نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روزی حضرت سلیمان مورچه ای را در پای کوهی دید که مشغول جابجا کردن خاک های پایین کوه بود. از او پرسید: چرا این همه سختی را متحمل می شوی؟ مورچه گفت: معشوقم به من گفته اگر این کوه را جابجا کنی به وصال من خواهی رسید و من به عشق وصال او می خواهم این کوه را جابجا کنم. حضرت سلیمان فرمود: تو اگر عمر نوح هم داشته باشی نمی توانی این کار را انجام بدهی. مورچه گفت: تمام سعی ام را می کنم... حضرت سلیمان که بسیار از همت و پشت کار مورچه خوشش آمده بود برای او کوه را جابجا کرد. مورچه رو به آسمان کرد و گفت: خدایی را شکر می گویم که در راه عشق، پیامبری را به خدمت موری در می آ ورد...
 


تمام سعی مان را بکنیم، پیامبری همیشه در همین نزدیکی ست...


رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:
 
اُدعُوا اللهَ وَ اَنتم مُوقِنونَ بِالاِجابَهِ وَاعلَموا اَنَّ اللهَ لا یَستَجِیبُ دُعاءَ مِن قَلبِ غافِلٍ لاه؛

خدا را بخوانید و به اجابت دعای خود یقین داشته باشید و بدانید که
 خداوند دعا را از قلب غافل بی خبر نمی پذیرد.
:: برچسب‌ها: داستان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 


استان گیلان همچون عروس سبز پوش شمال ایران با طراوت از بارانها و شبنم ها ، در زیر آسمان صاف و آبی رنگ تکیه بر کوههای بلند قامت و استوار البرز زده و آبهای نیلگون دریای خزر به پایش    می ریزد .

این استان سرسبز شامل 16 شهرستان است که شهرستان فومن یکی از زیباترین ، تاریخی ترین و با اهمیت ترین شهرهای استان گیلان و ایران بشمار می آید که قدمت آن به دوران تاریخ ایران  باستان و پیش از اسلام می رسد .وسعت این شهرستان حدود  935کیلومتر مربع است که در 25 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان گیلان (رشت) واقع گردیده است .

 شهرستان فومن از سمت شمال به شهرستان صومعه سرا ، از جنوب به استان زنجان ، از شمال غرب به شهرستان ماسال و از شرق به شهرستان رشت محدود می باشد .
 این شهر تاریخی در گذشته با عناوینی چون : (داراالاماره) ، (فومن المبارک) و با نامهای (بومن) ، (پومن) و به روایتی (فیامین) یا (فیامن) نیز خوانده می شد . فومن تا عهد صفویه مرکز غرب گیلان  (بیه پس) و مقر فرمانروایی امیران اسحاقی بوده که به روایتی از بازماندگان حضرت اسحاق پیغمبر بوده اند وبعدها این مرکزیت به شهر رشت منتقل شد .
 ساکنان شهرستان فومن از دو قوم (گیل) و (تالش) متشکل شده که قوم (گیل) در ناحیه جلگه ای (دشت) و قوم (تالش) در نواحی کوهستانی و کوهپایه ای این شهرستان زندگی می کنند.
 

 زبان اصلی اهالی جلگه ای (گیلکی) و زبان اصلی نواحی کوهستانی نیز(تالشی)  می باشد .

این شهرستان با جمعیت بیش از 97 هزار نفر دارای دو بخش مرکزی و سردار جنگل و شش دهستان با نامهای : آلیان ، رودپیش ، سردار جنگل ، گشت ، گوراب پس ، لولمان و تعداد 166 روستا می باشد .
 اکثر مردم فومن به کار کشاورزی ، دامداری و باغداری اشتغال دارند و از محصولات عمده آن می توان به برنج ، چای و توتون اشاره کرد .
 همچنین این شهرستان شهید پرور ، بیش از 400 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است .
 

جاذبه های شهر فومن

شهر فومن از جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ، زیارتی ، اقتصادی و طبیعی فراوانی برخوردار می باشد . این شهر دارای مجسمه های متعددی می باشد که هر کدام از این مجسمه ها نماد و سنبلی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته این شهر تاریخی و زیبا است که این موضوع سبب شده  این شهر به “شهر مجسمه های” ایران ملقب گردد .

 از جمله معروفترین آنها ؛ مجسمه آناهیتا (الهه آب) ، مجسمه  چهار دختران ( که نمادی از تلاش زنان روستایی و کشاورز این سامان است  و هر کدام یک محصول و سوغات شهر فومن که  شامل  برنج ، چای ، کلوچه و توتون است را در دستان خود دارند ) .
 

مجسمه های پارک کودک (مجسمه های شاد و خندان کودکان در محوطه پارک کودک این شهر که نشانگر شادمانی مردم و وجود بازی های محلی و قدیمی این خطّه می باشد ) ، همچنین مجسمه های بزرگ و توخالی از میوه های گوناگون مانند موز ، سیب  ، انار و ... از جمله مجسمه های پارک کودک می باشند و مجسمه شکاربانان( سنبل شکار حیوانات) را نیز  می توان اشاره کرد .

 
:: برچسب‌ها: موقعیت جغرافیایی و پیشنه ی تاریخی فومن شهر مجسمه ه, شهرهای گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

  «سنگ آوَز»

                                                

اَلاشـــَه داری ســـا کــو نـشــته بیمَه

هـــزار ناجــَه دیلـی کــو کـشـتَه بیمه

شـَــــوه روزم شـــــَـوی تــاوی نـِـدارم

 بی از چنـتــه غـَـــم و غُـــرصه پـِـدارم

مﬞ  را نی ساره ای مَنگـه شــَــوی کو

دییــه از مـــَـردیـمــه دَرد و تــَـــوی کو

وروشَه چـِمـــی کــــو ســو مَنده نییه

دیلی غــومـچه سـَـری بــو مَنده نییه

نَـــره انجیلی شی من چیــندﬞ شـونه

چــمــن کــاری دورو نــه ویــندﬞ شــونه

مﬞ  را مـَنـــده اییـــا سـَخـت آبـه یه رو

چمن دیل چــرکیــنه رَخــت آبه یه رو

 دﬞ  پــام قـــوّت نـــدارﬞ  اَشـــــتِه نشام

عومری سنگ آوَزی سَر وَشتِه نشام

کــــرا از شـــوم خـــــدا دومـنَـه بیگرم

چــمـــن دردی دوا اَه ی کـــــــو ویگرم

ترجمه ی فارسی:

زیر سایه ی درخت راش نشسته بودم؛

هزار آرزو در دل کاشته بودم.

