نوشته شده توسط : مهدی پور

تابستان نشین، نام روستا و منطقه ای کوهپایه ای در جنوب شهر املش و ارتفاع روستا از سطح دریا  390 متر و دارای طبیعتی با چشم انداز زیبا می باشد.

بر اساس آمار رسمی، جمعیت روستای تابستان نشین املش در سال 1385 ,  267 نفر و دارای  78 خانوار می باشد.

 

کوهپایه های پوشیده از چای در منطقه تابستان نشین املش

چایکاری و دامداری، شغل اصلی اهالی روستا می باشد.

 

منطقه تابستان نشین بر خلاف اسمش، منطقه ای ییلاقی نیوده و راه دسترسی به این منطقه زیبا و کوهستانی آسان و دارای جاده یی آسفالته و از مرکز شهر املش، بین 4 تا 7 کیلومتر فاصله دارد.

 
:: برچسب‌ها: روستا های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

بعضی افراد فکر می‌کنند اغلب مردم خودخواه و احمقند. تعجبی ندارد اگر مردم از آنها خوششان نیاید. اما نحوه قضاوت ما درباره سایر افراد، می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم بیانگر شخصیت خودمان باشد!

محمود حاج‌زمان: آیا شما هم دوستی دارید که فکر می‌کند اغلب مردم خودخواه و احمق هستند؟ تعجبی ندارد اگر مردم از او خوششان نیایید. اما نحوه قضاوت شما درباره سایر افراد، می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید بیانگر شخصیت خود شما باشد.

 

به گزارش ساینتیفیک‌آمریکن، نتیجه مطالعه مشترکی که در دانشگاه ویک‌فارست، دانشگاه نبراسکا و دانشگاه واشینگتن انجام شده، نشان می‌دهد دانشجویانی که بیشتر تمایل دارند در خصوص همسالان خود مثبت‌اندیش باشند، -یعنی دوستان خود را افرادی قابل اعتماد، مودب و از نظر احساسی باثبات می‌دانند- رضایت بیشتری از زندگی خود دارند، کمتر دچار افسردگی می‌شوند و حتی نمرات بهتری در امتحانات خود می‌گیرند.

به طور کلی، زنان بیشتر از مردان نظر مثبتی نسبت به دیگران دارند. نتایج بررسی بر روی گروهی از داوطلبان هم‌کلاسی نشان داد افرادی که با دید مثبت به دیگران نگاه می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که از سوی همسالان خود مورد توجه قرار گیرند و از نظر آنها به عنوان افرادی خوش‌مشرب، باوجدان و با احساس شناخته می‌شوند.

از طرف دیگر، افرادی که نظر منفی نسبت به دیگران دارند احتمال بیشتری دارد که اشخاصی نامطبوع، ضد اجتماعی و خودخواه باشند. داستین وود، روانشناس و سرپرست گروه تحقیقاتی می‌گوید: «شما می‌توانید تنها با توجه به اینکه یک فرد چطور دیگران را توصیف می‌کند، نکات مختلف زیادی درباره یک شخص بفهمید. ثبات این تمایلات نشان می‌دهد که آنها به صورت لنزهایی عمل می‌کند که تجربیات شما را درباره دیگران پررنگ یا کم‌رنگ می‌کنند.»

به گفته وود، این بدان معنی است که درک و شناخت یک فرد از دیگران، به سختی تغییر می‌کند.
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مشخصات الیکایی:

9 سانتی‌متر ؛ نر و ماده همشکل ؛ پرنده‌ای است خیلی کوچک ، خپله ، پر از راه‌راه عرضی نزدیک به هم قهوه‌ای رنگ با دمی کوتاه و سر بالا بسیار پر جنب و جوش است.

الیکایی مانند موش در بین برگ‌ها و آشغال‌های روی زمین به دنبال خوردنی، کندوکاو می کند و نظیر سسک در میتن شاخ و برگ گیاهان حشرات را شکار می کند . پروازش مستقیم است و بال‌زدن سریع آن صدایی مرتعش و خاص ایجاد می کند .

همیشه در پناهگاهی نزدیک به زمین ، زیر گیاهان ، سنگ‌ها و امثال آن ، در باغ‌ها ، بیشه‌ها و جنگل‌ها به‌سر می برد . آشیانه کروی خود را در پرچین‌ها ، سوراخ تنه درخت‌ها ، ساحل رودخانه‌ها و یا در ساختمان‌ها می سازد .

الیکایی در فصل زمستان در مناطق مختص به خود از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است .
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مارگَردَن نوعی پرنده نزدیک به انقراض است.

این پرنده به هنگام شنا بدنش را در زیر آب نگه می‌دارد و گردنش به شکل ماری از آب بیرون است.

مارگردن از زیررده، نومرغان، راسته ی سقائیان، خانواده مارگردنان، جنس مارگردن‌هااست.

در گویش گیلکی شرق گیلان به آن : او بُن ( زیر آب رونده ) گویند.
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

دانشمندان نیوزلندی در بررسی های خود دریافتند که پول زیاد خوشبختی نمی آورد؛ بلکه استقلال فردی می تواند خوشبختی را تامین کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک ضرب المثل قدیمی مشترک در میان تمام فرهنگ ها بیان می کند که پول خوشبختی نمی آورد.

اکنون به نظر می رسد که گروهی از محققان دانشگاه ویکتوریا در ویلینگتون نیوزلند این ضرب المثل را از دیدگاه علمی به اثبات رسانده اند. دانشمندان تمام دنیا از دیرباز در جستجوی فاکتورهایی هستند که بیشترین ارتباط را با شادی و خوشحالی دارند.

در این تحقیق جدید، پژوهشگران نیوزلندی این سئوال را طرح کردند که میان دسترسی اقتصادی و حق انتخاب و آزادی کدامیک بیشترین نقش را در ایجاد حس خوشبختی دارند.

این محققان با بررسی مطالعاتی که در سه تست روانشناسی مختلف انجام شده بود به جواب این پرسش دست یافتند.

این تست های روانشناسی عبارت بودند از:

1- پرسشنامه بهداشت عمومی که چهار علامت پریشانی و اندوه (نشانه های جسمی، اضطراب و بی خوابی، ناکارآمدی اجتماعی و افسردگی حاد) را اندازه گیری می کند.

2- پرسشنامه خصیصه و وضعیت اضطراب اسپیلبرگر که از پرسش شوندگان سئوال می کند که در یک موقعیت خاص چه احساسی دارند.

3- پرسشنامه فرسایش شغلی ماسلاچ که بحران عاطفی، زوال شخصیت و عدم ادارک فردی را ارزیابی می کند.

براساس گزارش لایو ساینس، نتایج ترکیب این سه تحقیق که با مشارکت 420 هزار و 599 نفر در 63 کشور در طول 40 سال گذشته جمع آوری شده بود نشان داد که دو متغیر کلیدی (رفاه اقتصادی و استقلال فردی) هرگز با هم مورد بررسی قرار نمی گیرند، بلکه به صورت مستقل و در ارتباط با متغییرهای دیگری چون سلامت، اضطراب و فرسایش شغلی عمل می کنند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "با این سه نوع تست روانشناسی و اجماع اطلاعات آنها ما نتایجی منسجم و معتبر را به دست آوردیم که نشان می دهند ارزشهای اجتماعی استقلال فردی بهترین شاخصهای ارزیابی خوشبختی هستند. علاوه بر این، هرچند رفاه اقتصادی یک فاکتور واحد و مهم است اما اثر آن زمانی که استقلال فردی وارد بازی می شود کمرنگ می شود. پول می تواند همراه با استقلال فردی باشد اما نمی تواند حداکثر رفاه و حداکثر استقلال فردی را با خود بیاورد."

به گفته این محققان، اثر پول یک تاثیر محدود در سطح خوشبختی دارد و به محض اینکه میزان پول به یک سطح تضمینی برای تامین نیازهای پایه رسید و از زمانی که ترس از دست دادن وضعیت اجتماعی- اقتصادی بر فرد قالب شد افزایش دسترسی مالی تنها به میزان کمی موجب افزایش رضایت فردی می شود و در مجموع، آزادی و استقلال بیشتر، بالاترین رفاه و خوشبختی را به فرد می دهد.
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

 

روزنامه ایندی‌پندنت، چاپ لندن، با اشاره به تازه‌ترین نتایج تحقیقات پزشکی و با یادآوری انواع گوناگون اعتیاد، مثل اعتیاد به مواد مخدر، الکل یا وابستگی به بعضی از خوراکی‌ها می‌نویسد که یافتن دلایل این نوع رفتار در میان مردم چندین دهه ذهن پزشکان و روان‌شناسان را به خود مشغول کرده است.

چه طور است که بعضی‌ها می‌توانند سال‌های سال روزانه مقدار زیادی الکل بنوشند و هیچ گاه الکلی نشوند، ولی شماری دیگر از اولین سال‌های آغاز نوشیدن الکل به نوعی معتاد آن می‌شوند؟

چه طور است که برخی با یک بار کشیدن سیگار برای سال‌ها به نیکوتین وابسته و معتاد می‌شوند، اما دیگران پس از چند تجربه حالت انزجار پیدا کرده و دیگر هیچ گاه سراغ سیگار نمی‌روند؟‌

برخی از مسئولان و نهادهای پزشکی در بریتانیا و آمریکا و دیگر نقاط جهان در سال‌های اخیر عادت به قمار یا خوردن شکلات فراوان و حتی اشتهای سیری‌ناپذیر برای خرید کردن را نیز از جمله موارد اعتیاد به حساب آورده‌اند.

کار‌شناسان امور اعتیاد می‌گویند معمولا این رفتار‌ها نتیجه معاشرت و تاثیرپذیری در محیط است. برای مثال، برخی افراد بر اثر همنشینی با دیگران به سیگار، مواد مخدر یا الکل روی می‌آورند. با وجود آن که همیشه حالت خوشایندی در آدم ایجاد نمی‌کند، تکرار این عادت در محیط دوستان وسیله‌ای می‌شود برای تداوم و تحکیم رابطه.

در مورد مواد مخدر، حس وابستگی و اعتیاد در فرد معتاد نوعی نیاز همراه با هیجان و اضطراب ایجاد می‌کند و سپس مصرف مواد مخدر لذتی در این فرد می‌آفریند که باعث می‌شود دوباره این تجربه را تکرار کند.

گرچه در سال‌های اخیر داروهای نسبتا موثری برای ترک اعتیاد به الکل، مواد مخدر یا نیکوتین ساخته شده است، هنوز کار‌شناسان می‌گویند که دلیل اصلی بروز حالت اعتیاد با مصرف این مواد تقریبا ناشناخته است.

متخصصان روان‌شناسی می‌گویند دلیل بروز اعتیاد یک نوع خاص از ویژگی‌های شخصیتی نیست. ممکن است این طور تصور شود که افراد برون‌گرا و ماجراجو بیشتر در معرض اعتیاد هستند، ولی حقیقت این است که افراد درون‌گرا و گوشه‌گیر نیز در معرض انواع دیگری از اعتیاد هستند.

در هر صورت به نظر می‌رسد که عوامل موثر را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: عوامل فیزیکی و بیولوژیکی، روانی و اجتماعی. مسلما استفاده از مواد مخدر یا الکل برای مدت طولانی و به میزان فراوان بر کارکرد مغز انسان اثر می‌گذارد، ولی فقط آن عده‌ای معتاد می‌شوند که دیگر نمی‌توانند کارکرد مغز خود را به حالت سابق بازگردانند.

فرزندان افرادی که خود معتاد هستند بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند. حتی اگر در دوران کودکی و نوجوانی این اتفاق نیفتد احتمال فراوان دارد که تحت تاثیر تجارب بد از جمله خشونت پدر و مادر و عواملی شبیه به آن در سنین بالا‌تر به مصرف زیاد الکل یا مواد مخدر روی بیاورند.

برخی حتی معقتدند که در بعضی از افراد یک عامل موسوم به «شخصیت اعتیادپذیر» باعث اعتیاد می‌شود. این افراد خصوصیتی دارند که به آن‌ها نوعی سماجت، خطرپذیری و حس سیری‌ناپذیری دائم می‌دهد. به همین خاطر افراد موفق و مشهوری مثل آندره آقاسی، تنیس‌باز، پل گاسکوین، فوتبالیست، و یا ایمی واین‌هاوس در حد شدیدی معتاد می‌شوند.

اما اعتیاد در جهان امروزه آیا فقط به الکل، مواد مخدر و سیگار محدود می‌شود؟ برخی از رفتار‌شناسان معتقدند که اشتهای سیری‌ناپذیر برای خرید پوشاک، تمایل بی‌مهار برخی برای آراستن ظاهر و حتی علاقه مفرط به خوردن شکلات را می‌توان در زمره رفتارهای اعتیادی قلمداد کرد. همان طور که اعتیاد به مواد مخدر یا الکل زندگی بسیاری را زیر و رو کرده زیاده‌روی در این زمینه‌ها نیز می‌تواند زندگی شخصی و حرفه‌ای افراد را به ویرانی بکشاند.

روزنامه ایندی‌پندنت در پایان این مطلب چند پرسش را فهرست کرده و خاطرنشان می‌کند که اگر فردی به سه مورد یا بیشتر از این پرسش‌ها پاسخ مثبت بدهد رفتار معتادگونه دارد و باید برای حل مشکل خود به متخصصان ترک اعتیاد مراجعه کند:

آیا برای استفاده از یک ماده یا یک نوع رفتار اشتهای فراوانی دارید؟

آیا برای کنترل مقدار چیزی که می‌نوشید یا مصرف می‌کنید با مشکل مواجه هستید؟

آیا به این مواد عادت کرده و برای رسیدن به نتایج همیشگی و قبلی به مصرف بیشتر نیاز دارید؟

آیا برای تامین این نوع نیاز و اشتهای خود خواست دیگران را زیرپا گذاشته و به آن بی‌توجهی می‌کنید؟

آیا در دوره‌هایی که این مواد را مصرف نمی‌کنید، دچار افسردگی و اضطراب می‌شوید؟

آیا با وجود اطلاع داشتن از عوارض منفی این مواد کماکان بر مصرف آنها اصرار دارید؟
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٩ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سلام خدمت شما عزیزان رشته و خشکار از شیرینی های گیلان می باشد که معمولا در ماه مبارک رمضان پخت مشود وعلاقه مندان زیادی دارد در این جا عکسهایی از پخت آن را براتون آماده کردم که امیدوارم پپسندید.

مک
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٧ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سلام خدمت شما عزیزان بازدید کننده تصاویری از کاخ میان پشته انزلی براتون آماده کردم که امیدوارم خوشتون بیاد و ما را با نظرات ارزشمند خود یاری بفرمایید.
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان, گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٦ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سلام خدمت شما عزیزان تصاویر زیبایی از پاییز براتون آماده کردم امیدوارم که مورد پسندتان قرار بگیره و بنده را از نظرات خود بی نصیب نگذارید.
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

نام مرکز : گیلان

1- نام مکان : منطقه کو هستانی ودیدنی درفک

2- نوع اثر( طبیعت ، تاریخی ، زیارتی و ... ): طبیعت

3- دوره تاریخی ساخت ، تشکیل ، بوجود آمدن یا  ... : طبیعی

4- وضعیت امکانات و تسهیلات تفریحی ، گردشگری ، حمل و نقل ،  اسکان و ... آن مکان : در حد متوسط

5- توضیح مختصری در خصوص معرفی مکان :

قله درفک آتشفشان خاموش منطقه گیلان است که این قله از دیرباز در اذهان کوهنوردان طنین انداز بوده است و جلوه گر کوهی ستبر و زیباست.

به گزارش بخش ایران‌شناسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌کوهنوردان و دوستداران طبیعت به جلوه های کم نظیر و چشم نواز آن دلخوشند و سر به بالین این کوه شگفت انگیز نهاده اند. کوه درفک به ارتفاع 2703 متر نقطه آغازین بلندی های شرق دره سپیدرود بوده و رشته کوههای غرب گیلان (تالش) تا مرز این دره پیش آمده و از آن پس قله درفک با کوهپایه های جنگلی انبوه (در غرب و شمال) و دیواره صخره ای و سترگش تمام دشت گیلان را در بر گرفته است.

شاید در نظر عده ای ارتفاع نه چندان زیاد این قله تناسب تعاریف ما را با عظمت توصیف شده آن کمی به زیر سوال ببرد اما باید بدانیم با توجه به ارتفاع دشت گیلان (نزدیک به صفر) قله ای منفرد و با ارتفاع بیش از 2700 متر تا چه اندازه می تواند زیبا و خوش منظره بوده صعود واقعی و مناسبی را نیز در پی داشته باشد.

این کوه از سمت جنوب به کوههای منجیل متصل شده است و از مشرق و جنوب شرقی ناظر به کوههای پیشکوه و رشته کوههای عظیم تخت سلیمان می باشد و تا دره سه هزار تنکابن ادامه می یابد. درفک از سمت شمال امتداد ندارد و به دشت گیلان و دریای خزر مشرف است. غرب این کوه بیشتر به اعماق دره سیپدرود پیوند می خورد تا آغازی باشد برای ارتفاعات البرز غربی.

با توجه به شواهد موجود و وجود سنگهای آذرین در این ارتفاعات به نظر می رسد در گذشته دور آتشفشان درفک فعالیت بسیار داشته است. جبهه های متفاوت درفک ویژگی های خاص خود را دارند که از جهات جغرافیایی و پوشش گیاهی از مناطق نیمه خشک و مراتع سرسبز تا جنگلهای انبوه متغیر می باشند.

از نقاط دیدنی این کوه باید به یخچال درفک (کاسه آتشفشان در قله آن) اشاره کرد. در این قسمت دامداران کلبه های زیادی ساخته اند که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آنها قرار می گیرد. در گوشه ای دیگر از کاسه درفک نمادی زیبا و عمیق واقع شده است که به جهت ذخیره شدن برف زمستانی در درون آن (به سبب شکل خاص دهانه) و تبدیل آنها به یخ زیبایی خاص را در غار تشکیل می دهد. شیب غار زیاد بوده و پیمایش درون غار را با مشکل روبرو می سازد. ییلاق نشینان منطقه در تابستان برای مصارف خود از این یخها استفاده می کنند.

