نوشته شده توسط : مهدی پور

از توابع دهستان چوبر که در مختصات جغرافیایی 49دقیقه و 24 ثانیه و عرض جغرافیایی 37 دقیقه و 3 ثانیه و ارتفاع 170 متر از سطح دریاست .

لاسَک روستایی بَرِ کوهی با گویشی تالشی است . رودخانه ی امامزاده ابراهیم از میان این روستا می گذرد و رودخانه کیشه خاله از جنوب لاسَک می گذرد . کوه کرمه خانی در جنوب غربی و کوه ژایه در جنوب و بُزوَلر کوه در شمال غربی لاسک است .

از فراورده های آن می توان برنج و ابریشم و چای و عسل و لبنیات را نام برد .این روستا در مسیر چوبر  به امامزاده ابراهیم واقع است . پیشه ی مردم لاسَک کشاورزی و دامداری و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم است .

لاسک از روستاهای بسیار قدیمی شفت است که بنا به نوشته ی مولف کتاب ولایات دارالمرز کیلان به نقل از نویسنده یکتاب تاریخ سالوک : (( در اوایل قرن سوم هجری دارای پادشاهی به نام های ملک شیرویه لاسکی و ملک عباس لاسکی  بوده که به همراه سالوک بن وهب بن منیه در ترویج آیین شیعه ی زیدی در منطقه شفت کشیده اند )).

رابینو در کتاب خود می نویسد : لاسک مسکن طالش هاست و در سال 1330 هجری 77/58 قران مالیات پرداخت می کرده است .

مسیر رودبار (در حوزه ی شهرستان رودبار ) به لاسَک سیه کوه سفید مزگی ،و یا سیاهمزگی ، خسروآباد ، گشت فومن از جمله راهایی است که از قرون اولیه ی هجری ( راهی که سالوک به هراه یارانش تا خسروآباد فومن پیمود ) تا زمان نهضت جنگل و حتی تا پایان ماجرای جنگل ، مسافران و مبارزانی را به خود دیده است .

لاسک از قراء تامل در تاریخ اجتماعی - فرهنگی شفت بوده و برای شناخت این روستا  نیاز به بررسی بیشتری است .

لاسَک در سال 1335(50سال قبل )دارای 976 نفر جمعیت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر پایه نظر افراد  کهنسال محل لاسَک -- لاس + ک  که لاس در زبان تالشی سنگ بزرگ و بلند و غار سنگی و ((ک )) احتمالا محل مکان را می رساند . از سوی دیگر لاس به ابریشم پَست هم می گویند  به نظر می رسد که گفته ی آگاهان محلی درست تر باشد و لاسَک به معنی محلی است که دارای سنگ بزرگ باشد .

این روستا در سال 1379دارای 105 هکتار برنج زار و 16 هکتار باغ چای و 25 هکتار توتستان بوده است . و بر طبق سرشماری 1385دارای دبستان ، مدرسه راهنمایی پسرانه - دخترانه ،مرکز بهداشتی درمانی ، داروخانه ، خانه بهداشت ،پزشک ،دندان پزشک ، دندان پزشک تجربی ، بهداشتیار ، به ورز ، تکنسین ، دامپزشکی ، مسجد، شورای اسلامی روستا ، شرکن نعاونی روستایی ، برق ، دفتر مخابرات و تلفن ، فروشگاه تعاونی و محلّاتی به نام های بالا محله ، پایین محله ، سانینگاه و ملیلاب  می باشد .
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان, معرفی روستاهای شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

از آنجا که زنبورعسل برای درست کردن هر گرم موم، شش گرم عسل مصرف می‌کند، احتمال تقلبی بودن عسل‌های موم‌دار عرضه‌شده در سطح خرده‌فروشی‌های شهر و به‌کارگیری پارافین وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور در گفتگو با ایانا با اعلام این مطلب گفت: کمیته‌ای متشکل از اداره استاندارد، انجمن علمی زنبورعسل، اتحادیه زنبورعسل و بخش زنبورعسل به‌دنبال استانداردسازی عسل تولیدی در کشور است.

عفت رئیسی سرحدی با اشاره به این موضوع که عسل را به‌صورت موم‌دار خریداری نکنید، افزود: اولویت عسل‌هایی که در سطح شهر به‌صورت موم‌دار به فروش می‌رسد، دارای مومی با درصدی از پارافین هستند که برای سلامت افراد زیان‌آور است.

وی خاطرنشان کرد: زنبورعسل برای تولید هر گرم موم، شش گرم عسل مصرف می‌کنند. لذا تولیدکنندگان حقیقی عسل نیز معمولاً حاضر به فروش عسل با موم نیستند و از موم تولیدشده دوباره برای تولید عسل استفاده می‌کنند.

رئیسی سرحدی ادامه داد: موم مصنوعی در کارگاه‌های موم‌سازی با ترکیب پارافین و موم طبیعی تولید می‌شود.

وی ادعا کرد: برندهای مختلفی از عسل‌های تقلبی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین مشاهده می‌شوند که دارای درصدی از عسل طبیعی و شکر غلیظ‌ شده هستند.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور یادآور شد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌دنبال کالاهایی هستند که بیشترین سود را برای آنها داشته باشد و عسل‌های تقلبی را با سود ۳۰ تا ۴۰ درصد به فروش می‌رسانند.

رئیسی سرحدی با بیان اینکه قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم عسل طبیعی ۱۲ الی ۱۵ هزار تومان است، تأکید کرد: با اختصاص مراکزی برای عرضه عسل طبیعی می‌توان عسل طبیعی را به دست مصرف‌کننده رساند و تولیدکننده نیز محصول خود را به قیمت مناسبی به فروش می‌رساند.
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در فصل بهار بیماری آلرژی بسیاری از مردم جهان را آزار می دهد. حساسیت های این فصل شاید در حد آلرژی به گرده های گیاهان یا گلهای بهاری باشد، یا اینکه بیماری خطرناکی به نام فاویسم یا فابیسم سراغ فرد بیاید. بیماری فاویسم یک بیماری ارثی خونی است که به علت کمبود یکی از آنزیم های گلبول قرمز ایجاد می شود. این بیماری وابسته به جنس بوده و بیشتر در مردان دیده می شود.

این بیماری در نواحی شمالی و جنوبی ایران (سواحل دریا) شیوع بیشتری دارد. فاویسم در اثر کمبود آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز گلبول قرمز به وجود می آید. کمبود آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز موجب همولیز گلبول های قرمز خون می شود. این آنزیم نقش مهمی در احیای اکسیدان های تولید شده در داخل گلبول قرمز دارد. بنابراین وقتی کودک مبتلا به کمبود این آنزیم باشد و در معرض اکسیدان قرار گیرد دچار همولیز شده و اصطلاحا مبتلا به بیماری فاویسم شده است. باقلا از جمله مواد غذایی است که دارای موادی به نام «ویسین» یا «کوویسین» است که در مجرای گوارش و طی فرآیندهای شیمیایی عمل هضم، به «دی ویسین» و «ایزور امیل» تبدیل می شوند.

