نوشته شده توسط : مهدی پور

مردم گیلان نیز همچون مردم سایر مناطق ایران، آداب و رسوم ویژه ای برای سوگواری حسین بن علی (ع) دارند. مردم سعی می کنند  تا در روزهای نهم و دهم محرم، به زادگاه خود بروند و در جمع بستگان و آشنایان خود در مراسم عزاداری شرکت کنند. روضه خوانی، سینه زنی، زنجیر زنی، چهل منبر، شام غریبان، تعزیه خوانی و ... از جمله مراسم عزاداری در ماه محرم مردم گیلان است. به عنوان نمونه، مراسم عزاداری در ماسوله در اینجا آورده می شود:

مردم ماسوله مثل شیعیان گیلان و تالش مراسم مذهبی را به جای می آورند و این مراسم قدمتی دیرینه دارد. برای اولین بار از سال 1261هـ. ق برنامه منظمی برای برگزاری دهه اول محرم، در هر روز و هر شب تدوین شد. این برنامه بسیار حساب شده است و با طوق بندی از شب هفتم آغاز می شود. در روزهای بعد تا روزدهم برنامه ها و عزاداری ادامه می یابد و در شب یازدهم مراسم شام غریبان انجام می شود.

در شب دوازدهم محرم پس از انجام مراسم مربوط به خاکسپاری شهیدان کربلا (توسط طایفه بنی اسد) و تعزیه داری در جوار "امامزاده عون بن علی" برنامه عزاداری ماه محرم پایان می یابد. به گفته "رابینو" تمام ساکنان ماسوله روز دهم محرم به مسکن و کار خود باز می گردند.
:: برچسب‌ها: آداب و رسوم محرم در گیلان, محرم در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

لطفا هر خاطره ای  در مورد این تصویر دارید را در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید.
:: برچسب‌ها: بدون شرح!!, نوستالوژی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: ییلاقات شفت, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سیا کولی گونه‌ای ماهی از خانواده کپورماهیان است که در دریای خزر یافت می‌شود.

حداکثر طول و وزن در آن به ترتیب ۳۰ سانتی‌متر و ۳۶۰ گرم است (میانگین ۱۶٫۵ سانتی‌متر و ۶۰ گرم). بدن این ماهی دراز و کشیده و طول آن چهار برابر ارتفاع آن است. سر اندکی مخروطی و تیز است. دهان تحتانی و نیمه هلالی است. دارای دندان‌های حلقی یک ردیفی با فرمول ۵-۵ می‌باشد. باله مخرجی در پشت خط عمود فرضی باله پشتی قرار دارد و بعد از باله‌های لگنی نیز کیل وجود دارد که از فلس پوشیده نشده‌است. قاعده باله مخرجی آن بزرگتر از قاعده باله پشتی است.

معمولاً از موجودات کفزی و بیشتر از نرم‌تنان، کرم‌ها و نوزاد حشرات تغذیه می‌کند. در هنگام تخم‌ریزی باله‌ها به رنگ قرمز و لبه آزاد باله پشتی و باله سینه‌ای تیره می‌شود. همچنین شکم این ماهی به رنگ نارنجی و پشت و پهلوها به رنگ تیره در می‌آید.
در حوضه جنوبی دریای خزر، مهاجرت این ماهی در فصل بهار صورت می‌گیرد. معمولاً زمستان را در دریا سپری می‌کند و در اواخر اسفند و یا اوایل فروردین، به آب‌های کرانه‌ای و سپس به رودخانه‌ها وارد می‌شود. تعداد تخم‌ها در این ماهی ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۳۰۰٬۰۰۰ عدد است.

