نوشته شده توسط : مهدی پور

قرقاول پرنده‌ای است که به خاطر داشتن دم بلند و راه رفتن باشکوهش از سایر ماکیان متمایز می‌شود.

این پرنده یکی از عجیب‌ترین پرندگان جهان است. در ۲ یا۳ هفتهاول زندگی یک جفت پنجه روی هر بال این پرنده وجود دارد

قرقاول‌ها روی درختان زندگی می‌کنند و انواع بالغ از برگ‌های درختان، حشرات، تمشک، دانه‌ها و میوه‌های جنگلی تغذیه می‌کنند و افزایش و کاهش میوه‌های جنگلی و حشرات در جمعیت این پرنده موثر است. پس از خوردن یک غذای کامل، وزن آن‌ها آن‌قدر سنگین می‌شود، که پرواز برایشان بسیار دشوار می‌شود.

این پرنده در زبان فارسی اسامی متعددی داشته وعلاوه بر قرقاول که متداول‌ترین نام پرنده می‌باشد به آن تورنگ، تیرنگ، تذرو ، تذرج و خروس صحرایی نیز می گویند. این پرنده هنگام احساس خطر معمولاً پرواز نمی کند ، بلکه به سرعت می دود و پنهان می شود. پروازش پرتوان و آغاز آن پرسر و صداست. در ارتفاع کم پرواز می‌کند و مدت پروازش معمولاً کوتاه است

زیستگاه

زیستگاه این پرنده در جنگل‌های مرطوب، بوته‌زارهای تمشک و درختان پهن‌برگ یا خزان‌کننده‌است که در زیر بوته‌های آن‌ها آشیانه می‌کند. قرقاولها وابستگی زیادی به جنگل‌های و بوته‌زارها دارند آنها معمولاً در جنگلها استراحت و در نقاط باز و کم‌درخت و کشتزارها به تغذیه می‌پردازند

جنس نرو ماده

جنس نرو ماده این پرنده کاملا با هم تفاوت دارندو رنگ پر آنها برحسب زیرگونه جنس و سن تغییر می‌کند. نرهای بالغ پروبال رنگین و پر زرق و برق و دمی دراز تر و سر و گردن آنها به رنگ سبز تیره براق است. در قرقاول‌های ماده رنگ پرها نخودی تیره با لکه‌های قهوه‌ای زیاد به رنگ محیط اطراف است که باعث می‌شود در دوران طولانی خوابیدن روی تخم‌ها و زمان پرورش جوجه‌ها از دید دشمنان پنهان بماند. در جنس نر سروگردن غالبا به قرقاولهای نابالغ از لحاظ دم شبیه به کبک و دارای دمهای کوتاه هستند و از این لحاظ بایستی آنها را با کبک‌ها حتی زمانی که همراه قرقاولهای بالغ دیده می‌شوند تشخیص داد.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان, آشنایی با پرندگان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

۱) پارک جنگلی سراوان / رشت .
۲) پارک جنگلی گیسوم / رضوانشهر.
۳) پارک جنگلی صفرا بسته/ لاهیجان .
۴) پارک جنگلی قلعه رودخان / فومن .
۵) پارک جنگلی سفید آب / رودسر.
۶) پارک جنگلی بی بی یانلو / آستارا.
۷) پارک جنگلی کند لات / رودبار.
۸) پارک جنگلی لله رود / رودسر.
۹) پارک جنگلی امام زاده هاشم / رودبار.
۱۰) پارک جنگلی میرزا کوچک / رودبار.
۱۱) پارک جنگلی ماسوله / فومن.
۱۲) پارک جنگلی مسیرراه سیاهکل به دیلمان- توتکی- بالارود- لونک- شنرود- آغوزی- لاریجانی / لاهیجان.
۱۳) پارک جنگلی هلودشت / املش.
۱) پارک جنگلی سراوان: پارک جنگلی سراوان در ۱۵کیلو متری شهرستان رشت قرار دارد. این جنگل بسیار زیبا همه روزه پذیرای بسیای از گردشگران به این منطقه می باشد و از امکاناتی همچون پارک بازی کودکان – کلبه های اقامتی و پارکینگ برخوردار می باشد.
۲) پارک جنگلی گیسوم: پارک جنگلی گیسوم در ۱۸کیلومتری جاده تالش به انزلی قرار دارد. در جنوب آن رضوانشهر به فاصله ۱۴کیلومترو شمال آن شهر هشت پر با فاصله حدود ۲۰کیلومتر قرار دارد. درختان جنگلی انبوه و انواع گونه های گیاهی چشم انداز زیبایی دارد به خصوص در فصل پائیز طبیعتی زیبا و دل انگیز برای دوتداران طبیعت دارد. این پارک جنگلی دارای پارکینگ در داخل محدوده پارک برای گردشران می باشد. از دیگر امکانات آن :وسائل بازی کودکان- ورزشگاه- اردوگاه- پلاژ- متل- هتل- مناطق پیک نیک روزانه- کمپینگ طبیعی- مسیرهای راهپیمایی- مجموعه فضاهای جنگلی باقیمانده در ناحیه شرقی- جنگل شمشاد- موزه طبیعی گل و گیاه میباشد.
۳) پارک جنگلی صفرا بسته: پارک جنگلی بسیار زیبای صفرا بسته در ۱۲کیلومتری شمال شرقی شهرستان آستانه اشرفیه بین راه آسفالته کیاشهر به آستانه قرار دارد و دارای طبیعت بسیار زیبایی می باشد و تفرجگاه مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. همراه با پارکینگ عمومی و انفرادی.
۴) پارک جنگلی قلعه رودخان: پارک چنگلی قلعه رودخان همراه با بنای تاریخی آن بر فراز کوهی در فاصله ۲۰کیلومتری جنوب شهر فومن قرار دارد برای رسیدن به آن باید از فومن به گشت و سپس از آنجا به روستای گوراب پس رفت. منطقه کوهستانی قلعه رودخان دارای جنگل وحشی و رویشگاه منحصربه فرد گیاهی می باشد. این پارک جنگلی دارای مسیرهای راهپیمایی- محوطه های کمپ طبیعی- کلبه های جنگلی- استراحتگاه بین راهی برای گردشگران به این منطقه بسیارزیبا و خوش آب و هوا می باشد. این منطقه در زمستان سرد ودر تابستان ملایم است.
۵) پارک جنگلی سفیدآب: سفید آب در جنوب شرقی استان گیلان قرار دارد و تا مرکز شهر رودسر ۳۰کیلومتر فاصله دارد. این پارک دارای مسیرراهپیمایی- تریل اسب سواری- دوچرخه سواری- چشمه های آب گرم و پدیده های طبیعی چشمه ساران و سرچشمه رودخانه ها و مناظر طبیعی منحصر به فرد می باشد.

منبع :سایت خصوصی میراث ـ صنایع دستی و گردشگری
:: برچسب‌ها: پارک های جنگلی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ناحیه کوهستانی فومن قسمتهای جنوب  شهرستان رادر برگرفته ودارای نواحی جنگلی ومراتع وقلل وارتفاعات بسیار زیبا که برای گردشگری وورزش کوهپیمایی بسیار مناسب هستند می باشد این ارتفاعات بسیار زیبا ودیدنی از ارتفاعات ماسوله گرفته تاارتفاعات گسگره ،ماکلوان ،گشت رودخان ،فوشه وقلعه رودخان که هر کدام زیبایی خاص خودشان رادارند.ودر واقع بیشترین وبهترین ارتفاعات استان گیلان در شهرستان فومن واقع شده است که سالانه تعداد زیادی گردشگر وکوهنورد به این ارتفاعات صعود می کنند واز چشم اندازهای زیبای آن بازدید می کنند

 

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, ییلاقات فومن
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۳٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این غذا یکی از غذاهای روسی که زمان جنگ جهانی دوم با حمله روسها به ایران وارد شمال ایران شد و به همون نام هم موند….

مواد لازم:

-          گوشت مکعبی خورد شده گوسفند یا گوساله (گوسفند خوشمزه تره) یک بسته (حدود پونزده تا بیست تکه)

-          پیاز متوسط یک عدد

-          گوجه پنج تا شش عدد متوسط

-          آبغوره به میزان کافی

-          نمک، فلفل ، زردچوبه و ادویه به میزام لازم

-          آب جوش به میزان لازم

پیاز را خورد کرده و سرخ می کنیم تا طلایی رنگ شود بعد گوشت را اضافه کرده و ۱۰ دقیقه با اضافه کردن ادویه ها بجز نمک در روغن تفت میدهیم. بعد از این مرحله آبغوره را که بسته به میزان ترش بودن آن نیم تا سه چهارم استکان لازم است به مواد اضافه کرده هم میزنیم سپس گوجه ها ی رنده شده روی بقیه مواد میریزیم… یادتان باشه در تمام مراحل از چشیدن غذا غفلت نکنید، اینجوری میتونید تشخیص بدید غذا ترش یا تند یا …..

بعد از اینکه چند دقیقه ای غذا را هم زدید سه چهارم لیوان آب اضافه کنید و در قابلمه را بگذارید تا خوب بپزد…..یادتان باشد این غذا نیازی به آب ندارد و در شمال به خاطر رطوبت هوا و زود پختن گوشت همان آب گوجه برای پختن غذا کافیست، اما اینجا برای اینکه خوب بپزه ناچاریم کمی آب بهش اضافه کنیم و در قابلمه را محکم کنیم که سریعتر بپزد…

وقتی گوشتها پخت می توانید نمک را اضافه کرده و بعد از چند دقیقه غذا را سرو نمایید….این خورشت با یه پلوی زعفرونی معرکه میشه …..درستش کنید پشیمون نمیشید….

منبع : وبلاگ آقای محسن مسلمی
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

فومن دارای رودخانه هایی است که از کوهستان‌های جنوبی سرچشمه گرفته و پس از مشروب کردن اراضی به دریا و مرداب انزلی وارد می‌شوند که عبارت‌اند از: تنیان، سیاهرود، پلنگ ور، ماسوله، رودخان، پسخان و سونگ. رودخانه‌های دیگر که دارای اهمیت کمتری هستند نیز دارا است مانند خوبک، لیشاوندان، پیش روبار، بلگور، زر مخ خاله، اسپند و غیره.

منبع :وبلاگ گیلان - فومن -لامخ
:: برچسب‌ها: رودخانه های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

تاریخچه کیوی :

کیوی چند دهه ‌ای است وارد ایران شده است و سطح زیر کشت مناسبی از باغ‌های استان مازندران و گیلان را به خود اختصاص داده است، از جمله میوه‌هایی است ،که از لحاظ تغذیه‌ ای و خواص درمانی دارای ارزش بالایی است، نام علمی این میوه Actinidia deliciosa است که بومی مناطق شرقی و شمال شرقی کشور چین است . این میوه در اوایل قرن بیستم به نیوزلند وارد شد و به‌تدریج در این منطقه از جهان ،مورد کشت قرار گرفت. در سال ۱۹۶۰ نام این میوه در نیوزلند به گوس بری چینی (Chinese Gooseberry) تغییر یافت. در سال ۱۹۶۱ این میوه به ایالت متحده آمریکا وارد شد و نام کیوی روی آن گذاشته شد که برگرفته از نام یک پرنده بومی نیوزلند بود.

خواص کیوی :

کیوی در کاهش استرس ، کمبود خواب درانسان اثر دارد. مطالعات دانشمندان ایتالیایی نشان داده است که دیابتی هایی که مرتب مقدار زیادی ویتامینC دریافت می کنند، میزان کلسترول و انسولین پایینی دارند. کیوی برای تامین ویتامین ث منبع خوبی است.

لطفا جهت دیدن مطالب بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلان, درختان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 روغن سبوس برنج محصولی شگفت‌انگیز است که از پوسته خارجی و قهوه‌ای رنگ برنج که متفاوت از شلتوک است تهیه می‌شود. تنها 8% از مقدار برنج آسیاب نشده را پوسته یا سبوس تشکیل می‌دهد اما همین مقدار حاوی 20-15% روغن است. 

خواص تغذیه‌ای روغن سبوس برنج

• ارزش تغذیه ای روغن سبوس برنج به دلیل اینکه حاوی اسیدهای چرب ضروری است بالا می باشد.تحقیقات نشان داده است که مصرف این روغن در رژیم غذایی باعث کاهش چشمگیر کلسترول به ویژه کلسترول بد خون(LDL) و افزایش کلسترول خوب(HDL )می‌‌گردد بنابراین برای کسانی که از رژیم غذایی کم چربی پیروی می کنند، ایده آل است.[اسیدهای چرب ضروری را به رژیم غذایی‌اتان اضافه کنید]

• تندی اکسایشی ( طعم تندی که به علت اکسیداسیون روغن ایجاد می شود) معمول ترین نوع فساد روغن است که واکنش اسیدهای چرب غیر اشباع با اکسیژن موجب بروز آن می‌گردد. سبوس برنج از نظر پایداری اکسیداسیونی بسیار عالی است، این پایداری مربوط به وجود آنتی اکسیدان‌های مختلف طبیعی موجود در آن است.

• از جمله آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن سبوس برنج می‌توان به ویتامین E و اوریزانول اشاره کرد .وجود این آنتی‌اکسیدان‌ها برای طولانی مدت پایداری اکسیداسیون را در هر دو دمای بالا و پایین حفظ می‌کنند و باعث ماندگاری بالای غذاهای پخته شده با روغن سبوس برنج می‌شوند. همچنین وجود این آنتی‌ اکسیدان‌ها به کاهش کلسترول خون کمک بسزایی می‌کند.

• از‌آنجایی که این روغن نقطه دود بالاتری نسبت به سایر روغن‌های گیاهی دارد (257-245 درجه سانتی‌گراد) استفاده از آن برای مصارف پخت و پز راحت است.