نام این کوه به روایتی برگرفته از قوم دربیک (Derbik) می باشد که تیره ای از ساکنان بوده و در حوالی دریای خزر سکونت داشته اند و به روایتی دیگر نام درفک برگرفته از دو واژه «دُل» و «فک» می دانند که معنای آن آشیانه عقاب است. صعود به این قله مسیرهای متعددی دارد که کوتاهترین مسیر آن مسیر شاه شهیدان (جبهه شرق) می باشد. برای صعود از این مسیر باید به سیاهکل رفته و از جاده دیلمان که از انتهای خاکی آن به روستای معروف شاه شهیدان می رسیم شروع کرد. ابتدای کوهپیمایی از شاه شهیدان به صورت مراتع و علفزار شروع می گردد و بعد از حدود یک ساعت به ابتدای مسیر جنگلی خواهیم رسید که عبور از جنگل ها نیز حدود یک ساعت طول خواهد کشید.

بعد از آن به ییلاق« وزنه بن» می رسیم که در آن چشمه ای گوارا انتظار کوهنوردان را می کشد و ادامه مسیر را می توان تا کاسه درفک پیمود. مسیر اول سینه کش سمت راست است که به تدریج صعود کرده و به خط الراس کاسه ختم می شود و مسیر دوم نیز مسیر سمت چپ که از حاشیه دره ای پرشیب به ارتفاعات قله می پیوندند. از « چشمه وزنه بن» تا قله سه ساعت طول خواهد کشید.

و طولانی ترین مسیر آن مسیر از «سطلخ جان» (جبهه غربی) می باشد که این مسیر از مسیرهای طولانی صعود به درفک می باشد و در سمت غرب واقع است. بدون شک مسیر سطلخ جان از زیباترین مسیرهای درفک و یا بهتر بگوییم از زیباترین مسیرهای کوهستانی ایران می باشد که از انتهای روستا از کنار استخر بزرگ آب از پاکوب مشخصی صعود آغاز می شود که در حین گذشتن از جنگل از پیچ و خمهای دره نیز می گذریم تا به منطقه «گرده تال» برسیم از آنجا نیز صعود خود را ادامه می دهیم تا به «سیاه دره» رسیده و بعد از مدت ساعتی گذشتن به منطقه «جیرونی پایین» رسیده که دارای سنگهای سفید و چند گودال در سمت چپ است و کمی پایین تر از آن چشمه آبی قرار دارد که در انتظار کوهنوردان است.

6- وضعیت آب و هوایی ( گرم و خشک ، معتدل ، سرد و کوهستانی و  ...): سرد و کوهستانی

7- آدرس : رودبار – قسمت شرقی رودبار – صعود به قله از طریق : سیاهکل – جاده دیلمان – شاه شهیدان

8- فاصله تا مرکز استان : 70 کیلومتر

9- نوع راه ارتباطی: آسفالت
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خورشید چراغکی ز رخسار علیست / مه نقطه کوچکی ز پرگار علیست 
هرکس که فرستد به محمد صلوات / همسایه دیوار به دیوار علیست 
عید غدیر مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - Sms Eyde gadir khom 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
خدایا به حق شاه مردان / مرا محتاج نامردان مگردان 
فرا رسیدن عید غدیرخم بر عاشقان آن حضرت مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیامک ، اس ام اس ،sms ،payamak 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
نازد به خودش خدا که حیدر دارد / دریای فضائلی مطهر دارد 
همتای علی نخواهد آمد والله / صد بار اگر کعبه ترک بردارد 
عید غدیر خم مبارک باد 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
روز عید غدیر خم از شریف ترین اعیاد امت من است 
پیامبر اکرم(ص) 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - عید غدیر خم مبارک 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
عجب تمثیلی است این که علی مولود کعبه است 
یعنی اینکه باطن قبله را در امام پیدا کن 
عید غدیر خم مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیامک عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>

خورشید شکفته در غدیر است علی 
باران بهار در کویر است علی 
بر مسند عاشقی شهی بی همتاست 
بر ملک محمدی امیر است علی 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - مسیج عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
ای خدای مرتضی ، گردی از گامهای فتوت مرتضی را بر سر جهانیان بپاش تا ریشه نامردی در جهان بخشکد . 
عید غدیر خم ، عید ولایت و امامت مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - sms عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
اگر خلق عالم علی را می شناختند ، دوستش میداشتند و اگر خلق عالم علی را دوست میداشتند ، جهنم آفریده نمیشد . 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - تبریک عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
به روز غدیر خم از مقام لم یزلی 
به کائنات ندا شد به صوت جلی 
که بعد احمد مرسل به کهتر و مهتر 
امام و سرور و مولا علیست علی 
عید غدیر خم بر شما مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - عید غدیر 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
رسولی کز غدیر خم ننوشد ، ردای سبز بعثت را نپوشد . عید غدیر خم مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس جدید 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
شبی در محفلی ذکر علی بود 
شنیدم عاشقی مستانه فرمود 
اگر آتش به زیر پوست داری 
نسوزی گر علی را دوست داری 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیامک جدید 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
قرآن به جز از وصف علی آیه ندارد ایمان به جز از حب علی پایه ندارد 
گفتم بروم سایه لطفش بنشینم گفتا که علی نور بود سایه ندارد 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیام کوتاه عید غدیر 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
ما زین جهان از پی دیدار میرویم از بهر دیدن حیدر کرار میرویم ، 
درب بهشت گر نگشایند به روی ما گوییم یا علی و ز دیوار میرویم . 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیامک های عید غدیر 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
مدح علی و آل علی بر زبان ماست / گویا زبان برای همین در دهان ماست 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس های عید غدیر 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
گفت تو غـرق گنـاهی؟ 
گفتمش یـا رب بلی 
گفت پس آتش نمیـگیرد چـرا جـسم و تنـت 
گفتمش چون حـک نمودم روی قلبم یا علی . . . 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - جدید ترین اس ام اس ها 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
نام علی : عدالت - راه علی : سعادت - عشق علی : شهادت - ذکر علی : عبادت -عید علی : مبارک
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس های فارسی 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
علی در عرش بالا بی‌نظیر است علی بر عالم و آدم امیر است 
به عشق نام مولایم نوشتم چه عیدی بهتر از عید غدیر است؟ 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس جدید عید غدیر 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
خورشید چراغکی ز رخسار علیست مه نقطه کوچکی ز پرگار علیست 
هر کس که فرستد به محمد صلوات همسایه دیوار به دیوار علیست 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیامک تبریک روز عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
اى فراموشان باطل! سر به پایین افکنید! چون پیمبر دست حق را برد بالا در غدیر 
شد جهان روشن ز انوار امیرالمؤمنین چلچراغ عشق و ایمان شد فروزان در غدیر 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس ولایت علی 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
از ولای مرتضی دل را چراغان می‌کنیم با علی بار دگر تجدید پیمان می‌کنیم 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس عید غدیر خم 89 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
غنچه لب‌هاى پیغمبر که شد وا در غدیر بر لبش گلواژه «من کنت مولا» نشست 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس 4 آذر 89 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
موج یک حادثه در جان غدیر است امروز و علی چهره تابان غدیر است امروز 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس جدید 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
آنان که علی خدای خود پندارند / کفرش به کنار عجب خدایی دارند 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - sms عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
چون نامه ی اعمال مرا پیچیدند 
بردند به میزان عمل سنجیدند 
بیش از همه کس گناه ما بود ولی 
آن را به محبت علی بخشیدند 
عیدتان مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیامک های عید غدیر 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
تمام لذت عمرم در این است / که مولایم امیرالمومنین است,عید شما مبارک 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - پیامک عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
نه فقط بنده به ذات ازلی می نازد 
ناشر حکم ولایت به ولی می نازد 
گر بنازد به علی شیعه ندارد عجبی 
عجب اینجاست خدا هم به علی می نازد 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس عید غدیر خم 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
هان! ای مردمان! علی را برتر بدانید، که او برترین انسان از زن و مرد بعد از من است.... هرکه با او بستیزد و بر ولایتش گردن ننهد نفرین و خشم من بر او باد. (خطبه ی غدیریه) 
>> 


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
عید غدیر خم مبارک - اس ام اس های عید غدیر 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


>>
دلا امشب به می باید وضو کرد .... و هر ناممکنی را آرزو کرد ..... عید غدیر بر شما مبارک 
>>
:: برچسب‌ها: اس ام اس عید غدیر
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خورشید چراغکی ز رخسار علیست / مه نقطه کوچکی ز پرگار علیست 


هرکس که فرستد به محمد صلوات / همسایه دیوار به دیوار علیست 


                                  عید غدیر مبارک 
:: برچسب‌ها: عید غدیر
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

جزیره ماوی Maui که دومین جزیره بزرگ از مجموعه جزایر هاوایی می باشد، برای چهاردمین بار عنوان زیباترین جزیره جهان از نگاه خوانندگان مجله معتبر و پرتیراژ ” CONDE NAST TRAVELER Readers” را کسب نمود.

 این جزیره با کسب ۹۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن در صدر جدول زیباترین جزیایر دنیا (که بیش از ۳۶۰۰ از آنها در این مسابقه شرکت داشتند) ایستاد.
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

عضو کمیته اجرایی پنجمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان اینکه خوردن ته دیگ‌های سوخته و افزایش مصرف کربوهیدرات‌ها نظیر برنج به ویژه در مناطق شمالی کشور افزایش بروز سرطان مری و معده را سبب شده گفت: نوشیدن چای داغ و سوختگی مری نیز بروز سرطان مری را موجب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آرمین استفاده از فست‌فودها و نمک به مقادیر فراوان را از دیگر علل بروز سرطان مری و معده برشمرد و افزود: افزایش سن امید به زندگی، تغییر وضعیت زندگی و تغذیه، افزایش استعمال دخانیات و شرایط محیطی میزان بروز سرطان را در کشور افزایش داده است.

وی استعمال دخانیات را دشمن درجه یک سلامتی و علت اصلی ایجاد انواع سرطان‌ها عنوان کرد و افزود: به علت شیوع فراوان سرطان معده در ژاپن غربالگری این سرطان از سنین کم و مراحل ابتدایی انجام می‌شود.

آرمین مراجعه برای انجام تست‌ها و آزمایش‌های غربالگری را از دهه پنج به بعد توصیه کرد و یادآور شد: اگر تشخیص و درمان به موقع و زود هنگام انجام شود 5 سال پس از درمان و تحمل عوارض آن فرد طول عمر طبیعی را خواهد داشت.

عضو کمیته اجرایی پنجمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی از روش‌های اندوسکوپی و اندوسونو به عنوان روش‌های تشخیصی با هدف تشخیص و درمان زود هنگام و اثربخش نام برد و یادآور شد: سرطان معده در مردان شایع‌تر است.

پنجمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی 19 تا 21 آبان 89 با موضع سرطان‌های شایع در ایران با حضور اساتید برجسته در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود که شرکت برای عمومی آزاد است.
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

یَه عمرَ آدمی تی پا بَنیشتم

غمه، می زیندگی اَمره بَریشتم

پیرابوم، بَس نیه چشم انتظاری

بَلیتم، نیمه جانابوم، بَبیشتم

 ( ناصر فرهادیان )


چَقَد تلخه غریبی در ولایت

غمام دئنه می دستَ جی شکایت

بیئن مردم، می دور و بر جمابین

شنیدن دونه خیلی می حکایت

( خویشتن دار لنگرودی )

بَشوی عمری، بَبوم واخوب مو کم کم

تموم عمر مو ایسّه همش غم

عجب بختی امو دَئشتیم خداجون

یه روزَ روزیگارَن مِه نَبو چَم!

 ( داوود خانی خلیفه محله )

می تسکه دیل غریبی مئن بَگود گیر

نَگیته خاشخا آخر می سَرویر

غم دوری جی هر جا با بَئنَم مو

غریبی تیر بومَه می قلبَ سر جیر

 ( داوود خانی خلیفه محله )

گوتَم دامون بَشیم، دامون نومِه تو

گوتم لاجون بَشیم، لاجون نومه تو

ندونَسم تو اَندی کس مَسازی

که هر جایی گوتم، آسون نومه تو

 ( داوود خانی خلیفه محله )

بیه بانو، بیه می جونَ بانو!

سراجیرابو می چوشمانَ اَرسو

نه روز آروم دَئنم، نه شؤ قراری

بَبوم از غوصه ی دونیا  ژَگَر چو

( داوود خانی خلیفه محله )

روخونه لب ستاره زئنه سوسو

ندونم تسکه دیل چی خئنه از مو

در ای دونیا سلیم هم یار دئنه

الاتی تی بگو آخه می یار کو؟

( حسنعلی محمودی )

اَمه را گرچه از همدیگه دوره

به تی دوری می دیل خیلی صبوره

بشوم خَ دورابوم از شهر لاجون

قدیمئن بد نوتن که دور " نوره "

 ( حسین وثوقی )

اَمِه مئن تووادان هَندِه جدایی

کورا بَشوّ اَمِه او آشنایی!

یه روز هنده رَسَنه که دوباره

بَبیم همدیگره واسِه فدایی؟

( حسین وثوقی )

وختی خوسنم، تره اینم خواب میان

بیداربونم، چوشمَ اینم آبَ میان

نه خواب دئنم تی واسه نه بیداری

حیرانمه آخه ماه و آفتاب میان

 ( سید علی میر باذل )

تی دوری، دُکشانه می چوشمَ سویه

تی غم زرداگودای، می رنگ و رویه

ولی با این همه درد و شکایت

تی اَمرا بون، همش می آرزویه

 ( محمد دعایی )

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: دوبیتی های گیلکی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

   ارنست همینگوی, رمان نویس نامدار آمریکایی در سال های جوانی, بوکسور آماتوری بود.

ü   طی یک نظر سنجی در سایت شبکه بی. بی. سی, نلسون ماندلا محبوب ترین سیاستمدار دنیا لقب گرفت.

ü   به اسناد گزارش سازمان ملل در سال 2005 میلادی, کشور امارات متحده عربی با 4/4 درصد, بیشترین نرخ رشد جمعیت جهان را داراست.

ü   برپایه آمار سال 2000 میلادی, توکیو با جمعیتی بالغ بر 000/400/26 نفر, پرجمعیت ترین شهر جهان شناخته شد.

ü   برخورد کشتی تایتانیک با یک کوه یخی شناور در 14 آوریل 1912 میلادی, منجر به مرگ 1500 نفر از سرنشینان آن گردید. تایتانیک, 46000 تن وزن داشت.

ü   کوفی انان؛ دبیر کل سازمان ملل متحد: روزانه 30 هزار کودک در جهان, قربانی فــقر می شوند.

ü   تعریفی از تجارت الکترونیکی: تجارت الکترونیکی, انجام هرگونه کارهای تجاری و بازرگانی به گونه ی Online  و با کاربر شبکه ی رایانه ای می باشد و خرید و فروش کلی یا جزیی کالاها چه به صورت محسوس و یا غیر محسوس و ارایه سرویس دهی های گوناگون به مشتریان و دیگر امور بازرگانی را دربر می گیرد.

در این روش نوین, بازرگانان می توانند فارغ از مرزهای جغرافیایی, محصولات و خدمات خود را به شکل تمام وقت و به همه ی متقاضیان و خریداران در سراسر دنیا, عرضه کنند.

ü  از سوی انجمن نویسندگان جمهوری ارمنستان و رهبر مذهبی ارامنه جهان, جایزه بزرگ ترجمه در کشور ارمنستان, موسوم به گانتق در سال 2005 میلادی به احمد نوری زاده, شاعر و مترجم ایرانی و بنیانگزار ارمنی شناسی فارسی اعطا شد.

ü  اتانازی  Euthanasia  به معنی مرگ خوب, یا مرگ راحت که در تعریف شورای اخلاقی و قضایی انجمن پزشکان آمریکا عبارت است از: " عمل ایجاد مرگ در بیماری غیرقابل درمانی که درد و عذاب وی غیرقابل تحمل و درمان می باشد, به شیوه ای نسبتاً سریع و بی درد به دلایل دلسوزانه. "

اتانازی که از آن " به مرگی " و " مرگ سبز " نیز نام برده می شود, در حال حاضر در دو کشور بلژیک و سوئیس, برای تسریع مرگ بیماران لاعلاج, قانونی شمرده می شود.

ü   سازمان بهداشت جهانی World Health Organization : هر سال حدود یک میلیون انسان خودکشی می‌کنند. آمار خودکشی در جهان, ۱۶ نفر به ازای هر صدهزار نفر است و بطور متوسط در هر ۴۰ ثانیه یک‌نفر خودکشی می‌کند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۱،۵ میلیون نفر در سال برسد.
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

روزی ما دوباره کبوترهایِ مان را پیدا خواهیم کرد

و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت.

***

روزی که کم ترین سرود بوسه است

و هر انسان برایِ هر انسان برادری ست.

روزی که دیگر درهایِ خانه شان را نمی بندند

قفل افسانه یی ست و قلب برای زنده گی بس است.

روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است

تا تو به خاطرِ آخرین حرف دنبالِ سخن  نگردی.

روزی که آهنگِ هر حرف، زنده گی ست

تا من به خاطرِ آخرین شعر رنجِ جُست و جویِ قافیه نبرم.

روزی که هر لب ترانه یی ست

تا کم ترین سرود، بوسه باشد.

روزی که تو بیایی، برایِ همیشه بیایی

 و مهربانی با زیبایی یکسان شود.

روزی که ما دوباره برای کبوترهایٍ مان دانه بریزیم...

***

و من آن روز را انتظار می کشم

حتی روزی که دیگر نباشم.

( احمد شاملو )
:: برچسب‌ها: شعر
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

سیر که به آن Garlic هم می گویند، گیاهی است از راسته مارچوبه‌ای‌ها (Asparagales) از تیره پیازها (Alliaceae) و سرده سیرها (Allium).

