نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

من و تی سادگی خیلی قشنگه

تی دیل پاکی به مثل آبه ,رنگه

آمی گول وازا به هر سال بهارا

بهارم ساده یه,مسته , ملنگه

برگردان:

سادگی من و تو خیلی قشنگ است

دل پاکی تو همانند آب است,زلال است

گل ما باز میشود هرسال, در بهار

بهار هم ساده است ,مست است, دلخوش است.

.................................................................
شعر :هادی سلیمی دافساری ه.س.مشتاق

عکس گیلان بلندی های تالش

گروه گیلان سبز
:: برچسب‌ها: دوبیتی های گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

وقتی اسم عضدی میاد ذهن همه میره به سمت ورزشگاه داخل شهر رشت که به نام شهید دکتر حسن عضدی است ، اما دکتر عضدی چه کسی بود؟
حسن عضدی، مشهور به دکتر شهید عضدی ، زاده ۱۳۲۵ در شهر رشت است ، او در زمان شهادت رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و معاون وزارت فرهنگ و آموزش عالی بود.
وی همچنین استاد دانشگاه و نماینده مردم رشت در مجلس خبرگان قانون اساسی و عضو هیات رئیسه این مجلس بود و پس از بازگشت به ایران مسئولیت های متعددی دیگر در کشور عهده دار شده بود.
دکتر عضدی در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ در پی حمله تروریستی بمب‌گذاری در تهران درگذشت. مدفن او در آرامگاهی در بهشت زهرا به نام آرامگاه شهدای هفتم تیر قرار دارد.

تحصیلات :
حسن عضدی پس از پایان سربازی از دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران در دو رشته "روابط عمومی و تبلیغات" و "روزنامه نگاری" لیسانس گرفت. سپس کارشناسی ارشد علوم سیاسی را از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران اخذ کرد.
بعد راهی آمریکا شد و در رشته مدیریت بازرگانی با تخصص مدیریت بین المللی از دانشگاه دالاس کارشناسی ارشد گرفت.در آمریکا به دلیل به دست آوردن درجه ممتاز به عضویت افتخاری انجمن مدیران آمریکا درآمد.
بعد از آن به دانشگاه تگزاس در دالاس رفت و در رشته اقتصاد سیاسی دکترا گرفت. بعد از وقوع انقلاب به ایران آمد و به تدریس در دانشگاه گیلان پرداخت.
:: برچسب‌ها: بزرگان گیلانی, زندگینامه دانشمندان گیلانی, مفاخر گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کوله خاس:
======
نام علمی: Ruscus hyrcanus Woron.
نام انگلیسی: Butcher`s broom, knee holly


نام‌های دیگر: جز، جیز (مازندران)، چُوشْت، چُشْت (تالش)، هس (آستارا)، پل، کُول، کولر، کول کیش، کُولْ‌خَس، کُوله خَس

کُوله خاس درختچه‌ای کوچک و همیشه سبز و دوپایه از تیرهٔ لاله (Liliaceae) با ساقه‌های زیرزمینی ضخیم و افقی و به ارتفاع 25 ـ 40 سانتی‌متر است که در اغلب نواحی جنگل‌های شمال می‌روید.

این گیاه در نواحی شمال ایران در سطح زیادی از جنگل‌ها، به‌ خصوص جنگل‌های انبوه و یا حاشیهٔ آنها می‌روید و ارتفاع رویش آن در دره‌های مرطوب نزدیک دریای کاسپین تا 1000 متر می‌رسد.
گلستان: گرگان، بندرگز، علی آباد، پارک ملی گلستان، زیارت، آزادشهر.
مازندران: نوشهر، چالوس، آمل، بابل، ساری، بهشهر، تنکابن، رامسر.
گیلان: چابکسر، رشت، لاهیجان، بندر انزلی، رضوان‌شهر، اسالم، جادهٔ اسالم به خلخال، آستارا، جادهٔ آستارا به اردبیل.

