نوشته شده توسط : مهدی پور

ماهی دودی

آیا می دانید وقتی ماهی دودی را با باقلا قاتوق یا ترشه تره نوش جان می کنید، چه مراحلی را طی می کند تا رنگ طلایی به خود بگیرد و چنین لذیذ در کام شما بنشیند؟
من که بچه بودم وقتی ایرهای بارانزا در آسمان از سویی به سوی دیگر حرکت می کردند، با ذهن کودکانه ام به یاد ماهی می افتادم که چرا بعضی از ماهی ها سپیدند و بعضی ها دودی و شور هستند؟
چون از وقتی که چشمان باز کردم همیشه این سه نوع ماهی را روی سفره ی نهار و شام ِ کانون گرم خانواده می دیدم.
زیرا پدرم ماهی فروش بود.
یعنی سمّاک بود و ماهی شور و دودی تجارت می کرد و می فروخت.
اما هنوز هم نمی دانم که چرا در تنهایی کودکانه ام وقتی هوا ابری می شد و ابرها به حرکت در می آمدند تا ببارند به یاد ماهی شور و ماهی دودی می افتادم.
و در خیال کودکانه ام همیشه این تصویر نقش می بست که این ابرها با خود ماهی های دودی و شور را حمل می کنند تا به خود به دریا ببرند و صیادها هم این ماهی ها را صید می کنند.
یک روز که روی ایوان خانه مان نشسته بودم و داشتم به ابرها نگاه می کردم، در ذهن کودکانه ام جست و خیر ماهی های ِ شور و دودی تصویر شد.
و بعد از خود ِ خویشتن بیرون رفته بودم و در ابرها با ماهی ها بازی می کردم که چگونه و چطور این ماهی ها در دریا ریخته می شوند؟
که پس از لحظاتی متوجه شدم در ابرها نیستم بلکه روی ایوان خانه نشسته ام و مادرم در چشمان ِ کودکانه ام نگاه می کند.
وقتی که چرت خیالم پاره شد، مادرم گفت ” احمد جُن ” ( احمد جان ) به چه چیز می نگری که بی حرکت چشمت به این ابرها دوخته است؟
با پاسخ ِ کودکانه ام گفتم مامان:
آیا درست است، این ابرها که در آسمان راه می روند، با خود ماهی دودی و ماهی شور حمل می کنند تا به دریا بریزند و صیادها آنها را صید کنند و به آقاجان بفروشند؟
مادرم در حالی که نگاه پر مهرش را در چشمانم ریخته بود، دستی بر سرو وصورتم کشید، لبخندی زد و گفت نه ( احمدی جُن ).
این ابرها فقط باران دارند و فقط باران می بارند.
ماهی دودی و ماهی شوری که آقاجان تو در مغازه اش می فروشد، اول ماهی سپید است که بعد دود و شورش می کنند.
این جمله هضمش برای ذهن کودکانه ی من سنگین بود اما همین جوری قبول کردم تا اینکه بزرگتر شدم و فهمیدم حق با مادرم است و بعد آن ذهنیت کودکانه ام فرو ریخت.
آری ماهی دودی و ماهی شور ابتدا ماهی سپید است که از دریا صید می شود و بعد صاحبان سرمایه و سود آنها را به عمده فروشان ماهی، می فروشند و این عمده فروشان آنها را به خرده فروشان می فروشند و یا یکجا با تاجری دیگر معامله می کنند.
پدر من هم یکی از این تجارهای ماهی بود که هم عمده فروشی کرد و هم خرده فروشی.
یعنی ماهی سپید را در بازار ماهی فروشان بطور عمده می خرید و یا با صیادان در در نقاط مختلف گیلان و مازندران معامله داشت و پس از خریدن، آنها را در حیاط خانه با شلنگ آب می شست و نسبت به به بزرگی و کوچکی طبقه بندی می کرد و برای دود کردن آنها را به دست کارگری می سپرد تا شکمشان را خالی کند.
وقتی که محتویات شکمشان پاک می شد، آنها را به مدت چند روزی در آب نمک می خواباندند و سپس به دودخانه می برد.
دودخانه، خانه ای است تلمبار فرم که از هر طرف بسته است.
ماهی های آب نمک خورده را به سقف این خانه ها آویزان می کنند و در کفش فَل ( پوست برنج ) را آتش می زنند تا دودش در سقف بپیچد و آرام آرام در جان ماهی ها بنشیند و آنها را به تدریج خشک و خوشرنگ کند.
وقتی که ماهی، خشک و به رنگ طلایی در آمد، آنها را از سقف جدا می کنند و سپس به مشتریان عرضه می کنند تا روی سفره ی خانه ی شما تزیین شود و لذت را در کام شما بنشاند.
نوش جانتان
و دریغا این صنعت بومی و کار آفرین بدون اینکه جایگزینی برایش بیافرینند، آرام آرام به مرگ خودش نزدیک می شود. باشد که همه ی دوستداران این صنعت بومی اجازه ندهند که که سفره ی مردمان عاشق در سراسر ایران، از این ماهی تهی بماند.

همیشه شاد باشید و لذت بنوشید

.

نویسنده: احمد پناهنده ( الف. لبخند لنگرودی )

منبع: سایت کرکان بندرانزلی

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: سوغات گیلان, غذاهای گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

تا چندی پیش دوزیست شناسان عقیده داشتند این گونه همان وزغ معمولی ( Bufo bufo) است که در اروپا زیست می نماید اما تحقیقات جدید نشان داد این گونه وزغ ایچوالدی ، یا تالشی(Eichwald’s Toad, Talysh Toad ) است که در آذربایجان گونه ای شناخته شده محسوب می گردد. البته این گونه بسیاربه شبیه به خویشاوند اروپایی خود بوده و از لحاظ جثه از گونه اروپایی بزرگتر می باشد. مردمک چشم در این گونه مسی رنگ و پشت بدن قهوه ای است همچنین ناحیه ی شکم سفید چرکی با لکه های نسبتا درشت مشکی رنگ می باشد. کاملا شبیه به وزغ معمولی است. علاوه براین جثه نسبتا بزرگی داشته و تقریبا کمیاب است. دوره تولید مثلی معمولا سالانه نبوده و بسته به شرایط آب و هوایی تغییر می یابد، گاهی پس از دو سال بالغین برای تخم ریزی به محل تخم ریزی می آیند و گاهی پس از سه سال و حتی بیشتر. مطالعات ۲۰ ساله ای که روی گونه خویشاوند اروپایی یا همان وزغ معمولی انجام شده اثبات کرده دوره تولید مثلی با توجه به فصول بارش و تغییرات جوی متفاوت بوده و از نظم مشخصی پیروی نمی کند.

 همانطور که در مطلب پشین در رابطه با این گونه گفته شد، وزغ تالشی بیشتر در مرغزارها، باغها و جنگلها زیست می نماید اما معمولا می توان آنرا در مکان های تاریک مانند زیرزمین ها، غارها، طویله ها، زیر سنگهای بزرگ و کنده درختان یافت نمود البته در شب هنگام مخفیگاه های خود را ترک کرده و به جستجو غذا می پردازند و پیش از طلوع آفتاب معمولا به مکان های تاریک باز می گردند. متاسفانه اطلاعات در مورد چندان زیاد نیست اما بطور کلی از حشرات مختلف، کرم ها و حلزون ها تغذیه می کند. این گونه اندام تولید صدا مانند دیگر وزغ ها (کیسه صدا) ندارد اما صدای یکنواخت و خشن می تواند تولید کند که تقریبا شبیه به عو عو سگ است. معمولا در زیستگاه خود کمیاب است و عامل اصلی کاهش جمعیت این گونه را تخریب جنگل توسط انسان می دانند. یک عقیده عامیانه در مورد این گونه وجود دارد برخی معتقدند این گونه در طویله ها شیر گاو را خورده و موجب بیماری گاو ها می شود. این تفکر از آنجا شکل گرفته که این گونه در طویله ها مکررا مشاهده شده است البته دلیل حضور این گونه در چنین مکانی وجود غذای کافی (حشرات) و همچنین تاریکی و امنیت نسبی آن بوده است. در ایران گونه تاکنون از سه استان شمالی گزارش شده است.

 نوشته : علی عبدلی

منبع : سایت تخصصی تالش شناسی
:: برچسب‌ها: حیوانات و جانوران گیلانی, جانوران و حیوانات شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مدیرکل حفاظت زیست گیلان گفت: با مشارکت مردم لانه‌های متحدالشکل برای پرندگان شهری در رشت ساخته می‌شود.

 

مهندس امیر عبدوس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه گیلان، از برگزاری جشنواره پرندگان در خردادماه سال جاری در رشت خبر داد و گفت: به منظور حمایت از پرندگان شهری با مشارکت مردم لانه‌ها متحدالشکل ساخته خواهند شد.

وی افزود: این اداره‌کل، نقشه دو نوع از لانه‌های پرندگان را با ذکر ابعاد و زوایای نصب، بر روی سایت رسمی آپلود کرده است.

مهندس عبدوس با بیان این مطلب که علاقمندان می‌توانند لانه‌های ساخته شده را از اول تا هشتم خردادماه سال‌جاری در شهرستان‌ها به ادارات حفاظت زیست شهرستان و در مرکز به اداره کل حفاظت زیست گیلان تحویل دهند، خاطرنشان کرد: در اواسط خردادماه با همکاری شهرداری‌ها و دستگاه‌های عامل وزارت نیرو لانه‌های پرندگان بر درختان معابر عمومی نصب می‌شوند.