سیر گیاهی است علفی و دایمی که ساقه آن تا ارتفاع 40 سانتی متر نیز می رسد . قسمت زیر زمینی آن متورم و مرکب از 5 تا 12 قطعه و محصور در غشاهای نازک و ظریف برنگ خاکستری مایل به سفید می باشد . برگ های آن باریک و نواری شکل برنگ سب تیره و گل های آن کوچک و صورتی رنگ که بصورت یک چتر در انتهای ساقه ظاهر می شود .

پاره ای از خواص گیاه سیر:

مطالعات نشان داده اند که خوردن منظم سیر باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان های مری، معده و روده بزرگ می شود. سیر با داشتن آنزیم های طبیعی به جذب بهتر غذا کمک می کند. از طرفی به عنوان یک ضد نفخ عالی و یک ماده ضد انگل و کرم های روده ای شناخته شده است. مصرف سیر یکی از بهترین درمان ها برای سرفه های شدید است. و معمولا از شربت سیر برای درمان آن استفاده می شود.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

علف چای، گیاهی است علفی و دایمی به ارتفاع تا یک متر، با بوی معطر و در زمان گلدهی، بسیار زیبا.

علف چای دارای برگ‌های متقابل، بیضوی و دراز و ساقه آن به تعداد زیاد و منشعب می‌باشد. هم‌چنین بر روی ساقه دو خط نسبتا برجسته قرار گرفته است. گل‌ها به صورت گل آذین دیهیم، به رنگ زرد زیبا و به تعداد زیاد است که به گیاه زیبایی خاصی می‌بخشند.

 در کناره‌های گلبرگ زرد رنگ نقاط تیره به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود که از خصوصیات بارز این گیاه است. این نقاط فضاهایی هستند که حاوی مواد موثر گیاه (هیپریسین و ترکیبات وابسته) می‌باشند.

زمان گلدهی گیاه علف چای برحسب ناحیه رویش از اردیبهشت تا مهرماه می‌باشد. محل رویش گیاه در کوهستان‌ها و ارتفاعات نواحی شمالی کشور می‌باشد. البته در ارتفاعات متوسط و کم بسیاری از نقاط از جمله نیز رویش دارد.

قسمت مورد استفاده دارویی گیاه سرشاخه‌های گلدار آن است. علف چای در مزارع چای شمال به عنوان علف هرز می‌روید و احتمالا نامگذاری آن بدین علت است.

گستره جغرافیایی:

بومی نواحی شمال ایران، شمال آفریقا، جنوب آفریقا، جنوب آمریکا، آسیا، استرالیا، اروپا و نیوزلند. هم‌چنین در نقاط مختلف آمریکا کشت می‌گردد. بیش‌ترین مقدار این گیاه از غرب آسیا و شرق اروپا صادر می‌گردد.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

خبرآنلاین: هنگام صحبت از مسایل مثبت، دست غالبمان را بیشتر تکان می‌دهیم، ‌بنابراین چپ‌دست‌ها و راست‌دست‌ها در این زمینه اشتراک حرکتی ندارند. ولی وقتی از روبرو (مثلا برنامه تلویزیونی) یک فرد چپ‌دست‌ را می‌بینید چه اتفاقی می‌افتد؟

بهنوش خرم‌روز:‌ وقتی صحبت می‌کنیم،‌همه ما از دست‌هایمان استفاده می‌کنیم. اما تا به حال شده دقت کنید که برای هر جمله‌ای که به کار می‌برید بیشتر از کدام دستتان استفاده می‌کنید؟ خب،‌ ظاهرا این موضوع برای گروهی از محققان آمریکایی جالب شده است.

بر اساس گزارش لایوساینس اغلب انسان‌ها گرایش دارند که وقتی از جمله‌ها و موضوعات مثبت استفاده می‌کنند، از دست غالب خود کمک بگیرند. برای مثال، ‌اگر در مورد یک موضوع خوب مثل مهربانی،‌ عدالت یا مانند آن حرف می‌زنید، اگر راست ‌دست باشید، به احتمال بیشتری از دست راستتان استفاده خواهید کرد و اگر چپ ‌دست باشید هم از دست چپ استفاده خواهید کرد. در مقابل، اگر در مورد یک موضوع منفی مانند تبعیض یا جنایت حرف بزنید، ‌بیشتر از دستی استفاده می‌کنید که معمولا به کار نمی‌برید.

اما پژوهشگران آمریکایی برای بررسی صحت این فرضیه به سراغ سیاستمداران آمریکایی رفته‌اند و تعداد جملات مثبت و منفی سخنرانی‌هایشان را با تعداد حرکت دست چپ و راستشان مقایسه کرده‌اند. اما در این میان یک نکته مهم وجود دارد، بیشتر مردم دنیا راست دستند و بر اساس برخی آمارها، فقط 10 درصد مردم در سراسر جهان چپ دستند و به همین دلیل هم اغلب متفاوت محسوب شده یا اصلا به حساب نیامده‌اند. کافی است نگاهی به ابزارهای اطرافتان بیاندازید تا متوجه شوید تقریبا همه آن‌ها برای راست‌دست‌ها طراحی شده‌اند.

اما نکته جالب توجه در مطالعه محققین آمریکایی این است که با وجود اقلیت بودن چپ‌دست‌ها، به نسبت تعداد زیادی از آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برنده شده‌اند و به کاخ سفید راه پیدا کرده‌اند، نمونه آخری هم اوباما است.

یکی از فرضیه‌هایی که عنوان شده این است که وقتی این افراد از مسایل مثبت صحبت می‌کنند، دست چپ خود را تکان می‌دهند که برای شمای بیننده می‌شود کدام سمت؟ سمت راست! حدس بزنید با حضور حداکثری راست دست‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟ هنگام صحبت از مسایل مثبت نوعی همسانی در جهت به وجود می‌آید که برای مخاطبین جذاب است. البته فراموش نکنید که این فقط یک فرضیه است!
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عضو هیئت مدیره انجمن سم شناسی و مسمومیت های ایران گفت: جویدن و خرد کردن برگهای گیاه آپارتمانی "دیفن باخیا" توسط کودکان باعث تحریک مخاط دهان و حلق شده و در برخی موارد موجب خفگی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دیفن باخیا گیاهی است که در اغلب خانه های ایرانیها وجود دارد و جزو معروفترین و پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. نام فارسی اصیل دیفن باخیا، "سمبرگ" است که اشاره به سمی بودن برگ آن دارد.

دکتر کامبیز سلطانی نژاد، متخصص سم شناسی در خصوص این گیاه به خبرنگار مهر گفت: دیفن باخیا یک گیاه تزئینی و آپارتمانی محسوب می شود که برگهای بزرگ و رنگهای مختلفی دارد.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی افزود: این گیاه حاوی ماده ای به نام "اگزالات کلسیم" است که بیشتر برای کودکان مشکل ساز می شود.

وی گفت: اگر برگهای این گیاه جویده شود باعث تحریک مخاط دهان و حلق و در پاره ای از موارد باعث سوزش مخاط دهان و گلو می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن سم شناسی و مسمومیتهای ایران افزود: خرد کردن و جویدن برگهای این گیاه در کودکانی که حساسیت دارند، ممکن است باعث تورم مخاط و انسداد راههای تنفسی و در نهایت خفگی شود.

سلطانی نژاد در عین حال به تصورات نادرستی که از این گیاه وجود دارد، اشاره کرد و گفت: اینکه گفته می شود اگر دست انسان به این گیاه بخورد و سپس با چشم تماس ببیند منجر به کوری می شود، منبع علمی ندارد.

وی تاکید کرد: بیشترین موارد خطر این گیاه متوجه کودکانی است که برگهای آن را بجوند و یا خرد کنند که منجر به آزادسازی ماده خطرناک اگزالات کلسیم می شود.

دیفن باخیا حاوی ماده‌ای سمی است که در دهان و زبان، ایجاد سوزش و درد شدید می‌کند و مخاط دهان را متورم می‌کند. البته خود این ماده سمی کشنده نیست،‌ ولی می‌تواند بافتهای دهان را آن قدر متورم کند که راه نفس کشیدن را ببندد و باعث خفگی و در نهایت منجر به مرگ شود.
 
بر همین اساس، معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت به خانواده ها توصیه کرده است در منزل خود از نگهداری گیاهان تزئینی که دارای میوه ها و ظاهر جذاب برای کودکان هستند، خودداری کنند.
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گوزن از گونه های حیوانی در معرض انقراض است و جنگل هاى سیاهکل، فومن و تالش عمده زیستگاه هاى این جانور و آخرین پناهگاه براى تکثیر و زاد و ولد طبیعى آن محسوب می ‌شود که شکار غیرمجاز این حیوان باعث شده تا صدای گوزن های کمیاب دیگر به گوش نرسد.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، اوایل تیر ماه سال جاری بر اساس گزارش های واصله اعضای گارد اجرایی حفاظت محیط زیست گیلان از شکار غیر مجاز دو راس مرال در منطقه ماسال آگاهی یافتند که با هماهنگی مراجع قضایی پس از شناسایی متخلفان نسبت به بازداشت آنان اقدام شد.

چهار شکارچی غیرمجاز به عنوان متهمان ردیفهای اول تا چهارم پرونده شکار گوزن ماسال معرفی شدند و با تحقیقات انجام شده مشخص شد که بزهکاری این افراد مسلم است.

 

به هر حال " گوزن " زیر راسته نشخوارکنندگان از زوج سمی ها، نرها اغلب دارای شاخ هستند، در ایران از نشخوارکنندگان دو تیره وجود دارد که شامل تیره گوزنها و تیره گوسفند، بز، آهو و گاو است.

از تیره گوزن ها دو جنس دم کوتاه و دم دراز در ایران وجود دارد، جنس دم کوتاه دارای شاخ کوتاه و بدون زایده های بالای چشمی و اندازه بدن آنها کوچکتر است، جنس دم با رشد زیاد دارای شاخ بلند و زایده های بالای چشمی وجود دارد، اندازه بدن این گروه بزرگتر است.

گوزنها مانند جانوران وحشی زندگی می‌ کنند

تیره گوزنها در میان نشخوارکنندگان یگانه طایفه‌ ای است که انواع بسیاری از آن در قاره اروپا مانند جانوران وحشی زندگی می‌ کنند، یکی از خصوصیات عمده‌ ای که گوزنها را از نشخوار کنندگان دیگر متمایز می‌ کند، شکل و ساختمان شاخهای این جانوران است، معمولا تنها نرینه ‌هایی که به سن بلوغ رسیده ‌اند شاخ دارند. شاخهای گوزنها توپر و بی ‌دوام هستند، شاخهای نشخوارکنندگان دیگر میان تهی و تغییر ناپذیرند، از اینرو عنوان جانوران شاخ تهی یافتند.

در نخستین سال زندگی گوزنها شاخی استخوانی از هر سوی پیشانی روی دو برآمدگی پوشیده از پوست و پشم بسیار نرمی که مخمل خوانده می ‌شود رشد، می‌ کند.

پوست شاخ را تا مرحله تشکیل آن می‌ پوشاند سپس پاره می ‌شود و می ‌افتد، اوایل بهمن ماه شاخه استخوانی هم به نوبه خود می ‌افتد و شاخ دیگری که نیرومندتر و درشت‌ تر خواهد بود رفته رفته شکل می ‌گیرد، این شاخ هم می‌ افتد و جای خود را به شاخ دیگری وا می ‌گذارد که سال آینده رشد می‌ کند.

سال به سال شاخها رشد می ‌کنند و رشته ‌ها و پره ‌های آنان چند برابر می‌ شود، شاخها به حسب انواع ممکن است از یک شاخه تشکیل می‌ یابد اما بیشتر این شاخه آراسته به شاخهایست که " بچه شاخ " گویند، در برخی از انواع گوزنها شاخها و بچه شاخها به صورت پارویی و دندانه ‌دار به هم جفت می ‌شوند.

گوزن حواس بسیار تکامل یافته ‌ای دارد. در سایه قوه شامه خود می‌ تواند از فاصله چند صد متری به وجود دشمن پی ببرد، دوی گوزن بسیار سریع است و جستهایی می‌ زند که دو سه متر ارتفاع و شش هفت متر طول دارد و علاوه بر این شناگر قابلی است.

جنگلهای انبوه مسکن و ماوای دلخواه گوزن هستند

جنگلهای انبوه مسکن و ماوای دلخواه گوزن هستند، گوزن معمولا‌در جریان روز میان بوته‌ ها و درختان کوچک می‌ خوابد و شب در جستجوی خوراک بیرون می‌ آید، در تابستان علف و برگ درخت و در فصل سرما خزه و لجن و پوست درخت می‌ خورد، در حدود 170 گونه مختلف از گوزنها و فامیلهای آنها وجود دارد که در سراسر دنیا پراکنده هستند.

مدیرکل محیط زیست استان گیلان در این خصوص گفت: تعرض انسانى به جنگلهاى انبوه آخرین زیستگاههاى جانورى گیلان، نسل مارال ها ( مرالها ) را در معرض تهدید قرار داده‌ است.

کامران زلفی نژاد افزود: نسل گوزن جنگلهاى گیلان به نام مارال که از جانوران شاخص جنگلهاى شمال است به دلیل تجاوز انسانى به زیستگاهها در خطر تهدید قرار دارد.

وی اظهارداشت: علاوه بر تهدید نسل این جانور از سوی شکارچیان غیرمجاز، دست اندازى به زیستگاههاى این جانور وحشى با هدف بهره بردارى از جنگل و کشیدن سیم خاردار در مسیر رفت و آمد مارال ها از جمله عوامل تخریب زیستگاهها و انقراض نسل آنهاست.

 

مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: مناطق زندگى این گوزنها، بطور عمده مناطقى شکارممنوع تلقى می ‌شوند در حالیکه حفاظت کاملى از این مناطق وجود ندارد.

جنگلهاى سیاهکل، فومن و تالش آخرین پناهگاه  - گوزن - این حیوان کمیاب است

وی یاد آورشد: جنگلهاى سیاهکل، فومن و تالش عمده زیستگاههاى این جانور و آخرین پناهگاه و محلى براى تکثیر و زاد و ولد طبیعى آن محسوب می ‌شود.

برخى تحقیقات نشان می‌ دهد طی 30   سال اخیر نسل این جانور بطور چشمگیرى بر اثر شکار بی ‌رویه کاهش یافته ‌است، به گفته کارشناسان این گونه جانورى به سبب اینکه سالى یک بچه به دنیا می‌ آورند حیواناتى بسیار آسیب پذیرند و نیاز به حمایتهاى ویژه دارند.

همچنین نیمه شهریور تا نیمه مهرماه هر سال به مدت یک ماه به عنوان فصل " مارال بانگى " معروف است و این ایام به عنوان فصل جفتگیرى این جانوران محسوب مى شود.

فصل " مارال بانگى " که با ایجاد حرمسرا همراه است پر خطرترین زمان زندگى این جانوران است زیرا شکارچیان با شناسایى محل تجمع آنان مبادرت به شکار آنها می ‌کنند.

نسل گوزن نر به دلیل وزن و ارزش شاخ آن بیشتر در معرض خطر قرار دارد

نسل گوزن نر به دلیل وزن و ارزش شاخ آن بیشتر در معرض خطر قرار دارد این جانور داراى دو شاخ است که هر سال تجدید می‌ شوند.

براساس آخرین سرشمارى شمار گوزنها در استان گیلان 150 راس تخمین زده شده ‌است از اینرو می طلبد این گنجینه ‌های پراهمیت که نسبت به دیگر نقاط مملکت نمونه ‌ای کم نظیر است، بیشتر مورد صیانت و حفاظت باشند.  

 هر چند از حیث ترکیب ناحیه جغرافیایی، جانوران استان گیلان دقیقا مناسب با شرایط بوم‌ شناسی این خطه از تنوع بسیار برخوردارند، اما به سبب برآورده شدن منافع آنی برخی سودجویان و فقدان مدافعان قاطع، تعدادی از آنها به دلیل قتل عام در مقیاس وسیع در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌ اند.

به هرحال جدا از شکار بی‌ رحمانه جانوران به کمک سلاحهای مدرن، کاهش و نابودی کامل جنگلها و پوشش گیاهی که به معنای کاهش و یا نابودی زیستگاه های حیوانات است و نیز توسعه مناطق روستای و شهری و آلودگی ها عامل عمده دیگری از جهت به خطر افتادن و یا ناپدید شدن حیات وحش به شمار می‌ رود.:: برچسب‌ها: حیوانات و جانوران گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گروهی از باستان شناسان ایتالیایی در منطقه ای واقع در استان توسکانا بقایای اولین نان تاریخ را که انسان مدرن در 30 هزار سال قبل پخته است پیدا کردند.

 نخستین نانی که انسان مدرن تهیه کرده است، یک نان برشته خوش طعم و مغذی بوده که روی سنگهای گداخته پخته شده است.

تاکنون اعتقاد بر این بود که انسان مدرن از 18 هزار سال قبل شروع به تولید آرد و طبخ نان کرده است. اکنون گروهی از محققان "موسسه ماقبل تاریخ و ابتدای تاریخ"(Iipp) کشف کردند که انسانهای مدرن در دوره بلافاصله پس از دوره انسانهای اولیه در 30 هزار سال قبل طرز تهیه نان را پیدا کرده بودند. 

همچنین تاکنون تصور می شد که جمعیتهای شکارچی- جمع کننده عصر پارینه سنگی متاخر کاملا گوشتخوار بودند اما این کشف نشان می دهد که این انسانها از یک نان غنی از هیدراتهای کربن تغذیه می کرده اند. این نان به آنها کمک می کرده که انرژی لازم برای زندگی در محیطهای سخت و زمانهای بسیار سرد را تامین کنند. در حقیقت این نان، غذایی ساده برای نگهداری و سبک برای حمل بوده است.

از سویی دیگر این کشف پیشنهاد می دهد که خاستگاه اولیه استفاده از غلات اروپا و نه خاورمیانه بوده است. آثار قدیمی ترین نان دنیا در یک سایت باستانی ماقبل تاریخ در استان توسکانا کشف شده است.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "ما دو تکه عجیب ماسه سنگ را پیدا کردیم که به نظر می رسید سنگ آسیاب باشند. با بررسی محیط اطراف این سنگها ما نشاسته هایی را کشف کردیم که در لا به لای حفره های دو سنگ آسیاب باقی مانده بودند. ما این نشاسته ها را استخراج کردیم و با میکروسکوپ الکترونیکی مورد بررسی قرار دادیم."

