نوشته شده توسط : مهدی پور

اَ وَختی ک از اشتَن خَیلی نازیم

 بازی موقع  چمن سانَم نسازیم 

 چِمی داریم خله پوچَ ویزی کا

 سر آخر چمن تیره نی دپازیم

شاعر :حسین مرادی کوره جانی
:: برچسب‌ها: دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دراین نوشته هفت پیش فرض برای آن که نشان دهیم در گیلان مزیت تولید کشت برنج دیگر نه برای تولید کننده و نه برای اقتصاد منطقه، صرفه مند نیست، ارائه شد.

فرض نخست برآن است که کشت برنج اگر چه در گذشته به عنوان یک گیاه مفید قابل توجیه بود لیکن امروزه در این خصوص نمی توان نظر قاطعی ابراز داشت.

در پیش فرض دوم تاکید شد که گیاه مناسب برای کشاورزی در هر منطقه آن گیاهی است که کشت و کشاورزی آن بتواند بالاترین میزان دریافت و جذب انرژی خورشیدی را داشته باشد ودیدیم که کشت برنج  در بیش از 60 درصد مساحت اراضی استان عملاً سبب شده تا دوسوم مزارع در سه چهارم سال نتوانند دریافتی از انرژی خورشیدی داشته باشند.

در فرض سوم با توجه به تعریف کالای استراتژیک کشاورزی و انتگره شدن جهان در پرتو جهانی شدن و ایجاد دهکده ی جهانی، ضمن نفی استراتژیک بودن محصول برنج به عنوان یک کالای استراتژیک ، برخورداری از منابع مالی در دسترسی به هر نوع مواد غذایی ارجح دانسته شد. بدین ترتیب در این پیش فرض آن چه اهمیت داشت، دستیابی به منابع مالی مناسب در اثر تولیدات نقدی و کشت تجاری  در منطقه مفید دانسته شده است.

در فرض چهارم مزیت تولید برنج در گیلان مورد بحث قرار گرفت ونشان داده شد که با توجه به تمام جوانب تولید برنج در ایران وجهان، مزیت زیادی برای کشت برنج در گیلان وجود ندارد.

در فرض پنجم به روابط پسینی تولید محصولات کشاورزی اشاره شد و نشان داده شد که برنج بیشتر به عنوان یک محصول نهایی به مصرف می رسد و از ایجاد روابط پسینی در تولیدات صنایع تبدیلی توانایی زیادی دست کم در ایران و گیلان نداشته است و در نتیجه کمک زیادی به تولید اشتغال و ارزش افزوده ی مناسب در منطقه ندارد.

در فرض ششم میزان مصرف فله ای و مصرفانه ی آب در کشت برنج در گیلان به چالش گرفته شدو از دو منظر اقتصادی و دشواری دستیابی ورودی آب به استان در آینده از طریق رودخانه ی سفید رود مورد بحث قرارگرفته است.

وسرانجام در فرض هفتم نشان داده شد که آن چه مهم است تامین مواد لازم  برای بدن جهت تداوم حیات است ونه لزوماً مصرف نوع خاصی از غذا.


    این هفت پیش فرض و استدلال های مرتبط با آن ها در ارتباط با ارزیابی تعیین استراتژی برای انتخاب بدیل ویا بدیل هایی برای کشت برنج ارائه شده و چنان که تاکید شد ارائه ی پیشنهادهایی برای نوع محصول مشخص برای کشت های بدیل نیازمند تامل وتدبر بیشتر است که به عهده ی متخصصان کشاورزی واقتصادی  و همچنین اقلیم شناسان خواهد بود. دیدگاه اقلیم شناسان از این نظر مهم است که بدیل کشت برنج به باور ما می تواند تاثیر مهمی در اقلیم منطقه  داشته باشد. این تغییر به باور ما در تعدیل رطوبت نسبی و ایجاد شرایط مناسب تر زیست در جلگه ی گیلان موثر است.