روزم شب است؛ تاب و تحمل شب را ندارم؛

چگونه باید غم و غصه را برتابم؟!

در شب مهتابی، ستاره ای از آن من نیست؛

نگاه کن که چگونه دارم در درد و تب می میرم.

در چشم به شدّت خسته، نوری و

در غنچه ی دل بویی نمانده است.

همچون درخت انجیری که آسان می توان از آن بررفت، مرا چیدند

و کارم را با دروغ ساختند.

برایم ماندن در این دیار، دشوار شده است، عزیز!

دلم به مثابه ی رختی چرکین شده است، عزیز!

دو پای من نیرو ندارند و نمی توانم برخیزم 

و از روی سنگ هایی که گذر از رود عمر را آسان می سازند، نمی توانم بپرم.

دارم می روم دامن خدا را بگیرم

تا دارو و دوای دردم را از او بستانم.

شاعر :سید مومن منفرد

منبع :وبلاگ شعر تالشی

:: برچسب‌ها: شعر تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

طبیعت از دیر باز تا کنون زیباترین نمودی است که در هر ذهنی با هر روحیه ای ،شاد یا غمگین نقش می بندد. طبیعت در کنار لذت ، آرامش و سرمستی که از بودن در آن از گذرکنندگان از خود داده همواره آموزش دهنده خصایص والای آنها چون ایمان به قدرت الهی ، صبوری ، استحکام ، استواری  و دوست داشتن نیز بوده است . آموزش دهنده ای که بی ریا و با اصول و قانون خودش می آموزد و پرورش می دهد و کوه ها قدرتمندترین نمایندگان طبیعت در این آموزش هستند .
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بسمه تعالی

ریاست محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر محمود بهمنی

سلام علیکم

با آرزوی توفیق برای جنابعالی و همه ی همکارانتان ومسئولین نظام به رهبری رهبر عظیم الشان انقلاب ومرجع عالیقدر شیعیان حضرت آیت الله العظمی  امام خامنه ای.عرایضم را در این عریضه با دلی پر از درد و رنج به نظرتان که یکی از مسئولین این نظام میباشید میرساند.امیدوارم با دقت وتأمل لازم به عنوان یک انسان از طبقه ی محروم وازقشر کشاورز چایکار جامعه ما بسیاری از این اقشار همدردم میباشد توجه شود و با در نظر گرفتن بنی آدم اعضای یکدیگرند در وجودتان احساس کنید که خدای ناکرده بی توجهی به این مسئله ی مهم محرومین از قشر چایکار باعث نشود که در روز جزاء سر افکنده در پیشگاه خداوند و از خواندن نامه اعمالتان ننگت آید شود! جناب آقای بهمنی،ریاست محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آنچه باعث شد چند لحظه وقت گرامیتان را بگیرم و درد دل نمایم دستور جنابعالی در باره ی نپرداختن تسهیلات از طرف سازمان چای به کشاورزان چایکار در بانکهای کشاورزی و بانکهای دیگر در سراسر کشور بوده و تا وامهای معوقه پرداخت نگردد از پرداخت تسهیلات به کشاورزان چایکار خود داری شود! جناب آقای بهمنی،اصلا میدانید که پس از طرح ساختار چای که در دولتهای هفتم و هشتم مطرح گردید تا به امروز چایکاران با چه فاجعه ای روبرو هستند؟ آیا میدانید باغات چای چگونه بحال خود رها شده اندو به مخروبه تبدیل شده است و کشاورزان نمیتوانند آبادش کنند و اگر هم آباد کردند بازده آباد کردنش جوابگوی همان هزینه آباد کردن را نداده تا چه برسد بتوانند وامهای دریافتی از بانکها را باز پرداخت نمایند و امروزبه بانکها بدهکار نباشند تا که بتوانند از تسهیلات استفاده کنند. جناب آقای بهمنی، همه ی اینها حکایت از آن دارد که در غم ما شریک نیستید و نمیدانید برای ما کشاورزان چایکار چه میگذرد!
:: برچسب‌ها: نامه یک کشاورز چایکار خطاب به دکتر بهمنی رئیس کل ب, مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این کلیپ تقریبا بدون شرح است و فکر کنم با یک بار دیدن میشه فهمید هنوز آدمایی با این شرایط نابسامان در شهرستان ما زندگی میکنن

 

اگه وقت دارید این کلیپ ارزش یکبار دیدنو داره

منبع : صبح شفت
:: برچسب‌ها: کلیپ هایی از شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

درختی بار نمی آورد ،گیل مرد تبر بر می گیرد و به سراقش می رود،و او را چونان پدری فرزند خطا کار را ، مورد خطاب قرار می دهد و تهدید می کند، که اگر سال دیگر بار نیاورد،سر وکارش با این تبر است و بعد هم به مهربانی او را می نوازد و رسیدگی می کند و درخت معمولا" سال دیگر شکوفه هایش به بار می نشیند.

گاهی هم گیل مرد تبر به دست به باغ در می اید ، به درختان دیگر تندی می کند و بر آنها خشم می گیرد، که اگر امسال درختی بار نیاورد، چنین و چنان می کنم و زیر چشم درخت بی بر را می نگرد . به در می گوید تا دیوار بشنود.
:: برچسب‌ها: آداب وسنت های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خانه قدیری رشت که مربوط به دوران پهلوی  است، دارای اسکلت و سازه چوبی با سقف لمبر کوبی است. پوشش خارجی خانه قدیری، سفالی و در و پنجره آن از چوب نراد  روسی ساخته شده‌است.

  این بنا در ضلع شرقی محله کیاب و سبزه میدان قرار دارد . (سبزه میدان توسط محمد ولی خان تنکابنی سپهدار و حکمران گیلان احداث کردید .)

خانه قدیری درسال 1368 توسط اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان خریداری و جهت انجام کارهای اداری به مکانی اداری تغییر کاربری داد و از همان موقع تا کنون نیز بارها جهت نگهداری و حفاظت از آن مورد مرمت های موضعی و مستمر قرار گرفت و در سال 1381 با در اختیار گرفتن مکانی جدید جهت استقرار اداره کل میراث استان تخلیه و جهت احداث مکانی برای کارآموزان صنایع دستی مورد مرمت اساسی قرار گرفت .