این مواد از اکسیدان های قوی محسوب می شوند، بنابراین به محض تماس با غشای گلبول قرمز در افرادی که کمبود آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز را دارند، آن را منهدم کرده و گلبول قرمز از بین می رود و شخص به فاویسم مبتلا می شود. فاویسم در بعضی موارد، عوارض خیلی شدید و مهلکی ایجاد می کند که خوردن باقلای تازه را با ترس همراه می کند. این بیماری می تواند با بوییدن گل و گرده های باقلا نیز به وجود آید. نه تنها باقلا، بلکه برخی داروها مانند آسپیرین با دوز بالا، داروهای ضدمالاریا، برخی آنتی بیوتیک ها، نفتالین، حنا و عوامل عفونی می توانند گلبول های قرمز را تخریب کنند. افرادی که با کمبود آنزیم فوق مواجه هستند، علائم ناشی از بیماری فاویسم را 24 تا 48 ساعت پس از مصرف باقلای تازه و داروهای مذکور بروز خواهند داد. همولیز گلبول های قرمز در مبتلایان به فاویسم، باعث بروز یک نوع کم خونی به نام کم خونی همولیتیک می شود.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی, پزشکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اگه رو راس بیبی دونیا تی جایه

تیره کیشمیش نخود موشکیل گوشایه

تی سر دوشمندِ سایه جیر نیبه سبز

بکفته دارِ گول لانتی کولایه


ترجمه :


اگر صادق باشی همه ی دنیا از آن توست

و حتا کشمش نخود برایت مشکل گشاست

هیچگاه سرت در زیر سایه دشمن سبز نمی شود

زیرا گُل درخت افتاده قارچ است

ایته پیره واپرسم فصل غوره 

بگو رسم عزیز بوستن چوجوره؟

باورده خوسره می گوش نزدیک 

بگفته هر که دوره چشم نوره؟

ترجمه:


ازپیری در فصل غوره پرسیدم

رسم عزیز شدن چگونه است

سرش را در گوشم (فرو)کرد و گفت 

هر که دور است نور چشم است

اناره، گول اناره، گول انارا

انار تیتی بکود کونج و کنارا

اگر خوایی بیدینی رنگه یارا

صوبه سر زود بیا بجار کنارا

ترجمه:


ای گُل انار، گُل انار، گُل انار

که در گوشه و کنار گل واکردهای

اگر میخواهی یارت را ببینی

صبح خیلی زود به کنار شالیزار بیا

هنوز تو جاهلی تی ذوق نمرده

تره خواب میئن آبی نبرده

نچشتی گرم و سرد روزگاره

تی زخم سر هنوز بادی نخورده

:: برچسب‌ها: دوبیتی های گیلکی, اشعار گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جاده گیسوم تونلی جنگلی را با نسیم خنک کوهستان های تالش در هم آمیخته تا تن و جان هر رهگذری را آرامش ببخشد و روحش را آسایش دهد.گیسوم جایی است که جنگل و دریا به هم می رسند و سحر طبیعت به اوج خود می رسد.

 
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در مسیر شفت به سیاهمزگی ، به روستای شالماءمی رسیم که در کنار خیابان اصـلی قـرار دارد یـک خیابـان فرعـی در سـمت راست به سمت کوه به نام معلم نامگذاری شد وارد می شویم در سمت راست جاده مزارع برنج تا بی نهایت دیده مـی شود، در6/4 کیلومتری(400 متری شالماء )به دبستان دولتی شهید عین اﷲ تجددی سالک معلم مـی رسـیم کـه در نزدیک آن بقعه ای در حال بازسازی و مرمت می باشد
به روایت سینه به سینه حضرت امامزاده ابراهیم(ع) وحضرت امامزاده اسحاق(ع)و خواهرشان خیرالنساء برای در امان ماندن از حمله گروه سرخاب به کوههای منطقه شفت پناه آورده وبرای گذر از منطقه شبی را در منزل پیر مردی با تقوی بنام سالک که معلم قرآن بود بیتوته می نمایند ولی در تعقیب آنها گروه سرخاب به آنجا حمله کرده و چون آنها را در آنجا نمی یابند آن پیرمرد فداکار که آن امامزادگان را یاری داده بود را به شهادت می رسانند مزار آن پیرمرد هم اینک زیارتگاه کوچکی در روستای سالک معلم از دهستان نصیر محله شفت میباشد.

طبیعت زیبای اطراف بقعه سالوک بن وهب
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نشاء برنج در شالیزارهای گیلان به طور معمول از اوایل اردیبهشت آغاز می شود که امسال در شهرستان مرزی بندر آستارا به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی، عمل کشت برنج زودتر از موعد مقرر انجام گرفته است.

 شهرستان آستارا، 7 هزار و 712 هکتار شالیزار دارد که سه هزار و 200 هکتار آن به کاشت انواع برنج محلی و پر محصول اختصاص می یابد و از این اراضی سالانه بیش از 15 هزار تن شلتوک و 10 هزار تن برنج خالص به دست می آید.

دیلمان، طارم، حسن سرایی، هاشمی و ارقام پر محصول خزر و سپیدرود، بیشترین بذرهای استفاده شده توسط شالیکاران آستارایی جهت خزانه گیری و کاشت برنج را تشکیل می دهند.
:: برچسب‌ها: آستارا, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

************

اَسالِم یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. این شهر با جمعیت ۲٬۵۷۵ نفر در بخش اسالم شهرستان طوالش قرار دارد.

اسالم منطقه ای ییلاقی با مناظر بسیار زیبا و مراتعی حاصلخیز است که آدمی را در مقابل این همه زیبایی طبیعی به حیرت وا می دارد.

دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندان که در دوردست ها حرکت می کنند ، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفیدپوش کرده مناظر زیبایی هستند که همچون تابلوهای نقاشی آن  را در برگرفته است .

زندگی شبانی و خانه های ییلاقی ، گله های گوسفندان ، تولیدات و فرآورده های دامی ، هوایی پاک و تمیز و طبیعتی بکر ، این منطقه را به یکی از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری شمالی تبدیل کرده است.

مطمئن باشید با حضور در اسالم سفری رویایی و به یاد ماندنی را تجربه خواهید کرد

:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بجای حمایت از خودروساز اگر حمایت از چایکار داشتیم , چه میشد ؟

نمیدونم چی بگم واقعا دلم به درد میاد موقعی که چایکاری با عشق و با تمام سختی , چایی را برداشت میکنه ولی کسی نیست که دست رنجش را خریداری کنه .
من چایکارهایی را به عینه دیدم که با چه زحمتی , چایی را از بالای کوه میچینند و با هزار امید و آرزو خواهان فروش محصولشان هستند اما کارخانه  دار هم که مشکلات خاص خودش را داره و از قاچاق چایی و عدم حمایت موثر دولت می نالد توان خریداری چای و پرداخت به موقع پول چایکاران را ندارند. که در این باره دولت نقش مهمی داره و هر تصمیم دولت سرنوشت ساز است .
مثلا چایی خارجی حاوی اسانس و نگهدارنده مصنوعی است , حال اگر کسی بخواهد در این زمینه سرمایه گذاری کند و چایی را با همان سبک خارجی تولید کنه ,ممکنه وزارت بهداشت و یا… به علت مواد مصنوعی بکار رفته در چای از  تولیدش جلوگیری کند , در حالیکه چایی به همین سبک ممکن است وارد و مصرف شود . که باید همه ی نهادها با هم همکاری و همت ویژه داشته باشند .

کشورهای زیادی در دل کویر هستند که به حال ما غبطه میخورند که چه منبع سرشاری داریم , و شاید برای آنها مضحک و خنده دار باشد که ما سرمایه های  عظیمی داشته باشیم اما طریقه بهره برداری و مدیریت خرید و تولید از آن را  نداشته باشیم . باغات چای ما دارن به دامان طبیعت برمیگردند که اگر تدبیری اندیشیده نشه دیگر نمیشه به آن باغ چای گفت . باید هر چه سریعتر دست به کار بشیم و این امانت بزرگی که اجداد مان به سختی و با مشقت آنها را احیا کردند و در واقع زدگیشان را در این راه گذاشتند نگهداری کنیم .

چرا باید اعضاء خانواده ی یه چایکار از هم دور باشند و به خاطر پیدا کردن شغل به کلانشهر ها  مهاجرت کنند و هزاران مشکل را به جان بخرند تا اندک عایدی را داشته باشند , ماها کشاورز هستیم دوست داریم در زمینهای خودمون کار کنیم و از دست رنج خودمون ارتزاق کنیم و دوست نداریم آواره این شهر و آن شهر بشیم .

ما که از نظر علمی در جایگاه خیلی خوبی هستیم سرمایه طببیعی و انسانی خوبی داریم  دین ما هم در این باره مشوق و هدایتگر بوده , امسال هم سال حمایت از تولید سرمایه و کار ایرانی نامگذاری شده , چرا ما نباید علاوه برتامین چایی داخلی , چایی صادر کنیم . همه چیز مهیاست .