این باستان شناسان با مقایسه این نشاسته ها و نشاسته های دیگری که در سایر سایتهای باستان شناسی کشف شده بود توانستند نوع گیاهی که این ماده از آن تهیه شده بود را پیدا کنند. این گیاه، نوعی چغندر قندر مردابی بوده است که ریشه های آن شکلی متورم و بلند داشته و غنی از نشاسته بوده اند.

این محققان افزودند: "ما تردیدی نداریم که این اولین آرد تاریخ است."

این باستان شناسان مراحل تهیه این نان را بازسازی کردند و دریافتند که انسانهای 30 هزار سال قبل این ریشه ها را جمع آوری کرده، آنها را خشک می کردند، سپس آسیاب کرده و روی یک سنگ تنور گداخته می پختند.

براساس گزارش آنسا، نتایج این بازسازیها تائید کرد که نانهای طبخ شده بسیار خوش طعم بوده اند.
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

مردانی که لپ‌تاپ‌ها را روی پاهای خود می‌گذارند ممکن است با این کار کیفیت اسپرم‌های خود را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.

در مطالعاتی که در نشریه باروری آمریکا به چاپ رسیده است توصیه شده که مردان لپ‌تاپ را روی پاهای خود قرار ندهند و تا جایی که ممکن است آن را روی میز بگذارند.
دکتر یفیم شینکین از دانشگاه نیویورک که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت: امروزه میلیون‌ها نفر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند. هم‌چنین بخش مهمی از مردانی که لپ تاپ‌ دارند در سنین باروری هستند.
تحقیقات نشان می‌دهد دمای زیر برخی از لپ‌تاپ‌ها بعد از 10 یا 15 دقیقه استفاده بسیار بالا می‌رود، این موضوع نه تنها می‌تواند باعث سوختگی‌های ماندگار روی ران‌ پاها شود، بلکه قدرت باروری مردان را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
تا کنون هیچ مطالعه‌ای که نشان دهد لپ‌تاپ‌ها باعث ناباروری می‌شوند، انجام نشده بود. اما تحقیقات ما نشان می‌دهد حتی یک درجه افزایش دما در اثر استفاده از لپ‌تاپ‌ها می‌تواند روی کیفیت اسپرم مردان تاثیر مخربی داشته باشد.
دکتر شینکین در این باره گفت: البته این بدان معنا نیست که هر شخصی که از لپ‌تاپ استفاده کند دچار مشکلات باروری می‌شود. اما استفاده مداوم از لپ‌تاپ‌ها و قرار دادن آن‌ها روی پا ممکن است برخی مردان را در این زمینه با مشکلاتی روبه رو کند.
در حال حاضر یک ششم زوج های آمریکایی برای فرزند دار شدن دچار مشکل هستند و در 50 درصد موارد مشکل اصلی متوجه مردان است. تغذیه و دارو از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار روی سلامت جنسی هستند.
به این ترتیب در صورتی که شما لپ‌تاپ را روی پاهای خود قرار می‌دهید بهتر است در زیر آن از پوشش‌های عایق استفاده کنید. البته این کار باز هم نمی‌تواند شما را به طور کامل از دمای بیش از حد لپ‌تاپ‌ها در امان نگاه دارد. بهترین حالت قرار دادن لپ‌تاپ‌ها روی میز است.

:: برچسب‌ها: کامپیوتر
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

ابیا نام سرده‌ای از پرندگان است که بین ۷ تا ۸ گونهٔ مشابه و زنده از پرندگانی آبچر را شامل می‌شود.

مشخصات

گَـیَر یا ابیاها پرندگانی هستند جنگلی و تک‌زی با طول ۳۴ سانتی‌متر که بدن‌هایی چاق داشته و پرهای سیاه و قهوه‌ای نقشداری که قابلیت همرنگ شدن با محیط و پنهان شدن در پشت بوته‌ها را به پرنده می‌دهد آن را پوشانده‌است. چشم‌ها در دو طرف سر واقع شده‌اند و میدان دیدی ۳۶۰ درجه را به پرنده می‌دهند.

 منقار ابیاها بلند و باریک بوده و نوک آن در آرواره بالایی بر خلاف دیگر پرندگان انعطاف‌پذیر است.

 پراکندگی و زیستگاه

تنها دو گونه از ابیاها را می‌توان در نقاط مختلفی از جهان دید و بقیهٔ آنها بومی جزایری همچون آمامی در جنوب ژاپن، لوزون و میندانائو در فیلیپین و جاوه، سوماترا، سولاوسی و مالوکای شمالی در اندونزی هستند. این پرندگان بیشتر مناطق مرطوب و جنگلی را برای زیستن ترجیح می‌دهند.

در ایران ابیاهای مهاجر فصل زمستان را در شمال کشور و بویژه در زمین‌های پست ناحیهٔ دریای خزر می‌گذرانند و گاهی در مناطق جنوبی‌تری همچون فارس، خوزستان و بلوچستان نیز دیده می‌شوند.

رفتارشناسی

این پرندگان به هنگام غروب یا شب‌هنگام به دنبال غذا رفته و با منقارهای بلندشان زمین‌های نرم را برای یافتن بی‌مهرگان جستجو می‌کنند. آنها طول روز را به استراحت می‌پردازند و پرهای نقشدارشان آنها را از دید دیگران پنهان می‌سازد.

گفتنی است، تا چند ساله پیش گیلکان با فضله یی که این گونه از پرندگان در باغات و صحراها از خود برجا می گذارند، با تله گذاری به شکار آنان در سطح وسیعی اقدام می کردند.

امروزه می‌توان گونه‌های زیر را از ابیاها مشاهده نمود:

  • ابیای اوراسیایی، Scolopax rusticola
  • ابیای آمامی، Scolopax mira
  • ابیای بوکیدنون، Scolopax bukidnonensis
  • ابیای تیره‌رنگ، Scolopax saturata
    • ابیای گینه نو، Scolopax (saturata) rosenbergii
  • ابیای سولاوسی، Scolopax celebensis
  • ابیای مالوکویی، Scolopax rochussenii
  • ابیای آمریکایی،:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

بازی‌های کامپیوتری اکشن و استراتژیک می‌تواند به انسان‌ها برای انتخاب تصمیم درست در مواقع بحرانی کمک کند.

تا کنون از بازی‌های کامپیوتری خشن و اکشن انتقادات زیادی شده است، چرا که باعث از دست رفتن تمرکز حواس کودکان شده و آن‌ها را به رفتارهای خشونت‌آمیز تشویق می‌کند.
اما نتایج آخرین تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بازی‌های اکشن، جنگی و استراتژیک مانند call of duty را انتخاب و بازی می‌کنند دارای قابلیت‌هایی قوی‌تری نسبت به دیگران هستند.
این بازی‌ها به انسان‌ها کمک می‌کنند بتوانند روی اطلاعات تصویری متمرکز شوند و از کنار اطلاعات نامربوط و غیر مرتبط عبور کنند. به این ترتیب افرادی که این بازی‌ها را انجام می‌دهند می‌توانند از میان انبوه جمعیت چهره یکی از دوستان خود را شناسایی کنند و از میان خودروها در یک خیابان شلوغ به راحتی مسیر خود را پیدا کرده و به راه خود ادامه دهند.
دکتر دافن باولیر از دانشگاه روچستر تحقیقاتی انجام داد تا اثر بازی‌های کامپیوتری را در افزایش توانایی مغز در پردازش اطلاعات تصویری بررسی کند.
نتایج این مطالعات نشان داد افرادی که بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهند نسبت به دیگران در تست‌های بینایی و تحلیل اطلاعات تصویری به مراتب بهتر عمل می‌کنند.

اما بررسی‌های بیش‌تر نشان می‌دهد فقط بازی‌های با سرعت بالا و اکشن باعث تقویت این توانایی‌ها در انسان می‌شود. این بازی‌ها باعث می‌شود بازیکنان مجبور شوند به سرعت اطلاعات تصویری را تجزیه و تحلیل کنند و پاسخ مناسب را بسته به موقعیت بدهند.
بجورن هابرت والاندر در این باره گفت: همانطور که رانندگان باید توجه خود را به جاده، دیگر خودروها و موانع متمرکز کنند، در بازی‌های مدرن امروزی نیز بازیکنان باید همین کارها را انجام دهند.
در این بازی‌ها، بازیکنان در حالی که باید سعی کنند خود را از آسیب دشمن‌ها در امان نگاه دارند و با سرعت از کنار اشیا و موانع بگذرند، هدف گیری ‌کنند و دشمنان را در موقعیت‌های مختلف شناسایی می‌کنند. به این ترتیب می‌توان از این بازی‌ها در آموزش نظامی و حتی درمان برخی بیماری‌ها مانند تنبلی چشم استفاده کرد.
شاون گرین در این باره گفت: به این ترتیب افرادی که نیاز توانایی‌های فوق‌العاده دارند، مانند خلبانان جنگی می‌توانند با استفاده از این بازی‌ها، مهارت‌های خود را به طرز فوق‌العاده‌ای تقویت کنند. این توانایی‌ها به انسان کمک می‌کنند در مواقع بحرانی برای مثال در پشت فرمان با یک عکس‌العمل مناسب از یک تصادف رانندگی اجتناب کنند.
چندی پیش محققان دانشگاه روچستر با انجام مطالعاتی متوجه شدند کودکانی که بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهد قدرت تفکر و تصمیم‌گیری سریع‌تری دارند و هماهنگی بیش‌تری بین دست‌ها و چشم‌های آن‌ها وجود دارد.
دکتر ماتیو دای در این باره گفت : با وجود بحث‌های زیادی که در مورد مضرات بازی‌های کامپیوتری وجود دارد و بسیاری اعتقاد دارند این بازی‌ها باعث کاهش میزان فعالیت بدنی کودکان در خارج از خانه و شرکت در فعالیت‌های جمعی می‌شود ، اما آخرین تحقیقات ما نشان می‌دهد کودکانی که بازی‌های کامپیوتری می‌کنند نسبت به دیگر کودکان واکنش سریع‌تری دارند و قدرت تصمیم‌گیری آن‌ها بیش‌تر است.
هم‌چنین این کودکان در امتحاناتی که نیاز به تجزیه و تحلیل سه بعدی دارد نیز نتایج بهتری نسبت به دیگران دریافت می‌کنند .بازی‌های کامپیوتری سبب می شود مهارت‌های حرکتی بدن و هم‌چنین قدرت حافظه و تصویرسازی سه بعدی در مغز کودکان به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند .
تحقیقات ما نشان می‌دهد که حتی پدرو مادرها و حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از بازی کردن با کنسول‌های بازی و کامپیوتر منافع زیادی خواهند برد و عملکرد مغزی و حافظه آن‌ها بهبود پیدا خواهد کرد.
بازی‌های کامپیوتری می‌توانند از بروز بعضی از ناتوانایی‌های ادراکی و کاهش در عملکرد مغز انسان‌ها پیشگیری کنند و هم‌چنین قدرت پردازش سه بعدی و تصویری را به بهترین شکل تقویت کند.
دیلی‌میل، 18 نوامبر
:: برچسب‌ها: کامپیوتر
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

انار، درخت یا درختچه ای است خزان کننده و خاردار، گاهی بدون خار به بلندی 2 تا 5 متر و برگ های چرمی متقابل، ساده، سرنیزه یی تا واژ تخم مرغی، بدون کرک و کامل و گل های منفرد، انتهایی، نر و ماده منظم، قرمز خونی و به ندرت سفید رنگ.

درختچه انار یکی از گیاهان خودروی منطقه خزری بوده و بیشتر در کنار جاده ها، بیشه زارها، صحراها، شیب های آهکی و تپه های شنی ساحلی دیده می شود.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 


اقاقیا، با نام علمی Robinia pseudoacacia و از تیره نخود؛ درختی است خزان کننده.

با تنه یی راست و پوستی شیاردار و خاکستری رنگ و منشعب در بالا.

با برگ های شانه ای منفرد و گوشواره های خاردار.

گل های پروانه آسای سفید رنگ  که در گل آذین خوشه ای تنک محوری و آویزان قرار گرفته است و دارای عطر بسیار دل انگیزی است.در منطقه شلمان در شرق استان گیلان به این درخت " للیک فرنگی " گویند.

موسم گل دهی آن اوایل اردیبهشت ماه است که فضای اطراف خود را سرشار از رایحه خوش می نماید.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

فاخته (کوکو )، پرنده ای است از راسته برشوندگان که زیبا و دارای منقاری ضعیف و بال ها و دمش نسبتاً طویل و پاهایش کوتاه است . این پرنده از حشرات مختلف تغذیه می کند. رنگ پرهایش خاکستری متمایل به آبی و پرهای زیر شکمش روشن تر از قسمتهای دیگر بدن است . عاطفه مادری کوکو بسیار کم و مشهور به بی عاطفگی است و جوجه هایش نیز به قدرناشناسی شهرت دارند.

این پرنده مهاجر تک زی است و جزو معدود پرندگانی است که از کرم ها و لاروهای پشمالود هم تغذیه می کند. از این رو وجودش را برای جنگل به ویژه جنگل های سوزنی برگ بسیار مفید تشخیص داده اند. حشرات، حلزون ها، نرم تنان و میوه ها در فهرست غذائی او قرار دارند. از نقطه نظر رنگ و قیافه شبیه قرقی است. پس گردن و سطح پشتی اش خاکستری کبود فام و سطح شکمی اش راهراه عرضی خاکستری تیره دارد. کوکو در پرواز استادی دارد و همیشه در خط مستقیم پرواز می کند. سوختی از خانواده Cuculidae (کوکوها) و نام علمی اش Cuculus canorus است. او را به زبان فرانسه Coucou Gris بزبان انگلیسی Cuckoo به زبان آلمانی Kuckuck و به زبان ایتالیائی Cuculo و به زبان روسی Kukushka می گویند. طول بدن این پرنده 32 سانتیمتر است.

 کوکو، در ادبیات گیلکان، مظهر درد و تنهایی و  آوارگی است؛ از همین رو به وی " سوخته؛ سوختی و سوته گویند.

ناصر خسرو نیز بیتی دارد که بیانگر همین موضوع است:

فاخته هر صبح که کوکو زند
سوختگی از جگرم بو زند.
:: برچسب‌ها:
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

قاصدک، گیاهی پایا است که بومی کل نیمکره شمالی بوده، و دارای انواع و زیرگونه های متعددی است. گیاه به طور وحشی در چمن ها، مزارع یونجه، اراضی مرطوب کنار نهرها مراتع و زمین های بایر در نواحی معتدل می روید.

قاصدک، گیاهی است از خانواده کاسنی (Compositae) جنس Taraxacum نام علمی گونه ای از آن که بیشتر در طب سنتی مصرف دارد، با نام علمی Taraxacum Officinale   و نام انگلیسی آن Dandelion است.

گیاه قاصدک گیاهی است بی بو، چندساله، خیلی کوچک و کوتاه تر از 40 سانتی متر که شیرابه یا مایع سفیدی ترشح می نماید.

برگ های قاصدک دراز با بریدگی های عمیق نوک تیز که شکلی شبیه دندان شیر به آن می دهد. برگ ها گروهی به شکل یک دسته برگ از یقه ریشه خارج می شوند.

 طبق گل های زرد طلایی قاصدک که به طور منفرد در انتهای شاخه گل دهنده که تو خالی است ظاهر می شود.

میوه آن فندقه بوده که میوه ای خشک و مغز آن مجزا و نچسبیده است مانند آفتاب گردان و در انتهای هر میوه یک کاکل( معمولا) سفید رنگ قرار دارد. میوه ها به طور گروهی به شکل کروی قرار دارند و به سبب وجود کاکل پس از رسیدن به آسانی پراکنده می شوند.
گاهی ازگیاه قاصدک به عنوان علف هرز مزارع  چمنزار ها و دشت های اطراف شهرها یاد می شود، ولی این شاید به معنی عدم آگاهی بشر از  خواص مهم گیاه  باشد. 

 گیاه قاصدک، یک غذای مغذی است. در بهار برگ های جوان آن را مانند سبزی چیده و استفاده می کنند چون برگ ها تلخ است باید با ترشی آبلیمو و یا سرکه در سالاد مصرف  شود.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

پیچک سفید، گیاهی است چندساله ریزومی با ساقه های خزنده و بالارونده به درازی تا سه متر.

پیچک دارای برگ های بزرگ تر از پیچک صحرایی بوده و به طور متناوب و متراکم بر روی ساقه ها قرار دارند. برگ های پیچک سفید، قلبی شکل بوده و در محل اتصال پهنک به دمبرگ، بریدگی عمیقی وجود دارد.

 

گل های پیچک سفید، شیپوری شکل و به رنگ سفید مایل به صورتی است که به صورت جداگانه در بالای محور جانبی برگ ها قرار گرفته اند.

 

گل دهی پیچک سفید، مختص دوره خاصی نیست و در صورت مناسب بودن شرایط اقلیمی در تمام فصول سال گل می دهد. البته، اوایل اردیبهشت در استان های گیلان و مازندران، شروع گل دهی آن است.

پیچک سفید با همه زیبایی هایش، از علف های هرز مزارع باغ های چای، پنبه، چغندر، گندم، جو، توتون، ذرت و درختچه های زینتی است.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 زنبق زرد با نام محلی " گالی گول "، گیاهی است چندساله ریزومی، با ساقه های ایستا و منشعب با برگ های شمشیری کشیده، رگبرگ اصلی مشخص و حاشیه صاف به ارتفاع 60 تا 140 سانتی متر.

 

زنبق زرد، دارای یک تا سه گل درشت زرد رنگ طلایی به قطر 8 تا 10 سانتی متر، در انتهای ساقه خود به همراه دارد و در اوایل اردیبهشت ماه با پدیدار شدن گل های زرد زیبای قیفی شکل، شکوه فراوانی بر حاشیه جاده ها، جویبارها، آبگیرها و زمین های باتلاقی استان های گیلان و مازندران می بخشد.