اما نکته مهم دیگری که نباید فراموش شود این است که این روغن به دلیل مقدار نسبتا بالای اسید لینولنیک (یک نوع اسید چرب با چند پیوند دوگانه) نباید برای مدت زمان طولانی تحت حرارت بالا قرار بگیرد و یا در آشپزخانه و فروشگاه در مجاورت نور و حرارت باشد زیرا منجر به پدیده برگشت طعم در روغن شده و بعضی از خواص ارزشمند خود را از دست می‌دهد.

کاربردهای روغن سبوس برنج

روغن تصفیه شده سبوس برنج با رنگ روشن و طعم مطلوب ، روغن مناسبی برای تولید سس مایونز و مارگارین‌سازی و مصرف در سالاد‌هاست و نیز تحت شرایط خاص، روغن مطلوبی برای سرخ کردن محسوب می‌شود.

همچنین به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی در این روغن که تغذیه کننده پوست ، ضد پیری ، ضد چروک هستند می‌توان از آن در تهیه و تولید ضد آفتاب‌ها و لوازم آرایشی استفاده‌های فراوانی کرد.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بعد از سد تاریک و قبل از رستم آباد به سمت غرب یک فرعی باز می شود که در انتهای آن روستای سیاه رود قرار دارد . در کنار جاده انحرافی رودخانه پرآب ساکن وجود دارد که رود سیاهرود نامیده می شود . به سپیدرود در پشت سد تاریک می ریزد.

آب رودخانه در اثر بالابودن سطح ایستابی دریاچه سد تاریک بالا آمده و تبدیل به دریاچه با خصوصیات تالاب شده است. عرض تالاب در حداکثر حالت خود 30 تا 40 متر می باشد ، پل خشتی300 ) متری بعد از سد تاریک روی تالاب سیاه رود واقع شده است) . ) روی این تالاب زده شده (که در 289 روستای سیاه رود منطقه ای جنگلی و زیبا و پارک جنگلی میرزا کوچک خان در امتداد رود و تالاب قرار دارند.
:: برچسب‌ها: تالاب های گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خطیبان نام روستای زیبا و دوست داشتنی با مردمی خون گرم و مهربان و سخت کوش از توابع دهستان جیرده در ۱۶ کیلومتری شهر شفت و در ۱۹ کیلومتری شهر رشت قرار دارد..

تصاویری راکه در ادامه مشاهده می کنید نماهایی ازپل دیدنی این روستا می باشد روستایی که توانسته است  گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کند، پس این فرصت را از دست ندهید وسری به این  روستا بزنید..

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: معرفی پل های قدیمی استان گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بازارهای هفتگی گیلان، مناسب ترین مکان برای خرید و فروش بدون وجود واسطه ها و دلالان است. دلالانی که با دست به دست کردن کالا، تورم می آفرینند و سود سرشار را به جیب خود سرازیر می کنند.این بازارها قدمتی هزاران سال دارند. شنبه بازار، یکشنبه بازار، دوشنبه بازار، سه شنبه بازار و ... همه شهرها و بسیاری از روستاها برای خود روزی و بازاری دارند؛ بازارهایی بکر و ناب در دل شهرها و بسیاری از روستاهای نوار سبز شمال که البته سوای از مردم منطقه، برای گردشگران داخلی و حتی خارجی جذاب و دیدنی و البته خریدنی است. شور و نشاط خاصی که در این بازارها به چشم می خورد، خود حدیث زندگی است. صبح زود فروشندگان به محل بازار می آیند و بساط شان را پهن می کنند، هر که زودتر بیاید جای بهتری خواهد داشت و هر که دیرتر ...
    


    *انزلی، شنبه بازار: شهر انزلی یکی از شهرهای مهم استان گیلان است که وجود منطقه آزاد تجاری صنعتی ، گمرک، اسکله و... بر اهمیت آن می افزاید. بازار هفتگی بندرانزلی، بازاری فعال و پررونق است که خریداران می توانند کالاها و اجناس مورد نیاز خود را در روزهای شنبه در آن بیابند. اجناس اروپایی، چینی و ژاپنی، محصولات آسیای مرکزی و قفقاز از قدیم در این بازار یافت می شود. محصولات غذایی از شهرستان های دیگر حتی صنایع دستی از فرش ترکمنی تا چاقوی زنجان و محصولات محلی مانند ماهی و مرغابی و انواع پرندگان شکاری و برنج و نیز فرآورده های دامی و صنعتی و بافته های حصیری و سفالی و تورهای ماهیگیری در این بازار عرضه می شود. در حول و حوش بازار، وسایل حمل و نقل موتوری و آبی برای رفت و آمد آماده اند.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: بازار های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

لنگرود ، شهری است که بین آبی خزر و استواری لیلا کوه ، مجنون وار نشسته است و خونگرمی شالیزارهایش ، با خونسردی باغهای چایش ، به هم آمیخته ؛ و دیدن چهرة مهربان و همیشه بهاری مردمانش ـ با آن نگاه‎های روشنشان ـ آرزوی تمام کسانی است که یکبار نان و نمکی از سفرة اخلاصشان خورده باشند . لنگرود ، شهر شمخالهای آویخته ، تورهای مندرس صمیمی ، باغهای پرتقال ، رنگارنگی لباسهای روستایی ، عطر بلال و پونه و ... مردمانِ شور و عشق و ایثار است . مقبرة دوازده امام زادة به شهادت رسیده ، بر بلندای ملاطش ، ریشه داری « تشیع » را درخاک پاک قلبهای مردمش ، نمایانگر می‎کند و آفتاب ، به یاد شهیدانش هر غروب ، خون می گرید لنگرود شهر ابریشم و شعر و رنج است . پروانه ها بر تبسم گلهایش پیله می کنند و شعور ، در مقابل شعرش ، به زانو در می آید و « برنج » آینة رنج سالیان طولانیِ لبخند پینه بر دستانشان است
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
این بقعه احتمالا مدفن سید حسین کیا برادر سید رضی کیا و سید محمد کیا از پسران سید علی کیا است. زیرا این مرد پس از مخالفت و به زندان افتادن و خلاصی از زندان در حدود سال 796 ه.ق قریه راه پشته را بدو دادند و در همان جا دوران زندگی خود را گذراند و در همان جا فوت شد و در این بقعه سپرده شد، بدین طریق مشخص می شود که شالوده اصلی و اولیه بنا مربوط به قرن هشتم و نهم ه.ق است. اما این بنا نیز مانند بسیاری از بناهای تاریخی دچار صدمه و آسیب شد و حتی یک بار در آتش سوزی سال 1268 ه.ق که شهر لنگرود تماما سوخت و ویران شد و حاجی حسن نامی بانی تعمیر و ساخت بنای فعلی شد. این بنا در دوره های مختلف از قرن هشتم هجری تا کنون مورد توجه و محل زیارت افراد ساکن اطراف بقعه و شهر لنگرود بوده و هست و بنام بقعه آقا سید حسین معروف است.

   ویژگیهای معماری و تزئیناتی اثر:

کرداگرد گنبد از داخل، ابیاتی از هفت بند محتشم کاشانی است که در فواصل آن آیات قرآنی با خط نستعلیق گچ بری شده است. در ضلع شمالی و جنوبی، دو خفنگ چوبین با طاقی جناقی است. در همین دو ضلع، دردو طرف خفنگها، چهار طاقچه است که طاق آنها نیز جناقی است. اطراف بدنه داخلی دیوارها، ازاره ای از کاشی آبی رنگ شش گوشه بر دیوار نصب است. کف حرم بقعه سابقا با کاشی قالب بزرگ سبز رنگ مفروش بود که ان را در نوسازی به موزائیک تبدیل کرده اند.در ورودی اصلی در ضلع شرقی و در ضلع غربی در ورودی دیگری بود که سابقا به ایوانی نظیر ایوان شرقی باز می شده، امروز به حسینیه تازه سازی باز می شود، هر دو در کنده کاری است و کتیبه هایی به خط نسخ دارد.

  ضریحی که گور این دو برادر را پوشانده در چهار کنج بالای آن چهار سرستون مانند که طرح مقرنس دارد و از تکه های مختلف جوب ساخته اند، نصب کرده اند. سقف این ضریح چوبین و کمی برآمده است. دری دو لنگه مشبک در جهت شرقی ضریح مقابل در ورودی اصلی بقعه است. در دیوار غربی حرم نیز دری دو لنگه از چوب آزاد، با در نظر داشتن چهارچوب که چهار سال پس از آتش سوزی لنگرود که در سال 1268 ه.ق روی داده، ساخته شده است. بر خارج دیوار غربی بقعه که امروز در حسینیه افتاده است، سنگ مرمر کدری نصب است که شرحی درباره آتش سوزی سال 1268 قمری لنگرود بر آن به خط نستعلیق حک شده است.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 تالش صافَه ، روشونَه ، مَنگی مونو

تالش مِردَه ، آسونَه سنگی مونو

تالش چّمن تی یَه ، چمن خاسَ یار

سَسی راش بمِرم ک ّ زنگی مونو


بهار دَرمَه کوکومَست آبَه خونو

هر چی دنیا غَمَه ، لوکی دَمونو

پَر بژَن پَر دومَنی ناجَه دیلَه

کافیره دیل کوکو غَمی آزونو

.........................ترجمه فارسی..........................

تالش زلال است روشن است و به ماه می ماند

تالش مرد است آهن است و به سنگ می ماند

تالش جان من است ، یار نازنین من

فدای صدایش که همچون زنگ است


فصل بهار فرا رسیده فاخته مست گشته و می خواند

تمام غمهای دنیا در گلو می مانند

پر بگیر پر ، در آغوش آرزوی (دومن )

دل غمگسارم ، درد آشنای فاخته است .

شاعر :داوود پورطهماسبی

منبع : کتاب شاعران تالش
:: برچسب‌ها: شعر تالشی, دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای ذوالپیران از توابع دهستان  جیرده شهرستان شفت می باشد.

بقعه آقا سید ذولپیران در این روستا واقع شده است و در محوطه ی بقعه ی آقا ذولپیران

شفت، درخت آزادی وجود دارد که مورد توجه اهالی و زائران است.

 

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, اماکن زیارتی شهرستان شفت, معرفی روستاهای شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خمام  ( گیلان )

جمعیت : 12909
کد تلفن : 132
درجه شهرداری : 6
تلفن شهرداری : ۴٢٢٢۶٧٧

خمام، شهری است در شهرستان رشت در استان گیلان ایران.

جمعیت
براساس سرشماری سال 1385جمعیت خمام (3,816خانوار) برابر با 12,901نفر بوده‌است.

علت نام گذاری خمام از قدیم دلایل متعددی به این منظور صورت گرفته که عبارتند از: 1- بعضی‌ها معتقد بودند که در قدیم در این منطقه در هر خانه‌ای برای نگهداری آب شرب مورد استفاده آن را داخل خم‌هایی نگه می‌داشتند به طوری که در اکثر خانه‌ها این خم‌ها وجود داشتند.به دلیل وجود این خم‌ها این منطقه به خمآب و به مرور زمان به خمام تغییر نام پیدا کرد.

2-این منطقه در قدیم به شهر خوبان معروف بود ودر حال حاضر پسوند اغلب مردم این منطقه خوبانی است. ولی به مرور زمان خوبان به خمام تغییر نام داد.

3- بعضی بر این اعتقاد هستند که خمام در ابتدا «خو مام» بوده‌است که در زبان گیلکی به معنی سرزمین من می‌باشد.

خمام رود: 90? ارضی ژ-4 (به وسعت 36300 هکتار یعنی حدود 40? کل اراضی سمت چپ سفیدرود است. از جنوب به کانال سمت چپ سد سنگر، از مشرق به زهکشی طبیعی گیشه دمرده، از شمال به دریای خزر و تالاب طالب آباد و از مغرب به جاده رشت- تهران و سیاهرود (رشت) و کریم نوبین جوب محدود می‌باشد.) را خمام رود آبیاری می‌نماید. خمام رود که در تمام مسیر خود بستر نسبتا عریضی دارد از محل انشعاب شیر جوب در قطعه مشترک سمت چپ سد سنگر پس از عبور از سرریزی به شکل w با نام خمام رود تا محل خمام بین رشت و انزلی جریان دارد. در خمام بعد از انشعاب گورابجیر با نام شیجان به تالاب شیجان که یکی از تالابهای کوچک تالاب انزلی است وارد می‌شود. انشعابهای کریم نوبین جوب و داوچه رود و میرزا رحمانی رود و گوراب سر و گورابجیر از سمت راست آن جدا می‌شود. اطلاعات عمومی: موش کور مدیترانه‌ای یا به زبان محلی گیل موش بیشتر در خمام و تالش محله به فراوانی یافت می‌شود.

خمام در تولید صندوق نسوز رتبه اول را در استان و به گفته عموم مردم در کل کشور دارد.


لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: شهرهای گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

برج ساعت انزلی (دید گاه فانوس دریایی ):

برج ساعت انزلی  در محوطه پشتی بازار سپه (میدان انزلی) و در ابتدای میدان ابوذرقرار دارد این بنا در سالهای ۱۲۳۰تا ۱۲۳۴ ه.ق در زمان حکومت ناصر الدین شاه َ توسط خسرو خان گرجی حاکم وقت ساخته شد و در اوایل دوره ی پهلوی  و به دستور رضا شاه َ مهندسان آلمانی آن را با سیمان و آجر تجدید بنا کردندو در سال ۱۳۰۷ شمسی پس از مرمت این برج ، ساعتی چهار سو بر فراز آن استوار گردید که بعد از تعویض و تعمییر در سال ۱۳۶۹ ، هم اکنون به درستی کار می کند.  و با روغن چراغ روشن می شده و برای راهنمایی در یا نوردان به کار می رفته است .و ۲۰ متر ارتفاع داردکه با ۱۴۸ پلکان از کف تا ساعت ادامه می یابد .
منبع :وبلاگ معرفی آثار تاریخی گیلان:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روستای تاریخی مریان از شمال به روستای ناوان، از شرق به روستای سینا هونی، از جنوب به اراضی جنگلی و از غرب به روستای آق اولر محدود می‏‌شود. روستای مریان از طریق شهر هشت‌پر با جاده‏ای مناسب و زیبا قابل دسترسی است.