کوله خاس گیاهی سایه‌پسند است و در جنگل‌های انبوه شمال که نور به کف جنگل نمی‌رسد، به همراه دیگر گونه‌های سایه‌پسند همچون نونهال شمشاد و ممرز و آزاد و تَمیس دیده می‌شود. این گیاه در جنگل‌های جلگه‌ای شمال با بلوط و در میان‌بند با راش جامعهٔ گیاهی تشکیل می‌دهد. جامعهٔ راشستان با کوله خاس در خاک‌های با سنگ مادر آهکی دیده می‌شود.

ریزوم و ریشهٔ کوله خاس که به صورت قطعاتی به رنگ خاکستری مایل به زرد و پوشیده از ریشه‌های باریکی در سطح پایینی است، مصرف دارویی دارد. شواهد تاریخی نشان می‌دهد که در قرون وسطی، ایرانیان و عرب‌ها تنها مللی بودند که از کوله خاس زودتر از دیگران برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند.

ریزوم و ریشهٔ گیاه، اثر مُدر و اشتهاآور دارد که اثر معالج در برقراری و تحریک ترشحات ادرار و رفع آب آوردن بافت‌ها و استسقا و بیماری‌های مجاری ادرار و سنگ کلیه و همچنین زردی و نِقرس و حالات خَنازیری (گرفتگی گره‌های لنفاوی گردن) و کم‌خونی دختران جوان دارد. از برگ آن در گذشته دم‌کرده‌های تب‌بُر تهیه می‌شد.

میوه و برگ آن با آب انگور برای تقویت معده و کبد و معالجهٔ یرقان و اسهال مفید است و ترشح شیر را افزایش می‌دهد.

در سال‌های اخیر ریشهٔ این گیاه در گیلان و مازندران به صورت گیاه دارویی به خارج صادر می‌شود.

جنگلهای شمال، عکس از نت

جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این خانه در سال 1285 شمسی به همت حاج میرزا خلیل آقا رفیع، نخستین شهردار رشت جهت سکونت شخصی احداث گردید.

بنای اﯾﻦ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن دو طﺒﻘﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻧﻘﺸﻪ ھﺎی ﻣﮫﻨﺪﺳﺎن روﺳﯽ طﺮاﺣﯽ ﺷﺪه و ﭼﻮب ھﺎی روﺳﯽ ﺗﻤﺎﻣﺎ ﺑﺎ ﮐﺸﺘﯽ ﺑﻪ رﺷﺖ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﯽ ﺷﻮد و ﺑﻨﺎی ﭘﯿﺶ ﺳﺎﺧﺘﻪ در ﻣﮑﺎن ﻓﻌﻠﯽ ﭘﺎﺑﺮﺟﺎ ﻣﯽ ﺷﻮد.

این ساختمان تاریخی در سال 1381 توسط شورای شهر خریداری و مرمت شد. هم اکنون ساختمان اداری شورای اسلامی شهر رشت در مکان فعلی قرار دارد
:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ذکر من، تسبیح من، ورد زبان من علی است

جان من، جانان من، روح و روان من علی لست

تا علی (ع) دارم ندارم کار با غیر علی

شکر لله حاصل عمر گران من علی است

امشب، ستاره‏ای خواهد درخشید که درخشش نجابتش، آغوش مهربان مظلومیت است.

میلاد امام علی(ع) مبارک باد
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خانه هایی هستند کاملا چوبی که بیشتر در ییلاقات ساخته میشوند و در فصول بخصوصی از سال مانند تابستان مورد استفاده قرار میگیرند.

در مناطق ییلاقات گیلان چون فقط در تابستان مورد استفاده قرار میگیرند خانه ها با اهمیت کمتری ساخته میشود ، دیوارهای این خانه ها از تخته های بدست آمده از درختان جنگلی میباشد که عرض این تخته ها بین 15 تا 30 سانتی متر میباشد.

برای ساخت این خانه ها ابتدا چاله هایی به نام (إسکَتَه چالَه) حفر کرده و چوبهایی را بعنوان ستون، بصورت عمودی و به فواصل تقریبی یک متر از یکدیگر در چاله ها فرو کرده و پس از اتمام ستون گذاری از داخل شروع به تخته کوبی میکنند.


"مجید توکلی"
:: برچسب‌ها: خانه های روستایی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در گشت و گذار به جاهای گوناکون گیلان، این بار قراره به شهرستان املش بریم و از روستای شیر چاک دیدن کنیم.