 مهندس عبدوس تصریح کرد: چوب‌های استفاده شده برای ساخت لانه‌ها باید از گونه نراد باشد تا در تغییرات جوی کمترین آسیب متوجه لانه‌ها شود.

 وی افزود: نخستین جشنواره لانه‌گذاری برای پرندگان با عنوان "آشیانه‌ام باش" در سراسر استان گیلان برگزار خواهد شد.
:: برچسب‌ها: اخبار گیلان, خبرهای تازه, لانه پرندگان در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: با کاهش فعالیت نوغانداری در سال‌های اخیر، کشاورزان با کاهش درآمد مواجه شده‌اند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه گیلان - "عبدالهی کشاورز" نمونه شهرستان لنگرود در همایش تجلیل از کشاورزان نمونه استان گیلان با بیان این‌که سال‌های گذشته با کاهش درآمد نوغانداری، بسیاری از توتستان‌ها به باغات هندوانه تبدیل شد، تصریح کرد: اگر چه اخیرا اقدامات خوبی برای افزایش قیمت خرید پیله ابریشم شده است، اما در حال حاضر کشاورزان در فصل بهار از درآمد خوبی برخوردار نیستند. باید تسهیلات ارزان قیمت با مدت بازپرداخت طولانی به کشاورزان داده شود

"محمدحسین یاسینی"، چایکار نمونه شهرستان فومن نیز در ادامه این همایش، با اشاره به این‌که هرس باغات چای نیاز به تامین نقدینگی دارد، افزود: تفاوت کم قیمت برگ سبز چای درجه یک از درجه دو موجب می‌شود که کشاورزان برای تولید برگ چای با کیفیت تلاش بیشتری نکنند

وی از مسئولین خواست تا با پرداخت به موقع هزینه فروش برگ سبز چای چایکاران، مشکلات این قشر زحمت‌کش را به حداقل برسانند.

"روحی" رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز گفت: در گذشته همزمان با رسیدن فصل بهار و کاهش درآمد مردم، کشاورزان با نوغانداری مایحتاج خود را تامین می‌کردند که با کاهش فعالیت نوغانداری در سال‌های اخیر، درآمد برخی خانوارها در این فصل به صفر می‌رسد.

وی از شالیکاران خواست تا از متکی بودن به کشت تک محصولی به جد پرهیز کنند و با کشت توام برنج، ماهی، اردک و همچنین بکارگیری اراضی جوار خانه‌های خود نهایت استفاده را برای ارتقاء درآمد داشته باشند.
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه از شهرستان شفت و فومن, اخبار گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۳۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مدیر جهاد کشاورزی فومن خبر داد
نشای 80 درصد اراضی شالیزاری فومن
 

خبرگزاری فارس: مدیر جهاد کشاورزی فومن از 80 درصد نشای اراضی شالیزاری این شهرستان خبر داد.

محمدرضا ابراهیم‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فومن با بیان اینکه امسال تاکنون 6 تن برنج پرمحصول گوهر بین شالیکاران فومنی توزیع شده است، اظهار کرد: برنج گوهر از نوع ارقام پر محصول بوده که به طور میانگین از هر هکتار 8 تن برنج برداشت می‌شود و 2 برابر ارقام بومی است.

وی با اشاره به اینکه فومن 13 هزار و 870 هکتار زمین شالیزار دارد، افزود: تاکنون 80 درصد این اراضی نشاکاری شده است.

مدیرجهاد کشاورزی فومن از تجهیز و نوسازی 580 هکتار اراضی این شهرستان خبر داد و اذعان کرد: اراضی روستاهای پیشده، گراکو، کلفت، گوراب‌پس، ازبر و سید آباد در حال تجهیز و نوسازی است که 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان خرداد امسال به اتمام می‌رسد و قابلیت کشت مکانیزه را دارد.

وی درباره توزیع کود بین شالیکاران فومنی اذعان کرد: تاکنون بین 75 درصد شالیکاران فومنی کود توزیع شده و با توجه به خریدار کود اتحادیه تعاونی روستایی و تعاونی تولیدی روستای زیده و کارگزار بخش خصوصی در دهستان «رود پیش»، بقیه کودها در حال توزیع است.

ابراهیم‌زاده دوره آموزشی پرورش قارچ در فومن را از جمله برنامه‌های سال جاری جهاد کشاورزی فومن اعلام کرد و گفت: این دوره آموزش پرورش قارچ در مرکز خدمات منطقه گشت‌ با حضور 30 نفر از علاقه‌مندان به مدت پنج روز برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تولید محصولات دامی در فومن، ابراز کرد: سال گذشته بیش از دو هزار و 600 تن گوشت قرمز به ارزش 312 میلیارد ریال و 6 هزار و 200 تن گوشت سفید به ارزش 202 میلیارد ریال در فومن تولید شده است.

به گفته این مسئول، فومن دارای تعداد 7 هزار و 500 دامدار با 110 هزار راس دام سبک و سنگین و 46 واحد مرغداری صنعتی و گوشتی با ظرفیت 800 هزار قطعه در هر دوره است.
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه از شهرستان شفت و فومن
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جلوه‌های خدمت ماندگار-22
 
بهره‌برداری از بیمارستان شفت

خبرگزاری فارس: فرماندار شفت از بهره‌برداری دو مصوبه مهم هیئت دولت بیمارستان و سالن ورزشی این شهرستان تا پایان سال جاری خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، جواد شفیعی‌ثابت پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از نمایشگاه دستاوردهای یکصدمین سفر هیئت دولت در پارک قدس رشت با بیان اینکه مصوبات راهگشایی در سفرهای هیئت دولت به گیلان در شهرستان شفت به تصویب رسیده است، اظهار کرد: بخشی از این مصوبات تا پایان سال 91 به بهره‌برداری می‌رسد.

فرماندار شفت، مهم‌ترین مصوبات سفرهای دولت برای خدمت به مردم شفت را احداث بیمارستان 32 تختخوابی این شهرستان عنوان کرد و افزود: بیمارستان شفت بیش از 95درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پس از تکمیل و تجهیز و تأمین نیروی انسانی تا پایان سال91 به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ساخت 3 سالن ورزشی در شهرستان شفت را از دیگر مصوبات سفر هیئت دولت ذکر کرد و یادآور شد: سالن ورزشی نصیرمحله در دهه فجر سال 90 افتتاح شد و سالن بانوان شهر شفت نیز تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم سالن احمدسرگوراب نیز تا پایان دولت دهم به ثمر برسد.

شفیعی، از آغاز عملیات احداث پروژه مهم چهاربانده شدن مسیر 13 کیلومتری ملاسرا به شفت و ساخت راه دسترسی شفت به زنجان در هفته آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم فاز نخست تعریض ملاسرا به شفت تا پایان دولت دهم به بهره‌برداری برسد.

منبع : خبرگزاری فارس

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: خبرهای تازه از شهرستان شفت و فومن
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شفت - ایلنا: فرماندار شفت از آغاز احداث راه شفت به زنجان به طول 90کیلومتر از هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا از شفت، جواد شفیعی ثابت در نشست بعداز ظهر دوشنبه در فرمانداری شفت با بیان اینکه در جریان سفرهای رئیس جمهوری به گیلان  مصوبات راهگشایی برای شهرستان شفت به تصویب رسیده است، اظهارداشت: بخشی از آنها تا پایان سال 91 به بهره برداری می رسد.

وی خاطر نشان کرد: از مهمترین مصوبات سفر برای خدمت به مردم شهرستان شفت، احداث بیمارستان 32تختخوابی شهر شفت بود که با بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده و پس از تکمیل و تجهیز و تأمین نیروی انسانی تا پایان سال91 به بهره برداری خواهد رسید.

این مسئول همچنین ساخت 3 سالن ورزشی در شهرستان را از مصوبات دیگر سفر اعلام کرد و متذکر شد: سالن ورزشی نصیرمحله در دهه فجر سال 90 افتتاح و سالن بانوان شهر شفت نیز تا پایان سال 91 به بهره برداری خواهد رسید و امیدوارم سالن احمد سرگوراب نیز تا پایان دولت دهم به ثمر برسد.

شفیعی با اعلام آغاز احداث پروژه مهم چهار بانده شدن مسیر 13کیلومتری ملاسرا به شفت و احداث راه دسترسی شفت به زنجان به طول 90کیلومتر از هفته آینده، ابراز امیدواری کرد: فاز اول تعریض ملاسرا به شفت تا پایان دولت دهم به بهره برداری برسد. :: برچسب‌ها: خبرهای تازه, اخبار گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اثر گرانسنگ حکیم فردوسی بانام «شاهنامه» سروده ای است که هویت دینی و میهنی ایرانیان در آن ریشه دارد. این اثر ماندگار ادبیات ایران و جهان، بازتاب دهنده آیین ها و زبان ماندگار و شیرین پارسی است. آفریننده شاهنامه با آگاهی و تسلط کامل بر فرهنگ و تمدن و باورهای ایران کهن و دوره اسلامی و با نگاهی ژرف و بلند و بیانی شیوا و قابل فهم، تاریخ ایران را به زبان شعر گفته است. نظم شاهنامه در سال ۳۹۴ هجری آغاز شد.