از گونه های دیگر زنبق می توان به Iris caspica ; Iris sisyrinchium; Iris reticulata; Iris paradoxa  و Iris spuria اشاره کرد.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 


بنفشه معطر، گیاهی است علفی چندساله فاقد ساقه های مشخص به بلندی 3 تا 12 سانتی متر با ساقه های خزنده سطحی که در انتها ایجاد ریشه می نماید و برگ های تخم مرغی دایره ای، نوک تیز و با قاعده ای قلبی و عموماً طوقه ای با دمبرگی بلند.

 بنفشه معطر دارای گل های بنفش رنگ و زیبا است و در استان گیلان در کف جنگل های دارای نور کافی و حاشیه جاده ها و شیب های تند حاشیه جاده های جنگلی رشد می نماید و در اوایل بهار با گل های معطر و زیبای خود، جلوه یی باشکوه به مناطق جنگلی می دهد.

از انواع بنفشه های گیلان زمین می توان به Viola arvensis و Viola modesta  و Viola witminiana  و Viola tricolor اشاره کرد.

نوع پرورش یافته Viola tricolor با نام فارسی " بنفشه سه رنگ " یکی از گیاهان زینتی است که در اواخر زمستان و اوایل بهار در بیشتر باغچه ها، پارک ها و خانه ها کشت می شود.
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اسبچه خزر که به " اسب مینیاتور دریای خزر " نیز معروف شده است،  ازنظر ظاهری، تناسب اندام یک اسب بزرگ را دارد.

قدمت نژاد آن به سه هزار سال می‌رسد و یک نژاد اصیل ایرانی است. در واقع یکی از هیجان‌انگیزترین کشفیات اسب در قرن گذشته (قرن بیستم)، کشف اسب خزر است.

این اسب که تصور می‌شد از هزار سال قبل منقرض شده، یکی از چهار تیره اصلی اجداد اسبان خونگرم امروزی جهان می‌باشد.

خصوصیات رفتاری این نژاد حاکی از هوش سرشار آن بوده و مهمترین ویژگی‌اش فراگیری سریع و آسان رفتارهای آموزشی است.

تلفیق این هوش با خلق و خوی مهربان در این نژاد، آن را جزو بهترین نژادها برای سوارکاری و آموزش سوارکاری کودکان در جهان قرار داده است.

آموزش و تربیت این نژاد در باشگاه‌های سوارکاری نشان داد که از نظر پرش از استعداد خاصی برخوردار بوده و در بسیاری موارد قابل رقابت با اسب‌های بزرگ می‌باشند.

اسبچه خزر با توجه به سابقه تاریخی، زیبایی و استعدادهای بسیار بالا، مناسب آمیزش با سایر نژادهای اسب‌های داخلی و خارجی است.

خانم لوئیز فیروز، کاشف اسب خزر:

درحالی که بسیاری از ایرانی ها برای رفتن به ینگه دنیا تلاش می‌کنند شاید باور نکردنی باشد که زن آمریکایی هفتاد و پنج ساله ای در روستای قره تپه شیخ کلاله درترکمن صحرا، به تنهایی یا به قول خودش با اسب ها و سگ هایش زندگی کند.

خانم لوئیز فیروز، کاشف اسبچه خزراست. اسب بومی ایران که نیای بسیاری از اسب های کنونی جهان است. نقش این اسب از جمله نگاره های پلکان آپاداناى تخت جمشید است که در آن هدایای امرای ایالت ها – ساتراپ های - مختلف ایرانی که برای داریوش هخامنشی آورده شده، نشان داده شده است.

لوئیز فیروز زاده ویرجینیاست. پدر وکیلش در دوران جنگ جهانی دوم، مدتی در ایران بوده. او که دانشجوی ادبیات اروپایی ولادیمیر ناباکوف بوده، با یک ایرانی ازدواج کرده و به ایران آمده است.

او پس از پنجاه سال زندگی در ایران، خود را ایرانی می‌داند وعلاقه اش به ایران در حدی است که وصیت کرده در روستای قره تپه شیخ در ترکمن صحرا خاکش کنند.

علی گلشن در کتاب اسب ترکمن درباره لوئیز فیروز می‌گوید: 

"یکی از افرادی که تحقیقات بسیاری را درباره اسب در ایران به انجام رسانده است، لوئیز فیروز است. او در سال ۱۳۳۶ با یکی از شاهزادگان قاجاری ایران به نام نرسی فیروز که از نوادگان فرمانفرما بود، ازدواج و به همراه او به ایران سفر کرد. او با کمک همسر خود و با توجه به علاقه ای که به اسب و سواری داشت مرکزی را به نام نوروز آباد در تهران، جهت سواری فرزندانش تاسیس کرد." 

لوئیز همواره به دنبال اسبی کوچک اندام بود که برای سواری کودکان مناسب باشد. سرانجام، جست و جو و کنجکاوی او در این باره منجر به کشف مجدد نژادی شد که قدمتی هزاران ساله داشت. او با پشتکار فراوان توانست اسبی را به دنیا معرفی کند که دارای ارزش فراوانی بود. او این اسب منحصر به فرد را که به مینیاتور اسب عرب شباهت دارد، اسبچه خزر نامید. 

علاقه بسیار او به اسب های ایرانی، زمینه تحقیقات وسیع او درباره اسب های مناطق مختلف ایران شد. لوئیز فیروز برای انجام مطالعات خود بر روی این اسب ها مزرعه ای را در یکی از مناطق ترکمن نشین ایران، واقع در روستای قره تپه شیخ از توابع شهرستان کلاله خریداری و مطالعات خود را بر روی این اسب ها آغاز کرد. زندگی با ترکمانان و مطالعه دقیق او بر روی اسب ها نکات بسیاری به او آموخت. 

او برای تکمیل تحقیقات خود و با همکاری مراکز و متخصصانی از جمله باستان شناس مجاری دکتر ساندر بوکینی و دکتر گاس کتران از دانشگاه کنتاکی،  مطالعات باستان شناسی و ژنتیک بر روی اسب ها انجام داد. 

بدون شک موفقیت و پیشرفت هایی که در ارتباط با اسب در ایران دیده می‌شود تا حد زیادی مرهون تلاش و زحمات این فرد دلسوز است. در حال حاضر لوئیز فیروز یکی از موفق ترین و بزرگترین  پرورش دهندگان اسب در ایران است و در راه حفظ نسل و به نژادی اسب های ایرانی، فعالیت زیادی دارد.

*

منابع:

همشهری آنلاین

خبر آنلاین
:: برچسب‌ها: اطلاعاتی پیرامون اسبچه خزر caspian horse
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

در دانشنامه آمریکایی Encarta که از آن با نام Cattail یاد شده, آمده است: "  گیاهی چند ساله با ساقه های زیر زمینی و میوه های استوانه ای مخمل مانند  به رنگ قهوه ای و خرمایی.

 بومی  مرداب ها, برکه ها  و باتلاق های معتدل و آب های شیرین  و با ویژگی برگ ریزان پاییزی که ارتفاع آن به یک تا دو متر و البته در مناطقی از قبیل کالیفرنیا, تکزاس, مکزیک و آرژانتین, ارتفاعش به 5 متر نیز می رسد. از برگ های آن برای ساخت حصیربافی,, سبد بافی و... استفاده می شود. "

لویی،گیاهی است چند ساله و آبی و معمولاً در آب های راکد و کنار نهرها می روید. دارای ساقه یی بلند و عمودی است که انتهای آن به دو شاتون تراکم استوانه ای شکل که در حقیقت گل های آن هستند و یکی روی دیگری قرار دارد، ختم می شوند. دارای دو نوع نر و ماده می باشند. پس از دوران گلدهی، گل های نر فرو ریخته و می افتند و تنها یک محور برهنه نازک از آن باقی می ماند، اما گل های ماده رشد کرده و ضخیم می شوند و در وقت رسیدن میوه ها به شکل یک چماق یا گرز استوانه ای در می آید و به همین علت آن را گرز می نامند.

دانه های آن را کرک های پنبه ای پوشانیده که شبیه پنبه می باشند و باعث می شود که دانه پس از رها شدن در زمستان و حتی تا اوایل فروردین به همراه باد به آسانی به اطراف پراکنده شود. برگ های آن باریک و دراز است که از قاعده ساقه خارج و به طور عمودی تا راس ساقه بالا می رود. قسمت زیرین گیاه را ساقه زیرزمینی ضخیمی تشکیل می دهد که به طور افقی قرار گرفته و ریشک های گیاه به آن متصل و در خاک فرو رفته اند.

 تهیه و تنظیم : مهدی پور ( وبلاگ نصیرمحله )
:: برچسب‌ها: گیاهان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

افسانه های گـیلان
 افسانه ی سِـهره (  خائوسی؛ خوپوسه؛ خبیسه )

بازنویسی: محمود پاینده لنگرودی

جوان تهیدستی, عاشقِ دختر پادشاه شد. راه چاره را در آن دید که خود به خواستگاری پیش شاه برود و به مراد دل برسد. چنین کرد و به بارگاه پادشاه راه یافت و ماجرای عشق خود را بیان کرد و از پادشاه خواست که او را به دامادی بپذیرد. پادشاه گفت: می پذیرم اما, با یک شرط! جوان گفت: چه شرط؟ پادشاه گفت: شرطش این است که یک تکه چوب برای من بیاوری که نه کج باشد و نه راست! جوان پذیرفت و به گوشه ای پناه برد و از خدا خواست که او را پرنده ای کند تا به همه ی بیشه ها و جنگل ها پرواز کند و آن تکه چوب دلخواه را بیابد و به حضور پادشاه بیاورد.
خداوند او را سِـهره ی دور پرواز کرد و به سوی بیشه ها و جنگل ها, پر باز کرد و هنوز که هنوز است هر پاره چوب را می بیند, به آن نوک می زند و این سر و آن سرش را نگاه می کند و به زمین می اندازد و به سراغ پاره چوب بعدی می رود و با آرزوی انجام دادن شرط و عروسی با دختر پادشاه!! از این شاخه به آن شاخه پر می کشد.
:: برچسب‌ها: افسانه های گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 شعری از زنده یاد؛ گلچین گیلانی

 

گیلان، ای سرزمین سبزه ی خوش رنگ

زیر بلند آسمــــــانِ آبی و زیبا

دورم من از تو، گر هزاران فـرسنگ

نیست دلم دور از آن بهشــتِ دلارا

**

دور توان شد مگر ز مـــادرِ دلبند؟

دور توان شد مگر ز سینه ی پر مـهر؟

می رود این جانِ دردناک، چو فـرزند

سوی تو، ای مادر گرامی و خوش چهر

**

رفتم یک روز توی جنگل و بیشه

برگِ زمرد به شاخه های درختان

پرتو خورشید گویی از پس شیشه

می آمد: سبز و زرد و آبیِ تـابان

**

نوک می زد دارکوب، و خوش آهنگ

قهقه می زد ترنگ خرم و خوشـحال

پیچک پیچیده بود نازک و خوش رنگ

گرد درختان سربلند و کـــهنسال

**

مرغابی می پرید اینجا، آنـجا

نیلوفر روی آب می زد پـرپر

بادِ خوش نیم روزِ شادی افزا

بوی تر و نیم گرم مستی آور

**

آری گیلان! بهشت سبزه ی خوش رنگ

کوه تو، با ابرها و پرتو خـــورشید

جنگل تو، با پرندگان خوش آهــنگ

در دلم افکنده اند عکسی جــــاوید

**
:: برچسب‌ها: شعر
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

دو نیم شدن اندام، برش‌های عمیق روی چانه؛ فک و پیشانی و قطع عضو اجساد کشف شده در گورستان‌های تالش حکایت از جنگ‌های خونباری دارد که در آن طیف‌های مختلف سنی از نوجوانی تا میان‌سالی شرکت می‌کردند و در برابر ضرباتی مهلک و بسیار شدید کشته می‌شدند.

 

دو نیم شدن اندام، برش‌های عمیق روی چانه؛ فک و پیشانی و قطع عضو اجساد کشف شده در گورستان‌های تالش حکایت از جنگ‌های خونباری دارد که در آن طیف‌های مختلف سنی از نوجوانی تا میان‌سالی شرکت می‌کردند و در برابر ضرباتی مهلک و بسیار شدید کشته می‌شدند.
تالش منطقه‌ای وسیع و کوهستانی است که شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد زندگی در آن از 3500 سال پیش تا امروز به شکل مداوم وجود داشته است. کشف گورستانی بزرگ به وسعت 400 هکتار از دوره عصر آهن تا دوران اسلامی دلیل این مدعا است.
گشودن گورهای تاریخی عصر آهن دو و سه در این گورستان‌ها رازهایی از نبردهای خونین را فاش کرد که در آن کوچک و بزرگ شرکت داشته و کشته شده‌اند.
«فرزاد فروزان‌فر»، انسان‌شناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در این باره به «میراث خبر» گفت: «قطع عضو، آثار به جا مانده از برش شمشیرهای مفرغی و آثار به جای مانده از شدت این ضربات به همراه ابزارهای جنگی در گورهای گشوده شده نشان می‌دهد که جنگ‌های این منطقه در عین تداوم و هم‌زمانی بسیار خونبار بوده است و کوچک و بزرگ در آنها شرکت کرده و کشته می‌شده‌اند.»
وی در ادامه گفت: «در یکی از گورهای باز شده بقایای اسکلت نوجوانی کشف شد که زیر 20 سال سن داشت. آثار برش شمشیر روی پیشانی وی نشان می‌داد که بر اثر ضربه مرگ‌آور یک شمشیر مفرغی جان باخته است. نکته جالب آن که شدت ضربه آنقدر شدید بوده که نوک شکسته شمشیر بر پیشانی وی باقی مانده و به همین شکل نیز تدفین شده بود.»
فروزانفر با اشاره به نمونه‌های دیگر گفت: «در گورهای دیگر نیز اجسادی پیدا شد که در سنین مختلف با ضربات مهلک شمشیر کشته شده‌اند. بر اثر این ضربات برش‌های عمیقی روی چانه یا فک‌ها به وجود آمده است که نشان از مرگ دردناکی می‌دهد. همچنین برخی از این ضربات باعث قطع عضو یا حتی دو نیم شدن تنه نیز شده است.»
به گفته وی سن افرادی که به نوعی در جنگ‌ها کشته شده‌اند؛ نشان می‌دهد که کوچک و بزرگ در این جنگ‌ها شرکت می‌کردند و برای دشمنان آنها فرقی نمی‌کرده است که روبرویشان چه کسی قرار گرفته زیرا قدرت ضربات شمشیر در نوجوان‌ها و پیرترها یکسان یا نسبتا برابر بوده است.
شواهد چنین جنگ‌های خونبار کمتر در گورستان‌ها یا مناطق دیگر پیدا شده است نمونه چنین وضعیتی در سال 1931 توسط دکتر اشمیت در تپه حصار دامغان کشف شد که وی در آن حفاری با مقدار زیادی اجساد قطعه‌قطعه شده مواجه شد.
در گورستان‌های تالش فارغ از شرکت مردها و نوجوان‌ها زنان نیز شرکت می‌کردند که بر همین اساس نمونه‌ای در تالش پیدا شد که زنی با ابراز جنگی تدفین شده بود. هم زمانی اجساد کشته شده نشان می‌دهد که تالش در دوره‌ای از سکونت مردم عصر آهن ناامن بوده است؛ اما در مطالعات باستان‌شناسی انجام گرفته هنوز ماهیت دشمنان این افراد مشخص نشده است. از سوی دیگر به علت رطوبت منطقه مقدار زیادی از اسکلت‌های به دست آمده متلاشی شده بود که امکان مطالعه روی آنها را دشوار کرده است.
گورستان‌های تاریخی تالش تا پیش از آغاز کاوش‌های مداوم بارها مورد دستبرد قرار گرفته است و بر اثر این دستبردها اشیا بسیاری از گورها خارج شده اند.
:: برچسب‌ها: تاریخ گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

جوان 31 ساله فومنی از بدو تولد تاکنون غیر از شیر چیزی نخورده است.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، این جوان که در روستای گراکوی فومن زندگی می کند در سن 31 سالگی روزی پنج لیتر شیر می خورد.

مادر این جوان می گوید: صابر شیر را مانند کودکان با شیشه و سرشیشه می خورد و من به عنوان مادر وی بعد از دو سال دوران شیرخوارگی نتوانسته ام او را از شیر بگیرم.

صابر گرچه از لحاظ جسمانی سالم است ولی از نظر ذهنی مشکل دارد.
:: برچسب‌ها: گوناگون
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

نیرک گیاهی دو ساله یا پایا، بلند و به ارتفاع 100 تا 120 سانتیمتر می باشد که دارای ساقه منفرد یا متعدد، ایستاده، مجهز به کرک های خوابیده و گاهی ظاهرا فاقد کرک است.

 برگ این گیاه قلبی و مدور، تقریبا پنجه ای با 5 لوب یا بخش غیر عمیق بصورت کنگره ای و خانه دار می باشد.

گل پنیرک صورتی متمایل به بنفش بارگه های ارغوانی، بزرگ دو تا 4 سانتیمتر مجتمع در دسته های جانب، دمگل در میوه ایستاده، کاسچه کوتاهتر از کاسه و بصورت مثلثی و سیع می باشد. گلبرگها 3 و 4 بار بلندتر از کاسه، برچه ها به تعداد 9 تا 14 عدد، بدون کرک، مثلثی، زیر، در سطح پشتی مسطح تیز، کامل در هنگام رسیدن زرد رنگ است.
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

عکس توکای سیاه نر

توکای سیاه یا توکای معمولی  به گویش گیلکی شرق گیلان (سَـرَد؛ سیاه سَـرَد )، پرنده‌ای از سردهٔ توکا و بومی اروپا، آسیا و شما آفریقا است و بر اثر فعالیت‌های انسانی به استرالیا و نیوزیلند هم وارد شده‌است.

در فصل زمستان در جلگه های و مناطق جنگلی کوهستانی شمال ایران فراوان دیده می شود.

