نوشته شده توسط : مهدی پور

این پل بر روی رودخانه شفارود احداث گشته است که دهانه اصلی و دو دهانه کوچک فرعی در جهت شمالی دارد و دو جفت موج برگردان وظیفه حفاظت از پایه های دهانه اصلی پل را به عهده دارند. جهت بنا شمالی جنوبی بوده و از مصالح آجر و ساروج ساخته شده است. آجرهای پل به صورت افقی چیده شده است ولی در ساخت اسپرهای طاق آجرها عمودی در کنار هم چیده شده است.  

ارتفاع کلی حدوداً 81 متر می باشد . این پل نیز در مسیر راه ساحلی شاه عباسی و در 4 کیلومتری جاده رضوانشهر به تالش و در نزدیکی جاده فعلی آسفالته واقع شده است . پل دارای یک دهانه بزرگ به طول 11/4 متر و عرض 3/6 متر درحاشیه مسیر عابر رو جانپناهی به ارتفاع 40 سانتیمتر داشته و دهانه پل دارای طاق جناقی است .

منبع : پورتال اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگردی استان گیلان
:: برچسب‌ها: معرفی پل های قدیمی استان گیلان, اماکن تاریخی و باستانی گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

استاندار گیلان گفت: برای حمایت از شالیکاران به مدت سه ماه واردات برنج ممنوع اعلام شد.

 مهدی سعادتی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران به برگزاری نشست امروز با وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: صبح امروز در نشست بنده و تعدادی از نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی که در تهران برگزار شد، ممنوعیت واردات برنج تا سه ماه آینده مصوب شد.

وی از آغاز خرید تضمینی برنج پرمحصول به مباشرت شرکت غله منطقه 7 در استان خبر داد و گفت: طبق مصوبه اردیبهشت ماه دولت، هر کیلو برنج خزر به قیمت یک‌هزار و 720 تومان، برنج سفیدرود یک‌هزار و 510 تومان، برنج ندا و نعمت یک‌هزار و 280 تومان و برنج آمل یک‌هزار و 70 تومان خریداری می‌شود.

استاندار گیلان ادامه داد: در تلاش هستیم این قیمت‌ها باز هم افزایش یابد و شرکت غله منتظر ابلاغ نهایی در چند روز آینده است.

وی رونمایی سند راهبردی برنج در سفر دور چهارم هیئت  دولت به گیلان را از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد و افزود: در نشست مذکور مقرر شده مرکز توسعه نوغانداری کشور نیز در سفر دولت راه‌اندازی شود.

سعادتی با اشاره به افزایش دو برابری اعتبارات ملی جهاد کشاورزی گیلان ابراز کرد: این اعتبار امسال به 180 میلیارد تومان افزایش یافته که اختصاص آن از ابتدای انقلاب تاکنون بی‌سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه پرداخت مطالبات چایکاران در چند روزه آینده صورت می‌گیرد، اذعان کرد: راه‌اندازی سازمان زیتون در گیلان، تشکیل کار گروه ویژه چای و برنج به طور ماهانه در تهران و گیلان و تلاش برای برطرف کردن مشکلات شرکت سهامی شفا رود و پره‌های صیادی از دیگر مصوبات نشست مشترک 90 دقیقه‌ای مذکور با وزیر جهاد کشاورزی بوده است.

منبع : گیلان آنلاین
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

با توجه به اهمیت تولید گل وگیاهان زینتی درفرآیند درآمد زایی و شغل آفرینی، به نظرمی رسد حل مشکلات ساختاری این بخش به ویژه در زمینه ی تسهیلات بانکی درشتاب گرفتن فرآیند توسعه ی گل وگیاهان تزیینی درگیلان بسیار موثر باشد.
حل مشکلات مالی گلخانه داران و به سامان کردن وضعیت وام های بانکی آنها با تقویت نقدینگی تولید کنندگان، آنان را به بکارگیری امکانات نوین تولید گل و گیاه ترغیب و در نتیجه از هزینه های تولید می کاهد و فرآیند تولید گل و گیاه را اقتصادی می کند.
البته نباید فراموش کرد در کنار حل مشکلات تولید گل و گیاه باید برای حل مشکلات بازرگانی گل و گیاه هم همت کرد چرا که گل و گیاه تزیینی را تولید شود اما راهی برای صادرات منطقی آن وجود نداشته باشد، مشکل از جایی به جای دیگر منتقل شده است.

گرچه گیلان سرسبز، گلخانه ای بزرگ وطبیعی است که خاک و آب وهوایش، دست کم برای رویش 350 گونه گیاه بومی شناخته شده مناسب است اما این توانمندی خدادادی باعث نشده تا تولید و پرورش گل و گیاهان گلخانه ای درگیلان رونق نداشته باشد.
 براساس آمارهای سازمان جهاد کشاورزی گیلان، سرزمین گیل و دیلم، دومین تولید کننده ی گل و گیاهان تزیینی و آپارتمانی در ایران است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با کارشناس تفاسیر خبری صدا و سیمای مرکز گیلان گفت: در حال حاضر370 واحد گلخانه ای، به وسعت 34 و نیم هکتار در گیلان فعال است وغیر از آن 108 هکتار فضای غیرگلخانه ای هم در این استان به پرورش گل و گیاهان زینتی و درختچه های تزیینی اختصاص یافته است.

 
اردشیر روحی ماسوله افزود: سالانه بیش از یک میلیون و100 هزار شاخه ی گل، بیش  از 660 هزار گلدان گل و گیاه زینتی و بیش از 5 میلیون و500 هزار درخت و درختچه تزیینی در گیلان تولید می شود که ارزش اقتصادی آنها حدود 300 میلیارد ریال است.
این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه تولید گل و گیاه زینتی در گیلان، علاوه بردرآمد اقتصادی اش، باعث شغل آفرینی هم می شود گفت: این فعالیت اقتصادی در حال حاضر به صورت مستقیم  باعث اشتغال 2 هزار و819 نفر شده و دست کم  برای 10 هزار نفر هم بصورت غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه با تاکید برامکان توسعه ی تولید گل و گیاهان زینتی در گیلان گفت: توان فعلی گیلان در تولید گل و گیاهان تزیینی  به علت شرایط مناسب آب و هوایی و درصورت حمایت جدی تر دولت، دست کم تا 4 برابر قابل افزایش است و اگر این امر محقق شود درآمد حاصل از این فعالیت اقتصادی سالانه، هزار و200 میلیارد ریال خواهد بود و دست کم ازاین طریق، برای 12 هزارنفربه صورت مستقیم و برای 36هزار نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی, گیاهان دارویی گیلان, دانستنیها, گوناگون
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سرو هرزویل درختی است بسیار کهن که ناصر خسرو در سفرنامه اش از آن یاد کرده‌است. یکی از آثار طبیعی ملی ایران و تحت حفاظت سازمان محیط زیست است. مساحتی در حدود ۰٫۶۲۵ کیلومتر مربع با حصار از بقیه منطقه جدا شده‌است و درخت سرو هرزویل در آن محدوده قرار دارد.

این درخت سرو تنومند، با عمری بیش از هزار سال را ساکنان هرزویل «نظرکرده» می‌دانند. پس از زمین‌لرزه ۱۳۶۹ دهکده هرزویل به کنار سرو تاریخی نقل مکان کرده که این امر باعث نگرانی شدید گشته، زیرا پساب و آلودگی‌های روزمره شهرک ممکن است ماندگاری درخت کهنسال را به خطر بیاندازند.

در مورد سن این ابردرخت گفته‌ها بسیار است. در برخی منابع صحبت از ۳۰۰۰ و در برخی صحبت از ۱۰۰۰ سال شده ولی متاسفانه هیچ گفته ای پشتوانه علمی ندارد در صورتیکه امروزه تخمین یا تعیین سن یک درخت برای اهل فن کاریست ساده.

---------

اثر طبیعی ملی سرو هرزویل با مساحتی بالغ بر625/0 هکتار در سال 1366طی مصوبه شماره 113 مورخ 20/6/66 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.

موقعیت جغرافیایی:
این اثر با مختصات 4066947 عرض جغرافیایی و 360720 طول جغرافیایی در استان گیلان واقع گردیده است.

ویژگیهای منطقه:
این اثر کهنسال که نامش در سفرنامه ناصر خسرو هم آمده است دارای قطر یقه و ارتفاعی برابر با 3/4 و 25 متر ودر ارتفاع 600 متری از سطح دریا ودر روستای هرزویل شهرستان رودبار واقع گردیده است.شکوه و عظمت این درخت و باورهای مذهبی جامعه؛زمینه بازدید مردم را از این اثر با ارزش فراهم آورده است.

اثر طبیعی ملی سرو هرزویل در استان گیلان و در محدوده شهر منجیل و در عرض شمالی 50/36 و 10/50 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن در حدود 0.625 هکتار می باشد.

در دل روستای هرزویل منجیل، سروی به یادگار مانده که به‌دلیل قامت برافراشته و قدمت طولانی‌اش مورد توجه است.

سرو کهنسال هرزویل که در سال 1362 توسط شورای عالی محیط زیست به‌عنوان یک اثر طبیعی ملی ثبت شده، در نزدیکی منجیل در دامنه‌ی کوه‌های شمالی جاده‌ی رشت - تهران که سرسبز از درختان زیتون و رزبین است، پابر جاست.

سروهرزویل درختى کهنسال با ارتفاع ۳۰متر و قطر تنه چهارمتر، به روایات مختلف از ۱۰۰۰ تا۳۰۰۰سال است که در خاک شهرک تاریخى هرزویل ریشه دوانده است. حتى ناصرخسرو قبادیانى در سفرنامه اش از درخت سرو زیبا و کهنسالى در منطقه هرزویل یاد مى کند

منبع : وبلاگ استان گیلان
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, آشنایی با درختان گیلانی, شهر منجیل, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این بنا در بافت قدیم شهر لاهیجان در نزدیکی مسجد جامع و مجاورت خیابان سردار جنگل قرار دارد و بنای اصلی آن متعلق به دوره «صفویه » است که در دوران «فتحعلی شاه قاجار» مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است • در دوره اخیر و در جریان احداث خیابان سردار جنگل ، بخشی از سربینه حمام تخریب شد و بخش باقیمانده نیز در بر اثر زلزله سال شصت و نه شمسی آسیب دید

منبع : وبلاگ استان گیلان
:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان, گالری عکس گیلان, شهر لاهیجان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

برای رسیدن به استان گیلان دو انتخاب پیش روی شماست مسیر هوایی و مسیر جاده. البته اگر از کشور آذربایجان قصد دارید به این استان بروید مسیر ریلی و دریا را هم می توانید انتخاب کنید. اما بهترین انتخاب مسیر جاده و البته استفاده از خودروی شخصی است.

 

با خودروی شخصی:

برای رسیدن به استان گیلان، سه راه اصلی زمینی وجود دارد که عبارتند از: محورهای قزوین – رشت از جنوب، چابکسر – رشت در شرق و اردبیل – رشت در سمت غرب.