یاد حرفهای پرفسور سمیعی میافتم که میگفت در خلال جراهی های پیچیده ای که داره از چایی لاهیجان استفاده میکنه . آقای پرفسور حتما به طبیعی بودن چایی ایرانی واقف بودند. ببینید ایرانیان مقیم خارج از چایی طبیعی وطن استفاده میکنن , ما چرا نباید از چایی ایرانی استفاده کنیم . فقط باید خودمون رو باور کنیم که چایی ایرانی بهترین چایی و توان نمونه شدن در کل جهان را دارد .

برای نمونه شدن باید یک سلسله عوملی اجرا بشوند  اولا- برنامه ریزی دولت جهت اصلاح باغات و خرید چای ثانیا- دادن بسته های تشویقی به کارخانه داران جهت به روز رسانی سیستم وبهبود کیفیت تولید ثالثا-وضع کردن تعرفه های گمرکی واردات چای تا خودکفایی صنعت چای رابعا-شناساندن مصرف کنندگان نسبت به کیفیت برتر چای ایرانی نسبت به چای خارجی .

منبع :سایت دهستان آهندان
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پره سر یکی از شهرهای کوچک واقع در غرب گیلان است. که در 17کیلومتری رضوانشهر و 30کیلومتری تالش واقع است. پره سر طبیعت زیبایی دارد به طوری که دریک سوی آن
کوه(ییلاقات رضوانشهر) و در سمت دیگر دریا(خزر) را می بینید.ارتفاع ان از سطح دریا حدود 40 متر می باشد
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: کلیپ های از گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای دیوشل حدود کیلومتر ٢ جاده لنگرود به لاهیجان در سمت چپ جاده و در پای کوه قرار دارد. کشاورزی اهالی روستا بیشتر بر پایه باغات چای میباشد که چند سال اخیر به دلیل قیمت پائین برگ سبز چای، از رونق چندانی برخوردار نمیباشد. این عامل در کنار سختی و مشقت نگهداری و عمل آوری چای که غالبا در ارتفاعات کوهها میباشد سبب شده که در چند سال اخیر برخی از باغهای چای به حال خود رها شده و محصولی از آن برداشت نشود. به گفته یکی از اهالی چون این زمینها دارای سند معتبر نمیباشند، رها کردن زمین توسط مالک سبب میشود که آن زمین پس از چند سال خود بخود از مالکیت شخص خارج شده و تحت مالکیت سازمان اراضی قرار گیرد!
این روستا در قسمتهایی هنوز بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده و هنوز خانه های دو طبقه چوبی به سبک سنتی گیلان در آن مشاهده میشود. باغ معروف و قدیمی منجم باشی هم از دیدنیهای این روستا میباشد که البته من خودم آنرا ندیده و فقط شنیده ام.
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شهر حویق از طرف شمال در 30 کیلو متری آستارا واز طرف جنوب در 45 کیلومتری شهرستان تالش قرار دارد واز جمعیتی بالغ بر 4576 نفر وتعداد 979 خانوار بر خوردار است این شهر از شرق به دریا واز غرب به جنگل های حویق متصل است . ییلاقات بسیار دیدنی وجالب برزوبگ ، زری، زرگری توول ،کتته چول آتا هاماری  را نام برد ساحل حویق به علت عمق زیاد بصورت بند طبیعی از قدیم الایام محل پیاده شدن آتشبار چهارم اتحاد جماهیر شوروی ومحل پهلوگرفتن کشتیهای کوچک وارتباط تجاری بین دو کشور آذربایجان وایران محسوب می شد. اکثریت مردم این شهر به زبان ترکی وتالشی تکلم می نمایند.شغل مردم این شهر کشاورزی ،باغداری ،دامداری وصیادی می باشد.از مناطق زیبا ودیدنی این شهر می توان به آبشار باصفای زمرد اشاره کرد .که هر ساله پذیرای مسافران زیادی است این شهر دارای مردمان بسیار خوب وفهیم می باشد. 
:: برچسب‌ها: شهرهای گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پیاده رو خیابان علم الهدی شهر رشت که مسیر شهرداری را به سبزه میدان وصل می کند، دارای 275 طول متر و 27 متر عرض است که در شش ماه ساخته شده است. ایجاد فضای مناسب پیاده روی خیابان علم الهدی نقش مهمی در کاهش ترافیک به مرکز شهر دارد و می تواند به عنوان یک طرح الگویی در شمال کشور مطرح شود.

پیاده رو علم الهدی رشت اولین پیاده رویی است که به صورت هیات امنایی و توسط کسبه محل و با انتخابات مدیریت می شود.
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیله مَرده بی بجار
هسایه فصل ِباهار
قاوه خانه نیشتائی
کَله گب زئن دری ؟!
چی بوبوست
تِه بَج و کج
تِه خییار باغ و
تِه او خَربُزه باغ …
چی واسی دَوَسته یه تِه مورغ لان
دِ واجامَ نکاری
کَرا بازاره مئن
واجام و مارغانه یا هیئن دری !
او زمات گوفتی
کی سومبور
مِه حکیمه ، مِه دوا
هسا ترسی
چی واسی جه سومبوران ؟!
هسا دِ تون و تِه زاک
ویریزیدی صوبه زود
بودؤب بودؤب
کَرا شیدی کارخانه
چره دس جَندَره کارخانه دارید ؟
دوبیدی صوب تا غوروب
آئیدی خانه
شِمه پَلا تییان
دِ ناره گرمه پَلا
دِ نارید سیر و پییاز و باقَلا …
دونه سانِه خوشکه نان
دارید بَدَس
شَو اونا جول فوکوئید
دِ هسا نا ناریدی
شِمه زاک و زوکانه جه زیندیگی
شیرین نَقلان بوگوئید
دینمه کی لب ِ جیر گب زنیدی
دانَمه فوش دیهیدی
نانَم کی یا ، نانَم چی یا …
گیله مَرد
نان چیسه ؟
مگه او زمات نوگوفتی تو خودَت
نان مِه ره پَلا نیبه !
من و مِه مورغ و پیچا
مِه سَک و مِه سوکولِه …
جه پَلا سئرا بؤمی !
چره هسا گیله مرد
دیچائی تِه اَبرویا
هَتو آل فوتورکسانا مانی لاب
چی بلا تِه سر بامو ؟
تو نانی ، من دانَمه
ولی گوفتان نتانَم !

:: برچسب‌ها: اشعار گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دبیرستان دخترانه ی فروغ ، با قدمت آموزشی 106 ساله است در سال 1284 شمسی تاسیس گردید و یکی از قدیمی ترین مراکز فرهنگی و آموزشی دخترانه ی گیلان و به تعبیری در سراسر کشورمان که در گذر زمان ، خاستگاه صدها و بلکه هزاران نخبه ی گیلانی بوده است.دبیرستان دخترانه ی فروغ رشت ، در بدو تأسیس ، مدرسه «اناثیه ی امریکایی» نام داشت و به مرور به اسامی دیگری چون : «مهستی» و «فروغ» و در نهایت ، «هفده شهریور»، نامور شد. 
مدرسه ای که زمانی « مهکامه محصص »، شاعر معاصر ایران و مادر اردشیر محصص ( از نوایغ فقید دنیای هنر امروز ) کرسی ریاست اش را داشت و کسانی چون دکتر آذر اندامی ( پزشک و باکتری شناس نامی ایران که به پاس خدمات انسانی اش به بشریت ، حفره ای را در سیاره ی ناهید، به نام اش کرده اند ) و یا نیره ابتهاج سمیعی ( از نخستین بانوان نماینده ی مجلس در تاریخ دستگاه قانون گذاری کشورمان ) بر روی نیمکت های اش نشسته بودند ، این چنین متروک و مهجور و مظلوم باشد و آرام آرام ، بی مهری به تاریخ و تخریب تدریجی خود را دردمندانه به نظاره بنشیند.
امیدوارم مسئولین ما برای بازسازی این بنای تاریخی که چندی است در معرض خطر تخریب و نابودی است هرچه زودتر اقدامات لازم را بعمل آورند چرا که فوتِ وقت و از دست دادن زمان در این باره ، در حُکم بی مهری به تاریخ فرهنگ گیلان است.
منبع: ماهنامه دادگر
گردآورنده : افسانه امانی:: برچسب‌ها: بناهای قدیمی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

با شروع فصل زیبای بهار، فروش میوه‌هایی نظیر گوجه سبز و چغاله بادام توسط میوه فروشان و همچنین فروشندگان دوره‌گرد رونق می‌گیرد. این میوه‌ها دارای فواید و خواص بسیاری برای سلامتی ما هستند، اما اگر نشسته و آلوده باشند، احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی گوارشی از جمله حصبه و مسمومیت‌های غذایی را مطرح می‌سازند.