برای آفرینش این اثر ۳۰ سال رنج و سختی طاقت فرسا لازم بود که تنها از عهده فردی بزرگ چون فردوسی که دغدغه دین و میهن و از میان رفتن زبان و هویت ایران در برابر رویدادهای زمان داشت، برمی آمد. بنابراین فردوسی با حوصله فراوان این رنج ۳۰ ساله را به جان خرید و به گفته خودش، هویت و ماندگاری عجم را بدین پارسی (شاهنامه) زنده نگه داشت. فردوسی در زمانه ای این کار سترگ را انجام داد که سرشار از تنش های اجتماعی و سیاسی و بدخواهی و کینه توزی نسبت به ایران و ایرانیان بود. به گفته خودش: زمانه سرایی پر از جنگ بود/ به جویندگان بر زمین تنگ بود.

● شخصیت

حکیم منصور بن حسن، معروف به ابوالقاسم فردوسی سال ۳۲۹ در روستای باژ، شهر توس، واقع در حومه مشهد (خراسان) چشم به جهان گشود. حکیم فردوسی به طبقه دهقانان (دهگان) تعلق داشت. این طبقه بر خلاف امروز، دارای ملک و زمین های کشاورزی بودند. این مالکیت یکی از منابع ثروت در آن روزگار به شمار می آمد. این منبع ثروت برای فردوسی بسیار مهم بود زیرا وقتی که به کمک دانش و توانایی های فردی او آمد، توانست اثری ماندگار و بی همتا مانند شاهنامه را بیافریند؛ اثری که یکی از اسناد هویت فردی و اجتماعی و تاریخی ایرانیان به شمار می آید. بنابراین فردوسی هر آنچه از مال و ثروت که داشت برای آفرینش شاهنامه هزینه کرد به اندازه ای که حتی در واپسین سال های عمر به رنج و تنگدستی گرفتار شد، اما تسلیم افراد سودجو مثل محمود غزنوی نشد. موضوعی که دستاویزی برای تخریب شخصیت فردوسی شده مبنی بر این که وی می خواسته شاهنامه را به محمود غزنوی بفروشد. در واقع هدف فردوسی حفظ و نگهداری شاهنامه از خطر نابودی بود که ممکن است تصمیم گرفته باشد آن را به کتابخانه دربار غزنوی بدهد، اما پس از برخورد بیخردانه محمود غزنوی از این تصمیم خود منصرف شده است. به هر حال، اوج هنر فردوسی در آفرینش اثری است که در آن از نیازهای اساسی بشر سخن به میان آمده، افزون بر این تاریخ و زبان و هویت ایرانیان هم به این وسیله از خطر فنا حفظ شده است.

● خداشناسی

نگاه فردوسی به جهان بالا، خدا و آنچه که آفریننده هستی به وجود آورده، نگاهی ویژه و متفاوت است. به بیان دیگر، اگرچه بحث خداشناسی اساس اندیشه فردوسی را تشکیل می دهد، با این وصف، آفریدگاری که مورد نظر فردوسی است، راهگشا، راهنما، آفریننده و مالک جان و خرد و هستی آدمی است. روزی ده، بخشنده و مهربان و بخشایشگر و در بیانی کوتاه لطیف و نوازشگر بندگان است. پس توسل و نزدیکی بندگان با آفریدگارشان، آفریدگاری که این همه موهبت به آنها ارزانی داشته مایه خرسندی روح و روان و بهروز ی در زندگی و جاودانگی در حیات پس از مرگ خواهد بود.

● دین، میهن

رکن اساسی دیگر که پایه اندیشه های فردوسی قرار می گیرد، بحث سرزمینی است که فرد در آن زندگی می کند و به آن تعلق دارد. در واقع آنچه که با نام ثمره تلاش و پشتکار فردوسی می توانیم بنامیم، ضمانت کننده باورهای دینی بشر ایرانی، زبان پارسی و هویت میهنی و داشته های فرهنگی و تمدن ایران ایرانی است. فردوسی کسی است که نام و شخصیت و تاریخ ایرانی را بلندآوازه کرد و زبان پارسی را از خطر نابودی رهانید. در زمانی این وظیفه سترگ را انجام داد که بزرگ ترین تهدیدها متوجه زبان، دین و ملیت ایرانی بود.

● خرد، نوعدوستی

بارزترین وجه اندیشه فردوسی، نگاه ویژه و ژرف او به مقوله «خرد» است، خرد که راهنما و راهگشا و هدایت کننده آدمی در این جهان و سرای آخرت است، خرد که راهنمای آدمی در گزینش راه نیک از راه بد است. اخلاق و منش های نیک انسان از نظرگاه بلند فردوسی دور نمانده است. رفتار و کردار نیک انسانی، نوعدوستی، صلح دوستی و همه نیکی ها که در قالب پند و اندرز در شاهنامه بیان شده، نزد فردوسی ارزشمند و قابل احترام است و برعکس ناپاکی ها و زشتی ها، نکوهیده شده و هیچ جایگاهی ندارد.

منبع : ایرانویچ

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: مناسبتها, بزرگداشت ها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیاهی علفی و چند ساله از تیره شوند است که به طریق جنسی و غیر جنسی تکثیر می شوند. ارتفاع گیاه به دو متر می رسد.در ایران در جلگه های دریایی خزر و جنگل های جلگه ای و کوهپایه، به خصوص کنار جاده های جنگلی انتشار دارد و پس از تخریب جنگل جانشین آن می شود. گیاهی است بدبو با برگ های شانه ای و گل آذین دیهم، این گیاه در شمال ایران برای تهیه بستر و خزانه برنج کاری به کار می رود.


این گیاه بلند و بیشتر در حاشیه مزارع، جاده ها و باغها رشد می کند.

جایگاهی برای زندگی حیوانات مضر نظیر موش، سمور آبی و غیره است.
میوه های سیاه رنگ آن حاوی مواد سمی است.
روش کنترل آن استفاده از سم سیستمیک است.
 
منبع : اصلاح نباتات
گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان, گیاهان دارویی منطقه شفت, گیاهان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خدنگ یا (اشپتکا )

نام فارسی: خدنگ

نام انگلیسی:lndian Grey Mongoose

نام علمی:Herpestes edwardsii

خانواده: خانواده ی خدنگ ها Herpestidae

جمعیت : نامعلوم

پراکنش: در کشورهای ساحلی عربی، پاکستانو نپال دیده می شود. در ایران از سیستان و بلوچستان تا جنوب کرمان ، فارس و بوشهر پراکنده است.

زیست گاه: خدنگ در بوته زار ها ، باغ ها و نخلستان زندگی می کند.

اندازه: طول بدن این پستانداران 39 تا45 سانتی متر است.

ریخت شناسی: خدنگ بدنی دراز و باریک ، دمی بلند و پرمو ، گوش هایی گرد و کوچک و دست و پایی کوتاه با ناخن های بلند ، قوی و جمع نشدنی دارد. پوزهاش کشیده و نوک تیز ، رنگ پشت بدنش قهوه ای مایل به حنایی و زیر شکمش سفید است.

رژیم غذایی : خدنگ از موش ، مار، مارمولک، قورباغه، پرندگان و تخم آن ها، بی مهرگانی مانندحشره ها و مواد گیاهی مانند ریشه ی درختان تغذیه می کند.

زادآوری: در تمام فصل های سال بچه می زاید.

وضعیت حفاظتی: از وضعیت این گونه در ایران اطلاع دقیقی در دست نیست؛ ولی به نظر می رسد خطری جدی نسل آن ها را تهدید نمی کند.

منبع : حیاط وحش ایران

گردآورنده: وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: حیوانات و جانوران گیلانی, جانوران و حیوانات شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شفت به علت دارا بودن انواع گیاهان و درختچه های وحشی گلدار در نواحی کوهپایه ای از قرن ها پیش یکی از مراکز مهم تولید عسل مرغوب بوده است . کندوداران شفتی بیش تر در حاشیه کوهستانهای جنوب و جنوب شرقی شفت مستقر بوده اند که علاوه بر داشتن کندوهای قدیمی از کندو های جدید نیز برای تولید موم و عسل بهره می گیرند . بر اساس آمار 1382 شفت 238 بهربردار عسل ، 2337 کنو و تولید35822کیلو عسل ، منطقه ای فعال در این زمینه نیز می باشد .

گل عسل شامل : اقاقیای وحشی ،خرمالوی وحشی ، افرا ، ملچ ، گل ابریشم ، تمشک ، نسترن ، پیچک ، زنبق ، یونجه وحشی ، پامچال است .

از مراکز مهم پرورش زنبور عسل و تولید زنبور عسل در شهرستان شفت می توان اغلب روستاهای کوهپایه ای تحت حوزه بخشداری احمد سرگوراب شفت را نام برد .

تولید کنندگان کهنسال باور دارند که عسل واقعی رنگ خرمایی مایل به قرمز دارد و غلیظ است اما رطوبت موجود در هوای گیلان غلظت آن را پایین آورده است .