 

اگر شما می‌خواهید سفر به گیلان را با خودروی شخصی تجربه کنید، می‌توانید خودرویتان را در مسیر آسفالته آستارا- اردبیل، به گردنه زیبای حیران که در امتداد مرز آذربایجان شرقی است بیندازید. این جاده شما را پس از عبور از تالش به شهرستان های صومعه سرا و فومن و سپس به انزلی و رشت می‌رساند.
مسیر رشت - قزوین هم از راه‌های پرتردد استان گیلان است که تهرانی ها و مسافرانی استان های غربی کشور از این طریق به گیلان می رسند.
اگر هم کسی بخواهد پس از مازندران به گیلان بیاید با عبور از شهرستان‌های لاهیجان، لنگرود و رودسر در امتداد ساحل مازندران از جاده کناره به گیلان می‌رسد.
در کنار راه‌های اصلی، شبکه وسیع و کارآمدی از راه‌های فرعی که عمدتا آسفالته هستند، شهرها و روستاهای موجود در داخل گیلان را به هم مربوط می‌سازند و بدین ترتیب دسترسی به هر نقطه‌ای را در گیلان به راحتی فراهم می‌کنند.

با اتوبوس:


ترمینال بزرگ رشت در ابتدای ورودی شهرستان رشت از مسیر تهران قرار دارد. اتوبوس از شهرهای مختلفی برای شهرهای گیلان وجود دارد به عنوان مثال از مبدا تهران به رشت و مقصد بندر انزلی

با هواپیما:

شما می توانید از بسیاری از شهرها به رشت مرکز این استان بروید. تنها فرودگاه استان گیلان در شهرستان رشت واقع شده است.

 

با قطار:

نزدیک ترین راه آهن، خط آهن باکو - آستارا است که می توانید به نقطه مرزی ایران برسید و بعد پیاده به این سمت مرز بیایید.
گفته می شود خط آهنی تهران - قزوین - رشت - آستارا را در آینده به یکدیگر متصل خواهد کرد.

با کشتی:

هر هفته از باکو در جمهوری آذربایجان مسیرهایی برای بندرانزلی وجود دارد. ممکن است قایق های شخصی نیز شما را بتوانند از استان مازندران به گیلان برسانند.

 

منبع : سفرنما
:: برچسب‌ها: مسیرهای دسترسی به استان گیلان, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سید شرفشاه ، شاعر و عارف نامدار گیلانی و نخستین شاعری است که به گیلکی شعر گفته ، اشعاری از وی به زبان گیلکی و تالشی در مجموعه ای به نام دیوان پیر شرفشاه جمع آوری شده است.
آرامگاه سید شرفشاه دولایی (پیر شرفشاه) یکی از معروفترین زیارتگاههای منطقه است و براساس شجره نامه موجود در آرامگاه، نسب وى از ده پشت به امام موسى کاظم (ع) مى‌رسد. آرامگاه مادرش سیده بانو نیز در جوار آن قرار دارد و رودخانه چاف در حد فاصل آن دو مزار جریان دارد.
وجود درختان بلند آزاد و همچنین رودخانه آرام، جذابیت این فضای عرفانی و معنوی را دو چندان نموده است.
آرامگاه سید شرفشاه
نوع جاذبه : زیارتی
قدمت (دوره تاریخی) : قرن هشتم هجری قمری
زمان پیشنهادی برای سفر : تمام فصول
موقعیت : روستای دارسرا در 5 کیلومتری شرق رضوانشهر:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, اماکن زیارتی, اماکن زیارتی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

یکی از جاذبه های توریستی شهر رشت باغ محتشم (پارک شهر) است که به همراه عمارت کلاه فرنگی که در میان این باغ جای گرفته، در زمان « محمد صادق خان اکبر سردار محتشم » ملقب به سردار معتمد که از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود ساخته شده است.

معروف است که غرس نهال‌ های این پارک که امروزه درختان تنومندی شده ‌اند و نیز خیابان کشی و احداث عمارت تابستانی واقع در آن که معروف به عمارت کلاه فرنگی است، همگی تحت نظارت شخص اکبر خان صورت پذیرفته‌ است.

عمارت کلاه فرنگی یک بنای چند ضلعی است، همین مسئله ظاهر زیبایی به ساختمان بخشده و از یک نواختی نمای بیرون آن جلوگیری می کند. این بنا از بیرون ، سه طبقه به نظر می آید؛ در حالی که از داخل دارای چهار طبقه است. در اطراف ساختمان ، در طبقات اول و دوم هجده ستون چوبی کار گذارده شده که بام و بالکن طبقه دوم را بر روی خود استوار می دارند. بلندترین اتاق این عمارت ، هشتگوش  و از هر سو دارای پنجره هایی است که رو به باغ باز می شود.
رودخانه گوهررود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زیبایی محیط اطراف بنا را دو چندان می سازد همچنین این بوستان دارای یک برکه طبیعی زیبا با دو فواره است که همراه با درختان قدیمی به جذابیت آن افزوده است.

امکانات و دیدنی های باغ محتشم :

•  نخستین ساعت آفتابی آنالماتیک ایران
•  آکواریومی با ۶۸۰ قطعه از ماهیان کمیاب تزیینی شمال و جنوب کشور و ۲۸ قطعه خرچنگ
•  انجمن نجوم ثاقب
•  برکه مصنوعی
•  زمین های ورزشی
منبع :سفر نما:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, شهرستان رشت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

غمنامه کشتی سلطنتی ایران در دریای خزر
کشتی سلطنتی شیر و خورشید ایران، تنها کشتی جنگی ایران در دوران قاجار در دریای خزر بود که در زمان ناصرالدین شاه از روسها خریداری شده بود. این کشتی توپدار در بندرگاه انزلی پهلو گرفته بود ناصرالدی نشاه در سفر خود به پهنه شمالی کشور، با این کشتی به بازدید از کرانه های ایران نیز پرداخت.

روزنامه قفقاز در شماره 18 خود در باره این کشتی می نویسد:
 «...کشتی جدید ناصرالدین شاه، که در استکهلم درست کرده اند وارد گمرکخانه پترزبورگ شد. این کشتی دارای دو ستون و دو چرخ است. به طوری که می توان با نفت هم راه انداخت. کشتی مزبور خیلی قشنگ و خوش وضع است، سرعت حرکت آن در ساعت بیشتر از پانزده گره دریایی است. مرتبه بالایی عبارت از سه اتاق است: خوابگاه، سالون و اتاق تحریر(نگارش). مرتبه پایین نهارخوری و اتاق کاپیتان و اتاقچه ها به جهت نوکر و عمله کشتی. اتاقی که به جهت شخص همایونی درست شده، دیوارهایش نقاشی های ممتاز و معتبر از دورنماهای مملکت سوئد و شهر استکهلم و ایران و کف آن با فرشهای اعلی تزیین شده است. این کشتی از حیث صنعت خیلی خوب است. ماشین (موتور) او بهترین ماشینهاست و در کارخانجات کشتی سازی فرنگستان تا امروز بهتر از این ماشینها درست نکرده اند! این کشتی به چهل هزار منات تمام شده است. کشتی را بدون گمرک از کانالها به رودخانه ولگا داخل خواهند کرد و از آنجا وارد دریای مازندران...»

نخستین فردی که در دوران قاجار به لزوم ایجاد نیروی دریایی در دریای مازندران واقف شد، حسینقلی خان، برادر آغامحمدخان قاجار بود. رخداد جنگهای ایران و روس و وجود مرز دریایی میان دو کشور، لزوم تأسیس نیروی دریایی را بیش از پیش نمایان کرد.

طبق پیمان نامه گلستان 1813 میلادی (1192خورشیدی) و فصل 8 پیمان نامه ترکمن چای 1828 میلادی (1207 خورشیدی) ایران از حق کشتیرانی در دریای مازندران محروم شده بود. حتی کشتیهای ماهیگیری هم حق دور شدن از خط ساحلی را نداشتند.

 ناصرالدین شاه قاجار، تحت تأثیر افکار امیرکبیر، به دنبال ایجاد یک نیروی دریایی در دریاهای شمال و جنوب کشور بود و این کار را در سال 1865 میلادی (1244خورشیدی) با خرید رزمناو پرسپولیس برای ایجاد امنیت در خلیج فارس و دریای مکران آغاز کرد.

کشتی توپ دار شیر و خورشید تنها کشتی ایرانی در آن سا لهاست که آن هم با اجازه روسیه و در اصل برای تفریح پادشاه قاجار در سواحل زیبای شمال ایران خریداری شد.

یکی از رخدادهای غمانگیز و اسفبار زمان قاجار که نتیجه مستقیم ضعف دستگاه حاکمه ایران بود، برای این کشتی رخ داد. هنگامی که کشتی شیر و خورشید برای بازدید از بندر انزلی به بادکوبه رفت و به نزدیکی بندر رسید، از لنگرگاه صدای شلیک توپ و تفنگ برخاست.

ناخدای ایرانی به گمان اینکه مقدم کشتی شیر و خورشید که با پرچم سلطنتی حرکت میکرد را تبریک می گویند، پاسخ داد. اما گلوله های بعدی چرخ کشتی را شکافت و آن را از کار انداخت. ناوچه های گشت دریایی روسی به کشتی ایرانی نزدیک شدند و آنگاه معلوم شد که کشتی سلطنتی قبله عالم حق ندارد با پرچم رسمی شیر و خورشید ایران به بندر بادکوبه نزدیک شود. به ناچار کشتی سلطنتی از بادکوبه عقب نشینی کرد. یک بار دیگر نیز روسها ثابت کردند که بدترین همسایگان ایران هستند.

داستان نیروی دریایی نوین ایران در دریای مازندران در زمان قاجار، با همین چند سطر غم انگیز پایان می‌یابد. از سرنوشت این کشتی اطلاع چندانی در دسترس نیست. به روایتی پس از قتل ناصرالدین شاه، این کشتی با رنج و مشقت فراوان به خلیج فارس منتقل شد.