هم اکنون بنای تاریخی مذکور بعنوان پژوهشکده میراث فرهنگی مورد استفاده می باشد و دارای کتابخانه ای با کتب تخصصی مرمت ، معماری، تاریخی،گردشگری و... است که تاحد زیادی پاسخگوی دانشجویان و اندیشمندان است.:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

استخر یا آبگیر عینک یک آبگیر  طبیعی است که آب آن توسط چشمه های جوشان کف آبگیر تامین می شود .

آبگیر زیبای عینک محل ماهی گیری نیز می باشد و فقط اهالی آن را می شناسنند و کتر شناخته شده می باشد .

این استخر زیبا در بلوار شهید افتخاری به سمت فومن قرار دارد .
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پسته دریایی که در گویش گیلکی به سله باقالا معروف است از گیاهان زیبایی است که در تالاب انزلی می روید.

این گونه گیاهی با کلاهک سبز رنگ و دانه های کوچک به رنگ سبز دارای خواص دارویی و درمانی است و در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مصرف پسته دریایی همچنین برای گردشگران داخلی و خارجی نیز از جذابیت خاصی برخوردار است.
تالاب بین المللی بندر انزلی با ۱۴ هزار و ۷۱۱ کیلومتر مربع مانند نگینی درخشان در سطح منطقه پرتو افشانی می کند.

روستای باقلا کش که در جوار تالاب انزلی قرار دارد در آن میوه تالابی یا پسته دریایی می روید گفت :در زبان محلی به پسته دریایی سل باقلا می گویند که میوه گل لاله تالابی است و در این روستا می رویدو به همین دلیل بسیار مورد توجه گردشگران تالاب انزلی است و از معروفیت خاصی برخوردار است.
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان, گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خودم درغربتم دیل درولایت

جی دست غم دانه دیل هی شکایت

رفیقون عاقیلون می دور جمابین

شنیدن دانه می دیل حکایت

****************

 قناری جان ؛ قناری جان ؛ قناری

که سر برمیله می کوبی به زاری

بیا باهم بنالیم و بخوا نیم

توهم مثل دل من بیقراری

شاعر : آقای احمد خویشتن دار لنگرودی

:: برچسب‌ها: دوبیتی های گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیلان پهنه ای است سبز ، نشسته بر پای دیواره ی  شمالی بامواره ی ایران ، به آسمانی پوشیده از ابرهای سرنهاده بر بامهای بلند پرواز هم . سینه نمور و زنگار بسته اش گوش به زمزمه  ی  آرام  دریای خزر و نجوای گنگ جیرجیرکهای پنهان در شکافهای پیر درختان سربلند جنگلی دارد که ریشه اش در خاک خیس از اشک ابرهای دربند دیواره بلند و تراوش آب گذرنده از بسترهای پر پیچ رودهایی که تن از کوه کنده و سر به راه دریا دارند ، به هر سو دویده است . در نگرشی از فراز ، گیلان را چون پارچه ای ابریشمین و رنگارنگ ، گسترده در پس شیشه ای پوشیده در بخار ، دریایش را خفته زیر غبار برآمده از خیزش موجکهای سپید رهیده از تن خشمگین موجهایی که از دل دریا می آیند و سر به کرانه پر هیاهو می کوبند ، جلگه اش را تن رها ساخته زیر غباری – که پژواک ناوک های تبدار خورشید است – و از تن نمور خاک برخواسته و جنگلش  را پنهان زیر غبار همآغوشی  قاصدکهای پرسه زن میان درختان شاخ در شاخ هم فروبرده و کوهستانش را پنهان زیر ابرهای سپید و سیاهی که پای در دریا دارند و چنگ بر ستیغ کوهها انداخته اند می بینیم .

گیلان تن و دل به دریا سپرده  و تن خسته پای بر پلکان البرز نهاده و تا کناره شمالی بامواره ایران می رود و از آنجا چشم به دوری می دوزد که سپیدرود از آنجا ره می پیماید و راه به گیلان می جوید و چون پر زمزمه و پیچان گیلان را می یابد سر به فرود می نهد و آرام می گیرد و هر موجش گوش می خواباند تا از خاک نوای توفنده دریا را بشنود و ره به آن سوی  جوید و با دریا در آمیزد و دریا را بار دهد . زاده سبکبال دریا چنگ افکنده بر گیسوی زرین فروهشته خورشید بر بستر دریا ، فرا می رود و تن پوش سپید عروسی بر تن می کند و سوار بر کجاوه ی باد شمال روی به حجله ای بر پا بر بامواره ی ایران می نهد و اشک دوری از مادر را بر گیلان می پاشد . سرشک رفتن ابر را گیلان می گیرد و اشک شادی دیدن حجله برپا بر بامواره را دیلمان.

گیلان سرزمین باران است و سبزه و جنگل و رود و کوه . گیلان پاره ای از سامان گسترده ی ایران است ، هر چند که گونه گونی فراوانش آن را چون پاره ای جدا از ایران می نمایاند . این پاره ی سبز که در پاره بندی های سیاسی ایران استانی شناخته می شود و 14709 کیلومتر مربع گستردگی دارد ، دربردارنده ی بخش جلگه ای گیلان و دو پاره کوهستانی « دیلمان » و « تالش » است و « گیلان » نام دارد . گیلان میان 36 درجه و 36 دقیقه تا 38 درجه و 27 دقیقه ی عرضی شمالی و 48 درجه و 25 دقیقه تا 50 درجه و 34 دقیقه ی درازی خاوری نیمسازه ی گرینویچ قرار دارد و درازای  آن از شمال باختری به جنوب خاوری 225 کیلومتر و پهنایش در بخشهای گوناگون از 25 تا 105 کیلومتر است . گیلان از شمال به دریای خزر ، از خاور به استان مازندران ، از جنوب به استان های قزوین و زنجان و از باختر به استان اردبیل مرزمند است و در پاره ای از شمال نیز شانه به خاک جمهوری آذربایجان می ساید .