ماهی سیاه کولی دارای پنج ناد جغرافیایی می‌باشد که عده‌ای به صورت ساکن در قسمت سفلی رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و عده ای به صورت مهاجر در آب‌های لب شور دیده می شوند. زمان تخم‌ریزی بر حسب دمای آب ماه‌های اردیبهشت تا تیر است. محل تخم‌ریزی در ناحیه‌ای از رودخانه است که از گیاهان آبزی پوشیده شده است. تخم‌ریزی معمولاً در شب و توام با سرو صدا بوده و به دفعات بر روی سنگ وگیاهان آبزی صورت میگیرد. دوره انکوباسیون تخم‌ها بر حسب دمای آب از 5/2-10 روز می باشد. لاروها فاقد اندام چسبناک بوده و تا اتمام مواد غذایی موجود در کیسه زرده خود را میان سنگ‌ها مخفی می‌کنند.
:: برچسب‌ها: آشنایی با ماهیان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: ییلاقات شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دیله‌ به‌ دیل، کویه‌ رایه‌

وفا نیافته، روسوایه‌

‌ هچین‌ تره‌ فدا نوکون‌

‌ فدای‌ بی‌ وفا نوکون‌

وفا به‌ باد بده‌ مره‌

‌ زمانه‌ یاد بده‌ مره‌

که‌ هر کی‌ بی‌نوا تره‌

محبت‌ آشنا تره‌

..............

برگردان فارسی

...............

دل به دل کجا راه داره

وفا ندیده رسوا میشه

بیخودی خودتو فدانکن

فدای بی وفایی نکن

وفاداری منو به باد داد

اینو زمونه یادم داد

که هرکسی ساده تر و( بی آلایش تره)

محبت وعشق رو بیشتر میشناسه

..............................

شعر : زنده یاد شیون فومنی

عکس و ترجمه : سرکار خانم هدیه از گیلان سبز
:: برچسب‌ها: اشعار گیلکی شیون فومنی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جشن انار یکی از مهم‏ترین مراسم محلی روستای انبوه است. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای ۲۰ الی ۲۵ مهر) هر سال، با ندای «یا الله» پاکار کرپی ـ  شخصی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار می‏شود.

در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏ کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می ‏آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‏ کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏ کشد.

 دسترسی اول : بهترین  و آسانترین راه برای گردشگران از شهر قزوین می باشد که از جنب صدا و سیمای قزوین یا همان دانشگاه بین اللملی قزوین مستقیم به سمت بالا (آسماعیل اباد) آمده و روستاهای زیبایی را هم در مسیرش خواهد داشت که اولی آن: الولک و … مسافت روستای انبوه تا شهر قزوین ۷۵ کیلومتر  است. که ۵۵ کیلومتر آسفالت و ۲۰ کیلومتر هم خاکی دارد.

 دسترسی دوم : این روستا از طریق شهرهای رودبار و لوشان – معدن سنگرود – جیرنده – ویه و ناوه  و تا گردنه نواخان هم جاده‏ آسفالت و بقیه حدود ۱۰ کیلومتر خاکی است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: آیین و رسوم گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

بر عید غدیر عید اکبر صلوات

بر چهره ی نورانی حیدر صلوات

بر فاطمه این عید هزاران تبریک

بر یک یک اهل بیت کوثر صلوات

( من کنت مولا فهذا علی مولا )

حلول عید ولایت و امامت را که به شکرانه ی تکمیل دین و تتمیم

نعمت همگان

با عرشیان و فرشیان است ، محضر شما و همه ی شیعیان

تبریک و تهنیت عرض می نمایم
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نقله بر نام دهستانی جنگلی و سرسبز است در ۴۵ کیلومتری جاده رشت به قزوین و مشرف بر سپیدرود. این دهستان جزء شهر تازه تاسیس رستم آباد رودبار است. نقله بر شامل روستاهای کوچکتری چون: کوله کش، پیرسرا، مازیان وحبیب آباد می‌باشد.