املش از مرکز استان گیلان 65 کیلومتر فاصله داره، شهرستانی کوهستانی با اقلیم معتدل تا سرد که اطراف اونو زمین های جلگه ای، شالیزارها و در بلندی ها، باغ های چای احاطه کردن. با توجه به شرایط اقلیمی، شهرستان املش به سه منطقه جلگه ای، جنگلی و کوهستانی تقسیم می شه. این منطقه، قبل از مناطق دیگه ی استان گیلان، پذیرایی هیئت باستان شناسی شده. در چند دهه ی پیش، کشف آثار باستانی در املش نام اونو سر زبان ها انداخته و نظر ها رو به طرف خودش جلب کرده . از بین بناهای باستانی املش آثاری در برخی روستا های تاریخی این شهرستان به جا مونده. یکی از این روستا ها، روستای شیر چاکه که در 57 کیلومتری شهر املش و در منطقه ی کوهستانی بخش رانکوه قرار داره. این منطقه، در زمستان ها پوشیده از برف و در بهار و تابستان معتدل و مرطوبه. یکی از راه های دسترسی به این روستا، جاده ی رحیم آباد به گرمابدشته.

بعد از پشت سر گذاشتن روستا های زیاز، شَوَک، دیمانکَش، تَماجان، سیاه کوه، و مالَس چال به این روستا می رسیم. بافت روستای شیر چاک، سنتی یه. بیشتر خونه های این روستا، با سنگ و مَلاط گِل ساخته شده و سقف اون لَت پوش و شیروانی یه. اِسکان در این روستا فصلی یه  و ساکنان اون فقط در فصل تابستون در این منطقه سکونت دارن و نه ماه دیگه رو در مناطق جلگه ای گیلان زندگی می کنن. مکان های باستانی گوناگونی در این منطقه قرار داره که از جمله ی اونا محوطه و گورستان باستانی شیر چاک، گورستان باستانی آستانه کَند، محوطه تاریخی  بالَم بَر، بابا لَحود و محوطه تاریخی  لوطی مالگاه رو می شه نام برد. همه این مکان ها،  در فهرست آثار فرهنگی و تاریخی کشور به ثبت رسیدن که نشون دهنده ی شُکوه  و آبادانی این منطقه در زمان گذشته ست.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

حاجی بکنده یک دهستان در استان گیلان در بخش خشکبیجار است. این دهستان مرکز روستاهای منطقه است. حاجی بکنده در طی ۵ سال اخیر به خاطر ساحل زیبایی که دارد جزئی از مکان های توریستی و تفریحی معروف استان شده.مردم زیادی از ساحل حاجی بکنده دیدن میکنند و همه از ته دل عاشق این ساحل میشوند.

در این ساحل ماسه هایی وجود دارد که همین ماسه ها ساحل را مخصوص فوتبال های ساحلی کردند و دریای کاسپین هم غروب های زیبایی دارد که همه و همه باعث زیبایی این ساحل می شود.

تاریخچۀ حاجی بکنده:
در زمان های قدیم نام حاجی بکنده یوسف آباد بود و بعد ها با نام حاجی بکنده شناخته شد. در آن زمان حاجی بکنده دو مالک داشت به نام مهندس احمد همایونفر و اخوان کورس که بعد از اجرای قانون اصلاحات اراضی زمین هایشان بین مردم تقسیم شد و حاجی بکنده شروع به پیشرفت کرد. هیچ اسناد و مدارکی از زمان پیدایش هاجی بکنده وجود ندارد.

مکان های اقامتی:
حاجی بکنده دارای مکان های اقامتی زیادی هستش که با قیمت های مناسب در اختیار بازدید کننده ها قرار میگیرد. از مکان های اقامتی ساحلی گرفته تا داخل خود دهستان. این مکان های اقامتی در ساحل به صورت پلاژ ها و دکه ها در اختیار مردم قرار می گیرد و در داخل دهستان به صورت خانه های ویلایی و سوئیت ها در اختیار مردم قرار می گیرد.

حاجی بکنده از توابع بخش خشکبیجار، در ۹ کیلومتری شمال شرقی خشکبیجار و ۳۲ کیلومتری رشت قرار دارد. ارتفاع روستای حاجی بکنده ۲۶ متر از سطح دریا پایین تر است و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. رودخانه ی امین آباد در شرق و رودخانه ی حاجی بکنده در غرب روستا جریان دارد و پس از عبور از حاشه ی روستا به دریای کاسپین می ریزد.