نویسنده: جعفر سپهری
پیام دریا شماره 210 بهمن 90
ماخذ: رائین، اسماعیل. دریانوردی ایرانیان. انتشارات جاویدان،

منبع :  گیلان نیوز
:: برچسب‌ها: تاریخچه گیلان, تاریخ گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این روستای کوهستانی و ییلاقی در 35 کیلو متری غرب شهرستان تالش و در میان دره هایی که توسط کوههای سر بفلک کشیده محصور است قرار دارد . اگر شما تمایل داشته باشید که به آق اولر سفر کنید پس از طی کردن خیابانهای تالش در منتهی الی شمال شهر و عبور از روی پلی که بر روی رودخانه گرگان رود احداث شده ، بعد از گردش به سمت چپ و در جهت غرب و پس از عبور از روستا های هره دشت ، نال بند ، بالده کری ، ماشین خانه ، کیش دبی ، تنگاب ، نولبلاغ ، کبلامک ، شیله وشت ، سینه هونی ، کله ور ، مریان به روستای آق اولر می رسید . این مسیر تماماٌ آسفالته و مانند تمام جاده های کوهستانی پر پیچ و خم و سر بالایی است که گاه این سر بالایی ها به سراشیبی نسبتاٌ تندی تبدیل می شود و در مسیر راه عموماٌ کرکان رود در سمت چپ جاده قرار دارد و با عبور خود که در بستر دره های پر پیچ و خم کوههای تالش است به زیبایی و لطافت ذاتی طبیعت شمال جلوه ای بدیع داده و با سرو صدا و کف آلود به سمت دریای کاسپین ( خزر ) در حرکت است . این رودخانه دائمی همیشه مشتاقان طبیعت را به سوی خود جلب کرده است. جنگلهای هیرکانی با درختان برگ ریز از دیگر جاذبه های طبیعی منطقه آق اولر است . این جنگلها در ایام بهار و تابستان سبز و در پاییز مانند یک تابلوی نقاشی رنگارنگ است و بادهای پاییزی وقتی به وزش در می آید برگهای سرخ و زرد و قهوه ای این درختان را در هوا به رقص در می آورد و سیمای زیبای طبیعت تالش را مانند هنرمندی چیره دست تزیین می کند.

در مسیر رفته رفته وجود تخته سنگ های بزرگ و غیر منظم و سنگ های مطبق لایه لایه که از دیواره ضمن اینکه کوهها بیرون آمده اند همگی نوید نزدیک شدن به روستای ییلاقی آق اولر را می دهند که در ارتفاع 1100 متری از سطح در یای آزاد قرار دارد. در فصل تابستان بدلیل همین اختلاف سطح و ارتفاع بلند خنکهای نسیم و وزش باد سرمایی را با خود به همراه می آورد که در دل تابستان گرم طراوتی تازه به محیط می بخشد چهره گشاده و پر تبسم نیز اهالی پذیرای گردشگرانی است که از اقصی نقاط کشور به این روستای زیبا آمده اند .
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 روستای گلنگش بخش خورگام در ارتفاع در حدود ۱۶۰۰متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته  فاصله روستا تا شهر رستم آباد ۴۳ کیلومتر وتا مرکز بخش در حدود ۹کیلومتر می باشد.این روستای تاریخی که در مسیر اصلی دسترسی به روستای معروف شاه شهیدان واقع گردیده از شمال وشرق به ار تفاعات بلند سرمرز از جنوب به رودخانه واز غرب به روستای سیبن محدود می گردد. نامگذاری روستا به این اسم(گلنگش) به دلیل واقع شدن روستا در دامنه کوههای جنوبی گیلان، گیلان کش که با گذشت زمان وتغییر واژه ها به گلنگش نام گرفته است . روستای گلنگش دارای ۱۶۴ خانوار وجمعیتی بالغ بر۶۲۶نفر می باشد .

 

 اقلیم :
روستا به علت قرار گرفتن در منطقه کوهستانی از آب وهوای معتدل دربهار و تابستان و زمستانهای سرد وپربرف برخوردارمی باشد.

جاذبه های طبیعی وتاریخی :

باتوجه به زلزله سهمگین ومخرب سال ۶۹شهرستان رودبار که اکثرآثار و بناهای تاریخی ، همچنین بافت های معماری  در شهرستان رودبار دچار تخریب وویرانی گردید،اما خوشبختانه روستای گلنگش از معدود روستاهای شهرستان رودبار میباشد که بافت روستا ومعماری آن دچار کمترین آسیب وتغییر راداشته به نحوی که مساکن روستای گلنگش با برخورداری با مصالح چوبی وسنگی وغالبا در دو طبقه وبا شیروانی لته سر جلو خاص به این روستا بخشیده ونظر هر بیننده ای را جلب مینما یید که از این حیث بسیار قابل توجه وارزشمند است .


 

 اقتصاد ومحصولات کشاورزی ودامی :

 

اقتصاد روستا مبتنی برکشاورزی ودامداری است . وعمده مصولات کشاورزی روستا گندم جو وعدس می باشد .همچنین فراورده های دامی نظیر گوشت ،پشم گوسفند ،شیر ماست وکره وسایر لبنیات از تولیدات روستای گلنگش  میباشد .
 صنایع دستی :
بافت جوراب پشمی وسایر منسوجات پشمی از صنایع دستی روستا به شمار میرود که توسط زنان روستایی وبیشتر در زمستان تولید می گردد.
راههای دسترسی :
مسیر رستم آباد – دفراز- پس طالکوه –سیبن –گلنگش
مسیر رستم آباد – حشمت آباد – بره سر –گلنگش
دیلمان –آسیابر- شاه شهیدان – گلنگش

منبع :http://khorgam.ir
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بیژن نجدی ، شاعر و داستان نویس گیلانی در 24 آبان 1320 از پدر و مادر گیلانی در خاش زاهدان متولد شد . تحصیلات ابتدایی خود را در رشت گذراند . پس از اخذ دیپلم در سال 1339 وارد دانشسرای عالی تهران شد و در سال 1343 از همان دانشکده در رشته ریاضی فارغ التحصیل و با سمت دبیر در دبیرستانهای لاهیجان مشغول به تدریس شد . پدرش از افسران مبارزی بود که در قیام افسران خراسان نقش داشت و در مسیر رفتن به گنبد کاووس به دست تعدادی ژاندارم کشته شد . در سال 1349 با پروانة محسنی آزاد ازدواج کرد که حاصل این ازدواج یک دختر و یک پسر است . از سال 1345 فعالیت ادبی خود را آغازکرد . مهمترین آثاری که از بیژن نجدی به جا مانده عبارتند از : مجموعه داستان « دوباره از همان خیابانها » ، « یوزپلنگانی که با من دویده اند » ، « برگزیده اشعار » ،  « خواهران این تابستان » .

مجموعه داستان « یوزپلنگانی که با من دویده اند » در سال 74 جایزة قلم زرین را به خود اختصاص داد . در سال 79 نیز برگزیده نویسندگان و منتقدان مطبوعات شد .

نجدی همچنین در کارنامه ادبی خود ، لوح تقدیر بهترین مجموع داستان « دوباره از همان خیابانها » ، تندیس یادمان بنیاد شعر فراپویان به خاطر برگزیده اشعار دهه هفتاد و لوح افتخار به پاس جانسروده ها در پاس داشت آیین های ملی و میهنی را دارد .
بیژن نجدی در چهارم شهریور 1376 به علت بیماری سرطان ریه درگذشت . آرامگاه او در شهر لاهیجان در جوار شیخ زاهد گیلانی قرار دارد .

از بیژن نجدی اشعار گیلکی کمی باقی مانده است . دو بیتی های زیر نمونه ای از آن هاست .

تـی دیمــا خـال دره مـی دیمــا دانـه             تـــرا سفتــال بگشتـــه مـــه زمـــانه
من و تو شو ندریم ایمرو کونوس باغ                   ترا تورش کونوس وا ، مه چی وانه ؟
بیـــدم ســـرد پـلا بـاورده مـی مــار                     بوتــــم ســــرد پــلا ره اشپلــم بــار
بنیشتـه مـوشت بــزه ها چیـن پــلاسر                  بوتـــم هـر روز هینه ، بـوته آغوزدار
منبع : گیلان آنلاین:: برچسب‌ها: مشاهیر گیلانی, بزرگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد
:: برچسب‌ها: دانستنیها, گوناگون
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این قلعه با توجه به نوع معماری مربوط به دوره اسماعیلیه بوده ولی با توجه به حفاریهای علمی انجام گرفته در لایه پایین آثار دوره اشکانی کشف گردیده لذا می توان زیر بنای اولیه این قلعه را مربوط به دوره اشکانی دانست که در سالیان متمادی برای استفاده مورد مرمت قرار گرفته است . آدرس : بخش رحیم آباد – دهستان طول لات – روستای قلعه گردان
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, رودسر, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 نخستین هجوم بزرگی که از سوی بیگانگان به خاک پاک ایران انجام گرفت حمله اسکندر مقدونی بود که با اینکه تمام ایران را تصرف کرد اما به دلیل دلاوری گیلانی ها و قوم آمارد که در آن روزگار در گیلان و قسمتی از مازندران زندگی می کرد نتوانست آن را تصرف کند؛ و در برابر این قوم  پذیرای شکست شد. اسکندر، نخست یکی از سرداران معروف خود به نام "ات فرادات" را از راه مازندران به گیلان فرستاد و "پاری من ین" را نیز برای تصرف سرزمین کادوسی ها به گیلان گسیل داشت. ات فرادات به اسانی طبرستان را گرفت، اما پاری من ین نتوانست سرزمین کادوسی ها را تصرف کند و شکست خورد. او نتوانست به سپاه اسکندر در طبرستان بپیوندد. شکست پاری من ین، اسکندر را شگفت زده کرد؛ زیرا پاری من ین همان کسی بود که درباره او گفته اند "پاری من ین بدون اسکندر توانست کارهای بزرگی انجام دهد اما اسکندر بدون او هرگز نتوانست".

آماردها که از تازش ناگهانی ات فرادات به گیلان غافلگیر شده بودند به بلندی های کوهستانی پوشیده از جنگل پناه بردند و از آنجا با افکندن تیر، از کشته های سپاه سردار مقدونی پشته می ساختند. آماردها همان قومی هستند که تاریخ نویسان آنان را ستوده اند و آنان را مردمی توانا و دلاور دانسته اند. اسکندر که از دلاوری آماردها در جنگ شگفت زده شده بود، چاره را در گشودن راهی در جنگل دید. اما اسکندر این بار نیز کاری از پیش نبرده و اسیر شبیخون آماردها شد. جنگجویان قوم آمارد در شبیخونی تا آنجا به چادر اسکندر نزدیک شدند که اسب محبوب اسکندر "بوسفیال" را به غنیمت گرفتند و اسکندر را نیز به شدت زخمی کردند. اسکندر در پی این شکست ها دریافت که توان جنگ با آماردها را ندارد. وی سرخورده شد ودستور داد جنگل را به آتش بکشند. اما این کار نیز نتوانست آماردها را به سازش بکشاند. عاقبت اسکندر کار تصرف سرزمین آماردها را به سردارش ات فرادات سپرد و خود از گیلان گریخت. ات فرادات پس از اسکندر نیز نتوانست کاری انجام دهد و پس از مدتی خود نیز از گیلان گریخت.
:: برچسب‌ها: تاریخی, تاریخچه گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 گیلان دارای سه چراغ دریایی یا فانوس دریایی می باشد که یکی از آنها در شهر بندر انزلی و دوتای دیگر در حومه شهر های لاهیجان و تالش واقع شده اند.فانوس دریایی که در انزلی قرار دارد در کنار موج شکن غربی بندر است و پس از ساخت برج کنترل ناوبری در کنار موج شکن اندکی موقعیت آن تغییر کرد یعنی چراغش به بالای برج کنترل منتقل گردید و از سال ۱۳۷۳ برج کنترل نقش فانوس دریایی را هم ایفا می کند.ولی فانوس دریایی قدیمی درجای خود باقی هست اگرچه نوری ندارد. در عکس زیر می توان بخوبی موقعیت برج کنترل -فانوس دریایی جدید- را بافانوس دریایی قبلی مقایسه کرد. که در حدودپنجاه متر با هم فاصله دارند.

