نوشته شده توسط : مهدی پور

دیگاه روستایی است تاریخی و از محدود روستاهای شهر ماسال است که 

دارای مدرک خریداری شده معتبر در اواخر دوره  قاجار می باشد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


روستای سیاحتی بیالوا از روستاهای توابع شفت است.و از نظر جغرافیایی واقع در  جاده رشت به جیرده،کیلومتر 3 جاده خرطوم می باشد و همه ساله پذیرای مهمانان و مسافران طبیعت دوست ایرانی است.

طبیعت بیالوا در فواصل مختلف چشم هر هنردوست خوش ذوقی را خیره کرده و دل ها را متوجه خالق هنرمند و چیره دستی می کند که چگونه این همه زیبایی را قلم زده است و این اندیشه ذهن ها را درگیر می کند که این همه جمال نشانه ی چیست؟

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: معرفی روستاهای شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در نزدیکی صبح اذان (صبح عزا)یا صبح روز عاشورا در برخی از مساجد به ویژه مساجد شفت (بازار آقا صالح و سلطان پیر حسن )عده ای که تا صبح در مسجد مانده اند ، بلند شده و با حرکت دسته ی سینه زنی به نقاط مختلف داخل شهر و حتی به منزل روضه خوان ، مقبره ها و منازل افراد معتبر می رود. گروه دارای حرکتی تند است . آنان با خواندن اشعاری چون ((سهیل امشب میا برون )) و یا آرزو می کنند که صبح نشود :چرا که آن روز امام حسین (ع) و یارانش و فرزندانش به شهادت خواهند رسید .

گروه صبح عزا سرانجام به مسجد خود بر میگردنند و در آنجا صبحانه می خورند .گاهی آش و شیر برنج ، گاهی چای شیرین ، پنیر و نان به آنها داده می شود .

مسجد قاضی جلال شفت که همان مسجد بازار شفت است ، در گذشته دور ، انجمن سوگواری  ای به نام حضرت علی اصغر داشت که از طریق دریافت وجوهاتی از مردم اقدام به برپایی دسته های عزاداری می کردند .

در دهستان نصیرمحله هم سالیان سال است که مراسم صبح عزا برگزار می شود که عزاداران در قدیم  از مزار شهدای مسجد امام حسن مجتبی(ع) به سمت بقه (تازه بقا ) حرکت میکردند. اما در سالهای اخیر از مسجد محل به سمت میدان شهدا نصیرمحله حرکت و با اشعاری همچون ((ای صبح صادق ز افق سر مزن سر مزن ***آتش کین بر دل زینب مزن ))آرزو میکردند که صبح نشود . وبعد به مزار شهدا رفته و آنجا با فرستادن فاتحه به ارواح  شهیدان  به داخل مسجد می روند . و صبحانه به عزاداران  شیر و خرما می دادند.

منبع : کتاب تاریخ شفت

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: مراسم ماه محرم در منطقه شفت, محرم در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

امام سجاد علیه السلام می فرمودند:« هر مومنی که به خاطر شهادت امام حسین علیه السلام گریه کند تا اینکه اشکش بر گونه هایش جاری شود، خداوند منان غرفه ای در بهشت به او می دهد تا مدت ها در آن ساکن شود.»

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:« گریستن و جزع و زاری کردن در هر موردی مکروه است ، مگر گریه برای حسین بن علی علیه السلام ، که اگر کسی برای آن حضرت گریه کند، ثواب و پاداش می برد.»

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:« اگر نزد کسی ذکر مصائب امام حسین علیه السلام بشود، و آن شخص به اندازه ی بال مگسی اشک بریزد، اجر او با خداست و خداوند متعال کمتر از بهشت برای او راضی نیست.»

نزول ملائکه به سینه ی گریه کن حسینی

حاج اسماعیل دولابی می فرمودند: در جوانی گاهی اوقات می شد که چند شبانه روز پیاپی برای امام حسین علیه السلام اشک می ریختم. یکی از همین روزها از داخل اتاق منزلمان که روضه بود و رفقا جمع بودند، بعد از گریه کردن به ایوان جلوی اتاق آمدم و دراز کشیدم که یکباره مشاهده کردم ملائکه فوج فوج از آسمان می آیند و داخل سینه ی من طواف می کنند و به آسمان برمی گردند.

پس اگر خیر و خوبی  دنیا و آخرت را می خواهید هر چه می توانید برای مصیبت های امام حسین علیه السلام گریه کنید.

منبع: آثار و برکات توسل به امام حسین علیه السلام

مولف: سید عباس اسلامی
:: برچسب‌ها: مراسم ماه محرم در منطقه شفت, محرم در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

انسانها معمولا تا چیزی را که دارند از دست ندهند پی به ارزش آن نمی برند و قدر نعمت هایی را که دارند نمی دانند و تا مصیبتی وارد نشود قدر لحظات زندگی را نخواهند دانست.

گاهی چنان غرق در نعمت، راحتی و آسودگی اند که با بی خیالی به جای شکر از خدا گله مند و شاکی اند. گاه در زندگی با افراد و مسائلی برخورد می کنیم که تلنگری برای تغییر مسیر زندگی است و شاید آئینه ای باشند که ناخواسته برسر راه افراد قرار می گیرد تا تصویر خود و زندگی درآن روشن دیده شود.

در زیر این آسمان کبود در کنج روستای صالح سرا شولم بخش سردارجنگل شهرستان فومن در خانه ای قدیمی که هنوز بوی گاه و گل می دهد و برای رفتن به آنجا باید از مسیر سخت و خاکی گذشت دختری زندگی می کند که رنگ زندگی برای او با همه فرق می کند، در دستان نحیف " فریبا معصومی " 27 ساله و با 70 سانت قد و 15 کیلو وزن دنیایی از هنر را می توان سراغ گرفت.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: قصه پرغصه دختر معلول فومنی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مرحوم دکتر محمود بهزاد “پدر زیست شناسی نوین ایران” سال ۱۲۹۲ در رشت دیده به جهان گشود و در عصر روز پنجشنبه هشتم شهریور ۱۳۸۶ در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
پدرش جواهرساز بود. چون جواهرات را به سبک فرنگی می ساخت، او را مشهدی علی فرنگی‌ساز خطاب می‌کردند. تحصیلات دوره ابتدایی و متوسطه را در رشت گذراند و جزء اولین دیپلمه های گیلان بود. سپس به دانشسرای عالی راه یافت و در سال ۱۳۱۴ در رشته علوم طبیعی و تربیتی فارغ التحصیل شد. پس از اتمام خدمت نظام وظیفه رهسپار کرمانشاه شد و به مدت ۵ سال در آن استان ماند و سپس به رشت مراجعت کرد. به دلیل آشنایی کامل با زبان فرانسوی و مطالعات مداوم، کتاب “داروین چه می گوید؟” را به سال ۱۳۲۲ تالیف و کتاب “راز وراثت” اثر ژان روستان را در سال ۱۳۲۳ ترجمه کرد.

تحصیلات و فعالیت های علمی

در سال ۱۳۲۴ با توجه به علاقه زیادی که به زیست شیمی داشت، به موازات تدریس در دبیرستان البرز تهران در دانشکده داروسازی ثبت نام کرد و در سال ۱۳۲۸ با اخذ مدرک دکترای داروسازی، فعالیت خود را در تهیه کتاب های درسی و کمی درسی متمرکز ساخت.

استاد به سه زبان فرانسه، انگلیسی و آلمانی آشنایی داشت. در سال ۱۳۳۹ با ترجمه کتاب «سرگذشت زمین» تالیف جورج گاموف وی برنده جایزه سلطنتی شد.

ترجمه کتاب “روانشناسی فیزیولوژیک” که در سال ۱۳۴۸ انتشار یافت، موجب شد برای تدریس روانشناسی فیزیولوژیک به دانشگاه تهران دعوت شود. از آن پس در دانشگاه تهران، دانشسرای عالی و مدرسه عالی دختران به تدریس زیست شناسی و روانشناسی فیزیولوژیک پرداخت. وی از سال ۱۳۳۹ به مدت ۱۵ سال در دبیرستان رازی علوم طبیعی را به زبان فرانسوی تدریس کرد.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مشاهیر گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: سیاهمزگی, محرم در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آی ! آی خاطرات گمشده در گذار زمان …

آی روزهای قشنگ گذشته…مگر می شود از یادم بروید. مگر میشود سبزه میدان را فراموش کرد . اگر رشتی باشی و الان درهر گوشه از این کره خاکی که باشی ،سبزه میدان هم بخشی از خاطرات توست …

روزهای خوش با دوستان بودن… پاتوق بچه ها بعد تعطیلی از مدرسه ها … یادتان بخیر خنده های قاه قاه بی حد و حصر روی نیمکت های سبزه میدان که وقتی به آسمان بلند می شد نگاه های متعجب را به ما خیره می کرد.دلم برای آن قهقهه ها تنگ شده . در روزگاری که همه دوست دارند به هم نیشتر بزنند می خواهم باز هم انطور خنده کنم…

یادتان بخیر قرار های عاشقانه… رمانتیک ترین مکان برای این قرار ها سبزه میدان بود …

یادتان بخیر روزهای پراسترس آمادگی برای کنکور که کتابخانه رودباری پاتوق ما بود برای با هم درس خواندن …

یادتان بخیر لحظه های بعد امتحانات وقتی جشن خلاصی از امتحان را شاد و شنگول همینجا در سبزه میدان میگرفتیم .از سر سام بستنی می خریدیم و سر نیمکت ها می نشستیمو تا چند ساعت بی کنتور  چرت و پرت می گفتیم(!!) و وقت خداحافظی خوش بودیم به اینکه قرار است یک بار دیگر به زودی با هم مجدد سری به سبزه میدان بزنیم …

آی لحظه های گم شده درغبار زمان یادتان سخت بخیر…

نسل جدید چه می داند . چه می فهمد از اینکه با هم بودن  در سبزه میدان چه صفایی دارد . همان بهتر که خودش را در همین حصار فیس بوک حبس کند و با ریلیشن شیپ زدن های  الکی دلش را زنده نگه دارد .