زنجیره ی زرین تاریخ ایران از روشنای امروز تا ژرفای تاریک دیروز می رود و در هر حلقه اش دل باشندگان پاره ای از ایران گرفتار است . ناهمگونی طبیعی گیلان با بامواره ای ایران و کناره نشینی این سامان سبب گشته تا در گستره ی زمانی که در چهارچوب تاریخ ایران به جهانیان نمایانده می گردد ، ایران و گیلان گاه در کنار هم و گاه جدای از هم باشند . با چنگ اندازی بر این زنجیره ی زرین و فرو رفتن کنکاش گرانه  در ژرفای تاریک دیروزها و بررسی ژرف باستان شناسانه در پهنه ی سرزمینی که امروز ایران نام دارد می توان دریافت که پیش از فرا آمدن رهجویان آریایی بر بامواره ی ایران و آغاز تلاش از راه رسیدگان از برای برپایی « تمدن » ، در کناره های شمالی و شمال باختری و جنوب باختری بامواره  ، باشندگانی بومی بوده اند که کنکاشی پوینده را برای ستیزه ی با طبیعت چیرگی جو و برپایی تمدن پی می گرفته اند .

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی, مقالات فرهنگی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

حکام قدیم گیلان به شکار علاقه فراوان داشتند. در عملیات شکار یا 'چاه نخجیر' ابتدا بخشى از جنگل به‌عنوان شکارگاه انتخاب مى‌شد و سپس با در هم پیچیدن شاخه‌هاى درختان دو رشته پرچین محکم به مساحت یک یا دو فرسخ درست مى‌کردند، به‌گونه‌اى که در آخرین مرحله به زحمت گذرگاهى براى عمور یک شکار باقى مى‌ماند. این دالان در انتها به محوطه‌اى در عرض ده متر با پرچین‌هاى محکم و لانه‌هائى موسوم به چاه محصور مى‌شد. در روز شکار مردان گیل و دیلم پشت پرچین‌ها جمع مى‌شدند و با صداى فریا و ساز و نقاره هیاهوى وحشت‌انگیزى ایجاد مى‌کردند. سپس بین دو پرچین پیش آمده و شکار را به محوطه موردنظر مى‌راندند. صفحه کوچکى اطراف محوطه و کمى بالاتر ایجاد مى‌شد که در آنجا مردان جاى مى‌گرفتند و حیوان به دام مى‌افتاد و درهاى لانه‌ها را مى‌بستند.شاه عباس صفوى پس از تسخیر گیلان چندبار شکارهائى این چنین ترتیب داده بود.

در این روش شکار که از دوران شاه عباس در این استان به کار گرفته می شد ، چاه نخجیر ، قسمتی از شکارگاه جنگلی بود که شکارچیان در آن  با در هم پیچیدن شاخه های درختان دو رشته پرچین می بافتند تا شکار به سوی آن رانده شود  . این دالان باریک در آخر به محوطه ای به عرض ده متر با پرچین های محکم و لانه هایی موسوم به چاه ، منتهی می شد و در روز شکار مردان گیل و دیلم پشت پرچین ها جمع می شدند و با فریاد و هیاهوی زیاد شکار را به آرامی به سمت محوطه چاه نخجیر می راندند و به محض افتادن شکار در دام درهای لانه یا چاه را می بندند.
:: برچسب‌ها: آیین و رسوم گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این باغ و عمارت داخل آن در تاریخ 22/ 5 / 1384 به شماره 13227 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از مکانهای تاریخی _ فرهنگی ، طبیعی بسیار زیبا در استان گیلان می باشد و با مساحت 41989 متر مربع در محوطه ای زیبا ، قدیمی و خوش آب و هوا در روستای چوکام خمام و در فاصله 15 کیلومتری از شهر رشت واقع شده است .

این منطقه ی زیبا با درختان کهنسال و بلند که ارتفاع بسیاری از آنها بالغ بر 50 متر بوده و با شاخ و برگ های خود منطقه ی وسیعی از زمینهای اطراف خود را پوشش می دهند و همچنین عمارتهای داخل آن ( قابل ذکر است که عمارت قدیمی دیگری و جدا از عمارت اصلی در داخل باغ و به فاصله تقریبی60 متری از عمارت اصلی قرار داد ، که محل سکونت فعلی مالکین می باشد ) و رودخانه پر آب کنار این باغ ، دارای زیبایی های خاص فرهنگی _ تاریخی ، طبیعی و گردشگری است.

این باغ و عمارت متعلق به ناصر الملک نائب السلطنه احمد شاه قاجار بوده که آنرا به فرزندش حسینقلی خان قراگوزلو واگذار می نماید. وی پس از ازدواج با همکاری تیمور تاش، حاکم گیلان، عمارت فعلی را در باغ احداث کرد.

این بنا از آثار بجا مانده از دوران قاجار است که سال احداث آن بطور دقیق در دست نیست؛ اما طبق اظهار اهالی منطقه و تحقیقات به عمل آمده سال شروع احداث بنا را می توان حدود سالهای 1288 و 1290 هجری شمسی تخمین زد.


لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, اماکن تاریخی و باستانی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

            

      در یک روز سرد زمستان                          

بالای کوهی در گیلان                   

کومه ای کوچکی است که در آن                

    مادریست و کودکی پشت آن                     

پدر بدنبال هیزمی برای آتشدان                

تا گرم کند دستهای کودکان             

      باد با سوز در حال وزیدن                   

سوت می کشد از درون روزن               

بارش برف چه سنگین                  

کودک بیچاره چسبیده به سینه آن                  

می مکد افسوس شیری ندارد آن                    

گریه سر می دهد طفل و مادر او را می نهد بر زمین                    

می رود در پی گوسفندی روان                       

  تا بدوشد قطره شیری از آن                        

            مادر آمد دوان دوان                                   

           کودک اینک گشت آرام چه سان                                 

 

شعر : از فرح اقبالی                        
:: برچسب‌ها: شعر
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


لحظه اعتدال پاییزی، چند روز پیش فرا رسید و فصل پاییز در بسیاری از کشورهای جهان آغاز شد؛ فصلی که تولـّد رنگ های زرد و سرخ در آن برای مدّت ها ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود.