منبع : کتاب تاریخچه شفت ( نادر افشاریان )

گردآورنده وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد
:: برچسب‌ها: زنبورداری در شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 


من ایتا تالشیمه ، خش دارم از کوه وبجار

مفت خوری در چمه مسلک اِسه کفر و اِسه خوار

تالشن دست محبت که ادَن هر کسینه

همیشه پا ویمونن به اِشتَن اَ ،قول وقرار

اینه که دوست اسینه پشت در خنجر نژَنن

تالشون و ناکسون ،آو ، هرگز نشو ایتا روار

تالش اهلینه واهلیت ویگانگی

تالشون صفاتی کو قد کشَشَه مثل منار

تالشون مرامیکو ، هر کی که با خبر نیه

چه نِمَنده بختره تا که بمونه برقرار

تالشن خو ش اِسینه ، هرجا ببون برسر کار

دِ نوان که چمه کاره یا اِسه اِشتنه کار  

یَندی را غَش کرنو ، مهمونی را مهربونی

به اِشتَن اهل وعیال ، اِشتَن جانی کَرن نثار

تالشون کارخشی وین خشی وگیریه خشی

کیه با خبر نیه ، اَی جان َ رو با یک دوار

نِزونِم سیاوَشن تالیشنا ، یا که نینا

ولی نی سِوا نینه از  اِشتَن اَ ،قوم تبار

وقتیکه یَندی نه درد دل کَرن ، سخت َ روزون

غم ویبو ، انگِل آبو ، زنده آبون مثل بهار

از: عظیم نیک نهاد
:: برچسب‌ها: شعر تالشی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در سوگ انسانیت!  نمونه ای از بیشمارها! 

عکسی  قدیمی، که هیچگاه از خاطر انسانیت محو نمی شود

این عکس مربوط به سال ۱۹۹۴ میلادی است که یک کودک سودانی که بر اثر گرسنگی در حال جان دادن است را نشان می دهد و لاشخوری که در آن نزدیکی در انتظار مرگ آن کودک بسر می برد ! این تصویر غم انگیز قبلا به عنوان یکی از تصاویر برترِ خبری نیم قرن اخیر انتخاب شده بود. در خبرها آمده بود عکاس فرانسوی این عکس هرگز نتوانست تا فرجام کار این کودک صبر کند و پیش از آنکه ببیند چه اتفاقی می افتد محل را ترک کرد و چند روز بعد نیز کشور سودان را به مقصد فرانسه ترک نمود. او در حالی که در اثر مشاهده چنین صحنه وحشتناکی به بیماری شدید روانی دچار شده بود، نزدیک به سه ماه بعد در اثر بیماری حاصل از فشارهای شدید روحی به زندگی خود خاتمه داد. او در یادداشت هایش نوشته بود : این کودک قربانی خودخواهی ها و بی عدالتی های دولتمردان کشورش شده …
:: برچسب‌ها: گوناگون, مطالب جالب و خواندنی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

کدام را سوار می‌کنید؟

شما در یک شب طوفانی در حال رانندگی هستید. از جلوی یک ایستگاه اتوبوس می‌گذرید. سه نفر داخل ایستگاه منتظر اتوبوس هستند.

  یک پیرزن که در حال مرگ است. 

 یک پزشک که قبلاً جان شما را نجات داده است.

  دوستی بسیار عزیز که سالهاست اورا ندیده اید و آرزو داشتید دوباره او را بیابید و همدم و همراه او باشید.

 شما می‌توانید تنها یکی از این سه نفر را سوار کنید. کدام را انتخاب خواهید کرد؟ دلیل خود را شرح دهید.

 کمی فکر کنید...

 قاعدتاً این آزمون نمی‌تواند نوعی تست شخصیت باشد زیرا هر پاسخی دلیل خودش را دارد.

 پیرزن در حال مرگ است، شما باید ابتدا او را نجات دهید. هر چند او خیلی پیر است و به هر حال خواهد مرد.

   شما باید پزشک را سوار کنید. زیرا قبلاً جان شما را نجات داده است و این فرصتی است که می‌توانید جبران کنید. اما شاید بتوانید بعداً هم جبران کنید.

  شما باید شخص مورد علاقه‌تان را سوار کنید زیرا اگر این فرصت را از دست دهید ممکن است هرگز قادر نباشید او را پیدا کنید.

 از دویست نفری که در این آزمون شرکت کردند، شخصی که استخدام شد دلیلی برای پاسخ خود نداد. او نوشته بود:

 سوئیچ ماشین را به پزشک می‌دهم تا پیرزن را به بیمارستان برساند و خودم به همراه دوست عزیزم منتظر اتوبوس می‌مانیم. 

شرح

 همه می‌پذیرند که پاسخ فوق بهترین پاسخ است، اما هیچکس در ابتدا به این پاسخ فکر نمی‌کند. چرا؟

 زیرا ما هرگز نمی‌خواهیم داشته‌ها و مزیت‌های خود را (ماشین) از دست بدهیم. اگر قادر باشیم خودخواهی‌ها، محدودیت ها و مزیت‌های خود را از خود دور کرده یا ببخشیم گاهی اوقات می‌توانیم چیزهای بهتری به دست بیاوریم.

در تحلیل فوق اشاره شد اگر قادر باشیم مزیت‌های خود را ببخشیم می‌توانیم چیزهای بهتری به دست بیاوریم.

 شاید خیلی از پاسخ‌دهندگان به این پرسش، قلباً رضایت داشته باشند که ماشین خود را ببخشند تا همدم و عزیز گم کرده خود را با خود همراه کنند. بنابراین چه چیزی باعث می‌شود نتوانند آن پاسخ خاص را ارائه کنند. دلیل آن این است که به صورت جانبی تفکر نمی‌کنند. یعنی محدودیت ها و مفروضات معمول را کنار نمی‌گذارند. اکثریت شرکت‌کنندگان خود را در این چارچوب می‌بینند که باید یک نفر را سوار کنند و از این زاویه که می‌توانند خود راننده نبوده و بیرون ماشین باشند، درباره پاسخ فکر نکرده‌اند.

 چند نکته برای بهتر زیستن

 

هرگز گره ای را که می شود باز کرد، نبر ; هنگام مواجهه با کار سخت ، طوری عمل کن که انگار شکست غیر ممکن است.

- مردم دار باش ، هرگز کسی را از خود نرنجان

- خود را با معیار های خودت بسنج ، نه با معیار های دیگران

- فراوان بخند ، شوخ طبعی درمان تقریبا همه دردهای زندگی است

- از زمان یا کلمات با بی توجهی استفاده نکن ، هیچکدام قابل بازگشت نیستند.

- حال و هوای بچگی را فراموش نکن

- خود را به "خود بهسازی" دائم متعهد کن

- به افکار بزرگ فکر کن ، اما از شادی های کوچک لذت ببر

منبع : وبلاگ بلسبنه 

گردآورنده :وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: گوناگون, دانستنیها, مطالب جالب و خواندنی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢۱ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

صفحه مدور چوبی به قطر 70 سانتی متر و ضخامت 3 الی 4 میلی متر که در گذشته نجاران محلی ان را می ساختند و برای جدا کردن جو از خورده کاه به ویژه سوزنک های متصل به انتهای شلتوک (سُِل ) به کار می رود و خورده کاه را به همراه سُل در محوطه ای در اطراف خانه می ریختند چرا که در تماس خورده به بدن سبب خارش و سوزش می شد محل ریختن سُل را در اصطلاح محلی سل سَر می گفتند .

منبع : کتاب تاریخ شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد
:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

وی یکی از حکمرانان منطقه ی شفت و فومن در جزیان وقایع جنگل به ویژه در نیمه ی دوم نهضت جنگل بود . او اهل شالماء و از متملکین معروف منطقه شفت شمرده می شد . وی در شفت دارای نفوذی فراوان ، همچنین با نیروهای دولتی دارای روابطی حسنه بود .

بین او و میرزا کوچک خان جنگلی در شالما برخوردی رخ داد که با وساطت یاران میرزا پایان گرفت .

یوسف خان بعد از عبدالرزاق خان شفتی به کمک حاج رییس نامی که از طرف قزاق ها به حکومت شفت منصوب گردیده بود شفت را اداره میکرد . پس از واقعه جنگل برخی از مبارزان نهضت که قصد خروج گیلان از راه شفت را داشتند ،وقتی به شالما رسیدند چون شب بود تا صبح روز بعد در شالما ماندند ((آنها تصمیم گرفتند شب را در شالما بمانند از این روی با دادن لباس اضافی و بخشیدن برخی وسایل خود اجازه گرفتند تا شب را بر روی شاخه های ریخته شده در کنار ساختمان بخوابند . وقتی صبح متوجه شدند ،دو نفر تفنگدار را بالای سرشان مشاهده کردند ، یکی از همراهان به تفنگداران گفت ما را تحویل قزاق های اردبیلی ندهید ما را تحویل یوسف خان دهید . وقتی محمود شبان خواهرزاده یوسف خان در جزیان قضیه قرار گرفت از دایی خود طی نامه ای خواست که وضع این افراد را برایش بنویسد . جواب رسید که فخرایی در موقع اعتلای جنگل خدمتی برای او کرده است لذا آنها را به امامزاده ابراهیم شفت (ع) برده و تحویل ملا طاهر جنتی دهید تا از محل عایدات بقعه ی امامزاده از آنها پذیرایی و اطعام دهد تا من از امیر موثق جواز آزادی آنها را بگیرم ))

میرزا یوسف خان شعبان فرزند حاجت بیگ متولد سال 1250 شمسی در روستای شالما متولد و متوفی در سال 1332 شمسی می باشد . وی از اواخر نهجت جنگل تا پایان تصدی شهرداری فومن در منطقه دارای عنوان های دولتی متفاوت  بوده است . پدرش حاجت بیگ فرزند صادق خان و او نیز فرزند اولی بیگ بود .که گویا نسبش به رستم کلاه چرمینه تالش فرمانده سپاه شاه اسماعیل در جنگ چالدران می رسد .