گیلان موقعیت جغرافیایی

1- بندر انزلی واقع در انزلی :     LAT 37*28.1'N  LONG 049*28.1'E       Fl 5s

2- تالش در منطقه کرگانرود :     LAT 37*51.4'N  LONG 048*57.1'E       Fl 5s

3- لاهیجان در منطقه امیرآباد:   LAT 37*21.3'N  LONG 050*11.3'E       Fl 5s

فانوس دریایی امیر آباد لاهیجان مثل برج ناوبری  بندر انزلی بصورت بتونی نیست و مثل تیر برقهای فشار قوی فلزی است. فانوس دریایی کرگانرود تالش هم  مثل چراغ امیر آباد است. و در منتهی الیه شمالی این سواحل می‌توان آن را مشاهده نمود. این فانوس دریایی در محدوده یکی از صیدگاههای قدیمی شیلات برای صید ماهیان خاویاری قرار دارد. اگر در یک شب چند مایل از بندر انزلی به سمت شمال دریانوردی کنید و آنگاه به غرب خیره شوید می توانید نور چراغ کرگانرود را ببینید.

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد
:: برچسب‌ها: فانوس های دریایی گیلان, دانستنیها, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

طرز تهیه:

برنج را کاملا شسته با یک قاشق نمک در آب خیس کنید، پس از نیم ساعت آب آن را دور ریخته مجددا دو پیمانه آب به آن اضافه کرده تا با دو قاشق روغن به مدت ۴۵ دقیقه به آرامی بپزد و دم بکشد. گوشت را تکه‌تکه کرده و در پیاز رنده‌شده همراه نمک و فلفل به مدت دو ساعت بگذارید در یخچال بماند بعد گوشت را به سیخ زده و روی ذغال یا اجاق‌گاز کباب کنید.

نکته:

این غذا همراه دوغ محلی خورده می‌شود.

در ظرف‌های جداگانه مخلفات این غذا را بچینید.

 

اشپل شور

ماست چکیده

کره محلی

زیتون

باقلای خیس‌شده

پیاز

:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دانشگاه گیلان یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در رشت قراردارد.

دانشگاه گیلان در راستای قراردادی میان ایران و آلمان غربی در سال ۱۳۵۳ تاسیس شد و از سال ۱۳۵۶؛ کار خود را با پذیرش ۱۵۵ دانشجو در ۹ رشته آغاز کرد. پس از انقلاب، «مدرسه عالی مدیریت گیلان» در لاهیجان و «مدرسه عالی بازرگانی رشت» با این دانشگاه ادغام شدند و دانشگاه کار خود را با حدود ۵۰۰ دانشجو در ۸ رشته ادامه داد. دانشگاه گیلان هم‌اکنون ۷ دانشکده دارد و هر سال بیش از ۲٬۵۰۰ نفر دانشجو را در ۱۳۹ رشته می‌پذیرد.

 

کپی برداری از این مطلب با ذکر وبلاگ نصیرمحله بلامانع می باشد
:: برچسب‌ها: دانشگاه گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

رئیس اداره حفاظت محیط زیست فومن و شفت گفت: سوزاندن کاه و کلش پس از برداشت برنج سرطان ریه را افزایش می‌دهد و موجب تشدید بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از فومن، علی اصغری روشنی در جلسه حفاظت محیط زیست این شهرستان با اشاره به سوزاندن کاه و کلش پس از برداشت برنج اظهار کرد: چند سالی است که گیلان از دود سوزاندن کاه و کلش پس از برداشت برنج رنج می‌برد و این رسم غلط  که از گذشتگان طبق یک باور قدیمی مبنی بر تقویت زمین برجای مانده است، هر ساله تکرار می‌شود.

وی مهم‌ترین مشکلات زیست‌محیطی ناشی از آتش زدن مزارع را آلوده کردن هوا دانست و تصریح کرد: انتشار گاز دی‌اکسیدکربن، تشدید پدیده گازهای گلخانه‌ای، انهدام بافت خاک، کاهش رطوبت خاک، از بین رفتن موجودات زنده محیط به ویژه کرم خاکی، فرسایش شدید خاک، کاهش حاصلخیزی زمین نتیجه سوزاندن کاه و کلش است.

این مسئول، مهم‌ترین عوارض جبران‌ناپذیر ناشی از سوزاندن کاه و کلش را به محیط زیست و سلامت شهروندان دانست و تصریح کرد: مشکلات تنفسی، تندی ضربان قلب، فشار مراکز خون‌ساز بدن به ویژه سلول‌های مغز استخوان، ناراحتی چشم، تخریب زودرس گلبول‌های قرمز به خاطر ترکیب آلاینده اکسید کننده و عامل بروز سرطان ریه و تشدید بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی است.
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه از شهرستان شفت و فومن, دانستنیها, اخبار گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شوکا یا آهوی شاخ دار کوچکترین گوزن ایران است که در جنگل های گیلان زندگی می کند. شوکا که به عنوان گوزن مینیاتوری گیلان معروف است، جانوری ارزشمند و در معرض انقراض است.

طول بدن این جانور 130 سانتیمتر و نر بالغ آن 30 کیلوگرم وزن دارد و تعداد شاخک هایش از  شش یا هشت تجاوز نمی کند.


این حیوان  اکثرا زیستگاههایش را طوری انتخاب می کند که در مجاورت نهر، چشمه، جویبار یا رودخانه باشد؛ شوکا روزها را به استراحت می گذراند و شب ها به چرا می رود، جوانه های درختان و درختچه ها و برگهای جوان آنها در جنگل های انبوه غذای ترجیهی اوست.

 آمار دقیقی از تعداد این حیوان در دست نیست و جنگلهای سیاهکل، فومن، تالش و ماسال عمده زیستگاهایش به شمار می آید.
 این حیوان اگرچه بسیار ترسو است و به ندرت از جنگل خارج می شود، اما جانوری تکرو است و از قلمرو خود در برابر شوکاهای دیگر دفاع می کند.پوست او در تابستان در قسمت پشت و پهلوها سرخ زنگاری تیره  تا سرخ قهوه ای و زیر شکم زرد و در زمستان پشت و پهلو ها دودی قهوه ای و زیر شکم سفید است.

این حیوان جمعیت بسیار خوبی در اروپا دارد و جمعیت آن در نیم قرن اخیر افزایش چشمگیری نیز یافته و تنها در اروپای مرکزی به ۱۵ میلیون رأس رسیده‌است. اما در خاورمیانه وضعیت نامناسبی دارد و در اسرائیل، فلسطین و لبنان منقرض شده‌است.

منبع : گیلان نیوز
:: برچسب‌ها: جانوران و حیوانات شهرستان شفت, حیوانات و جانوران گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شهرستان شَفت از شهرستان‌های استان گیلان  میباشد که در شمال ایران قرار دارد. شفت جلگه ای سرسبز است که درختان انبوهی را در دل خود جای داده است.شفت‌ از نواحی‌ قدیمی‌ با پیشینه‌ تمدنی‌ کهن‌ در گیلان‌ به‌ شمار می‌رود. مرکز شفت‌ قبلاً "گوراب‌ شفت‌" خوانده‌ می‌شد که‌ در نزدیکی‌ روستای‌ "نصیرمحله‌" امروزی‌ قرار داشته‌ و آثاری‌ از آن‌ نیز به‌ جای‌ مانده‌ است‌.
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, شهرستان شفت, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

همانند کفشهای لاستیکی زنان است که اغلب در فوصول پاییز و بارانی استفاده می شود و به علت قابلیت غیرنفوذ بودن آب هم اینک نیز طالبان زیادی دارد . پاپوش از جنس لاستیک و رزین که دارای سطحی صاف در کف پا بوده و قسمت داخلی جداره گالش از نوعی پارچه کلکدار قرمز رنگ پوشیده می شد .

بانوان گیلانی ابتدا چموش می پوشیدند سپس زرین گالوش به پا کردند . البته قشر مرفه کفش ساغری می پوشیدند . تا اینکه ارسی پاشنه بلند به نام بوزبولند buz bulond و پاشنه کوتاه به نام بوزکوتاه buz kuta مرسوم شد .

در تهیه این نوع کفش ابتدا بخش زیرین کفش را از پلاستیک می برند یعد بر اساس بزرگی یا کوچکی رویه آن را بریده و بعد از پرداخت کاری ، به وسیله سنباده ، رویه را با چسب به قسمت کف می چسبانند . این نوع کفش دار ای دوام و کیفیت خوبی نسبت به بقیه است .
:: برچسب‌ها: آداب وسنت های گیلان, آیین و رسوم گیلانی, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اگر مسافر هستید یا ماهیگیری را به طور حرفه ای دنبال نمی کنید و قصد دارید  برای تنوع هم که شده در این رشته مفرح و شیرین بخت آزمایی کنید.
برای شروع کار از مکان های مطمئن آغاز کنید ما ده نقطه را به شما معرفی می کنیم.
شما به راحتی می توانید این نقاط را پیدا کنید. همینطور می توانید در این مکان ها وسیله نقلیه خود را پارک کنید. و با خاطر جمع تر و نگرانی کمتری به ماهیگیری بپردازید.
اگر وسیله ماهیگیری ندارید نگران نباشید برای ماهیگیری به ابزار خاص و گران  نیاز نیست میتوانید سری به یکی از فروشگاههای لوازم ماهیگیری بزنید و یک چوب کاسی 4.50 که وسیله مناسبی برای شروع است بخرید.
اندازه قلاب هم البته بستگی به اندازه ماهی ای دارد که میخواهید بگیرید اما یک قلاب شماره 9 برای شروع اندازه مناسبی است.
برای نخ و سرب و چوب پنبه هم می توانید از فروشنده مشورت بخواهید.
حالا می ماند یک طعمه؛ اصلا نیازی نیست که به دنبال کرم یا لارو و یا رش و بقیه موارد بروید. خمیر ساده ترین و موثرترین طعمه است. و همه ماهی ها از این طعمه استقبال می کنند.

حالا برویم سراغ مکان های ماهی گیری:
1-    آستانه اشرفیه زیر پل.