      به گزارش خبرگزاری مهر، روز 23 سپتامبر 2011 طول روز و شب تقریباً به یک اندازه بود؛ زیرا اعتدال پاییزی رخ داده بود. اعتدال هر سال دوبار در پاییز و بهار رخ می دهد. اصولاً نقطه ی حقیقی آغاز اعتدال لحظه ای است که خورشید مستقیماً در خط استوای زمین قرار می گیرد. امسال این لحظه در روز جمعه 23 سپتامبر 2011 و رأس ساعت 5:04 بامداد به وقت شرقی رخ داد و فصل پاییز آغاز شد.

اعتدال پاییزی

بر خلاف نام این پدیده، در اعتدال پاییزی طول روز و شب کاملاً با یکدیگر برابر نیست؛ امّا در روزهای نزدیک به اعتدال، روزها و شب ها طولی در حدود 12 ساعت دارند. با ادامه ی حرکت زمین در مدارش، در ارتفاعات بالاتر، شب طولانی تر شده و روز کوتاهتر می شود.

      در پس تمامی این تغییرات در طول روز و شب، انحراف محور زمین قرار دارد. سیاره زمین با انحرافی برابر 23.5 درجه از محور خود در حرکت است. زمانی که نیمکره ی شمالی زمین به خورشید نزدیکتر می شود، تابستان نیمکره ی شمالی و زمستان نیمکره ی جنوبی فرا می رسد. در نیمه ی دیگر سال، نیمکره ی جنوبی به سمت خورشید متمایل شده و درجه ی حرارتی خنک و ملایم را تجربه خواهد کرد.

      بر اساس گزارش نیوساینتیست، تغییر در شدّت و میزان نور روز برای بسیاری از گیاهان و جانوران از اهمیّت ویژه ای برخوردار است. کوتاهتر شدن طول روزها باعث می شود برگ درختان تغییر رنگ داده و درختان برگ های خود را از دست بدهند و جانورانی که در ارتفاعات زندگی می کنند، با تغییرات بیولوژیکی مواجه شوند.

      آشکارترین نشانه ی فرارسیدن پاییز در پی اعتدال پاییزی، تغییر رنگ در برگ درختان است که برای مدّت های طولانی به عنوان رازی رنگارنگ ذهن محقّقان را به خود درگیر کرده بود.

      امّا راز دلیل تغییر رنگ برگ های سبز درختان به رنگ های زرد و سرخ، به آرامی در حال فاش شدن است. این رنگ های چشم نواز، تنها برای زیبایی تغییر رنگ نمی دهند؛ بلکه نوعی رفتار محافظتی برای حفظ بقای درختان به شمار می روند. در واقع رنگ این برگ ها، نوعی موفقیّت تکاملی است.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مقالات
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای کاظم آباد از توابع دهستان چوبر شهرستان شفت می باشد. این روستا دارای سکنه دائمی بوده و وضعیت طبیعی آن ، "جنگلی واقع در دشت" می باشد

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
همی تا چو قمری بنالد ز سرو               نوا برکشد بلبل از نارون ( فرخی)

 گزارش تصویری: داوود خانی خلیفه محله

باغ ملی لنگرود و یک عکس از سه درخت دیرسال نارون ( لی دار ) که در ضلع شرقی باغ، روبروی ساختمان نخستین مخابرات بر سر راه جاده چمخاله قرار دارد.

هر دو عکس زیر از یک درخت در یک مکان پارک  با فاصله زمانی 3 ماهه گرفته شده است.

نارون با نام علمی  Ulmus minor و در زبان گیلکی آن را " لی دار" و مازندرانی ها آن را " اوجا " می نامند. گُلِ پَردار: نامی که  در اطراف رشت به درخت نارون دهند. نارون، درختی است به غایت خوش اندام و پربرگ و سایه دار.

*******

منبع : گیلانیکا
:: برچسب‌ها: درختان گیلانی, آشنایی با درختان گیلانی, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شیخ میرزا ابوالقاسم افصح المتکلمین املشی

شیخ افصح انقلابی آزادیخواه؛ عالمی نواندیش و مصلح دینی و اجتماعی و از پیشگامان جنبش مشروطیت در منطقه گیلان و از انقلابیون و مصلحان حوزه دیده و سنت خوانده ای بود که سودای ترقی وطن و تعامل دین با مناسبات خرد و عقلانیت و مقتضیات عصر جدید در سر داشت.

تاریخ پر رمز و راز، نوستالژیک و درس آموز جنبش مشروطیت در سینه پراندوه و در بطن دردناک خویش؛ گذشته از روایت آشکار و پربار در باب مبارزات و مجاهدت های چهره های مشهور و مثال زدنی روایتگر مشروطه خواهان بی نام و نشانی است که به رغم کنش های بسیار در این نهضت برای تحقق عدالت و آزادی، اینک به صداهای خاموش پیوسته اند و در میانه انبوه نوشته ها، گفته ها و تحقیقات تاریخی صدایی از آنان به گوش نمی رسد. یکی از آنان مبارز پرشور شیخ میرزا ابوالقاسم افصح المتکلمین املشی مشروطه خواه گیلانی و نخستین روزنامه نگار گیلان است. شیخ افصح انقلابی آزادیخواه؛ عالمی نواندیش و مصلح دینی و اجتماعی و از پیشگامان جنبش مشروطیت در منطقه گیلان و از انقلابیون و مصلحان حوزه دیده و سنت خوانده ای بود که سودای ترقی وطن و تعامل دین با مناسبات خرد و عقلانیت و مقتضیات عصر جدید در سر داشت. با داشتن این پیشینه ذهنی بود که با تاسیس روزنامه خیرالکلام نخستین گام ها را در این مسیر برداشت. شیخ افصح املشی را باید بنیانگذار مطبوعات در گیلان دانست هر چند زندگی او در هاله ای از ابهام و نادانستنی های تاریخی قرار دارد اما مرحوم شیخ بهاءالدین املشی (میزان) خواهرزاده مجاهد و دانشمندش که او نیز از مشروطه خواهان گیلان و عضو هیات اتحاد اسلام و از همرزمان کوچک جنگلی و نیز هم سلول مشروطه خواه نامدار میرزاحسن رشدیه بنیانگذار مدارس به سبک جدید در ایران بود در کتاب گوشه هایی از تاریخ گیلان، خال نستوه اش یعنی شیخ افصح املشی را اینگونه به ما شناساند:

«میرزا ابوالقاسم معروف به ملاباشی ملقب به افصح المتکلمین از اهالی رانکوه شهرستان املش بوده که معمولاً در تهران و رشت اقامت می گزید، مردی بود از هر جهت به زیور طبع آراسته، دارای حسن خط در نسخ و نستعلیق و صاحب اطلاعات در ریاضی و هیات و نجوم و ادبیات فارسی و عربی.»