نویسنده :  دکتر ناصر عظیمی
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیل ملک روستای است با پیشینه قدیمی در استان گیلان  شهرستان رودسر بخش کلاچای دهستان بی بالان که بعد شهر واجارگاه قرار دارد که فاصله آن با شهر 2کیلومتر می باشد دارای راه آسفالته که در دل طبیعت سرسبز جای گرفته است که از شرق به روستای فشکل پشته واز غرب به روستای بزکویه و از شمال به روستای سیاهکله و از جنوب به جنگل مشرف می باشد.کار اصلی مردم روستا کشاورزی و دامداری است.مردم زحمت کش روستا دارای باغ های چای و مرکبات می باشند.البته باید از جوانان محل  غافل نشد که اکثریت به تحصیلات عالیه دست پیداکرده و مشغول به فعالیت در ادارات مهم دولتی می باشند . گذر دو رود خانه از طرف غرب وشرق روستا بر زیبای های آن افزوده و از جنوب به جنگل زیبایی که هر چه از این زیبایی بگوییم کم است .اگر در داخل محل اطراف را نگاه کنید تمامی مناطق قابل رویت می باشد که می توان گیل ملک را بام سبز شهرستان نامید.
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای گنجار از مناطق بکر وطبیعی شهرستان شفت و ازتوابع دهستان نصیرمحله می باشد که از زیبایی های خدادادی زیادی برخورد دارست از جاذبه های چشم نواز آن میتوان به پل ارتباطی این روستا به نصیرمحله و رودخانه زیبای آن نام برد که چشم هر بیننده ای را نوازش میدهد در زیر تصاویری از این طبیعت منحصر به فرد براتون آماده کردم امیدوارم که لذت ببرید و مورد پسند شما قرار بگیرد .
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

میوه ای که مشاهده می کنید بنام ازگیل بهاره تالش می باشد .این میوه در اواخر بهار به بار می آید و به علت مساعد بودن هوا،هم اکنون(در تاریخ 15 فروردین 92) رنگ گرفته است.

این میوه با ازگیل بومی ومحلی منطقه تالش فرق دارد .

ازگیل بومی تالش بصورت وحشی در جنگل های تالش می روید و میوه ای ترش مزه دارد و باغداران پس از کاشتن نهال این درخت ،با نوع مرغوب قلمه زده و پرورش می دهند. وپرورش باغات ازگیل پاییزی سابقه ای چند هزار ساله دارد .

ولی از گیل بهاره تالش غیر بومی بوده و میوهای انبه مانند دارد و به ازگیل ژاپنی و از گیل امریکایی هم معروف است .منطقه تالش منطقه ای مستعد برای این میوه محسوب می شود ولی متاسفانه این میوه در بازار دلالی بصورت خیلی پایین خریداری می شود که بهمین خاطر با غداران میل و رغبتی به افزایش تولید این میوه از خود نشان نمی دهند ،

ولی در عوض مسافرین غیر بومی در اواخر فصل بهار از خرید این میوه استقبال می کنند و به علت استقبال بیش از حد مسافرین قیمت این میوه بطور غیر عادی بالا می رود ..

منبع:وبلاگ کاکو شمال

عکس : آقای اسفندیار آقاجانی
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مردم برنج کار شفت ، در گذشته به علت نبود آب کافی برای آبیاری مزارع و نباریدن باران کافی ، در نتیجه کم آبی رودخانه ها ، برای آبیاری مزارع برنج خود دچار مشکلات فراوانی می شدند .از این رو با توسل به دعا و نماز باران و اجرای مراسم مربوطه ، دست به سوی آسمان دراز میکرده و آرزوی بارش باران می کردند.

اینگونه مراسم در روستاهای مختلف به اَشکال گوناگون اجرا می شد . بدین گونه که برخی در مساجد جمع شده دعا و قران می خواندند. سپس قرآن ها را بر سرکرده و به سوی رودخانه می رفتند و چنین می خواندند: یا کلام الله یا قرآن - امشب تا فردا باران .

در برخی از روستا ها عَلَم مسجد را به چوبی بسته و دور آن را با پارچه ای سبز پوشانده به دست سیدی می دادند و او همراه با مردم ده روانه نزدیکترین رودخانه می شد .عَلم را در عمیقترین بستر قسمت رودخانه قرار می دادند تا زمانی که باران ببارد . آنگاه عَلم را از رودخانه بیرون آورده ، قطرات آبی را که از عَلم میچکید به عنوان نذری مورد استفاده اهالی آن روستا قرار می گرفت .این مراسم در روستاهای کمسار و ملاسرا انجام می گرفت .

در روستاهای تابعه ی دهستان چوبر غالبا مردم ضمن برگزاری نماز ظهر ، قرآنی را از مسجد بیرون آورده و آن را طوری در پارچه یا نایلون می پیچیدند که آب نتواند آن را خیس کند . سپس قرآن را به ریسمانی گره زده و در یک گونی قرار می دهند و سر دیگر آن طناب را در بیرون از آب به درختی می بندند تا آب آن را نبرد . بعد از نزول باران ریش سفیدان محل ، قرآن را از آب بیرون آورده و به مسجد می برند .