چندین زیرگونه از این پرنده در محدودهٔ زیستی گستردهٔ آن زندگی می‌کنند، تعدادی از زیرگونه‌های آسیایی را گاه گونه‌ای مستقل در نظر می‌گیرند. با توجه به عرض جغرافیائی، توکای سیاه ممکن است مقیم، نیمه‌مهاجر یا کاملاً مهاجر باشد.

جنس نر زیرگونهٔ اصلی این پرنده که در بیشتر مناطق اروپا زندگی می‌کند، کاملاً سیاه با حلقهٔ چشمی و منقار نارنجی و آوازی با ملودی غنی است؛ جنس ماده و پرندهٔ ‌نابالغ پوشش قهوه‌ای پررنگ دارد. این پرنده در درخت‌زارها و باغ‌ها زندگی می‌کند و لانه‌ای شکیل با نوارهایی از گِل و فنجان‌شکل می‌سازد. توکای سیاه همه‌چیزخوار است و از انواع مختلف حشرات، کرم‌های خاکی، توت‌ها و میوه‌ها تغذیه می‌کند.

هر دو جنس در محل اصلی زندگی خود قلمروطلبند و از نمایش‌های تهدید مشخصی بهره می‌جویند، اما در هنگام مهاجرت و نواحی زمستان‌گذرانی اجتماع‌دوست‌تر می‌شوند. جفت‌ها در طول سال، در جاهایی‌که هوا به اندازه کافی معتدل باشد، در قلمرو خود باقی می‌مانند. اشارات زیادی به این پرندهٔ پرشمار و متمایز از دیگر پرندگان در آثار ادبی و فرهنگی دیده می‌شود که معمولاً به آواز آن مرتبط می‌باشند.
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

مشخصات ظاهری: این پرنده؛ 25 سانتیمتر طول داردو اندکی بزرگتر از توکای سیاه است. و تنها توکایی است که روتنه و پشت بال هایش (جبه ) قهوه ای قرمز است که با سر و دمگاه خاکستریش در تضاد قرار دارد. سینه قرمز زرد رنگ با خال های سیاه، پهلوها با علامت های «7» مانند و پوشش زیر بال ها سفید است. زیرته و پرهای پوششی زیر دم سفید خاکستری و دم سیا است. پروازش اندکی موجدار بود ه واغلب به صورت گروه های کوچک دیده می شود.

صدا: صدای این پرنده، شبیه «داش- داش- داش» یا « وید»شنیده می شود.

زیستگاه: این پرنده در فضاهای باز، کشتزارها و یا درختان به سر می برد. در ایران، زمستان ها د رشمال فرواوان است و گاهی نیز در هواحی جنوب مرکزی و جنوب غربی دیده می شود.

حفاظت: ابتدا باید وضعیت زیستی این پرنده مشخص شود تا بر اساس آن برای حفاظتش برنامه ریزی شود. 383- توکای پهلو قرمز ( توکای بال سرخ)

مشخصات ظاهری: این پرنده، 20 سانتیمتر طول دارد و اندکی کوچکتر از توکای باغی است؛ اما به واسطه ی نوارابرویی نخودی سفید، رگه های سیا و سفید زیر گونه ها زیر تنه ی خط دار، رنگ قرمز حنایی پهلوهای و پوشش زیر بال هایش، به آسانی شناخته می شود (اغلب دیدن پوشش زیر بال های قرمز حنایی انی پرنده دشوار است). پروازش سریع و مستقیم است.

صدا: صدای این پرنده خشک و شبیه «اس تی  ی ف » یا « زی ایپ» در شب ها و هنگام مهاجرت شنیده می شود.

زیستگاه: این پرنده، در مناطق باز یا درختان پراکنده و بته زارهای حاشیه ی کشتزارها به سر می برد. در ایران، زمستان ها د رمناطق شمالی کشور فراوان است و گاهی نیز در نواحی زاگرس در ابتدا در قسمت های جنوبی آن دیده می شود.

حفاظت: ابتدا باید بررسی دقیقی از وضعیت جمعیت و پراکندگی این پرنده صورت گیرد تا بر اساس آن برای حفاظتش برنامه ریزی و اقدام شود.

منبع : وب سایت جاذبه های گردشگری ایران

جمع آور و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


کانون پژوهش های ایران باستان در دانشگاه لندن اعلام کرد بقایای قدیمی ترین اسب خزری که به دلیل شهرت در میان خاندان های سلطنتی به "اسب پادشاه" نیز شهرت دارد، در شمال ایران کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این بقایا که بیش از سه هزار سال قدمت دارند در منطقه ای از شمال ایران به نام "گوهر تپه" یافته شده اند. در زمان های قدیم، مقامات سلطنتی معمولا این گونه اسب ها را برای راندن در میان میدان های مبارزه و یا راندن ارابه ها به کار می گرفتند، این گونه از اسب ها قدیمی ترین گونه شناخته شده از اسب ها به شمار می روند که هنوز در جهان در حال پرسه زدن هستند.

نقش اسب خزر بر دیوار پرسپولیس

با بالاتر رفتن سن گوهر تپه تاریخچه مصور این اسب های زیبا به بیش از سه هزار سال پیش باز می گردد. برخی از کشفیات این منطقه سنی بیش از 12 هزار سال دارند اما باستان شناسان باور دارند بقایای جدید نشان می دهند این اسب در اواخر عصر برنز زندگی می کرده است.

"علی مهفروزی" رئیس تیم باستان شناسی در گوهر تپه می گوید با توجه به شکل، حالت و ابعاد بقایای کشف شده از اسب، اکنون می دانیم که قدیمی ترین نژاد از اسب های خزر را در اختیار داریم. باید به تحقیقات خود ادامه دهیم تا به خاک دست نخورده ای که با قدیمی ترین زمانی که انسان ها این منطقه را تصرف کرده اند، در ارتباط است دست بیابیم.

تصویر اسب خزر در کتیبه داریوش

دفن کردن اسب ها در کنار انسان ها در این منطقه یکی از نکات جالب توجه است که در عین حال در دوران باستان امری رایج به شمار می رفته و نشان می دهد اسب ها در آن زمان تا چه اندازه ارزشمند بوده اند.

بر اساس گزارش دیسکاوری، اسب های خزر از اسب های مدرن کوچک تر بوده و ابعاد بدن آنها 3/2 ابعاد بدن اسب های امروزی است اما به گفته "لوئیس فیروز" فردی که احیای گونه خزر را به وی نسبت می دهند، اسب های خزر جاندارانی مهربان، باهوش و همراه هستند. این اسب ها استخوان های باریکی داشته، قد کوتاهند و از چشم های بزرگ، گوش های کوتاه و پوزه کوچک برخوردارند. این اسب ها بسیار سریع بوده و به شکل شگفت انگیزی قدرتمندند.

منبع : خبرگزاری مهر

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: اسب خزری
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

گیاه ژربرا دارای گل های مینایی شکل پرگلبرگ و یا کم گلبرگ به قطر 5 سانتی متردر رنگ های قرمز، نارنجی، صورتی، زرد و سفید با مرکز زردرنگ است.

 زمان اصلی گل دهی ژربرا، از اواخر بهار  تا اواخر پاییز می باشد و در بهار و زمستان نیز آن را به گل می نشانند. (کاشت گلخانه ای)

 برگ ها کرکدار و لوب دار  گیاه ژربرابه طول 15 سانتی متر هستند. انواع پاکوتاه به بلندی 30-25 سانتیمتر بیشتر به عنوان گیاه گلدانی استفاده می شود. و انواع پابلند به عنوان گل بریده به فروش می رسند.

نیازها: مکان روشن که حداقل نیمی از روز آفتاب گیر باشد، نگه داری گیاه برای سال بعد مشکل بوده و گل های ضعیفی تولید خواهد نمود. نیاز به خاک سبک و نسبتاً مرطوب دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن 21-10 درجه سانتیگراد است.

ازدیاد: از طریق کاشت بذر در 18-13 درجه سانتیگراد در پاییز یا اول بهار و یا تقسیم گیاه در اوایل بهار امکان پذیر است.

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: گیاهان دارویی گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

خوتکا ابروسفید " گونه ای از اردک های روی آبچر است که حدود 38 سانتیمتر طول دارد، این پرنده از اردک سرسبز کوچک تر و از خوتکای معمولی کمی بزرگ تر است.

ن پرنده نیز مثل خوتکای معمولی و سایر گونه های روی آبچر کوچک قادر است خود را با یک جهش ناگهانی و سریع از سطح آب جدا و پرواز کند.

جوجه آوری " خوتکا ابروسفید " در اغلب نقاط اروپا و آسیای غربی دیده می شود، در ایران جوجه آوری آن در نواحی شمال غربی و اطراف دریاچه ارومیه صورت می گیرد.

این پرنده مهاجر بوده و در زمستان تمام جمعیت آن به آفریقا مهاجرت می کند، در ایران و در فصل زمستان این پرنده در نواحی جنوب غربی دیده می شود، در این دوره می توان دسته های بزرگ این پرنده را مشاهده کرد.

" خوتکا ابروسفید " در دوران جوجه آوری خود را به علفزارهای آبی، نیزارهای تالابی و جاهای مشابه که می توانند خود را در آن پنهان کنند نزدیک کرده و در چنین جاهای لانه می سازند.

تشخیص پرنده نر بالغ خیلی ساده است، این پرنده سر قهوه ای رنگ دارد و بالای چشمش ابرویی سفید رنگ دیده می شود که تا پشت سر ادامه می یابد اما پرنده ماده خیلی شبیه خوتکای معمولی ماده است.

همچنین دو تفاوت اصلی خوتکا ابروسفید نر و ماده در این است که تنوع رنگ در سر خوتکای سر سفید ماده بیشتر از گونه معمولی بوده و این پرنده در زمانی که می خواهد روی آبچری کند سرش را خیلی بیشتر از خوتکای معمولی تکان می دهد، پرنده نر صدای خشک و خش خش مانند شبیه " کنررک " و پرنده ماده صدای کوتاه و غار غار تیزی دارد.

گفتنی است، خوتکای ابروی سفید از خانواده مرغابی سانان بوده که از اواسط مرداد ماه وارد تالاب های استان گیلان می شود و اوایل مهرماه به زیستگاههای زمستان گذرانی خود مهاجرت می کند.
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

اوری با نام های ی دیگری چون پاچه مارو یا بلوط ایرانی  و بلوط قفقازی از بلوط ها است که در ارتفاعات البرز و جنگل های شمال می روید .  این درخت اصولاً بومی شمال ایران ، ترکیه و منطقه قفقاز است و ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

برگ  درخت اوری  بیضی و حاشیه برگ کنگره ای است . کرک ، پشت برگ وروی دم برگ شاخه های جوان اوری را می پوشاند و موجب وجه تمایز آن از سایر بلوط ها می شود . 

ارتفاع درخت اوری به ۳۰ متر نیز می رسد.

این درخت را در رامسر ( کوری ) در شفارود طالش ( اورو ) و درکتول ( تورشه مازو ) می گویند . اوری از خانواده Cupliferae (پیاله داران ) واز گونه Quercus است.

منبع : ویکی پدیا

جمع آوری و تنظیم : مهدی پور (وبلاگ نصیرمحله)
:: برچسب‌ها: درختان گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

65 تا 72 سانتی‌متر ؛ عقاب تالابی بالغ به رنگ قهوه‌ای زرشکی خیلی پرنگ‌تر ولی در سطح شکمی کمرنگ‌تر و اغلب در پوشپرهای روی دمش اندکی سفیدی دارد . در هنگام بالباز اوج‌گیری لبه جلوئی بال‌هایش مستقیم است ( نه جلو آمده ) و در هنگام بالبازروی بال‌ها را از ناحیه خم بال ، به سمت پایین کج می کند .

 در فاصله نسبتا نزدیک ، هفت شاهپر نخستین بال را می توان به‌طور واضح دید ، بر خلاف عقاب جنگلی که فقط شش شاهپر آن دیده می شود .
دمش نسبتا کوتاه و تا اندازه‌ای گرد است . سر کوچک و منقار کوچک آن با گردن باریکش حد مشخصی نشان می دهد . بالهایش به‌طور نسبی پهن‌تر از بال‌های عقاب طلائی است . پرنده نابالغ لکه های بزرگ سفید و مشخصی در سطح پشتی دارد و سفیدی قاعده دم یه شکل ( V ) کاملا پیداست . در پرواز دو نوار کمرنگ بر روی بالهایش دیده می شود . حرکات عقاب تالابی کند است .

زیستگاه : 

پرنده‌ای است درخت‌دوست و معمولا نزدیک دریاچه‌ها ، رودخانه‌ها و مرداب ها دیده می شود . روی درخت‌ها یا بوته‌های جنگل آشیانه می سازد .


پراکندگی : 

عقاب تالابی از پرندگان بومی ایران و در گذشته در فصل زمستان‌ نسبتا فراوان بوده است ، البته به تعداد کم در ایران زادوولد می کند اما این پرنده از جمله پرندگان کمیاب ایرانی‌ست که به‌طور اتفاقی در بلوچستان دیده شده است .
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

زاغی با نام هایی همچون  زاغی معمولی، زاغی اوراسیایی و زاغی اروپایی و در گویش گیلکی با نام کَشکَرَت ،  پرنده‌ای از سردهی زاغی ها و خانواده ی کلاغیان است که محل زندگی آن بیشتر در اروپا، قسمت بزرگی از آسیا و شما‌ل غرب آفریقا می‌باشد.

طول بدن زاغی حدود ۴۰ تا ۵۱ سانتی‌متر است که بیش از نیمی از آن دم بلند پرنده‌است. پرهای شانه، پهلوها و شکم آن سفید و بقیه پر و بالش سیاه با جلای آبی، سبز و ارغوانی است.

زاغی، همه چیز خوار است، اما غذاهای گوشتی را بر گیاهی ترجیح می‌دهد.

مطالعه‌ای در شمال ایران بر روی زاغی‌ها نشان داد که میانگین وزن بدن زاغی‌ها ۲۱۵ گرم و میانگین طول کل بدن ۴۶.۳ سانتی‌متر و نسبت جنسی ماده به نر در نمونه ۱.۱ به ۱ بوده‌است. بررسی محتویات سنگدان در زمستان نشان داد که ۸۱ درصد از مواد جانوری شامل حشرات، سوسک‌ها و بندپایان و ۱۹ درصد از مواد گیاهی شامل گندم، جو، خردهٔ نان و بذر گیاهان تغذیه کرده بود. میانگین طول روده هم ۶۱۱ میلی‌متر و نسبت طول روده به طول کل بدن برابر ۱.۳ به ۱ بود که این نسبت ارجحیت رژیم غذایی گوشت‌خواری را نشان می‌دهد. تغذیه زاغی از تخم، جوجه یا گنجشک‌سانان کوچک جثهٔ دیگر هم در برخی از منابع ذکر شده‌است.

زاغی در مناطق حاشیه ی شهری فراوان است و تا وقتی آزار داده نشود از انسان دوری نمی‌کند. گاهی دو یا چند پرنده به اذیت و آزار حیوانات دیگر مثل گربه‌ها اقدام می‌کنند که این رفتار ممکن است برای فراری دادن شکارچیان و تخم‌دزدهای بالقوه باشد.

زاغی، تک‌همسر است و تا پایان عمر با جفت خود زندگی می‌کند. در صورت مرگ همسر، جفتی هم‌سن خود انتخاب می‌کند. آشیانهٔ خود را معمولاً بر روی درختان بلند می‌سازد. جنس نر آن از ماده بزرگ‌تر است.

زاغی تنها پرنده و یکی از معدود جانورانی است که می‌تواند تصویر خود در آینه را تشخیص دهد

فصل جفت‌گیری زاغی در بهار است و نمایش معاشقه آن به این شکل است که جنس نر به‌سرعت پرهای سرش را بالا و پایین می‌برد. دمش را مانند بادبزن باز و بسته می‌کند و صدایی آرام و متفاوت از صدای خود ایجاد می‌کند. با باز کردن پرهای سفید شانه‌هایش سعی می‌کند توجه پرندهٔ ماده را به سمت خود جلب نماید.

 پرواز‌های کوتاه و دنبال‌بازی نیز بخشی از معاشقه این پرنده است. بین ۵ تا ۸ تخم می‌گذارد. البته تعداد ۱۰ تخم نیز ثبت شده است. در فروردین روی تخم می‌خوابند و تنها یک جوجه را بزرگ می کنند.
 
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور


سیانسپر: توکای باغی یا سهره آواز خوان نام فارسی او است. در خطه گیلان به وفور یافت می شود. طول بدن او 9 اینچ = 23 سانتیمتر، رنگ پرهای پشت قهوه ای، رنگ پرهای زیر تنه زرد سفید وش با خال های قهوه ای و در ناحیه سینه متمایل به سرخ زنگاری است.

 به زندگی در ارتفاعات جنگلی دلبستگی دارد، معذلک در پارک ها، گورستان ها و باغات میوه هم دیده می شود.

 

سهره آواز خوان در بیشه های کوتاه، پرچین ها و روی کاج های جوان لانه می سازد. چشم قهوه ای، منقار تیره، پای شاخی رنگ و تیزی های کوچک سفید روی پرهای خارجی دم از مشخصات او است.

 در نغمه توکای باغی غنای آهنگ به عالی ترین وجه تجلی می کند. لقب استاد آواز در خور او است.

آشیانه اش را چنان محکم می سازد که بیشتر از دو سال قابل استفاده می ماند. از حلزون ها تغذیه می کند. نزدیک لانه او سنگی هست که سندان حلزون شکن محسوب می شود. او صدف حلزون را روی این سنگ می شکند و به حلزون دسترس پیدا می کند. 4 تا 5 تخم آبی فیروزه ای رنگ می گذارد.
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

پری شاهرخ پرنده‌ای به طول حدود بیست سانتیمتر است. پرنده نر با بال‌ها و انتهای دم سیاه و پرهای زینتی به‌رنگ زرد درخشان در قسمت سر، شکم و کناره‌های دمش است، ولی ماده و نابالغ این پرنده سبز مایل به زرد با بالها و دم پررنگ‌تر و سطح شکمی تقریباً خاکستری که تا حدی رگه‌رگه می‌باشد است و در بین شاخ و برگ درخنان تشخیص آن دشوار می‌باشد.