بگذارید تا می تواند سرش را با pes و fifa دو هزار و چند، گرم کند و تنها ما بمانیم و خاطرات و لحظات خوش گذشته که شاید با قدم زدن هایمان در سبزه میدانِ زیبا ، دوباره زنده شود…

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: شهرستان رشت, مقالات گیلانی, جاذبه های گردشگری گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

از رشت که میخواهیم به سمت خلیلان برویم ابتدا باید به حدود صد متر از بقعه متبرکه آقا سید شریف بگذریم سمت چپ به جاده فرعی میرسیم که با نصب تابلویی مشخص شده وارد این مسیر می شویم.

مستقیم که پیش برویم بر سر دو راهی می رسیم که به سمت راست وارد میشود که منتهی به روستای سقالکسار می شود در طی مسیر رسیدن به این روستای کوچک و کمتر شناخته شده از سد خاکی سقالکسار می گذریم سمت چپ جاده تابلویی با عنوان خلیلان نصب شده است . در این روستا اقوام رفیعی بیشتر از سایرین مشهود است . مردم این روستای کوچک به زبان گیلکی سخن میگویند و بیشترین رقم برنجی که کشت میکنند از نوع علی کاظمی است و در کنار کشت برنج ؛ چای ، نوغان ، صیفی جات ، پرورش گاو ، مرغ و استخر ماهی در حد مصرف خود و مقدار مطلوبی برای بازار عرضه میدارند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, معرفی روستاهای شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

السلام علیک یا اباعبدالله : دیباچه عشق و عاشقی باز شود ، دلها همه آماده پرواز شود ، با بوی محرم الحرام تو حسین ، ایام عزا و غصه آغاز شود . آغاز محرم حسینی را تسلیت عرض مینمایم

باز محرم رسید، ماه عزای حسین
سینه‌ی ما می‌شود، کرب و بلای حسین
کاش که ترکم شود غفلت و جرم و گناه
تا که بگیرم صفا، من ز صفای حسین
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

محرم در باور مردم گیلان جلوه‌ای از مظلومیت و حماسه قیام عاشوراییان نهضت حسینی(ع) است.

مردم این استان هرساله در این ایام به خاطر مظلومیت حسین(ع) و یاران با وفایش در مبارزه با ظلم و ستم یزیدیان و مصیبتی که بر اهل بیتش روا شد با سرو سینه زدن، یاد و خاطره کربلای حسینی را زنده می‌کنند.

هزاران شیفته‌حسینی با شروع ماه محرم، کاروان دل را به هوای کربلا آنچنان روان می‌کنند که گویی خود از حماسه سازان آن هستند.

شیعیان خاندان عصمت و طهارت همراه با قافله کربلا در این ایام از کربلای دل به معلا می‌آیند و همراه حسینیان به حماسه‌ای دیگر می‌پردازند.

اعتقاد و باور خاص مردم به حضرت ابوالفضل العباس،علی اکبر ، علی اصغر، حربن یزید ریاحی و زنان وکودکان سید شهداء در این ایام و برگزاری آیین‌های ویژه سوگواری به نام آنان نمونه‌ای ازباورداشت‌های مذهبی مردم استان است.

مردم گیلان در دهه اول ماه محرم با حضور در مساجد و حسینیه‌ها و برگزاری مراسم نوحه،مصیبت خوانی و سینه‌و زنجیرزنی‌با آیین‌های ویژه خود یک باردیگر حماسه حسینی و مظلومیت اهل بیت را در باور مردم به نمایش می‌گذارند.

 

آئین‌های سوگواری مختلفی در مناطق شهری و روستایی گیلان همه ساله از سوی عزاداران حسینی اجرا می‌شود که ریشه در فرهنگ دینی مردم این استان دارد.

آماده‌سازی مساجد و حسینیه‌ها ، علم بندی و سیاه پوش کردن سردر مساجد و معابر و برپایی مجالس روضه خوانی ،سینه زنی، زنجیر زنی از آیین‌های ویژه این ماه است.

یکی از آیین‌های عزاداری در این ماه مراسم ویژه علم بندی است که از یک روز مانده‌به‌ماه محرم تا روز هفتم این ماه در مناطق شهری و روستایی استان گیلان با آیین‌های خاصی برگزار می‌شود.

در این مراسم مردم مناطق مختلف باپذیرایی از عزاداران در مساجد وحسینیه ها باتشکیل دستجات مختلف سینه‌زنی و خواندن نوحه،پرچم‌های سیاه را به نشانه عزاداری سیدالشهداء بر بالای سر در مساجد و گنبدهای آن نصب می‌کنند.

این مراسم در دهکده تاریخی ماسوله و شهرستان مذهبی آستانه اشرفیه جلوه‌ای ویژه دارد و هر ساله افراد زیادی برای شرکت دراین مراسم به این مناطق مسافرت می‌کنند.

تشکیل دستجات سینه و زنجیر زنی با شیوه‌های مختلف دو ضرب ، پنج ضرب و سه ضرب بر سینه و پشت نمونه‌ای از عزاداری در این ایام است که با توجه به نوع نوحه و ریتم آن در مناطق مختلف استان اجرا می‌شود.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: آیین و رسوم گیلانی, محرم در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

کشتی گیله مردی   

 پهلوانی ای برار مطیع یزدان بوستنه          قهرمانی جان من یارضعیفان بوستنه

مردی ومردانگی ازمن ترا در یک کلام       خلقه توشکه واکودن بردرددرمان بوستنه

***دوبیتی از:عظیم نیک نهاد***

پهلوان پوریای ولی

کشتی گیله مردی ، سنّت  گیلان جا            نسل به نسل گردهه تا اَمه دوران جا

چی پهلوانانی یَه خطهء گیلان بیده             نقله هزاران محل جی امه پیران  جا

خوش قدوقامت،قشنگ،سرومانستن بلند       ببروپلنگ رم کودِه،اوشان مشتان جا

وقتی نیایشکنان،نعره مرا واز کودید           زمین دلرزسته پاک،هوپرسه میدان جا

ادب   تماشایی بو، بین  أ  پهلوا نا ن         وقتی برنده خواسته،عذر حریفا ن جا 

برنده شرمنده بو،پیش بکفته حریف          ماچ دیی تانبه، خوار ،خو  یاران  جا 

مرام   افتادگی  خصلت  پهلوان   بو          انه  که  نام  اوشان،زنده یه  گیلان  جا

در دل خاک،خفته،چی پهلوانان ایسد !        هر ایتا داشتید چقدر ،دور خو دوران  جا

دست اوشان جه دنیا،ببوسته کوتاه،الن        رحمت حق   به واره   اوشان  قبران  جا

منبع : کادوس ماسوله رودخان
:: برچسب‌ها: اشعار گیلکی, شعر گیلکی, دوبیتی های گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

از گوراب زرمیخ به سمت تنیان میرویم . مسیر به سمت کوه است ، جاده آسفالته ، هموار است . روستای تطف در مسیرقرار دارد . دو طرف جاده مملو از مزارع کشاورزی و خانه های پراکنده . بعداز روستای سه سارچهارراه باز می شود که جاده سمت غرب (دامنه کوه ) به سمت منطقه توریستی تفریحی تنیان است. تنیان منطقه ای توریستی بوده دارای کوه در سمت چپ می باشد و در مسیر دو طرف جاده درختان متنوع وجود دارد. مسیر تنیان- چالکسرا که در آن view تونل آب وجود دارد. در روستای تنیان استخری بسیار زیبا دیده می شود که با پوشش جنگلی بسیار زیبا آراسته شدهاست.کمی بالاتر غار خونابکش دیده می شود غاری کوچک (دهانه کوچک) بالاتر به دشت پلنگان می رسیم که پوشیده از درختان صنوبر وتوسکا می باشد. سپس به روستای سیاه کوه می رسیم که در آن پارک جنگلی دیده می شود که این جنگل پوشیده از درختان افرا می باشد، درختان انار، آلوچه، ازگیل و باغ کرف در اطراف به وفور دیده می شود. این منطقه نقش ییلاق را برای جلگه نشینان صومعه سرا بازی می کند و مردم برای گذران اوقات فراغت به این محل می آیند. این محور دارای روستاههای پراکنده و زیادی است که در کنار جاده و کوهپایه استقرار دارند. خانه های روستایی سنتی است و زندگی ساده ای دارند. دو منطقه زیبا در این محور وجود دارد: یک راه به سمت روستا و غار خونابکش ، نارنج پره و راه دیگر به سمت تنیان می رود. بعد از نارنج پره تنیان روستای سیاه خانی است که امامزاده گردکوه در آن قرار دارد . جاده ، برق و آب ندارد ، فقط یک خانوار در آن سکونت دارد. در ضلع مقابل آن امام زاده دوال کوه (دوعالم کوه) قرار دارد . از نظر امکانات شبیه گردکوهاست . در تابستان و سیزده بدر شلوغ می شود. منطقه جلگه کوهپایه تنیان صومعه سرا با فاصله 45 کیلومتر از مرکز استان و 17 کیلومتر از مرکز شهرستان با سطح بندی ملی در زمینی به مساحت 100 هکتار درحوزه طبیعی جلگه - کوهپایه با غار - جنگل دارای طرح مطالعات در فهرست مناطق طبیعت گردی استان گیلان به تصویب رسید.
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شهرک چوبی امامزاده ابراهیم که به شاهزاده ابراهیم نیز معروف است در 35 کیلومتری شهرستان شفت قرار دارد. مسیر پرپیچ و خم جاده آسفالته در میان جنگل به علت وجود درختان تناور و رودخانه ای جاری در حاشیه مسیر و وجود مناظر زیبا و دلفریب در تمامی فصول سال دیدگان را نوازش داده و ذهن هر مسافری را خاطره انگیز می کند. در ضمن تماشای طبیعت بی بدیل مسیر راه به فاصله ی 2 کیلومتری شهرک چوبی و همچنین گنبد و گلدسته های ملکوتی آستان مقدس نمایان می شود. این شهرک چوبی با بیش از 500 واحد ساختمانی که مرتفع ترین آن به پنج طبقه می رسد به علت بهره گیری از سبک خاص معماری محلی در احداث ساختمان ها در زمره یکی از کم نظیرترین شهرک و روستاهای ایران اسلامی بشمار می رود. آب و هوای لطیف روح انگیز ییلاقی، دامنه ای جنگلی، چشم اندازهای بکر، رودخانه ای پر آب که از جوشش چشمه های اطراف پدید آمده به همراه آبشارهای دیدنی زینت بخش این مکان مصفا می باشد. در کنار آب و هوای کوهستانی و نسیم ییلاقی صدای آبشارها و شب های بسیار خنک تابستان برای هر گردشگری بیادماندنی خواهد بود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, اماکن زیارتی شهرستان شفت, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ

آداب زیارت معصومین و امام زادگان علیهم السلام


1. غسل کردن پیش از رفتن براى زیارت .

2. پرهیز نمودن از کلام بیهوده و لغو و پرهیز از مخاصمه و در طول مسیر.

3. خواندن دعاى وارده و مخصوص آن امام .

4. طهارت از حدث اکبر و حدث اصغر.

5. پوشیدن جامه هاى پاک ، پاکیزه و نو. بهتر است رنگ جامه سفید باشد.

6. در حین رفتن به زیارت گام ها را کوتاه بردارد و با وقار حرکت کند و همچنین باید خاضع و خاشع باشد و سر به زیر راه برود و به بالا و اطراف خود توجه نکند ؛ یعنى به منزلت و عظمت زیارت فکر کند.

7. خوشبو نمودن خود در غیر زیارت امام حسین علیه السلام .

8. هنگام رفتن به حرم مطهر، زبان را به ذکر تکبیر، تحمید، تسبیح ، تهلیل و تمجید مشغول کند و با فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد صل الله علیه و آله دهان خود را معطر نماید.

9. ایستادن بر در حرم شریف و اذن دخول طلبیدن و سعى کردن در به دست آوردن رقت قلب و خضوع به وسیله تصور و فکر در عظمت و جلالت قدر صاحب آن مرقد منور؛ به فکر این باشد که ایستادن او را مى بیند، کلام او را مى شنود و جواب سلام او را مى دهد. همچنین باید در محبت و لطفى که ایشان به شیعیان و زائران خود دارند، تدبیر کند و همچنین در خرابى هاى حال خود و خلاف هایى که نسبت به آن بزرگواران کرده است ، تاءمل کند.

10. بوسیدن عتبه عالیه و آستانه مبارکه . سزاوار است براى خدا به شکرانه این که او را به این مکان رسانده است ، سجده کند.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: آداب زیارت معصومین و امام زادگان علیهم السلام, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

محرمان روستایی زیبا دارای طبیعت بکر درجنوب غربی شهرستان شفت دراستان گیلان قرار دارد

اهالی خونگرم آن که بیشتر شغلشان کشاورزی ومشخصا برنجکاری است در منطقه به نماد اتحاد وهمبستگی شهره اند.گویش انها لهجه شیرین تالشی ودارای مذهب شیعه اند.این منطقه دارای دو محله پایین وبالا بوده وبیشتر وسعت انرا جنگل فرا گرفته است.محرمان با داشتن حدود 40 هکتار شالیزار وگونه نادر درخت شمشادکه بسان کمربندی سبز انرا احاطه کرده است وهمچنین رودخانه ای که از کوههای امامزاده اسحاق ع سرچشمه میگیرد ومزارع اغلب پلکانی روستا را ابیاری می کندمیتواند به عنوان مقصدسفر بسیاری از مسافران قرار گیرد.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, معرفی روستاهای شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

با خیانت‌ خالوقربان، فریب‌ خوردن‌ دکتر حشمت‌ و تسلیم‌ بسیاری‌ از انقلابیون‌ به‌ رضاخان، میرزا،  از هر طرف‌ تحت‌ فشار قرار داشت‌ و در کوههای‌ گیلان‌ مرتب‌ در جنگ‌ و گریز بود. او برای‌ تجدید  قوا و سازماندهی‌ نیروهای‌ جدید به‌ سمت‌ خلخال‌ حرکت‌ کرد. در میان‌ راه‌ برخی‌ دستگیر و  بعضی‌ کشته‌ شدند. میرزا از دوستانش‌ خواست‌ او را موقتا ترک‌ کنند، تا مبادا کشته‌ شوند. ‌

 وقتی‌ به‌ کوهها فرار کرد، سرمای‌ شدیدی‌ وجود داشت. سرما و برفی‌ که‌ تابستان‌ هم، آن‌ را آب‌  نمی‌کند. در آن‌ سرما میرزا در 11 آذرماه‌ همراه‌ بعضی دیگر به‌ نام‌های‌ هوشنگ‌ آلمانی(مستر  گائوک) و معین‌الرعایا، حرکت‌ کردند. معین‌الرعایا در میانه‌ راه‌ به‌ وسیله‌ یکی‌ از بستگانش‌ که‌ در  ارتش‌ قزاق‌  خدمت‌ می‌کرد، امان‌نامه‌ای‌ دریافت‌ کرد و از میرزا و هوشنگ‌ جدا شد. میرزا و  هوشنگ، که‌ راه‌ را بلد نبودند، دچار یخ‌زدگی‌ شدند. یکی‌ از روستاییان‌ که‌ از آن‌ محل‌ عبور  می‌کرد، در برف‌ میرزا را پیدا کرد، که‌ هنوز جان‌ در بدن‌ داشت. هرچه‌ سعی‌ می‌کند، به‌ او چیزی‌  گرم‌ بخوراند، موفق‌ نمی‌شود، فورا به‌ اهالی‌ روستا خبر می‌دهد، تا به‌ کمک‌ میرزا بیایند. اهالی‌  روستا، میرزا را به‌ مسجدی‌ می‌برند. ‌

 خبر حضور میرزا به‌ طالش‌ می‌رسد. قزاقهای‌ دولتی‌ از راه‌ می‌رسند و سر از بدن‌ او جدا می‌کنند.  برخی‌ می‌گویند که‌ میرزا در برف‌ بر اثر یخ‌زدگی‌ از دنیا رفته‌ بود. ولی‌ مستندات‌ نشان‌ می‌دهد  این‌طور نیست‌ مثلا وقتی‌ سر از بدن‌ او جدا کردند خون‌ زیادی‌ جاری‌ شد که‌ موید زنده‌بودن‌  اوست. ‌
منبع :http://nouri1.ir
:: برچسب‌ها: نهضت جنگل
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بقعه متبرکه امام زاده اسحاق علیه السلام و خواهرش خیرالنسا(س) در ارتفاع هزار و 33متری از سطح دریا، بالای قله سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب و در 25کیلومتری غرب شهرستان شفت در منطقه‌ای ییلاقی قرار دارد و آب و هوای آن سرد کوهستانی است.

منبع: راسخون
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آرامگاه بابا رکاب، عارفی که به امامزاده پناه داده بود و گویا به تحریک مادر وی مأموران حکومت، امامزاده را به قتل رسانده‏اند، در مسیر دسترسی به امامزاده قرار دارد و مورد توجه و احترام مردم منطقه و زائران است.

منبع : راسخون
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ﺑﺎزارﻫﺎی ﻫﻔﺘﮕﯽ ﻓﻮﻣﻦ

ﻓﻮﻣﻦ: ﺳﻪ ﺷﻨﺒﻪ ﺑﺎزار


ﮔﻮراب ﭘﺲ: ﺷﻨﺒﻪ ﺑﺎزار
ﮔﻮراب ﭘﺲ ﻣﺮﮐﺰ دﻫﺴﺘﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻫﻤﯿﻦ ﻧﺎم واﻗﻊ در 9 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﻓﻮﻣﻦ و در ﻣﺴﯿﺮ ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ ﻓﻮﻣﻦ – ﺷﻔﺖ اﺳﺖ. ﻣﺤﻞ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺑﺎزار ﻣﯿﺪان دﻫﮑﺪه اﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ 50 ﺗﺎ 70 ﻓﺮوﺷﻨﺪه را در ﺧﻮد ﺟﺎی دﻫﺪ. ﻓﺮآورده ﻫﺎی داﻣﯽ در ﻓﺼﻮل ﻣﻌﯿﻨﯽ از ﺳﺎل در ﺷﻨﺒﻪ ﺑﺎزار ﻋﺮﺿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ اﻣﺎ ﺑﺨﺶ اﻋﻈﻢ اﯾﻦ ﻓﺮآورده ﻫﺎ ﺑﻪ ﺑﺎزارﻫﺎی ﺷﻔﺖ، ﻓﻮﻣﻦ و ﺻﻮﻣﻌﻪ ﺳﺮا ﺣﻤﻞ ﻣﯽ ﮔﺮدد.


