه قبلی آنها دریافتند که مصرف آب انار باعث سودمندی زیادی برای افرادی که مبتلا به سرطان پروستات هستند میشوند و این کار با افزایش زمان تولید آنتی ژنهای مخصوص پروستات صورت می گیرد.

افزایش دو برابر آنتی ژنهای پروستات ((PSA)) از علایم تشدید سرطان پروستات است. مردانی که سطوح آنتی ژنهای مخصوص پروستات در آنها ناگهان در زمان کمی دو برابر شود بر اثر سرطان زود خواهند مرد. آب انار باعث افزایش زمان دو برابر شدن این زمان میشود و خطر مرگ بر اثر سرطان را به تعویق می اندازد.

در این مطالعه دانشمندان دریافتند که آب انار سلولهای سرطانی را پیدا کرده و آنها را از بین می برد و بدلیل فراوان بودن آنتی اکسیدانها در انار باعث تولید متابولیتهایی مانند اورولیتین میشود. با افزایش اورولیتین در سطوح بالا در بافتهای پروستات باعث جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی انسان در کشت سلولی گردید. انار دارای ماده ضد سرطانی الاجی تانن(اسید الاجیک) است که خواص ضد سرطانی بسیار عالی دارد.

لازم ذکر است که ایران اولین تولید کننده انار در دنیا است و دارای گونه های متنوعی از تمامی انواع انار از جمله انار ترش است. میزان بسیار زیادی از انار ایران به صورت ارگانیک تولید می گردد ولی متاسفانه به عنوان انار معمولی به کشورهای اروپایی صادر می گردد.

منبع:غذاهای ارگانیک organic-agriculture

عکس و جمع آوری مطلب و تنظیم: عاکف معززلسکو
:: برچسب‌ها: محصولات محلی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اول زیتون سیاه ورسیده رو میپزن بعد تو ی کیسه میریزن و روش وزنه میزارن به مدت 24 ساعت که زهرش بره که ی آب سیا هست بعد زیتونو له میکنن و در ظرف دیگه ای سرخ میکنن تا روغن پس بده و در کیسه مخصوصی که قدیم از پشم گوسفند بافته میشد که الان کمیابه و ما در کیسه پارچه ای میریزیم, بعد تجت فشار قرار میگیره و روغن زیتون ناب بدست میاد.. البته الان خیلی خیلی کم به این روش روغن میگیرن اما روغنش حرف اولو میزنه.
:: برچسب‌ها: ابزار و وسایل قدیمی در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : حامد محمد پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای انبوه در استان گیلان و در ۱۸۰‬کیلومتری جنوب شهر رشت مرکزاستان گیلان و ‪۱۱۶‬کیلومتری نیمه شرقی شهرستان رودبار و در ارتفاع هزار و ‪۳۲۰‬متری از سطح دریا واقع شده است. روستای انبوه حدود ‪ ۲۲۰‬خانوار مشتمل بر یک هزارو ‪ ۲۰۰‬نفر جمعیت زندگی می‌کنند و کار اصلی آنان باغداری و دامداری است.

روستای انبوه با موقعیت دره‏ای ـ دامنه‏ای و اقلیم معتدل از زیبایی‏های کم نظیر و جلوه‏های دل‏انگیزی برخوردار است. ارتفاعات پیرکوه، که روستا را در بر گرفته‏اند، پوشش گیاهی تنکی دارد و در بهار و تابستان، انواع گیاهان دارویی در آن می‏روید و مورد استفاده مردم قرار می‏گیرد. قلعه چیمارود و پل انبوه دو اثر تاریخی مهم پیرامون روستاست. پل انبوه که به پل شاهزاده تی‏تی خانم نیز معروف است، در فاصله 3 کیلومتری روستای انبوه، بر روی رودخانه شاهرود بنا شده و یکی از عجایب معماری استان گیلان است. جشن انار یکی از مهم‏ترین مراسم محلی این روستاست. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای 20 تا 25 مهر) هر سال، با ندای «یا الله» پاکارکرپی ـ کسی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار می‏شود. در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می‏آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‏کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏کشد.

عکس :سیف ا.. طالبی انبوهی
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای رحیم صالحی
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

تعزیه و شبیه خوانی از جمله برنامه های مذهبی است که در شهرستان شفت طرفداران زیادی دارد و همه ساله در روز عاشورا تعزیه خیابانی با حضور گروه های مختلف هنری برگزار می شود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مراسم ماه محرم در منطقه شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

تعداد نظامیانی که لباس و سلاح جنگی و حقوق از حکومت غاصب بنی امیه گرفته و به جنگ امام حسین(ع) آمده بودند را، بالغ بر 30 هزار جنگجو نوشته اند

عمر بن سعد نامه ای بدین مضمون از عبیدالله دریافت کرد که: با سپاهیان خود بین امام حسین(ع) و اصحابش و آب فرات فاصله بینداز، به طوری که حتی قطره ای آب به امام(ع) نرسد، همان گونه که از دادن آب به عثمان بن عفان خودداری شد! عمر بن سعد 500 سوار را در کنار شریعه ی فرات مستقر کرد. یکی از آنها فریاد زد: ای حسین!... به خدا سوگند که قطره ای از این آب را نخواهی آشامید تا از عطش جان دهی!

حضرت فرمود:« خدایا! او را از تشنگی هلاک کن و هرگز او را مشمول رحمتت قرار مده.» حمید بن مسلم می گوید به چشم خود دیدم که نفرین امام(ع) عملی گشت.

 امام حسین(ع) سپاه دشمن را چنین نفرین کرد:

بار خدایا! باران آسمان را از اینان دریغ کن، و بر ایشان تنگی و قحطی( همچون سالهای قحطی یوسف در مصر) پدید آور و آن غلام ثقفی(حجاج بن یوسف) را بر ایشان بگمار تا جام زهر به ایشان بچشاند. زیرا آنها به ما دروغ گفتند و ما را خوار ساختند و خداوند( به توسط آن غلام) انتقام من و اصحاب و اهل بیت و شیعیان مرا از اینان بگیرد

منبع :انساب الاشراف، ارشاد شیخ مفید
:: برچسب‌ها: محرم
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کرنا یکی از سازهای گیلان  است که تا پیش از این برای اطلاع رسانی و اعلام خبری به مردم از آن استفاده می شده و امروزه تنها به عنوان ساز مراسم عزاداری شخصی و مذهبی از آن استفاده می شود. 
کرنا معمولا به صورت دسته جمعی و در قالب گروههای ده نفره کرنانواز نواخته می شود که یک نفر سرگروه بوده و بقیه او را همراهی می کنند. 
طریقه نواختن کرنا بدین گونه است که شخص با تجربه ای به عنوان تک نواز گروه، نوایی را در کرنا می دمد و بقیه نفرات پاسخ می دهند. 
تک نواز گروه، مصیبتی از حضرت امام حسین (ع) را در داخل کرنا دمیده و پس از آن صدای "وای وای" از کرنای وی به گوش می رسد در این لحظه گروه، نوای "حسین وای" را در کرنا می دمند بدین ترتیب شنوندگان "وای وای، حسین وای" را از تک نواز و گروه او می شنوند. 
کرنا به جز ایام سوگواری امامان به ویژه امام حسین (ع ) در یادبود شهدا و برای خانواده های که داغ جوان دیده باشند نیز نواخته می شود. 
"کرنا" آلتی بادی و بلند که دارای صدای بم و رسائی است، چون سوراخ ندارد با انگشتان نواخته نمی شود از این رو فقط با دم نوازنده از آن صدا حاصل می شود. 
جنس بدنه کرنا از نی است که برای استحکام بیشتر پوششی از بریده های نی روی بدنه آن بسته می شود طول آن متفاوت بین دو تا چهار متر و گاهی بیشتر است "سر عصایی شکل کرنا" محل خروج و تشدید صدا از جنس کدو است.
:: برچسب‌ها: ساز های گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در این روز عبیداللّه‏ بن زیاد نامه‏ای برای عمر بن سعد فرستاد که: من از نظر نیروی نظامی اعم از سواره و پیاده تو را تجهیز کرده‏ام. توجه داشته باش که هر روز و هر شب گزارش کار تو را برای من می‏فرستند.
  در این روز "حبیب بن مظاهر اسدی" به امام حسین علیه‏السلام عرض کرد: یابن رسول اللّه‏! در این نزدیکی طائفه‏ای از بنی اسد سکونت دارند که اگر اجازه دهی من به نزد آنها بروم و آنها را به سوی شما دعوت نمایم.
امام علیه ‏السلام اجازه دادند و حبیب بن مظاهر شبانگاه بیرون آمد و نزد آنها رفت و به آنان گفت: بهترین ارمغان را برایتان آورده ‏ام، شما را به یاری پسر رسول خدا دعوت می‏کنم، او یارانی دارد که هر یک از آنها بهتر از هزار مرد جنگی است و هرگز او را تنها نخواهند گذاشت و به دشمن تسلیم نخواهند نمود. عمر بن سعد او را با لشکری انبوه محاصره کرده است، چون شما قوم و عشیره من هستید، شما را به این راه خیر دعوت می‏ نمایم... .
در این هنگام مردی از بنی ‏اسد که او را "عبداللّه‏ بن بشیر" می‏نامیدند برخاست و گفت: من اولین کسی هستم که این دعوت را اجابت می‏کنم و سپس رجزی حماسی خواند:

قَدْ عَلِمَ الْقَومُ اِذ تَواکلوُا وَاَحْجَمَ الْفُرْسانُ تَثاقَلُوا

اَنِّی شجاعٌ بَطَلٌ مُقاتِلٌ کَاَنَّنِی لَیثُ عَرِینٍ باسِلٌ

"حقیقتا این گروه آگاهند ـ در هنگامی که آماده پیکار شوند و هنگامی که سواران از سنگینی و شدت امر بهراسند، ـ که من [رزمنده‏ای] شجاع، دلاور و جنگاورم، گویا همانند شیر بیشه‏ام."

سپس مردان قبیله که تعدادشان به 90 نفر می‏رسید برخاستند و برای یاری امام حسین علیه‏السلام حرکت کردند. در این میان مردی مخفیانه عمر بن سعد را آگاه کرد و او مردی بنام "ازْرَق" را با 400 سوار به سویشان فرستاد. آنان در میان راه با یکدیگر درگیر شدند، در حالی که فاصله چندانی با امام حسین علیه‏السلام نداشتند. هنگامی که یاران بنی‏ اسد دانستند تاب مقاومت ندارند، در تاریکی شب پراکنده شدند و به قبیله خود بازگشتند و شبانه از محل خود کوچ کردند که مبادا عمر بن سعد بر آنان بتازد.
حبیب بن مظاهر به خدمت امام علیه‏السلام آمد و جریان را بازگو کرد. امام علیه‏السلام فرمودند: "لاحَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّه‏ِ"

منبع:بحارالانوار، ج44، ص386.
:: برچسب‌ها: محرم
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در این روز «عبیدالله بن زیاد»، شخصی به نام «شبث بن ربعی » را به همراه یک هزار نفر به طرف کربلا گسیل داد.
- «عبیدالله بن زیاد» در این روز دستور داد تا شخصی به نام «زجر بن قیس » بر سر راه کربلا بایستد و هر کسی را که قصد یاری امام حسین علیه‌السلام داشته و بخواهد به سپاه امام علیه السلام ملحق شود، به قتل برساند.
- در این روز با توجه به تمام محدودیت‌هایی که برای نپیوستن کسی به سپاه امام حسین علیه‌السلام صورت گرفت، مردی به نام «عامر بن ابی سلامه » خود را به امام علیه السلام رساند و سرانجام در کربلا در روز عاشورا به شهادت رسید.

 **در ذکر شهادت عبدالله بن الحسن (ع)

عبدالله بن الحسن ( علیه السلام): پدرش امام حسن مجتبی ( علیه السلام) و مادرش، دختر شلیل بن عبدالله می‏باشد . عبدالله در کربلا نوجوانی بود که به سن بلوغ نرسیده بود و چون عمویش حسین ( علیه السلام) را زخمی و بی‏یاور دید، خود را به آن حضرت رسانید و گفت: «به خدا قسم از عمویم جدا نمی‏شوم‏» . در آن هنگام شمشیری به طرف امام حسین ( علیه السلام) روانه شد .