جمعیت دهستان پس از زلزله سال ۱۳۶۹ رو به کاهش گذاشت. اما در سالیان اخیر با توجه به زیبایی طبیعی و ییلاقات سر سبز این دهستان مجددا جمعیت با رشد روبرو شده‌است. جمعیت همه دهستان حدود ۲۵۰ نفر می‌باشد که در فصول گرم سال این جمعیت بیشتر هم می‌شود. ییلاق نقله برین یکی از زیباییهای منحصر به فرد این دهستان است
در لغت نامه دهخدا اینچنین توصیف شده
============
.نقله بر. [ ن ُل ِ ب َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان رستم آباد بخش رودبار شهرستان رشت ، در 25هزارگزی شمال رودبار، در ناحیه ٔ کوهستانی معتدل هوای مرطوبی واقع است و 262 تن
سکنه دارد. آبش از نهر پیرسرا، محصولش غلات و لبنیات ، شغل اهالی زراعت است منبع//ویکی پدیا
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عروسک پشت پرده! گیاهی است علفی و به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر که به حالت خودرو در زمین های آهکی مزارع و بوستان ها می روید دارای ساقه راست و زاویه دار به رنگ مایل به قرمز و برگ هایی متناوب با دم برگ دراز، بیضوی، نوک تیز نامنظم و به رنگ سبز تیره دارد.

گل های آن که در فاصله ماه های خرداد، شهریور ظاهر می شود.
معمولاً دارای وضع منفرد بر روی ساقه است و در راس دم گلی کوتاه و خمیده ظاهر می گردد. مادگی گل های آن شامل تخمدانی ، بیضوی بی کرک و دو خانه می باشد و پس از رسیدن به میوه ای به صورت سته، به رنگ قرمز به بزرگی یک گیلاس و محصور در پرده ای قرمز رنگ تبدیل می گردد. این پرده که از بهم پیوستن و رشد کاسه گل بوجود می آید ظاهر زیبا به گیاه می بخشد. در داخل میوه این گیاه نیز دانه های متعدد کوچک، مسطح به رنگ مایل به سفید جای دارد.

معمولأ در پاییز پارانشیم کاسه گل تحت تأثیر فعالیت‌های باکتری‌های سلولز خوار تجزیه می‌شود، در نتیجه فقط شبکه رگبرگ‌های کاسه به شکل تور سفید رنگ ظریف و نازکی باقی می ماند و میوه گرد درون آن نمایان می‌شود. به همین علت است که این گیاه را عروسک پشت پرده می‌نامند.

عروسک پشت پرده به نام های دیگر "کاکُنه" ، "گیلاس جهودان" ، "کچومن" و معرب آن "کاکِنَج" و عربی آن "جوزالمزج" و "حب اللهو" و چینی برگردانده به فارسی "گیاه فانوس" می باشد.

خواص دارویی
برگ و میوه این گیاه خاصیت دارویی دارد.
عروسک پشت پرده طبعی سرد و خشک دارد و اثراتی نظیر مدر، تب‌بر، ضد انگل، تصفیه کننده خون و قاعده‌آور دارد.

برای رهایی از کرم کدو (تنیا) و انگل‌های معده و روده می‌توان از ۲۵ گرم میوه عروسک پشت پرده همراه با ۲۵ گرم درمنه استفاده کرد.
میوه عروسک پشت پرده شبیه گیلاس است و ویتامین C آن بیشتر از لیمو است.

از عروسک پشت پرده برای درمان بیماریهای زیر می‌توان استفاده کرد:
زخم مجاری ادراری، بواسیر، هپاتیت، استسقاء (آب طلبی)، ناراحتی‌های پوستی مانند جوش و کورک (به صورت مخلوطی از روغن با سوخته میوه)، برونشیت و تنگی نفس، رماتیسم و نقرس.
از میوه آن برای تسهیل زایمان نیز می‌توان استفاده کرد.
----------------------------------------------------------------
نویسنده:حسین امیرعلی
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