گوجه سبز

درخت کوتاه قدی با میوه‌های کوچک هسته‌دار است که رنگ میوه‌ها قبل از رسیدن سبز و طعمشان ترش است، اما پس از رسیدن آبدار و شیرین و مایل به رنگ زرد می‌شوند. درختان گوجه سبز در نواحی معتدل بهترین رشد را دارند و در آب و هوای ملایم به رنگ‌های ارغوانی، قرمز، نارنجی، زرد و سبز روشن در می‌آیند. آب و هوای سرد باعث ایجاد رنگ قهوه‌ای و ظاهر نامطلوب میوه گوجه سبز می‌شود.

خواص مهم گوجه سبز

از مهم‌ترین خواص این میوه، خاصیت مسهلی و اشتهاآور بودن آن است که به خوبی شناخته شده است. همچنین اثرات منحصر به فرد آن شامل کاهش فشار خون و کلسترول خون، حذف رسوبات از خون و تنظیم عملکرد معدی- روده‌ای است. به علاوه این میوه زیاد کننده ادرار بوده و برای درمان ناراحتی‌های مجاری ادراری مفید است. گوجه‌سبز برطرف‌کننده عطش و خنک کننده نیز می‌باشد.
این میوه اثرات قابل توجهی در جلوگیری از بیماری‌هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول و سرطان دارد. اسید بنزوئیک، ترکیبی است که خاصیت ضد میکروبی دارد. این ماده به طور طبیعی در گوجه سبز وجود دارد. همچنین بعضی از تحقیقات بیانگر خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی این میوه هستند. گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می‌شود، از این رو می‌تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد. مطالعات نشان می‌دهند که این میوه می‌تواند در درمان تومورها موثر باشد. همچنین به دلیل وجود اسید اسکوربیک (ویتامین C)، برای افراد مبتلا به نقرس توصیه می‌شود.
گوجه سبز به علت دارا بودن پیش ساز ویتامین A برای درمان شب‌کوری مفید است. در بیماری روماتیسم و تصلب شرایین هم خوردن گوجه سبز توصیه می‌شود. همچنین این میوه مملو از ویتامین‌های B و C بوده و به همین جهت برای آرامش اعصاب مفید شناخته شده است.

نکات مهم در مصرف گوجه سبز

• زیاده‌روی در مصرف آن ممکن است که سبب دل درد و نفخ شود.
• خواص گوجه‌سبز نرسیده به علت داشتن اسیدهای مختلف بیشتر از میوه‌های رسیده است و در عوض نفخ آن هم بیشتر است. مصرف گوجه‌سبز آلوده سبب بروز مسمومیت‌های گوارشی می‌شود.
• همچنین مصرف زیاد آن حالتی از حساسیت موقت را در دهان و دندان‌های مصرف کننده ایجاد می‌نماید.
:: برچسب‌ها: پزشکی, محصولات شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

همیشه یادت باشه اگه گدا دیدی هیچ وقت تو دلت نگو راست میگه یادروغ؟

بدم یاندم؟

آدم خوبیه یابدیه "چشماتوببند وکمکش کن" تاوقتی رفتی گدایی پیش خدا...

خداهم تودلش این سوال ها را ازخودش نپرسه

"چشماشوببنده وبهت بده" 
:: برچسب‌ها: مطالب جالب و خواندنی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

موقعیت اثر : شهرستان سیاهکل – بخش دیلمان – دهستان پیرکوه – روستای جلیسه

موقعیت طبیعی اثر:

در اراضی شمال شرقی کلیشم و در منطقه ای موسوم به فیروزکوه در سر راه جلیسه به کلیشم در یک دشت مرتفع نسبتا باز و در موقعیت جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۶ دقیقه و ۲۳ ثانیه عرض شمالی و در ۴۹ درجه و ۵۸ دقیقه و ۱۲ ثانیه طول شرقی و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد و در منطقه کوهستانی ناحیه سیاهکل، بقعه آقاسید ابراهیم فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به امامزاده تورار قرار گرفته است. محدوده مورد نظر فاقد پوشش جنگلی است و در زمستانها دارای آب و هوایی سرد پوشیده از برف است ولی بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل مرطوب بوده و دسترسی به بنای مذکور از طریق دو راه موجود میسر می باشد. یک راه دسترسی از طریق شهرستان سیاهکل بوده که پس از پشت سر گذاشتن روستاهای اسپیلی، میکال، گولک، چاکرود، بن زمین، پیرکوه، چمچال، ملامحله، جلیسه،و بعد ااز جلیسه به سمت ارتفاعات و به بنای مذکور میرسیم که به نظر می رسد این راه بهترین مسیر باشد و راه دسترسی دیگری از طریق شهرستان رودبار بخش عمارلو دهستان کلیشم به سمت فاراب بوده است.
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کشتی گیله مردی از ورزش های باستانی گیلان است که رد پایش از قرن چهارم هجری در تاریخ کشورمان بر جای مانده است. در اهمیت این ورزش همین بس که چون دیلمیان بر بغداد تسلط یافتند، چنین آیینی را به اجرا درآوردند.
این کشتی، مخصوص مردم عادی گیلان است. به هنگام کشتی عریان می شدند و فقط شلواری مخصوص به تن می کردند.

در زیر قصد داریم که فنون موشتی کشتی را برایتان شرح دهیم .

1-سیبیل توکی : sibil tuki زدن با نوک انگشت به سیبیل یا لب و دهان حریف برای به خشم آوردنش


2-پسا لنگ p6sa l6ng : پهلوان مشتی حواله ی حریف می کند و طرف برای احتراز از ضربه جستی به عقب می زند. در این هنگام پهلوانان با ضربه ای به پشت پای حریف می زدند.


3- تک موشتt6k6 mušt : به پهلوی حریف ضربه زدن.


4-سر جیگیر s6r jigir کتف حریف را با دو دست گرفتن و با سر فشار وارد کردن.


5-سرفوشان s6r fušan: دست در گردن حریف کردن و ناگهان به طرف خود کشیدن (دکو دن d6kko dan)


6-دس به النگ d6s b6 al6ng: با دست به پشت پای حریف ضربه زدن


7- دس به چکره d6s b6 č6k6r6 می شود یعنی گرفتن پاهای حریف.


8-ران پوشتی rän6 pušt.i : با دست پشت ران حریف را گرفتن.
:: برچسب‌ها: کشتی گیله مردی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کوکو تی تی چرا غریبی خونی ؟

مَگَه چَمه غَم و غُصَه نزونی ؟

چرا نالی ؟ کوکو جان کی دَخونی ؟

مَگَه ته نِزونی دائم نِمونی ؟

پاییزَه خَزونی شی آوارَه بَیمَه

لوکی بُغضی گِتَه شایَد دِه شیمَه

اَگَه م دوس داری زندَه بمونوم

مرا خلِه آدَه از ت دَخونوم

چمه قسمت بوبو من ت بوینم

سرا کو گَل ببی من ته بچینم

چمه دنیا تنَه روشُن آبو رو

بوزون دیوونَه آبوم ته مَوینم

رباری سنگیمَه ریزَه ب ریزَه

اشته خاطر مرا خَیلی عَزیزَه

اگَه دنیا مرا قَواله بو بو

اشته ایتا تاری مو مرا نِبو
:: برچسب‌ها: دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


روستای شوک ( بالاتر از زیاز) یکی از بهترین و زیباترین مناظر را هنگام برداشت گل گاوزبان به لحاظ دشتهای سرسبز ، زیبا و وسیع خود را در خود به خلقت آفریدگار بزرگ در خود جای داده است.

