نوشته شده توسط : مهدی پور

1- چله بزرگ ویا به زبان تالشی (پیلَه چیله)


2- چله کوچک و یا به زبان تالشی (روکه چیله)


در کتاب گیلان از چله به عنوان گرامیداشت شب اول زمستان که‌از فردای آن تاریکی کاستی می‌گیرد و خورشید هر روز قدری بیش از روز پیش بر جهان روشنایی می‌افکند، یاد شده است.
در فرهنگ مردمان گیلان، سه ماه زمستان به دو چله تقسیم می‌شود:" پیله چله "یا "چله بزرگ" که از اول دی آغاز و تا دهم بهمن ادامه می یابد و " روکَه چله " یا "چله کوچک "که از دهم بهمن تا ۲۰اسفند است.

"پیله چله "را در گویش عامیانه "پیله برا" ( به معنی برادر بزرگ ) نیز می گفتند و معتقد بودند در این مدت هوا سرد و گزنده و احتمال بارش برف زیاد است و برفی که در این مدت می بارد نیز دیرتر آب می شود.

"کوچه چله"یا "روکَه برا" نیز با بارش برف و باران و کولاک همراه است و از زبان چله کوچک بازگو می کنند که می گوید : اگر عمرم به اندازه عمر برادر بزرگم ( چله بزرگ ) می بود پیره زن نشسته در برابر تنور و کودک داخل گهواره را از سوز سرما خشک و بی جان می کردم

مردم گیلان همچنین بر این باور بودند که اگر در سالی چله خشکی شود یعنی برف کم ببارد و روزهای آفتابی فصل زمستان بیشتر باشد سال بعد زراعت خوب نخواهد بود و مردم و دامهایشان دچار بیماری می شوند .

کتاب گیلان
گردآورنده افسانه امانی
:: برچسب‌ها: فرهنگ گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

محفل آریائی تان طلائی

دل هایتان دریائی

شادی هایتان یلدائی

مبارک باد این شب اهورائی
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس : آقای یونس محمدی پور
:: برچسب‌ها: ییلاقات شفت, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 کره و کاله دو

 برای درست کردن کره ماست را داخل کوزه ای سفالی (نِره) میریزند و دهانه آن را با تکه ای پلاستیک یا پارچه و نخ می بندند ، کنار دهانه ی اصلی نره  ، یک دهانه کوچک هم تعبیه شده ست که آن را نیز توسط تکه چوبی که با پارچه کاملا پیچیده شده ست  می بندند آنگاه نره را روی بالشتی کوچک مخصوصی (که به آن نره وَزن می گویند)قرار میدهند و آنرا مثل گهواره تا چند ساعت تکان  میدهند تا کم کم ماست به دوغ تبدیل شود وهر چند وقت یک بار دهانه کوچک نره را باز میکنند تا گاز آن بیرون برود چرا که اگر این کار را نکنند امکان ترکیدن کوزه سفالی (نِره) وجود دارد و هر بار از همان دهانه ، با فرو کردن تکه ای چوب نازک (نِره چو) از  تشکیل شدن کره روی دوغ مطلع میشوند بطوری که وقتی چوب را فرومیکنند و بیرون میکشند با چسبیدن تکه های کوچک کره به آن می توان نتیجه گرفت که کره کاملا درست شده است وباید نره را خالی کرد و دوغ وکره را ازهم جدا کرد

در انتهای کارنره را با آب گرم کاملا شست شو می دهند

اگربرای مدتی از نره استفاده نشود آنرا  با گیاهی خاص(خَج) میشویند ، خَج گیاه خار داریست که دارای برگهایی مانند برگ  گیاه شمشاد است  که تیزی خارهای آن ناهمواری های داخل نره را تمیز میکند.