هدایت الله خان فومنی معروف به " اتور خان رشتی ، فرزند جمال و از نوادگان امیر دباج فرمانروای گیلان در دوره شاه سلطان حسین است . هدایت الله خان جد اعلای محمد باقر خان گشت رودخانی "از حاکمان مقتدر گیلان در قرن دوازدهم هجری ،دوره کریم خان زند و آغا محمد خان قاجاربود که بعداز مرگ پدرش حاجی جمال خان گشت رود خانی در سال1170هجری قمری که در نتیجه یک عداوت قدیمی توسط آقا هادی شفتی در شفت کشته شد به حکومت گیلان رسید. .
مقر هدایت الله خان در منطقه ی فومن در روستای گشت (محدوده پشت کارخانه ی چای امیر حشمتی) ودارالاماره اش نیز در رشت قرار داشت .نامبرده حدود 28سال بااقتداربر گیلان وغرب مازندران حکومت کرد ، تا اینکه سرانجام در ربیع الاول سال 1201هجری قمری در طی جنگی با قوای آغامحمد خان در حال فرار با کشتی در محدوده میان پشته انزلی به سوی بادکوبه (باکوی فعلی) یا لنکران آذربایجان بود که باتیرتفنگ یکی از افراد کشته شد وسربریده وی به طمع جایزه نزد آغا محمدخان قاجار فرستاده شد. وبا قتل وی شعله استقلال خواهی در گیلان برای همیشه خاموش گردید وی مردی مهربان، گشاده دست و صاحب ثروت بسیاری در گیلان ودر عین حال سخاوتمند وبخشنده بو د .املاک بسیاری در جوار رود ولگای روسیه داشت وچون این رود را اتل می گفتند از این رو به " اتل خان " نیز معروف بود که اتور خان تحریف شده ی آنست .
هدایت الله خان توانست شبه-استقلال گیلان را تا رسیدن آغا محمد خان به قدرت حفظ کند. گیلان تحت فرمانروایی هدایت الله که تجارت خارجی را با جذب شمار زیادی از ارامنه، روسها، یهودیان و هندیان به رشت حمایت می‌کرد، پیشرفت کرد. آنها در کاروانسراهای جداگانه می‌زیستند و تجارت می‌کردند. او با حکمرانی در یکی از بارونق ترین ایالات ایران با یک درامد سالانه قابل توجه در یک دوره طولانی ثروت زیادی به دست آورد و با سخاوتمندی زیست.
جالب آنکه از زندگانی و مرگ این امیر مقتدر دو ضرب المثل در ادبیات عامه ایران در همان زمان پدید آمد. که اینک با اندکی تغییر مورد استفاده قرار می گیرد.نخست آنکه به کسی که به اجدادو اصالت خانوادگی خود افتخار کرده و ثروت خود را به رخ دیگران بکشاند می گویند:«انگار نوه اتورخان است» دوم همانطوری که گفته شد وقتی سر هدایت خان را جدا کردند. برای بردن آن به دریار قاجار به قدری عجله به خرج دادند. که بعدها هر کسی که در کاری عجله فراوان داشته باشد میگویند:«مگه سراتورخان را آورده ای؟» یا«مگر سر آورده ای».به هر حال این خاندان چنانکه دانسته شد در اصل تالش گشت رودخانی (کمال محله)بودند که در گیلان به فومنی معروف بودند. ایشان بخشی از سال را در روستای گشت نیزاقامت داشتند و به روایتی نیز از نسل خاندان حکومتگر اسحاقوند (اسحاقیه)دردوره صفویه می باشند.بازماندگان این خاندان در اوایل دوره رضا خانی که داشتن نام خانوادگی اجباری گردید هرکدام شناسنامه ای با نام خانوادگی مختلف گرفتند که امروزه بازماندگان ایشان با نام خانوادگی :فومنی ،هدایتی ، هدایت زاده ،سرتیپ پور، ابتهاج ، گیلانشاه ، رضا (پُرفسور فضل الله رضا)،انصاری فومنی، امیر حشمتی ،محمودی بیات ،شیر دل پور، خانحاکمی ، وشمگیر، دیباج و بهبهانی (شاعره سیمین بهبهانی) و… شناخته می شوند.
گرد آوری : کادوس ماسوله رودخان با بهره گیری از آثار محقق تاریخ گیلان کیوان پندی – ویکی پدیا.
:: برچسب‌ها: نامداران گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : رضا ندافی
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بیش از 100 سال پیش
این عکس را آنتوان سوروگین عکاس‌ ارمنی-گرجستانی حاضر در عصر قاجارگرفته است.