گل گاو زبان بعد از فندق و دامداران از در آمدهای اصلی و محصول کشاورزی در اشکورات شهرستان رودسر می باشد . گل گاو زبان یک گیاه داروئی است – لازم بذکر است طبق آمار رسمی کشور – بیش از 65 درصد گیاهان داروئی کشور در اشکورات شهرستان رودسر رشد می کند.

آدرس : رحیم آباد – دهستان اشکور سفلی – روستای شوک

 
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان, روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این مکان درمنطقه ی جواهر دشت درقسمت غربی آن قراردارد .مردم ساکن جوردشت برای جمع کردن چوب- برگ برای آذوق ی گوساله ها به جنگل های آنجا می روند صخر های بلند چندتایی پوشیده از جنگل آنرا بسیار دیدنی وجذاب کرده است .ازطرفی وقتی درآنجا هستی به نظر می رسد که که در زیرصخره ی سما م قرار داری .
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اگر اردیبهشت ماه به شهرهای شمالی کشورمان سفر کنید، حتماً از عطر گل‌های بهار نارنج سرمست خواهید شد.

مناطق رویش یا کشت آن در مناطق شمالی و جنوبی ایران است.

بهار نارنج همان شکوفه درخت نارنج است که در فصل بهار درخت را زینت داده، در پاییز و زمستان، جای خود را به میوه نارنج می ‌دهد. این گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار می‌ گیرد، ولی کاربرد اصلی آن به‌ همان صورت گل خشک و به ‌خصوص عرق در طب گیاهی است.

برای مصرف دارویی، شکوفه‌های بهار نارنج را صبح زود که به حالت غنچه ی نشکفته است، می چینند و سپس در محلی تاریک سریع خشک می ‌کنند تا تغییر رنگ ندهند.

اثرات درمانی:

* مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می ‌دهد.

* بهارنارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می ‌برد.

* برای کنترل تشنج‌ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می ‌کنند.

* اگر مشکل کم‌خوابی یا بی‌خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.

* اشتها آور و ضد سرفه است.

* برای درست کردن چای بهار نارنج، کافی است، 10گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آب‌جوش به مدت 20دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و ‌همراه با یک قاشق سوپ‌خوری عسل میل کنید.

با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت. 

عرق بهار نارنج دارای طبیعت گرم و مقوی جسم و روح است.

پوست نارنج ضد یبوست است و برای افرادی که معده‌ ی آن ها زیاد ترش می ‌کنند، بهترین دارو است.

مربای بهار نارنج مقوی معده و ضد تشنج است.

عرق بهار نارنج برای معطر کردن شربت‌ ها استفاده می ‌شود، اعصاب را تقویت و بی ‌خوابی را درمان می‌ کند.

منبع: وبلاگ گیلان و فومن و لادمخ
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
15اردیبهشت هر سال ،همزمان با گرم شده هوا ، شروع رسمی نشاء برنج در شالیزار های گیلان ، می باشد .کشاورزان منطقه به این هنگام عبارت " 45 روز از بهار " را بکار می برند. .آنان باید آنقدر دیر نشاء نگنند تا برداشت شان همزمان با باران های آخر تابستان همراه گردد . شخم و مراحل آماده سازی زمین برای کشت همه بایستی ظرف چند روز ابتدائی بهار انجام گیرد. کشاورزان منطقه به این موسوم کاری عبارت " تا ب کار " را بکار می برند که " تاب " به گویش محلی بمعنی عجله و شدت کار می باشد .
کشاورزان شالی کار گیلانی اغلب خرده کشاورزند یعنی دارای زمین زیر کشت بسیار کمی هستند . سه یا چهار هکتار زمین هیچگاه در آمدی مکفی برای یک خانوار نیست ضمن اینکه کشاورزان برنج کار با دشواری ها ئی نظیر ارزانی قیمت فروش محصول خود مواجه هستند .
پس از آماده سازی مزرعه برای کاشت ، زنان کشاورز وظیفه پرورش نهال برنج و نشاء آن را بعهده دارند .این خانم ها در هنگام نشاء با سختی های فراوانی مواجه اند از جمله اینکه صبح ها با طلوع آفتاب با پای برهنه ، در میان آب و گل ، آنهم بصورت خمیده تا غروب آفتاب مشغول نشاء می شوند . به دلیل اینکه مادام بایستی با کمر خمیده کار کنند صورت آنان پف کرده است و دست و پا هایشان اغلب چروکیده و زیر ناخن های آنان در تماس مدام با آب و گل پوسیده و عفونی می گردد.
این زنان نقش عمده ای در معاش خانواده خود را بعهده دارند بااین اوصاف در هیچ جا تقدیری از زحمات شان صورت نمی گیرد . رنج هایشان سود های باد آورده دلا لان برنج می گردد که بی هیچ زحمتی ، محصول شان را دست بدست می چرخانند و یا تجار پشت میز نشینی که تنها با تلفنی ، میلیون ها تن برنج وارد می کنند و میلیون ها برابربیشتراز زحمتکشان بهره می برند .
امروزه قیمت تمام شده محصول بدست آمده با قیمت فروش آن بسیار نزدیک گشته است ، کشاورزان دلزده از کار خود در ندانم کاری مانده اند . بسیاری از کشاورزان از سر نا چاری به کار خود مشغولند ، آنان امکانات بهره وری و مکانیزه را در اختیار ندارند .فرزندانشان به دلیل عدم کفایت در آمد کشاورزی سر به شهر ها گذاشته اند .
با این توضیح تصمیم به اصلاح اراضی زیر کشت در سال های اخیر ستودنی است اما بسیاری از کشاورزان از کار انجام شده و آنهم بصورت نا تمام راضی نیستند و یا قانع نشده اند . بسیاری از شالیکاران تصمیم به تغییر برنجکاری به پرورش ماهی گرفته اند و این در حالی است که اگر بازار ماهی اشباع شود آن نیز سرنوشتی بهتر از برنج نخواهد داشت .بسیار ی از آنان زمین های شان را به چوب حراج گذاشته اند تا برای همیشه از شر کشاورزی آسوده شوند . سرنوشت برنجکاری می رود تا همچون توتون کاری و پرورش کرم ابریشم و اخیرا چای را پیدا نماید .
به نظر می رسد کشاورزی این منطقه نیاز به حمایت جدی دارد . مکانیزه کردن مراحل کشاورزی ، تشکیل کلاس های متعدد برای کشاورزان در آشنائی با کشاورزی صنعتی ،عملی نمودن طرح های مهندسی شده همه و همه نیاز های ضروری و فوری کشاورزی برنج است .
باید به این واقعیت واقف بود که رشد و بالندگی حوزه های حتی کوچک می تواند در مجموع کلان خود، در رشد و بالندگی و خود کفائی کشور سهیم باشند .