خرش

 

به شیری که در روزهای اول پس از زایمان گاو دوشیده میشود خرش میگویند که بسیار پرچرب و زرد رنگ است

طریقه مصرف آن به این صورت است که آن را خوب می جوشانند (گاهی با کمی آب یا شیر) تا هم میکروبهایش از بین برود و هم درصدی از آن بخار شده وکاملا غلیظ  شود آنگاه قابل مصرف است.

خومه تو

شیر دوشیده شده محلی دارای درصد چربی بالایی است بخاطر همین براحتی میتوان از آن خامه یا سرشیر گرفت شیرهارا داخل ظرفهایی ریخته و آنها را در محل تقریبا خنکی قرار می دهند بعد از چند ساعت چربی های روی سطح شیرها  بصورت لایه هایی از چربی درمی آیند که آنهارا جمع میکنند و به آن "خومه تو" (خامه) می گویند اما به علت اینکه خامه از شیر نجوشیده بدست می آید ، خامه ی محلی امروزه از نظر بهداشتی مورد تایید نیست وکمتر تولید می شود.

شتَه سَر

شته سر یا سرشیر مثل همان خامه ست با این تفاوت که عمل سر شیر گیری را بعد از جوشاندن شیر و سرد شدن آن انجام میدهند.

ماست

شیر را کاملا می جوشانند سپس اجازه میدهند تا کمی سرد شود (زیاد سرد شود ماست نمی بندد)

بعدچند قاشق ماست(به تالشی=آمیه یا آمیجن) به آن اضافه میکنند سپس آنقدر با چوب (شته چو) داخل شیر میزنند تا کامل مخلوط شوند  بعدظرف را کاملا با پارچه ای می پوشا نند  تا گرم بماند وبعد از چندین ساعت  ماست  کاملا ببندد( اگر آمیه زیاد باشد ماست ترش می شود اگر کم باشد ماست نمی بندد) نوع خوراک  و نژاد گاو بر طعم ماست موثر است.

کیسَه ماست

ماست را داخل کیسه هایی  که با  پارچه سفید دوخته اند  میریزند و سر آن را می بندند و به درختی آویزان می کنند تا آب آن کاملا چکیده شود بعد از چند ساعت ماست چکیده تولید شده است که آن را با نمک و نعناع خشک (خشکه پونو) و یا گیاهان معطر خشک شده (خولی واش) مخلوط کرده و با برنج یا نان می خورند.
:: برچسب‌ها: محصولات گیلان, محصولات شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
‏‎
***********
اهمیت گیلان از قرون وسطی به خاطر تولید ابریشمش شناخته شده‌بود. بنا بر سفرنامه
مارکوپولو در قرن سیزدهم، ابریشم تجار جنوایی را از کریمه از آن سوی خزر به گیلان می‌کشاند. تولید ابریشم در عهد صفوی بنا بر گفته ژان شاردن ۱٫۷ میلیون پاوند و بنا بر گفته آدام اولئاریوس ۲٫۱ میلیون پاوند بود. اوضاع بحرانی قرن هجدهم منجر به کاهش شدید آن به ۳۶۰ هزار پاوند شد. در تیمه اول قرن نوزدهم رشد شدیدی کرد تا جایی که در ۱۸۴۰، تولید گیلان که پنج ششم کل تولید بود به یک میلیون پاوند و در ۱۸۶۴ به اوج ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار پاوند رسید. با استفاده از پیله‌های کرم ابریشم از ژاپن در پایان قرن، تولید به اوج قبلی خود رسید ولی با رقابت با ژاپنی‌ها و دیگران قیمت پایین ماند و ارزش صادرات به بیش از ۴۰۰ هزار نرسید.