منبع : گیلان آنلاین
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نام علمی:

Smilax excelsa L. 1758

نام انگلیسی:

Rough bindweed, prickly ivy, bindweed

نام‌های دیگر: اَزمَلَکی (لاهیجان، تنکابن، رودسر)، شِنگیله (آستارا)، کُفُله‌بُر (کرگانرود)، والی‌گیلی (بندر‌انزلی)، تَمیس، کامپوره (اطراف رشت)، سِکلیم (نور، کجور، آمل)، بالیکا (دُرفَک)، لَم (بهشهر)، مِلاش (ساری)، وِرگِلام (میان‌دره)، تِلی (چالوس)، شات‌دانه (دیلمان)، کُلکادانه (بعضی مناطق گیلان).

 

اَزمَلَک درختچه‌ای تک‌لپه‌ای و پیچنده با ساقه‌های خاردار و بومی جنگل‌های ایران و قفقاز است. این گونه در تمام جنگل‌های شمال تا میان‌بند وجود دارد و اغلب، جنگل‌های مخروبه را اشغال می‌کند و از درختان بالا می‌رود. پیچیدن ازملک به دور یقه و ساقه و شاخهٔ درختان جوان ممکن است باعث ضعیف‌شدگی یا از بین رفتن گیاه شود. این درختچه دارای دانه‌های سرخ‌رنگ زیباست و جنگل‌نشینان شمال آن را مخلوط با سقز مصرف می‌کنند.

نام جنس ازملک از واژهٔ یونانی smile به معنای سوهان گرفته شده که به علت خاردار بودن آن است.

گیاه‌شناسی

شاخه‌ها به طول 2- 3 متر. گیاه بدون کرک. برگ‌ها تا حدی چرمی، با دمبرگ کوتاه، قلبی پهن، به طول 4- 8 و به عرض 3- 7 سانتی‌متر، با سر «نوک کوتاه»، با رگبرگ‌های 3(5) تایی، اصلی‌ها موازی و فرعی‌ها نازک مشبک، بدون خار. ازملک از معدود تک‌لپه‌ای‌هایی است که برگ آنها مانند دولپه‌ای‌ها رگبرگ منشعب دارد.

گل‌ها در گل‌آذین چتری دمگل‌آذین‌دار، دمگل‌آذین‌ها به طول 10- 20 میلی‌متر، دمگل‌ها به طول 5- 8 میلی‌متر. قطعات گلپوش، سبز شونده به طول 7- 8 میلی‌متر،. میله‌ٔ پرچم‌ها بسیار کوتاه، کیسه‌های بساک دوقلو.

پراکنش

استان گلستان: بندرگز

استان مازندران: کره‌سنگ در دره هراز، گلندرود، کُجُور (بین کینج و دشت‌نظیر)، بابل، نوشهر، 45 کیلومتری غرب محمودآباد، 64 کیلومتری شرق چالوس.

استان گیلان: 20 کیلومتری جنوب‌شرقی هشت‌پر، بین رضوان‌شهر و اَسالِم، نزدیک رودبار در درهٔ سفیدرود، رشت، لاهیجان، بین فومن و ماسوله، بین رشت و لاهیجان، 30 کیلومتری جنوب آستارا.

منبع :وبلاگ جنگل های شمال 
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی, گیاهان گیلان, گیاهان دارویی منطقه شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شهرستان شفت از لحاظ ناهمواری ها شامل جلگه ای ، جنگلی و کوهستانی است که مهمترین ارتفاعات آن امام زاده ابراهیم (ع) می باشد .اقلیم این منطقه به تبعیت از آب وهوای کل استان معتدل و مرطوب است که در مناطق کوهستانی جای خود را به آبوهوای کوهستانی می دهد .این عکس ها که از مسیر بداب به طرف امامزاده اسحاق توسط جوان فعال فرهنگی شهرستان سهیل میرزایی گرفته شده است.

جهت دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, اماکن زیارتی شهرستان شفت, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

افشین معشوری:

گیلکی

اون قدیم ندیمان: می آقاجان ئی تا ریفق غیرگیلک داشتی کی در ضمن خیلی هم مذهبی بو، اَ بنده ی خودا ئی تا روز ویریزه آقاجانه امره آیه گیلان، ئی تا از امی فامیلانه جشن عروسی درون شیرکت کونئه، مراسم که شروع بِه! از اویه کی اَ بنده ی خودا اهل بزن و بوکوب نوبو و گروه موزیک و اَجور چیزانه تا ئو زمان نیدئه بو، شروع کونئه آقاجانه امره فاکش داکش - کی اَیه کویه ایسه امره باردی؟-، اَیه ایسانم کوللن معصیت داره، بیا بیشیم و خولاصه اَجور گبان! آقاجان کی نانستی  خو مهمانه با چی کودن، گِه: مشته رحیم؛ ئیپچه صبر بوکون، نیم ساعت دیگه شیم. خولاصه نیم ساعت، نیم ساعت نشان به ئو نشان که مشته رحیم نرما بوست و انه جه موزیک خوش بامو،تا فارسیید به زمانی کی گروه موزیکه جاغلان خستا بوسته بید، خواستید ئیپچه استراحت بوکونید، آقاجان گِه مشته رحیم مره دوخاد و در حالی کی انه چومان خوشحال بو، بوگوفت: پس چره صدای موزیک قطع بوبوس؟ بوگوفتم: مشته رحیم، الان "آن تراک" فادایید، مشته رحیم کی بدجوری شاد به نظر آمویی، بوگوفت: بوگو هو " آن تراک" ام بزنید.

دِ فارسئه ییم به اصل مطلب! ئی تا "هادی نامی" چن سال پیشان نانم زیرخاکی پیدا بوکوده بو، نانم بلیت بخت آزمایی درونی اَنه بلیت برنده بوبوسته بو، نانم " توتو" بزِه بو ئی تا مبلغ کلان بوبورده بو، خولاصه نانم از کویه پول باورده بو؟! هیچکاره بو بیلاورث ! ئی تا روز خوشان محله یه درونی، شان دوبو بیدئه مردوم دسته دسته کره شان درن و آمون درن، واوورسئه : اَیه چی خبره؟ بوگفتید: اَیه ماس بندی "میرزعلی خانه"، امی گوله هادی بوگوفت مرده شور هر چی ماس و ماس بندی بوبورید. بعد، انه یاد بامو مردوم انه پوشت سر خیلی گب زنید، خو مره بوگوفت: خب شم اویه می سره گرما کونئم، د مردوم دهنه دبدئم،‌ خولاصه آبراره خوش بامو از فردا بوشو میرز علی دور و بر  بچرخس، تا ئی تا روز میرزعلی اَنه دوخاد بوگوفت: آهای پَسَر، خایی بایی می پالو راه ورسم ماس بندیه یاد بیگیری؟ امی ریفق که تا هسا بیلاورث زندگی بوکوده بو، بوگفت: آهان میرزعلی! خولاصه از  ئو روز به بعد بوبوس ماس بند.

 هسا چند سالی از روزای بیلاوارثی امی "مشته هادی" گوذره، هر جا ئی تا ماس بندی بی صاحب بیدئه سره کیسه یه شل بوگود و بیهه، اگرچی هادی خان د خوره چن تا ماس بندی بازاکوده و همه آنه "هادی خان ماس بند" شناسید؛ اما هنوز که هنوزه راه  رسم ماس بندی یاد نیگیفته که هیچ! هه روزان اینه دوکانان ئی تا، ئی تا قراره تخته بوکونید، من نانم جریان چیسه کی هر کی از موزیک اینه بد آیه، هه طو کی دوبار گوش کونئه، خو ره بِه یه پا موزیسین! از ئو طرفم هر کی دوباره اونی گوذر به ماس بندی دکفه، دِ نتانه ماس بندی و ماس خوردن و اَ جور کاران فراموشا کودن، شوما دانیدی ربط اون  ماجرای می آقاجانه ریفق با داستانه "مشته هادی ماس بند" چی بو؟

فارسی

اون قدیم ندیم ها: آقاجان من یه رفیق غیر گیلک داشت که خیلی هم مذهبی بود. اون بنده ی خدا یه روز پا می شه با آقاجانم می یاد گیلان، توی جشن عروسی یکی از فامیل های ما شرکت می کنه. مراسم که شروع می شه! از اونجایی که این بنده ی خدا اهل بزن و بکوب نبود و گروه موزیک و این جور چیزا رو تا اون زمان ندیده بود، شروع می کنه با آقاجان کشمکش که اینجا کجاست منو آوردی؟ اینجا ایستادن هم کلا معصیت داره، بیا بریم و از این جور حرفها! آقاجان که نمی دونست باید با مهمانش چه کار کرد، می گه:مش رحیم؛ یه خورده صبر کن، نیم ساعت دیگه می ریم. خلاصه نیم ساعت، نیم ساعت نشون به اون نشون که مش رحیم نرم شد و از موزیک خوشش اومد، تا رسیدند به وقتی که بچه های گروه موزیک خسته شدن و خواستن برن یه خورده استراحت بکنن، آقاجان می گه: مش رحیم صدام کرد و در حالی که چشماش خوشحال بود، گفت:پس چرا صدای موزیک قطع شد؟ گفتم مش رحیم الان" آن تراک" دادن، مش رحیم که بدجوری شاد به نظر می رسید گفت:بگو همون " آن تراک" رو هم بزنن.

حالا رسیدیم به مطلب اصلی! یه "هادی نامی" چن سال پیش نمی دونم زیرخاکی پیدا کرده بود،نمی دونم بلیت بخت آزماییش برنده شده بود، نمی دونم" توتو" زده بود و مبلغ کلانی برنده شده بود، خلاصه نمی دونم از کجا پول آورده بود؟! هیچکاره و سرگردان بود! یه روز تو محله شون، داشت می رفت دید مردم دسته دسته دارن می رن و می یان، پرسید: اینجا چه خبره؟ گفتند:اینجا ماست بندی "میرزعلی خانه" گل هادی ما گفت : مرده شور هر چی ماست و ماست بندی رو ببره. بعد یادش اومد مردم پشت سرش خیلی حرف می زنن، با خودش گفت:خوب می رم اونجا سرمو گرم می کنم، دیگه دهن مردم رو می بندم، خلاصه داداشمون خوشش اومد و از فردا رفت دور و بر میرز علی چرخید، تا یه روز میرز علی صداش کرد و گفت: آهای پسر؛ می خوای بیای پهلوی من راه و رسم ماست بندی رو یاد بگیری؟ رفیق ما هم که تا الان سرگردان زندگی کرده بود، گفت: آره میرزعلی!از اون روز به بعد شد ماست بند.

الان چند سالی از روزای سرگردونی "مش هادی" ما می گذره،هر جایی یه ماست بندی بی صاحب پیدا کرد، سرکیسه رو شل کرد و خرید، اگر چه هادی خان دیگه واسه خودش چند تا ماست بندی  بازکرده و همه اون "هادی خان ماست بند" می شناسن؛ اما هنوزم که هنوزه راه و رسم ماست بندی رو یاد نگرفته که هیچ! همین روزا دکان هاشو یکی یکی قراره تخته کنن، من نمی دونم جریان چیه که هر کسی که از موزیک بدش می یاد، همینکه دو بار گوش می کنه خودش می شه یه پا موزیسین! از اون طرف هم هر کی دوبار گذرش به ماست بندی می افته، دیگه نمی تونه ماست بندی و ماست خوردن واین جور کارا رو فراموش کنه، شما می دونید ربط اون ماجرای رفیق آقاجانم با داستان "مش هادی ماس بند" چی بود؟

منبع : شمال ما
:: برچسب‌ها: طنز گیلکی, طنز, داستان های گیلانی, داستان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

برای دیدن تصاویر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مدیرکل شیلات: 75تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل گیلان صید شده است

رودسر - مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در سواحل این استان گفت: تاکنون صیادان گیلانی بیش از 75تن انواع ماهیان استخوانی را در این سواحل صید کرده اند.

 

'حجت سعیدی' صبح روز شنبه که به منظور بررسی آخرین وضعیت صید و صیادی در روزهای آغازین صید به شهرستان رودسر عزیمت کرده است در گفتگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: ارزش اقتصادی این میزان صید یک میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر از 20مهر در سراسر استان شروع شده که به میمنت و مبارکی صید در بخش صید ماهیان خاویاری از رشد و افزایش مناسبی در اولین روزهای صید برخوردار بودیم.

سعیدی اظهار کرد: بطوریکه تاکنون در شهرستان رودسر سه قطعه ماهی خاویاری در حدود 10کیلو خاویار، 60کیلو گوشت خاویاری و در سطح استان حدود600کیلو گوشت و 70کیلو خاویار بدنبال داشته است.

وی اضافه کرد: یکی از این ماهیان صید شده وزن آن 400کیلو با عمر متوسط 35سال و با ارزش اقتصادی 700میلیون ریال که در نوع خود بی سابقه بوده است.

مدیرکل شیلات گیلان در ادامه بیان کرد: با توجه به اقدامات انجام شده در راستای بازسازی ذخایر دریای خزر و رها سازی حدود 200میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی و با در نظر گرفتن شرایط جوی و آب و هوایی و نیز اقدامات حفاظتی در جهت صیانت و حفاظت گونه های ارزشمند آبزیان انجام گرفته پیش بینی می شود صید بهتر و بیشتری نسبت به سال گذشته در استان داشته باشیم.