منبع : کتاب تاریخ شفت ( آقای نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله (مهدی پور )
:: برچسب‌ها: اعتقادات و باورداشتهای مردم شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این بنا نمونه‌ای از بناهای کوهستان غرب گیلان است که در حدود سال ١٣۴۵ ه. ش. در ییلاق ایسبی دول واقع دهستان شاندرمن، بخش شاندرمن، شهرستان ماسال، توسط صاحب اولیه‌ی بنا، آقای محمد حاجت‌پور ساخته شد.

در تابستان سال ١٣٨٨ از صاحب آن خریداری، و  در همان زمان پس از واچینی و انتقال مصالح به سایت موزه، بلافاصله در محل مورد نظر، دوباره‌چینی شد.

این بنا در یک طبقه ساخته شده، ارتفاع آن ٣ متر و مساحت زیربنای آن حدود ٢٧ مترمربع می‌باشد.

تکنیک ساخت دیوارها، تخته‌ای و پوشش سقف بنا از لَت می‌باشد.

این خانه از دو اتاق پیشَه کَه ( اتاق جلویی و اصلی بنا و محل پخت و پز و نگهداری اسباب خانه) و ُیلَه کَه (اتاق بزرگ، برای پذیرایی از مهمان) تشکیل شده است.

بناهای جانبی شامل چهار سازه‌ی پوری، لانه‌ی مرغ و مستراح می‌‌باشد. در محوطه بنا یک باغ صیفی و سبزیجات نیز وجود دارد.
:: برچسب‌ها: بناهای قدیمی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

باستان‌شناسان کره جنوبی در مطالعات خود در غار "سام دُر" گیلان به شواهدی از حضور انسان های اولیه از جمله ابزار های سنگیی دست یافتند. آنها احتمال می دهند این آثار بین 50 تا 100 هزار سال پیش قدمت داشته باشد.
تهران-خبرگزاری میراث فرهنگی، گروه میراث فرهنگی: باستان‌شناسان کره جنوبی احتمال می دهند در مطالعات باستان‌شناسی خود شواهدی از سکونت یک صد هزار ساله انسان در غار سام‌دُر در استان گیلان دست یافته‌اند. این گروه اعلام نظر قطعی را منوط به انجام مطالعات آزمایشگاهی دانسته‌اند.
به گزارش میراث خبر این گروه که برای تکمیل تحقیقات خود درباره تاریخ و تمدن ایران، به گیلان سفر کرده‌اند 20 منطقه را در سال 2007 مطالعه و از این مناطق غار سام‌ در را برای ادامه مطالعات انتخاب کردند. به گفته "کیدونگ به"، سرپرست تیم مطالعاتی کره در این پروژه بیش از 20 منطقه از سایت مورد نظر پس از یک دوره طولانی برای آمادگی های لازم از 15 جولای 2007 مورد بررسی قرار گرفته است براساس همین بررسی ها محوطه هایی بسیار غنی از آثار عصر آهن در غارهای موجود در نواحی کوهستانی "دره سامدور" بدست آمد. منطقه دره سامدور اساسا منطقه ای است که طبق برنامه ریزی های پیشین قرار بود دراین پروژه مورد بررسی قرار گیرد. مهم ترین یافته های این پروژه در غاری موسوم به غار "یارشالمن" به‌دست آمده است که علاوه بر فسیل های به جا مانده از بقایای حیوانات در درون غارهای آهکی، بقایایی از نوعی سنگ چخماق مربوط به عصر میان سنگی را نیز در خود دارد. این آثار به ویژه دراین استان، مجموعا یافته های جدیدی هستند که تصور می شود که در آینده نیز یافته های بیشتری از عصر سنگ از همین منطقه به‌دست آید. این یافته ها مبنای تازه ای برای بررسی های بعدی باستان شناسی مربوط به دوره پیش از تاریخ در گیلان خواهد بود.
:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان, غارهای گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

سوزنده تر از داغ تو، داغی نَبُود


پژمرده تر از تو، گل به باغی نبود


روشنگر دل هایی و اما افسوس


بر گمشده قبر تو، چراغی نبود

 

 

شهادت حضرت فاطمه(س) تسلیت باد
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بازار جمعه در فاصله 5 کیلومتری شرق شهر فومن درمنطقه  تولم شهر قرار دارد .البته به حرمت نماز جمعه این بازار در روزهای پنجشنبه برقرار می گردد.
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این تصاویر مربوط به بنایی قدیمی در نصیرمحله میباشد که حدودا صد سال قدمت دارد ، به گفته قدیمیان محل این بنا مربوط به یکی از خان های نصیرمحله به نام رضا خان می باشد. که هم اکنون دست یکی از پسران رضا خان می باشد، گفته میشود که وی  در تهران ساکن است و هر از گاهی جهت تفریح و استراحت در این مکان اقامت می کند .