عکس : رضا ندافی
:: برچسب‌ها: گالری عکس های قدیمی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آثار مکشوفه ازنواحی باستانی رستم آباد رودبار، وجود پای افزار را همزمان با دیگر یافته ها نشان می دهد و این نشان دهنده توجه مردمان این خطه به صنعت چکمه دوزی است.

در گذشته در این کار از چرم استفاده می شد اما بعدها از لاستیک که مقاوم در برابر رطوبت نیز می باشد استفاده شد و اکنون نیز مورد استفاده است.
ماهیگیران ازلباسی به نام فوکا استفاده می کنند. این پوشش سرهمی ( کفش و شلوار و پیراهن ) ،ازجنس لاستیک تویی خودروهای سنگین است. – چکمه : مردان روستایی هنگام کاردر مزارع یا رفتن به جنگل ،در پاییز و زمستان چکمه پلاستیکی می پوشیدند این چکمه ها ضد آب هستند. سنگ انداز که از لاستیک دوچرخه برای شکار پرندگان کوچک در فصل زمستان استفاده می شد. رزین چموش که بعد از ،از رونق افتادن چموش چرمی به بازار آمد و ...

صنعتی شدن چکمه باعث زوال چکمه سنتی شد گرچه امروزه خیلی از کشاورزان بدلیل ارزانی و دردسترس بودن از چکمه صنعتی استفاده می کنند اما هنوز هم چکمه سنتی جایگاه خودش را دارد و بدلیل کیفیت بیشتر مورد استفاده صیادان قرار می گیرد.

متن : وب سایت صدا و سیمای گیلان

گردآورنده : مهدی پور (نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: ابزار و وسایل قدیمی در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دراین تصویر آرامگاه " آقا جان بک " معروف رو می بینید .آقا جان بک زاده معروف به آجان بک از اهالی سیاه مزگی شفت بود که زندگی ماجرا جویانه ای داشت و سر انجام در تیر ماه 1325 در سن 45 سالگی به اتهام یاغی گری در طی یک در گیری با مامورین ژاندارمرزی فومن وعمال علی خان درامی با گلوله شخصی به نام آقا دده درامی در محدوده ییلاق گرداب شفت کشته شد ودر همان جا مدفون گردید.

گفتنی است که در رابطه با او قضاوت های متفاوتی شده که اغلب کلی ومبهم اند..شماری او را آدمی منفی وبرخی دیگر اورا مردمی وهوادار محرومان دانسته اند . وی از جمله کسانی بود که هر گز تن به خواسته مالکین سود جو وخوانین زور گو دوران خویش نداد.

متن و عکس : آقای کیوان پندی
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عید قربان پر شکوه ترین ایثار و زیباترین جلوه ی تعبد در برابر خداست.

در سحرگاه زیبای قربان دل را به قربان گاه عشق روانه کن که تنها دل ، لایق

قربان کردن اوست. عید عشق و بندگی بر شما خجسته باد.