2-    سنگچین بندر انزلی خصوصا صد متر آخر (پاییز و بهار زمان مناسب ماهیگیری است)

3-    سنگچین بندر کیاشهر صد متر آخر( پاییز و بهار زمان مناسب ماهیگیری است)

4-    مرداب کیاشهر (تابستان زمان مناسب ماهیگیری است)

5-    سد تاریک (امام زاده هاشم بهار و تابستان زمان مناسب ماهیگیری است)

6-    سد منجیل (بهار و تابستان زمان مناسب ماهیگیری است)

7-    شاهرود لوشان (بهار و تابستان زمان مناسب ماهیگیری است)

8-    آستانه اشرفیه رودخانه جنب کارخانه کود شیمیایی (بهار و تابستان زمان مناسب ماهیگیری است)

9-    تالاب انزلی (بهار و تابستان زمان مناسب ماهیگیری است)

10-    استخر پارک دانشجو رشت (بهار و تابستان زمان مناسب ماهیگیری است)
در سنگچین ها می توانید زردپر و کفال و ماهی سفید صید کنید و در جاهای دیگر زرد پر و کپور. حالا بنشینید قلاب بیندازید و منتظر یک صید خوب بمانید.
راستی یادتان نرود که ماهی های کوچک را به آب برگردانید.

منبع : گیلان نیوز
:: برچسب‌ها: ماهیگیری, ماهیگیری در گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اندر زمین ، اندر هوا ، کولا بسر سبز قوبا

روی زمین ، روی هوا ، روی سر کلاه  قبای سبز

 خیار درختی

ای سر قالی او سر قالی وسط نیشته غلامالی

این سر قالی اون سر قالی ، وسط نشسته غلامعلی

 چراغ

ای سر آرده او سر آرده میون زرده

 این سر آرد آن سر آرد میانش زرد است

 تخم مرغ 

ای سر دراز قرقره ،او سر دراز قرقره ، دورون دره تورش تره ، بیرن فجه سگ نخوره

این سرش دراز است مانند قرقره ، آن سرش دراز است مانند قرقره از درونش تره ترش بیرون تراوش می کند که سگ نمی خورد

بینی 

اونه سره بیبینی خوره پریه کونه

اگر سر آن را ببری برای خودش گریه می کند

پیاز

اونه سر نیبینی حرف نزنه

تا سر آن را نبری حرف نمی زند

نامه

اونه بوکوشی ونگ زنه

اگر آن را بکشی گریه می کند

درخت انگور

از جور بکفی خو گوشونه تکان دهه

اگر از بالا بیفتد گوش خود را تکان می دهد

زنبیل

تا اونه چشم انگوشت کونی اونه دهن وا به 

تا انگشت در چشم آن می کنی دهنش را باز می کند

قیچی  

دینه اما نینه

می بیند اما نمی بیند

بیسواد 

:: برچسب‌ها: چیستان های گیلانی, دانستنیها, فرهنگ گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نان برنجی تمیجان از نانهای سنتی منطقه گیلان میباشد که با آرد برنج وبه صورت سنتی پخت میشود  و بیشتر در مناطق روستایی شرق گیلان پخت میشود .  و در بازار روز شهرهای لاهیجان ُ لنگرودُ رودسر ُ املش ُ  آستانه اشرفیه و رشت یافت میشود . از سوغات های بسیار پرطرفدار منطقه نیز به شمار میرود و مسافران با اولین خرید همواره مشتری دائمی این نوع نان میباشند . تمیجان اسم روستائی تاریخی و با قدمت طولانی در حوالی املش میباشد که ظاهراْ این نان نخستین بار از این منطقه به بازار گیلان معرفی و به همان اسم نیز شهرت یافت .

عکس زیر نیز از بازار ماهی فروشان لنگرود گرفته شده که نان تمیجان به وفور در آن پیدا میشود .

منبع :http://iranchaf.blogfa.com
:: برچسب‌ها: شیرینی های گیلانی, غذاهای گیلانی, دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

صنایع دستى به ویژه صنایع دستى روستایى نوعى فعالیت اقتصادى است که آمیختگى شدید آن با سنت ها عادات و بینش سازندگان و همچنین تاثیر محسوس محیط جغرافیایى در این صنعت موجب تمایز آن از فرآورده هاى دیگر مى شود. در نقاط مختلف گیلان و با توجه به فرهنگ هر منطقه صنایع دستى خاصى رواج دارد از جمله : سفالگرى در املش و روستاى جیرده شفت، شال بافى که ویژه تالش ها و گالش ها است. چوموش دوزى یا چارق دوزى که در ماسوله رایج است. همچنین حصیر بافى و بامبو بافى، قالى و گلیم بافى و قلاب دوزى در مناطق مختلف استان رایج است.

سفال

نمد

سبد


چوموش دوزی

منبع :گالری  تصاویر گیل یار
:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

لاهیجان یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای استان گیلان است که قرن ها مقر حکومت سادات کیایی بود. این شهر به شهر چای ، اشتهار دارد ؛ زیرا چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در سال ۱۳۱۹ هـ . ق در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.
:: برچسب‌ها: درباره چای, گالری عکس گیلان, شهر لاهیجان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سه پرده از مسائل تاریخی،اقتصادی و ورزشی رشت

 پرده‌ اول:

به گوشه و کنار رشت، این بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شمال کشور که می نگری، در می یابی از آن شهری که روزی با نام دارالمرز یا دارالامان، دروازه ی تجارت ایران به اروپا محسوب می شد، دیگر نام و نشانی باقی نمانده است.

شهری که خیلی زود در سایه ی مبادلات اقتصادی با اروپا، توسعه ی مدنی یافت و آموزش و تعلّم در آن، زودتر از بسیاری از نقاط کشور، به شکل امروزی و در غالب مدارسی چون شاهپور و فروغ درآمد. شهری که نشان افتخار تشکیل برخی ازنخستین نمادهای فرهنگی و هنری چون اولین کتاب خانه ی ملی عمومی و نخستین اجرای تئاتر کشور را بر سینه ی خود دارد؛ همان شهری که ۸۰ درصد روزنامه های دوران مشروطیت کشور، در آن منتشر می شد.

با این همه، اگر چه این شهر در دامان خود، بزرگان و مشاهیر بسیاری چون پرفسور رضا، پرفسور سمیع، پرفسور بهزاد، پرفسور اکبر زاده، دکتر معین، دکتر پورداود، دکتر آذراندامی، هوشنگ ابتهاج، خسرو گلسرخی، دکتر عضدی، فریدون پور رضا، انوشیروان روحانی، محمود نامجو و بسیاری از نامداران دیگر را پرورانده و در کنار دیگر مشاهیر گیلانی به جامعه تقدیم کرده است ، اما افسوس که از آن دامان پر مهر و از آن فرزندان فرزانه اکنون جز تندیس هایی در چهار گوشه ی خود به یادگار ندارد.

شهری که هیچگاه در معادلات زمان خود حل نشد و به عنوان یکی از قطب های تاثیر گذار، شخصیت مستقل خود را از حکومت های خودفروخته ی مرکز که همچون آستینی بر دست استعمار آن زمان عمل می کردند حفظ کرد، اکنون فاصله ای شگرف با دورنمایی که می توان بر آینده ی آن متصور شد یافته است.

به نظر می رسد کلانشهر رشت که کلان شدن خویش را از راهی غیر ازتوسعه ی بافت شهری به دست آورده، همواره از وجود مدیریت ی فراگیر که دارای نگاهی جامع، عمیق و درخور به مرکز استان باشد، محروم مانده است.

مدیریتی که با انتقال تابلوی خوشامد ورود به شهر رشت به چند کیلومتر بیرون از شهر، به جای توسعه ی حقیقی بافت شهری، به استقبال رشتِ کلانشهر رفت …!

برای درک عمق بحران مدیریت این شهر، نیاز به نگاه عمیق و کارشناسی نیست. در عبوری ساده و با چشمان غیر مسلح هم می توان به کنه ستمی که بر مردمان این شهر رفته و می رود پی برد.

:: برچسب‌ها: مقالاتی در مورد گیلان, مقالات فرهنگی گیلان, مقالات گیلانی, شهرستان رشت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) در سال 180 قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود.

آن حضرت ظاهرا کوچکترین فرزند حضرت امام موسی کاظم (ع) بوده و نام مادر بزرگوارشان نیز نجمه است.

سید جلال الدین اشرف (ع) دومین چهره علوی مشهور است که بعد از یحیی بن عبدا... بین الحسن بین سالهای 206 تا 210 هجری قمری وارد سرزمین گیلان شدند.

این امامزاده بزرگوار که پس از شهادت امام رضا (ع) برادر بزرگوارشان، وارد گیلان شدند هنگام ورود به این منطقه اولین نبرد و مقابله را در حوالی زنجان و قزوین که در آن زمان دالمرز بین اعراب مسلمان و دیلمیان بود با خوارج و لشکریان خلفای عباسی داشته است. آن حضرت در این جنگ که چهارماه بطول کشید به کمک قبایل دیلمی و مردان ترک زبان (استا جلو) موفق شد زنجان را در ذی الحرام 206 هجری قمری فتح کند.

نقش دیلمیان در همراهی سید جلال الدین اشرف (ع) برای از بین بردن لشکر کفر و خوارج و پیروزی نهضت و فتح زنجان، قزوین، طارم و رودبار بسیار کلیدی بود تا جائیکه در فتح طارم و حوالی آن بیش از یکهزار و 200 نفر از مسیحیان به دست آن بزرگوار مسلمان شده و به لشکر ایشان پیوستند.

آن امامزاده بزرگوار همچنین پس از فتح رشت که در سال 207 هجری قمری صورت گرفت وارد این شهر شدند که مورد استقبال با شکوه مردم کوچه و بازار از ایشان شد و مقدمشان را گرامی داشتند.

سید به مدت 9 ماه در رشت حکومت کردند و لاهیجان و سیاهکل نیز در سال 208 هجری قمری به دست ایشان فتح و شهرها آبادی های غرب گیلان نیز در سال 210 از دست حاکمان ظلم و جور آزاد شدند.

سید جلال الدین اشرف (ع) با گروهی از سادات حسنی و حسینی در لاهیجان بر مسند رهبری تکیه زد و در این شهر نماز جمعه اقامت وی کرد و شریعت محمدی (ص) را ترویج می داد و در خطبه های از احادیث پدر و اجدادش روایت نقل می کرد و حکومت مستقلی نیز تشکیل داد و به عنوان رهبری روحانی و معنوی از نزدیک بر امور حکومتی بود و در حقیقت نخستین حکمت شیعه در سال 211 در گیلان تشکیل شد و تا سال 223و یا به قولی 23 تداوم یافت.

لشکر آن حضرت سرانجام در جنگی که با یکی از کفار به نام 'چهل گوش' داشتند در حوالی رودبار در محلی به نام دارستان شکست می خورد و آن حضرت دین مجروح می شوند. آن بزرگوار پس از این مجروحیت در منزل شخصی به نام شیخ مفید الدین اسکان پیدا می کنند و در 14 رمضان سال 223 یا 230 هجری قمری به شهادت می رسند.

پیکر پاک آن حضرت نیز پس از شهادت طبق وصیتش در تابوت گذاشته شده و در رودخانه خروشان سفید رود رها می شود. پیکر آن حضرت بعد از گذشت 100 کیلومتر در حوالی لاهیجان و در قریه ' اکیم' به ساحل رسید و توسط مردم از آب گرفته و در همان کنار ساحل به خاک سپرده شد.