گیلان در ایران بیشتر برای تولید و صادرات برنجش شتاخته می‌شد. تولید برنج در گیلان از ۱۵۰ میلیون پاوند در ۱۸۶۵ به ۳۹۲ میلیون در ۱۸۷۲ رسید. عمده تولید در ایران مصرف می‌شد و بخش ناچیزی صادر می‌شد. پس از اختصاص زمین‌های برنج آسیای مرکزی به پنبه در آخرین دهه این قرن این مناطق به غلات خارجی وابسته شدند. تکمیل راه آهن بین دو سوی خزر به ایران امکان داد نیاز فزاینده آسیای مرکزی را تامین کند. نتیجتاً صادرات سالیانه برنج به روسیه از گیلان از ۲۵۰۰۰ پاوند در ۱۸۷۰ به ۳۱۴۰۰۰ در آخرین دهه قرن رسید.

تولید و صادرات زیتون، کنف، و چوب هم در آخرین دهه قرن نوزدهم توسعه یافت. در ۱۸۹۰، تولید زیتون تحت کنترل یک شرکت یونانی به نام کوسیس و تئوفیلاکتوس که تحت حمایت روسیه بود در آمد. در ۱۹۰۲ شرکت یوژنو روسکو تولید کنف در گیلان را بر عهده گرفت و محصولاتش را به روسیه صادر کرد.(تاریخ گیلان قرن 19 )
لطفا به ادامه مطلب بروید:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی, مقالاتی در مورد گیلان, محصولات شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بمانی زنی روستاییست که از خود زمین کشاورزی نداشته و از پدر نیز میراثی به او نرسیده و شوهرش در هنگام کار از بالای درختی افتاده و فلج گشته و او برای سیر کردن شکم همسر و فرزندانش در زمین های مردم کار میکند. دخترانش نیز به همین علت او را همراهی میکنند. آنها هر روز پاهایشان را در گِلها فرو کرده و این طبیعت بی رحم آنها در خود می بلعد به طوری که دختر ها پیر گشته و حتی ازدواج نکرده اند؛ ت...نها به این اندیشه که کار کنند تا دست گدایی در مقابل دیگران دراز نکنند. این آهنگ بیانگر دردهای بمانی ست:

بمانی بمانی بمانی بمانی

تو تی جاسر نیشتا نتانی بمانی
(تو نمیتونی سر جایت ارام بشینی بمانی)

صب که تی چومانا واکونی بمانی
(صبح که چشمانت راباز میکنی بمانی )

بجارسرانا را کونی بمانی
(راه میافتی سرشالیزار بمانی)

تی دخترهکانا دوخانب
(دخترهایت را صداا میکنی)

بجارسرانا دووانی بمانی
(تا سر شالیزار بدوند بمانی)

بجاره کار کییا سیرا کود بمانی
(کار شالیزار مگر شکم چه کسی را سیر کرد بمانی)

تی دخترهکانا پیراکود بمانی
(دخترهایت را پیر کرده بمانی)

پول ترا اوارا کود بمانی
(ببین که پول چطور تورا اواره کرده بمانی)

چول ترا بیچاراکود بمانی
گل و چل شالیزار بببین چطور اسیرت کرده بمانی)

بمانی بمانی بمانی بمانی

تو تی جاسر نیشتا نتانی بمانی
(تو نمیتونی سر جایت ارام بشینی بمانی)