سربلندی ابراهیم ، آرامش اسماعیل، امیدواری هاجر، عطر عرفه و برکت عید

قربان را برای شما آرزومندم. زندگیتان به زیبایی گلستان ابراهیم و پاکی چشمه ی زمزم : 

عید سعید قربان همایون باد.
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ظرفهای سفالی، شاید یکی از قدیمی‌ترین ساخته‌های آدمی است. انسان‌های اولیه از آن زمان که به فکر ذخیرهٔ آب و غذا افتادند و به خاصیت چسبندگی و شکل گیری گل رس پی بردند ظرفهای سفالی را به شکلهای گوناگون ساختند. این مطالب مقدمه ای بود تا سفال گر قدیمی شهرستانمان را به شما معرفی کنم استاد رجب اسماعیل زاده وهمسر شان ساکن روستای گیلده از توابع شهرستان شفت بیش از نیم قرن است که در کارگاه کوچک خانه خود به ساخت سفال مشغول هستند و از این طریق امرا و معاش می کنند...

در زیر تصاویری از این زوج سفال گر قدیمی را آماده کردیم که امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

رفتن به شکار سنگ ،یاوری برای به جریان در آوردن آب در رودهای کم آب در ایام خشک سالی و کم آبی در گیلان بود .زمانی که بر اثر گرما ، برف کوهستان ها آب می شد ورودهای اصلی کم آب می ماند ، آب به کندی می گذشت یا اسیر چاله های بستر رود می شد و ذخیره ی آب پشت سدهای بومی روبه کاستی می گذشت، روستاییان با هم یاری به شکارسنگ های رود اصلی می رفتند تا اندک آب رودهای کم جریان ویا از جریان افتاده را روان کنند .

به دستور میر آب و خبردهی دستیارش ، آب سوار ،مردان کاری روستای حوضه ی آبخور هر منطقه ، با نواختن بوق ، سحرگاه درکنار رود گرد می آمدند .آنان به سوی بالا دست رودخانه ، به حرکت در می آمدند وسنگ های درشت ، کنده های درختان وهرچیزی را که مانع جریان آب ویا کندی آن شده بود ، از بستر رود به ساحل می افکندند .

آنان چون به چاله های آبگیر (گردابه ) می رسیدند ، سنگ های بزرگ اطراف را در آن می غلتاندند تا سطح آب بالا بیاید .در این گونه حرکت های جمعی ، ایله جار ، هر خانوار شالی کار می بایست حداقل یک تن را با توان کاری لازم می فرستاد .اگر خانواری نمی توانست کسی را راهی کند دستمزد یک کارگر را پیش تر به آب سوار می پرداخت تا او کسی را ببرد .اگر شخصی سهل انگاری می کرد یا عناد می ورزید ومقران سنتی یاوری را زیر پا می نهاد ، نه تنها به او عتاب و بی مهری می کردند ، بلکه به هنگام نوبت آب ، برایش تنبیه هایی در نظر می گرفتند که گردن نهادن به آن ها اجتناب ناپذیر واجباری بود .
:: برچسب‌ها: آداب وسنت های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 این عکس در حدود 20سال پیش گرفته شده ، همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید حتی درب ورودی و پله نیز وجود نداشت .

عکس :ساسان سنائی
:: برچسب‌ها: قلعه رودخان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

محله پیرسرای رشت واقع در خیابان بیستون از محله های قدیمی شهر رشت است که از قدمت و اعتبار قابل توجهی برخوردار است وجود بازارچه پیرسرا در این محله خود از ویژگی های بارز آن است همچنین تعداد قابل توجهی ازفروشگاه های صنایع دستی  قدیمی و خوش نام شهر رشت در این محله قرار دارد که همواره مورد توجه اهالی شهر رشت بوده اند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