"گوهر شاد خانم بنت کیا رستم" که از خاندان شیعی آل بویه بود در سال 312 هجری قمری گنبدی زیبا بر روی قبر آن حضرت نهاد و محل دفن سید جلال الدین اشرف (ع) که در آبادی بی نام و نشانی قرار داشت بعدها به نامهای کوچان، جلالیه، اشرفیه و هم اکنون آستانه اشرفیه معروف است.

حرم مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) هم اکنون زیارتگاه عاشقان اهل بین (ع) از سراسر نقاط کشور است و این حرم همه ساله پذیرای خیل بسیاری از زائرین است.

منبع : پرتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, شهر مقدس آستانه اشرفیه, جاذبه های گردشگری گیلان, اماکن زیارتی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

منبع :گیلان آنلاین
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این قلعه در ییلاق ارده شهرستان رضوانشهر واقع است که اقامتگاه ییلاقی حاکمان تالشدولاب به شمار می آمد . در فصل تابستان ییلاق های این منطقه بخش بزرگی از ساکنین روستاهای جلگه ای بخش پره سر را در خود جای می داد  و بدین لحاظ این قلعه در کنار سایر جاذبه های گردشگری این منطقه واقع شده است.درباره مشخصات و ویژگی های این قلعه تا کنون مطالعه ای انجام نپذیرفته است.وامروزشکل اصلی قلعه به دلیل بی توجهی از بین رفته است .و یک عکس قدیمی از قلعه در ذیل آمده است .

منبع :http://homiyrabordbar.blogfa.com/
:: برچسب‌ها: اماکن تاریخی و باستانی گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 منطقه چاف یکی از مراکز مهم هندوانه‌خیز در سطح شهرستان لنگرود و گیلان است که علاوه بر تامین نیاز مصرف داخل استان به دیگر استان‌های همجوار نظیر مازندران، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی، قزوین و کرمانشاه نیز صادر می‌شود.

باغ‌های چاف ماسه‌ای بوده و هیچ‌گونه مواد غذایی را در برندارد، کشاورزان از این زمین‌ها تنها به عنوان یک بستر برای کشت هندوانه استفاده می‌کنند.
:: برچسب‌ها: شهر زیبای لنگرود
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

به نام خدا

سلام....

امیدوارم حالتون خوب باشه و ایام به کامتون و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما تو این روزها و شبهای عزیز...

شنبه هشت مردادماه 1390 ساعت 8:43 عصر بود که به طور رسمی وبلاگ نصیرمحله  کار خود را آغاز کرد.این وبلاگ در اولین مطلب خود به معرفی اجمالی روستای نصیرمحله  پرداخت. روزهای اول، خیلی برایم سخت بود ، طوری که همه هم و غمم این بود که روستای خود را بتوانم به نحو احسن به مردم بشناسانم و سعی میکردم مطالبم را با وسواس بیشتری انتخاب و منتشر کنم  ،  چیزی نگذشت که تقریبا بسیاری از هم محلی ها  نسبت به وجود چنین فضای مجازی که بتوانند در آن به ابراز عقیده بپردازند و یا از اخبار روستا آگاه شوند، پی بردند.  اکنون یک سال از شروع این فعالیت ها که هدف خود را آبادانی روستاو معرفی زیبایی های استان زیبای گیلان  می داند می گذرد.  و امیدوارم که مطالبی که در این یک سال درون وبلاگ گذاشتم مورد استفاده شما علاقه مندان قرار گرفته باشه و استفاده برده باشید و نیز امیدوارم در  دومین سال فعالیت این وبلاگ  با جدیت و مشارکت بیشتر هم ولایتی ها همراه باشد و امید است به جای مایوس بودن از آرمان های این وبلاگ، صبر و امید توشه راه همگی دوستان باشد.

شما  عزیزان نیز میتوانید با نظرات گرانبهای خود مرا در رسیدن به این مهم یاری کنید.

باتشکر : مهدی پور
:: برچسب‌ها: به مناسبت اولین سالگرد تاسیس وبلاگ نصیرمحله, درباره نصیرمحله
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در این عکس زنبوری را پس از نیش زدن دست یک فرد نشان می‌دهد، در حالی که مقداری از بافت شکمش به نیش به جا مانده، چسبیده است.

عکسی که در زیر می‌بینید، توسط «کتی کیتلی گاروی» گرفته شده است، و برنده نشان طلای «انجمن ارتقای ارتباطات» Association for Communication Excellence شده است.

به گزارش سه نسل به نقل از یک پزشک ، این عکس زنبوری را پس از نیش زدن دست یک فرد نشان می‌دهد، در حالی که مقداری از بافت شکمش به نیش به جا مانده، چسبیده است.

این عکس منحصر به فرد است و پیش از این هرگز عکسی مشابه ندیده بودیم. از نیمه قرن نوزدهم، اجداد خانم گاروی در کالیفرنیا زنبورداری می‌کردند، خود او در دپارتمان حشره‌شناسی یک متخصص است. این عکس زمانی گرفته شد که او متوجه وزوز یک زنبور عسل دور و بر دوستی که در حال قدم زدن با او بود، شد. او حدس زد که زنبور می‌خواهد دوستش را نیش بزند، خوشبختانه او دوربینی همراه داشت و آمادگی لازم برای گرفتن این عکس را هم داشت.

منبع : تبیان
:: برچسب‌ها: دانستنیها, گوناگون, زنبورداری در شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بقعه امامزاده هاشم در 30 کیلومتری جاده رشت به تهران در استان گیلان قرار دارد. در شجره نامه موجود در بقعه، امامزاده هاشم چنین معرفی شده است هاشم بن‌ محمدبن عبدالله بن حمزه‌ بن محمدبن الحنفیه بن علی بن ابی‌طالب(ع).

 

بنای بقعه را به علت اینکه مداخل خوبی دارد هرچند سال یک بار تعمیر و نوسازی کرده‌اند از این رو بافت اصلی بقعه به کلی به هم خورده است. در جنگ جهای اول و نهضت جنگل این بقعه سیب فراوان دید بعد از کشیدن راه شوسه بقعه کنار شاهراه اصلی شمال قرار گرفت و ساختمان جدیدی برای ن ساخته شد زلزله 31 خرداد 1369 گیلان بنای مزبور را به میزان وسیع خراب کرد که در حال حاضر بازسازی شده است.

 

این بنا دارای بازارچه، مهمانسرای چند طبقه، مسجد بزرگ و با شکوه، پارکینگ، پارک و تاسیسات مربوط به ن، کتابخانه، مجموعه اداری، غسالخانه، کشتارگاه و درمانگاه است و این مجموعه و از پای کوه تا قله ن ادامه دارد.

منبع :tebyan.net
:: برچسب‌ها: اماکن زیارتی استان گیلان, اماکن زیارتی, روستای امام زاده هاشم (ع), جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در ادامه این مطلب نکاتی در مورد طرز استفاده از لپ تاپ و باطری لپ تاپ ارائه شده است که امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد .

برای باراول حتماً دستگاه رابمدت 8 ساعت شارژ کنید. البته در عصرکامپیوتر ،  لپتاپها ابتدا 8 ساعت شارژ شده  و سپس نصب ویندوز  و آماده سازی آن انجا میشود و در نهایت به مشتری تحویل میدهیم

بجز بار اول در دفعات بعدی درصورت استفاده ازبرق حتماً به چراغ باطری لپتاپ خود توجه کنید.

اگرباطری شما 100 % شارژشده و چراغ نشانگر باطری لپتاپ  ازحالت نارنجی به سبز تغییر رنگ داده ، شارژر را را از برق کشیده وفقط با باطری کار کنید.

اگر با پیام Low Battery  مواجه شدید (و یا به صورت نارنجی و چشمک زن شدهبدین معنی است که  باطری رو به اتمام است و درصورت عدم توجه به این علامت، دستگاه بعدازچند دقیقه خاموش می شود. لذا باید مجددا شارژر را وصل کنید .

آداپتور نوت بوک را به هیچ دستگاه دیگری متصل نکنید.

روی سیم آداپتور، اجسام سنگین قرار ندهیدوروی آن نایستید. سیم آداپتور را در مسیر رفت وآمد،قرارندهید.

برای جدا کردن آداپتورازبرق، هیچگاه سیم آداپتور را نکشید وفقط ازدوشاخه بکشید.

سعی کنید برای ارتباط برق با آداپتورازسیم بلند استفاده نشود.
ازقراردادن نوت بوک درشرایط زیرخودداری کنید:
نورمستقیم آفتاب
محیط مغناطیسی
 باران ومحیط های مرطوب
 تکان شدید مخصوصاً درهنگام روشن بودن
:: برچسب‌ها: دانستنیها, کامپیوتر
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

•شو سوت=شو سوج= شوسوز
  نوعی ضایعه پوستی است که روی صورت و دست و پا ایجاد می شود.معتقدند اگر که:کسی شب آب جوش را در  حیاط بریزد و بسم الله نگوید, بچه های جن و پری می سوزند و با نفرین جن و پری زخم شو سوت روی بدن ریزنده آبجوش پیدا می شود.

•بوی پا:
پوست انار ترش را با کمی آب در دیگی می جوشانند و با آن آب پاها را می شویند و بعد به پنجه پا کمی حنا می گذارند,بوی پا از بین می رود.

ناخن و انگشت:

ناخن گرفتن را در شب گناه می دانند.

اگر مرغی ناخن بخورد گوشتش را حرام می دانند و بر این باورند که آن حیوان فورا می میرد.

ناخن را بلند نمی کنند چون این کار را شیوه گران می دانند.

ناخن را پس از چیدن در کاغذی پیچیده و لای دیوار و یا آن را دفن می کنند، چون بر این باورند که در قیامت باید ناخن ها را جمع آوری کنند.

می گویند؛ اگر آب نیم خورده روی دست کسی بریزد گوشه ی انگشتانش ریشه در می آورد.

شکستن انگشت یعنی به صدا در آوردن آن را معتقدند که در پیری رعشه و پرکش بر دستان متولی می شود، یا دست خود را به خاک می مالند.

معتقدند که پس از خاراندن ابرو، باید انگشت را بوسید تا آبرو و حیثیت آنها هرگز لکه دار نشود.

جغد، کلاغ و خروس

اگر جغدی در حیاط منزل یا بر سر درخت دیده شود، وجود آن را بر جان اهالی منزل شوم می دانند و معتقدند اگر مریضی داشته باشند فوت خواهد کرد.

قارقار کلاغ را در حیاط منزل، آمدن مهمان را نوید می دهند.

آمواز بی موقع خروس را در سحر یا شب دلیل بر شوم بودن آن می داننی و باور دارند که باید آنرا سر برید یا مهمان ناخوانده را نوید می دهد.

مهمان:

معتقدند اگر خروس یا مرغ بر سر در بخواند مهمان می آید.

اگر موی زنی تک شود یعنی از روسریش بیرون بیاید آن را بوسه داده و می گویند مهمان می آید و بعضی خانم ها که با مهمان میانه خوبی ندارند با عصبانیت آن را می کنند.