این ترانه را همای گیلانی بر اساس آهنگی که خود ساخته، خوانده است.
:: برچسب‌ها: شعر گیلکی, داستان های گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
**********
روستای علیسرای سیاهمزگی در 17 کیلومتری شهرستان شفت،از توابع بخش احمدسر گوراب و دهستان نصیرمحله می باشد. علیسرا یکی از 4 روستای منطقه سیاهمزگی(علیسرا – توسه- مزگده- خرمکش- ) می باشد. جمعیت این روستا حدود 250 خانواراست. شغل اکثریت جمعیت روستا کشاورزی و دامداری می باشد.عمده محصول کشاورزی و دامداری این روستا چای و پنیر می باشد.
قدمت کاشت چای درعلیسراحدودا" به 50 سال می رسد.سطح کشت باغ چای در علیسرا 114 هکتار شامل 411 بهره بردار است.باغهای چای ...زیبایی خاصی به این روستا بخشیده است.کشت و کار چای با زندگی و معیشت مردم علیسرا درهم آمیخته است.هر چند در سالهای اخیر صنعت چای رونق سابق خود را از دست داده است.چای فرآوری شده از باغات چای این روستا ودیگر مناطق سیاهمزگی در کارخانه چایسازی واقع شده درعلیسرا از کیفیت بالایی برخوردار است و بتدریج در کنار پنیر سیاهمزگی به یک برند کشوری و منطقه ای تبدیل می شود.البته در علیسرا برنج هم کشت می شود ولی به دلیل شرایط کوهستانی و کمبود زمین هموار جلگه ای، سطح کشت برنج در علیسرا حدودا" 8 هکتار است.
علیسرا شامل 6 محله است که عبارتند از: سیدمحله، ، آشیبون، کفاسرا، ویزه شهر( عظیم آباد ) داکدشت و للیلکه لون که تشکیل دهنده گستره جمعیتی و جغرافیایی این روستا می باشد.از راه جنگلی این روستا می توان با طی یک مسیر تقریبا"2 ساعته به امامزاه اسحق(ع) رفت.مردم علیسرا طبق یک عادت قدیمی بعد از13 فروردین تا اوایل اردیبهشت به زیارت امامزاده اسحق میروند.

همچنین مردم علیسرا از طریق 2 مسیرجنگلی جداگانه(سیدمحله و ویزه شهر) به ییلاق سیاهمزگی میروند.ییلاقاتی مانند:آورند، سوته ،سره، بره خوار، دایله سر ، مندران...ییلاقهای سیاهمزگی از بکرترین و زیباترین مناطق ییلاقی استان گیلان می باشد که متاسفانه تا به امروز فاقد جاده و امکانات گردشگری می باشدکه باعث گردیده مردم نواحی دیگر گیلان و ایران از دیدن این نعمت خدادای محروم هستند .رودخانه سیاهمزگی که یکی از سرچشمه های آن از ییلاق گنبو(گنبو رو) می باشد از وسط روستا عبور میکند سبب جذابیت وآبادانی روستا شده است.

این روستا از امکاناتی از قبیل: مدرسه ابتدایی، مسجد، حمام عمومی، خانه بهداشت، تعاونی فروش نفت، کارخانه چایسازی، آب شرب بهداشتی ، مزرعه پرورش قزل آلاو........برخوردار است ولی متاسفانه فاقد امکاناتی از قبیل گاز شهری، زمین ورزشی، کتابخانه، جاده ییلاقی و....میباشد. با همه کمبودهای آموزشی و فرهنگی علیسرا از روستاهای فرهنگی و نخبه پرور منطقه سیاهمزگی و شفت می باشد نخبانی که در عرصه های مختلف علمی ، دینی ، فرهنگی و....فعالیت می کنند.
گردآورنده : آقای عمار مومن زاده

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: معرفی روستاهای شهرستان شفت, روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

**********

بوکون طوری جوانی زندگانی

که پیری بی کس و تنخا نمانی

طبیعت زنده به وقتی دوچلکه

نیبه زنده اغوز دار جوانی

اگر تی کله تان منطق فرو شه

خرم حرفا واسی تی گوش دگانی

بوکون با خویش و بیگانه محبّت

کلاچ به کشکرت با مهربانی

جوانی بختر از گنج و طلایه

جوانی قد را وا بختر بدانی

تی دس ، تی پا، تی هایکل تا داره زور

تلاشی ، کوششی ، جهدی، تکانی

پکر بستان نمر از بی کسی هیچ

تی کس تی همّت وفکر و جوانی

چره دایم دچسبی رختخوابا

تی آیندا بوکون ترسیم فانی

محمد شریفی((فانی))
:: برچسب‌ها: اشعار گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

یکی از واحدهای اندازه گیری طول مخصوصاً  الوار چوب توسط جنگل نشینان شمال کشور به خصوص منطقه شفت ،اَلش می باشد که هم اکنون بصورت خیلی کم استفاده می شود.