نویسنده : آقای یونس محمدپور
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چهارشنبه بازار رستم آباد تنها بازار هفتگی در استان گیلان می باشد که بصورت اداری به مردم سرویس می دهد!!! یعنی فقط تا ساعت ۱:۳۰ بعدازظهر فروشندگان حق فروش اجناس خود را دارند و هر خانواده ای که شاغل باشد باید جهت خرید از مرخصی ساعتی خود استفاده نماید، یا اصلا قید خرید کردن را بزند. البته این ایده ها فقط از افراد نخبه ای که در شهرداری رستم آباد کار می کنند بر می آید و شاید هم بازاری های گردن کلفتی داریم که ...
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

************

روز چهارشنبه مورخه 11/2/92 ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روز زن و مادر می باشد و همچنین روز تولد حضرت امام خمینی(ره)رهبر کبیر ومعمار انقلاب اسلامی ایران می باشد،واقعا چه نام گذاری زیبایی است که این روز بزرگ و فرخنده در دنیای اسلام که روز ولادت حضرت زهرا(س)می باشد به عنوان روز زن و مادر نامگذاری شده است،روزی که مصادف است با ولادت بانویی که زندگی او برای همۀ زنان عالم یک الگویی بی نظیر است،حضرت زهرا پاسدار و مدافع حریم ولایت و امامت بود و به خاطر دفاع از این حریم امامت و ولایت چه رنج ها و سختی ها و زخم ها را که تحمل نکردند،و نامگذاری این روز به عنوان روز زن خود دلیلی است بر ارج نهادن به مادران و زنان ایران اسلامی،و همچنین این روز مصادف با تولد بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)نیز می باشد،آری روز تولد مردی که در اوج قدرت لیبرال دمکراسی غرب و اوج قدرت کمونیسم در شرق انقلابی را به ثمر رساند که این انقلاب به عنوان یک الگو برای همه آزادیخواهان جهان جهت نجات از سلسه زورگویان و چپاول گران شرق و غرب تبدیل گردید.

1ــ حق همسر؛ الف:امیرالمومنین علی(ع)فرمود:روزی رسول خدا(ص)برما،در منزل وارد شد،فاطمه نزدیک دیگ غذا نشسته بودند،و من هم برایشان عدس تمیز می کردم،آن حضرت مرا با لقب یا ابالحسن می خواندند،عرض کردم بفرمایید،اظهار داشتند: بشنو از من آنچه را که به دستور پرودگارم می گویم!هیچ مردی نیست که در کارهای منزل به همسرش کمک کند مگر اینکه پاداش او به هر تار مویی که بر بدنش روئیده باشد،ثواب یک سال عبادتی است که تمام روزهایش را روزه گرفته و تمام شب هایش را به عبادت ایستاده،شب زنده داری کرده باشد و خداوند به او ثوابی می بخشد که به انبیای صابر خود مثل حضرت داوود و یعقوب و عیسی(ع) بخشیده باشد.

ب:ای علی!کسی که در کارهای منزل به همسر خود بدون سرکشی، دلتنگی و تکبر خدمت نماید،پرودگار اسمش را در دفتر شهدا ثبت می کند و برایش به هر روز و شبی ثواب هزار شهید و به هر قدمی که برمی دارد با آن مرد ثواب حج عمره می دهد و به هر قطره ای که از بدنش عرق بیاید ،یک خانه دربهشت برایش منظور می نماید.
ای علی!یک ساعت خدمت کردن به همسر در کارهای خانه بهتر از عبادت هزار سال و هزار حج و هزار عمره بهتر است از آزادی هزار بنده،تشیع جناز و هزار گرسنه ای که برای رضای خداوند رحمان سیر گردد و هزار برهنه را بپوشاند و هزار اسب در راه پروردگار دادن و برایش از هزار دینار به مستمندان صدقه دادن و بهتر از تلاوت تورات و انجیل و زبور و قرآن است و بهتر از آزاد کردن هزار اسیر و بخشیدن هزار شتر به فقرا است و چنین مرد خدمتکار به همسراز دنیا نمی رود،مگر این که جایگاه خوب خود را در بهشت ببیند.
ای علی! کسی که روگردانی و تکبر نکند در خدمت به همسرش بدون حساب وارد بهشت می شود.
:: برچسب‌ها: مقالات فرهنگی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اندازه این پرنده 16 سانتی‌متر ؛ نر و ماده همشکل . تشخیص این پرنده آسان است .
سطح پشتی آن به رنگ ابی و سیز زمردی درخشان ، با گلو و لکه گردنی سفید ، گونه ها و سطح شکمی آن بلوطی ، منقارش دراز و خنجر شکل است . سر بزرگ ، بالها و دم کوتاه و پاهای کوچکی به رنگ قرمز روشن دارد . هشیارانه در نقطه ای می نشیند و مرتب سر و دم خود را بالا و پایین می کند و بعد به دنبال ماهی های کوچک و یا حشرات به درون آب شیرجه می رود .   گاهی قبل از شیرجه رفتن ، درجا بال می زند .  پروازش خیلی سریع است و معمولا مستقیم و در ارتفاع کم پرواز می کند .این پرنده تک‌زی است .

با نام‌های دیگری همچون:مرغ یخ؛ ماهی خورک معمولی؛ ماهی خورک اروپایی و ماهی خورک رودخانه ای، پرنده کوچک و زیبایی است با بدنی رنگین کمان.
این پرنده برای زیست طبیعی، نیازمند رودخانه‌ای تمیز با آب زلال و هوای پاک است. ماهی خورک به گویش گیلکی مردمان شرق گیلان کولی خوره تلفظ می گردد که معنای فارسی آن، همان ماهی خورک است.

راکندگی ماهی خورک کوچک (معمولی)

در کشورهایی مانند ژاپن ، هندوستان و گینه نو زادآوری دارد. در اروپا، از برخی نقاط مانند ایرلند، بخش های زیادی از اسکاند یناوی و شمال روسیه حذف شده است. در ایران ، به جز در قسمت مرکزی کشور و مناطق کویری و بیابانی، می توان در همه ی جاهایی که آب بند و تالاب هست، این گونه را مشاهده کرد.

زیستگاه ماهی خورک کوچک (معمولی)

جویبارها ، رودخانه ها ، کانالهای آب و دریاچه ها . در زمستان همچنین در ساحل دریا و ماندابهای حاصل از جز و مد دیده می شود .  در سوراخ هایی که در دیوار ساحلی ایجاد می کند و گاهی دور از آب آشیانه می سازد.

وضعیت حفاظتی ماهی خورک کوچک (معمولی):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در این نوشته با واژه های "کوتوم"   "جیبند"   "کیلانگا"و...آشنا میشوید.

در لپوندان خانه ها به صورت دو طبقه وهر طبقه با دو اتاق بزرگ وبیشتر ساخته میشد واین دو طبقه بوسیله یک نزدبان  که در جلوی نقطه میانی خانه باپله های چوبی تعبیه میشد به هم مرتبط میشد به این نردبان "سیردی"serdi میگفتند.

دور تا دور طبقه بالایی بوسیله نرده هایی چوبی با شکل های هندسی آذین بندی وبرای محافظت از افراد در نظرگرفته میشد که آن"سورایی" نام داشت روی تیرهای چوبی روی طبقه اول که از دیوار بیرون زده بودند نیز باگذاشتن تخته چوب روی آن میتوانستند دور تا دور خانه را بگردند که به این راهروهای کوچک تزییناتی نیز اضافه میشد یکی از  موارد کاربردی آن آویزان کردن سبدهای ساخته شده از ساقه های خشک شده برنج که به آن" جیبند"میگفتند.

این جیبندها را از سفف ودورتادور خانه آویزان میکردند . داخل جیبند ها معمولا ظرف های بزرگ مسی قرار دادمیشد ولوازم دیگر را داخل همان ظرفها میگذآشتند جیبندها دراندازههای بزرگ ومتوسط وکوچک ساخته میشدند ازاین جیبندها برای خشک کردن حبوبات ومواد غذایی نیز استفاده میشد مانند سیروپیاز وغیره قسمت جلوی اتاقهای طبقه بالا وقسمتهای بدون دیواربالا نیز که بخش وسیعی از خانه راتشکیل میداد "کوتوم" نام داشت از کوتوم بیشتر برای زندگی در بهار وتابستان وخوابیدن در این فصول استفاده میشد.

 :: برچسب‌ها: آداب وسنت های گیلان, معرفی روستاهای شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کاکا در واقع یک نوع کیک تابه ای است و از شیرینی های سنتی گیلان می باشد، که در هر قسمت از گیلان به سبک همان منطقه درست می شود.