چون بنده به علت نبود مسئول این مکان اجازه ورود پیدا نکردم مجبور شدم  عکس ها را از نمایی پشت بنا بگیرم که  امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد .
:: برچسب‌ها: عکسهایی از بناهای قدیمی در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

زندگی انسان ها سراسر ندانم کاری است و اشتباه ،آزمون و خطای ما آدم ها گویی هرگز تمامی نخواهد داشت. اگر به گذشته خود نظری بیندازیم آنقدر حماقت کرده ایم از خرد و کلان و از یاد آوری بعضی هایشان خنده مان می گیرد و بعضی دیگر آهی جگر سوز را از نهاد ما بر می آورد بارها و بارها با خود می گوییم آخر من با چه عقلی این کارها را کردم ؟ ای کاش هرگز چنین و چنان نمی شد!
________________________________________


گاه فرصت هایی را از دست داده ایم که با صرف هزینه های هنگفت هم قابل بازگشت نیستند دنیای ما آدم های ناآگاه و خوش خیال سراسر پارادوکسی طنز گونه است . چیزهای با ارزش را دور می اندازیم و به جایش چیز های بی ارزش را بر میداریم و مدتها به گردن وبال گردنمان می کنیم .
شما تصور کنید کسی می خواهد به سفری دور و دراز برود که خطرات زیادی در راه است به او هشدار داده شده که در برداشتن وسایلت دقت کن وسایل سنگین و کمر شکن را بر ندار چراغ راهت فراموش نشود مسیر پر است از صخره و سربالایی و جاهای سرد و گرم و … . خوب اگر کسی به جانش علاقه داشته باشد بیشترین دقت را به خرج می دهد در انتخاب وسایل و توشه راه حالا اگر این شخص به جای برداشتن چراغی که او را به مقصد برساند و تمام مسیر با او باشد یک وسیله ای را انتخاب کند که ظاهری زیبا و سرگرم کننده دارد به جای پتوی گرم و لباس مناسب به فکر راحتی در مسیر و خوشگذرانی و لذت بردن باشد آیا این خنده دار نیست؟ حتما به طرف می گوییم پس در سرما و شب های تاریک چه خواهی کرد ؟
اینجا برای بهتر ادا شدن حق مطلب از یک داستان تمثیلی استفاده می کنیم :
 
تاجر ثروتمندی بود که چهار همسر داشت
در روزگار قدیم تاجر ثروتمندی بود که چهار همسر داشت.
همسر چهارم را بیشتر از همه دوست داشت و او را مدام با جواهرات گران قیمت پذیرایی می کرد. بسیار مراقبش بود و بهترین چیزها را به او می داد.
همسر سومش را هم خیلی دوست داشت و به او افتخار می کرد. نزد دوستانش او را برای جلوه گری می برد گرچه واهمه شدیدی داشت که روزی او با مرد دیگری برود و تنهایش بگذارد.
واقعیت این بود که او همسر دومش را هم بسیار دوست داشت. او بسیار مهربان بود و دائماً نگران و مراقب مرد بود. مرد در هر مشکلی به او پناه میبرد و او نیز به تاجر کمک می کرد تا گره کارش را بگشاید و از مخمصه بیرون بیاید. اما همسر اول مرد زنی بسیار وفادار و توانا که در حقیقت عامل اصلی ثروتمند شدن او و موفق بودنش در زندگی بود. اما اصلاً مورد توجه مرد نبود. با وجود این که از صمیم قلب عاشق شوهرش بود اما مرد تاجر به ندرت وجود او را در خانه ای که تمام کارهایش با او بود حس می کرد و تقریباً هیچ توجهی به او نداشت.
:: برچسب‌ها: داستان, حکایت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

وقتی تکنولوژی می آید همیشه عده ای در مقابل آن قرار می گیرند و عده ای هم با بی توجهی از کنار آن می گذرند اما گروهی نیز از تکنولوژی به نفع خودشان استفاده  میکنند.

این گروه کسانی هستند که در آینده به پول و ثروت بیشتری نسبت به سایرین دست پیدا می کنند. آنها تنها به دلیل دانستن آن تکنولوژی و استفاده بهینه  از آن می توانند راه صدساله را در یک شب پیمایش کنند.

ماشین نشای برنج یکی از این تکنولوژی ها است که جایگاه چندان مناسبی در اقتصاد کشاورزی شهرستان شفت نداشته و ندارد.

ماشینی که با بهره گیری از آن در پول و زمان صرفه جویی بسیاری می شود.