جنگل نشینان جهت اندازه گرفتن طول الوار چوب از اندازه داس جنگلی که طول آن با دسته چوبی و تیغه حدود 40 سانت میشه استفاده میکردند بطوری که طول هر داس را یک الش میگفتند.

بله جنگل نشینان ما بجای سانتیمتر و متر و مایل و ...که همشون کلمات اروپایی و بیگانه است وسیله اندازه گیری سنتی داشتند و هم اکنون نیز دارندکه نشان از فرهنگ کهن این عزیزان می باشد.
:: برچسب‌ها: واژه های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

***************

قبل از اینکه مصالح ساختمانی مثل آجر،بلوک،شن و ماسه و سیمان واز این دست مصالح امروزی ساخت و ساز ساختمان در دسترس باشد،روستائییان نواحی جنگل نشین شمال کشور (املش،اشکورات رودسر و تالش و ماسال) از شاخه نرم وقابل انعطاف برخی از درختان مثل شرم،تی و ...منازل مسکونی و مخصوصاً طویله حیوانات را درست می کردند که بسیار مقاوم دربرابر زلزله بوده و دوامش هم در صورت اینکه از آبخوردن محافظت بشه بسیار بالا بود.

این سری از ساخت ساختمان که به نام ورجنی معروف است بدین... صورت هست که ابتدا پایه های محکمی بصورت عمودی برو روی زمین فرو کرده می شود(بسته به شکل اتاق) و سپس از لابه لای این چوبهای عمودی بصورت مارپیچی(طبق شکل)شاخه نرم و قابل انعطاف درخت از پایین به طرف بالا و پشت سر هم شبیه حصیر بافی بافته شده تا دیواری محکم و مقاوم تشکیل گردد و سپس سایر مراحل خانه سازی بر روی آن انجام می گیرد.(نمونه تصویر از روستای بیله لنگه املش می باشد)

"ورجنی کولام یعنی کلبه ای که به شرح فوق ساخته شده است."

منبع بهشت گیلان زمین
:: برچسب‌ها: آداب وسنت های گیلان, خانه های روستایی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

**********

دختر چوپان هوا خوب است باز

گله را بردار و تا صحرا ببر

لاله‌ها دیگر به دنیا آمدند

گله را تا دیدن آن‌ها ببر

*

پونه‌های سبز باران‌خورده را

دانه دانه از لب چشمه بچین

پشت تپه پل زده رنگین‌کمان

زودتر بالا برو او را ببین

*

گله را هی کن ببر سمت بهار

زیر سقف مهربان آسمان

من دلم از ابرهای غم پر است

یک دهان آواز چوپانی بخوان

شاعر:خانم منیره هاشمی
:: برچسب‌ها: شعر
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

*********

این گیاه(Gleditschia) درختی است خار دار که در شمال کشور می روید. از دیگر نامهای گیاه می توان لیلکی، لالکی، للکی ولالیک را نام برد. این درخت در نقاط پست ومرطوب جنگل های شمال ایزان می روید.دامنة انتشار آن محدود به جنگل های آستارا تا نور می باشدوبه شرق و شمال شرقی البرز ذاخل نمی شود. معمولا در سواحل ومیان بندانتشار یافته است وجامعه های فرعی آن گاهی جانشین جامعه های جنگلی می شود .

بیش از 500 ارتفاع در جنگل بالا نمی رود. تاج درخت باز وپهن وبرگ های آن مرکب وشانه ای ومیوه های آن کشیده وعنابی رنگ ودرشت می باشند. ساقه وتنة آن دارای خار های درشت به طول 15 سانتیمتر می باشد.برگ های مرکب آن15-25 سانتیمتر و12-20 برگچة بیضی شکل به طول 2-5 سانتیمتر دارد.