«خیرالکلام»، «ساحل نجات» و «راه خیال» سه روزنامه ای بود که شیخ افصح در اوان خیزش مشروطیت مدیریت آنها را به عهده داشت.

{تشکر از آقای محمدتقی صیادی امام}

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: نخستین روزنامه نگار مشروطه خواه گیلان, دانستنیها, مطالب جالب و خواندنی, مشاهیر گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پس از گذشتن از جاده ای کوهستانی عریض و پرپیچ و خم،با عبور از کنار جنگل ها، دره ها، رودخانه های بسیار به شهرک چوبی و زیبای امزاده ابراهیم شهرستان شفت می رسیم. که ازدور وقتی به این منطقه کوهستانی مینگری گویی شهرک چون صدفی رنگارنگ است که مرواریدی سبز رنگ در وسط آن قرار گرفته و خودنمایی می کند. هوای خوب و مطبوع
بهاری، نوای خوش آواز پرندگان، صدای آرامش بخش آب چشمه که در سکوت به گوش می رسد. با دیدن همه این مناظر گویی وارد قسمتی از بهشت خداوند در روی زمین شده ای، طبیعت زیبا و بکر شهرک امامزاده ابراهیم )ع( و وجود حرم مطهر این امامزاده بزرگوار م یتواند برای هر مسافری که می خواهد از شلوغی و سر و صدا و دود و دم شهر چند روزی فاصله بگیرد بهترین مکان باشد

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

زندگی بهار را زیست. تابستان را نوشید. شعله‌های سرکش پاییز زندگی را به تماشانشست.از شعله‌های سرخ و نارنجی پائیزی در آن خبری نیست از زمستان هم، چه می‌تواند باشد. اما بدان که زمینگیر نمی‌شوی و جاده‌های کوهستانی هم در این فصل عجیب تا آخر راه با تو می‌آیند. بنابراین پا به پای ما بیا. قصه را از دل زیبایی‌های سیاهکل آغاز می‌کنیم. سیاهکل و جنگل‌هایش، قصه‌هایش، جنگ‌هایش، مردانش، زنانش و مه‌اش. مه که در کوچه پس کوچه‌های سیاهکل رها می‌شود. ما خود را ابتدای جاده سیاهکل - دیلمان می‌رسانیم. شهر را خیلی زود دوره کن. تاریخی دارد برای خودش. اما مقصد بلندی‌های دیلمان است. مه همچنان می‌آید و می‌آید و می‌رود بی‌قرار. مه رفیق راه مردان جسور، مبارزان جنگل در حافظه تاریخی تو چرخ می‌خورد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نویسنده : محمد رضا قلی پور مبرهن

 نام شهرستان

 شماره پلاک

 رشت

 46ب ج د س

 لاهیجان

 56 ج

 بندر انزلی

 56 ب

 رودسر

 56 ص

 لنگرود

 56 م

 املش

 56 و

 سیاهکل

 76 ب

 آستانه اشرفیه

 76 ج

 تالش

 56 س

 آستارا

 56 د

 رضوانشهر

 56 ن

 ماسال

 56 هـ

 شفت

 56 ی

 فومن

 56 ل

 صومعه سرا

 56 ق

 رودبار

 56 ط

 
:: برچسب‌ها: شماره پلاک(نمره)اتومبیلهاوخودروهای شهرستانهای استا, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

میرزا یونس، فرزند میرزا بزرگ، که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد، اهل رشت، در سال ۱۲۹۸ هجری قمری در محلة استاد سرای رشت و در خانواده ای متوسط الحال چشم به جهان گشود و تحصیلات مقدماتی را در رشت، مدرسه علمیه حاج حسن (صالح آباد) گذراند.

بعد از چندی در جرگه طلاب مدرسه جامع وارد شد که از لحاظ تعلیمات  دینی در سطحی بالاتر قرار داشت. میرزاکوچک خان در خلال تحصیل مقدمات فقه و اصول در مخالفت با نارواییها بی پروا بود به همین سبب احترام سایر طلاب را به خود جلب کرد. در قیام آزادیخواهان رشت علیه پیمان شکنی محمد علی شاه  (۱۳۲۶ ه.ق) در صف مشروطه طلبان جای گرفت و با آنان در تحصن شهبندری عثمانی (کنسولگری عثمانی) شرکت جست و هر سحرگاه با صدای تکبیر خود متحصّنان را به ادای نماز فرا می‌خواند (تکبیر او و نماز متحصنان پاسخی بود به تبلیغات دولتیان که آزادیخواهان را بابی معرفی می‌کردند) در واقعه تعرض مسلحانه مشروطه‌خواهان رشت علیه قوای مستبدان (۱۶ محرم ۱۳۲۷ هـ ق) جزء همکاران مؤثر بود و انجمنی به نام وفا را تشکیل داده بود و اداره می‌کرد. هنگام بسیج قوای ملی رشت برای تصرف پایتخت، میرزا عنوان فرماندهی یک دسته از جنگاوران را در دوشنبه بازار سنگر بر عهده گرفت، در آنجا سخت بیمار و بستری شد و دسته جنگاورانش تحت ابوابجمعی یپرم خان ارمنی درآمد که به سوی قزوین حرکت کردند. کوچک‌خان پس از مداوا به مجاهدان پیوست و در فتح تهران شرکت جست در شورش‌ شاهسونان همراه یپرم خان و سردار سعد به کمک مجاهدان آذربایجان رفت، هنگامی که شاه مخلوع (محمدعلی) عمال خود را به قصد تصرف ترکمن صحرا به آن منطقه (به دستیاری بیگانه) گسیل داشت، کوچک خان داوطلبانه به قوای دولت مشروطه ایران پیوست و به جبهه رفت. در جریان جنگ بر اثر تیری که زیر شانه‌اش نشسته بود از پای افتاد و اسیر شد که به روسیه منتقلش کردند. اما او پس از معالجه خود را به رشت رسانید.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: در مورد میرزا کوچک خان, نهضت جنگل
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در چند کیلومتری شهر رشت در شهر کوچصفهان در خیابان شهید رحیم زاده این شهر یک پل آجری قدیمی به چشم می خورد ؛