روستای حاجی بکنده بافت مسکونی پراکنده ای دارد و به صورت خطی گسترش یافته است. اکثر خانه ها به سبک مدرن و به صورت ویلاها و سوئیت های زیبا بازسازی و نوسازی شده اند. ساخت سوئیت های زیبای روستایی در حیاط خانه ها به منظور اجاره به گردشگران، نشانه ی رونق گردشگری روستایی حاجی بکنده است.

استقرار روستای حاجی بکنده در کنار دریای کاسپین، امکان استفاده از طبیعت دریا و ساحل شنی و امکان انجام ورزش های ساحلی، شنا، صید ماهی و خرید ماهی تازه از صیادان و ده ها جاذبه ی دیگر، روستای حاجی بکنده را به یک روستای گردشگری بالفعل تبدیل کرده است. بعد از عبور هتل و برج بلند اردوگاه صدا و سیما در زیباکنار به سمت منطقه ی جلگه ای حاجی بکنده در مسیر در سمت چپ درختان صنوبر به صورت مرتب کاشته شده اند. ساحل حاجی بکنده ی بکر، مستعد توسعه ی گردشگری ساحلی و دریایی است به خصوص وجود سواحل هم جوار از جمله جفرود و منطقه ی آزاد انزلی بر ارزش های این محل می افزاید.

خشکبیجار، عکس از نت

جمع آوری و تنظیم: عاکف معززلسکو
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نصیرمحله در مسیری قرار دارد که برای رسیدن به جنگل‌‌ها، کوهپایه‌ها و مناطق ییلاقی خوش آب و هوای شهرستان شفت ، باید از آن گذشت. خود نصیرمحله  همچنان دارای زیبایی‌ های خدادادی فراوانی است که اگر در هر جای دیگری قرار داشت، به یک منطقه ویژه گردشگری تبدیل می‌شد، 

نصیرمحله دارای  استخر  طبیعی است که اگر مسئولین محلی درایت و مدیریت خوبی داشتند، می‌توانستند به بهترین نحو ممکن از آن به منظور جذب گردشگر و مسافر مخصوصا در ایام نوروز و یا تابستان  استفاده کنند.

برای رسیدن به این مکان زیبا ، می‌توان از جاده احمدسرگوراب  به سمت سیاهمزگی حرکت کرد . و  از طبیعت زیبا آن لذت برد .
:: برچسب‌ها: درباره نصیرمحله
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سایت پرونسیون به تازگی فهرستی از قسمت های آسیب رسان چند گیاه را منتشر کرده که کمتر کسی گمان می کند خوردن آنها به بدن صدمه بزند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، تهیه فهرست این چند گیاه و میوه بعد از آن صورت گرفت که گزارش هایی در مورد آسیب آنها به بدن منتشر شد.
به همین دلیل و با وجود تاکید صد در صدی دانشمندان نسبت به تغذیه گیاهی و طبیعی توصیه می شود از مصرف برگ ها یا هسته های ذکر شده در این فهرست خودداری کنید.

میوه های کشنده:

1. برگ ریواس
ساقه ترش مزه و مفید ریواس خواصی جدا از برگ آن دارد و از آن در تهیه غذاهای گوناگون استفاده می شود. اگر چه می توان این ساقه را خام خواری کرد اما برگ های آن مسموم کننده هستند. دو ترکیب به نام اکسالیت و آنتراکوینون گلیکوسید در برگ های ریواس یافت شده که به بدن آسیب می رسانند.

2. برگ گوجه فرنگی
حتما شنیده اید که پوست گوجه فرنگی هضم نمی شود اما خوردن آن ایرادی ندارد و می توانید گوجه فرنگی را با پوست میل کنید. با وجود این اگر کسی هوس خوردن برگ این صیفی را کرد باید بداند که دانشمندان در یافته اند ماده ای شیمیایی به نام گلیکوالکالید در برگ های گوجه فرنگی وجود دارد که مصرف آن می تواند باعث معده درد و بروز اختلالات عصبی شود.