اما چرا این فن آوری با وجود اینکه بسیار سود آور و به صرفه است جایگاه خوبی در بین کشاورزان ندارد.

آیا کشاورزان پول را دوست ندارند و یا اینکه می خواهند سختی بیبشتری را در شالیزارها متحمل شوند؟

بدون شک این طور نیست. دلایل جا نیفتادن این تکنولوژی می تواند عدم آگاهی مناسب و یا عدم تمکن مالی برای تهیه این ماشین است.

جهاد کشاورزی پولدارترین اداره استان کشاورز محور گیلان است که هر ساله چه در ردیف بودجه و چه در تخصیص اعتبارات دوره ای در رده های بالای بودجه ای  قرار می گیرد. این امتیازی است که از آن به خوبی استفاده نمی شود. تخصیص اعتبارات نا کافی و قوانین عهد بوق ، دست و پای کشاروزان و تولید کنندگان را برای تهیه ماشین نشا به صورت تعاونی و یا اقساط بلند مدت می بندد و کار را به جایی می رساند که کشاورز از کمک مسئولین نا امید می شود.

در شهرستان ما هم کسانی هستند که حواله های ماشین نشای آنها سالهاست به دلایل مختلف در هوا مانده است.
:: برچسب‌ها: چگونه از ماشین نشای برنج استفاده کنیم؟
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

31836

صوبه عیده فریدون پور رضا
31847     گل ناز  فریدون پور رضا
31828 نوبهاره گیلان ناصر مسعودی
31829   می گیلان فریدون پور رضا
31830  من عاشق بهارم ناصر مسعودی:: برچسب‌ها: کد اهنگهای گیلانی برای پشواز همراه اول
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیلده (Giladeh) یا گیلاده روستایی از توابع استان گیلان و شهرستان آستارا است. نباید این روستا را با روستای گیلده از توابع شهرستان شفت اشتباه گرفت. روستای گیلده به طور مستقیم حدود 5 کیلومتر با مرز کشور آذربایجان و همین حدود را از گردنه حیران فاصله دارد. این روستا با 133 خانوار قریب به 588 نفر جمعیت دارد.
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای شالما از توابع دهستان نصیر محله شهرستان شفت می باشد

این روستای فوق العاده زیبا از وضعیت طبیعی دشتی و کوهستانی برخوردار است. ساکنان این روستا عموما تالش زبان اند در زیر عکسهایی بسیار زیبا از شالیزارهای این روستا را براتون آماده کردم امیدوارم که مورد پسند شما قرار بگیرد.

 
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای مژدهه ۲۵ کلیومتری شهر رشت و در۲۱ کلیومتری شهرستان شفت در بین جنگل های سرسبز گیلان قرار دارد.

مردمی خون گرم مهمان نواز دارد،که استراحتگاه ومکانی برای تفریح مسافران عزیز است.

در این روستا یک مکان زیارتی به نام بقعه آقا شمس الدین قرار دارد کسانی که به اماکن زیارتی علاقه دارن میتوانند به این مکان  بروند و در فضایی ارام و معنوی به عبادت بپردازنند.

محلیان این روستا اعتقاد دارند گل(خاک) این بقعه برای درمان بیمارهای پوستی مفید است.
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اولین روز کشت شالیزار برای شالیکار روز مقدسی است.در دهه های گذشته برپیشانی ورزا حنا می بستند وآینه ای که نشان روشنی ونیک بختی بود،می آویختند.وقتی مرد شالیکار پس از اندکی کار همراه ورزا به خانه بر میگشت،زن شالیکار قبلا در مجمعه یا دیگی مقداری گردو و فندق ،برگ نارنج(نارنج ولگ)وبرگ شمشاد(کیش ولگ)می ریخت وبا اضافه کردن چند لیوان آب برروی آنها در حیاط خانه رو به روی گاو نر ایستاده می گفت:

ایشالا سلامتی همره،عروسی،برنج جئور باری،

سپس ورزاءموشته(آخرین مشت شالی مزرعه از محصول سال گذشته)را به گاو نر می داد وهریک از وسایل داخل مجمعه را که مظهر وسمبل چیزی بود (گردو به نشانه اینکه شلتوک در شالیزار پر مغز .درشت باشد،آب به نشانه اینکه برکت در بهار وتابستان فراوان باشد،برگ نارنج وبرگ شمشاد به نشانه اینکه سرسبز وبا نشاط وپرمحصول باشد)به کار میگرفت واستفاده می کرد.

نویسنده : سرکارخانم افسانه امانی

منبع: سایت کرکان
:: برچسب‌ها: آیین و رسوم گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٢/۱/۱٦ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.