که در اصطلاح محلی و با لهجه گیلکی به آن مرغانه پورد می گویند . که به معنای پل تخم مرغی است ، مرغانه پورد به اعتقاد مردم پلی است که یک پیرزن از راه فروش تخم مرغ هزینه ساخت آن را برای رفاه مردم تأمین کرده است
:: برچسب‌ها: معرفی پل های قدیمی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

یکی از خوردنیهای خوشمزه شمالی ها در شب های زمستان خوردن ازگیل آب انداخته است که هم خوردنش و هم درست کردنش در بین مردم شمال در حال فراموشیه که اتفاقا هم خیلی خوشمزه است و هم درست کردنش خیلی ساده و آسان و کافیه که شما ازگیل خام » پخته نه » را بعد از شستن در یک ظرف شیشه ای در دار ریخته » ظرف پلاستیکی رو من سفارش نمی کنم » و بعد روی آن اَذگیل آب بریزید تا ظرف شما پر از آب شود و بعد درب آن ظرف شیشه ای را به مدت یک هفته بسته و بعد از یک هفته اگر دیدید که آب ازگیل داخل ظرف کم شده،دوباره آب ریخته تا پر شده و درب را ببنید تا هفته دیگر. معمولا ازگیل تو این دو هفته باید قابل خوردن باشه،مگر اینکه از نوع جنس بدش باشه که اگر شما چند ماه هم در آب بذاریش،آب به خودش نمی گیره. داخل آب ازگیل » دو هفته تمام شد » کمی نمک ریخته تا خوشمزه تر شود و شما یک روز پس از ریختن نمک می توانید نوش جان کنید.

پس  موقع خریدازگیل به فروشنده سفارش کنید که برای چه نوع خوردن می خواهید ازش استفاده کنید.
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد واحدی واعظ استاد حوزه و مدیر حوزه علمیه حقانی قم در شب های آخر  دهه اول ماه محرم 1391 در مراسمات عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) در روستا های نصیرمحله ، شالماء ، مزگده ، خرمکش و توسه سیاهمزگی در جمع مردم مومن ،عزادار و ولایت مدار حضور یافته و سخنرانی نمودند . در آن شب ها نماز جماعت مغرب و عشاء مسجد صاحب الزمان توسه سیاهمزگی به امامت ایشان برگزار شد .

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد واحدی واعظ هر شب  قبل و بعد سخنرانی مورد استقبال گرم و صمیمی اهالی روستا های مذکور مخصوصا" جوانان قرار می گرفت  . ایشان در پایان مراسم در شب عاشورا از حضور پرشکوه اهالی و جوانان در مساجد و هیئت های عزاداری  تقدیر و تشکر نمودند و در سخنرانی های خود نوجوانان منطقه را به طلبگی تشویق و ترغیب می نمودند .

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مراسم ماه محرم در منطقه شفت, گالری عکس گیلان, محرم در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
 

پئیز مــــی کاله مــــــیوانه فوگوده

خو زرده پیرهنه مــــی تن دوگوده

می سبزه نازک انــــدیشه بَزِه تور

« توسه خالم مره سایه نوگوده »

******************************

واگردان فارسی :

پائیز میوه های  کال مرا فرو ریخت

وپیراهن زردش را بر اندامم پوشاند

اندشه ی سبز و نازکم را چنان خشکاند

که حتا یک شاخه توسکا هم برای ام سایه نکرد .

از کتاب « سورخه گوله ناجه » شاعر حسینعلی صادقی سرشت

***************************

کولوش و سرچینا  تی ماله شینه

جوُیه بوفروختی ،  تی دلاّله شینه

اگر تی دیل خوشه تی خربوزه جا

هتو کی نوبری بــِه ، شاله شینه !

************************************

واگردان فارسی :

کاه و علوفه ی برنج مال احشام توست

شلتوک را که فروختی مال دلال است

اگر به محصول خربزه ات دلخوشی

همین که نوبری می شود مال شغال است

از کتاب « گوله نرگس » شاعر سید محمد عباسیه  کهن


رَمَش دُر سفتیه ـ چی شا کـــــودان ؟ هیچ

هف هش تا هفتیه ـ چی شا کودان ؟ هیچ

رَمَش و بلــــــــــتیه خُب شا چاکـــــــــودان

می دیل بَشکفتیه - چی شا کودان ؟ هیچ

*********************************

واگردان : فارسی :

پرچین باغ خراب  است چه می شود کرد ؟ هیچ !

هفت هشت هفته است چه می شود کرد ؟ هیچ !

پرچین و دروازه ی چوبی را به خوبی می شود تعمیر کرد

اما دلم شکسته است چه می توان کرد ؟ هیچ !

از کتاب « گوله نرگس » شاعر سید محمد عباسیه کهن

منبع : وبلاگ سونه

 
:: برچسب‌ها: دوبیتی های گیلکی, اشعار گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

همه ی ما در زندگی معمولاً ترانه هایی داشته ایم که در لحظات دلگیر  و نفس گیر آن ها را زمزمه کرده ایم ، گویا انسان ها  به صورت فطری به مناجات ، درد و دل و بازگو کردن گره های قلبی خویش گرایش دارند و به ترانه های دلتگی خویش دلبسته اند و هیچ چیز این میان استوار تر و زیباتر از لالایی های مادران سرزمین مادری نبوده است . ترانه هایی که بعضی هاشان  چون مربعی می مانند که چهار ضلع سحر انگیز دارند : ضلع اصلی آن که مناجات مادر در نزد فرزند خویش با خداست و بیان دلتنگی های مادرانه در نزد همراز معصوم خویش ، یعنی همان فرزندی که در آغوش گرفته است ، ضلع دوم که گاهی در میان مادران رایج بوده است بیان احوالات و مصیبت های یکی از بزرگان تاریخ است و گریه در مصیبت آن ها ،که گویا مادران به خوبی دریافته بودند پرداختن به احولات آن ها بسیار شرافتمندانه تر از پرداخت صرف به حالات شخصی خویشتن است ،او می دانست که به زودی نوزاد خویش در جست و جوی الگوی آرمانی زندگی ای که در پیش خواهد داشت بر خواهد آمد.