سعیدی اضافه کرد: سال گذشته نیز 13هزار و 500تن انواع ماهیان استخوانی به ارزش اقتصادی390میلیارد ریال در استان صید شد.

وی در ادامه بیان کرد: در راستای طرح تعدیل و ساماندهی صیادی در استان چهار پره که در شهرستان رودسر به دلیل غیر اقتصادی بودن صید و نیز بر اثر پیشروی آب دریا جایگاه خودشان را از دست دادند، قرار است در اولین فاز دریافت اعتبار مشمول این طرح قرار بگیرند.

سعیدی گفت: هم اکنون در استان گیلان 53شرکت تعاونی فعال با چهارهزار و 50نفر صیاد که از این تعداد 17شرکت در شهرستان رودسر با تعداد یکهزار و 550 نفر صیاد مشغول به فعالیت صیادی هستند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی
:: برچسب‌ها: اخبار گیلان, خبرهای تازه
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
این بقعه در 4 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کلاچای واقع است و دوره ساخت آن به زمان کیاییان و حکومت صفویه تعلق دارد و در دوره قاجاریه و معاصر مرمت شده است. بقعه امیر بنده دارای اتاق میانی و ایوان های جانبی است و ستون های چوبی ساده و لاچ لنگری در حاشیه ایوان به کار رفته است. پلان بنا مستطیل شکل و بام آن سفالینه است. دامنه بام و سر ستون ها چکش برگردان های ظریف دارد. اضلاع آن 17 در 17 متر طول دارد

آدرس :4 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کلاچای

منبع :سایت جامع گردشگری ایران
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, اماکن زیارتی, اماکن زیارتی گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عنوان اثر : خانه تاریخی ابریشمی

موقعیت اثر : شهرستان رشت، ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان، کوچه شاعری

شناخت اثر:

خانه ابریشمی یکی از بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی شهر رشت می باشد . در دیوارهای حیاط ، 5 نوع طاقنما (شاخ بزی ، قوس دسته بندی ، قوس نیم دایره ، قوس افتاده ، قوس سه کمانه ) مشاهده می گردد .بنای اصلی دو اشکوبه و هر طبقه دارای هشت اطاق است . اطاقهای همکف ساده و بدون تزئینات است . در طبقه فوقانی دوتارلار بسیار زیبا و بی نظیر آیینه ای ، دارای گچبریهای زیبا با پوشش هنرمندانه قطعات آیینه در بدنه و سقف است که از هماهنگی خیره کننده ای برخوردارند . دو ستون گچی با شیر سرهای تزئینی ، دیگر وجوه جالب توجه این اتاقند .

چینی خانه نیز دارای دیوارها و پیش بخاریها یی است که در میان گچبریهای آنها دوائری ایجاد و داخل این دوائر را با کاسه و بشقابهای گل مرغی و منقوش چینی آراسته اند. بهره برداری از این خانه جهت سکونت بوده و اینک نیز بصورت منزل مسکونی در اختیار خانواده ابریشمی قرار دارد .

دیوارهای محصور کننده حیاط خانه با انواع قوس های به کار رفته درآنها بر آراستگی داخلی محوطه افزوده اند . علاوه بر آن می توان از تزئینات به کار رفته در اشکوب فوقانی یاد کرد ، شکفتگی غنچه های گل در تزئینات گچبری اتاق ها و علی الخصوص در تالار آیینه و تلفیق گچبری و آیینه کاری که هارمونی خاصی را پدید آورده اند ، همچنین تزئینات فوق العاده زیبا و شگفت انگیز چینی خانه وآراستگی دیوارها و سقف اتاق که با ظروف پرگار و منقوش به اشکال گل ها و پرندگان و با رنگهای شاد مزین شده اند از دیگر ظرایف تزئینی که نشانگر اوج دقت و سلیقه و هنرمندی هنرمندانی است که موفق به خلق جلوه هایی بی همتا از هنردوره قاجاریه گشته اند . آنچه بر اساس شواهد و قراین می توان برداشت کرد این است که خانه در طول زمان پس از ساخت دچار تغیرات شده است . احتمالا تزئینات به کار رفته در اشکوب فوقانی مدتی پس از زمان ساخت ، در همان زمان قاجاریه اضافه شده اند . از جمله تغییرات ، صورت گرفته میتوان به دگرگونی نمای بنا اشاره کرد و همچنین کف تالار آیینه که زمانی با آجرهای لعابدار الوان و گلدار مفروش بوده جای خود را به پارکت جدید داده است .

منبع : پرتال اداره کل گردشگری و صنایع دستی گیلان
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, عکسهایی از بناهای قدیمی در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

واجارگاه در گذشته روستایی بوده است از توابع سیاهکل و دیلمان و امروزه از توابع اطاق ور لنگرود,بالاتر از روستای لیل و روستای خرما با جمعیتی بالغ بر 10 الی 20 خانوار که در درون جنگل های سرسبز این خطه زندگی می کردند.شغل اصلی آنها دامداری بوده واز این طریق مایحتاج خود را تامین می کردند.

پس از مدتی چند خانواده از آنها کمی پایین تر از محل اولیه خود به منظور کار کشاورزی سکنی گزیدند و واجارگاه به دو بخش جور واجارگاه (بالا واجارگاه) و جیر واجارگاه (پایین واجارگاه) تقسیم شد که ساکنان جور واجارگاه دامداری و ساکنان جیر واجارگاه به کشاورزی مشغول بودند.

درباره معنی کلمه واجارگاه و منشا آن نقل قول های زیادی شده است.مثلا اگر واجارگاه را به صورت وا+جار+گاه در نظر بگیریم:

"وا" یعنی دوباره از هم جدا شدن وباز کردن

"جار" یعنی دوباره گویا کردن موضوع و آواز دادن,تکرار کردن

"گاه" یعنی وقت,مکان. که در مجموع می شود بازگو کردن صدا در مکانی.

واجارگاه یعنی بازتاب صدا و بازتاب صدا به منشا اولیه.

اما به گونه دیگر هم معنای آن را نقل کرده اند به این صورت که:

واج Vaj یعنی کلمه,سخن,گفتار

واجارVajarبه معنی بازار- سوق

گاه هم به معنی زمان- وقت- مکان

در مجموع به معنی بازار- جای بازار

جور واجارگاه از 10الی 20 خانوار و جیر واجارگاه از 2الی 7 خانوارتشکیل شده بودند.

بقیه در ادامه مطلب
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جالبه حتما بخونید

 

خدای من ببخش که جمعه مزاحمت شدم.

میدونم که خیلی آدما امروز میان سراغت.همه هم یا ازت ادعای طلبکاری میکنن یا از دست این و اون گله دارن.من اما نمیدونم که ازت ادعای طبکاری کنم ویا ازت گله کنم.آخه هیچ طلبی ازت ندارم.تازه خیلی هم بهت بدهکارم.ولی باید ازت گله کنم.میدونم که حق این کار رو ندارم. ولی تو بزرگی ودر جایگاه رفیعی هستی که میدونم منو وحرفامو به درستی قضاوت میکنی.ازت ترسی ندارم چون میدونم که خیلی مهربونی وهمه مخلوقاتت رو دوست داری ومراقب همه چی هستی.

حالا به گله های من گوش بده.بابام یه ماهه که از ده اومده شهر وپیش بچه هاش زندگی میکنه.تو میدونی که بابام اومدنی چقدر سخت اومد.تو وضع راه وماشین ورفت وآمد به روستا هامون رو میبینی.تو سفر سخت آنروز رو دیدی. تو دعا ها ونفرین هاشون رو شنیدی.خودت میدونی که من وقت وبیوقت درباره این چند کیلومتر راه کذائی چقدر نوشتم یا حرف زدم.خدای بزرگ تو میدونی که ما واسه تغییر وضعیت زندگیمون به هر دری زدیم.ودیدی که بعضی از بنده هات که کلید بعضی درارو به دستشون دادی درو به رو مون بستندواصلأ خیالشون نیست که روستاهای کوچک دور افتاده هم حق زندگی دارن. خدای مهربون تو میبینی من هروقت دارم مینویسم با چشمای خیس مینویسم.من تنها گوشه کوچکی از آنهمه سختی رو لمس کردم.تو میدونی که من برای خودم نیست که مینویسم.نه میخوام وکیل بشم نه وزیر. برای مردمی مینویسم که حتی شاید یه بار هم این صفحه رو نبینند.بابام برا رفتن به روستا دلتنگی میکنه.ولی نمیتونه بره.تو میدونی واسه چی.آخه یه ماشین نیست که بره روستا.تو میدونی چرا نیست.واسه اینکه راه بده وماشین نمیتونه بره.میدونی که اگه مسئولین منطقه ای بخوان خیلی راحت میتونن این راه رو قابل استفاده بکنن.بابام همه عمرش رو با پای پیاده رفته واومده.حالا پیره دیگه پاهاش قدرت رفتن رو نداره.حقشه که این آخریه کم راحت زندگی کنه .نشسته تو خونه واعصاب همه رو خرد میکنه.حق هم داره .اون خودش رو توشهر غریبه میدونه.ماهام هرکدوم گرفتار زندگی خودمونیم.

ای خدا خیلی سخته آدم توملک توباشه وبعضی ها که میتونن، کاری صورت ندن.داشتم فکر میکردم چقدر خوبه که تو به همه یکسان نگاه میکنی.برات یه روستای کوچلو با شهر درندشت فرقی نداره.آخه تو که به رأی مردم نیاز نداری که بگی اینجا بزرگه ونزدیک انتخابات بهش برسم تا فردا بهم رأی بدن.توکه مال مکان خاصی نیستی که برای همشهریات کار کنی وباقی رو نادیده بگیری.ولی آخدا ازت گله دارم.بخشدارو فرماندارواستاندارو وکیل و وزیر بانگاه مرحمت تو به این مقامات میرسن.خیلی ازت گله دارم که بعضی وقتها گوش شون رو نمیپیچونی.ازت گله دارم که وقت انتخابات واسه اونا امکانات فراهم میکنی تابیان رأی بگیرن وبعد یادشون بره که تو اونارو بر مسند قدرت گذاشتی.ازت گله دارم خدای من.مگه بابام بنده تو نیست.مگه حتمأ باید کت وشلوار شیک بپوشه تا بهش نگاه کنی.میدونم که اینا واست مهم نیست.میدونم که ان اکرمکم عنداله اتقی کم.ولی ای خدا باورکن که تو اگه بخوای میتونی.آخه مسئولین هم تو ملک توزندگی میکنن.اونام تحت فرمان توان.خدای بزرگ تو نعمت رو بر بندگانت تموم کردی.اما بخشی از مسائل زندگی مارو به دیگران سپردی.

میدونم که این به مصلحت ما هست.ولی خداجون  به این مسئولین یاد آوری کن که روستا ئیای فقیر هم بنده های تو هستند ونیاز دارن که بهشون رسیدگی بشه.

ای خدا ی قادرتومیدونی که چقدر هر سال رو به سال دیگه گره زدیم تا یه مسئول واقعأمسئول از راه برسه وبه مشکلات ما خاتمه بده.ولی خودت میدونی که همه فقط مییان رأی میگیرن ومیرن تا دوره بعد هم پیداشون نمیشه.

خدای من داشت یادم میرفت بابام همچنان منتظر نشسته تا یه ماشین عازم روستا بشه واونو ببره.

نویسنده :اسدا... سلیمی وربن
:: برچسب‌ها: مقالاتی در مورد گیلان, مقالات فرهنگی گیلان, مقالات, مقالات گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

فرمانده انتظامی صومعه‌سرا از دستگیری بیش از ۱۵۰ دختر و پسر در یک پارتی شبانه در صومعه‌سرا خبر داد.
سرهنگ فریدون آقایی دراین‌ باره گفت: به دنبال دعوت اینترنتی از دختران و پسران برای شرکت در یک پارتی شبانه در تالار عروسی ” پ ” صومعه‌سرا ماموران انتظامی این شهرستان در ساعت ۲۳، ۱۲ مهرماه با حضور در این تالار، بیش از ۱۵۰ تن از دختران و پسران که بدون رعایت شئونات اسلامی در حال رقص و پایکوبی بودند را دستگیر و به مقر انتظامی صومعه‌سرا منتقل کردند.
آقایی افزود: تعداد زیادی از این افراد با حکم‌قضایی و تعهدکتبی تحویل خانواده‌هایشان شدند، اما شش تن به همراه مدیرتالار بازداشت و زندانی شدند و تالار عروسی ” پ ” نیز پلمب شد. وی افزود: دختران و پسران شرکت‌کننده در این پارتی از سراسر گیلان و برخی نیز از استان‌های دیگر بودند که بدون اطلاع خانواده‌ها در این پارتی شرکت کرده بودند.
فرمانده انتظامی صومعه‌سرا با بیان ابنکه خانواده‌ها باید مراقب فرزندان خود باشند تا در دام گروه‌های فساد اجتماعی قرار نگیرند، اظهارکرد: در این پارتی شبانه مقادیری مشروبات الکلی و قرص‌های روانگردان کشف و ضبط شد.