3. دانه های سیب
بعضی ها بعد از خوردن سیب دانه های آن را هم می جوند . آمیگدالین ماده ای است سمی که در دانه های سیب یافت شده و رسیدن مقادیر زیاد آن به بدن مشکل ساز است.

4. مغز هلو
۸۸ میلی گرم سیانید! وجود این مقدار سیانید در مغز این میوه کمی عجیب است. هسته ترک نخورده هلو، معده درد ایجاد می کند و خوردن هسته های ترک خورده آن هم سلامت عمومی شما را تهدید می کند.

5. هسته گیلاس
اسید پروسیک موجود در مغز هسته گیلاس نیز به بدن آسیب می رساند.

6. سیب زمینی سبز شده
وجود مقدار زیادی از ماده ای به نام سولانین دلیل سبزشدن سیب زمینی است. این ماده که سمی است می تواند روی سیستم مرکزی اعصاب تاثیر بگذارد. بنابراین سیب زمینی سبز شده را به هیچ شکلی مصرف نکنید.

 
:: برچسب‌ها: پزشکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ای کشاورز برنج کار گیلانی آیا اجازه میدهی تا دستهایت را عارفانه ببوسم.تو که با مهرخود، دختر گیلان یعنی برنج را در دامان پرمهرت پرورش میدهی واین دختر زیبا نشانه ایی است در سرزمین پهناور گیلان.نشانه ایی که درکنار نشانه های دیگر حاکی از حضور خداوند در گیلان عزیزمان است.

تمام مردم خالصانه درکنار تو خواهند ایستاد وتو هیچگاه تنهانخواهی بود. از تمام دستهایی که بسویت دراز شده نیرو بگیر و از جریان بی وقفه انرژی های محبت آمیز این مردم وفادار نیرو بگیر و از حضور خداوند درکنارت نیرو بگیر تا نیرومند باشی و سرفراز با قلبی آکنده از امید به فرداهای روشنتر از دیروز.

باگامهایی استوارتر از همیشه.با اراده ایی آهنین درشالیزار گام بگزار و اجازه بده تا گلهای شالیزار دستان پرمهرت را ببوسند.

اجازه بده تا خورشید مهربان شانه های مهربانت راببوسد و نسیم شالیزار در کنارت باشد.

اینها همه سپاهیان خداوند هستند که برای یاریت از عرش امده اند تا تو احساس تنهایی نکنی.

حق پشتیبانت باد

نویسنده : آقای رضا معاری

عکس : آقای علی جعفری
:: برچسب‌ها: مقالات فرهنگی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ییلاق ماسوله

اربناب رودبار

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

باهار اومه وخت بجاره کاره

همه کارِن تاوینه .تاوِ کاره

دس و پا گیل دَری دیل بیقراره

سرشون بِ کاره دیل .ناجه داره

شعر سر کار حانم زلیخا صبا
:: برچسب‌ها: دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

"رجب"، ماه خداست؛ ماه پر برکتی است که اعمال بسیاری برای آن ذکر شده است. باید خود را در دریای زلالش بشوییم تا پاک شویم. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.
اعمال ماه های رجب و شعبان، جهت آماده ساختن روح برای شرکت در میهمانی ماه مبارک رمضان می باشد. برای درک عظمت ماه رمضان باید از قبل خود را آماده نمائیم.
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.
اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند. برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:
روز پنج شنبه اول آن ماه - در صورت امکان و بلا مانع بودن - روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر "سبوح قدوس رب الملائکة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.
پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.
میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.
امید آن است که در پایان این نماز با فضیلت، محتاجان به دعا را فراموش نکنید و ما را نیز از دعای خیر خود محروم ننمایید.
" التماس دعا"
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جاروی ساده را که به « کولوشی جارو » یا « اسپیلی جارو » معروف است از ساقه برنج درست می کنند .

جارو اندازه های متفاوت دارد و هر اندازه ای ، مورد مصرف خاصی در خانه دارد . اخیراً با ذوقی که استادکاران ، در ساخت دارو نشان داده اند، این وسیله خانگی ، جنبه ی سوغات و تزیین نیز به خود گرفته است و در فروشگاه های ورودی و خروجی شهرهای گیلان به فروش می رسد .