موارد استفاده: چوب لیلکی خیلی سخت است .در مصارف روستایی برای پایة کندوج(انبار برنج) وپایة بنا به کار می رود.میوة سبز آن برای تعلیف گاو های گوشتی به مصرف می رسد.ومیوة رسیدة آن علوفة زمستانی گاو ها را تشکیل می دهد.البته بدلیل محکم بودن چوب این درخت ،متاسفانه جنگل نشینان شمال کشور ،جهت استفاده از چوب آن در خانه سازی و یا تخریب جنگلها جهت کاشت درخت مرکبات و چای تقریباً نسل این درخت را از بین برده اند.

پیله این درخت خاردار بسیار مقوی بوده و جنگل نشینان در اواسط پاییز که پیله از حالت سبز به سیاه رنگ تبدیل می شود با چوبهای بلند و نازک(رت)بر بالای درخت رفته و پیله ها را به پایین درخت میریزند که به این کار در نواحی شرق گیلان و املش پیلا چینی می گویند و سپس پیله ها را جمع کرده و در پشت بام طویله ها ذخیره و در زمستان و فصل سرد سال به مصرف گاوها می رسد.

منبع : وبلاگ گیلان بهشت زمین
:: برچسب‌ها: آشنایی با درختان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
*******
نخستین دستگاه فیلم‌برداری به سال ۱۳۱۸ هجری قمری (۱۲۷۶ ش) به دستور مظفرالدین شاه توسط میرزاابراهیم‌خان عکاس‌باشی وارد ایران شد. شاه قاجار به عکاس‌باشی دستور داد از شیرهای دربار فیلمبرداری شود.

آغاز نمایش فیلم در گیلان به دهه ۱۲۹۰ خورشیدی یعنی تقریبن هم‌زمان با آغاز فعالیت هالیوود در امریکا برمی‌گردد که متعاقب آن اندکی بعد اولین سینما در رشت تحت نام سینما" ایران" احداث گردید. ...

سینما ایران تا سال ۱۳۴۵ خورشیدی به کار خود ادامه داد و در این سال تعطیل گردید. در حال حاضر از محل آن به صورت پارکینگ استفاده می‌شود.

در این دهه در سالن «اجتماعات فرهنگ» واقع در شمال غرب سبزه‌میدان رشت، هفته‌ای یک‌بار توسط شخصی به نام «الوش‌بیک» فیلم نمایش داده می‌شد. چندی بعد در سال 1320 «کریشا مایاک» در این محل سینما ایران را تاسیس کرد که بعد به دیده بان تغییر نام یافت پس از مدتی سینما سهیلا نام گرفت و هم اکنون به سینما سپید رود مشهور است.

این سینما دارای دو سالن تابستانی و زمستانی بود. قیمت بلیط ۱۰ شاهی، یک ریال و یک ونیم ریال بود. در سال ۱۳۳۶ خورشیدی پرده سینما به «سینماسکوپ» تبدیل شد.

در دهه 1320 سینما "سیروس "نیز تاسیس شد و در سال 1350 به سینما کوروش تغییر نام یافت و بعد از انقلاب ،سینما انقلاب نامیده شد.

سینما شرق در دهه 1320،سینما خیام در سال 1336،سینما سعدی در سال 1335،سینما آبشار در سال 1339،سینما میرزا کوچک خان در دهه 1340،سینما مولن روژ(فلسطین)در سال 1342،سینما رادیو سیتی (22 بهمن) در سال 1344 تاسیس شد.