امام حسین(ع) ، میرزا کوچی جنگلی ، رئیس علی دلواری ، سیاوش شاهنامه و ...از این قبیل بوده اند. ضلع سوم این همنفسی دو طرفه شکایت از روزگاران و بدی هایش بوده ، شکایت از تاریکی های زمان، از ظلم ها و بیداد ها و از پستی ها و بلندی های زمین زندگی و ضلع آخر هم ، محبت  و دعایی است که مادر با شاهد گرفتن خدا بدرقه ی راه فرزندش می کند و این دقیقاً یکی از زیباترین داستان های عاشقانه ای است که هر کداممان کم و بیش تجربه اش کرده ایم .

آن ها که سن و سال بیشتری دارند ، ترانه های مادرانه را با زبان های محلی شاید به یادگار گرفته اند ، مادران مهربان و درد کشیده ی کرد و گیلک و تالش و خراسانی و لر و فارس هر کدام با زبان زیبای خویش ترانه های دلتنگی سروده اند ، ترانه هایی که شیرینی آن ها و در عین حال غمی که با خود به امانت گذاشته اند هیچ گاه از حافظه ی تاریخی مان نخواهد رفت .

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی, مقالات فرهنگی گیلان, لالایی های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کــــولــــوشــــکن
ͼ●○○○●ʘ۝ʘ●○○○●ͽ
در زبان گیلکی کولوشکن به مُرغی گفته می شود که جوجه دار شده است و مُرغی که آماده جوجه دارشدن است را مُرغ "کوُلک" یا "کُورک" مینامند.
.
به یاد شیون فومنی که میگه:


وطن کولوشکن اما کیشکاایم چه خوبه

که او کولوشکن خو کیشکانا به دور هم بداره
.
وطن مثل یک کولوشکن (مرغ) می مونه و ما جوجه های اون . . .
که اون کولوشکن بچه هاشو دور و بر خودش نگه میداره ( و محافظت میکنه ):: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای گیله سرا از توابع ماسال است و دارای حد 965 نفر جمعیت دارد . موقعیت مکانی این روستا جنوب یا غرب شهرستان ماسال است و نزدیکای روستاهای پاشکم از توابع شهرستان شاندرمن و میله سرا که از توابع شهرستان ماسال است  وجود دارد . در روستای ما کوهای سرسبز و قشنگی وجوددارد . یک شهرک صنعتی وجود دارد که منظره خوبی برای دیدن است روستای ما یک را به طرف غار آویشو دارد که خیلی دیدنی است. در روستای ما در یک کوه آب بیرون میاید که همان آب از طرفی رفته و یک چشمه به نام گرم آب چشمه ایجاد کرده است . آب این چشمه خیلی سرد است و یک چیز دیگر این چشمه بعضی از صبحا که هوا خیلی سرد می شود یا بعضی شبها خیلی هوا سرد می شود از داخل چشمه بخار بیرون میاید وآب چشمه گرم می شود .

در روستای گیله سرا یک مکان متبرکه وجود دارد که نام آن مکان( اقا سید ابو جعفر ) و در کنار این مکان مسجد امام سجاد گیله سرا وجود دارد . بزرگان روستای ما به نام های : جبار رحمتی ، اقبال رحمتی ، حاج ندرت دولتی  هستند که از زمان قدیم تا به حالا بوده اند.

توضیحاتی درمورد سفر به روستا خود و مکان اتراق و کمبود در روستا خود     

روستای ما از طرف شهرستان ماسال به روستای ما واز شهرستان شاندرمن به روستاس ما راه دارد .در روستای ما محلی برای اتراق وجود ندارد ولی در شهرستان ماسال یک سینما است که در بالای سوئیت های دارد که اجاره می دهد و می توان درپارک ساحلی ماسال چادر زد باید بگم که کنار پارک سوئیت های در حال ساخت که انشالله برای مسافران ساخته می شود .در روستای ما تنها مشکلی که داریم این است که کوچه ها آسفالت نیست وبرای بچه ها مشکل است که از گل  و آب کثیف عبور کنند وبه مدرسه برسند. نام مدرسه روستای گیله سرا (سردا جنگل)است

منبع : وبلاگ روستای گیله سرا
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان, روستاهای فومن
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روز عاشورا از مساجد اطراف شفت دسته های عزاداری به سوی بازار شفت حرکت داده می شود که اکنون چند سالی است بر تعداد این دسته ها افزوده شده است . در زیر عکس هایی از این روز که در تاریخ 91/09/05 توسط سایت خبری صبخ شفت تهیه شده است براتون آماده کردیم امیدوارم که مورد قبول شما عزیزان قرار بگیرد .

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مراسم ماه محرم در منطقه شفت, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شکار ضمن تفریح بودن برای عده قابل توجهی از مردم شفت ، نوعی منبع درآمد برای روستاییان این منطقه نیز محسوب می شود .در گذشته شکار آهو ، گوزن ،و برخی از جانوران حلال گوشت در شفت و کوهستانهای اطراف در فصل زمستان صورت می گرفت که اکنون متداول نیست .

اما شکار انواع پرندگان در فصل پاییز و زمستان در رونق است .از جمله شکار انواع مرغابیها که با گذاشتن انواع و اقسام دام ها صورت می گیرد .

برای شکار مرغابی ها از روش درست کردن کومه ای به نام نما که شامل اتاقک نمابر و در کنار آن جایگاه پرچین شده ای برای نگهداری اردک ها است . کومه در نزدیک آبگیر قرار دارد که در انتهای دام (نما خال ) نهاده شده است .

هنگامی که مرغابی ها بر فراز محوطه می رسند معمولا توام با صداست . نمابر اردکها را به پرواز در می آورد تا در هوا همراه آنها شده و آنها را به سوی آبگیر بکشاند .

پس از توفیق در این مرحله ، نمابر با انداختن گِلهای گلوله شده ی کوچک آنها را به سوی دام می راند . وقتی مرغابی ها همراه اردک در نزدیکی دام قرار می گرفتند ، نمابر با کشیدن طنابی که به دام متصل است ، دام را  بر روی مرغابی ها می اندازد و سپس آنها را می گیرد . و سپس مرغابی ها را به بازار برده و به فروش می رساند تا جزیی از خرج زندگی خود را از این روش تامین کنند .

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: شکار در منطقه شفت, نما یا تله اردک وحشی در شفت, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٩/٧ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.