ﮔﺸﺖ رودﺧﺎن: ﯾﮑﺸﻨﺒﻪ ﺑﺎزار
ﺑﺎزار ﮔﺸﺖ رودﺧﺎن روزﮔﺎری ﻣﺮﮐﺰ ﻣﺒﺎدﻻت و ﻣﻌﺎﻣﻼت دام و ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺑﻮﻣﯽ و ﻓﺮآورده ﻫﺎی دﯾﮕﺮ ﺑﻮد، وﻟﯽ ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﻪ دو دﻫﺴﺘﺎن ﺗﻘﺴﯿﻢ ﮔﺮدﯾﺪ از اﻫﻤﯿﺖ اﯾﻦ ﺑﺎزار ﮐﺎﺳﺘﻪ ﺷﺪ و اﮐﺜﺮ ﻓﺮوﺷﻨﺪﮔﺎن و ﺧﺮﯾﺪاران ﺑﺎزار ﮔﺸﺖ رودﺧﺎن ﺟﺬب ﺑﺎزار ﮔﻮراب ﭘﺲ ﺷﺪﻧﺪ. ﺑﺎ اﯾﻦ ﺣﺎل ﻫﻨﻮز ﻫﻢ ﺟﺰء ﺑﺎزارﻫﺎی ﻓﻌﺎل ﮔﯿﻼن اﺳﺖ.


ﺳﯿﺎﻫﻮرود آﻟﯿﺎن: ﭘﻨﺠﺸﻨﺒﻪ ﺑﺎزار
در داﺧﻞ ﯾﮏ ﻗﻮس ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ از رﺷﺘﻪ ﮐﻮﻫﻬﺎی ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺗﺎﻟﺶ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ ﻣﯽ ﭘﯿﻮﻧﺪد اراﺿﯽ آﻟﯿﺎن و ﺑﺮﻧﺠﺰارﻫﺎی ﺳﯿﺎﻫﻮرود ﻗﺮار دارد. ﮔﺬﺷﺘﻪ از ﭘﻨﺠﺸﻨﺒﻪ ﻫﺎ ﮐﻪ روز ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺑﺎزار اﺳﺖ در روزﻫﺎی ﺗﻌﻄﯿﻞ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﺳﺒﺖ اﻋﯿﺎد و ﺳﻮﮔﻮارﯾﻬﺎ ﻧﯿﺰ ﺑﺎزار داﯾﺮ ﻣﯽ ﺷﻮد ﺣﺘﯽ روزﻫﺎی ﺗﺎﺳﻮﻋﺎ و ﻋﺎﺷﻮرا و 13 ﻓﺮوردﯾﻦ ﻧﯿﺰ ﺑﺎزار روز در اﯾﻦ روﺳﺘﺎ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ دارد. اﺟﻨﺎﺳﯽ ﮐﻪ در اﯾﻦ ﺑﺎزار ﻋﺮﺿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از: ﺑﺮﻧﺞ، ﻋﺴﻞ، ﻓﺮآورده ﻫﺎی داﻣﯽ، ﻣﻮاد ﻏﺬاﺋﯽ و ﭘﻮﺷﺎک، ﻟﻮازم ﻣﻨﺰل و دﺳﺖ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻫﺎی ﭘﺸﻤﯽ و ﻧﻤﺪ.


زﯾﺪه: ﭼﻬﺎرﺷﻨﺒﻪ (ﻓﻮﻣﻦ)
ﺗﺎﺑﻊ دﻫﺴﺘﺎن ﺳﺮدار ﺟﻨﮕﻞ اﺳﺖ و از دو ﻗﺴﻤﺖ زﯾﺪه ﺑﺎﻻ و زﯾﺪه ﭘﺎﺋﯿﻦ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺑﺎزار ﻫﻔﺘﻪ زﯾﺪه ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺑﻀﺎﻋﺖ ﮐﻢ اﻫﺎﻟﯽ ﭼﻨﺪان روﻧﻘﯽ ﻧﺪارد.در ﺑﺮﺧﯽ از ﻓﺼﻮل ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻧﺰول ﺑﺮف و ﺑﺎران راﻫﻬﺎ ﺑﺴﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮد و ﺑﺎزار ﺗﻌﻄﯿﻞ ﻣﯽ ﺷﻮد.

منبع : فومن نیوز
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان, بازارهای فومن
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

*بقعه متبرکه مهرعلی و رضاعلی (ع) ماسال این دو امام زاده به اعتقاد اهالی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که مرقد آنان در روستای شالمای ماسال واقع شده است.
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, اماکن زیارتی, اماکن زیارتی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سعید جعفرزاده احمد سرگورابی (نام و نام خانوادگی او توسط خودش و با اجازهٔ پدرش به منظور فارسی بودن نام و فامیلش به «پرواز همای» تغییر یافته)، متولد ۲۰ بهمن ماه ۱۳۵۸ در احمد سرگوراب شفت (درحومه فومن) بدنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی خود را در آنجا سپری نمود او دیپلم خود را از هنرستادن کمال الملک رشت (مرکز استان گیلان) کسب کرد و با علاقه فراوان به او در رشته شعر آواز وآهنگ وارد دانشگاه آزاد تهران شد و با ساز تخصصی سه تار و پیانو تحصیلات خود را در دانشگاه به پایان رساند.

عکس همای خوانده معروف شفتی با مادر بزرگش

منبع : صبح شفت
:: برچسب‌ها: زندگینامه همای مستان, خواننده های گیلانی, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای گشت یکی از روستاهای سرسبز ومرکزدهستان گشت شهرستان فومن است که در کیلومتر 5 شهر فومن ودر مسیر قلعه رودخان قرار دارد زبان مردم این دهستان تالشی است روستاهای این دهستان کردمحله -گشت- شولم-پیش حصار-دارباغ-شکال گوراب پایین-بوئین-سرابستان-حسین کوه-للکام-شکال گوراب بالا-حسین اباد-رودبارچیره-نصرالله محله-قلعه کل-امامزاده تقی-نوگوراب-گشت گوراب-مودگان-خلیل سرا-شلکه بانان-گراکو-علیسرا-کمسر-جهودبیجار-پلنگ کل-شالده-حلقه بسته است

لطفا جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: روستاهای فومن, روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

یکی از سرگذشت های جذاب و اسرار آمیزی که در قرآن کریم بیان شده است، سرگذشت حضرت یونس علیه السلام می باشد.

وقتی به اینجای سرگذشت حضرت یونس علیه السلام می رسیم این سۆال برای ما پیش می آید که بین این همه گیاه و بوته چرا خداوند متعال کدو را برای حضرت رویاند؟

قرآن می فرماید : «فَنَبَذْناهُ بِالْعَراءِ »(پس افکندیمش در هامون) یعنى او را به مکانى انداختیم که نه گیاهى بود، نه درختى و گفته‏اند منظور از (عراء) ساحل مى‏باشد که خداوند به ماهى وحى کرد که یونس را از شکم خود به سوى زمین خشک بیفکند.

«وَ هُوَ سَقِیمٌ» (و او بیمار بود) در آن هنگامى که ماهى افکندش.

«وَ أَنْبَتْنا عَلَیْهِ شَجَرَةً مِنْ یَقْطِینٍ»(آیه 146سوره صافات) (و رویاندیم براى او درختى از کدو) «ابن عباس» گوید: مراد از (یقطین) هر گیاهى است که ساقه نداشته و به روى زمین روئیده شود.

در کتاب توحید مفضل آمده است: «تفکر کن اى مفضّل در خلقت کدو و خربزه و هندوانه و خیار و امثال اینها. چون خالق حکیم مقدّر فرموده که میوه‏هاى بزرگ از اینها به وجود آید چنان کرده که بر روى زمین پهن شوند، و اگر مانند زراعات و درختان دیگر راست مى‏ایستادند کجا تاب برداشتن این میوه‏هاى گران مى‏آوردند و پیش از رسیدن میوه در حد کمال، در هم مى‏شکستند، پس نظر کن که چگونه مقدّر ساخته که بر روى زمین پهن گردد تا میوه‏هاى خود را بر روى زمین گذارد و زمین حامل میوه‏هاى آن گردد مى‏بینى یک بته از کدو و خربزه را چند دانه به روبروى خوابیده و میوه‏هایش بر دورش گذاشته مانند گربه که خوابیده باشد و فرزندانش بر دورش گرد آمده باشند و پستان‏هاى او را در دهن گرفته و شیر مى‏مکند.» (توحید مفضل/ترجمه علامه مجلسى، ص 202)

امام صادق(علیه السلام) فرمود: کدو عقل را زیاد می کند.

مى‏گویند: کدو علاوه بر اینکه برگهاى پهن و پرآبى دارد و مى‏توان از آن سایبان خوبى تهیه کرد مگس نیز بر برگهاى آن نمى‏نشیند، و یونس به خاطر توقف در شکم ماهى پوست تنش آن قدر نازک و حساس شده بود که از نشستن حشرات بر آن رنج مى‏برد، او اندام خود را با این کدو پوشانید تا هم از سوزش آفتاب در امان باشد و هم از حشرات

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: دانستنیها, گوناگون, چرا خداوند متعال کدو را برای حضرت یونس رویاند؟, گیاهان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای چسلی به دوبخش پای کوه و دره تقسیم می شود  روستایی کاملاً جنگلی و بکر است . در داخل روستا قهوه خانه ، مغازه و مدرسه هم دارد. خانه ها پراکنده و به صورت خانه باغ هستند. در کنار رودخانه چسلی استخر پرورش ماهی احداث شده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: روستاهای فومن, روستا های گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان, شهر ماسال
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پنیر سیاهمزگی یکی از پنیرهای کم نظیر در ایران  از نظر طعم و مزه است که می‌تواند با بهترین پنیرهای دنیا رقابت کند.این پنیر به صورت سنتی در منطقه سیاهمزگی  تهیه می‌شود که طرفدارن زیادی نیز دارد و همواره گردشگران در این منطقه  برای خرید آن اقدام می‌کنند.