این شیرینی بسیار خوشمزه که خمیر آن از آرد برنج و گندم می باشد و دارچین و مغز هل کوبیده و گردو که در بین این خمیر قرار دارد عطر بسیار خوبی به این شیرینی محلی می دهد.

مواد لازم :

آرد گندم

150 گرم (یک پیمانه)

کدو حلوایی پخته و له شده

یک پیمانه

تخم‌مرغ

یک عدد

شکر

نصف پیمانه

بیکینگ پودر

یک قاشق چایخوری

گلاب یا شیر

نصف پیمانه

گردو خرد شده

در صورت تمایل نصف پیمانه

دارچین، هل و روغن

به میزان لازم

طرز تهیه :

تمام مواد را باهم مخلوط کرده و می‌‌گذاریم نیم ساعت بماند، سپس به شکل دلخواه (یا دایره‌های کوچک) درآورده، در روغن سرخ می‌‌کنیم. در هنگام مصرف، می‌‌توانید کمی پودرقند و دارچین روی آن بپاشید و با خلال پسته تزئین کنید.
:: برچسب‌ها: شیرینی های گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

بسیار اتفاق می افتد که در هنگام گفتگو با افراد مختلف در جامعه مباحث به این می رسد که آن چه که ما تالش ها به عنوان زبان مادری از آن استفاده می کنیم و  بدان حرف می زنیم و خودمان آن را زبان تالشی می نامیم،آیا یک زبان است یا یک گویش است یا باید ان را یک لهجه نامید؟

معمولاً آن هایی که درباره زبان ها و مباحث مرتبط با زبان شناسی اطلاعاتی دارند، به ارائه نظراتی می پردازند که قابل استناد و استفاده است. اما کم نیستند افرادی که دانسته یا نادانسته به انجام تبلیغات سوء و یا بیان حرف هایی غیر واقعی درباره تالشی می پردازند. این ها معمولاً کسانی اند که درباره واژه هایی چون زبان، لهجه و گویش اطلاعاتی ندارند و فقط بر اساس شنیده های خود به اظهار نظر می پردازند و حرف هایی می زنند که نه تنها از نظر علوم مرتبط با زبان ها قابل پذیرش و استناد نیست،بلکه گاه قصد آن افراد از بیان چنین حرف هایی،  بی ارزش سازی و بی اهمیت دانی تالشی و حتی به نوعی تحقیر و توهین به آن است. البته این امر ریشه در گذشته ها و دورانی دارد که حکام و خوانین منطقه تالش فعلی تالش زبان نبودند و یا حتی میرزا ها و در واقع معلمانی که در مکتب خانه مشغول تدریس بودند، از مناطق اطراف تالش به این منطقه آمده بودند. به یاد دارم در دوران کودکی مان جملاتی معروف به گوشم خورده بود مبنی بر این که فارسی شکَرَه، ترکی هنَرَه، و.... که در انتها به تحقیر زبان های گیلانی می رسید و این نشان از آن داشت که این حرف ها حساب شده ساخته شده اند. در حالی که نظر زبان شناسان و عالمان رشته زبان شناسی درباره تالشی چیز دیگری ست و حتی از زبان یکی شان شنیدم که می گفت: زبان شناسان خیلی خوشحال هستند که زبان تالشی زنده مانده تا به وسیله آن بتوانند درباره گذشته زبان پارسی تحقیق کنند. و از زبان یکی دیگر هم شنیدم که می گفت: آرزو دارم زبان تالشی را یاد بگیرم.

همان طور که می دانید در چند سال اخیر زبان شناسان زیادی از اقصی نقاط دنیا به تحقیق درباره تالشی پرداخته و اقدام به نوشتن پایان نامه های خود درباره ی زبان تالشی نموده اند. از جمله آن ها می توانم به دکتر دانیل گوئیتزو (ایتالیایی) و دکتر دانیل پال ( اسکاتلندی)،دکتر محرم رضایتی کیشه خاله، دکتر فرزاد بختیاری مرکیه، دکتر حمیدحاجت پور، دکتر علی رفیعی جیردهی اشاره کنم. از طرفی بزرگانی چون دکتر علی اشرف صادقی، دکتر احسان یارشاطر ، دکتر ایران کلباسی، دکتر علی عبدلی و...  نیز هستند که مقالات و کتب مختلفی دربازه زبان تالشی و اهمیت و ... آن نوشته اند. و البته کم نبوده اند دانشمندان و زبانشناسانی که از دهه های قبل تا  الآن درباره تالشی تحقیق کرده و کتاب ها  و مقالات متعدد نوشته اند. میللر(پدر) و میللر(پسر)،دکتر نوروزعلی محمداف ، اورانسکی و ... از جمله آنان می باشند.  و این یعنی تالشی از نظر علم زبان شناسی  دارای اهمیت فوق العاده ای می باشد.

با این مقدمه و برای این که از اصل بحث این نوشته یعنی زبان ، لهجه و یا گویش بودن تالشی خارج نشویم، به ادامه بحث درباره آن می پردازیم. اما پیش از هر چیز باید به تعاریف هر کدام از سه اصطلاح زبان، گویش و لهجه بپردازم. اما از آن جا که قصد این نوشته روشن کردن موضوع برای مردم عادی و کسانی ست که اطلاعاتی درباره زبانشناسی ندارند، به تعاریف ساده و خودمانی تر آن اصطلاحات می پردازم.
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای سرسبز ازگم از توابع شهرستان صومعه سرا با مردمانی با فرهنگ و باهوش ، مهربان و مهمان نواز که شاید این صفات برای این گیل مردان شایسته ترین صفات است،برای مردمانی که هم در سیاست و پاسداری از کشور جان گذاشته و هم سختی و رنج کشیده زمانه هستند ازگم روستایی که همواره مردمش رنج می کارند وبرنج درو می کنند.کشاورز و کشاورز زاده ها  در کنار هم برای آبادانی بیشتر تلاش می کنند روستایی که در کنار روستا های اطراف خود نگینی درخشان است.

در مورد محیط ازگم همین بس که روستایی است سرسبز با سه محله کوچک به نام های پایین محله ازگم ،ازگم و خرفکام.هر سه  محل دارای مسجدی جداگانه است ولی مردم برای خرید روزانه خود به ازگم که در بین این دو محله قرار گرفته می روند از نظر رفاهی  آب ، برق، تلفن و گاز هم به همت دهیار و شورای این روستا فراهم گشته  در این  روستا درمانگاهی  هم نه به صورت تخصصی بلکه در حد نیاز روستا چندین سال است دایر گشته و به جهت نیاز شعبه ای از پست بانک هم احداث گردیده و در آخر دبستان امام سجاد (ع) که دفتر خاطراتی است برای همه ازگمی ها، در دهه اخیر در ازگم مهاجرت زیادی  رخ نداده و جوانها با خرید ابزار کار کشاورزی مدرن در مقابل کشاورزی سنتی  راه موفقیت را برای خود باز کرده اند و در کنار کشاورزی به دامپروری و پرورش ماهی پرداخته اند و آ‍‍ژانس مسافربری هم به نام مهاجر به همت جوانان این روستا تاسیس شده تا با اشتغال زایی جلو مهاجرت گرفته و این روستا به آبادانی بیشتری برسد البته کسانی هم هستند که زیبایی این روستا آنها را مجذوب خود ساخته و برای آرامش بیشتر به این روستا مهاجرت و ویلاهای زیبایی بنا کرده اند .