جارو را اغلب با تکه پارچه ای رنگی کوچک با رنگ های تند و شاد ، و با نخ های پشمی ، به طرق مختلف تزیین می کنند . در هر حال جارو یک سوغات درون فامیلی است و معمولاً کسی آن را به غیر از قوم و خویش خود سوغات نمی دهد .

از برخی گیاهان دیگر مثل « گوروز» و سرشاخه های درخت شمشاد نیز ، جارو تهیه میکنند که صرفاً برای خاکروبی و نظافت است و جنبه ی سوغات ندارد .

این جارو در مناطق فارس نشین ایران به جارو رشتی مشهور است .
:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکاس : محمدرضا زیران زادده
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


**********

آرَسیمَه گیریَه ، ویندمَه اَلالَه

مَ‌نش دَخوند واتش مَکَه ت نالَه

واتم دوستِم شینَه اَز مَندیم تَنها

مَگَم آدَم نیمَه ، مَکَرم نالَه

برگردان فارسی

به ییلاق رسیدم، دیدم گل آلاله

مرا صدا زد (و) گفت ناله نکن

گفتم دوستانم [همه] رفته‌اند و من تنها مانده‌ام

مگر آدم نیستم، ناله نکنم
:: برچسب‌ها: شعر تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خسروآباد یکی از روستاهای شهرستان فومن می باشد که در ده کیلومتری این شهرستان به طرف قلعه رودخان قرار دارد. این روستا از طبیعتی بکر  برخوردار است که چشم هر گردشگری را با زیبایی هایش نوازش می دهد رودخانه خروشان، کوه های زیبا را می توان ازجاذبه های طبیعی آن نام برد امیدوارم شما عزیزان با سفر به این روستای زیبا از طبیعت پاک و بکر آن لذت ببرید .

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, روستای خسروآباد فومن
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این روش راحتتر از روش سنگی میباشد که در آن از تنه های درختان و گل استفاده میشود.

در مناطق بالا دست کوه که چوب بیشتر بوده و سنگ کمتر فقط از چوب برای دیوار چینی استفاده می کردند در این خانه ها درختان صاف و فاقد خمیدگی که دارای قطرهایی بین cm 30-15 بوده اند را قطع نموده و پوست آنها را جدا می کردند و سپس آنها را مانند تصویر زیر عمود بر هم میچیدند.


ساختمانهای با مقیاس کوچک:

برای ساختمان های کوچک و دارای دو یا سه اتاق ابتدا،در چهار گوشه های بنا چهار تخته سنگ بزرگ و پهن قرار میدهند تا چوبهای تشکیل دهنده دیوار مستقیما روی زمین قرار نگیرد و بار ساختمان از دیوارها به تخته سنگ ها و سپس به زمین منتقل شود.

"تحقیق و تصاویر از مجید توکلی"
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی, خانه های روستایی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شهرستان ماسال دو شهر ماسال و شاندرمن را در برمی‌گیرد و ارتفاعات ماسال دارای مناظر بسیار دیدنی و سحرانگیزی است که شاید کمتر با آن مواجه شده باشیم.

«قله شاه معلم» با ارتفاع بیش از 3 هزار و 150 متر از نقاط دیدنی ماسال است که تصویر زنده از زندگی و معیشت فرهنگ شبانی و چوپانی در این نقطه از گیلان را نشان می‌دهد.


در ارتفاعات ماسال یا همان «قله شاه معلم» در فصل بهار اغلب از خورشید خبری نیست و زندگی بیشتر در ابر و مه می‌گذرد.

در آنجا جلوه‌هایی از زندگی هزاران سال پیش به چشم می‌خورد و انسان به دنبال دام و دام از پی علف برای بقای زندگی در تلاش هستند.

در مسیر کوچ چوپانان به طرف ارتفاعات، صدای غریب آواز چوپانان تالشی از سر خستگی به همراه صدای زنگوله‌های آویخته به گردن دام‌ها به گوش می‌رسد.

با بالارفتن از کوه‌ها و قرار گرفتن در شیب دره‌های عمیق و سبز از فضای جنگلی کم می‌شود و جنگل‌ها رفته رفته جای خود را به علف‌چر‌های بهاری می‌دهند.