اگر بر حسب اتفاق وسایل روی سفره در یک ردیف قرار بگیرند مهمان می آید.

معتقدند اگر در کفش های میهمان نمک بریزد زود از آنجا می رود.

اگر هر دختر بچه ای جاروب به دست گیرد معتقدند که مهمان می آید.

دزدی از خانه عروس
موقع بردن عروس به خانه داماد, بستگان داماد چیزی را از خانه عروس می دزدند و به خانه داماد می آورند; به نشانه اینکه جای پای عروس در خانه داماد محکم باشد.
(گاهی مادر عروس , چیزی را در معرض دید می گذارد که آن چیز مخصوص را بدزدند.)

در موقع باران چنین باور دارند که اگر اسم چهل کچل را گفته و بر طنابی تشکه ( گره) بزنند باران بند می آید.

آب و هوا و خورشید ماه :

1- اگر باران و آفتاب با هم باشد می گویند عروسی شغال است.

2- اگر شغال ها  در شب تابستان با هم فریاد کنند نشانه ی نزول هواست.

3- غلطیدن سگ نشانه ی به هم خوردن هواست.

4-اگر گربه دست و پاهایش را بلیسد نشانه به هم خوردگی هواست.

5-اگر خسوف و کسوف اتفاق افتاد، می گویند ماه یا خورشید راه " چی بیته" و بر این باورند که اژدها می خواهد ماه یا خورشید را ببلعد.

برگرفته از کتاب سیمای کوچان ( محمد مهدی بحرالعلوم گیلانی)
:: برچسب‌ها: باورداشتها در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

« ننم اَنَ دِ لَ چه مارغانه بزه »

مفهوم ؛ نمی دونم این چه توطئه ای کرده .

 

« شونده کوپه اَنِ ریحانه بو اَیه »

مفهوم ؛ طرف آدم ولخرجی زیاد داره .

 

 « آغوز دارِ جور ایشماره »

مفهوم ؛ کسی که در محاسبه خیلی دقیق و تیز هوشه .

 

 « روغن زردُ کره ماسال »

مفهوم ؛ کسی که در خرج کردن خسیس باشه .

 

 « خفتن وقتَ به نیشتن بمو »

مفهوم ؛ زمانی که موقع خوابه تازه بی خوابی به سرش زده  .

 

 « مردک ده میان راه ندَاید سراغ کدخدایه گیفتی »

مفهوم ؛ کسی که عرضۀ کاری رو نداره بهانه بیجا میاره .

 

 « حله فَندر چه عروس گوله بَوَردید »

مفهوم ؛ نگاه کن ببین چه بیخودی شلوغ انداختن .

 
:: برچسب‌ها: ضرب المثل های گیلکی, ضرب المثل
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

امامزاده ابراهیم منطقه ای خوش آب و هوا در دل جنگل های شهرستان  شفت است  که به فاصله 20 کیلومتری شهر شفت قرار دارد. شاهزاده ابراهیم مثل همه مناطق ییلاقی دیگه شمال نقطه ای است که می توانید کوه و جنگل و رودخانه و ییلاق و کوههای پوشیده از برف رو در یک زمان مشاهده کنید .
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, اماکن زیارتی شهرستان شفت, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

منبع : گیلان آنلاین
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, غذاهای گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ساخت بلندترین سد بتونی غلتکی ایران در رضوانشهر 15 درصد پیشرفت کار دارد.

ساخت این سد  به ارتفاع  137  متر در سال 89 در شفارود رضوانشهر آغاز شده است. بتن غلتکی که از مصالح سنگی خنثی – مواد سیمانی و آب تشکیل می شود بتنی است که در اجرای سازه های حجیم کاربرد دارد و برای اجرای آن از ماشین آلات راهسازی و عملیات خاکی استفاده می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: برای ساخت این سد با ظرفیت ذخیره 100 میلیون متر مکعب آب 450 میلیارد ریال هزینه شده است.

سیف ا... آقابیگی با اشاره به اینکه در حال مذاکره برای یافتن سرمایه گذار خارجی هستیم گفت: حدود 3 هزار میلیارد ریال معادل 85 درصد منابع مالی ساخت این سد از طریق فاینانس هزینه خواهد شد که در صورت تامین اعتبار در مدت 48 ماه به بهره برداری می رسد.

تامین آب شرب شهرستانهای رضوانشهر و پره سر - تامین آب کشاورزی 10 هزار و 830 هکتار از زمینه های منطقه و تامین آب سالانه مورد نیاز صنایع غرب گیلان و تولید انرژی برق آبی از اهداف ساخت این سد است.

سد شفارود در شش کیلومتری جنوب غربی رضوانشهر و 65 کیلومتری رشت بر روی رودخانه ی شفارود ساخته می شود.

منبع : خبر گیلان
:: برچسب‌ها: اخبار گیلان, خبرهای تازه
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیلان » چوبان - صومعه سرا

گیلان » غروب ماسوله

گیلان » لباس محلی گیلان

گیلان » بازار

گیلان » ماسوله

گیلان » اشکورات رودسر

گیلان » رشته خشکار

گیلان » رودبار

منبع :http://chaboksar-city.ir
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مرغ ،آهنگ جدایی ساز کرد
ناگهان از سفره ام پرواز کرد
از فراقش قلب بشقابم شکست
قاشق و چنگال من در غم نشست
دید او فیش حقوقم را مگر؟
کاین چنین از پیش من بگرفت پر
مرغکم رفتی تو از پیشم چرا
کردی از پیش خودت کیشم چرا
من به تو خیلی ارادت داشتم
حشر و نشری با کبابت داشتم
خاطراتت مانده در کنج اجاق
سوخت قلب دیگ تفلون از فراق
با سس قرمز چه زیبا می‌شدی
خوب و دلچسب و دلارا می‌شدی
ای فدای ژامبون رنگین تو
سوپ‌های داغ و آن ته چین تو
ناز کم کن پیش ماها هم بیا
لطف کن ،یک شام، اینجا هم بیا
دستمان از گوشت دور است ای نگار
پس تو دیگر اشکمان را در نیار
زندگی بی تو جهنم می‌شود
سکته ،اسبابش فراهم می‌شود
ای فدای قُد قُدایت باز گرد
این دل و جانم فدایت باز گرد
بی تو باور کن که مردن بهتر است
از جهان تشریف بردن بهتر است
تازگی از دیگران دل می‌بری
هرکه بامش بیش ،با او می‌پری
در نبودِ هیکل زیبای تو
دلخوشم با سنگدان و پای تو
پس چه شد آن بال‌های خوشگلت
لک زده است این دل برای شنسلت
ذهن یخچالم پُر است از یاد تو
بازگرد ای خوشگل تو دلبرو
تخم خود را لا اقل از ما نگیر
تا که با خاگینه اش گردیم سیر

منبع : گیلان آنلاین
:: برچسب‌ها: طنز
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سال هاست بچه ها و مردم روستا از او به بزرگی یاد می کنند. او که از آتش، جان سالم به در برد با چهره ای کاملاً متفاوت زیست و اسطوره جاودان فداکاری و ایثار به معنای واقعی شد. او اکنون یکی دیگر از قهرمانان درس فداکاری کتاب های فارسی دانش آموزان کلاس سوم ابتدایی در کنار ریزعلی خواجوی(دهقان فداکار) و شهید حسین فهمیده است، معلم فداکاری که متولد سال1333 بود و آن زمان معلمی کلاس پنج ابتدایی مدرسه روستای بیجارسر شفت را بر عهده داشت.

در 18بهمن76 ساعت 11صبح بر اثر وزش باد شدید و طوفانی بودن هوا بخاری کلاس دوم آتش گرفت و منجر به آتش سوزی کلاس شد. بچه ها را یکی یکی به همراه معلم دیگری از کلاس بیرون آورد اما در این مدت آتش تمام کلاس را فراگرفته بود، وقتی خواست بیرون بیاید در بسته شد و به دلیل اینکه در کلاس از درون دستگیره نداشت، در داخل کلاس گیر افتاد.

او خود را به شعله های سوزان انداخت تا برای همیشه پروانه شدن را به دانش آموزان بیاموزد. گرچه از ناحیه سر و صورت دچار سوختگی شدید شد اما زخم روزگار او را چون معلم ایثارگری که طپش قلبش با ضربان قلب دانش آموزانش به صدا درمی آمد، ماندگار کرد.


بینی و لب و گوش هایش از سوختگی فرو رفته، هر دودستش از شدت سوختگی قطع شده و از کار افتادند، به طوریکه هیچ کاری با دست هایش نمی توانست انجام دهد. اندامی نحیف و قدی کوتاه و جثه ای ضعیف، نمایشگر درد ناشی از جراحات وارده بر اوست تا جایی که 17بار عمل جراحی شد.


پس از آن به پاس فداکاری این معلم از جان گذشته نام مدرسه به مدرسه «معلم ایثارگر حسن امیدزاده» تغییر یافت.

 او به همین واسطه چند سال پیش، مدال لیاقت از ریاست جمهوری وقت ایران دریافت کرد که توسط آموزش و پرورش به وی اهدا شد.

حالا این معلم فداکار پس از سال ها تحمل رنج ناشی از سوختگی، در شب چهارشنبه گذشته 28 تیرماه 91 در سن 58 سالگی در بیمارستان شهرستان فومن دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.


پیکرش با حضور مسئولان استانی و شهری، در زادگاهش روستای بیجارسر شهرستان شفت در غرب مرکز استان گیلان آرام گرفت.

روحش شاد یادش گرامی

منبع : گیلان آنلاین
:: برچسب‌ها: قهرمانی از سرزمین گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

بیش از دو تن مرغ زنده قاچاق در فومن کشف شد

فومن - رییس اداره تعزیرات حکومتی فومن از کشف و ضبط دو و نیم تن مرغ زنده قاچاق در این شهرستان خبر داد.

 

'مسعود طالب پور' عصر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،افزود: این میزان مرغ زنده قاچاق که شب گذشته توسط یک کامیون خارج از شبکه توزیع، از شهرستان صومعه سرا به سوی شهرستان سیاهکل استان گیلان در حال حرکت بود ،توسط گشت و بازرسی ناحیه مقاومت بسیج سپاه فومن کشف و ضبط شد.

وی اضافه کرد: راننده این کامیون جهت طی مراحل قانونی دستگیر و کامیون حامل مرغ زنده قاچاق نیز توقیف شده است.

رییس اداره تعزیرات حکومتی فومن اظهار کرد: مرغ های زنده فوق، پس از ذبح در کشتارگاه منطقه، به قیمت تعاونی بین مردم این شهرستان توریع خواهد شد.

منبع :خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه از شفت و فومن, اخبار گیلان, خبرهای تازه
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

حجت‌الاسلام علی بهجت ضمن اشاره به شاخص‌ترین ویژگی‌های پدر خویش، از سرنوشت نامعلوم چمدانی سخن گفت که آیت‌الله بهجت اسرار مگوی خود را در آن نگهداری می‌کرد.