روایت است هنگامی که کسانِ آقا علی شفتی با امان نامه فتحعلی شاه قاجار از لنکران به زادگاه خود شفت می آمدند ، در این زمان فرزندان صادق بیگ همرا پدرشان به گرگان رود نزد مصطفی خان تالش آمده سپس از طریق بستگان آقا علی به شفت آمده و در سفیدمزگی مستقر شده اند . و نبز احتمال میرود که مصطفی خان تالش موجب ارتباط و اتصال این دو خاندان با هم در شفت شده است

منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیر محله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد
:: برچسب‌ها: نهضت جنگل, نهضت جنگل در شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

 


متن گیلگی
غروب لنگرود غمگینه لاکو
تی دامون میثله گول رنگینه لاکو
می ورجه جی ن شو تی بارِ دوری
به کولِ جوُن مو سنگینه لاکو

برگردان فارسی
غروب لنگرود غمگینه دختر
دامان تو مانند گل رنگینه دختر

از کنار من نرو بار دوریت
به دوش جان من سنگینه دختر

متن گیلکی
می دیل در سینه غم دانه لاکوی جون
نوای زیر و بم دانه لاکوی جون

نودونم چی ویسین تی راشی عشق
یگالم پیچ و خم دانه لاکوی جون

برگردان فارسی
دل من در سینه غم دارد دختر جان
آوای زیر و بم دارد دختر جان

نمی دانم برای چه این جاده عشق
این همه پیچ و خم دارد دختر جان

متن گیلکی
آلوچه داره تی تی وابُونه باز
می دیل هانده تی خاطیرخوا بونه باز

پورا کونه بنفشه کوه و دشته
تی ور هانده لاکوی می جا بونه باز

برگردان فارسی
شکوفه درخت آلوچه باز می شود دوباره
دل من باز خاطرخواه تو می شود دوباره

دشت و دمن را پر می کند گل بنفشه
کنار تو باز دختر جای من می شود دوباره

 
:: برچسب‌ها: دوبیتی های گیلکی, شعر گیلکی, اشعار گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ابراهیم شکری در سال 1326 شمسی در شهر شفت تولد یافت و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شفت به انجام رسانید . شکری پس از دریافت دیپلم در رشته ی طبیعی و اتمام دوره سپاهی دانش به استخدام آموزش و پرورش در امد. وی پس از توفیق در دانشگاه ،همزمان با تدریس به تحصیل خود در رشته تعاون روستایی دانشکده علوم اجتماعی و تعاون تهران ادامه داد . شکری سپس به سازمان بهزیستی منتقل شد و سالها در سمت مختلف در این سازمان در مرکز استان به خدمت پرداخت . وی به زبان های گیلکی و فارسی در قالب کهن و نو شعر می سراید .در زیر نمونه از شعر گیلکی این شاعر به نام ((نیبه هم تنها بیبی هم سری پیدا بکونی ))را براتون آماده کردیم امیدوارم که بخونید ولذت ببرید

تانی بورسوفته دیلا ، بورسنی ، جیجا بوکونی

دَوَدی می پَروبالا ، مرا بی پا بکونی

تی میجکا جا کونی تیر ، می نی نی مئن جوکونی

می اَمانا واوینی،می چوما دریا، بوکونی

تانی اِمرو بی بی مرهم ، تانی فردا بی بی درد

جی پیجادی ، می دیلا ،ایمروز و فردا بوکونی

می شب و روز گپانا ، تانی ، الان بزنی

بعد مُردن تانی ، می خاکا موتکا بوکونی

تانی می خونا اودوشی ،می نیشانا ، واتانی

مرا اَشهر درون ، مجنون صارا بوکونی

تانی می کورشابو خاکا ، فادی بادا ، ببره

دوکوشانی می چراغا، مرا رسوا ، بوکونی

اگه هر چی بوکونی می مرا، واستی بدانی

نیبه می عشق خودائی یا ، حاشا بوکونی

شکری تی دردا بگو ، آب روانا ببره

نیبه هم تنها بی بی ، هم سری ، پیدا بوکونی

منبع : کتاب تاریخچه شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد
:: برچسب‌ها: اشعار گیلکی, شعرای شفتی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

از خدا خواستم عادت های   

  
   زشت را از من دور کند.


   خدا فرمود: خودت باید آنها


    را رها کنی. 


   از او خواستم لا اقل به من صبر عطا 


   کند. 


   فرمود: صبر، حاصل سختی 


   و رنج است.


   عطا کردنی نیست، آموختنی است.


   گفتم:مرا خوشبخت کن.


   فرمود:« نعمت» از من


   خوشبخت شدن از تو.


   از او خواستم مرا گرفتار


   درد و عذاب نکند


   فرمود: 


   رنج کشیدن تو را از دلبستگی های دنیا جدا  


   و به من نزدیک میکند.

 
:: برچسب‌ها: شعر
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

چند سالی ست که افزایش نرخ بیکاری در استان گیلان موجب شده تا جوانان گیلانی برخلاف میل باطنی خود به شهر هی بزرگ سفر کنند و در گیلان کمتر خانواده ای را می توان یافت که نزدیکانش تن به این مهاجرت نداده باشد. می دانیم که این چالش تنها مختص استان گیلان نیست اما استان گیلان با داشتن سرمایه های طبیعی می توانست به عنوان یک استان اشتغالزا محسوب شود محرومیت های این استان مثلا در بخش های کشاورزی و گردشگری بسیار مشهود است کما اینکه این استان دارای ظرفیت های بالایی می باشد اما هرگز از این ظرفیت ها به عنوان یکی از راه های توسعه استان استفاده نشده است.

نبود اعتبارات و حمایت نشدن سرمایه گذاران در بخش صنعت موجب گردیده که این استان با محرومیت های بیشماری روبرو گردد علاوه بر این استان گیلان به عنوان یک استان کشاورز خیز محسوب می گردد اما تاکنون بخش کشاورزی مورد حمایت جدی مسئولان قرار نگرفته و علت مهاجرت روستائیان به شهر ها را میتوان به علت فقدان فناوری های مدرن کشاورزی دانست . بخش گردشگری استان گیلان نیز می تواند یک امتیاز ویژه برای این استان مطرح باشد با وجود داشتن جاذبه های گردشگری بیشمار قطعا می توان اشتغال زایی مناسبی در این زمینه داشت اما متاسفانه فعالیت جدی در این زمینه مشاهده نمی گردد .

علاوه بر مهاجرت جوانان گیلانی به شهرهای دیگر مسئله بعدی که به عنوان معضل مهم بیکاری مطرح می شود روی آوردن جوانان به استعمال مواد مخدر و ایجاد مشکلات فراوان برای خانواده ها می باشد در اغلب موارد نیز می بینیم که جوانان به دلیل این معضل دچار بیماری های روحی و روانی همچون افسردگی می شوند.

سوال اینجاست که چرا استان گیلان با وجود شایستگی های فراوان در بخش های مختلف اعم از کشاورزی، گردشگری، اقتصاد و... هنوز نتوانسته به جایگاه واقعی خود در سطح کشور دست یابد و این مهم دلیلی باشد بر مهاجرت اجباری،اعتیاد و افسردگی جوانان در این استان ... امید که بزودی برای خروج از این بحران با وجود در دست داشتن راه حل های مناسب شاهد اقدامات موثر در این زمینه باشیم .
:: برچسب‌ها: مقالات گیلانی, مقالات فرهنگی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

منطقه ای بکر،گوییکه این منطقه همه زیبایی را در کنار هم دارد از جنگل و رودخانه گرفته تا چشمه و روستایی با خانه هایی گلی .
این منطقه در شهرستان رودبار واقع است که محرومیت های زیادی دارد مخصوصا در فصل زمستان که ساکنان آن از نظر قطع آب مصرفی و بسته بودن راه دچار مشکلات می شوند هم چنین دختران این روستا به دلیل نبود دبیرستان فقط می توانند تا سوم راهنمایی ادامه تحصیل دهند گویا به تازگی قرار بود مدرسه ابتدایی این منطقه هم تعطیل شود که با مخالفت ساکنان آن همراه شد! 
در زیر عکسهایی از طبیعت زیای این منطقه براتون آماده کردیم امیدوارم که خوشتون بیاد و ما را با نظرات خود یاری فرمایید .


منبع : وبلاگ اله تی تی گیلان

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بعد از چیدن برگ ها توسط کشاورزان زحمتکش برگها را به مدت یک شبانه روز در سایه می ریزند تا برگ ها پلاس شوند . سپس آن را در داخل طشت چوبی ای به نام لاکه میریزند و با دست و پا میمالند . و بیش تر آن را با دست انجام می دادند که باعث تغییر رنگ چای از سبز به سیاه می شود .

سپس آنرا در داخل ظرفی به نام فر قرار میدادند که از تورهای سیمی درست شده بود . و آن را زیر آتش زغال میگرفتند تا همه برگ ها خشک شود و به آن چای دستی میگویند .در گذشته تهیه چای بسیاری از خانوار های شفتی که اندکی باغ چای داشتند از این طریق صورت میگرفت علاوه بر مصرف سالانه خانواده گاه به بازار شفت نیز عرضه می شد .

در زیر عکسهایی از فر مخصوص خشک کردن چای رابراتون آماده کردم که این فر متعلق به مرحوم سید ناز آقا موسوی میباشد که در روستای شالما زندگی میکرد .