مرمت کلبه‌های چوبی، پوشیدن پوشش‌های پشمی، باشلق، دوشیدن شیر از بزها و گوسفندان از جمله کارهای مردان است.

نواختن نی هفت‌بند یکی از زیباترین تاثیراتی است که مردان تالشی بر طبیعت می‌گذارند، اینجا مردمان هنوز اصالت خود را حفظ کرده‌اند و تولید فرآورده‌های دامی از شیر از طریق نگهداری از دام‌ها هنوز یکی از کارهای اصلی این مردمان است. شیردوشی از ماده گاوها و «مشک‌زنی» یا «نورلایی» یعنی تبدیل شیر به دیگر فرآورده‌ها و خوابانیدن کودکان در گهواره و خواندن لا‌لایی نیز به‌عهده زنان است.

همخوانی زنان تالشی در هنگام نورلایی یا مشک‌زنی با هدف برکت از آرزوهای بزرگ آنها برشمرده می‌شود.

با فرارسیدن غروب و شب جریان زندگی نیز در این منطقه آرام‌تر می‌شود، شنیدن صدای شب‌نوای چرای شبانه، زمزمه‌ای است که در هیچ موزیک سنفونی مدرنی تجربه نخواهد شد.

آوای نی، صدای چوپانان و پارس سگ‌ها به هنگام شب همه برای ایجاد قوت قلب در گوسفندان برای نهراسیدن از تاریکی و چنگال گرگ و پلنگ است، این کار که «رمه‌پایی» نام دارد نیز به‌عهده مردان است.

طبیعت گرایی مهم‌ترین ویژگی «قله شاه معلم» ماسال است که انسان را به یاد زندگی در قرون نخستین یعنی عصری خالی از تنش و تکنولوژی می‌اندازد.

قله شاه معلم ماسال با فرا رسیدن تابستان و آب شدن برف‌ها و کم شدن مه و سرما جلوه‌های زیباتری از طبیعت گیلان را به انسان نشان می‌دهد.

-----------------------------------

گزارش از معصومه پاداش ستوده
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

می دستَ گیل واجه تی دَس تمیزه

می دیل ناجه داره تی نیزه تیزه

می زای گرده بیجارا پابرهنه

تی زای جدول نویسه پوشت میزه

ترجمه:

دستان من گلی است ولی دستان تو تمیز و پاک است

دلم آرزو ها بسیار دارد ولی تو نیزه هات تیز می باشد

بچه ام در شالیزار پا برهنه می گردد

ولی فرزند تو جدول می نویسد و پشت میز می نشیند

زنده یاد شیون
:: برچسب‌ها: اشعار گیلکی شیون فومنی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای رضا قنبرپور
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بطور کلی خانه های این مناطق به دو گروه کلی (از نظر مصالح، چگونگی و محل ساخت) تقسیم بندی می شوند:
_ خانه های موجود در کوهپایه ها
_ خانه های موجود در جلگه ها

الف)خانه های موجود درکوهپایه ها:
به خانه هایی گفته میشود که در کوه ها و دامنه های آن ساخته میشوند و مصالح آنها به طور کلی از همان مناطق تهیه میشده مثل چوبهای درختان جنگلی،سنگهای کوهپایه ای و کاهگل.
خانه های کوهپایه ای خود نیز به پنج گروه سنگی ، زگمه ای(درگونی)،زگالی ، تخته پوش و پارگاه(پارو) تقسیم بندی میشوند:
1)خانه های سنگی:
در جاهایی که چوب در دسترس نباشد از سنگ و گل برای ساختمان سازی استفاده میشود.
در برخی از مناطق دامنه های کوه که سنگهای تیز گوشه و ناهموار بسیار یافت می شده در اجرای دیوار از سنگ استفاده می کردند که در این روش از سنگ و کاهگل دیوار را با عرض بین 60 تا 80 سانت می چیدند که این ضخامت برای بالا بردن استقامت دیوار همچنین جلوگیری از نفوذ رطوبت بوده است و کاهگل در این گونه بناها حکم ملات را داشته است .
"تحقیق و تصاویر از مجید توکلی"
:: برچسب‌ها: بناهای قدیمی گیلان, مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۳/٢/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.