پنیر محلی سیاهمزگی بسیار مقوی است زیرا شیر گوسفند را بدون گرفتن خامه شیر به پنیر تبدیل می‌کنند.زنان منطقه سیاهمزگی  در فصل بهار حدود ساعت 11 تا 12 و در فصل تابستان در حدود ساعت 13 تا 14 گوسفندان را می‌دوشند و سپس شیر را از یک صافی پارچه‌ای یا توری نازک عبور می‌دهند، بعد از گذراندن از صافی، به شیری که هنوز گرم است، مایع پنیر زده و در یک دیگ با آب ترکیب می‌کنند. این مخلوط بعد از مدتی می‌بندد. سپس با یک کاسه فلزی، مایع به دست آمده را داخل دیگی که روی آتش اجاق است ریخته و در مدت زمان 10 تا 15 دقیقه خمیر دیگری به دست می‌آید. این خمیر را در ظروفی که از جنس چوپ و به شکل بشقاب است، می‌ریزند و با فشار دست، آب آن را می‌گیرند و پنیر باقی می‌ماند.

این پنیرها یا در محل فروخته می‌شوند و یا اینکه توسط خریداران سنتی محلی در شهر خریداری می‌شوند. قیمت پنیر تازه از پنیر کهنه ارزان‌تر است زیرا پنیر کهنه نمک سود شده و مدت زمان بیشتری، سالم باقی می‌ماند. پوست بز و گوسفند نیز را برای نگهداری کشک و پنیر و نگهداری کره در فصل زمستان آماده می‌کنند.

عکس : امیر پیام نجفی زاده
:: برچسب‌ها: پنیر سیاهمزگی, سوغات گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

درخت هزار ساله کوف (نم دار)روستای سیاه دشتبن خورگام –رودبار- عکس : کیومرث نظری

منبع :http://www.gchto.ir
:: برچسب‌ها: آشنایی با درختان گیلانی, درختان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

آن زمان که ندای “من کنت مولاه” و صدای”الله اکبر” در صحرای غدیر پیچید ملائک از شوق به ولوله آمدند و فضای ملکوت را با تأسی از عالم ملک، عنبرین از درود کردند.

“ای رسول ما! آنچه بر تو نازل آمد ابلاغ نما که اگر چنین نکنی رسالت الهی را ابلاغ نکرده ای”. نهراس! از دشمنان علی بیم مدار، عالم خاکی را به این نغمه گلستان کن و داعیه بدخواهانت را برانداز که پس از من مولا و اولی بر شما، علی است.

مسلمانان تازه از حج آمده دسته دسته آمدند، دست در دست علی دادند و تبریک های ملائک را به ترجمان نشستند. از آنکه گفت :”بخ بخ لک یا علی اصبحت مولای و مولا کل مومن و مومنه” تا آن مخدراتی که با نهادن دست خود در تشت آب ولایت مولا را مؤید آمدند.

وبلاگ نصیرمحله  عید غدیر خم را به  همه شیعیان جهان تبریک عرض می نماید
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کرکونوسه kar conoosay

نوعی قارچ خوراکی خود رو است در بخش مرکزی استان گیلان میروید این قارچ از گذشته های بسیار دور توسط  مردمان این سرزمین مصرف میشده و تا کنون هیچ گزارشی حاکی از مسمومیت  با مصرف این قارچ  منتشر نشده و هیچ  نگرانیی برای مصرفش   وجود ندارد  این قارچ در مناطق جلگه ای وباغ های حوزه سفیدرود تا بندر کیاشهر قابل یافت است

در گذشته گرکونسه را  با نوعی سبزی معطر وحشی  به نام گیجایئ یا گیجا واش خرد میگردند و سپس روی اجاق تفت میدادند و بعد از افزودن ادویه جات به اندازه کافی تخم مرغ در ماهی تابه میشکستند و پساز گذشت چند دقیقه  امده مصرف با نان و برنج میشد

 

این قارچ را میتوان سیخ گرفت و با پاشید ن اندکی نمک انرا کباب کرد این قارچ فوق العاده خوشمزه و کمیاب است  برای یافتن چند عدد ان  ساعتها باید جستجو کرد درروستای فشتم به کرکونوسه کج کچله میگویند و در بساری از نقاط گیلان از وجود چنین قارچ خوراکی خوشمزه ای بی اطلاع هستند 

توجه:هرگز بدون اطلاع و مشورت  افراد اگاه  اقدام به  خوردن قارچ نکنید چون  ممکن است قارچ سمی را با این قارچ اشتباه بگیرید

منبع :http://www.cholab.blogfa.com
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی, گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

میوه درخت«اربه» را درفصل پاییز از درخت می چینند بعد از جدا کردن دمبرک میوه ها را در ظرفی چوبی به شکل «ناو» می ریزند .وآن ظرف را به این مناسبت «اربه ناو یا اربه ناف» گویند.

حدود یک متر از کل ناو را با تخته ای جدا می کنندو سوراخی در آن تعبیه میکنن  ومقداری «کولوش-ساقه ی برنج» را در جلوی سوراخ قرار می دهند که نقش آبکش را داشت

«اربه»را در قسمت بزرگتر ناو می ریختند وآن را با چوبی سرپهن به شکل «کوبه» له می کردند وبعد کمی خاکستر هیزم یا پوست برنج (=فلfal) روی آن میریختند و بعد لگد میزدند. لگد زدن به تناوب انجام می گرفت پس از لگد زدن و چنگ زدن ناو را کمی به طرف خالی ظرف بلند می کردند تا «شیره» به دست آمده از آن سوراخ به ظرفی دیگر مثلا «تشت» منتقل گردد.زمانیکه شیره ها کاملا چکیده شدند آن را در دیگی می ریزندو روی اجاق می گذارند تا بجوشد و کف سفید روی شیره را دور می ریزند و گرما میدهند تا آبش بخار شود.

در طب سنتی به بیماران بیماری «فاویسم» و زردی (یرقان) اربه دوشاب می خوراندند که خاصیت درمانی داشت. ار آنجا که دوشاب دارای طبع گرم است بیشتر در فصل زمستان مصرف می شود.

در زمستان «اربه دوشاب»را با برف بهم می آمیزند و می خورند که به آن «ورف دوشاب» می گویند.

همچنین برنج برشته شده را با دوشاب مخلوط می کنن و به عنوان تنقلات استفاده می کنن.

امروزه هنوز هم در گوشه و کنار گیلان این خوراکی محلی تولید می شود.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی, طرز تهیه اربا دوشاب, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


بقعه متبرکه سبز قبا در روستای شنبه بازار در شهرستان فومن در استان گیلان واقع شده است.  این بقعه و فضای پیرامون آن میزبان شهدای 8 سال دفاع مقدس میباشد که در کنار همرزمانشان در این مکان آرمیده اند. وجود بارگاه مقدس شهید سید جواد موسوی در محوطۀ بقعه متبرکه سبز قبا موجب شده تا این بقعه میزبان خیل عظیم بازدید کنندگان و زائرانی باشد که به قصد زیات سبز قبا و نیز آرامگاه شهید سید جواد موسوی به شهرستان فومن سفر میکنند

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, اماکن زیارتی گیلان, اماکن زیارتی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ﺷﻬﺮ ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ در ﻓﻮﻣﻦ دارای ﺟﻠﻮه ﻫﺎی ﺧﺎص ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺑﺮای ارﺗﻘﺎء ﺳﻄﺢ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﮔﺮدﺷﮕﺮی و ﮔﺬراﻧﺪن وﻗﺖ آزاد ﺑﻪ ﻧﺤﻮ ﺷﺎﯾﺴﺘﻪ و ﻣﻄﻠﻮب ﺑﻪ ﻣﮑﺎن ﺗﻮرﯾﺴﺘﯽ ﻣﺒﺪل ﮔﺸﺘﻪ و اﯾﻦ ﻃﺮح ﺑﺎﻋﺚ ﺣﻔﺎﻇﺖ از ﺟﻨﮕﻞ و ﺑﺎزﺳﺎزی ﺑﺨﺶ ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ آن ﺷﺪه و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ اﻣﮑﺎﻧﺎﺗﯽ را ﺑﺮای رﻓﺎه ﻣﺴﺎﻓﺮان اﯾﺠﺎد ﮐﺮده اﺳﺖ ﮐﻪ در ﮔﺬﺷﺘﻪ از ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ ﺑﻪ ﻧﺎم ﺷﻬﺮ ﺻﺨﺮه ﻫﺎ ﻧﺎم ﻣﯽ ﺑﺮدﻧﺪ. 

ﭘﺎرک ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ در ﻣﺎﺳﻮﻟﻪ واﻗﻊ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ در ﻏﺮب ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن ﻓﻮﻣﻦ و ﺟﻨﻮب ﻏﺮﺑﯽ اﺳﺘﺎن ﮔﯿﻼن ﻗﺮار دارد. ﻓﺎﺻﻠﻪ آن از ﺗﻬﺮان 430 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ و ﺗﺎ ﻣﺮﮐﺰ اﺳﺘﺎن 62 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ و ﺗﺎ ﻓﻮﻣﻦ 35 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ اﺳﺖ.ﻣﻨﻄﻘﻪ ای اﺳﺖ ﺑﺎ وﺳﻌﺖ 2400 ﻫﮑﺘﺎر ﮐﻪ ﻗﺴﻤﺖ اﻋﻈﻢ آن ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ و ﻣﯿﺎﻧﺒﻨﺪ ﺑﻮده و ﺣﺪاﻗﻞ ارﺗﻔﺎع ﻃﺮح 800 ﻣﺘﺮ از ﺳﻄﺢ درﯾﺎ و ﺣﺪاﮐﺜﺮ 1800 ﻣﺘﺮ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
اینجا روستاست. جایی که آسمان، زمین، عشق، هوا، سادگی و حقیقت زندگی مال روستایی است. زندگی در روستا رسم خوشایندی است. جاده های  خاکی و بارانی  در هم گره خورده، و انگار که به زندگی روستا چهره‌ای شاعرانه بخشیده. دستان پینه‌بسته پیرمرد روستایی نیز حکایت پیوند کار و تلاش با زندگی روستایی است.
 