کپی برداری از این مطالب با ذکر نام (وبلاگ نصیرمحله ) بلامانع می باشد

منبع : تاریخ شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: خشک کردن برگ سبز چای, دانستنیها, تاریخچه چای در گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دیروز میگفتم : مشقهایم را خط نزن ... گوشم را مکش مهررا در دلم جاری بکن ... جریمه مکن هر چه تکلیف میخواهی بگیر ... امتحان سخت مگیراما کنون .. گوشم را بکش .. جریمه بکن .. امتحان سخت بگیر

 مرا یک لحظه به دوران خوب مدرسه باز گردان  . . .

معلم عزیز روزت مبارک
:: برچسب‌ها: مناسبتها
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سبزى کوکو
براى 5 تا 6 نفر

مواد لازم

1_ تره و جعفرى _ یک کیلو

2_ پیازمتوسط _ 1 بته

3_ تخم مرغ _ 6 تا 7 عدد

4_ نمک و فلفل و زردچوبه _ به اندازه کافى

5_ جوش شیرین _ یک قاشق چایخورى

طرز تهیه

سبزى را با دقت تمیز مىکنیم و مىشوئیم, پیاز را هم پوست گرفته, مىشوئیم و در صافى مىریزیم تا آب آن کاملا گرفته شود. سبزى و پیاز را با هم ریز خرد مىکنیم. تخم مرغ ها را در ظرفى مىشکنیم و هم میزنیم. نمک و فلفل و زردچوبه و جوش شیرین را اضافه مىکنیم و سبزى ریز شده را در مایه مىریزیم و مخلوط مىکنیم. آنگاه مقدارى روغن در تاوه مىریزیم و روى آتش مىگذاریم تا روغن داغ شود. بعد مایه را داخل روغن مىریزیم و روى آن را با پشت قاشق صاف مىکنیم و در آن را مىگذاریم و حرارت را ملایم مىکنیم. اگر وسیله داشته باشیم روى در تاوه مقدارى آتش مىریزیم تا زیر و روى کوکو یکنواخت برشته شود, بعد آنرا لوزى یا چهارقاچ مىبریم. اگر روى تاوه آتش نگذاشتیم, صبر مىکنیم تا کوکو خود را بگیرد و یکطرف که برشته شد آن را مىبریم و به طرف دیگر برمىگردانیم تا طرف دیگرش هم برشته شود. این کوکو را مىتوان در فر هم تهیه نمود. مقدارى روغن در ظرف نسوز مىریزیم وظرف را داخل فر مىگذاریم تا داغ شود. مایه را در ظرف مىریزیم و آن را درباز در طبقه پائین فر و در حرارت 350 درجه قرار مىدهیم. سه ربع تا یکساعت صبر مىکنیم تا کوکو پف کند و زیر و روى آن برشته شود
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شیش انداز
براى 7 نفر

مواد لازم

1_ مغز گردو _ 300 گرم

2_ بادنجان قلمى بدون تخم _ 5 عدد

3_ رب انار ترش یا آب انار _ 2 قاشق سوپخورى

4_ پیاز سرخ کرده _ 4 قاشق سوپخورى

5_ زردچوبه, نمک, فلفل و دارچین _ به اندازه کافى

طرز تهیه

مغز گردو را کاملا مىسائیم. دو تا سه لیوان آب به گردو اضافه کرده با زردچوبه و نمک و فلفل و رب انار مىگذاریم آنقدر با حرارت ملایم بپزد تا مثل فسنجان روغن بیندازد. بعد بادنجان ها را که تخمى نباشد پوست کنده به صورت چهارگوشه هاى ریز خرد مىکنیم(حدودا 2.5 سانتیمتر در 2.5 سانتیمتر). آنگاه بادنجان هاى خردشده را در روغن طورى سرخ مىنمائیم که کمى طلائى شود. بعد آنرا با پیاز داغ به مغز گردوى پخته شده اضافه کرده, کمى دارچین مىزنیم و مىگذاریم تا خورش آهسته چند جوش زده و جا بیفتد. این خورش را بجاى بادنجان گاهى با کدو هم تهیه مىنمایند
:: برچسب‌ها: غذاهای گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

قصه ای از مادربزرگ های گیلانی برای همه بچه های ایرانی
یکی بود یکی نبود، زیر گنبد کبود، یه پیر زن مهربونی بود که تنها زندگی می کرد. شوهرش سالها پیش عمرشو داده بود به شما و دخترش هم عروسی کرده و توی ده دیگه ای زندگی میکرد. تمام ثروت پیر زن مهربون باغ هلویی بود که داشت . هرسال هلوها که میرسیدند و درشت و خوشمزه می شدند همسایه ها برای چیدنشان کمکش می کردند. کار چیدن هلوها که تمام میشد یه خورده شو میداد به دختر و نوه هاش که خیلی دوستشون داشت، یه خورده شو برای مهمونهایی که پیشش میومدند کنار میگذاشت، یه خورده شو میداد به همسایه ها، حتی به اونایی که کمکش نکرده بودند. یه خورده شو خودش می خورد و بقیه شونم میفروخت و با پولش آرد و قند و وسایل خونه میخرید.
یه سال که هنوز هلوها نرسیده و کال بودند پیرزن دید هی کمتر و کمتر میشن، پیش خودش گفت: هلوی کال رو که نمیشه خورد، نکنه یکی از همسایه ها با من بده و میخواد اذیتم کنه. اما ته دلش میدونست که همه دوستش دارند و هیچوقت این کار را نمیکنند. هرچی فکر کرد نتونست علت کم شدن هلوهاش رو بفهمه. چه کنم چه نکنم. بیچاره شب وروز گریه می کرد و از غصه و ناراحتی حسابی لاغر شده بود. چندروزی که اینطوری گذشت به خودش گفت: « نه! با آه و ناله کارم درست نمیشه! باید چاره ای بیندیشم »
دو سه روزی تو این فکر بود که چطوری دزده را گیر بندازه. فکر کرد و فکر کرد تا اینکه بالاخره نقشه ای به ذهنش رسید. توی منقل بزرگی که داشت آتش درست کرد، ذغالها که خوب گرفتند و دیگه دودی بلند نمیشد منقل و یک سیخی که قدیما وقتی شوهرش زنده بود و مهمون داشتند با اون رون درسته بره رو کباب میکردند برداشت و رفت توی باغ و لای علفهای بلندی که دوروبر بود نشست و منتظر شد ببینه تا چی پیش میاد. نشست و نشست و نشست، تا اینکه بالاخره بعله! سر و کله ی دزد ناقلا پیدا شد، این دزد خبیث کی بود؟ کسی نبود جز شغال بدجنس.
شغاله که حسابی خم شده بود تا کسی اونو نبینه تقریبا داشت رو سینه و شکمش راه میرفت، چند قدم که میومد سرش رو بلند کرده و دوروبر را نگاه میکرد و دوباره سینه خیز میومد طرف درختان هلو. اومد، اومد ، اومد و رسید زیر یه درخت هلو، سرش رو با احتیاط بالا آورد و یک بار دیگه دوروبر رو نگاه کرد، پیرزنه رو که لای علفها قایم شده بود ندید. وقتی مطمئن شد هیچکه نیست رفت بالای درخت. هنوزهلوی اولی را نخورده بود که پیر زنه از لای علفها بلند شد و با منقل اومد زیر درخت و گفت: آقا شغال سلام، یه هلو برام میندازی؟
شغاله نگاهی کرد و گفت: برو پیرزن وقت ندارم.
پیر زنه گفت: آقا شغال خواهش می کنم.
شغاله که بی ادب و دهن لق هم بود گفت: عجوزه ! گفتم وقت ندارم
پیرزن تو دلش گفت: « دزد پررو! گویا میخواد از مال خودش ببخشه! عجب زمونه ای شده ها! از دزده باید خواهش و تمنا کنم تا یکی از هلوهای خودم را به من بده، تازه فحش هم بشنوم »
حسابی لجش گرفته بود و دلش میخواست با سنگ و چوب بیفته به جون شغاله. اما دندون رو جگر گذاشت و گفت: آقا شغال فقط یه هلو برام بنداز بعد میرم .
شغاله گفت: یه دونه بندازم گورت رو گم میکنی و دیگه مزاحم نمیشی ؟
پیرزنه گفت: قول میدم
بعد یواشکی سیخ رو از رو منقل برداشت.
شغاله دستشو دراز کرد و یک هلو چید و پرت کرد پائین. پیرزنه دید نمیتونه به شغاله سیخ بزنه. خیلی بالا بود و دستش نمی رسید، کمی فکر کرد و بعد گفت: آقا شغال منظورم این هلو درشته رو شاخه پایینی بود.
شغاله که حسابی عصبانی شده بود گفت: اهه، پیرزن سمج، هنوز اینجایی؟
پیرزن گفت: آقا شغال قول میدم اگه این هلوی شاخه پایینی رو برام بچینی برم.
شغاله غُری زد و با بی میلی یک پایش رو گذاشت رو شاخه پایینی، تازه داشت پای دومش رو هم میذاشت که پیرزنه سیخ داغ رو فرو کرد اونجاش. شغاله زوزه ای کشید و از اون بالا خودشو پرت کرد پایین و با آه و ناله شروع کرد به دویدن. پیرزنه با صدای بلند پرسید:
شغال، هلوی من پخته؟
شغاله با عصبانیت جواب داد:
برو پیر کفتار ک...ن من سوخته
قصه ما بسر رسید
شغاله به کامش نرسید

منبع : سایت شمالیها

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: داستان های گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

با مردم آنگونه معاشرت کنید که اگر مردید ، بر شما اشک بریزند و اگر ماندید ، با اشتیاق به سوی شما آیند.