پدرم اسرار مگوی خود را مگو گذاشت/ راز چمدان آیت‌الله بهجت چه بود؟
حجت‌الاسلام و المسلمین علی بهجت در ابتدای این گفت‌وگو بیان داشت: زندگی پدرم دو جهت داشت: بخشی از زندگی ایشان، جهت فیزیکی آن است که در خانواده و دوستان مطرح بود و گوشه‌هایی از آن به ما رسیده است ولی جهت دیگر؛ زندگی درونی ایشان بوده که نه خودشان راجع به عواملی که در شخصیت ایشان موثر بوده صحبت و راهنمایی می‌کردند و نه حتی مدارک و آثار و نامه‌هایی را که از علمای مختلف داشتند و ما می‌توانستیم از آن بهره ببریم را نشان می‌دادند.

وی افزود: معمولا یک چمدانی داشتند که این مدارک و نامه‌های علمای بزرگ به ایشان را در آن گذاشته و قفل کرده بودند که در دسترس ما نباشد. حدود یک سال قبل از رحلتشان آن چمدان را از من خواستند. بنده چمدان را برای ایشان بردم و بعد دیگر از آن چمدان خبری نشد. نمی‌دانیم که چه شد. یقین داریم از منزل بیرون نرفته ولی دیگر نیست.

وی تأکید کرد: ایشان اسرار مگوی خود را واقعا مگو گذاشتند. ما یک سری اطلاعات از ایشان به صورت کم و کوتاه و پراکنده به دست می‌آوردیم. این اطلاعات به صورت معما برای ما باقی بود. بنده چون فارغ التحصیل فلسفه بودم، عادت داشتم باور خیلی چیزها برایم با برهان و دلیل باشد. باید به یقین صد در صد می‌رسیدم و ادله 20 درصد و 50 درصد برایم کافی نبود. لذا به زندگی و تحصیل خود مشغول بودم و فقط لوازمات ضروری زندگی ایشان را تهیه می‌کردم.

علامه جعفری فرمود: تمام کارهایت را رها و به این پیر خدمت کن!
فرزند آیت الله بهجت در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با فارس به ماجرای حضور علامه جعفری در خانه‌شان اشاره کرد و افزود: میان کارهایم روزی چند ساعت را به ایشان اختصاص می‌دادم و در خدمتشان بودم و بقیه را به اتاق خود در بیرون و خوابگاه که حجره‌ای بود می‌رفتم و مشغول کارهای شخصی‌ام می‌شدم. تا اینکه در سال 1363 علامه جعفری یک روز که از منزل آیت الله بهجت بیرون می‌رفت، با حرف‌هایش یک تلنگری به من زد.
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی, مقالات فرهنگی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چشمه ی قل قل

طبیعت روستای قوشلانه

دریاچه ی خلشکوه

چراکوه

منبع : دیلمستان
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بیش از شش هزار داروی غیرمجاز در

شهرستان شفت کشف شد


رشت - فرمانده انتظامی شفت از کشف بیش از شش هزار داروی غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.

 

سرهنگ فرداد فکوری عصر روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در تشریح این خبر گفت: در پی کسب گزارش های مردمی مبنی بر نگهداری و فروش داروی غیرمجاز در برخی واحدهای صنفی، موضوع به طور ویژه در دستور کار کارآگاهان آگاهی قرار گرفت.

وی ادامه داد: کارآگاهان آگاهی پس از انجام تحقیقات نامحسوس پلیسی از صحت گزارش ها اطمینان حاصل کرده و با هماهنگی کارشناسان شبکه بهداشت و درمان و اداره تعزیرات حکومتی شهرستان در بازدید از سه واحد صنفی، 6 هزار و 151 عدد قرص و کپسول غیرمجاز کشف و ضبط کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان شفت با بیان اینکه متهمان با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شدند، از شهروندان خواست با توجه به اینکه مبارزه با قاچاق داروی غیر مجاز از اولویت های پلیس است، در صورت علم و آگاهی از نگهداری داروی قاچاق و غیر مجاز مراتب را در اسرع وقت به مرکز فوریت های پلیسی اطلاع دهند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه از شفت و فومن, اخبار گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

15 راهکار ساده تغذیه ای برای افطار و سحر


هدف ما از روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان علاوه بر اجر معنوی آن، بهره بردن از منافع جسمانی و روانی این ماه مبارک است. البته ماه رمضان امسال به دلیل مصادف شدن با روزهای گرم و طولانی تابستان دارای حساسیت و تحمل بیشتری است اما با یک برنامه تغذیه ای درست هنگام افطار و سحر می توانیم بدون هیچگونه مشکلی از مزایای آن بهره ببریم و به مشکلاتی مانند ضعف بدنی، افت فشار، تشنگی و گرسنگی نیز دچار نشویم.

 


رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در افطار و سحر می تواند روزه داران را به منظور دریافت منافع بدنی و تسهیل بهره مندی از مزایای روحانی این ماه مبارک یاری کند زیرا یک فرد بیمار به درستی نمی تواند از برکات ماه رمضان فیض ببرد.

 

1) برای اینکه کمتر هنگام روزه داری تشنه شوید بهتر است در برنامه غذایی سحری از خوردن غذاهایی مثل انواع کوکو، بادمجان، سویس و کالباس، سس مایونز و سیر و پیاز و همچنین غذاهای چرب و پرنمک که سبب تشنگی زیاد در طول روز می شود پرهیز کنید.

۲) سعی کنید از غذاهای آب پز شده و خورشت های آبدار و کم نمک استفاده کنید.

۳) خوردن مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه هنگام سحر سبب افت سریع قند خون و احساس گرسنگی در طول روز می شود.

۴) بعد از خوردن سحری، بهتر است هنگام مسواک زدن برای کاهش تشنگی و خشکی دهان، از حجم کمتری خمیر دندان استفاده کنید.

۵) سعی کنید در ماه رمضان میوه های آب دار و سبزیجات بیشتری مصرف کنید تا در طول روز دچار تشنگی نشوید.

۶) بهتر است هنگام افطار از مخلوط آبلیموی تازه با آب یا چای کمرنگ یا شربت خاکشیر به جای قهوه و چای پر رنگ استفاده کنید.

۷) خوردن ۸ تا ۱۲ لیوان آب از افطار تا هنگام سحر سبب می شود تا شما در طول روز کمتر دچار تشنگی شوید.

۸) برای اینکه بعد از خوردن افطار و سحری دچار سوزش معده و ترش کردن نشوید بهتر است از غذاهای سبک و کم چرب استفاده کنید. در ضمن مایعات را پس از اتمام غذا بخورید و بلافاصله بعد از خوردن سحری به رختخواب نروید.

۹) بهتر است افطار خود را با یک استکان آب ولرم یا یک فنجان شیر و عسل باز کنید و از خوردن غذا و شیرینی جات فراوان هنگام افطار بپرهیزید تا دچار سنگینی و مشکلات معده نشوید.

۱۰) سعی کنید وعده های غذایی مانند پلو و خورشت را دو ساعت بعد از افطار میل کنید تا هضم آن آسان باشد.

۱۱) برای جلوگیری از بروز یبوست و مشکلات روده، بعد از خوردن افطار آلو و انجیر خیس شده و میوه هایی همچون گلابی، هلو و هندوانه میل کنید.

۱۲) ورزش سبک و پیاده روی بعد از افطار به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک زیادی می کند.

۱۳) وعده سحری را به هیچ عنوان حذف نکنید زیرا ادامه دادن به این روال در طول ماه رمضان سبب افت بدنی و تحلیل عضلانی خواهد شد.

۱۴) نان و پنیر کم نمک با سبزی یا گردو با یک لیوان شیر از بهترین خوردنی ها برای سحر محسوب می شود زیرا علاوه بر حجم سبک دارای قوت بسیار است.

۱۵) برای اینکه در طول روز کمتر تشنه شوید بهتر است علاوه بر خوردن آب فراوان در فاصله افطار تا سحر، از کربوهیدرات هایی همچون نان و غلات و ماکارونی سبوس دار در وعده افطار و سحر استفاده کنید. این مواد سبب می شود گلیکوژن بدن در حد نرمال حفظ شده و فرد کمتر دچار تشنگی شود.
    منبع: ایران ویچ    
:: برچسب‌ها: ماه مبارک رمضان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان   دعای روز اول ماه مبارک رمضان  
دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان   دعای روز سوم ماه مبارک رمضان  
دعای روز ششم ماه مبارک رمضان   دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان  
دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان   دعای روزهفتم ماه مبارک رمضان  
دعای روز دهم ماه مبارک رمضان   دعای روز نهم ماه مبارک رمضان  
دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان   دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان  
دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان   دعای روزسیزدهم ماه مبارک رمضان  
دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان   دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان  
دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان   دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان  
دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان   دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان  
دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان   دعای روز بیست ویکم ماه مبارک رمضان  
دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان   دعای روزبیست و سوم ماه مبارک رمضان  
دعای روز بیست وششم ماه مبارک رمضان   دعای روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان  
دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان   دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان  
دعای روز  سی ام ماه مبارک رمضان   دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان  

 
:: برچسب‌ها: ماه مبارک رمضان, دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در ۷ کیلومتری شهر آستارا در حاشیه جاده لوندویل به آستارا قرار دارد.اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌شود.

ضلع‌غربی تالاب، پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم تلقی می‌شود.
از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند که مهم‌ترین آن چینگیر نوک‌سرخ است.

این تالاب ۱۳۸ هکتار وسعت دارد و از مکان های گردشگرپذیر استان گیلان است. وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی های تالاب عباس آباد آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آنها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جا به جا می شوند و حرکت می کنند. به همین علت، تالاب آستارا به تالاب درختان شناور هم معروف است. ( در گویش محلی به این تالاب هستل به معنای آبگیر می گویند )

منبع :http://m-ebrahimnia.blogfa.com

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

 
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, آستارا
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

وجود مراتع و جنگل در روستا و در حاشیه ی غربی آن باعث جذب مردم و اشتغال به دامداری را میسر کرده است . در نتیجه می توان گفت دو پدیده ی طبیعی رود خا نه گشت رودخان و جنگل حا شیه ی غربی روستا باعث پیدایش روستا و امکان معیشت را فراهم آورده است.      

شناخت مراکز توریستی

از آنجایی که استان گیلان دارای طبیعتی نشات آور وهوای سالم برخوردار است.

۱.رودخانه ی روستا که یکی در جنوب روستا می گذرد و رود خانه ی دیگر از مر کز روستا عبور می کند .

جنگل غرب و جنوب غرب روستا  را میتوان نام بردکه تفریگاه خوبی تلقی میشود.

۲. باغات چای روستا ی دارباغ که یک فضاب دل انگییز ی  را بوجود می آورد و از جمله باغ چای مرکز و دیگری در جنوب غربی روستا را می توان نام برد.

منبع : وبلاگ دارباغ
:: برچسب‌ها: روستاهای فومن, روستا های گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٥/۱ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.