زندگی روستایی آرام و آهسته پیش می‌رود. زندگی روستا هنوز هم خالی از سر و صداست و فرسوده‌شدن از سختی‌ها و هیاهوی زندگی شهرنشینی غایب همیشگی آن. در روستاست که شادی‌ها و غم‌ها تقسیم می‌شوند. آدم‌های روستا به هم نزدیک‌ترند و آنجاست که همسایه از حال همسایه خبر دارد.

آدم‌هایی که همیشه در جستجوی زندگی آرام و به دور از ازدحام شهرها هستند، تصویری شاعرانه از روستا در ذهن خود دارند و برای همین است که خیلی وقت‌ها می‌گویند خوشا به حالت ای روستایی. روستایی خبر از بوق‌های پی?درپی ماشین‌ها و هیاهوی شهرنشینی ندارد.

عکس : میلاد پورعزیزی
:: برچسب‌ها: زندگی در روستا چقدر زیباست, مقالات فرهنگی گیلان, مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آقا سید شریف: چهارشنبه بازار(رشت)


بقعه و بازار اطراف آقا سید شریف در فاصله 9 کیلومتری شهر رشت واقع است. در اواخر پائیز 1369 بازار هفتگی منطقه ورزلات به این محل انتقال پیدا کرد. با وجود تک محصولی بودن منطقه ، خرید و فروش برنج برای مدتی به کار داد و ستد بازار رونق می دهد. اما بطور کلی چهارشنبه بازار آقا سید شریف در ردیف بازارهای درجه 3 گیلان قرار دارد.کالاهائی که به بازار آقا سید شریف عرضه می شود عبارتند از مواد غذائی ، پوشاک و وسائل زندگی.


چوکام: چهارشنبه بازار نیمروزی(رشت)


دهستان چوکام تابع بخش خمام است . بازارهای هفتگی چوکام در روزگار گذشته بسیار پر رونق بودند . رابینو از بازارهای چوکام در روزهای چهارشنبه و جمعه یاد می کند. جمعیت این روستا نیز ظرف نیم قرن به نصف کاهش یافته است.
حسن رود: چهارشنبه بازار


در 10 کیلومتری غازیان قرار گرفته و با خمام 8 کیلومتر فاصله دارد. در این بازار مواد غذائی و صنعتی ، پوشاک و تره بار، خشکبار، مرغ و تخم مرغ و ماهی عرضه می شود. بیشتر خریداران و مراجعین این بازار زنان هستند.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان, بازار رشت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کمتر کسی گیلان را با چشمه هایش می شناسد اما واقعیت این است که چشمه های آب معدنی و گرم این استان از مواهب طبیعی گیلان است که زیر سلطه چشمگیر طبیعت بی مثل و مانندش پنهان مانده است. با این حساب، می توان گفت گیلان سرزمین رودها، جنگلها، چشم اندازهای رویایی، سواحل زیبا، آبشارها، تالابها، شالیزارها، باغهای چای، چشمه های آب معدنی و جاذبه های طبیعی بی شمار و بی نظیری است که با جاذبه های ارزشمندش می تواند بیش از گذشته به یک منطقه توریستی تبدیل شود.


مجید وهابی، کارشناس مسائل گردشگری با اعلام اینکه تعداد آب گرمهای معدنی استان گیلان بسیار زیاد است، به خبرگزاری مهر می گوید: تنها تعداد معدودی از چشمه های آب گرم معدنی در گیلان مورد بهره برداری قرار می گیرند و بقیه به دلایل مختلف از جمله عدم معرفی، در دسترس نبودن، نبود امکانات جانبی حداقلی در کنار چشمه های آب گرم، عدم شناسایی خاصیتهای مختلف آب چشمه های معدنی، بی اهمیت قلمداد کردن منابع طبیعی موجود درست استفاده نمی شوند و این در حالیست که بسیاری از این آبها مواد و ترکیباتی دارند که می توانند در درمان برخی از یبوست های مزمن، بیماری های کبدی و کیسه صفرا، بیماری های پوستی و سایر امراض مفید و موثر باشند.

 

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: چشمه های شفابخش گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

تله کابین حیران آستارا یکی از مناطق نمونه گردشگری استان گیلان و شهرستان بندرآستارا می‌باشد. تله کابین حیران آستارا به طول مسیر هزار و ۵۰۰ متر در محدوده روستای ونه بین و حاجی امیر قرار دارد. .[۱][۲][۳]

مسیر تله کابین حیران از جاده آستارا به اردبیل در منطقه حیران آغاز شده و وارد جنگل فندقلو می‌شود. منطقه گردشگری حیران برخوردار از ویژگی‌های رفاهی و تفریحی می‌باشد که، در ابتدا، انتها و مسیر این تله کابین امکانات رفاهی، پیست کارتینگ، هتل و رستوران ایجاد شده تا مسافران ورودی به این منطقه احساس رضایت کنند.[۴] احداث تله کابین حیران گام مهمی در راستای توسعه گردشگری گیلان می‌باشد و گردنه حیران یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری کشور است.[۵]

تله کابین در نقطه‌ای از گردنه حیران قرار گرفته که از طرف شرق به دریای خزر و شهر آستارا و چشم‌اندازهای زیبای گردنه حیران و از طرف غرب و جنوب به جنگل‌های زیبای فندقلو و از شمال نیز به شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان مشرف است.[۶]

تله کابین حیران دارای ۳۰ کابین شش نفره معمولی و سه کابین ویژه VIP بوده و ایستگاه‌های این تله کابین از استانداردترین ایستگاه‌های موجود در تله کابین‌های کشور است

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, آستارا, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بازارهای سنتی، یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری گیلان است.

بازار ها از اولین تشکل های اجتماعی بشر محسوب می شوند. در گذشته علاوه بر بازارهای دائمی ، بازارهای هفتگی نیز برپا بوده و از دیرباز تا امروز از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. این بازارها، محلی برای تبادل کالا، فروش محصولات روستایی و صنایع دستی و خرید کالاهای شهر برای رفع نیاز است. در گذشته که مساله رفت و آمد روستاییان مثل امروز حل نشده بود، بازارها از اهمیت بیشتری برخوردار بودند.

امروز با وجود جاده‌های آسفالته و تراکم وسیله‌های نقلیه، روستانشینان نیاز چندانی را برای حضور در بازارها نمی‌بینند با این وجود بازارها هنوز هم خالی از لطف نیستند و در حال حاضر چنین بازار هایی را در اکثر شهر ها و روستاهای گیلان مشاهده می کنیم که محل عرضه ی بسیاری از محصولات کشاورزی و دامداری غیر صنعتی و صنعتی کشاورزان و بسیاری از مایحتاج دیگر مردم می باشند. بیشتر فروشندگان این بازارها مردان می باشند که البته زنان نیز در فروش سبزیجات و محصولات دامی و غذایی فعالیت دارند.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نویسنده وبلاگ «هزاران گنج» در آخرین پست وبلاگ خود با یادآوری دوران زندگی میرزا کوچک خان جنگلی نوشت: اگر به استان گیلان و شهر رشت سفر کرده باشید در میدان شهرداری این شهر مجسمه میرزا کوچک خان جنگلی سردار بزرگ قیام نهضت جنگل را مشاهده خواهید کرد.سردار غیور گیلانی که هرگز در برابر بیگانگان سر خم نکرد و دلاورانه تا پای جان در برابر ظلم و ستم ایستاد.ماجرای پایین کشیدن مجسمه شاه در میدان شهرداری رشت ، تظاهرات ۳۰ تیر۱۳۳۰مردم رشت به طرفداری و حمایت  از دکترمصدق به نشانه اعتراض مجسمه شاه را در میدان شهرداری رشت پائین کشیدند. البته در آن روزگار بخاطر این عملشان محکوم و زندانی شده بودند و حالا با سقوط محمدرضای پهلوی و جایگزینی مجسمه مرد بزرگی چون میرزاکوچک خان جنگلی ابهت و اقتدار به میدان شهرداری این شهر بازگشت.

تاریخ آئینه عبرت است روزی رضاشاه پهلوی باعث سقوط و مرگ میرزاکوچک جنگلی و جنبش نهضت جنگل شده بود ولی هم خود و هم پسرش با خفت و خواری در تبعید و آوارگی جان سپردند. ولی بنای یادبود سردار جنگل تا ابد به نشانه غیرت و مردانگی زنده خواهد ماند.