منبع : گیلانیان
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه, اخبار گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این غذای ساده و آسون و خیلییییییی خوشمزه شمالیاست که بنده شما را به طرز تهیه اون دعوت میکنم تا یاد بگیرید و از خوردن آن لذت ببرید

مواد لازم برای 4 نفر:

گوجه فرنگی رسیده قرمز خوشگل: 6، 7 تا درشت

سیر: 5 حبه ( بسته به ذایقه تون کم و زیاد کنین)

نمک، فلفل و زرچوبه

تخم مرغ: 2 تا

طرز پخت:

گوجه های سفت رو واسه این خورش استفاده نکنین.. با گوجه های رسیده و خوشرنگ (ترجیحا محلی و نه گلخونه ای) درست کنین..پوست گوجه ها رو اینجوری بگیرین و خردشون کنین.. سیر خرد شده رو با نمک و زرچوبه توی روغن طلایی کنین..

 

2 قاشق از سیرها رو توی یه ظرف کنار بذارین و تخم مرغها رو توی بقیه سیرها بشکنین و هم بزنین تا مخلوط بشه و ببنده.. حالا تخم مرغها رو هم بردارین و گوجه و اون سیری که کنار گذاشته بودین رو با هم برگردونین توی ظرف و نصف لیوان آب بریزین و درش رو بذارین تا گوجه ها خوب بپزه و له بشه

 

بعد از حدود یکربع، نمک و فلفل بزنین و خوب هم بزنین.(حواستون که هست..قبلا به سیرها نمک زدینا...گفتم که گفته باشم!!!)..این غذا رو ما تند دوست داریم..پس از فلفل غافل نشین!!

 

حواستون باشه که خشک نشه...این خورش باید کمی آب داشته باشه.در همین حدی که می بینین..تخم مرغها رو هم توش بریزین و مخلوط کنین.

 

با کته و ماهی شور یا دودی و سبزی خوردن ...به به...چه شود! البته ما هیچکدوم رو نداشتیم...با خیار خوردیم که اونم عالیه !! (ستاد روحیه دهی به خودمون!!) تازه هیچی هم واسه تزیین نداشتم از جمله حال و حوصله !!

 

منبع :http://hanichef.blogfa.com
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

زندگی روستایی آرام و آهسته پیش می‌رود. زندگی روستا هنوز هم خالی از سر و صداست و فرسوده‌شدن از سختی‌ها و هیاهوی زندگی شهرنشینی غایب همیشگی آن. در روستاست که شادی‌ها و غم‌ها تقسیم می‌شوند. آدم‌های روستا به هم نزدیک‌ترند و آنجاست که همسایه از حال همسایه خبر دارد.

آدم‌هایی که همیشه در جستجوی زندگی آرام و به دور از ازدحام شهرها هستند، تصویری شاعرانه از روستا در ذهن خود دارند و برای همین است که خیلی وقت‌ها می‌گویند خوشا به حالت ای روستایی. روستایی خبر از بوق‌های پی?درپی ماشین‌ها و هیاهوی شهرنشینی ندارد.

زندگی شهری اما نقطه مقابل روستاست و گذران زمان در شهر خود قصه‌ای متفاوت از روستا دارد. زندگی شهری مهارت و فوت و فن خاص خود را طلب می‌کند. در شهرها انگار پایانی برای سر و صدا و هیاهو نیست. صدای خیابان‌ها، ماشین‌ها و آدم‌ها آنقدر آزاردهنده است که گاهی به سرت می‌زند همه چیز را رها کنی و به کنجی دنج پناه ببری، البته اگر بتوان در شهرها جایی این چنین یافت. زندگی شهری، زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای نیست.

آدم‌ها در شهرها هر روز بی‌تفاوت از کنار یکدیگر می‌گذرند. ارتباط‌ها در شهرها جزیی‌اند و زود گذر. آدم‌ها نسبت به هم بی‌تفاوتند و غرق‌شدن در شلوغی و هیاهوی شهرها مرگ صمیمیت‌ها و عاطفه‌هاست. شهر انگار که دنیای بیگانه‌هاست.

 

امروزی شدن روستاها

 

هرچند هنوز هستند روستا‌هایی که زندگی صنعتی و تاثیرات زندگی شهری آنها را متحول نکرده است، اما زندگی روستایی با تمام زیبایی‌هایش رو به سوی تحول دارد. اگرچه هنوز میان شهر و روستا تفاوت‌های بارزی وجود دارد، اما سبک زندگی روستاییان در حال تغییر است و با شتابی روز افزون از گذشته‌ها فاصله می‌گیرد.

حالا در برخی روستاها خیلی از سبک‌های زندگی شهری وارد شده، آنقدر که برای قدیمی‌ها کمتر چیز آشنایی از گذشته بر جای مانده است. برای کسانی هم که راه شهر را پیش گرفتند و سالیان دراز دور از روستایشان بوده‌اند، شاید باور دیدن روستای کودکی‌هایشان کمی ‌دشوار باشد.

به اعتقاد دکتر نعمت‌الله فاضلی، مردم‌شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی ـ که مطالعات گسترده‌ای درباره سبک زندگی روستایی و تغییر و تحول در آن انجام داده ـ ویژگی‌های شیوه زندگی روستایی در دوره‌های گذشته اجازه نمی‌داد تا پدیده سبک زندگی به معنایی که در شهر دیده می‌شود به وجود آید. اما با رشد فرآیند شهرنشینی یا همان شهری شدن در روستا‌ها نیز سبک زندگی در حال شکل‌گیری است.

هرچند در گذشته پوشش اهالی روستا با فرهنگ سنتی روستاییان پیوند داشت و با شهرنشینان کاملا متفاوت، اما حالا یکی از تغییرات روستاها نسبت به گذشته تغییر در پوشش اهالی روستاست که چندان تفاوتی با پوشش شهرنشینان ندارد. در خیلی از روستاها، روستاییان دیگر همچون گذشته لباس سنتی تن نمی‌کنند و حالا پوشش جوان روستایی فرق چندانی با جوان شهری ندارد.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: مقاله ای درباره زندگی در روستا, مقالات گیلانی, مقالات, مقالات فرهنگی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

طبیعت استان گیلان از غنی ترین ها در ایران است و به جرات میتوان گفت که طبیعت جالب و زیبای استان گیلان در ایران نظیر ندارد .

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پرورش گوسفند

روش های نگهداری گوسفند
1- نگهداری به روش چرای آزاد ( گسترده یا عشایری)
2- نیمه آزاد (روستایی)
3- روش ساکن ( پرورش در مزرعه)


1- روش چرای آزاد:
در مناطقی که از آب و هوای معتدل برخوردار بوده و در مجاور مراتع وسیع پر بار قراردارند بکار می رود. در این روش دامها دردامن طبیعت بسر برده و هیچ گونه آغل خاصی برایشان درنظر گرفته نمی شود. مهم ترین مزیت این روش با صرفه بودن آن از نظر اقتصادی است. از آنجایی که گوسفند در موقع چرا علوفه را از ته می کند بهتر است زمین (مرتع) ابتدا توسط گاو چراینده شده سپس در اختیار گوسفندان قرار بگیرد.


2- روش نیمه آزاد (روش توأم کشاورزی – گله داری):
در این روش گله داری جنبۀ غالب دارد. محل زندگی گله دار معمولاً درهمان روستای مبدأ می باشد. در مدتی از سال گله دار مجبور می شود گلۀ خود را کوچ دهد.


3- پرورش ساکن (‌پرورش در مزرعه):
در این روش حرفه اصلی روستایی کشاورزی است. گوسفند درمواقع نامناسب از نظر جوی در آغل بسر برده و به طور دستی تغذیه می شوند. این آغل ها در روستای مبدأ مستقر هستند.

طبقه بندی گوسفند در دنیا:
1- براساس نوع تولید (‌گوشتی،‌ شیری، پشمی،‌ پوستی)
2- براساس وضعیت شاخ
3- براساس منطقۀ جغرافیایی
4- براساس وضعیت دنبه
5- براساس نوع پشم،‌ مهم ترین روش تقسیم بندی گوسفند است.

گوسفندان ایرانی برحسب نوع تولید به دسته های زیر تقسیم می شوند:
1- نژادهای گوشتی مثل گوسفندان لری- مغانی – افشاری – شال
2- نژادهای پشمی مثل گوسفندان بلوچی – کلکو – ماکوئی
3- نژادهای شیری مانند گوسفندان قزل
4- نژادهای پوستی مانند گوسفندان قره گل

صفات اقتصادی در گوسفند
گوسفند نوعی دام چند هدفی برای پرورش می باشد و بویژه از نظر تولید گوشت،‌شیر ، پشم، پوست – تولید مثل از اهمیت بالایی برخوردار است. در میان صفات ذکر شده بازده تولید مثل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. میزان تولید گوشت نیز به موازات صفت تولید مثل از جمله صفات مهم اقتصادی به شمار می آید.

پشم نیز یکی از صفاتی است که اهمیت اقتصادی بالایی دارد. امروزه گوسفندان دنیا را بر اساس کیفیت پشم تقسیم بندی می نمایند امروزه کارهای ژنیتیکی زیادی روی گوسفند انجام شده تا نژادهای خوب گوسفند از نظر پشم را ایجاد کنند و از جمله نژادهای مرغوب همچون مرینوس که از پشم مرغوب برخوردار هستند،‌ از این طریق ایجاد نموده اند. به طور کلی تولید پشم تا حدود زیادی تابع وزن و طول تار پشم می باشد. اگر طول تار پشم گوسفندی به اندازه 25/1 سانتی متر افزایش یا بد وزن پشم خام آن به اندازه 350-300 گرم و وزن پشم تمیزه شده آن به اندازه 250 گرم افزایش خواهد یافت. وزن در پایان شیرخوارگی نیز یکی دیگر از صفات مهم اقتصادی برای گوسفندان می باشد. رشد سریع می تواند سبب شود که گوسفندان در سن کم تر به وزن مناسب برای کشتار رسیده و مدت کم تری برای پرواربندی لازم داشته باشند و یا این که در سن مساوی گوسفندان سنگین تر تولید خواهند شد.

منبع : http://animal-science89.blogfa.com
:: برچسب‌ها: پروش گوسفند, جانوران و حیوانات شهرستان شفت, حیوانات و جانوران گیلانی, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

آقای حسین مرادی کوره‌جانی، شاعر گرانقدر شاندرمنی، در غزل شیوایش دل را زیر پای مهدی فاطمه علیهماالسلام قربان کرده است. حیف است منتظران حضرتش را مهمان سفره‌ی دل آقای مرادی نکنم. هرکه را هوس تماشای رخسار مهدی فاطمه علیهماالسلام است، با صلوات بر محمد و آل محمد، بسم الله.


چِمونُـم شُشتَه تا بـا پا بِـنَـه پـا

دلم خون آبَه خـا کا پا بـنـه پـا

سَری هر شَوْ خـیالی پا بِـنی نَـم

ک شاید دَوَیـر هـا پا بـنَـه پـا

دلی قربون کَـرم چِ پـا بَـنی کو

اَگَـم مَیلش ببو یـا پا بـنه پـا

بهارَه، چ قَشَنگه گَـرمَـه خَـندِه

خَـسَه بختیه هر جا پـا بـنـه پـا

مرا قَدرَه شَووُن کـا ویشَتر اِرجـی

شَـوی ک شـیوَه‌نَـه بـا پـا بـنَـه پـا[1]

برگردان فارسی

هرچند برگردان و ترجمه هر مطلب، نمی‌تواند شیوایی کلام و زیبایی سخن گوینده را بیان کرده و حق مطلب را ادا کند، اما ناچارم برای هم‌وطنان غیر تالشی‌ام غزل شیوای فوق را به فارسی برگردانم تا آنان نیز در فهوای نهفته در غزل قرار گیرند. البته بر نازیبایی برگردان و ترجمه بایستی ناتوانی و عجز اینجانب در ترجمه و رساندن مطلب را نیز افزود.

چشمان پاک

چشمانم را شسته‌ام تا بیاید و (بر آن) پا بگذارد، پا

دلم (از فراقش) خون شده است، می‌خواهد که (بیاید و) پا بگذارد، پا

هر شب سرم را زیر پای خیال می‌گذارم

بلکه از آنجا گذر کند و همانجا پا بگذارد، پا

زیر پایش دلم را قربانی می‌کنم

تا اگر میلش باشد روی آن پا بگذارد، پا

هنگامه بهار است و چه زیبا است خواندنش با آوای خوش

خوشبخت (خوشا به حال)  آن مکانی که او پا بگذارد، پا

برای من بیش از شب‌های قدر می‌ارزد

آن شبی که با ناز و کرشمه بیاید و پا بگذارد، پا

منبع : وبلاگ دران

:: برچسب‌ها: شعر تالشی, دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

منظومه «خشکه دریا*» از محمد آشوری  به زبان تالشی گویش «شاندرمنی»چاپ شده در ویژه 1 شاندرمن با همکاری ماهنامه تالش در اسفند سال 88 ضمیمه شماره 48 ماهنامه تالش

خشکَه دَریا ای دَه ـــ دِ دیلم پورَه           زَمونَه خَیلی بَمن نَ ناجورَه

رَفِقون سنگَ دَداری ویندَرَه؟                   اَناری گلَیْ تفاری ویندَرَه؟

خَیلی وَقتَه ک نسا کو نشتیمَه                   چَکه دیلی نَ ای یا کو نشتیمَه

خشکَه دَریا خَیلی وَقته غَم دارم               دیلی کو ای دنیا سورَه زَم دارم

خشکَه دَریا چِِمَه سَر وَش گِتَشَه               بِ آرَس دومَنی آتَش گِتَشَه

سا گولَه سَر دِ گاوالََک پِنِرا                       شونَه اون تالشَه خلِه دَنِرا

قَدیمَه اَلالَه جاری ویندَه را ؟                     چَمَه گیریَه  کورباری  ویندَه را؟

خشکَه دَریا ام غَمی نَ چبْکرم                  کَیْنی بی شادیَ رَختی دَکَرم    

ای دَ ـــ دِ غَم اومَه من اَفچیر آبَه              هَنی آوَیْنه دیلم شَه پیر آبَه 

خشکَه دَریا ای سینَه غَم دارم اَز                فَقَط ایگلَه  لََلََه ژَن کَم دارم اَز   

خشکَه دَریا بو گَفیمْ گوش آکَری             بو دیلی آتَشی خاموش آکَری

تَشتی شی بَرگنیمَه خَنِستیمه                    دِ چرا دَفَرسی اَز کی اِستیمَه 

خشکَه دَریا ت چمن بهاریرَه                   ت چمن سیستَه دیلی قَراریرَه

منبع : وبلاگ ویژه شاندرمن
:: برچسب‌ها: شعر تالشی, دوبیتی های تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

والیسرای منطقه ی خوش آب و هوای با چشم انداز طبیعی و بکر  در چند صد متری  شهر احمدسر گوراب شهرستان شفت قرار دارد.