دیلم تنگَ, دیلم تنگَ, دیلم تنگ

بری کمتر بکَ إم دیلی نَ جنگ

پاییـــزه وا ژَنــی یره دیلی سر

ایته موندی آکَ, بنش چمِ ور

که إشته وینده نه دیلم خَش آبو

دیلی غرصه همه خاکَ پَش آبو

لاله دنیا کو از تنخایی ترسم

بوا تا کی ترا بی را دییَسم

زونی لوکی مینه کو سَس دَمَرده؟

غم و غرصه چمه جانش ویجَرده؟

هَده غرصه هَرم خَوَر نداری

ژنی ریشه, ته که تَوَر نداری

از أ روزی که دیلی ته آوینده

چمه إم  چم سیره خواوش نوینده

أسرگ دا وقتی إم چمی کو واره

شو و روز دِ مرا  فرقی نداره

بی إشته سینه خا آتش بیگره

خا إشته پا ریه با کَش بیگره

یواشی نه دور آبن خاصه یارم

تِلی دومله دییَس که خون ویوارم

جهت خواندن برگردان فارسی شعر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: شعر تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای حسن کمالی نیا
:: برچسب‌ها: بناهای قدیمی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پستاندار غیربومی مهاجم ، توازن طبیعی گیلان را تهدید می‌کند

پستاندار غیربومی "راکون" با تهاجم به توازن طبیعی غرب گیلان، جایگاه اکولوژیک بسیاری ازپستانداران دیگر را اشغال کرده است.این حیوان پستانداری بسیار مقاوم و همه چیزخواراست و گیاهان، برگ درختان و پستانداران کوچک را مورد تغذیه قرار می‌دهد.راکون خاص قاره آمریکاست و از جنوب کانادا تا پاناماپراکندگی دارد ولی جهت تکثیر و استفاده از پوست گرانبهایش سالها پیش در دو کشور فرانسه و اتحاد جماهیر شوروی سابق رهاسازی شده بود...
یک کارشناس محیط زیست گیلان هشدار داد پستاندار غیربومی "راکون" با تهاجم به توازن طبیعی غرب گیلان، جایگاه اکولوژیک بسیاری ازپستانداران دیگر را اشغال کرده است.

"محمود فرج پور"گفت: گونه غیربومی "راکون" متاسفانه به اشتباه یا به عمد درسال‌های گذشته توسط اشخاصی به استان گیلان وارد شده است و این پستاندار مهاجم هم اکنون چرخه پیچیده غذایی اکوسیتسم‌های بوته‌زار و جنگلی این استان را برهم زده‌است.

وی اظهارداشت: راکون پستانداری بسیار مقاوم و همه چیزخواراست و گیاهان، برگ درختان و پستانداران کوچک را مورد تغذیه قرار می‌دهد و به دلیل تنوع در رژیم غذایی توانسته است جایگاه اکولوژیک بسیاری از پستانداران دیگر جنگل‌های گیلان را اشغال کرده و نسل آنها را باخطر مواجه سازد.
وی خاطر نشان کرد: این پستاندار کوچک غیربومی اولین بار در سال ۱۳۶۴ توسط اداره محیط زیست تالش گزارش شد که هم اکنون بومیان منطقه به عنوان یک آفت از این گونه نام می‌برند.

جهت خواندن ادامه خبر  لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: حیوانات و جانوران گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای کامران قاضی
:: برچسب‌ها: خاطرات کودکی تالشان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اینکه بادام زمینی پر از انرژ‍ی و کالری است شکی در آن نیست، اینکه بازار تولید و خرید و فروش عمده آن در انحصار آستانه اشرفیه است شکی در آن نیست، اینکه اقتصاد تعداد بسیاری از خانواده های این شهرستان وابسته به تولید این محصول است شکی در آن نیست، تنها چیزی که می توان در آن شک کرد اینکه بسیاری از مردمی که تولید کننده بادام زمینی اند و حتی آنهایی که آنرا به مصرف می رسانند اطلاعی از خواص غذایی و دارویی آن ندارند. پس با هم مروری می کنیم بر این خصوصیات به شرح ذیل:

بادام زمینی:
--------------
غنی از پروتئین است و از نظر غذایی بسیار مهم، تامین کننده ویتامین ها و املاحی که به سختی بدست می آیند. از منابع خوب عنصر روی است که در تقویت سیستم ایمنی نقش دارد.
نرم کننده سینه است و سرفه خشک را برطرف می کند.
شیر را در مادران شیرده زیاد می کند.
به دلیل دارا بودن اسید فولیک در پیشگیری از بیماریهای قلبی نیز می تواند مفید باشد.
ملین است و به هضم غذا کمک می کند.
بسیار قوی و برای تقویت قوای دماغی مفید است.
ویتامین هایی که در بادام زمینی وجود دارند سلامت پوست، مو و ماهیچه ها را تضمین می کنند. پتاسیم موجود در آن آب بدن را تنظیم می کند و متابولیسم بدن را در حد نرمال نگه داشته و از گرفتگی عضلات در حین انجام ورزش های سنگین جلوگیری می کند.

مواد مغذی موجود در 100 گرم بادام زمینی:
564 کالری، 26 گرم پروتئین، 46 گرم چربی، 6 گرم فیبر، 10 میلی گرم ویتامین E، 60 میلی گرم کلسیم، 3 میلی گرم آهن، 4 میلی گرم روی، 3 میکروگرم سلنیوم، 110 میکروگرم فولات.

بادام زمینی بسته به محل کشت آن بین 40 تا 50 درصد روغن دارد که بنام روغن آراشید معروف است. از بادام زمینی‌های نا مرغوب یا انواعی که برای بازار خوراکیها مناسب نیستند در تولید روغن بادام زمینی و دانه و علوفه دامی استفاده می‌شود.

بادام زمینی کاربردهای متعددی در صنعت دارد. رنگها ، لاک و الکل ، روغنهای روان کننده، چرم لباس ، جلادهنده‌های لوازم منزل ، حشره کشها و نیترو گلیسیرین از روغن بادام زمینی تهیه می‌شود. بسیاری از لوازم آرایشی، حاوی روغن بادام زمینی و مشتقات آن می‌باشند. قسمت پروتینی این روغن در ساخت برخی از فیبرهای نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پوسته‌های بادام زمینی در تولید پلاستیک ، تخته دیواری ، ساینده‌ها و سوخت استفاده می‌گردد. همچنین از آنها در ساخت سلولز که در ابریشم مصنوعی و کاغذ بکار می‌رود و مواد لعاب‌دار مانند چسب استفاده می‌شود. قسمتهای فوقانی گیاه بادام زمینی در تهیه علوفه بکار می‌رود. باقیمانده کیک پروتینی حاصل از پردازش روغن ، به عنوان غذای حیوانات و به عنوان کود کاربرد دارد.

و اضافه کنید به تمامی موارد فوق کاربرد های ذیل را:

سوخته بادام:
---------------
شکر را حرارت داده و مایع غلیظ و قهوه ای حاصل را کف ظرف پهن کرده و خرده های بادام زمینی را بر روی آن می پاشند و نتیجه می شود بادام سوخته.

کره بادام زمینی:
------------------
فرآورده ای که آستانه از داشتن کارخانه اش محروم است. بادام زمینی پوست کنده را با مقداری آب جوشانده سپس با روغن نارگیل در مخلوط کن هم می زنند آنقدر ادامه می دهند تا کره بادام بدست آید

بادام زمینی در شیرینی ها:
-------------------------------
اخیرا" در بسیاری از شیرینی پزی ها از بادام زمینی به عنوان مکمل استفاده می شود. خصوصا اینکه در تولید گز به جای پسته از بادام زمینی نیز بهره می برند شاید ارزانی بادام نسبت به پسته از دلایل انجام این کار باشد و یا ایجاد تنوع.

باید بدانیم که بادام زمینی یک ماده غذایی قوی و پر انرژی است که استفاده از آن هم برای سلامت تن لازم است و هم اینکه توسعه اقتصاد استان مان را باعث می شود.

منبع: نت

تنظیم و جمع آوری و عکس: عاکف معززلسکو
:: برچسب‌ها: سوغات گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٧/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.