نقش زنان در نهضت جنگل

در سریال های مربوط به میرزا کوچک، زنی به نام عظمت خانم را بانویی مقتدر که عقابی بر شانه اش نشسته نشان می دهند.
عاقبت غمبار میرزا با نام عظمت خانم پیوند می خورد. او کیست و در کجای تاریخ این سرزمین ایستاده است. عظمت خانم فولادلو شیرزنی بود که همواره از میرزا کوچک خان جنگلی و نهضت جنگل حمایت کرد.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: نهضت جنگل, در مورد میرزا کوچک خان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ردیف نام روستا کد روستا نام دهستان نام بخش

1

خرم  بیشه

754 رود پیش مرکزی
2 رودپیش 755 رود پیش مرکزی
3 کهنه گوراب 756 رود پیش مرکزی
4 معاف محله 757 رود پیش مرکزی
5 چیران 758 رود پیش مرکزی
6 خسمخ 759 رود پیش مرکزی
7 کردآباد 760 رود پیش مرکزی
8 تازه اباد کلاشم 761 رود پیش مرکزی
9 گیگاسر 762 رود پیش مرکزی

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: روستاهای فومن, اسامی روستاهای فومن, روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

درختچه ای به ارتفاع 5/1 متر که در اماکن مساعد به ارتفاع6 تا 7 متر (گاهی بیشتر) درمی می آید و به سهولت جنگلی انبوه بوجود می آورد. برگهائی پهن و نوک تیز با دو ردیف دندانه، به رنگ سبز و گلهائی بر دو نوع نر وماده دارد. میوه آن که فندق نامیده می شود، در حالت تازه از پوشش سبز رنگی پوشیده شده است.ولی تدریجاً پس از خشک شدن از آن جدا می شود.

ارقام فندق : رقم بارسلونا، رقم باتلر، رقم انیس رقم ایستاریکی ، رقم نور تامتون ، رقم آنا، رقم سلف ها سگر (پوست آزاد)، رقم اسکینر، رقم توندا جنیتل

فندق در گیلان

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: درختان گیلانی, آشنایی با درختان گیلانی, گیاهان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شمال برای ایرانی‌های پر کویر و خشکی دیده، حسی خوش از دوران کهن است؛ خاطره شالی، جنگل، دریا و آب و فراوانی است، خاطره ای که برای ماست و هریک از ما نسبت به آن حس مالکیت داریم.

'شمال' سرزمین آرزوهای ایرانی است و گره خورده به سینمای ایران و لابد به خاطر می آورید لوکشین یا موضوع چند سریال و فیلم ماندگار در شمال بوده؟ اما آیا شمال، شمال خواهد ماند؟

گیلان سرزمین گیرایی‌هاست؛ گیرایی‌هایی به رنگ تاریخ، طبیعت و فرهنگ و برنج و شالیزار نمادی است که همیشه از گیلان تصور می شود و 45 روز از بهار رفته، زمانی که خورشید مهربان می شود، موسم کاشت است.

زنان و مردان شالیزارها مهیا می کنند و در این روزهاست که شاید هزاران هزار تصویر از نوع 'خوشه چینان' اثر ژان فرانسوا میله در ذهن گردشگران نقش می‌بندد.

و این بار نیز در جاده های گیلان بوی برنج پر بود و هوا خیس و گرم که نه شاید آفتاب و آتش، اما گرما و رطوبت بوی خوشه ها را دلنشین تر می کرد؛ گاه شالیزارها به طبقات و به وسعت چشم‌انداز و چه بسیار اما این بار گویی بهشت چشم بیشتر تزلزل می یافت؛ خانه هایی بیشتر با نام پر بسامد ویلا در میان شالی و جنگل و ساحل، بیش شده اند.

و این بار به سمت ییلاق 'دوران' در غرب گیلان که گام می نهی، هر بار بیشتر به هراس می افتی و با دیدن ویلاهای رنگ به رنگ به یاد می آورم گفته دوست را که می گفت 'سایه سیمان بر شالیزارهای شمال سنگینی می کند' و چه درست می گفت.

هنوز گام به سوی ارتفاع ننهاده بودیم و گویی موسیقی در خودرو نیز با موضوع نیک یار بود؛ من که فرزند این سرزمینم / در پی توشه ای خوشه چینم/شادم از پیشه خوشه چینی /رمز شادی بخوان از جبینم/قلب ما بود مملو از شادی بی پایان/سعی ما بود بهر آبادی این سامان/

خوشه چین کجا اشک محنت به دامن ریزد /خوشه چین کجا دست حسرت زند بر دامان ...

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مقالات فرهنگی گیلان, مقالاتی در مورد گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

استان گیلان در قلمرو چین خوردگیهای آلپی قرار دارد و جزء قلمروهای ناپایدار کرة زمین محسوب می‌شود و پوسته جامد در حوضة این سیستم هنوز از نظر حرکات زمین ساخت به مرحله تعادل قطعی نرسیده است و می‌تواند یکی از کانونهای ناپایدار و آسیب‌پذیر به حساب آید. مهمترین گسلهای استان گیلان عبارتند از گسل البرز ، گسل آستارا ، گسل سفیدرود ، گسل قز‌‌ل‌اوزن ، گسلهای میانی البرز غربی و تالش جنوبی و گسلهای بغروداغ

 

گسلهای مهم و میزان زلزله خیزی استان گیلان :

در بحث چینهشناسی به ویژه مراحل زمین ساخت ناهمواریهای گیلان به ایجاد گسلهای متعدد منطقهای یا ناحیهای اشاره شده است این گسلها در زمانهای متفاوت ایجاد شده و به احتمال زیاد، در اثنای هر حرکت علاوه بر ایجاد گسلهای جدید متناسب با کیفیت نیرو و چگونگی مقاومت سنگها در برابر آن گسلهای قدیمی تر نیز فعال می شده اند اصولاً استان گیلان که در قلمرو چین خوردگیهای آلپ- هیمالیا قرار دارد جزء قلمروهای ناپایدار کرة زمین حسوب میشود و پوسته جامد در حوضة این سیستم به تعادل قطعی دست نیافته است. مهمترین گسلهای استان گیلان شامل: گسل البرز، گسل آستارا، گسل سفیدرود، گسل قزلاوزن، گسلهای میانی البرز غربی و تالش جنوبی و سرانجام گسلهای بغروداغ میباشند که در آینده به معرفی تکتک این گسلها خواهیم پرداخت. علاوه بر این گسلهای مهم، صدها گسل فرعی و محلی دیگر، در جهات متفاوت و با ابعاد مختلف، گاهی موازی با گسلهای مهم و زمانی به صورت رابط آنها، کوهستانها را در هم شکستهاند.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گسل های فعال استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شهرستان شَفت از شهرستان‌های استان گیلان  میباشد که در شمال ایران قرار دارد. گیلان قسمتی از مجموعه نا همواریهای جنوب غربی و جنوب دریای خزر (کاسپین)  است و دارای ناحیه ای  کوهستانی و ناحیه ای جلگه ای است که شفت تقریبا در ناحیه ی کوهستانی آن قرار دارد.

این شهرستان ییلاق های بسیار زیبا و  دل انگیز را در دل خود جای داده است که زیبایی خاصی به این شهرستان داده است.

وجود ییلاقهایی مثل ییلاقات سیاهمزگی - ییلاقات امامزاده ابراهیم و غیره ...از ییلاقات مهم این شهرستان می باشد .

در زیر عکس هایی از این ییلاقات را براتون آماده کردیم امیدوارم که از دیدن تصاویر لذت ببرید .

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید

 
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بقعه دانای علی در محله چمارسرای این شهر و در وسط خیابان بیستون واقع است.

پیران قوم و محله می‌گفتند این بقعه از آن پیری دانا و مومنی پرهیزگار است که به مقام طی‌الارض رسیده و نمازهای روزانه خود را در مکه معظمه می‌خواند و همین نکته علاوه بر دانش بالای این فرد در زمان خود او را متمایز از دیگران کرده بود.

ساختمان بقعه کوچک از آجر آهن و با سنگ مرمر و کاشی‌های مکتوب و منقوش تزیین شده و گنبد کاشی کاری شده بقعه با طرح کلاه درویشی و به تقلید از گنبد شیخانه‌ور لاهیجان ساخته شده است.

مردم شهر رشت اعتقاد و تعصب خاصی نسبت به بقعه دانای علی دارند و دانای علی از اهالی روستای سیاه‌اسطلخ شهر رشت بود.

همچنین در روایات آمده است هنگامی که راز فارغ از زمان و مکان بودن او توسط دیگر افراد کشف شد دانای علی برای همیشه ناپدید شد و برخی نیز فوت او را به همین واقعه نسبت می‌دهند.

بقعه دانای علی یکی از بقعه‌های معروف شهر رشت است و ایشان در سال 1212 هجری قمری در خانواده‌ای مذهبی در روستای سیاه‌اسطلخ در حومه رشت به دنیا آمد و در روایات آمده که وی عارفی وارسته و مردی متقی و پرهیزگار بوده که به مقام «ابدالی» رسیده بود که در عرفان به معنای انسان کامل است و به همین دلیل لقب دانا که مترادف «انسان کامل» است را به خود اختصاص داد.

یکی از کرامات این بزرگوار آگاهی کامل به اسماء اعظم بود.

بعدها بر سر مزار این پیر دانا بقعه و بارگاهی ساخته شد که این بقعه و بارگاه چند بار مورد بازسازی و مرمت کلی قرار گرفت.

به دلیل قرار گرفتن بقعه دانای علی در وسط خیابان، خودروها برای دور زدن خیابان آیت‌الله طالقانی رشت این بقعه را دور می‌زنند.

مردم شهر رشت عقیده خالصانه‌ای نسبت به این مکان مذهبی دارند به طوری که در بسیاری مواقع با واسطه قرار دادن دانای علی و نیز اهدای نذورات خود حاجاتشان را طلب می‌کنند و به هنگام ازدواج با خودرو به دور این بقعه می‌چرخند و بقعه دانای علی امروزه به میعادگاه زائران بسیار زیادی از سراسر کشور به ویژه در ماه‌های محرم و صفر تبدیل شده است.