پرواز پری شاهرخ سریع و موجی است. با نشیب و فرازهای طولانی که با یک اوج گرفتن خاص روی شاخه می نشیند. او معمولاً نزدیک به نوک درخت، خود را در بین شاخ و برگ پنهان می‌کند. بین ۳ تا۶ تخم می‌گذارد و خوراکش حشرات و میوه‌ها هستند.

زیستگاه

پری شاهرخ درخت‌زی است و روی درختان برگ‌ریز پاییزی در درختستان‌ها، پارک‌های پردرخت، میوه‌زارهای کهن و جنگل‌ها زندگی کرده و بیشتر اوقاتش را در سایبان درختان می‌گذراند. او لانه‌اش را معمولاً بین دو انشعاب یک شاخه افقی به صورت آویزان می‌سازد.

پراکندگی

پری شاهرخ از پرندگان مهاجر تابستانی در غرب آسیا و اروپاست و فصل‌های سرد را در مناطق استوایی می‌گذراند. به صورت مهاجر عبوری در همه جای ایران دیده می‌شده ولی به‌دلیل نابودی زیستگاه‌های مختص به این پرنده، اعم از قطع درختان کهنسال باغها و پارکها، جمعیت این پرنده در ایران رو به کاهش نهاده است.[۲]

آواز

صدای این پرنده شبیه صدای زاغ است ولی آوازش نوای گوشنوازی دارد که یکبار شنیدن، باعث تمیزدهی آن میشود. آواز پری شاهرخ را بشنوید

منبع : ویکی پدیا
:: برچسب‌ها: آشنایی با پرندگان گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

به نام خدا

 

قدیم‌ترین سندی که تاکنون به دست آمده و در آن از برنج در شمال ایران و در مازندران خبر می‌دهد از یک طبیب طبرستانی به نام علی بن سهل بن الطبری است که زمانی دبیر مازیار بن قارن اسپهبد طبرستان بود و سپس به خدمت معتصم بالله خلیفه عباسی و متوکل درآمد.  

 

سکونت در جلگه گیلان به گونه‌ای که به تشخص قومی گیلک و نقش تاریخ‌ساز آن در این جلگه و هرگونه سکونت و اجتماع فشرده و تاریخ‌ساز به گونه‌ای که نمادی از فرهنگ، قومیت و اجتماع سیاسی در این جلگه بوده باشد، تنها در پرتو رواج کشاورزی به مفهوم زراعت در جلگه گیلان میسر بوده و زراعت در جلگه نیز لزومآ با کشت برنج در درجه نخست و پرورش کرم ابریشم در درجه دوم ملازمه داشت. و این بدان معنی نیست که لزومآ هیچ‌گونه استقرار یا سکونتی هرچند پراکنده در جلگه میسر نبوده است.

 

پس از تمدن آهن در گیلان، تمدن‌های کوهستانی و دام‌پرور مارلیک-دیلمان و تالش، رغبتی برای گسترش قلمرو خود به نواحی جلگه‌ای نداشتند. زیرا اقتصاد این تمدن‌ها بر پرورش دام به ویژه دام کوچک استوار بود که جلگه مرطوب گیلان برای آن‌ها محیط مناسبی تلقی نمی‌شد. آن‌ها نهایتآ از کوهپایه‌های آن به عنوان قشلاق بهره گرفتند.

 

در نتیجه خلاء قدرت در نواحی جلگه‌ای موجب شد تا گروهی که بر شیوه مترقی‌تری از معیشت یعنی کشاورزی متکی بودند و الگوی کشت منطبق با این ناحیه را در نواحی شرقی گیلان (مازندران) تجربه کرده بودند به آسانی نواحی جلگه‌ای شرق گیلان را به اشغال خود درآورند .
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

به نام خدا

 

ماهیان خاویاری که استروژن نامیده می شوند و از خانواده تاس ماهیان، از جمله گونه های آب زی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز می گردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیلهای زنده جهان می نامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز باز مانده اند . از منظر تعدد گونه ها به ۲۷ گونه و زیر گونه در جهان تقسیم می شوند  که از این تعداد ۵ گونه در دریای خزر زندگی می کنند ، ارزش ماهیان خاویاری نه به جهت استفاده از گوشت انان که به واسطه تخم انان که به خاویار یا مروارید سیاه  مشهور است ،می باشد . خاویار  خود به تنهایی به عنوان اشرافی ترین صبحانه جهان محسوب می گردد بسیاری آن را به شکل خام و یا همراه با تخم مرغ و اغشته به زرده ان میل می کنند و گروهی نیز به اندازه نوک قاشقی از ان را همراه با سبزیجات معطر یا قطعه کوچکی از نان و کره می خورند  و بوی تند ماهی مانند ان و طعم شورش را بسیار دوست می دارند و انرا بسیار پر کالری  و انرژی زا می دانند  و این چنین نیز هست . خاویار انواع گوناگونی دارد چون خاویار طلایی و سرخ و سیاه که البته در این میان خاویار سیاه از ازرشی قابل توجه بر خوردار است .

دریای خزر به تنهایی ۹۳ در صد از ذخیره خاویار و ماهیان خاویاری جهان را در خود جای داده است .همچنین ۵ گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان نیز در این دریا زیست می کنند که به ترتیب کیفیت عبارتند از «فیل ماهی» - «قره برون یا ماهی خاویاری ایران » - «ماهی خاویاری گلد(چالباش) یا روس» - «ماهی شیپ » - « ماهی ازون برون» ، که شرحی مختصر در ارتباط با گونه های ماهیان خاویاری همراه با عکس و  ترتیب کیفیت و ارزش انان در دریای خزر را ارائه می نمایم .

 

فیل ماهی  بزرگترین ماهی آبهای داخلی است که از نقطه نظر کیفیت خاویار رتبه اول را به خود اختصاص داده است نام دیگر ان بلوگا است  و نمونه هایی از انها با وزنی در حدود۱۴۰۰کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال صید شده است .هر ۲ یا ۳ سال یک بار تخم ریزی می کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می شود  و به واسطه بهترین خاویار، رتبه گرانترین ماهی و خاویار جهان را دارا ست . از قامتی معادل یک و نیم متر تا بیش از چهار متر بر خوردار است  ، رکورد صید ان در ایران ۶۲۰ کیلوگرم بوده است.

 

قره برون   یا تاس ماهی ایران در حال حاضر گونه ای مستقل محسوب می شود ،چرا که تا قبل از این انرا زیر گونه ای از ماهی روس می دانستند . در لفظ به معنای بینی سیاه است که از رتبه دوم ارزش بر خوردار است . در حال حاضر به واسطه تکثیر مصنوعی از نقطه نظر تعداد از گونه روس پیشی گرفته است . از گونه روسی بزرگتر می باشد  و کیفیت خاویاری برتر از وی را نیز دارا می باشد  از نظر ظاهری تا حدی شبیه به هم می باشند گرچه رنگی تیره تر همراه با رنگ دانه های سفید رنگ که تا بینی وی ادامه پیدا کرده وی را از نظر ظاهری از تاس ماهی روس جدا می کند  . وزنی معادل ۶۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم دارد و طولی معادل ۱متر تا بیش از ۲متر  که در  فاصله ۱۲ تا ۱۴ سالگی بالغ می گردد.

 

تاس ماهی روس یا چالباش در زمره گونه هایی است که در تمامی نقاط دریای خزر یافت می شود  و خاویار ان را نیز به اصطلاح طلایی می نامند که از  رتبه سوم ارزش بر خوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم دهی میرسد و بالغ می شود . از طولی معادل ۱ تا ۲ متر بر خوردار است  و وزنی معادل ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم.

 

ماهی خاویار شیپ معمولا ماهی مهاجری است که به واسطه تخم ریزی به سواحل ایران می اید و در رودخانه های ابریز دریای خزر تخم گذاری می کند . از عمری معادل ۳۰ سال بر خوردار است ، سبک وزن است  و از تعدد کمی هم بهره می برد ،از نقطه نظر ارزش در رتبه چهارم قرار دارد . با طولی بیش از ۱ متر و وزنی سبک ، در فاصله ده سلگی تا ۱۴ سالگی بالغ می گردد و به سن تخم دهی می رسد .

 

ماهی اوزون برون  (دراکول) کوچکترین ماهی خاویار دریای خزر می باشد که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام وی اوزون برون می نامند .از نقطه نظر کیفی در رتبه اخر قرار دارد چرا که از خاویار ریزتر و ارزانتری بهره می برد . از نظر تکثیر مصنوعی با مشکلاتی مواجه است و تعداد ان نیز در شرایط طبیعی رو به کاهش می رود .در ترجمه نام وی بینی دراز است.در فاصله ۸تا۱۲ سالگی بالغ می شود  . از قامتی معادل ۱ تا ۱.۵متر بهره می برد و وزنی سبکتر در قیاس با دیگر ماهیان این خانواده در دریای خزر وجود دارد .
:: برچسب‌ها: ماهیگیری
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

 

به نام خدا

 

گاو ما ما می کرد ...
گوسفند بع بع می کرد ...
و همه با هم فریاد می زدند حسنک کجایی ...

 

شب شده بود اما حسنک به خانه نیامده بودحسنک مدت های زیادی است که به خانه نمی آید. او به شهر رفته و در آنجا شلوار جین و تی شرت های تنگ به تن می کند.او هر روز صبح به جای غذا دادن به حیوانات جلوی آینه به موهای خود ژل می زند.

 


موهای حسنک دیگر مثل پشم گوسفند نیست چون او به موهای خود گلت می زند.

 


دیروز که حسنک با کبری چت می کرد .کبری گفت تصمیم بزرگی گرفته است.کبری تصمیم داشت حسنک را رها کند و دیگر با او چت نکند چون او با پتروس چت می کرد.پتروس همیشه پای کامپیوترش نشسته بود و چت می کرد.پتروس دید که سد سوراخ شده اما انگشت او درد می کرد چون زیاد چت کرده بود.او نمی دانست که سد تا چند لحظه ی دیگر می شکند.پتروس در حال چت کردن غرق شد.

 


برای مراسم دفن او کبری تصمیم گرفت با قطار به آن سرزمین برود اما کوه روی ریل ریزش کرده بود .ریزعلی دید که کوه ریزش کرده اما حوصله نداشت .ریزعلی سردش بود و دلش نمی خواست لباسش را در آورد .ریزعلی چراغ قوه داشت اما حوصله درد سر نداشت.قطار به سنگ ها برخورد کرد و منفجر شد .کبری و مسافران قطار مردند.

 


اما ریزعلی بدون توجه به خانه رفت.خانه مثل همیشه سوت و کور بود .الان چند سالی است که کوکب خانم همسر ریزعلی مهمان ناخوانده ندارد او حتی مهمان خوانده هم ندارد.او حوصله ی مهمان ندارد.او پول ندارد تا شکم مهمان ها را سیر کند.

 


او در خانه تخم مرغ و پنیر دارد اما گوشت ندارد ، او کلاس بالایی دارد او فامیل های پولدار دارد ، او آخرین بار که گوشت قرمز خرید چوپان دروغگو به او گوشت خر فروخت .

 

اما او از چوپان دروغگو گله ندارد چون دنیای ما خیلی چوپان دروغگو دارد به همین دلیل است که دیگر در کتاب های دبستان آن داستان های قشنگ وجود ندارد . . .

 

 
:: برچسب‌ها: طنز
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

  عیال وارترین مرد ایران کیست؟

همشهری سرنخ در شماره ۶۸ خود گزارشی خواندی از عیالوارترین مرد ایران را به همراه عکس‌های دیدنی از این خانواده منتشر کرده که بخش‌هایی از این گزارش در ادامه می‌آید:

با ۲۶ زن، ۱۹۵ فرزند و بیش از۲۰۰ نوه و نتیجه در خانه‌ای در شمال کشور زندگی می‌کرد. تعداد فرزندان او آن‌قدر زیاد بود که برای انتخاب نام آنها با مشکل روبه‌رو شده بود. دو گوسفند، ۵۰ کیلو برنج، ۲۰ کیلو آرد، هفت کیلو حبوبات، چهار کیلو روغن، یک کیلو چای و ۱۰ کیلو قند و شکر مصرف روزانه خانه آنها بود. درباره حاجعلی حق‌پناه صحبت می‌کنیم؛ مردی که در دهه ۵۰ به خاطر خانواده پرجمعیتش تیتر یک روزنامه‌های کشور شد. حالا ۳۴ سال از مرگ حق‌پناه می‌گذرد و خانواده حق‌پناه‌ها جمعیتشان خیلی بیشتر از قبل شده. آن‌قدر که محاسبه تعداد خانواده برای خودشان هم سخت است. خبرنگار و عکاس سرنخ برای اینکه از اوضاع و احوال این خانواده پرجمعیت بعد از مرگ حاجعلی باخبر شوند؛ درست روزی که اعضای این خانواده برای ولیمه دور هم جمع شده بودند؛ شال و کلاه کردند و به روستای جوجاده رفتند.

اگر سری به جوجاده، روستایی بین قائمشهر و ساری بزنید؛ اولین موضوعی که توجه شما را به خود جلب می‌کند تعداد بی‌شمار افرادی است که نام خانوادگی‌شان حق‌پناه است. آنها همه از بازماندگان مردی به نام حاجعلی حق‌پناه هستند که به خاطر تعداد زیاد همسر و فرزندانش نامش به روزنامه‌ها راه یافت.

«من خودم هم حق‌پناه هستم. با کدامشان کار دارید؟!» اینها را راننده تاکسی‌ای می‌گوید که ما از او سراغ خانواده حق‌پناه را می‌گیریم. اکثر ساکنان روستای جوجاده از بچه‌ها، نوه‌ها، نتیجه‌ها و ندیده‌های حاجعلی حق‌پناه هستند که با جمعیت زیادشان روستا را به نام خود درآورده‌اند. راننده می‌گوید: «حتی مسجدی که در مرکز جوجاده قرار دارد زمینی بوده که حاجعلی حق‌پناه به اهالی اهدا کرده تا مراسم‌شان را آنجا برگزار کنند. نام حاجعلی را می‌توانید روی سر در این مسجد که بخش‌هایی از آن هنوز نیمه‌کاره مانده ببینید.»

اینجا همه حاجعلی را به خاطر تعداد همسرها و فرزندان بی‌شمارش به علاوه نفوذ و ثروتی که داشته می‌شناسند. حاجعلی در یک خانواده فقیر به دنیا آمد اما با سعی و تلاش در سن ۲۴ سالگی صاحب مال و املاک زیادی شد. حق‌پناه بزرگ سرانجام در سن ۹۵سالگی به خاطر کهولت سن و به مرگ طبیعی فوت کرد. آن زمان کوچکترین فرزند حاجعلی که از همسر بیست و ششمی‌اش بود؛ سه سال بیشتر نداشت. حالا اگرچه حاجعلی و زن‌هایش همه به رحمت خدا رفته‌اند اما هنوز که هنوز است چرخ روستای جوجاده به کمک پسران، دختران، نوه‌ها، نتیجه‌ها و ندیده‌های حق‌پناه می‌چرخد.

از آمل تا بابل
:: برچسب‌ها: گوناگون
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/۸ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

معرفی کتاب – در ارتباط با تالش :

 

1- طالش – مارسل بازن – ( منطقه ای قومی در شمال ایران ) – ترجمه : دکتر مظفر امین فرشچیان – ناشر : موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی ، مشهد – شهریور 1367 -

 

2- تالشی ها کیستند ؟ - علی عبدلی – کتاب فروشی دهخدا ، بندر انزلی – چاپ اول: بهار 1363

 

3- چهار رساله در زمینه تاریخ و جغرافیای تالش – علی عبدلی – نشر گیلکان – چاپ اول: بهار 1378 –

 

4- فرهنگ تاتی و تالشی – علی عبدلی – انتشارات دهخدا ، بندر انزلی – چاپ اول : آبان 1363

 ۵- جستارهایی درباره زبان مردم آذربایگان - یحیی ذکاء - با مقدمه ، دکتر محمد امین ریاحی - تهران : بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار - ۱۳۷۹ -

 

معرفی کتاب – در ارتباط با ایران :

 

1- پژوهشی در : تبار مشترک ایرانیان و تورانیان – دکتر محمد علی سجادیه – نشر بلخ ، وابسته به بنیاد نیشابور – چاپ نخست : 1368 -

۲- تاریخ ایران - از آغاز تا اسلام - رومن گیرشمن - ترجمه : محمود بهفروزی - تهران : جامی - ۱۳۷۹ -
:: برچسب‌ها: معرفی کتاب های گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

- مرحوم محمد امین زکی مولف کتاب (( کورد و کوردستان )) می نویسد: که وطن قوم (( گوتی ها )) منطقه کوههای زاگرس بوده است . این طایفه به تدریج جای خود را به قومی قوی تر و متمدن تر به نام (( کاسیت ها )) داد که (( کاسیت ها )) یا (( کاسوها )) یا (( کاشوها )) یا (( کاشی )) گفته می شوند . بلائی عظیم جهت ساکنان بشمار می آمدند و با یورش های خود زندگی را بر آنها سخت می کردند . این طایفه به احتمال قوی از نژاد آریا بوده که از جانب قفقاز به معیت مهاجرین دیگر پیش از هجوم ، اقوام ماد و پارس به ایران آمده و در کوهستانهای (( تالش )) نزدیک دریای مازندران سکونت اختیار کردند . (( گوتی ها )) اقوامی از نژاد (( آسیایی )) بودند که قبل از مهاجرت آریاها ، در دره های سلسله جبال زاگروس بسر می بردند . مراکز اولیه آنان حدود کرمانشاه و جنوب کردستان بوده است . (( گوتی ها )) امپراطوری جدید را که توسط (( ساگن سامی )) در (( سومر )) تاسیس گشته بود از بین بردند و مدت 15 سال با عنوان شاهی بر (( سومر )) و (( آکاد )) حکومت کردند . نقوش برجسته سنگهایی که (( گوتی ها )) یا خویشاوندان ایشان یعنی (( لولوبی ها )) در زاگرس بجای گذاشتند شاهد یک حکومت نسبتا توانایی است . (( لولوبی ها )) نیز اقوامی از نژاد (( آسایی )) می باشند که قبل از ورود آریائی ها در دره های کوههای زاگرس در حدود کردستان امروزی ساکن بودند . در تایید نوشته مرحوم محمد امین زکی باید گفت : خاورشناسان به اشتباه آنها را (( کاسیت )) می خواندند در حالی که در کتیبه داریوش (( کاشی ها )) آمده و آنها اجداد کسانی هستند که امروز به نام (( کاشی ها )) معروفند . هنر کاشی سازی هم منسوب به این طایفه اشت . (( استرابون )) آنها را (( متانی )) خوانده و گفته است که از حاشیه دریای خزر تا حدود زاگرس غرب ایران سکنا گزیده اند . (( دولاپورت )) آنها را از نژاد آریایی شناخته و (( مورگان )) نیز تاکید کرده است که آنها پیش از (( مادها )) در حدود زاگرس و غرب ایران سکونت داشته اند و (( گوردن شیلد )) آنها را آریایی دانسته و متذکر است که یک شاهزاده آریایی در هجوم آنها به بابل بر انان ریاست داشته است . (( آشوریها )) نیز آنها را (( کاشو )) و (( انشانی ها )) (( کوشی )) خوانده اند . ( کتاب : به دنبال روشنایی – عزیز طویلی – صفحه 32 – 33 )...