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, تصاویری زیبا از روستای والیسرا شفت, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

منبع : وبلاگ تالش
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گزنه (نام علمی: Urtica dioica) گیاهی از تیره گزنه، علفی و پایا با ساقه‌ای منشعب است. ساقه آن راست و چهارگوش بوده و برگ‌های آن پوشیده از کرک‌های گزنده‌ است.

 خواص دارویی چای گزنه (دم‌کرده گزنه):


• مجاری ادرار (پروستات) را مداوا می‌کند.
• دستگاه تنفسی را درمان می‌کند.
•  ضد قند خون است.
•  افزایش دهنده گلبول‌های قرمز خون است.
• صرف نظر از جنبه‌های خوراکی که به صورت پخته مانند اسفناج خورده می‌شود و سرشار از مواد معدنی و مغذی است دارای ماده‌ای به نام سکرتین است که بهترین عامل جهت به کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، ‌روده، کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا است.
• ضد سرفه، سل و آسم است.
• ضد آرتروز،  رماتیسم و دیگر اختلالات مفصلی و ماهیچه‌ای می‌باشد.• با مشکلات پوستی مقابله می‌کند.
• اختلالات روده‌ای را درمان می‌کند.
• در درمان آلرژی‌های مختلف مانند اگزما و تب یونجه موثر است.
• برای درمان عفونت ادراری به کار می‌رود.
• از ریزش موی سر جلوگیری می‌کند.
• خون را تصفیه می‌کند.
• به ازدیاد شیر مادران کمک می‌کند.

منبع :http://club.golestan.com
:: برچسب‌ها: درباره خواص چای گزنه, دانستنیها, گوناگون
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دکتر علی بشری با اشاره به اینکه پرندگان زینتی مانند مرغ مینا،طوطی،شاهین و...از مخازن مهم بیماری هستند که معمولا بیماری را نشان نمی دهند ولی از طریق مدفوع و ترشحات مخاطی ویروس را در محیط پخش می کنند،گفت:پرندگان مهاجرو آبزی نظیر اردک،غاز،چنگر،خوتکا،قرقاول،حواصیل،کبک خاکستری ،چلچله ،قو،بوقلمون نیز بیماری را به انسان منتقل می کنند.

وی با بیان این مطلب که بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی حاد و کشنده در بین پرندگان است که می تواند تحت شرایطی به انسان منتقل شود و باعث بیماری انسان شود؛افزود:این بیماری یکی از مهم ترین و خطر ناک ترین و مسری ترین بیماریهای ویروسی طیور است که با علائم افسردگی،کاهش مصرف آب و غذا،سرفه،عطسه و آبریزش از چشم،ورم سر و اشکال در تنفس و افت شدید تولید تخم مرغ و بروز مرگ و میر ناگهانی است.

وی ادامه داد:تب،سردرد،درداعضای بدن،خستگی،گلودرد،سرفه،تنگی نفس،اسهال و استفراغ علائم موجود این بیماری در انسان است و در تعدادی از موارد منجر به مرگ می شود.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از این بیماری باید از تماس با طیور اهلی با پرندگان وحشی به خصوص پرندگان آبزی مهاجر جلوگیری شود و از خرید پرندگان وحشی در بازارهای محلی خودداری شود.

وی گفت:باید طیور بومی را در مکانهای سربسته و محصور به توری نگهداری کردو بعد از تماس با طیور مرده و زنده ،حتما دستها را آب و صابون شست.  

منبع : گیلان آنلاین
:: برچسب‌ها: دانستنیها, خبرهای تازه, درباره پرندگان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سهره یکی از پرنده هایی است که در اغلب نقاط کشور به ویژه در گیلان به وفور پیدا می شود.سهره انواع مختلفی دارد همچون سهره معمولی،سهره سر سیاه ،سهره کوهی و... که سهره های معمولی از همه معروفترند.
سهره های معمولی که در پرنده فروشی ها فروخته می شوند سهره های وحشی صید شده اند.سهره ها هم در فصل زمستان و هم در اواخر بهار صید می شوند که صید آخر بهار مربوط به جوجه سهره هاست.صید زمستانه اغلب در مناطق سرد سیر (مثل کردستان که بیشترین صید در آنجا صورت می گیرد) و در هنگامی که برف زیاد باریده و غذا کم شده است انجام می شود.برای همین در دی ماه تا اواسط بهمن سهره به صورت خیلی زیاد در پرنده فروشی ها به چشم می خورد ولی کم کم با گرم تر شدن هوا صید قطع می شود و سهره ها در پرنده فروشی ها کمتر می شوند و قیمت آنها بالاتر می رود.
در منزل فقط باید از سهره نر نگهداری کرد و طرز شناسایی آنها هم از رنگ قرمز دور چشم آنها امکان پذیر است به طوری که سهره نر رنگ قرمز از بالا تا پشت چشم ها آمده و سپس قطع می شود و کمی تیره رنگ تر است ولی در سهره ماه رنگ قرمز تا حدود وسط چشم بیشتر پیشروی نمی کند.نشانه دیگر سبیل پرنده است به طوری که در نر ها سبیل تیره تر از ماده ها و تقریباً سیاه است ولی در ماد ها سبیل بور یا کمی تیره تر است که این نشانه را در جوجه ها هم می توان دید ولی رنگ دور چشم فقط مربوط به بالغین است.


برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, آشنایی با پرندگان گیلانی, آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, عکس هایی بسیار زیبا از شهر ساحلی چابکسر, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان, شهر منجیل
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خشکه‌دریا

تالش سرزمینی زیباست. این سرزمین برای بسیاری از هموطنان ناشناخته است. حتی برای خیلی ازخود تالشان. سرزمین تالش دارای مواهب بی‌کرانی است که از سرانگشت نقاش ازلی خداوندگار هستی‌آفرین تراویده و طبیعت بی‌کران آن چنان دارای آراستگی است که آدمی در تماشای جلوه‌های بس بدیع و بی‌بدیل آن ناگزیر است انگشت حیرت به دندان گزد. «تالش‌زمین» هم مکان زیارت است؛ چه آن‌که در جای‌جای آن بزرگانی از اولیاءالله خفته‌اند. انسان‌های شریفی که در حیات خویش ملجاء و مأمنی برای مردم این سامان بودند و آن‌گاه که به دیار دوست شتافتند, تُربت‌شان زیارتگه عشاق عارف این دیار شده است.  و هم محل سیاحت. سیاحتی در طبیعت‌های بکر و شگرف. گردش در تابلوهای رنگارنگ طبیعیِ تالش‌زمین آدمی را در فراسوی رؤیاهای واقعی سیر می‌دهد. طبیعت خیال‌انگیز ییلاقات مخملین سبزپوش تالش آن‌چنان زیباست که باید رفت و دید نه گفت و شنید، چه آن‌که از قدیم گفته‌اند «شنیدن کی بود مانند دیدن؟».  امّا ما ناگزیریم از نوشتن. به جهت این‌که بشناسیم و بشناسانیم به دیگران تالش‌زمین‌ را.

آن‌چه در پی می‌آید گوشه‌ای است از این دریای بی‌کران زیبایی الهی در دل جنگل‌های آرمیده در خاک تالش به نام «خشکه‌دریا». امید که با سفر به ییلاقات بی‌بدیل تالش بر هموطنان عزیز خوش بگذرد و همواره با خاطری مملوّ از شادی و مسرَّت از مسافرت‌های‌شان به تالش یاد نمایند.  

موقعیت جغرافیایی و تاریخی

خشکه ­دریا منطقه­ی گود افتاده­ای است که در حدود 5/1 کیلومتر طول و به همین اندازه هم عرض دارد و با تیغه­ی کوهی که خلخال و شاندرمن را از هم جدا می­کند، چندان فاصله ندارد[1]. در «کتاب گیلان» وسعت دریاچه‌ی خشکه­دریا به صورت تقریبی، «4 هکتار» نوشته شده است اما این وسعت صحیح نیست و به صورت حدس و گمان ثبت شده است. در واقع کتاب گیلان با استناد به نوشته‌های رابینو وسعت دریاچه را چهار هکتار ذکر کرده است اما بر اساس آخرین اطلاعاتی که توسط پایگاه «سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور» منتشر شده وسعت خشکه‌دریا 12.5 هکتار اندازه‌گیری و ثبت شده و عمق متوسط آن‌را حدود 10 متر ثبت کرده است. همچنین در زمان رابینو در آنجا آثار قنات‎هایی دیده شده است که به نظر او برای ذخیره­ی آب استفاده می­شده است. با توجه به وفور آب  در چشمه‎ها و جویبارهای اطراف منطقه وجود هرگونه قنات در این منطقه بسیار بعید به نظرمی‎رسد.  نیز در خصوص وجود این قنات‎ها نگارنده به معتمدین و ریش‎سفیدان متعددی از جمله آقایان «شعبان پورمحمد چاله‌سرایی» و« احد خانی خساره‌زادی» مراجعه و پرسش نمودم ولیکن آن‎ها نیز دست کم این موضوع را تأیید نکردند. در تاریخ 02/03/80 ضمن گفتگویی که با آقای احد خانی خساره‎زادی داشتم از ایشان پرسیدم نظر شما در مورد وجود قنات در خشکه‎دریا چیست؟ آقای خانی که از معتمدین و ریش‎سفیدان محلی ساکن در روستای دران شاندرمن است گفتند: « در افسانه‎ای محلی آمده است که در روزگاران گذشته چوپانی در ارتفاعات خشکه‎دریا به دامداری مشغول بود و منزل مسکونی‎اش در حومه خشکه‎دریا قرار داشت. از آن‎جایی که حمل و نقل شیر از ارتفاعات به منزل برایش به صورت روزمره آسان نبود , برای سهولت انتقال شیر مسیر «آلا[2]»ی خود در «بَـنْد[3]» تا منزل مسکونی‎اش در خشکه‎دریا را با قطعاتی سفالینه به صورت لوله‎کشی امروزی درآورده بود و بدین صورت شیر دوشیده شده را به پایین انتقال می‎داد! شاید آثار سفالینه‎هایی که کم وبیش در منطقه یافت می‎شود این ذهنیت را ایجاد کرده که در خشکه‎دریا قنات بوده باشد».

ارتفاع خشکه ­دریا از سطح دریای آزاد حدود 1500متر است[4]. برای مسافرت به خشکه­ دریا بایستی مسیر شاندرمن ـ دران ـ طالب دره ـ حاجی­بیجارـ لَچور ـ کوهسار را طی کرد که هر کدام از مناطق مذکور خود دارای زیبایی‌های خاصی هستند. البته هنگامی که مسافر به لـچور رسید می­تواند ادامه­ی مسیر را از طریق میمونَه ـ کوهَن ـ وییَرگا و سیف­آستونَه ـ نایَه‌شرـ أمروئَه‎خوار, طی نماید ولیکن از مسیر اخیر چندساعتی دیرتر به مقصد خواهد رسید. منطقه­ی بسیار زیبای خشکه دریا یکی از مناطق ییلاقی و بدیع شاندرمن است که در فاصله­ی تقریبی یک روزه راه (به صورت پیاده)و با مسافت حدود 8 فرسخ از شاندرمن واقع شده است.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: خشکه دریا کجاست؟, مقالات گیلانی, مقالاتی در مورد گیلان, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

امام‌زاده شفیع

در شاندرمن گیلان، روستایی وجود دارد که نامش امامزاده شفیع است.

این روستا نامش را از بقعه‌ای گرفته است که بارگاهش در این منطقه مأمن و ملجاء حاجتمندان و دردمندان می‌باشد.

بنا به نقل سینه به سینه، امامزاده شفیع از اعقاب حضرت امام موسی کاظم(ع) است. بقعه امامزاده شفیع تنها اثر مذهبی ـ تاریخی شهرستان ماسال شاندرمن است که دارای تاریخ مکتوب می باشد.

بقعه متبرکه امام زاده شفیع شاندرمن. عکس از قربان صحرائی چاله سرایی

از بانیان اولیه مقبره  امامزاده شفیع چندان اطلاعی در دست نیست اما بر اساس شواهد مکتوب تاریخی قدمت بازسازی مقبره و محجرشمسه ای این بقعه به سال 1073قمری یعنی روزگار حکومت صفویان بر می گردد ...