منبع : گیل یار

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور(وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آستانه‌ اشرفیه‌ یکی‌ از شهرستان‌های‌ پر اهمّیت‌ مذهبی‌ و زیارتی‌ گیلان‌ است‌. مقبره‌ حضرت‌ سیدجلال‌ الدین‌ در این‌ شهر اهمّیت‌ آن‌ را دو چندان‌ کرده‌ است‌. در قرن‌ چهارم‌ هجری‌ قمری‌، جلال‌ الدین‌ اشرف‌، فرزند امام‌ موسی‌ کاظم‌ (ع‌) به‌ این‌ شهر نقل ‌مکان‌ کرد. این‌ شهر سرسبز و بسیار زیباست‌.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پروفسور سمیعی در آخرین ساعات حضورش در ایران توصیه کرد که مغزتان را مشوش نکنید.

به گزارش خبر آنلاین پروفسور سمیعی در پاسخ به این سؤال که "چه توصیه‌های کاربردی به مردم دارید تا با به کار گرفتن آنها در زندگی روزانه، سلامت ذهن و مغزشان را تامین کنند" اظهار داشت: یکی از مطالب مهم این است که مغزمان را مغشوش نکنیم. دنیای امروزه شاید باعث شود حجم زیادی از اطلاعات در آن واحد وارد مغز شود اما باید بسیار مراقب بود که مسائل مختلف را وارد مغز نکنیم چرا که این کار کیفیت ارتباط سلول‌های مغز را دچار اختلال می‌کند.

وی افزود: به تمام افراد و به ویژه به جوان‌ها توصیه می‌کنم ابتدا یک کار را به انتها برسانند و بعد به سراغ مطالب دیگر بروند چرا که در غیر اینصورت رفته رفته عملکرد مغز کاهش می‌یابد.

مشهورترین جراح مغز و اعصاب در توصیه‌ای دیگر برای والدین با بیان اینکه تا جایی که می‌توانند کودکان را از کامپیوتر دور کنند و اجازه ندهند وقت زیادی از آنها از طریق بازی‌های کامپیوتری پر شود تصریح کرد: حجم زیاد اطلاعاتی که به مغز کودک وارد می‌شود باعث آلودگی مغزی و فکری در کودکان می‌شود. به‌ ویژه بازی‌های رایانه‌ای که اگر به‌مدت طولانی از آنها استفاده شود جز تلف کردن انرژی مغزی و آسیب‌های جسمی و مغزی به کودکان دستاورد دیگری در پی ندارد.
:: برچسب‌ها: اخبار گیلان, پزشکی, دانستنیها, گوناگون
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خدا قوت گیله مرد

خواب و آرام ناری تو ، جی پُور دُوی کوچی ذره

ئی لُقمه نانِ خَنی ، به چول دَری تا چکره

دیل تی شین ، گرمه جی تی ورزا ، جی تی کُورنده اسب

ولی ، هو کاول و پیش کاول هَنی تی دس دَره

زندگی ایسه نبرد ، خدا قوت گیله مرد

تَرَه دس بَزه کس ، هِف ساله تُمام پاکی ناره

تی جِگر پیله یه از خوکِ بیلم ، باکی ناره

نواسی چرت بزنی ، پس کَله پُشت

کُویَه هموارَه کُنه ، تی ضرب مُشت

زندگی ایسه نبرد ، خدا قوت گیله مرد

وقتی ، رنگ بو بیگیفته تی بیجار

خسته دونه چُوم تی شین به سو آیه

دیلخوشی ، گَرَ که کُنه ، تی خانه تان

تی زن و زاکِ دیلم ، چیک چی خوایَه

زندگی ایسه نبرد ، خدا قوت گیله مرد

نَهَه تا تی تبر ایوانِ دیمه

کو لیلیکی بَنه بِه ، نیمه نیمه؟

ویری ، فردا زمستانه زمستان

کله دم وَل نارَه بی خشک هیمه
:: برچسب‌ها: اشعار گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
باز باران،
با ترانه،
با گهر های فراوان
می خورد بر بام خانه.

همیشه لازم نیست تا هزاران بیت بسرایی و یا دیوانی از اشعار داشته باشی تا شاعرت بخوانند. گاهی تنها سروده ات چنان بر دل و جان آدمها می نشیند که همان یک شعر کافی است تا ابد شاعرت بدانند. برای من و شاید میلیونها ایرانی دیگر که شاعر نیستیم اما شعر را دوست داریم وقتی « زمستان» یا « آرش کمانگیر» را می خوانیم میل ستودن و ارج نهادن به این همه مهارت در آرایش کلمات در ما بوجود می آید و از زیبایی آنها حتی اگر بیانگر درد و اندوهی باشند لذت می بریم . گرچه برخی از ماها حتی ممکن است نام سرایندگان آنها را بخاطر نیاوریم و ندانیم که این اشعار زیبا و بجا ماندنی سروده ی اخوان ثالث و سیاوش کسرایی هستند. « باران » گلچین گیلانی نیز از همین دست اشعاری است که با همان بار اول خواندنش بر دل ها نشست و جاودانه شد.
 


بسیاری از ما با ریزش اولین دانه های باران پاییزی به یاد « باز باران » کتاب دبستانی مان افتاده و شاید لحظاتی کوتاه به سفری طولانی به سرزمین خاطره های دور می رویم. به سزمینی که در آنجا بالا رفتن از درختان آلوچه لوس و "بچگانه" نبود ، به دیاری که آرزوهای کهن در آنجا زنده گشته و دوباره کودک می شویم. اما این سفر دور چندان نمی پاید و پس از لحظه ای نه چندان دیرپا ، با آهی برآمده از سینه به خود می آییم . دریغ که محکوم به بزرگ شدنیم و دانستن همه آن چیزهایی که اغلب زیبا نیستند ، افسوس که مجبور به ترک دوران کودکی هستیم و تمام آن شیرینی ها و زیبایی هایش. چه تفاوت وحشتناک و چه دره عمیقی است بین کودکی و امروزمان! چه شیرین و مطبوع ست "ندانستن"، زمانی که کودکیم. و چقدر سزاوار سرکوفت و نکوهش است "ندانستنِ" امروزمان. شاید شاعر سی و سه ساله ی گیلانی درگیر اندیشه هایی اینچنانی بود که سرود:
یادم آرد روز باران:
گردش یک روز دیرین
خوب و شیرین
توی جنگلهای گیلان:
کودکی ده ساله بودم
...

مجدالدین میرفخرایی معروف به گلچین گیلانی جزو نخستین گروه از شعرای سراینده ی شعر نو ایران می باشد. وی در شهریور سال 1287 در شهر بارانهای همیشگی، رشت، در خانه ای نزدیک سبز میدان متولد شد . دبستان را در رشت و دوره دبیرستان را در مدارس سیروس و دارالفنون تهران می گذراند. در در دارلفنون شاگرد اساتیدی چون وحید دستگردی وعباس اقبال آشتیانی بود. هنوز دانش آموز بود که دو شعر از وی در مجله « فروغ » رشت منتشر می شود. در جلسات « انجمن ادبی ایران » به سرپرستی شیخ الرئیس افسر شرکت می جوید. از سال 1307 اشعارش در مجله « ارمغان » به سردبیری وحید دستگردی منتشر می گردند. سال 1312 در آزمون اعزام دانشجو به اروپا پذیرفته می شود. نخست در فرانسه و سپس در انگلستان به ادامه تحصیل می پردازد. در زمان جنگ جهانی دوم و بسته شدن دانشکاههای لندن و متعاقب آن قطع کمک هزینه های تحصیلی برای امرار معاش به کارهای متفاوتی از جمله رانندگی آمبولانس و گویندگی فیلم‌ها و رادیو، ترجمه‌ی خبر و مقاله می پردازد. در سال ١٩۴٧میلادی در رشته بیماری‌های عفونی و بیماری‌های سرزمین‌های گرمسیری، دکترای تخصصی گرفت و کار پزشکی را آغاز کرد . نیمی از عمرش در غربت گذشت و سه بار ازدواج کرد . اشعارش در مجلات ادبی « روزگار نو » ، « جهان نو » و « سخن » منتشر می شدند. در سالهای 1325-1320 اشعار ضد جنگ می سرود ، اما در مجموع آثارش کمتر سیاسی بوده و بسیاری از آنها متاثر از طبیعت زیبا و لطیف گیلان سروده شدند. علیرغم دوری از میهن با تعداد زیادی از بزرگان ادب زمان تماس مستمر داشت. از جمله با محمدعلی اسلامی ‌ندوشن، ‌صادق چوبک، هوشنگ ابتهاج، ‌محمد زهری، مسعود‌فرزاد، محمد مسعود و پرویز خانلری.

چندین دفتر شعر از وی منتشر گردیده که معروفترین شان « برگ » ، « نهفته » ، « مهر و کین » و « گلی برای تو » می باشند. معروفیت گلچین با انتشار شعر « باران » در مجله « سخن » آغاز گردید و از شعر « پرده پندار » به عنوان اوج خلاقیت وی در عرصه شاعری نام می برند. مرحوم نادر نادر پور درباره ی گلچین گفته است: « سخنش، همچون سرود جاوید کودکی و جوانی، آهنگی شاد و سبکبار دارد » . گلچین گیلانی در 29 آذر سال 1351 در لندن ، احتمالا در یک روز بارانی درگذشت . یادش گرامی باد

رضا اشکوری
:: برچسب‌ها: مقالاتی در مورد گیلان, مقالات فرهنگی گیلان, مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای تکرم یکی از روستاهای دهستان جیره است که چشم انداز بسیار زیبایی بر منطقه شفت حاکم نموده است.

 

در صحن مسجد فاطمیه این روستا امام زاده ای گرانقدر وجود دارد که برجستگی های خاصی به این روستا بخشیده است.

تصاویری منتخب از شاه درویشان را با هم می بینیم .

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/۸/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.