بنا به اسناد موجود حدود سال ۱۳۵۰ تیم فوتبالی به نام عقاب ازگم در این روستا تشکیل شده و یکی از محبوبترین تیم های محلاتی به شمار می آمده.تمرینات این تیم در زمینی به نام چکا در ازگم شکل گرفته و بازیکنان عقاب ازجوانان بومی بوده اند با افتخاراتی که عقاب در جامهای محلاتی صومعه سرا کسب کرده محبوبیتش نزد مردم روستاهای اطراف بیشتر شده وکم کم بازیکنانی از روستاهای کسما نرگستان  پیشخان و... در ترکیب عقاب جای میگیرند.(عکس بالا تیم عقاب ازگم  در دهه ۵۰ میباشد)عشق به فوتبال همیشه در این روستا وجود داشته و اخلاق و منش ورزشکاری همیشه حرف اول را زده تا جایی که شهدا روستا اغلب بازیکنان عقاب بوده اند.
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مرحوم سید حسن واحدی معروف به سید کاس آقا از سادات معروف منطقه شفت وفومن گیلان می باشد این سید بزرگوار درمزگده سیاهمزگی شفت زندگی می کرده ودر سال 1358  دیده از جهان فرو بست .

شغلش کشاورزی ودامداری که شغل اصلی مردم این منطقه می باشد بوده است.

ایشان دارای یازده فرزند بودند.

ازمرحوم سید کاس آقا در دوران حیات وهمچنین بعد از وفات کراماتی نقل وشهرت یافته است.

خصوصیت بارز

شغل اصلی مردم منطقه سیاهمزگی دامداری و کشاورزی می باشد ولی  به دلیل ناهمواری زمین هر دو شغل رونق چند انی ندارد؛ مردم سیاهمزگی در دوران جوانی سید در فقر وتنگدستی شدیدی زندگی می کردند آن چه از آن دوران ومشکلاتش گفته می شود قابل درک وباور نیست.

سید بزرگواربا این شرایط سخت ودشوار دارای روحیه سخاوت و اهل بذل وبخشش وبی توجه به مال بوده است بارها در حالی که خود مشکلات اقتصادی داشتند انفاقاتی را انجام می دادند که موجب اعتراض اطرافیان می شده است. در این زمینه خاطرات زیادی از آن بزرگوار نقل شده است.

بخشش ویژه

سید به فقیری برخورد می کند حداقل قوتی که داشت به  فقیر عطاء می کند وبدون قوت وغذا به خانه برمی گردد همسرش که تحمل روحیه سید را نداشت  زبان به اعتراض می گشاید وبی تابی می کند واز بی قوتی شکایت می کند؛ ناگهان سید می گوید بی تابی نکن بروبه انبار برنج سر کشی کن پر از برنج است همسرشان ناباورانه به طرف صندوق برنج می رود وآن را پر از برنج می بیند وهرقدر اصرار می کند از کجا آمده است جوابی نمی شنود.

سکوت سید

خصوصیت دیگر سید که ایشان را ممتاز کرده بود سکوت ودوری ازمردم بود او اگر چه در بین مردم بود ولی سکوت ویژه ای داشت واز گفتگوی بی فایده که گاهی در روستا دیده می شود سخت پرهیز می کرد؛ مردم نیز از این گونه گفتگو در محضر سید پرهیز می کردند.

گاه مردم شاهد گفتگوی ایشان با اموات بودند که اموات را به نام صدا می کرد وتوگویی با آنان صحبت می کرد واز بی وفایی دنیا ومال دنیا می گفت.
:: برچسب‌ها: در مورد سید کاس آقا, سید کاس آقا واحدی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سازنده خلاق این خانه کسی نیست جز کامران زلفی‌نژاد، مدیر‌کل سابق محیط زیست استان گیلان که در حال حاضر خودش به همراه چند نفر از استادکاران خانه‌سازی، مشغول ساختن این خانه عجیب هستند.

شاید این خانه از نظر خیلی‌ها یک خانه معمولی شبیه بقیه خانه‌های رشت باشد؛ اما بهتر است بدانید که در اسکلت این خانه حتی از یک آجر کوچک هم استفاده نشده است و مالک آن از مصالح بازیافتی‌ای مثل بطری‌های آب معدنی برای ساخت این خانه 120 متری استفاده کرده است؛ خانه‌ای دو طبقه که ساخت آن از شهریور‌ماه سال گذشته آغاز شده و بعد از چند ماه تلاش، قرار است در شهریور‌ماه امسال به پایان برسد. نکته جالب هم اینجاست که سازنده خلاق این خانه کسی نیست جز کامران زلفی‌نژاد، مدیر‌کل سابق محیط زیست استان گیلان که در حال حاضر خودش به همراه چند نفر از استادکاران خانه‌سازی، مشغول ساختن این خانه عجیب هستند.

کامران زلفی‌نژاد از آنجا که به مدت 5 سال در سازمان محیط زیست استان گیلان مشغول به کار بود به خوبی با مفهوم اجسام بازیافتی آشناست و اصلاً دوست ندارد مردم موادی را در طبیعت بریزند که هم زیبایی آن را از بین می‌برند و هم جذب طبیعت نمی‌شوند. به همین خاطر به این نتیجه رسید که می‌تواند با این اجسام دور‌ریز، مثل بطری‌های آب‌معدنی، یک خانه واقعی بسازد. خانه‌ای که به گفته خودش هم از استحکام خوبی برخوردار است و هم از اتلاف انرژی جلوگیری می‌شود.

«این خانه 120 متر زیر‌بنا دارد و مساحت کل آن در حدود 250 متر مربع است. در دو طبقه ساخته شده که در قسمت همکف پذیرایی و هال قرار دارد و در طبقه بالا هم اتاق خواب و سرویس‌های بهداشتی». او در ساخت این خانه بازیافتی، تا به امروز از چیزی در حدود چهار هزار بطری آب‌معدنی استفاده کرده؛ آن هم بطری‌های آب معدنی نیم‌ لیتری. نکته جالب اینجاست که او برای اینکه در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده و به محیط زیست اطراف خود هم بهره‌ای رسانده باشد برای ساخت خانه‌اش از بطری‌های آب‌معدنی که در فضای سبز ریخته شده بودند استفاده کرده است.
:: برچسب‌ها: خانه های روستایی گیلان, مطالب جالب و خواندنی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آقطی سیاه برای رفع یبوست،سنگ کلیه و از بین بردن کک و مک مفید است

آقطی سیاه، گیاهی ملین بوده و بهترین دارو برای رفع یبوست در افراد سالخورده و مبتلا به انقباضات روده بزرگ است.

پوست و برگ این درختچه حاوی سامبوسین،‌ سامبو نیگرین، کولین، سیکوتین است و در گلهای آن الدرین و مقدر کمی اسانس وجود دارد. میوه آقطی سیاه معروف به «انکوگلی» دارای مواد قندی، اسانس، صمغ، اسید والریانیک و اسید استیک است و پوست ثانوی آقطی سیاه، ساقه و ریشه آن از نظر طبی موثرترین قسمتهای این گیاه است.

سیتوکین حاصل از این گیاه، سیستم ایمنی افراد سالم را تقویت کرده و در درمان رماتیسم و درد مفاصل موثر است.

آقطی ملین، ضد یبوست و ادرارآور بوده و بهترین دارو برای رفع یبوست در افراد سالخورده و کسانی است که انقباضات روده بزرگ در آنها ضعیف شده است.

برای برطرف کردن درد و التیام بواسیر موثر است. عصاره ریشه این گیاه در جوش‌ خوردن استخوان و مداوای شکستگی استخوان اثرگذار است.

دم کرده گل آقطی در درمان گریپ، سرماخوردگی و بیماری‌های دستگاه تنفسی مفید است و سنگ کلیه را خارج می‌کند.شیرمادران شیرده را زیاد کرده و در درمان بیماری صرع کاربرد دارد.

عصاره حاصل از این گیاه در تقویت مو موثر است و برای افرادی که پوست حساس دارند برای شستن صورت یا پاک کردن آرایش، استفاده از دم کرده آقطی سیاه توصیه می‌شود و نیز برای شادابی پوست صورت، از بین بردن لکه‌ها و کک و مک مفید است. درمان کننده استسقاء یم باشد و آب اضافی را از بدن و از بین انساج خارج می سازد .

 برای از بین بردن خارش بدن ، پوست ساقه آنرا در روغن بجوشانید و سپس آنرا صاف کرده و بگذارید سرد شود . این روغن را روی قسمت هایی که خارش درد بزنید .
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/٢/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.