عبدالله دست‏خود را سپر شمشیر قرار داد و دستش به پوست آویزان شد و فریاد زد: «عموجان‏» ! حسین ( علیه السلام) او را در بغل گرفت و به سینه چسبانید و فرمود: برادرزاده! بر این مصیبت که بر تو وارد آمده است، صبر کن و از خداوند طلب خیر نما، زیرا خداوند تو را به پدران صالحت ملحق می‏کند . ناگاه حرمله بن کاهل تیری بر او زد و او در دامان عمویش حسین ( علیه السلام)، به شهادت رسید . وی نوجوانی یازده ساله بود .

از سخنان امام حسین(ع) با سپاه دشمن

« هیهات ما تن به ذلت نخواهیم داد. خدا و رسول او و مؤمنان هرگز برای ما ذلت و خواری را نپسندیدند. دامنهای پاکی که ما را پرورده است و سرهای پرشور و مردان غیرتمند هرگز فرومایگان را بر کشته شدن مردانه ترجیح ندهند

منبع ":http://nahad.kaums.ac.ir
:: برچسب‌ها: محرم
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مراسم ماه محرم در استان گیلان کم و بیش شبیه آن چیزی است که در پایتخت برگزار می شود. یعنی سیاهپوشی مردم و علم گردانی و دستجات عزاداری که کوچه پس کوچه های شهر را از روز اول محرم تا پایان روز سیزدهم دور می زنند و نوحه خوانی می کنند.

لال پله

زنان گیلانی که بیمار در خانه دارند یا نیازمند هستند، در روزهای ماه محرم با پوشیه و چادر در شهر می گردند و از خانه هایی که نذری شیرین پلو دارند تقاضای بخشش می کنند. آنها کفگیری به در می کوبند و وقتی در باز شد بدون هیچ کلامی دیگ و کفگیر را به صاحبخانه داده و او مقداری از شیرین پلو را برای زن ریخته و ظرف را به او بر می گرداند.

زن این کار را در چهل یا هفتاد و دو خانه انجام می دهد و آنچه را که گردآورده به خانه برده و با دیگر افراد خانه می خورد به این امید که خواسته اش در دل برآورده شود. این مراسم لال پله (لال+ پلو) نام دارد چون نذری داران و زنان پوشیه زده در تمام مدت هیچ سخنی نمی گویند و همیشه آن چیزی که از نذری داران طلب می کنند، مقداری پلو است.
:: برچسب‌ها: محرم در گیلان, مراسم ماه محرم در منطقه شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, محرم در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

دیگر وقت آن رسیده که کوله بارتان را جمع کنید و در یک روز بسیار مطبوع پاییزی راهی ییلاق شوید و با صدای بلند فریاد بزنید سلام ییلاق سلام زندگی.

آنهایی که یک بار به کوه می روند به آسانی نمی توانند از قدرت جاذبه آن رهایی یابند. کوهنوردی آنقدر لذت بخش است که از آن به عنوان اکسیر جوانی یاد می شود. بسیارند کسانی که با تمام مشکلات هر هفته به کوه می روند ؛ این یک عادت نیست این یک نیاز است. شما هم می توانید با یک برنامه ریزی وقت خود را برای رفتن به ییلاق آزاد کنید تا طعم آزادی و زندگی واقعی را بچشید. ما به شما ییلاق های زیبای شفت در استان گیلان را پیشنهاد می کنیم. ییلاق های بکر و دست نخورده ی شفت بدون شک پیشنهاد وسوسه کننده ای خواهد بود.

در زیر تصاویری از کمپ اختصاصی صحرانورد را برایتان در نظر گرفته ایم که امیدوارم مورد قبول شما قرار بگیرد .


جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: ییلاقات شفت, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در هنگام سفر به لنگرود و بازید از مراکز گردشگری این شهرستان  حتما سری به لیلا کوه بزنید چون در ابتدای مسیر زنان سختکوش لنگرودی در دوطرف  جاده با دستان پر تلاش خود مشغول پخت نان محلی (لاسو) هستند .

هنگام گذشتن از این مسیر متوجه می شوید که بوی نان محلی همه جا را پر کرده و به ناچار مجبور به توقف می شوید و در کنار این مادران زحمتکش و با صحبت با این عزیزان که با  لحجه شیرین خود  طعم خاصی به دستپختشان می دهد از خوردن نان محلی با چای داغ  لحظه نابی را سپری خواهیدکرد .

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/۸/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.