کتاب تاریخ سینمای گیلان استاد کریم کوچک نژاد
گردآورنده افسانه امانی:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان, تاریخ گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ییلاق دزد بن گشت رودخان

ییلاق گلی بلندگاه گشت رودخان
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, ییلاقات فومن
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
*************
خر گته شه بلته وینده نشام

سوجه گینه سرا پا منده نشام

پوسته آبه دیلم بری بی وفا

کامندیره بی عشته منده نشام

ترجمه:

هوا مه آلوده و دروازه حیاط رو نمی تونم ببینم

سوز میاد و نمی تونم تو حیاط منتظرت بایستم

بیا بی وفا دلم پوسیده شد

کجایی بدون تو نمی تونم بمونم
:: برچسب‌ها: دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در گویش گیلکی به این گیاه گندم واش میگویند و از ان برای ساختن جارو استفاده میشود همچنین در گذشته دانه های ریزش برای علاج شکم درد استعمال میکردید و به این باور  بودند که بوی ان خاصیت دارویی دارد

اواخر شهریور ماه زنان و مردان روستایی جلگه های اطراف سفیدرود با داس درختچه های گندم واش را میبرند و پس از بستن و خشک کردن انها را انبار میکنند  این جارو ها فقط برای جارو زدن حیاط و خیابان کارایی دارد ...  همچنین  مناطق کوهسانی و جنگلی بخصوص مراتع از شاخه های کیش یا همان شمشاد وحشی برای جارو کردن معابر و حیاط منزل استفاده میکنند به همین جهت بعد از بستن گندم واش و تبدیل ان به جارو لفظ کیش خال را برای ان به کار میبرند که در گیلکی به معنای شاخه کیش یا شمشاد میباشد

**********

منبع :زمرد سفیدرود

 
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جنگل‌ های خزری به دلیل داشتن گونه های نادر و منحصر به فرد مانند بلند مازو، لرگ، سفید پلت، لیلکی همچون نگینی بر تارک جنگل‌ های مناطق معتدل جهان می درخشند. بعضی از این گونه ها در اروپا میان فسیل های دوران سوم... زمین شناسی پیدا شده اند.


جنگلها شاهکار خلقت و یکی از گرانبهاترین و زیباترین منابع خدادادی هستند در این میان جنگل‌ های خزری به دلیل داشتن گونه های نادر و منحصر به فرد همچون نگینی بر تارک جنگل‌ های مناطق معتدل جهان می درخشند.


به گزارش خبرنگار مهر، جنگل های هیرکانی در حقیقت باقیمانده جنگل های دوران سوم زمین شناسی است، گونه های از قبیل انجیلی، بلند مازو، لرگ، سفید پلت، لیلکی در جنگل های شمال ایران به فراوانی یافت می شوند در صورتی که بعضی از این گونه ها در اروپا جزو فسیل های دوران سوم پیدا شده اند.

علاوه بر این گونه ها، زربین نیز که امروزه در مناطق مدیترانه ای اروپا وجود دارد در جنگل های شمال ایران نیز یافت می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در این باره می گوید: جنگل های خزری به صورت یک نوار باریک که طول این نوار 800 کیلومتر و عرض آن بین 20 تا 70 کیلومتر است از آستارا تا گلی داغی ادامه دارد.
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

92سال قبل در یک روز سرد و غم انگیز پاییزی ، آن مرد در حالی که تا آخرین لحظه پای آرمانش ایستاده بود و در راه آزادی خواهی و آزادگی هرچه در توان داشت انجام داده بود ، سر انجام دست روزگار او را به وادی مرگ کشاند و او در آن روز به ظاهر و به پندار دشمنانش کشته شد و پرونده و نامش برای همیشه بسته شد اما چه غلط می پنداشتند دشمنانش !!!! آری چه غلط می پنداشتند چون راه او ، اندیشه ی او ، اراده ی او از جنس جاودانگی بود و بعد از سال ها اکنون آن مرد بارانی اسطوره و اسوه ی سرزمینی است که به داشتن فرزندی همچون کوچک جنگلی به خود می بالد ، امروز او را نماد هویت سرزمین خود می دانیم ، مردی که اگر چه نامش کوچک بود ولی دلی به بزرگی قلب های گیله مردان و گیله زنان داشت و جای خود را در قلب گیلانیان برای همیشه استوار کرد ...........