 - پیدایش نژاد آریایی ...

 نژاد آریایی در اطراف دریای خزر در (( ده ها هزار سال )) قبل از میلاد ساکن بوده و شروع به نشو و نما و تکمیل وسایل زندگی و مادی و معنوی خود نموده و پس از اینکه جا برای نشو و نما و سکونت آنها به تدریج کم گردید در پنج ستون به طرف جنوب ، خاور ، باختر فلات ایران ، آسیای کوچک ، و اروپا کوچ کردند . به شرح زیر :

1- یک ستون از اطراف مرو ، بخارا به طرف جنوب سرازیر شده و راه هندوستان را پیش گرفته و در دره سبز و خرم (( سند )) ساکن گردیده و نمدن عظیم هند را تشکیل داده و تمدن باستانی خود (( سانسکریت )) را تکمیل نمودند .

2- ستون دیگری به طرف خاور عزیمت و افغانستان و قسمتی از چین را اشغال کردند و دنباله تمدن هند و آریایی را گرفتند .

3- یک دسته قوی از آنها از کنار جنوبی دریای خزر به طرف باختر فلات ایران کوچ کرده و سرتاسر غرب ایران را به تدریج اشغال و به داخل دشت فرات و دجله نفوذ نمودند ، این دسته اولین شهر را در کنار دریاچه (( چیچست )) ارومیه ( رضائیه ) به نام (( پارسومش )) ساخته و شروع به نشر تمدن خود در داخل بومیان محل نمودند . جنگها و زد و خوردهائیکه در این منطقه برای اشغال آن شده است خود داستان مفصلی دارد .

4- دسته دیگر از باختر دریای خزر راه آسیای کوچک (( آناطولی )) را گرفته و آنجا را به تدریج اشغال نموده و بسط تمدن و زبان و عادات خود کوشیدند . اولین شهری که این دسته در کنار شرقی دریاچه (( و آن )) ساخته اند به نام (( کرده )) بوده است .

5- دسته دیگری از شمال باختری دریای خزر از حاشیه شمالی ارتفاعات (( آرارات )) آسیای کوچک و در کنار دریای سیاه اشغال و از بغارهای داردانل و بسفور به طرف یونان و اروپا سرازیر شدند و در آنجا ساکن شدند .( همان – صفحه 76 – 77 )...

 

بنا به نوشته (( سرلشگر مظفر زنگنه )) ، نژاد آرایایی که از ایلات زیر تشکیل یافته بودند پس از کوچ های پشت سر هم در فلات ایران هر کدام در استانی جای گرفتند و نام خود را بر آن استان داده و یا به نام آن محل نامیده شدند . 1- هند و اروپایی در جنوب شرقی فلات ایران ، دره سند ، پنجاب ، کشمیر ، هندوستان و پاکستان .

2- پارت ها در شمال و مشرق فلات ایران .

3- مادها (( کرد – ارمن )) در شمال باختری – باختر فلات ایران (( ارمنستان – کردستان )) .

4- پارس ها – در جنوب باختری ایران (( آنزان - انشان - خوزستان - پارس – فارس – کرمان )).  

امروزه در اثر کاوش های باستان شناسی در ایران آثاری بدست آمده است که قدمت آنها تا 6000 سال قبل از میلاد مسیح محرز است و این آثار متعلق به طوایف مختلف آریایی از جمله ، تپوری ها – آماردها – کاشی ها – گیل ها – سک ها – دیلم ها – تالش ها – اورارتوها – پرتوها – و ساکنان ناحیه ماد – انشان و ناحیه لوت و تپه یحیی در کرمان . برای محققان بی نظر این امر مسلم است که مردم انشان (( ایلام )) و سومری ها مردمی آریایی بوده اند و آثار بدست آمده از این طوایف آریایی تا 6000 سال پیش از میلاد مسیح قدمت دارد . با توجه به این آثار فرهنگی و هنری چگونه می توان پذیرفت که طوایف آریایی مستقر در مرکز و غرب و جنوب ایران در 2400 سال ق.م به ایران آمده اند ؟  در حالیکه شواهد و آثاری که در دست داریم در حدود 11000 سال پیش آریاییها از کناره سیحون و جیحون به سرزمین (( آرین ویج )) سرازیر بوده اند .( همان – صفحه 84 – 85 )...

...............................................................................................

منبع :  به دنبال روشنایی ، یا تاریخ تمدن صدهزار ساله ایران – عزیز طویلی – بندر انزلی – انتشارات فروهر – چاپ اول – 1365
:: برچسب‌ها: دانستنیها
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

قراین و شواهد موجود حاکی از آنند که در اوایل سلطنت پسر حمورابی سپاهیان بابل ، حملات متعددی از جانب کاسی ها kassites  را دفع کردند . از آن پس ، به مدت یک قرن و نیم ، بابل در معرض نفوذ آرام و خزنده این کوه نشینان بود که در جستجوی کار به عنوان کارگر و پیشخدمت ، از مناطق خویش به سمت بابل سرازیر می شدند . در اواسط قرن هجدهم (ق.م) ، کاسی ها وارد بابل شدند و این بار با نیروی نظامی ، حکومت بابل را سرنگون کردند . سلطه آنان که طولانی ترین و پایدارترین سلطه قومی اجنبی بر بین النهرین بود ، 576 سال استوار ماند و تا سال 1171 (ق.م) پابرجا بود . زادگاه اصلی کاسی ها ، تقریبا بخش مرکزی رشته کوه هایی بود که امروزه به کوه های لرستان معروف است ولی به عقیده بعضی از محققین ، قلمرو آنان از شمال و شرق گسترش یافته بود و تا حوالی همدان امروزی را نیز شامل می شد . از آغاز هزاره دوم پیش از میلاد اکثر اقوام اصیل آسیایی ، تحت تاثیر فرهنگ هند و  اروپاییانی قرار داشتند که یک اشرافیت نظامی کم تعداد را تشکیل داده و به عنوان طبقه حاکمه خود را تحمیل کرده بود ، ولی این اقلیت به زودی زبان خویش را به فراموشی سپرد . مدارک و شواهد و منابع بابل که اشاراتی به کاسی ها دارند ، از وجود خدایی مضاعف در جمع خدایان آنان صحبت به میان آورده اند که در آنها ، الوهیت های اصیل آسیایی ، در کنار الوهیت های بابلی قرار گرفته اند ، ضمن آن که در این مجموعه خدایان هند و اروپایی چون شوریاشن یا همان سوریای هندوها ، ماروتاش یا همان ماروت هندوان و بوریاش ، همان بورآس یونانیان نیز جایگاهی دارند . چنین به نظر می رسد که کاسی ها اسب را نوعی مظهر و الوهیت تلقی می کرده اند که شاید به همت طبقه حاکمه ای شبیه به طبقه ممتازه میتانی ها وارد این سرزمین شده بود . قوم ساکن در محل ظاهرا نام از الوهیت و خدای بومی کاشو kashshu  گرفته بود که رسمی معمول میان دیگر اقوام آسیایی نیز بود .

 اولین بار نام کاسی ها در قرن بیست و سوم پیش از میلاد ، در الواح و کتیبه های عصر پوزور اینشوشیناک آمده است ولی به قرار معلوم در طول هزاره سوم (ق.م) آنان چندان به حساب نمی آمده اند . آشوریان با عنوان کاسی از آنان نام برده اند و استرابون آنان را کاسیان نامیده و مسکن آنان را در ناحیه ای بیشتر به سمت شرق و در سواحل دریای خزر و ان سوی تهران فعلی دانسته است . گروهی بر این باورند که قزوین و دریای کاسپین از نام آنها گرفته شده است . اما نام یونانی قلع هم کاسیتروس به معنای فلزی که (( از سرزمین کاسی ها می آید )) است و نام قدیم همدان پیش از مادها ، آکسایا و در تلفظ آشوری کارکاسی به معنای (( شهر و دیار کاسی ها )) است . با این حال ممکن است واژه کاس – سی  یا کاس – پی  مفهومی فراتر از نام یک قوم از میان انبوه اقوام زاگرس داشته باشد و مجموعه تمامی آسیایی های ساکن ایران را شامل شود . اما در مورد واقعیت نام  کاس ، که به لطف نوشته های استرابون که تا کنون حفظ شده است باید گفت ، نام سرزمینی است که یادگار قدیمی ترین ساکنانش را حفظ و بر اشغالگران جدید ، تحمیل کرده است ، هر چند این ساکنان اولیه مدت ها قبل موجودیت خود را از دست داده باشند .

 خاطره پیروزی کاسی ها عمیقا بر روح مردمان بابل باقی می ماند و این خاطره آمیخته با رعب و وحشت از سلطه خشونتبار و بی رحمانه اجانب است که خود می توانند دوره طولانی سلطه این فاتحان را توجیه کند . با این وجود میزان بسیار محدود اسناد به جا مانده از عصر کاسی ها تعجب انگیز است و این فرض را مطرح می سازد که دوره یاد شده را باید عصری از یک رکود درازمدت تلقی کرد . شکی نیست که کاسی ها باعث و بانی این سکوت طولانی و این ابر ابهام سایه انداخته بر بابل و عیلام بوده اند ، ولی از سویی دیگر می دانیم که آنان رابطه ای دایمی و تنگاتنگ با (( امارنا )) مصر داشتند . در عصر آنان ، آشور قدرتی به دست آورد و با روشی منظم ، مرزهایش را به سوی حلوان رساند .

 انقراض کاسی ها در اثر جنبشی از جانب بابلی ها نبود . این بار هم عیلام قیام را آغاز کرد و درست در زمانی ضربه نهایی را بر کاسی ها وارد آورد که آنان با قدرت تمام بابل را در اختیار داشتند . به این ترتیب که در اوایل قرن سیزده پیش از میلاد ، پادشاهی جدیدی در عیلام بر سر کار آمد که با داشتن فرمانروایانی لایق و کار آمد ، چون شوتروک ناهونته ، کوتیر ناهونته و شیلهاک اینشوشیناک ، عصر طلایی عیلام را به وجود آوردند . متقدم آنان اونتاش هوبان ( یا اونتاش ناپیریشا ) سازنده کبیر بناهای این امپراتوری تجدید حیات یافته ، قلمرو عیلام را از شهرهای جدید الاحداث پوشاند و به زیباسازی و تزیین شهرهای قدیمی پرداخت . در عصر او هنر ، به ویژه هنر ریخته گری و ذوب فلز ( با توجه به مجسمه ملکه ناپیر آسو همسر اونتاش هوبان ) به سطح بالایی از تکامل دست یافت . بابل با ان حکومت کاسی های در حال افول ، دیگر رقیب خطرناکی به حساب نمی آید ، بوی خطر این بار از جانب آشور به مشام می رسد که روی بابل چنگ انداخته است . نبرد در می گیرد و عیلام اولین پیروزی ها را به نام خود ثبت می کند .

در عهد سلطنت شوتروک ناهونته ( 1207- 1171 ق.م ) قدرت و اعتبار عیلام به اوج شهرت می رسد که معابدی در تمامی شهرهای مهم قلمرو خویش می سازد و با پیشی گرفتن از آشور ، بابل را تصرف و آخرین پادشاه کاسی آن را واژگون کرده ، جای او را به پسرش کوتیر ناهونته می دهد و او مجسمه مشهور مردوخ ( مردوک ) خدای ملی بابل را به شوش منتقل می کند . بابل از یوغ ایرانیان کوه نشین بیرون می آید تا زیر سلطه ایرانیان ساکن دشت درآید . ( تاریخ ایران – رومن گیرشمن – صفحه 55 – 57 )...

..........................................................................................

کتاب : تاریخ ایران – از آغاز تا اسلام – رومن گیرشمن – ترجمه : محمود بهفروزی – تهران – جامی – چاپ چهارم – 1388 -

 
:: برچسب‌ها: تاریخ گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٥ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

به دنیا آوردن بچه، زایش و مراحل مختلف رشد او در اکثر فرهنگ ها به خصوص در جوامع سنتی و روستایی از چنان اهمیت و جایگاهی برخوردار است که بی شک، مراسم و اعتقادات گسترده ای در پی دارد و در هر منطقه ای آیین ها و آداب و رسوم متنوعی در خصوص این دوران گذار وجود دارد که همگی در مطالعات فولکلور حائز اهمیت است و از طرفی "در تمامی جوامع برای عبور از یک مرحله به مرحله ای دیگر از حیات زیستی و اجتماعی آداب و شایست و ناشایست هایی وجود دارد که انجام و عدم انجام آنها به موقعیت های زمانی و مکانی و فرهنگ و تلقی جمعی فرد مربوط است."

 مراسم دندان فشان از سنتهای ملی ایرانی است که در استان گیلان و مناطق مختلف آن نیز اجرا می شود و از جمله آیینها و مراسمی است که در طول زندگی یک فرد انجام می شود و محور انجام آن، فرد انسان است. از آنجا که  این استان  از فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیل برخوردار است، مراسم های باستانی و باشکوهی در این دیار به اجرا گذاشته می شود. مرحله عبور در مناسک گذر و یا مراسم آیینی مربوط به تغییر موقعیت فرد از یک گروه معمولاً با شور و هیجان اجتماعی و نمادهای آیینی همراه است که آن را از روند عادی زندگی فرد متمایز می کند.

مراسم دندان فشان که در اصطلاح محلی گیلان به آن "گاز فروشان"  گویند یک مشت از خروار "مناسک گذری"است که در گیلان زمین؛ این دیار کهن اجرا می شود و یکی از مؤثرترین راههای آشناسازی رسمی یک فرد، با یک نقش تازه و مشارکت در مناسک گذر است. 

همان طور که در "میان اقوام و قبایل مختلف هر انتقالی از یک رده یه رده ای دیگر با برگزاری ضیافت مراسماتی جشن گرفته می شود" [6] استان گیلان نیز از این قاعده مستثنی نیست و در مقاله فوق به طور مختصر به شرح آن، عبور کودک از این مرحله ی زندگی، نمادهای آیینی خاص مراسم، رقم زدن آینده ی شغلی کودک و دیگر عناصر مراسم پرداخته می شود. ساختار عمده و اصلی این مطالعه به روش میدانی، و با استفاده از تکنیک های مشاهده مشارکت آمیز، مصاحبه، عکسبرداری و غیره صورت گرفته و به صورت محدود نیز از روش کتابخانه ای (اسنادی) استفاده شده است.
:: برچسب‌ها: رسوم گیلانی
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

قلعه ی صلصال یکی از قدیمی ترین قلعه های تالش با قدمتی بالغ بر هزار سال و به جا مانده از دوران سلجوقیان است.

 

قلعه ی صلصال یکی از قدیمی ترین قلعه های تالش با قدمتی بالغ بر هزار سال و به جا مانده از دوران سلجوقیان است. این قلعه در بین جاده تالش به آستارا بر روی تپه ای به ارتفاع نزدیک به 100 متر از زمین واقع شده است. مسیر رسیدن به قلعه کمی پر پیچ و خم است اما هر گامی که بر میداری زیبایی های اطراف قلعه را دو چندان می بینی زیرا که نمای وسیع تری جلوه گر می شود از یک طرف ساحل نیلگون کاسپین و نوار سبز رنگ مناطق جنگلی و از طرف دیگر دشت و  مزارع، چشم انداز فوق العاده زیبایی را می آفرینند.

اما دیدن وضعیت قلعه برخلاف مناظرش چندان خوشحال کننده نیست زیرا که تمامی بخش های داخلی تخریب گردیده و به سختی می توان مکان های مختلف قلعه را از یکدیگر مجزا کرد،البته در این میان آب انبار استثنا بوده زیرا که آب داخلش از رازهای بیشماری که در خود جای داده، سخن می گوید . زمانی در قلعه چشمه ای جاری بوده اما اکنون تنها دیوار های قلعه مانده و آب انبارش ...

با وجود چشم انداز وسیع و موقعیت تاریخی و فرهنگی قلعه صلصال انتظار بر این بود که به یکی از قطب های گردشگری استان مبدل شود اما متاسفانه تاکنون از طرف سازمان میراث فرهنگی اقدامی درخور و شایسته این قلعه تاریخی صورت نگرفته است و نمی توان با مشاهده ی حال و روز کنونی، تخریب قریب الوقوع اش را کتمان کرد.
:: برچسب‌ها: جاذبه های گردشگری گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٤ | نظرات ()
نوشته شده توسط : مهدی پور

جهت دیدن تصاویر بیشتر لطفا به ادامه مطلب بروید
:: برچسب‌ها: گالری عکس گیلان
تاریخ انتشار : ۱۳٩٠/۸/٢ | نظرات ()
 
   
خدایا اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.