امام علی (ع)
:: برچسب‌ها: جمله گوهربار امیرالمومنین علی (ع)
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

شهرستانِ شفت، در جنوب غرب رشت واقع شده و 23 کیلومتر از مرکز استان فاصله داره. مواهب طبیعی، وجود جنگلها و مراتع، کوهستان ها و مناطق ییلاقیِ سرسبز و دهها بنای مذهبی و تاریخی، سبب شده که شهرستان شفت یکی از مناطق مهمِ جهانگردی به شمار بیاد. از بین بناهای مذهبیِ شهرستان شفت، بقعههای امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، شُهرت بیشتری داره.

در جنوب کوه های شفت در 25 کیلومتریِ این شهرستان هم بقعه ی امامزاده اسحاق واقعه. بنای اصلیِ بقعه شامل اتاقی به شکل مربع-مستطیله که 9 متر طول و 7 متر عرض داره. در شرقِ این بنا، مسجدی ساده ساخته شده. مصالحِ ساختمون از سنگ و گِل و چوبِه که در دو طبقه ساخته شده. دو گنبدِ کوتاه و بلند که هر دو با حلب سربندی شدن، در دو طرفِ بام دیده می شن. قسمت پایین بنا از چینه ساخته شده وضریحِ این امامزاده فلزی و شیشه بندی شده س. اطرافِ این بقعه، قبرهای قدیمی و جدید وجود داره و آثار سفالی هم در همین محدوده دیده می شه که نشون دهنده ی سکونتِ مردم در دوره های مختلفِ میباشد . در زیر عکسهایی از این مکان مقدس و زیارتی براتون  آماده کردم امیدوارم که مورد قبول شما عزیزان قرار بگیره و بنده را با نظرات خود در راستای هر بهتر شدن این وب یاری فرمایید .باشد که بنده بتوانم قدم کوچکی را در راستای شناسایی این مکان مقدس برداشته باشم و مورد قبول درگاه باریتعالی قرار بگیرد .

لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان, درباره امام زاده اسحاق (ع) شهرستان شفت, اماکن زیارتی شهرستان شفت, جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سیاهمزگی را متوان به جرات یکی از دیدنی ترین وقشنگترین مناطق استان گیلان نام برد که  به دلیل آب وهوای دلنشین ومناطق سر سبز و داشتن آب معدنی گرم وسرد وآبشارهای قشنگ وییلاقات زیبا هر ساله میزبان گردشگران زیادی میباشد . از مناطق دیدنی آن میشود به ییلاق دایله سر - گمبو - سوته شمشیر ژن لاس و آبشار دودوزن نام برد . امیدوارم که شما عزیزان با بازدید از این مناطق دیدنی وزیبا لحظات خوب وبه یاد ماندنی در دفتر خاطرات خود ثبت کنید .
در زیر عکسهایی از این ییلاقات زیبا رو براتون آماده کرده امیدوارم که خوشتون بیاد و با سفر به این  مناطق زیبا از طبیعت بکر وزیبای آن لذت ببرید .با تشکر از دوست بسیار خوبم آقای مصطفی جم پور که این عکسهای بسیار زیبا را برای بنده ارسال کردند تا به معرض دید شما بازدید کننده های محترم قرار دهم و امیدوارم شما دوستان با نظرات و پیشنهاد های خود بنده را یاری بفرمایید
:: برچسب‌ها: عکس هایی از زیباییهای شهرستان شفت
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سنگرود روستایی است از توابع شهرستان رودبار ، بخش عمارلو که تقریباً در 20 کیلومتری شهر لوشان قرار دارد.

متاسفانه چشمه آب معدنی سنگرود متروک مانده و انتظار می رود در سال های آینده چیزی جز نامی از آن باقی نماند در حالی که می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان رودبار تبدیل شود.

آب این چشمه در مداوای رماتیسم و ناراحتیهای استخوانی و همچنین بیماریهای پوستی موثر است.

منبع : گیلان نیوز
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

با تشکر از دوست عزیزی  که این عکسها رو برای ما ارسال کردند . لطفا نظرات خود را در باره این مطلب برای ما ارسال نمایید .
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

این که میدونین چیه؟

بهش میگن گمج یا به زبان تالشی (دیزه)، خیلی غذاهای خوشمزه شمالی که منو شما دوست داریمو توش درست میکنن و خوشمزه تر میشه مثل: فسنجون ، باقلاقاتق ، ترشی تره ،آلومسما ، خوتکا فسنجون، کولی قرابی ,مرغ ترش و….. اگه شما هم غذای دیگه ای میشناسین که این تو درست میشه میتونین بنویسین.

عکس فوق دیگ سفالینیه که توش غذا های مثل فسنجان، باقلاقاتق، ترشی تره، آلومسما، خوتکا فسنجون، کولی قرابی, مرغ ترش و دیگر غذاهای محلی گیلانی طبخ میشه و اسمش گمجه (گَ   مَ  ج)

 طعم این غذاها یادگاریه از نسلهای کهن.  " غذا " تو هر منطقه ای نشان فرهنگی آن جامعه است که بخشی از غنی بودن فرهنگ گیلان به این شاخه از فرهنگ برمی گرده که آشپزخونه غنی داره. با اینکه بسیاری از  غذاهای سنتی گیلان چون آیینها و فرهنگهای دیرینه اش دچار جدیدزدگی شده و دیگه به مذاق امروزیان خطه اش خوش نمی یاد اما امروز که چهارشنبه سوری بود ؛ مردم رو می دیدم که چطور با شور و شوق "گمج" رو می خریدن و با یادآوردن طعم و مزه غذایی که تو این ظرف طبخ مشه آب دهنشون راه می افتاد
 
 
 
 

بیشتر نقاط گیلان سفالگری سنتی رواج داره و ظروف کاربردی ساخته میشه (گمج) که
در 3 اندازه: یک مرغی و سه مرغی و همچنین به شکلهای دسته دار، درپوش دار و با لعابی سبز تولید می‌شه،  از اصیل ترین و باثبات ترین ظروفه.گمج های استانه هم از دیر باز معروفیت خاصی در منطقه دارد .

راستی این گمج که انقدر پر استفاده و مفیده چرا ما شمالیا اسمشو رو آدمای خنگ و دستو پا چلفتی میذاریم؟


منبع : وبلاگ چاف و چمخاله
گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله:: برچسب‌ها: صنایع دستی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیلان روستاهای تاریخی و گردشگری بسیاری را در بالین خود جای داده است، بعضی از آنها مانند روستای تاریخی ماسوله شناخته شده‌اند، اما برخی همچنان از نگاه گردشگران دور و در نتیجه ناشناخته و مهجور مانده‌اند. [MORE] گیلاان آنلااین: گیلان روستاهای تاریخی و گردشگری بسیاری را در بالین خود جای داده است، بعضی از آنها مانند روستای تاریخی ماسوله شناخته شده‌اند، اما برخی همچنان از نگاه گردشگران دور و در نتیجه ناشناخته و مهجور مانده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، روستاهای استان با داشتن آب وهوای مساعد و مناظر دیدنی مکان مناسبی برای گردشگران و مسافران در تابستان و فصل گرماست. شرایط آب و هوایی، نوع معماری، بافت تاریخی و زیبای روستاهای گیلان باعث شده تا مردم و گردشگران از آن بعنوان قطعه ای از بهشت یاد کنند. مناطق روستایی و کوهستانی گیلان سرشار از مناظر بدیع و جذابی هستند مناطق روستایی و کوهستانی گیلان سرشار از مناظر بدیع و جذابی هستند که نه تنها برای هموطنان بلکه برای گردشگران خارجی هم جذاب و زیبا و کم مانند به چشم می آیند.

کنار مناظر زیبای طبیعت روستاهای یک قطعه از کشور باید به جاذبه های مردمی و فرهنگی کم نظیری اشاره کرد که می تواند در عرصه هایی همچون صنایع دستی، پوشش، آداب و رسوم، غذاهای محلی و سایر ظرفیتهای روستایی طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب کند.  رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در این باره گفت: طبیعت زیبا و جذاب گیلان یکی از ظرفیتهای مهم رشد و توسعه صنعت گردشگری در کشور است. اسدالله عباسی توسعه گردشگری روستایی در استان را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و افزود: این نوع گردشگری از دو جنبه نخست به عنوان یک فعالیت گسترده جهانی و دیگری تاکید بر توسعه سیاستهای منطقه ای و محلی دارای اهمیت است. وی اظهارداشت: گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت جهانی امروزه با توجه به همپوشی سه اصل ایجاد اشتغال و درآمد زایی، رضایت گردشگر و حفظ محیط زیست اهمیتی دو چندان یافته است. نماینده مردم رودسر و املش گفت: در بیشتر کشورها ترویج گردشگری روستایی سرلوحه برنامه دولتها قراردارد تا ضمن هدایت شهروندان برای گذران اوقات فراغت به مناطق روستایی و فضای سرزمینی، درآمد را نیز در سطح کشور پخش کنند. وی افزود: علاوه براین دولتها در راستای اهدافی چون ایجاد درآمد برای کشاورزان و دیگر خانواده های روستایی، آشنایی مردم شهر با تجربه زندگی شهری، کاهش مهاجرت به وسیله تدارک فرصتهای شغلی در نواحی روستایی و غیره در تلاش هستند. عباسی در ادامه به اهداف توسعه منطقه ای گردشگری روستایی اشاره کرد و اظهار داشت: رشد تولید منطقه ای، افزایش درآمد یا تعداد مشاغل، انعطاف پذیری تجهیزات گردشگری برای تضمین موارد استعمال متعدد و توجه به سرمایه گذاری محلی از مولفه های مهمی است که در جنبه های غیر اقتصادی نیز اهدافی چون نگهداری و حفظ آسایش و رفاه ساکنان، تضمین تفریحات و مراقبت از ارزشها و غیره را به دنبال دارد.  آفرینش فرصت برای رشد درآمد از رهیافتهای اقتصادی توسعه گردشگری روستایی است  وی یادآورشد: رهیافت اقتصاد در زمینه گردشگری روستایی می تواند پیامدهای را چون رشد اقتصادی، ایجاد تنوع همراه با ثبات در اشتغال و حفظ مشاغل دیگر، آفرینش فرصت برای رشد درآمد به صورت فعالیتهای چندگانه، ایجاد بازارهای جدید برای محصولات کشاورزی و گسترش مبنای یک اقتصاد منطقه ای را سبب شود.