11 آذر سالروز در گذشت سردار جنگل و اسطوره ی گیلان زمین میرزا کوچک جنگلی و یاد و خاطره ی آن مرد بزرگ و یارانش گرامی باد
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
*********
بـکـار اوی بـاغبـان بـذر وفـایـا

بیـدین دنیا مییان عشقوصفایا

بکار گول ،فکر توفانم نوا بون

تو ایـشتـاوی امیـد پـا صــدایا

برگردان :

بـکار ای بـاغــبـــان دانـه وفـــــا را

بنـگر در دنیـــا عشـــق و صفـــا را

گـل بکـار ، بفکـر توفان هم نباش

صدای پای امید را خواهی شنید!:: برچسب‌ها: دوبیتی های گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بازار ماهی انزلی مهمترین مرکز عرضه ماهی در شمال کشور به شمار می آید

بازار ماهی انزلی زیر  پل قدیمی این شهر گرچه تا استانداردهای لازم فاصله بسیار دارد اما همچنان از جاذبه های گردشگری این شهر ساحلی بشمار می رود.

 بازار ماهی انزلی دارای حدود   15 عمده فروش و 150 طبق فروش ماهی است.
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شاید اگر در سال ۱۲۵۷ هجری شمسی کودکی در این خانه قدیمی متولد نمی‌شد ، امروز آپارتمانی نوساز جای آن را گرفته بود اما تقدیر این بود که این خانه برای مردمان سال‌های بعد به یادگار بماند تا یادآور رهبر جنبشی باشد که بعدها « نهضت جنگل » خوانده شد .

یونس استادسرایی مشهور به میرزا کوچک خان جنگلی از مبارزان انقلاب مشروطه ، رهبر جنبش جنگل و از نخستین رهبران تنها جمهوری شوروی سوسیالیستی در ایران مشهور به جمهوری سرخ گیلان بود . او در ۱۱ آذرماه ۱۳۰۰ هجری شمسی بعد از نبردی سنگین با قوای دولتی در حالی که برای ملاقات با رشیدالممالک خلخالی عازم خلخال شده بود ، بعد از چند روز سرگردانی در کوه‌های تالش ، بر اثر سرما و یخبندان درگذشت و بعد از این که توسط نیروهای حکومتی سر از تنش جدا شد ، در محله سلیمان‌داراب رشت به خاک سپرده شد .

زادگاه میرزا کوچک‌خان جنگلی اما در میانۀ شلوغی شهر رشت ، کمی آنسوتر از میدان تاریخی شهرداری در خیابان پر رفت و آمد استادسرا واقع است . مساحت اولیه این خانه که متعلق به میرزا بزرگ پدر میرزا کوچک‌خان بوده، یک هزار و ۱۲۰ متر مربع بود ، شامل حیاطی وسیع که تا پشت تکیه مستوفی امتداد داشته است . پس از کشته شدن میرزا ، خانواده او به دلیل احساس عدم امنیت در حکومت پهلوی اول خانه را ترک کرده و آن را بعد‌ها به فروش رساندند .

به گزارش تاریخ ایرانی ، طبق اسناد و مدارک به دست آمده اولین بار حدود ۸۰ سال پیش بود که این خانه توسط رحیم‌خان برادر میرزا کوچک به شخصی به نام ابراهیم کلیمی اصفهانی و سپس در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی به مرحوم سیف‌الله ملک‌زاده فروخته شد. فرزندان ملک‌زاده بعدها به تفکیک محوطه و فروش قسمت بیشتر این خانه اقدام کردند و بخش باقیمانده از خانه میرزا هم تا سال ۱۳۶۰ به مستاجران واگذار می‌شد .
:: برچسب‌ها: نهضت جنگل, در مورد میرزا کوچک خان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٩/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.