منبع: وبلاگ دران
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, اماکن زیارتی, اماکن زیارتی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نقش خانواده در اعتیاد جوانان 


رضا قربانی ریک    کارشناسی ارشد علوم اجتماعی

مقدمه

روابط خانوادگی با معنای وسیع عاطفی و پراحساسش از آغاز تاریخ بشریت برای اعضای جامعه امری روشن و مفهوم بوده است. فیلسوفان و محققین اجتماعی معتقدند که جامعه متشکل از خانواده ها است. براساس قدیمی ترین نوشته های اخلاقی، جامعه هنگامی نیروی خود را از دست می دهد که افراد به وظایف خانوادگی خویش عمل نکنند. مثلا کنفوسیوس اعتقاد داشت که خوشبختی و ترقی از آن جامعه ای است که افرادش به عنوان یک عضو خانواده، رفتاری صحیح و کامل داشته باشند، بدین معنی که هیچ کس از وظایف خود نسبت به فرزندانش روگردان نباشد. زیرا خانواده پایه اساسی و سازنده مهمترین ساخت اجتماع است. و وجود همه نظامهای دیگر اجتماعی بستگی به مشارکت درنظام خانوادگی دارد. رفتار ناشی از نقشی که در خانواده آموخته می شود، نمونه و سرمشق رفتار در سایر قسمتهای جامعه خواهدبود. یکی از نتایج سودمند روانکاوی فروید این است که محققان و مردم را با تاثیر عظیمی که حوادث کودکی و زندگی خانوادگی در شخصیت انسان دارد، آشنا کرد. طبق نظریه او شخصیت کودک طی 6 سال اول زندگی فرم اصلی خود را می یابد و روابط موجود در خانواده مثل، میزان محبت، میزان استقلال کودک درتصمیم گیریهایش و سازگاری یا عدم سازگاری والدین عواملی هستند که کودک را می سازند. باید بخاطر داشت که هر کودک از مراحل خاص رشد زیستی و عاطفی می گذرد و طی این مراحل احساسات و صفات منفی از قبیل تنفر، دشمنی، ترس، پرخاشگری، اضطراب و گناه بوجود می آید. این حالات در یک محیط خانوادگی تقلیل می یابد.

 

سالهای حساس زندگی

باید گفت که سالهای اولیه زندگی، سالهای تکوین و تاثیرپذیری است. اگر در خانواده هیجانات و طغیانهای مکرر عاطفی روی دهد، رشد عاطفی کودک به آسانی متوقف می شود. کودک گرفتار این مشکل می شود که از یک طرف احتیاجات عاطفی خود را ارضا کند و از طرف دیگر خود را با مشکل محیط زندگی سازش دهد. حس وابستگی و تعلق خاطر را از دست می دهد و در مورد هدایت خویش یعنی نقش خود، هم به عنوان فرد و هم بعنوان عضو خانواده و اجتماع دچار ابهام و پشیمانی می شود. علاوه بر دوران کودکی که از بدو تولد تا 21-01 سالگی ادامه داشته، دوران نوجوانی و بلوغ نیز از دوره های بسیار مهم و قابل توجه زندگی است، با شروع سالهای نخستین دهه دوم زندگی، تحول شگفت انگیز بلوغ آغاز می شود، که دارای جنبه های گوناگون جسمی و روانی اجتماعی است. خانواده ها باید اطلاعات کافی در این مورد داشته و بدانند که دورانبلوغ علاوه بر تغییراتی که در اندامها و شکل ظاهری بیرون دارد، از نظر روحی نیز دوران بی قراری ها و گرایشهای متضاد مثل افسردگیهای بی دلیل در لحظه های شادی، غرور در عین خودکم بینی ها، خودخواهی در عین نوع دوستی، معاشرت طلبی در تنهایی گزینی، کنجکاوی در عین بی تفاوتی، قدرت جویی و قدرت ستیزی، عشق ورزیدن به دنیا و پوچ انگاری آن، چشمداشت مسئولیت از دیگران در عین گریز از مسئولیت و مقررات و بسیاری دیگر از مشخصات و نوسانهای این دوره فشار و طوفانهای روحی است که البته هیچکدام از این رفتارها بی دلیل نیست، مثلا فرار از مقررات بخاطر رشد استقلال و تشخص طلبی است.

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: نقش خانواده در اعتیاد جوانان, مقالات گیلانی, مقالات
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
 
نیلوفر یا نیلوپر گیاهی آبی است که گل بزرگ به رنگ‌های سرخ و سفید و کبود می‌دهد. “نیلوت پل” ریشه در زبان سانسکریت دارد. این گل که امروزه در کشور ما در خطر نابودی قرار دارد، در ادیان مختلف، روش‌های تزکیه و به ویژه مکاتب شرقی از جایگاهی ویژه و مقدس برخوردار است.
در بودیسم این گل نماد خلوص، تولدی الهی و سمبل شخص روشن بین است. گل نیلوفر آبی که با سختی از گل و لای بر می‌خیزد، مقدس و پاک در نظر گرفته می‌شود. الگوی رشد آن از گل و لای، بر روند بر آمدن روح از خاک و گِل دلالت دارد که از دل تجارب مختلف می‌گذرد و به آفتاب روشن که نماد روشن‌بینی است می‌رسد.
نیلوفر آبی در ایران نیز جایگاه خود را داشته است به طوری‌که در معماری تاق بستان و تخت‌جمشید به چشم می‌خورد. همچنین در اشعار شاعران ایرانی همچون قطران، سراج‌الدین سگزی و ابو‌شکور از آن نام برده شده است.

http://www.talab-anzali.ir:: برچسب‌ها: تالاب بندر انزلی, عکس های بسیار زیبا از گلهای نیلوفر تالاب انزلی, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مورخان یونانی، گیلان را به نام های کاسپی، کادوز و کاتوش و گلای نام برده اند. رابینو، بر این عقیده بود که گیلان از واژه ی اوستایی وارنا( نام ناحیه ای در شمال کوه البرز) مشتق است.

الکساندر خود زکو می نویسد:

"نام این ایالت که ساکنانش گاهی آن را گیل، زمانی گیلان و گاهی گیلانات می نامند در واقع معرف سرزمین باتلاقی است. در لهجه ی محل یمردم این سرزمین، گیل به معنای گِل به کار برده می شود ژو گیلان و گیلانات، هردو صورت جمع این اسم هستند.

جغرافی نوسان اسلامی زمین های رسوبی دلتای سفیدرود را جیل یا جیلان می نامند.


گیلان در دوران هجوم عرب ها دارالمرز نامیده می شد، چون حدود متصرفات اعراب در این نقطه پایان یافت.

ازآنجا که این سرزمین محل سکونت طوایف گیل یا به گفته یونانیان کادوسی بوده به گیلان معروف شده است. ناحیه ی کوهستانی آن در قدیم دیلم و مردمان آن را دیلمی می نامند.

سرزمین گیلان قبل از صفویه به دو ناحیه ی "بیه پیش" و "بیه پس" مشهور بود و شهر رشت امروزی از نقاط عمده ی گیلان "بیه پس" محسوب می گردیده است و نواحی لاهیجان و لنگرود و رودسر"بیه پیش نامیده می شد.

 
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

چه کاری را بهتر از هر کسی انجام می دهید؟


چه کاری را اگر شما انجام دهید سود زیادی نصیب سازمان شما می شود؟

● کلید اول
تخصص عبارت است از توانایی شما در بکار بستن استعدادتان آنهم در قسمتی حیاتی که برای شما یا مشتریان تان ارزشمند است. انتخاب این قسمت که در چه زمینه ای تخصص داشته باشید در موفقیت بلند مدت شما بسیار تعیین کننده است. شما در چه زمینه ای تخصص و مهارت دارید؟
جنبه های مثبت خود را تقویت کرده، موارد ضعیف را در اولین فرصت ممکن، شناسائی و اصلاح نمائید.

● کلید دوم
تمایز عبارت است از اینکه چگونه در یک یا چند زمینه که تخصص دارید یا کارایی شما بهتر است برتری خود را نشان دهید. توانایی شما در متمایز کردن خود براساس کیفیت کار بالا بسیار مهم و کانون فعالیت شغلی شماست. شما به عنوان یک فرد باید حداقل در یک زمینه کاری برتر باشید. اگر از کارفرما یا کارمندان شما درباره شما بپرسند:
برتری او در چه زمبنه ای است؟ آنها چه جوابی در مورد شما خواهند داد؟
در کدام قسمت کار، شما برجسته هستید؟
چه کاری را بهتر از هر کسی انجام می دهید؟
چه کاری را اگر شما انجام دهید سود زیادی نصیب سازمان شما می شود؟
اگر تاکنون در حرفه خود یک زمینه را مشخص نکرده اید تا در آن بهترین باشید، باید زودتر اقدام کنید.
نقشه شما برای تبدیل شدن به فردی برجسته، در حرفه خود چیست؟ و چگونه میزان برتری خود را چه از نظر دانش و چه از نظر مهارت در یک زمینه کاری اندازه می گیرید؟ این اندازه گیری، استاندارد شما را برای کارایی نشان می دهد.
بهترین بودن در یک زمینه مهم از شغل و حرفه شما بیشتر از هر چیزی به پیشرفت شما کمک می کند. اغلب شما می توانید خط مشی شغلی خود را با توجه به نیاز مشتریان مهم برای ساختن آینده تغییر دهید.

● کلید سوم
تقسیم بندی عبارتست از توانایی شما در مشخص کردن افراد و سازمانهایی که سود بیشتری برای شما دارند. نحوه کار بدین صورت است که شما به طور واضح مهمترین مشتریان خود را مشخص می کنید. و برای جلب رضایت این گروه خاص از مشتریان تصمیم گیری می کنید. اغلب شما می توانید خط مشی شغلی خود را با توجه به نیاز مشتریان مهم برای ساختن آینده تغییر دهید. مشتری های اصلی خود را درست بشناسید و به آنها نزدیکتر شوید. تا با نیاز آنها آشنا شوید.

● کلید آخر
تمرکز عبارتست از توانایی شما در تمرکز ذهنی بر روی خدماتی است که برای آن شخص یا سازمان اهمیت دارد. این چهار استراتژی نقطه کانونی حیاتی برای رسیدن به دست آوردهای فوق العاده در سازمان و حرفه شماست.
از خود بپرسید:
کدام مهارت است که اگر آن را در خود تقویت کنید بیشترین اثر مثبت را در حرفه شما به جا می گذارد؟
پاسخی که به این سؤال می دهید را به عنوان یک هدف بنویسید و برای آن یک ضرب العجل تعیین کنید. برای خود طرح و نقشه داشته باشید و برای رسیدن به هدف پر تلاش باشید تا بر آن نائل شوید. این کلید واقعی رسیدن به موفقیت شغلی است.

دکتر ظهرابی

پارسینه
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی, مقالات, ۴ کلید برای پولدار شدن!, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مواد لازم :
کره 140 گرم - آرد برنج مرغوب 100 گرم - آرد سفید قنادی 75 گرم - پودر قند 80 گرم - پودر زنجبیل 1 قاشق چایخوری - پودر هل نصف قاشق چایخوری - زعفران حل گرفته مقداری
طرز تهیه :

ابتدا کره را روی حرارت ذوب کرده و کنار گذاشته تا سرد شود .
آرد برنج و آرد قنادی را جداگانه الک کرده سپس وزن کنید و با هم در کاسه ای یک بار دیگر الک کنید .
کره خنک شده و پودر قند را با همزن به مدت 5 دقیقه بزنید تا یکدست و صاف شود .
سپس مخلوط آردها را به آن اضافه کرده و هم بزنید .
از این مرحله به بعد باید خمیر را با دست ورز بدهید .تا کم کم مواد به خورد هم رفته و در انتها خمیری یک دست و منسجم داشته باشید.
زمانی خمییر آماد ه است که اگر تکه ای از آن را در دست گرد کنید به صورت یک توپ در آمده و از هم نپاشیده و ترک نخورد . ورز دادن خمیر با دست حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد .برای تسریع در کار می توانید خمیر را چرخ کنید
دقت کنید خمیر را بعد از نرم شدن ورز ندهید چون به روغن می افتد .
خمیر آماده شده را در ظرفی سر پوشیده در محیط آشپزخانه به مدت 4 ساعت استراحت دهید .
بعد از طی زمان استراحت سینی فر را کمی چرب نموده و فر را روی حرارت 170 درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود .
خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده و یک قسمت آن را پودر زنجیبل و بخش دیگر را با پودر هل مخلوط نمایید.
از خمیر توپهای کوچکی به اندازه دلخواه برداشته در دست گرد کرده و بعد کمی پهن کنید وروی سینی با فاصله 2 تا 3 سانتی متر از هم قرار دهید .
بوسیله یک قلمو و محلول زعفران روی آگردک ها چند نقش مانند گلبرگهای گل بکشید .
شیرینی ها را در فر از پیش گرم شده به مدت 30 تا 35 دقیقه بپزید یا تا زمانی که پهن شده و کمی تغییر رنگ دهند .
**** تغییر رنگ این شیرین باید بسیار کم باشد و با توجه به متفاوت بودن نوع و درجه حرارت فر ها بعد از زمان 20 دقیقه مواظب باشید تا شیرین ها نسوزند .
بعد از اتمام پخت آنها را از فر خارج کرده و بگذارید کاملا سرد شود و در ظرف در بسته خارج از یخچال نگهداری کنید .
*** این شیرین متعلق به شهر ماسوله گیلان می باشد .
آگردک بسیار ترد است . در جابجایی آن دقت کرده تا خرد نشود ..
*** اندازه معمول این شیرینی در حد یک نعلبکی معمولی ست .
لیلا هژیر  ( ترنج)-- مجله هنر آشپزی شماره78
منبع : وبلاگ نارنج و ترنج:: برچسب‌ها: شیرینی های گیلانی, طرز تهیه شیرینی (اگردک ) ماسوله
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پارک جنگلی سراوان با وسعت 1300 هکتار در ۱۵ کیلو متری شهرستان رشت قرار داشته، همه روزه پذیرای بسیای از گردشگران به این منطقه می باشد و از امکاناتی همچون پارک بازی کودکان – کلبه های اقامتی و پارکینگ برخوردار است.
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, عکس هایی از پارک جنگلی سراوان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

منبع :گالری عکس طبیعت
:: برچسب‌ها: عکس امام زاده اسحاق (ع) شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اگه عمرَت برَسّ به ایتا دَم

خدا حاضر بوینَن ام هر دّ عالَم

خدا هَر چی ترا تَقدیر نویشتَه

نه ویشتَر آکرّ نه هَیی کو کَم

نِبو ام پوچَه دنیا دیل دَوستِن

سَر آخر چّ مونو ؟ افسوس و ماتَم

مَدار اشتّ دیلی کو حرص دنیا :

دنیا صاحب دارّ اشتّ خیال جَم

اگر دنیا بنَن اشتّ دَسی کو

به دنیا نِکری، اشتَن بکَه رم

اوری اشتّ قد و قامت بلندَه:

سَبا دنیا کَرّ، ئَه قامتی خم

مژَن برهَم تّ ام مردمی شادی :

خدا ژنّ اشتّ آشیونَه بر هَم

اگَه تّ مَسیرَه فلانی مَردَه

مکَه شادی مَوا ئَه به جهندَم

کییَه دنیا کو تا آخر بمونو ؟

یقین بوزون ئی روز از و تّ نی شَم

گُلِن ایتا ایتا پَر پَر آبینَه

دِ ئَه گُلون سری نِپِبو شَقنَم

((کریم جمشیدی )) دنیا یا مونو

ایلَه  تاریکَه قَبره بو اشت ّ سَم

.......................برگردان فارسی.......................