بدین ترتیب ملاحظات زیست محیطی در ابعاد انسانی و طبیعی در برنامه ریزی گردشگری اهمیت بسیاری دارد که زایش مفهوم گردشگری پایدار خود بیانگر این اهمیت است. توسعه پایدار گردشگری به خصوص گردشگری روستایی را در یک توسعه منطقه ای می توان با در نظر گرفتن رابطه ای که بین سه جزء محیط زیست گردشگری وجود دارد " گردشگران، مقصد و جامعه میزبان " مورد توجه قرار داد، این رابطه می تواند پیچیده، پویا و سازنده یا مخرب باشد. گردشگری روستایی از یکسو می تواند اشتغالزایی ایجاد کند از دیگر سو قادر است اقتصاد محلی را از جلوه بیاندازد و کیفیت زندگی و محیط زیست جوامع محلی را پائین بیاورد. اگرچه بسیاری از کارشناسان امور گردشگری بر این باورند که منطقه جغرافیایی به نحوی در آداب و رسوم و خصوصیات اخلاقی ساکنان منطقه، برای پذیرش گردشگر، بسیار حائز اهمیت است و می تواند در گسترش گردشگری و توسعه اقتصاد منطقه نیز تاثیرگذار باشد. برگزاری جشنواره برداشت محصولات کشاورزی و آئینی برای جذب گردشگر به مناطق روستایی در این ارتباط یک شهروند گیلانی برگزاری جشنواره برداشت محصولات کشاورزی و آئینی در جذب گردشگر به مناطق روستایی استان را بسیار مهم دانست و گفت: برداشت برنج، فندق، چای، زیتون، صید آبزیان از جلوه های مهم در این عرصه است. علی مهدوی افزود: گردشگری که کیلومترها راه را طی می کند تا علاوه بر گذران اوقات فراغت با بخشی از تاریخ و با مناظر طبیعی و روستاهای تاریخی و گردشگری آشنا شود، دوست دارد دست پر به خانه خود برگردد. وی ادامه داد: این دست پر بودن فقط به معنای افزایش داده های گردشگران از منطقه مورد بازدید نیست، سوغات و صنایع دستی و خوراکیهای خاص منطقه فقط بخشی از نیازهای گردشگران را تشکیل می دهد.

شهروند دیگری با اشاره به اینکه آثار تاریخی تنها در مراکز شهرهای تاریخی خلاصه نمی‌ شود، گفت: آثار بسیار ارزشمندی در مناطق روستایی وجود دارد که باید به مردم معرفی شود. حسن اسدی افزود: در ایران گردشگری روستایی یک صنعت جوان است که نیاز به مطالعه و شناسایی روستاها، حفظ و مرمت بافت تاریخی آنها و سپس برنامه‌ ریزی برای جذب گردشگران دارد. وی با بیان اینکه گیلان دارای جاذبه های گردشگری بالقوه برای گردشگری روستایی است، اظهار داشت: متاسفانه برنامه ‌ریزی برای این کار صورت نگرفته است. اقامتگاههای سنتی برای گردشگران بهترین جاذبه است این شهروند گیلانی گفت: برای جذب و رفاه حال گردشگران ضرورتی به ایجاد ساختارهای جدید همچون مهمانسرا، هتل یا اقامتگاههای جدید و تخریب بافت تاریخی روستا وجود ندارد، با همان امکانات و همان خانه ‌های سنتی که در روستاهاست می‌ توان گردشگران را پذیرا بود و این اقامتگاههای سنتی برای گردشگران بهترین جاذبه است. با این وجود گردشگری روستایی می تواند سهمی در متنوع سازی اقتصادی و توسعه پایدار داشته باشد و با ایجاد اشتغال و درآمد موجب توسعه مناطق توسعه نیافته شود و اگر چه مشاغل مربوط به این صنعت خیلی تخصصی و پردرآمد نیستند، منافع بسیاری را نصیب روستائیان می کند. گردشگران برای اقامت، خرید کالاهای محلی و خدمات پول پرداخت می کنند، این پولها در فعالیتهای محلی جریان می یابد و موجب تحرک روستائیان در برآوردن نیازهای بازدید کنندگان می شود. گردشگری روستایی با ایجاد اشتغال، افزایش سطوح درآمد، متنوع سازی فعالیتهای اقتصادی، افزایش سطح آگاهیهای اجتماعی و ایجاد روابط اجتماعی گسترده بین جامعه میزبان و میهمان به حفاظت از میراث فرهنگی و محیط زیست طبیعی کمک کرده و با جلوگیری از مهاجرت بی رویه و بهینه سازی بهره برداری از زمین به توسعه روستایی پایدارکمک می کند.

این ارتباط  مهدی سعادتی استاندار گفت: گیلان یکی از قطبهای گردشگری کشور است و با توجه به اینکه بسیاری از مساحت استان را جمعیت روستایی تشکیل می دهد و آداب و سنن جزو مسائل و موضوعات گردشگری محسوب می شود. وی بر ضرورت توسعه گردشگری روستایی در استان تاکید کرد و افزود: این نوع گردشگری نقش مهمی در پویایی اقتصادی در گیلان دارد. استاندار گیلان همچنین معرفی مزیتها و نقاط دینی مناطق روستایی گیلان به ایران و دنیا را امری ضروری دانست و اظهارداشت: این منطقه جلوههای بی بدیلی دارد که باید به همت رسانه ها به آحاد مردم معرفی شود. طرح مسافر کاشانه اقدامی ارزنده در راستای توسعه گردشگری روستایی است  وی طرح مسافر کاشانه را اقدامی ارزنده در راستای توسعه گردشگری منطقه دانست و گفت: ایجاد بستری مناسب در مناطق مستعد گردشگری به رشد و توسعه منطقه کمک شایانی کرده و با ایجاد اشتغال و درآمد از مهاجرتهای بی ‌رویه جلوگیری و به رونق منطقه می‌ انجامد. سعادتی افزود: این طرح آغازی برای ورود گردشگران به مناطق روستایی استان بوده که فرصتی برای معرفی آداب و رسوم، صنایع دستی و تاریخ و طبیعت آن است که می ‌تواند در تحولات این منطقه تاثیرگذار باشد. وی بر لزوم حمایت جدی سیستمهای بانکی از سرمایه گذاران بخش گردشگری در استان تاکید کرد و یادآورشد: گردشگری اقتصاد بومی منطقه را رونق و باعث ایجاد اشتغال می شود. مدیرکل میراث فرهنگی گیلان نیز گفت: گردشگری پایدار امروزه در بسیاری از کشورها، به منزله نمادی از هویت فرهنگی و یکی از بخش های مهم اقتصادی محسوب می شود.

امید عزیزی افزود: بسیاری از برنامه ریزان و سیاستگذاران توسعه در کشورهای جهان، گردشگری را روشی مطمئن با چشم انداز روشن برای توسعه پایدار معرفی کرده اند. وی اظهارداشت: گردشگری روستایی علاوه بر حفظ ارزشها و باورها، با ایجاد فرصتهای شغلی و کسب درآمد برای ساکنان محلی و توسعه ساختارهای زیربنایی امکان توسعه پایدار و یکپارچه روستایی را فراهم می سازد. گردشگری پایدار نمادی از هویت فرهنگی  است  مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: برنامه ریزی برای گسترش و توسعه گردشگری بر پایه توسعه پایدار اقتصادی، در راستای رشد و تعالی جامعه روستایی موثر می باشد. به هر حال استان گیلان یکی از قطبهای گردشگری کشور است که انواع گردشگری از قبیل تاریخی، مذهبی، آبی، کوهستانی، کشاورزی و... را می توان در آن یافت، گردشگری روستایی نیز از جمله انواع گردشگری است که در دیگر کشورها از جذاب و سودآوری بسیاری برخوردار است. کشور ایران و به ویژه استان گیلان در این زمینه ظرفیتهای قابل توجه ای دارد که در صورت توجه و بالفعل کردن آن شاهد تحول جدی در روند توسعه گردشگری استان خواهیم بود.

منبع : خبرگزاری مهر

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, اخبار گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/۳ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

دوستان عزیز عکسهایی بسیار زیبا از غروب زیبا و دل انگیز ییلاق سیاهمزگی براتون  آماده کردم امیدوارم که خوشتون بیاد و لذت ببرید و با بازدید از این مناظر زیبای خداوندی از طیعت بکر وزیبای آن لذت ببرید .

 کپی برداری از این مطالب با ذکر منبع (وبلاگ نصیرمحله )بلامانع میباشد
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩۱/٢/٢ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.