اگر عمرت به یک دم (آخرین نفس ) برسد

خدا رو هر دو عالم حاضر و ناظر بدان

آنچه که خداوند برایت سرنوشت قرار داده است

نه بیشترش خواهد کرد نه کم

نمیتوان به این دنیای تو خالی دل بست

بالاخره چه چیزی به جای می ماند ؟فقط افسوس و ماتم

اگر هم شنیدی که فلانی به رحمت خدا رفت

خوشحال مباش و به راحتی از کنارش مگذر

کیست که تا آخر دنیا بماند ؟

یقین بدان که من و تو نیز خواهیم رفت

گل ها یکی پس از دیگری پَرپَر می شوند

دیگر شبنمی بر آن نخواهند نشست

((کریم جمشیدی )) دنیا ماندگار است : اما

تنها یک قبر تاریک سهم تو خواهد بود

شاعر : آقای کریم جمشیدی
:: برچسب‌ها: دوبیتی های تالشی, شعر تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چن تا لوتکا جا خالیه!

اول تا واوین: ا گورخانه وارش پئیزی کی ایدفایی اسمان تونداگیفته واقیعیتی ایسه ادم دیل بوجور ایه. (سیوسر - ساعت : چارصوب).

دووم تا واوین: آئو چی دینی! شار آب بوبورده - بعضییان خاب (ساعت ده یه صوب)

سووم تا واوین: تا چوم گودی کار اتول ناهه بو تترج - رادواران تا زانو آب مئن شتراق - شتراق ...

هه دوراشران:

ویشتر رادواران خوشان شلوارلنگه جوراگیفته ا سرد آب مئن شون آمون گودندرید. می پا کی بچاسته. اوشان نانم. هاتو سییا کلاچ دهن جا بیشتاوستم کی اینفر چارجا( میکائیل) برق بیگیفته اسه واقعیی یا کی الکی مو نانم. تازه سییاکلاچ بوگوفته: اگه امما بخایم توریست رشت مئن ویشترا به پئیز خورم موقیه چره کی تومام کوچانا قاچانا مئن پورا آب. و ان کی چن لوتکا جا تانیم توریستان رشت شارجا بگردانیم که ا قضیه امی اقتصاد ره ایفاقه کونه.

 

برگردان به فارسی:

جای چند کشتی کوچک خالیست !

برش اول: بارش رعد آسای پاییزی که به یکباره سر ریز شد حقیقتی ست که دل آدم خوشحال می شود. (خروس خوان - ساعت چهار صبح).

برش دوم: آه چه می بینی ! شهر را آب برده است - بعضی ها را هم خواب (ساعت ده صبح).

برش سوم : تا چشم کار می کرد ماشین پشت ماشین بود - رهگذرها تا زانو توی آب شلاب - شلوب...

در همین حواشی :

اکثر رهگذرها لنگه ی شلوارشان را بالا کشیده و در میان این آب سرد در رفت و آمدند. پاهای من که یخ بسته. آنها را نمی دانم. اینطور که از زبان کلاغ سیاه شنیدم یک نفر را در چهار راه (میکائیل) برق گرفته است. حالا حقیقت ست یا دروغ را نمی دانم. تازه از زبان کلاغ سیاه شنیدم که گفته: اگر ما بخواهیم توریست در رشت بیشتر شود پاییز وقت خوبی ست. چرا که تمامی کوچه پس کوچه ها پر از آبگرفتگی ست. و اینکه می توانیم با چند کشتی کوچک توریست ها را در شهر رشت گردش بدهیم. که این مسئله نیز به اقتصاد ما کمک می کند.

 نوشته شده توسط :حمیدنظرخواه علیسرایی

منبع : شمال ما
:: برچسب‌ها: طنز گیلکی, مقالاتی در مورد گیلان, طنز
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پژو هشگر امور دام گیلان گفت: امروزه نژاد اسبان گیل در معرض نابودی قرار گرفته است.

محمد بشرا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان،با بیان این مطلب که اسب گیلان جثه ای کوچک اما نیرومند دارد،گفت:این اسب کار آمد و وافر در راههای خراب و مملو از گل و لای نمی لغزد و انجام دشوارترین بخش از کارهای مزرعه را برعهده می گیرد.زیرا گاوان نر ،تنها در فاصله ماههای مهر تا اردیبهشت در خانه ی دهقان اشتغال دارند و از آنجا که این دام ها به برگ توت علاقه ای فراوان نشان می دهند،از آغاز بهار به مجرد آن که این درختان شروع به جوانه زدن می کنند به کوهستانهای اطراف فرستاده می شوند،کارها به اسبان واگذار می شود.

وی افزود:باید بدانیم که اسبان کوتاه بالای (پونی) یا اسبچه خزر نیز متعلق به گیلان هستند که امروزه به سبب جثه مینیاتوری خود در سراسر دنیا شهرتی تمام دارند و هنوز در گیلان به وسیله دوستداران و علاقمندان به پرورش اسب پرورده و به تمام دنیا صادر می شوند و از نژادی اصیل و بهایی گران برخوردارند.

وی با بیان این مطلب که در گیلان دیروز،شغلی به نام چهار پاداری مرسوم بود که چهارپاداران در داخل و خارج گیلان با تعدای اسب،استر و الاغ ،مسافر کشی و بارکشی می کردند و در بسیاری از اوقات نامه و مراسلات خصوصی را نیز به همراه می بردندکه رد پایشان در اشعار شعرای گیلان باقی مانده است.

وی ادامه داد:این شغل هنوز در پاره ای از مناطق سخت گذر گیلان وجود دارد اما روی هم رفته مصارف اسب امروزه در گیلان به طرق مختلف به سختی محدود شده است،اتومبیل سواری و بارکش های کوچک،خرمنکوب ها و تیلرهای یدک کش شخم زنی ،بخش عمده ای از کارهای اسبان سوری و بارکش ،شخم زن و خرمن کوب را بر عهده گرفته است و نیروی اسبان را کنار زده است.

وی تصریح کرد:با توجه به اینکه اسبان را به علف چرهای ییلاقی راه نمی دهند،امروزه نژاد اسبان گیل در معرض نابودی قرار گرفته است و تعداد آن ها هرساله نسبت به سالهای پیش محدود و محدودتر می شود.  

منبع :خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه, اخبار گیلان, اسب خزری, اطلاعاتی پیرامون اسبچه خزر caspian horse
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
بر اثر شدت بارندگی تمام نقاط شهر رشت به ویژه در بلوار معلم، قلی‌پور، گلسار و… دچار آبگرفتگی شدید شد به طوری که تردد افراد پیاده بدون چکمه در آن میسر نیست.

آبگرفتگی رشت در برخی نقاط به دلیل شدت بارش باران این شهر را تبدیل به استخر پرآب کرده است

نیروهای شهرداری، هلال احمر و دیگر دستگاه‌های مربوطه در سطح رشت به شدت برای کاهش آبگرفتگی در تلاش هستند. عکس های فارس و ایسنا از آب گرفتگی بی سابقه رشت را می  بینید.
برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب بروید:: برچسب‌ها: عکس هی سیل در رشت, اخبار گیلان, شهرستان رشت, خبرهای تازه
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مـــــــــواد لازم :
گوشت راسته کبابی :: نیم کیلو
پیاز درشت :: 1 عدد
گوجه فرنگی :: 4 عدد
چوچاق (شیشاق) :: 1 قاشق غذا سوپ خوری
رب انار ترش :: 1 قاشق غذا خوری
گردوی چرخ شده :: 100 گرم
نمک و فلفل :: به میزان لازم
روغن یا کره :: نصف قاشق غذا خوری
آب :: نصف پیمانه پلو پزی


طــــــــرز تهیه :


ابتدا گوشت را به وسیله بیفتک کوب می‌کوبیم تا کاملا'' نازک و خرد شود سپس پیاز را رنده می‌کنیم و با گردو و چوچاق (سبزی معطر محلی گیلان) و رب انار و نمک و فلفل مخلوط می‌کنیم . حالا می‌توانیم آن را در ظرف مورد نظر بریزیم . شعله گاز را کم می‌کنیم و مخلوط را در روغن و آب می‌گذاریم تا گوشت بپزد . سپس گوجه ها را کبابی و یا سرخ می‌کنیم و بعد از آماده شدن آن گوشت را در اطراف می‌چنیم .
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی, کباب ترش یک نوع غذای محلی گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
کبلا کیجا

راستی برار جان عجب ایامی بو

رینگوی رشت کبلا کیجا نامی بو

ناخلف وشر طلب وخامی بو

آدم بدجنس وناآرامی بو

بیست تومنه واستی ئی تاخون کودی

لاش خوران راضی وممنون کودی  

دارای یک دو سه هزار نوچه بو

قیم هر محله وکوچه بو

صاحب هف زن وچهل بچه بو

پیچا سبیل وکترا مچه بو

بیست تومنه واستی ئی تا خون کودی

لاش خورانه راضی وممنون کودی

ایوار بیدی کبلائی ایلجار بوکود

خلق مرا چنگیزی رفتار بوکود

صد نفرا بزا لت وپار بوکود

روده خلقا خو دس انجار*تسبیح* بوکود

بیست تومنه واستی ئی تا خون کودی

لاش خورانا راضی وممنون کودی

کیجامنستن لات ولوت کم نوبو

هزار تا قلدر ئی تاآدم نوبو

گوفته می پیرمثل کیجاهیچ کسی

یارو مددکار ها مردم نوبو

بیست تومنه واستی ئی تاخون کودی

لاش خورانا راضی وممنون کودی

یتیمه زاک و زوکانا -جافاده

مسافروغریبا ماوا- فاده

ضعیف کوشانا رگ وشاهرگ زه ائی

باج سبیلا ایا اویا فاده

بیست تومنه واستی ئی تا خون کودی

لاش خورانا راضی وممنون کودی

کبلا کیجا با همه سوروسات

داشتی هزاردکان وباغ وحیاط

دولت وقتا فادائی مالیات

تا نوبوهه درگیر اجرائیات

بیست تومنه واسی ئی تا خون کودی

لاش خورانا راضی وممنون کودی

 ئی سال بهار کبلائی شو انزلی

سه نفرا کوشه بایک صندلی

ازاون ببعد-ماره کوجی ممدلی

گوفته بوخوس کیجا بامو دامبولی*سگ آدم گیر*

بیست تومنه واستی ئی تا خون کودی

لاش خورانا راضی وممنون کودی

خلاصه اون سال کی بوبو انقلاب

کبلا کیجا پته فوبو روی آب

ممدلی مارکبلائی قبرا بکند

 بوگفت ئی سه کبلاشاهال-قرص خواب؟!!

بیست تومنه واستی ئی تا خون کودی

لاش خورانا راضی وممنون کودی

سروده "روشن فومنی":رشت مهرماه۵۹

کبلا کیجا همانطوری که در شعر نیز آمده بود انسان قداره کش و یاغی بی سر و پایی بود که در اذیت و آزار مردم کوتاهی نمیکرد .

کبلا کیجا در بعد از انقلاب 57 بدست مردم گرفتار شد و در حیاط دادگستری رشت ( چله خانه ) بدار مکافات گرفتار شد .
:: برچسب‌ها: شعر گیلکی, اشعار گیلکی, شعر
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جواهرده رامسر مقصد بسیازی از گردشگران شمال کشور است. این روستا دارای طبیعتی مثال زدنی و آب و هوایی بی نظیر است. با وجود حجم بالای گردشگر در جواهرده، مردم این روستا همچنان سنت های بومی و محلی خود را حفظ کرده اند.
:: برچسب‌ها: عکس هایی بسیار زیبا از روستای جواهرده, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

باز باران٬ با ترانه میخورد بر بام خانه
خانه ام کو؟
خانه ات کو؟
آن دل دیوانه ات کو؟

روزهای کودکی کو؟
... فصل خوب سادگی کو؟
یادت آید روز باران؟
گردش یک روز دیرین؟
پس چه شد دیگر٬ کجا رفت؟
خاطرات خوب و رنگین!
در پس آن کوی بن بست
در دل تو٬ آرزو هاست؟
کودک خوشحال دیروز
غرق در غمهای امروز
یاد باران رفته از یاد
آرزوها رفته بر باد
باز باران٬ باز باران
میخورد بر بام خانه
بی ترانه ٬ بی بهانه
شایدم٬ گم کرده خانه!!!:: برچسب‌ها: بازباران با ترانه, شعر, طنز
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٧/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.